Amerikaan: Wijziging van woningbouwsubsidies „Saginaw Bay" DE DROOGTESCHADE Eric de Noorman - De onwillige held Liquidatiewet oorlogs- en watersnoodschade AGENDA „DIEPE Zl Gevaarlijk Strac Pagina 4 DE V R IJ F. ZEEUW Donderdag 7 april I960 Donderdag 7 april 1 Minister nir J. van Aartsen wil zoveel mogelijk de bouw van volkswoningen bevorderen, ook iu de sector van de particuliere bouw. De minister brengt dit streven in de nieuwe regeling lot uitdrukking door voor huurwo ningen op een ander subsidiesy steem over te gaan en voorts door voor goedkope woningen grotere subsidies te verlenen dan voor duurdere woningen. Voor een door de eigenaar te bewonen woning kan, evenals voorheen, een premie en een toe slag worden toegekend. Hierbij worden onderscheiden: categorie A (de goedkope woningeni en categorie B (de iets duurdere woningen). De premie voor de categore A is de hoogste. Voor de toeslag voor .Eigen bewo ning" maakt het geen verschil in welke categorie men bouwt. De toeslag kan nu ook worden toe gekend aan hen die ouder zijn dan 65 jaar. Voor de beide categorieën A en B zijn stichtingskostengren- zen per woning vastgesteld. Deze grenzen liggen op lagere bedra gen dan bij de vorige premiere geling. De mogelijkheid dat de ge meente de terugbetaling van hoofdsom en rente van hypothe caire geldleningen garandeert, is uitgebreid. Voorheen werd slechts een garantie gegeven voor de „top" van de lening. Nu kan de garantie worden ver leend voor de gehele lening tot ten hoogste 90 Vo der netto-stich- tingskosten van de woning. De ze garantie kan worden gegeven aan degene aan wie een toeslag vöor „Éigen bewoning" is toege kend, mits hij niet ouder is dan 55 jaar. Voor de woningen die zijn be stemd voor de verhuur bestaan drie subsidiecategorieën: A, B en <3. De subsidie is het hoogst in de categorie A en het laagst in de categorie C. De subsidie voor de huurwo ningen bestaat uit een ten op zichte van de vorige regeling lagere premie ineens, die bij het gereedkomen van de woningen wordt uitbetaald, en een jaar lijkse bijdrage. De jaarlijkse bij drage wordt telkcnjare vermin derd met 3 voor de categorie A, 5 voor de categorie B en 7 voor de categorie C. Deze vermindering wordt niet gecom penseerd door hogere huur, doch is volgens het ministerie moge lijk tengevolge van de verminde ring van de rentelast door af schrijving van de stichtingskos- ten. Voorts wordt de jaarlijkse bij drage bij algemene huurverho gingen met het bedrag van die huurverhoging verlaagd. De jaarlijkse bijdrage vervalt indien zij per complex minder dan gemiddeld 50 per woning komt te bedragen. Voor elk der categorieën A, B of C zijn huurgrenzen vastge steld, onderscheiden in vijf ge meenteklassen, Voor de indeling In deze categorieën is bepalend de gemiddelde huurprijs per complex, waarhij wordt uitge gaan van een bruto-rendement van ten hoogste TVs van de nettostichtingskosten. Voor woningen en woongebou wen voor bejaarden kan volgens de nieuwe regeling subsidie worden verleend aan rechtsper sonen die geen winst beogen. De subsidie voor bejaardenwo- ningen bestaat uit een premie en een jaarlijkse bijdrage als voor huurwoningen in de categorie A. Voor de huren gelden de grenzen als voor de normale woningen, verminderd met 25 Vc. Voor woongebouwen kan een premie worden toegekend, mits de bouwkosten beneden bepaalde grenzen blijven. De subsidie voor de „Eigen woningen" zowel als voor de „huurwoningen" wordt toege kend aan degene die eigenaar is bij de aanvang der eerste bewo ning. Gezien de huurverhoging van 1 april I960 zullen voor woning wetwoningen, - voor de bouw waarvan op of na die datum toe stemming tot gunning wordt ge geven, lagere bijdragen worden verleend. De verlaging bedraagt tweezevende deel van de voor dien geldende bijdragen. Voor woningen en woongebou wen voor bejaarden