Uit de Provincie PRACHTBIJTS EXODUS Fa P. J. V. d. SANDE KERKNIEUWS Pagina I DE VRIJE ZEEUW Donderdag 7 april I960 KONINGIN JULIANA NAAR ZEELAND. TERNEUZEN Zomermantel, Japon of Mantelpakje Vióó&t-T&oU Gemeenteraad van Zuidzande Arrestaties in Jordanië? WEST DU ITS PROTEST IN MOSKOU DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Elke dag heeft zijn geheim Een dankwoord Britse soldaat uitgeleverd Chinese diplomaat krijgt asiel in Engeland Donderdag 7 april 1 N. C. L. B. Nederlandse Herv. Kerk richt zich tot de kerken in Zuid-Afrika H. M. de Koningin zal op 17 cn IS mei een tweedaags bezoek aan Zeeland brengen. Op de eersle dag van haar be- 'zook zal zij het nieuwe gebouw openen van de Provinciale Grif fie te Middelburg, dat deel uit maakt van het Abdijcomplex. Het Abdijcomplex werd tijdens oorlogshandelingen grotendeels verwoest, maar is thans vrijwel verbouwd met uitzondering van het gebouw voor de Commissaris der Koningin. Hel Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft thans dit en nog enkele andere programmapun ten van het koninklijk bezoek be kend gemaakt. Op 17 mei, des morgens te 11 uur, zal Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk 1e Middelburg een bijeenkomst bijwonen. Gedepu teerde Staten van Zeeland heb ben de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam. opdracht verstrekt voor deze bijeenkomst een intrada voor orgel, drie trombones, drie trompetten en pauken te compo neren. Tijdens de openingssamenkomst in de Nieuwe Kerk zullen slechts enkele toespraken worden ge houden. o.a. door de Commissa ris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroof. Na afloop zal Koningin Juliana zich naar het nieuwe Griffiege bouw op het Abdijplein begeven. De tocht zal worden gemaakt met speciale oude Zeeuwse wa gens en er zal een korte rondrit door Middelburg worden ge maakt, doch de route van deze tocht is nog niet vastgesteld. Ter opening van het Griffie gebouw zal de Koningin de „bronzen deuren" ontsluiten, waarna in het trappenhuis een gedenksteen zal worden onthuld. De tekst voor deze steen is ge schreven door mr. J. C. van Schagen uit Domburg en herin nert aan de verwoesting van de Abdij in 1910 en het herstel. Na afloop van de officiële ope ning wordt in de kloostergangen geluncht. Des middags zal een fokloris- tische middag worden gehou den, met op het Abdijplein o.a. boogschieten en ringrijden. Tenslotte zal het Provinciaal Bestuur in de Statenzaal de Ihee aanbieden cn des avonds wordt de première gegeven van het klank en lichtspel van de Abdij. Tijdens de tweede dag van het bezoek aan Zeeland zal Koningin Juliana zich onder meer op de hoogte stellen van de werkzaam heden rond het Deltaplan in Zee land. I>K BOTERSMOKKEL IN ZEKUWS-VLAANDEREN. De buit van de surveillerende ambtenaren van de centrale veld dienst post Axel der Invoerrech ten cn Accijnzen bedroeg in de twee afgelopen dagen 2370 kg roomboter, bestemd voor de smokkel naar België, alsmede een bestelauto en een personen auto met 'n gezamenlijke waar de van ruim 14.000 gulden. De bestelauto, geladen met 1300 kg roomboter, werd dinsdag avond in Hulst aangehouden. De beide inzittenden werden gear resteerd. In de nacht van dins dag op woensdag te twee uur viel in de Zandstraat (gemeente Westdorpel de tweede auto in handen van de douane. Hierin werd 870 kg roomboter vervoerd. De auto was voorzien van spe ciale banden en tussen de voor- en achterbank was een stalen plaat aangebracht. In de auto lag