wordt de bij drage slechts met eenzevende deel verlaagd, teneinde de over gang voor bejaarden uit normale woningen naar speciaal aan hun liehoefte aangepaste huisves- tingsvormen te bevorderen. Voorts zijn de normen voor de onderhoudskosten en de algeme ne onkosten van woningwetwo ningen verhoogd. Voor woning wetwoningen, waarvoor op of na 1 april 1960 toestemming tot gunning wordt gegeven, zullen per woning per jaar do volgende bedragen voor onderhoud en al gemene onkosten worden aange houden: in gemeenten der eer ste klasse ƒ120 cn ƒ19; tweede klasse ƒ110 en ƒ18; derde klas se 100 en 17. Ook is wijziging gebracht in de inkomensgrenzen van de bejaar den, voor wie een extra bijdrage in de huur kan worden verleend. Deze grenzen zijn verhoogd tot 2580 per jaar voor in gezins verband samenwonenden en 1680 por jaar voor niet in ge zinsverband samenwonenden. Voor efficiënte bouwplannen voor woningwetwoningen kan de normale bijdrage met 10 wor den vermeerderd. Dit zal gemid deld een extra-bijdrage van 2 per week betekenen. Deze maat regel, aldus het ministerie, is ge nomen in verband met het feit, dat de woningbehoefte zich steeds meer toespitst op de be volkingsgroepen in de lagere in komensklassen. De ontwikkeling van goede en goedkope woning- bouwplannen zal daarom zoveel mogelijk moeten worden bevor derd. Met het oog hierop zal in 1960 voor een aantal van 5000 woningwetwoningen, die volgens bij uitstek efficiënte plannen worden gebouwd en uit dien hoofde reeds oen gunstige huur prijs hebben, een extra jaarlijkse bijdrage worden toegekend. Ten gevolge hiervan kan de huurprijs nog eens verder worden ver laagd. Subsidieregeling eigen oningen Over de subsidieregeling voor eigen woningen kan nog het vol gende worden gemeld. Onder de subsidiecategorie A vallen wonin gen waarvan do stichtingskosten niet meer bedragen dan 26.000 in gemeenteklasse 1, ƒ24.000 in de gemeenteklassen 2 en 3, 22.000 in de gemeenteklassen 4 en 5. Onder categorie B vallen woningen waarvan de stichtings kosten hoger zijn dan de voor categorie A geldende bedragen, maar niet hoger dan 30.000 in de 1ste gemeenteklasse, ƒ27.500 in de gemeenteklassen 2 en 3, 25.000 in de gemeenteklassen 4 en 5. Voor de bouw van woningen voor grote gezinnen en van woningen met een bijzonder zware fundering of een paalfun- dering kunnen de grenzen van de stichtingskosten in bepaalde gevallen hoger worden gesteld, namelijk op zeven maal de toe te kennen premie in categorie A en op twaalf en oen half maal de loe te kennen premie in cate gorie B. De grootte van de premie is afhankelijk van de capaciteit van de woning, de aard en diep te van de fundering en de ge meente waarin wordt gebouwd. De zeesleepboot „Zeeland" van N.V. Bureau Wijsmuller telJmui- den is dezer dagen de Nieuwe Rotterdamse Waterweg binnen gelopen met op sieeptouw het vliegdekschip „Saginaw Bay". Dit schip zal in Rotterdam wor den gesloopt. De „Saginaw Bay" meet 7800 ton, is 156 meter lang cn 54 me ter breed cn is van kiel tot vlieg- dek ruim 23 meter hoog. Dc han gar neemt van deze hoogte bijna dertien meter in beslag De „Saginaw Eay" was bij op levering te Boston nog vaarklaar. Dc 32 kanons en mitrailleurs werden echter voor gebruik on klaar gemaakt, de lopen werden doorgebrand. Allo andere instal laties zijn echter nog bruikbaar, zoals dc motoren, de kranen, ge neratoren, compressors etc. Ook dc reservelopcn voor de kanons en mitralleurs die in dc magazij nen liggen opgeslagen, zijn door gebrand. De „Saginaw Bap" is hel eerste door Ncdcralnd in de Ver. Staten verworven en naar ons land gesleepte vliegdekschip, dat hier zal worden gesloopt. Het schip werd door Levic Simons Scheepssloperij N.V. te Rotter dam gekocht. Het verslepen werd door Si mons Scheepssloperij opgedragen aan Wijsmuller te IJmuiden, die voor dit karwei dc zeesleepboot „Zeeland", aanwees. Onder com mando van kapitein O. Edelen- bosch uit IJmuiden kwam de „Zeeland" op 27 februari te Bos ton aan. De sleep werd klaarge maakt en de acht runners van de „Zeeland" zochten een onderko men in de officiershutten van de „Saginaw Bay". Het vertrek moest echter enige dagen worden uitgesteld met het oog op zeer slechte weersomstan digheden op dc Atlantische Oce aan: windkracht 10 tot 11 met sneeuwbuien cn strenge vorst. Het was 6 maart toen de sleep uit Boston vertrok om de reis naar Nederland te beginnen. De „Zeeland" en de „Saginaw Bay" hebben op de sleepreis van Bos ton af verschillende malen zeer slecht weer ondervonden. Toch heeft de reis, over een afstand van ruim 3500 mijl, een vlot ver loop gehad. Nadat de sleep op ongeveer 500 mijl ten westen van Cape Race (New Foundland) was geko men, kwam hij in slecht weer te recht. Bij windkracht 11 brak de sleepverbinding. Na enkele da- dagen werd echter weer vastge maakt. Op die dagen slingerde het vliegdekschip hevig, vaak tot 45 graden. Een kraan, die aan dek stond vartgesjord en gelast, schoot over boord. Aan de sloop van het vliegdek schip zullen 80 man gaan werken. Binnen een half jaar tijd zal het ^chip zijn gesloopt. Reacties op de Engelse begroting Nadat Amory zijn bfi dc indie ning van de Engelse begroting welke een geraamd overschot laat van 304 miljoen pond ster ling, had geëindigd, volgden iro nische uitroepen van do Labour- oppositie. Deze diende een motie over de voorgestelde verhoging van het tabaksrecht in, welke met 318 tegen 221 stemmen werd verworpen. De Engelsen noemen dc begro ting reeds schertsend „de gok kersbegroting" in verband met de afschaffing van het 249 jaar oude recht op speelkaarten en de vergroting van de prijzen, die gewonnen kunnen worden bij de maandelijkse trekkingen der pre mie-obligaties. Financiële deskundigen wezen erop, dat de voorgestelde belas- tingvoranderingen niet te ver waarlozen zijn. Per saldo wordt de belastingdruk er met bijna 72 miljoen pond sterling per jaar door vergroot. Door de verhoging van de belasting op maatschap pijwinsten nemen de ontvang sten van de schatkist met 65 mil joen pond sterling per jaar toe, terwijl het tabaksrecht 40 mil joen pond sterling meer per jaar gaat opbrengen. Van deze meer ontvangen 150 miljoen pond ster ling worden slechts 33 miljoen pond sterling afgestaan in de vorm van verschillende belas tingverlagingen cn -verplichtin gen. Westduitse regering keurt voorstellen voor versnelde invoering gemeenschappelijke markt goed De Westduitse regering heeft in beginsel de voorstellen goed gekeurd om de invoering van een gemeenschappelijke markt te versnellen. Volgens de officiële verkla ring zal de Westduitse regering er naar streven elke mogelijk heid aan te grijpen om een bevredigende regeling voor de vrije buitenlandse handel tot stand te brengen, in het bijzonder met de landen van de kleine vrijhandelszone. (Adv.> X De vaste commissie voor land bouw en visserij uit de Tweede Kamer heeft met de minister van Landbouw cn Visserij mondeling overleg gepleegd over de nota inzake de hulpmaatregelen voor dc ernstig door de droogte ge troffen agrarische bedrijven. De minister heeft, zo staat in het ver slag van dit overleg, o.m. mede gedeeld dat cr een onderschei ding is ingevoerd van vier cate gorieën; Categorie a, gemiddelde oogst- derving meer dan 50 pel.; cate gorie b, gemiddelde oogstderving 3550 pet.; categorie c, gemid delde oogstderving minder dan 35 pet. en categorie d, om fiscale criteria afgewezen. Het totaal van de hectaren in de categorie a is 91.430 ha; het aantal bedrijven 13.067. Voor de categorie b zijn deze cijfers 252.917 ha en 33.077 bedrijven. Voor de categorie c 98.436 ha en 11.807 bedrijven. Voor de catego rie d 51.839 ha en 4058 bedrijven. De cijfers zijn nog voorlopig, daar vrij