ook een flinke hoeveelheid „kraaiepoten". De beide inzitten den van deze auto wisten in de duisternis te ontsnappen. Gemeentelijke badinrich ting De gemeentelijke badinrich ting werd in de maand maart 1960 door totaal 2180 personen bezocht. In de maand februari 1960 bedroeg het aantal 2170. (Adv.) Kies nu Uw nieuwe Onze kollektie is groter dan ooitcn extra attractief om de verrassend redelijke prijzen. AXEL. In de vergadering van de ge meenteraad die dinsdagmiddag onder voorzitterschap van bur gemeester Everwijn werd gehou den, is de heer J. A. van Houte met 5 stemmen benoemd tot ge meente-werkman. Aan de be spreking van dit agendapunt, welke grotendeels met gesloten deuren werd gehouden, namen de raadsleden J. A. van Houte en A. P. de Veij. niet deel omdat zij beiden mede-gegadigden wa ren voor deze functie. Na heropening van de open bare vergadering deelde de voor zitter mede, dat door B. en W. de volgende aanbeveling werd ge daan: 1. J. A. van Houte, 2. J. I. P. du Burck (beiden te Zuidzan de i en 3. A. Leenhouts te Aar denburg. De hierop volgende stemming had de bovengenoemde uitslag. Nadat de heren Van Houte en De Veij in de vergaderzaal waren teruggekeerd. feliciteerde de voorzitter de heer Van Houte met zijn benoeming. Verder zei de voorzitter dal het vreemd zal zijn om straks de hoer Van Hou- (e (die ook wethouder is) niet meer aan de bestuurstafel te zien zitten, doch hot feit dat de raad eenparig zijn keuze heeft bepaald, geeft te kennen dat deze vertrouwen stelt in de nieuw benoemde. De voorzitter sprak de hoop uit dat de heer Van Houte zich met ambitie aan zijn nieuwe taak zal willen geven en hij wenste hem toe dat hij tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd met veel genoegen, zowel in het belang van de gemeente als van hemzelf, werkzaam zal mogen Zijn. De heer Van Houte bracht hierna dank aan de voorzitter voor de tot hem gerichte woor den en de gemeenteraad voor hel in hem gestelde vertrouwen. Bij de ingekomen stukken be vond zich de circulaire van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aangaande huurverhoging voor de woning wetwoningen. waarbij het colle ge van B. en W. als haar mening uitsprak dat van de baten, die deze verhoging zullen opleveren, een belangrijk deel ten goede van de gemeente dienen te ko- men. teneinde hiermee meer aan het onderhoud van deze wonin gen te kunnen doen. In verband met het feit dat Zuidzande uit het schaarse wo ningcontingent voor Zeeland, nog 2 woningen kreeg toegewe zen, besloot de raatf tot het bou wen van 2 woningwetwoningen aan de Kamcrikstraat, welke bouw nog deze maand zal worden aanbesteed. De Classieale Commissie voor Maatschappelijk Werk en Ge zinszorg in West Zeeuws-VIaan- deren verkreeg over 1959 een subsidie van 45,33 en de Stich ting Katholiek Maatschappelijk Werk en Gezinszorg een subsidie van 44,57. Voor een eventueel 1"kort bij het 1n do maand mei alhier ie houden bevolkingsonderzoek op t.b.c., zal de gemeente garant Zijn. Vastgesteld wercf een huur- reglement voor de aan de ge meente in eigendom behorende woningen. Aan de Stichting Kleuterschool werden overeenkomstig de be palingen van de Kleuterondcr- wijswet vergoedingen over het jaar 1959 toegekend, terwijl ook de voorschotten werden bepaald, welke dé Stichting in 1960 zal ontvangen. Verder besloot de raad tot het aanvragen van een subjectieve verhoging uit het. gemeentefonds en werd een verordening op de heffing van retributies en pre cariorechten