kleine wijzigingen, voor- Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dat beoogt de afwikkeling van de oorlogs-, bezettings- en wa tersnoodschade aan roerende goederen in de privaatrechtelij ke sector af te sluiten. De af wikkeling van schade aan ge bouwde onroerende goederen en schepen valt buiten het kader van het ontwerp, aangezien in deze sector de financiering van de herbouw nog niet geheel is beëindigd Verwacht mag worden dat de laatste gevallen van schade aan roerende goederen in de eerste helft van'i960 zullen zijn afge daan. Daarom wordt voorge steld de organen die met de af wikkeling zijn belast met ingang van 1 juli 1960 op te heffen. Wat de likwidatiemaatregelen zelf betreft, daarvoor zijn in het wetsontwerp de volgende voor stellen opgenomen. SPAARCIJFERS R.P.S. De besparingen bij de Rijks postspaarbank zijn in maart lager geweest dan in februari. Dit is volgens de directie voorname lijk een seizoenverschijnsel. De gebruikelijke voorjaarsaankopen maakten dat het opgenomen be drag steeg. De lichte daling in vergelijking mot maart van het vorige jaar is een gevolg van de licht stijgende tendentie in de opgenomen be dragen. Het ingelegde bedrag schommelt sinds medio 1959 om eenzelfde niveau. Bij de Rijkspostspaarbank werd in maart ingelegd ƒ68,5 min en terugbetaald 59,6 min, hetgeen een positief spaarverschil op leverde van ƒ8,9 min (vorige maand -!- 31.min en in maart 1959 14,2 min). In 1960 is tot dusver bij de RSP gespaard ƒ60.8 min tegen 63,5 min in hetzelfde tijdvak van 1959. Het saldo-tegoed per ultimo maar 1960 bedroeg ƒ2.429.9 min (vorige maand ƒ2.421,0 min ultimo maar 1959 ƒ2.206,0 min). De Zuidafrikaanse Senaat heeft de rekering te Pretoria de be voegdheid gegeven bepaalde Afri kaanse nationalistische organisa ties te verbieden. De Senaat nam - de wet op de illegale organisa- - ties aan, die eerder reeds door de Volksraad was goedgekeurd. Met de goedkeuring door de Senaat is de parlementaire be handeling voltooid. ■fc De foto toont de sleep op de Noordzee. DONDERDAG 7 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De man die verdwij nen moest". VRIJDAG 8 APRIL. TERNEUZEN: Concertgebouw 7.30 uur: N.C R.V.-Steravond: „Vlag in Top", LuxorTheater, 8 uur: „Jeugd in de nacht". SLUISKIL: Jeugdgebouw „Dc Ark", 610 uur; Grote brom fiets- en rijwielshow. Na 30 juni 1960 zal geen en kel nieuw verzoek tot over schrijding van gestelde aan- vraagtermijnen voor bijdragen en faciliteiten boven de bijdra gen meer in behandeling wor den genomen. Na 30 september 1960 zullen voorts geen bijdragen en facili teiten boven de bijdragen voor roerende goederen meer wor den vastgesteld. Een uitzondering op deze sluitingstermijn wordt gemaakt voor gevallen, waarin op deze datum nog een beroep aanhan gig is. Deze sluitingstermijn geldt evenmin, wanneer de be langhebbende vóór 1 jan. 1961 bij aangetekende brief aan de minister van financiën dan wel voor schade in de agrarische sector aan de minister van Landbouw en Visserij, heeft verzocht zijn aanspraken op grond van een mogelijk per abuis niet afgewikkelde aanvra ge alsnog te erkennen en hier bij blijkt, dat er inderdaad een tijdig geldend gemaakte aan spraak bestaat. Met ingang van 1 april 1961 vervallen aanspraken tot uitbe taling van bijdragen, ook wan neer daaraan een bestedings plicht is verbonden. Slechts in twee gevallen kan de vervaltermijn worden over schreden wanneer op een be roep omtrent een aaspraak pas na 30 september 1960 wordt be slist, de bestedingsplicht dient dan echter binnen zes maan den na de beslissing te zijn ver vuld en wanneer een rechtheb bende vóór 1 januari 1961 per aangetekende brief aan één van de beide ministers heeft gemeld, dat het voor hem vastgestelde schadebedrag niet is uitgekeerd. Voor zover de utbetaling afhan kelijk is van een bestedings plicht moet deze in ieder geval vóór 1 aprl 1961 zijn vervuld. Deze regeling geldt ook voor tegemoetkomingen en schade loosstellingen op grond van de wet overheidsaansprakelijkheid bezettingshandelingen. al van de cijfers van Overijssel, verwacht moet worden. Definitieve gegevens zullen mede in verband met het feit, dat alle protesten moeten wor den bezien, daar vergissingen nu eenmaal nooit uitgesloten zijn nog vrij lang op zich laten wachten. Het aantal door de plaatselijke commissies afgewezen aanvragen varieert tussen 50 pet. in Zuid- Holland en minder dan 10 pet. in Utrecht. Dc belastingdiensten hebben gemiddeld minder dan 10 pet. van de aanvragen afgewezen, met als hoogste afwijzingsper centage ruim 10 pet. in Utrecht en als laagste 2 pet. in Zuid-Hol land. Wat de wijze van vaststelling van bovengenoemde schadecijfers betreft, werd opgemerkt, dat een beoordeling van de drooglescha- de niet anders dan een globaal karakter kan hebben. Het ont breken van een voldoende aan tal nauwkeurise gegevens maakt een exacte benadering door de plaatselijke commissies onmoge lijk. Bij hel hanteren van dc uit komsten der beoordeling dient dan ook het globale karakter van dc gevonden schadebedragen steeds voorop te worden gesteld. Ten einde een indruk te geven van dc gemiddelde schade per ha bij verschillende percentages oogstderving, heeft het Land bouw Economisch Instituut een globale berekening samengesteld. De oogstderving als gevolg van de droogte manifesteert zich op twee punten t.w. een lagere pro- duktie van het grasland en een lagere kg-opbrengst van de ak kerbouwgewassen. STRONTIUM-90 IN WATER EN VOEDINGSMIDDELEN Naar aanleiding van het ver hoogde percentage strontium-90, dat is aangetroffen in Engelse melk, wordt van de zijde van het medischbiologisch laboratorium te Rijswijk, het volgende mede gedeeld Door de rijksverdedigings organisaties T.N.O. en de ge zondheidsorganisatie T.N.O. wer den fn de afgelopen jaren metin gen verricht betreffende de hoe veelheid strontium-90 in regen water, in voedingsmiddelen en in ander biologisch materiaal. De meting van strontium-90 en andere radioactieve stoffen in regenwater geschiedt voortdu rend. De metingen van stron- tium-90 in voedingsmiddelen wa ren van incidentele aard en kun nen daarom niet direkt ver geleken worden met de Engelse resultaten. In het eerste halfjaar 1959 is een sterke verhoging van de radioactieve neerslag opgetreden tengevolge van Russische kern wapenproeven in oktober 1958. De in Engeland gevonden hoe veelheid strontium-90 in melk is ongeveer van de grootte, die men op grond van de toegeno men radioactieve neerslag zou verwachten. In het tweede half jaar 1959 verminderde de ra dioactieve neerslag aanzienlijk, waardoor de stijging van de strontium-90-concentratie in voe dingsmiddelen vermoedelijk tot stilstand is gekomen en welliqht zelfs in een daling is over gegaan. 21. Het is al weer een week geleden, dat Eric bij de vogel vrijen van Tristan kwam en in die tijd is er niet meer over zijn identiteit gesproken. Het meren deel van de troep schijnt er hei melijk van overtuigd te zijn, dat hij Artor is, maar Tristan laat zich nergens meer over uit en Eric zelf evenmin. De vraag wie hij is, komt hemzelf, vreemd genoeg, niet meer zo belangwekkend voor, nu hij deze nieuwe vrienden ge vonden heeft. Het leven in het woud bevalt hem opperbest en al is hi) er zich van bewust, dat Tristan en en kele van zijn vertrouwelingen hem scherp gadeslaan, hij gèniet er niet minder van als ze een van de jachtpartijen ondernemen. Alleen van strijd tegen de boos aardige Agar van wiens slechtheid 's avonds aan de kamp vuren menig verhaal de ronde doet valt tot Erics teleurstel ling weinig te merken. Dan op een morgen wordt Eric, die al bekend staat om z\)n weer galoze trefzekerheid met de boog en nog een aantal der beste boog schutters door Tristan aange wezen om hem te begeleiden op een tocht. De hoeveelheid voedsel, die ze bi) zich hebben, verraadt, dat ze wel meerdere dagen onderweg zul len blijven, zodat het waarschijn lijk deze keer geen jachtpartij is. Maar Tristan zwijgt over het doel van deze reis en enkele dagen trekken ze behoedzaam door het woud, tot de mannen op een mor gen opeens geschrokken stilstaan. En een krakende, schrille stem roept hen toe: „Halt, Tristan, wacht". Eft een gekromde gedaante dujkt uit het struikgewas op Een opmerkelijk verschijnsel tijdens de droogteperiode was, dat in het algemeen dc bruto- opbrengst aan melk en vlees in de zandgebieden niet veel af week van die in het voorafgaan de jaar. Ook het aantal melk koeien bleef ongeveer gelijk. De produklie per koe is dus vrijwel niet iagjr geweest dan die in een normaal jaar. Doordat de haver vroeg ge oogst kon worden, was het mo gelijk ook een gedeelte van deze grond met nagewassen in te zaai en. De oppervlakte stoppelknol len was in de drooglegevoelige gebieden in 1959 dan ook bedui dend groter dan in voorgaande jaren. Verder droeg het zachte weer in november ertoe bij, dat de na- gewassen nog een behoorlijke kg-opbrengst opleverden. Ten slotte dient nog vermeld te wor den, dat het vrijwel niet optre-' den van vorst in december en eerste helft van januari het mo gelijk heeft gemaakt, dat de ge hele oogst van de nagevassen vrijwel volledig in verse toestand aan het vee kon worden vervoe- derd. Volgens berekeningen van het L.E.I. kan de uitkomst van de droogteschadc globaal gesteld worden op: 375 a 425 per ha bij een oogstderving van 50 a 60 pet. en ƒ250 ƒ300 per ha bij een oogstderving van 30 a 40 pet. Bij de discussie bleken ver schillende luren der commissie ernstige kri'iek te hebben cp liet door het L.E.I. verschafte cijfer materiaal. Naar hun mening was1 ook van een consequente door voering van het criterium der oogstderving geen sprake geweest op grond van het feit, dat het L.E.I. de nog van een vorig oogst jaar aanwezige voorraad mede voor de schadeberekenlng in aan merking genomen had. Zij waren van oordeel, dat de schade door het LE.I. aan alle kanten weg geredeneerd was. Bij de minister werd er opk van andere zijde uit de commis sie ten sterkste op aangedrongen bij het doen van uitkeringen niet beneden het maximum van 271-2 miljoen te gaan. Van weer andere zijde werd ook sterke nadruk gelegd op het feit, dat er een gerichte toeslag zou komen, en werd bepleit meer rekening te houden met de in- dividuële samenstelling van ieder bedrijf. Wat de door L.E.I. verschafte cijfers betreft, wees de minister er in zijn antwoord op, dat er een verschil bestaat tussen de objec tiviteit en de exactheid van een berekening. De wijze van bena deren van de schade door het L.E.I. kwam hem alleszins rede lijk voor. De door verschillende leden bepleitte nog sterker gerichte toeslag wees de minister om re denen van administraticf-techni- sche aard af. Met betrekking tot het resteren de bedrag van c.a. vijf miljoen stelde hij zich op het standpunt, dat het niet aangaat deze pot coute que coute te verdelen, daar het uitgangspunt is geweest een toeslag van ƒ100, resp. ƒ50 per ha. Het bedrag van 27,5 miljoen is budgetair doelbewust als maximum ruim gesteld, ten einde het risico van een even- tuële korting op deze normen zo klein mogelijk te maken. Het reizen van vroegere Russen naar de Sowjet-Unie De Russische regering zal thans voormalige Russische bur gers toestaan, officieel hun na tionaliteit op te geven en hun geboorteland te bezoeken op ge lijke voet met elke andere wil lekeurige toerist, aldus heeft een vertegenwoordiger van een reis bureau te New York gezegd. De Sow.iet-Uriie heeft tot dus ver Russische ballingen nog steeds als Russische burgers be schouwd en dikwijls geweigerd hun visa op buitenlandse pas poorten te verstrekken als zij verwanten een bezoek wilden brengen. De president van het Newyork- se reisbureau Cosmos, dat vele reizen naar Rusland organiseert, heeft meegedeeld, dat hij met de Russische ambassade onderhan delingen heeft gevoerd. Volgens de president van Cos- mos kan een voormalige Rus. die nu een andere nationaliteit h^eeft, thans verzoeken om vervallen verklaard te worden van zijn Russische nationaliteit en ver volgens een verzoek indienen voor een visum op het paspoort van zijn nieuwe land. Bijna iedere verkiezi in de Ver. Staten werd ver gekenmerkt door v< gen. die met geen mog waren tc voorzien. En d gestarte campagne voor verkiezingen van nover daarop geen uitzonderinj Dat de gouverneur v; fornië. Pat Brown, het p van zijn staat heeft blje pen om te stemmen over schaffing van de doods' hem zij het niet met worden aangerekend als soonlijke positie kiezen man in de dodencel Quentin, Caryl Chessrm voorstel, dat Brown oi principiële gronden maar dat, indien het wo genomen, Chessman zou zal echter vermoedelijk n den aanvaard, juist orr meerderheid van het C sche parlement te afwij genover Chessman staat, als aanleiding tot een zi pende wetsverandering t teren. Voor Brown zelf kan verlies van zijn kanser democratische kandidatu het presidentschap be En dat, op zijn beurt, g nator Kennedy een kan stemmen der Californisel gatic op de partijconvent NOG MEER HULP VOO KENNEDY. Ook van andere zijde nedy hulp van de politi den verwachten. Lyndoi son. de leider van de heid in de Senaat, die de beste kans heeft om als presidentschapskandic democraten tc wippen, st het hoofd van de senaa die de gekleurde bevolk Amerika, door middel v; Rights Bill, de garantie w ken, dat zij haar stemre uitoefejion. Dat heeft tot gehad., dat een aantal ten v.it het zuiden, de „i der rassenscheiding, de Texas als een „verrader zhiden" is gaan beschou Maar Johnson had gee re keuze. In feite is hij de zoon van het zuiden, heeft ook de ontwikkeli van Texas meegemaakt, reusachtige staat, tenslot van dc allerrijkste van c voelt zich tegenwoordi meer verent aan het opbloeiende westen, dan zich, in dc sche onfwikkeling van invoegende zuiden. In ici val zijn Johnsons kansen sidentschapskandidaat dc vijandschap van de gr segregationisten (zij, voortbestaan der rassense wensen) aanzienlijk gedaa het is Kennedy, die daan profiteren. Nu is Jonhson zonder een zo door de wol geveri ticus, dat hij de leiding strijd om de burgerlijke beslist niet op zich zou genomen, indien hij er overtuigd was, dat dit „kleinste kwaad" moest beschouwd. Hij kon ee zijn aanspraak op de leic meerderheid van de part verkièzingskansen van tij niet door een vlucht strijd om de rechten der op het spel zetten, BESLISSENDE DAGEN Zo staat Noord-Amerika dagen en weken voor een sende slag, waarvan de een grotere betekenis zal dan welke vroegere ook. die ter bevorderin gelijkberechtiging van gers werd genomen. In de situatie zo, dat het „di den" tot een strijd tot ste besloten is. In dc Senaat hebben De 22-jarige sergeant- vlieger J. van Vleuten van de Nederlandse Kon. luchtmacht heeft dinsdagmiddag op de Belgische militaire vliegbasis Meisbroek met 'n Hunter-4-straal- jager. waarmee hij was opgestegen van Wocns- drecht, een geslaagde noodlanding gemaakt, nadat hij op 5.000 m hoogte motorstoring had gekregen. Direkt na de landing bleek, dat de remmen van het toestel niet meer werkten, waar door het honderden meters doorschoot. Het werd tenslotte in zijn vaart geremd door een niet meer in gebruik zijnde spoorbaan, wel ke in een ongeveer drie meter diepe gracht om 't vliegveld loopt foto). De piloot had het vlieg tuig al ongedeerd ver laten voordat de red dingsploeg arriveerde. De Hunter moet als verloren worden be schouwd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 4