vastgesteld. Wanneer deze verordening goedkeuring van de Kroon heeft verkregen, zal voortaan een be paald tarief verschuldigd zijn voor bijvoorbeeld het hebben van rijwielblokken in gemeente grond, het plaatsen van een rij- wielrek daarop, van tafels en stoelen voor cafés en voor het hebben van een zonnescherm bo ven openbare grond. De bezoldigings-verordeningen voor het gemeentepersoneel wer den aangepast hij de nieuwe nor men por 1 april in verband met de 5 loonsverhoging die aan het overheidspersoneel is toege kend. De gemeente-ambtenaren zullen ook de huureomponsaiic I960 ontvangen alsmede de 2e uitkering-ineens van 9 van de maandweddc over het le kwar taal 1960. In verband met liet bereiken van de pensioen-gerechtigde leeftijd werd de heer J. W. Ro bijn op zijn verzoek eervol ont slag verleend ais gemeente werkman per 1 juni a.s., terwijl tenslotte de raad nog besloot Ie bepalen dat een herzipning van het uitbreidingsplan der gemeen te in voorbereiding is. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter staande adressen. paar groene kinderwantjes, L. Schcele, Ro/.enstr. 15; zakmes en staaf betonijzer, Guiljam, Vloos- wijkpolder P 41a: wollen kinder wantje (rood met groen), P.T.T.- telefooncentrale. Van Steenber- genlaan; rood kinderwantje, H. Lensen, Baandijk 49; snoer z.war- te kralen, mevr; Moggré, Schel- dekade 60; étui met schrijfbeno digdheden, M. de Pooter, Dahlia- straat 1; metalen duimstok, J Verhage, Axelseslr. 66; rode sjaal C. Witsel, Julianastr. 10; rode portemonnaie en paar rood-bruine herenglacé's, A. Stoffels, Lange Kerkstr. 49; zakcompas aan lede ren riempje, G. Hamelink. N. J IJartestr. 4; kinderhandtasje, A Mccuwsen, Vlooswijkstr. 19; gele kanarie, Zegers, Lange Kerkstr. 40; groene sjaal, R. Dees, Baan dijk 17; herenpolshorloge met riempje, C. J. Simons, Driewegen straat 9; zakdoek, A. Sandee. Axelsestr. 45; paar schachten, W. Faas, Hogendijk 25; herensjaal, De Back, Tholensstr. 33; donker bruine .vingerwanten, M. Hoek man. Stationsweg 13; kinderjasje (blauw met zwart). P. Paulusse, Azaleastr. 48; vulpen, Stijn Streu- velsstr. 18; rol vistuig, Hennie van Alphen, Crocusstr. 20; auto- step. Van der Bent, Noordstr. 85. Op het bureau van politie zijn als gevonden gedeponeerd: huissleutel no. 11; verschillende wanten en glacé's; sleutels zon der kenteken; witte damesporte- monnaie; lapje jurkstof met spel den; sjaal; witte haarstrik; twee boodschapnetjes en paar zwarte damesglacé's; zwart lederen mo torhandschoen en lichte bood- schaptas met kinderspeelgoed. Het Syrische blad „El Wahda" meldt dat in Jordanië bij groot scheepse razzia's 25 legerofficie ren en een 300 burgers zijn ge arresteerd. De arrestaties zijn een onderdeel van drastische maatregelen tegen „nationalis tische elementen die zich ver zetten tegen de Jordaanse poli tiek van bondgenootschappen met het imperialisme", aldus het Syrische blad. BRAND IN OPENBARE LEES ZAAL TE UTRECHT. Een felle brand heeft gister avond gewoed in het gebouw van de openbare locs/aal in Utrecht tegenover de Dom. De brand werd omstreeks half tien ontdekt, doordat uit do zol derramen van de bibliotheek rook kwam. De brandweer rukte met groot materieel uit en be streed het vuur met 8 stralen. Ook werd een waterkanon geleid over 40 meter hoge brandlad ders. Het vuur, dai zich tussen twee vloeren had genesteld, vond later gretig voedsel in een ruim te waar het archief was geves tigd en waar ook voorraden pa pier stonden opgeslagen. Toen de vlammen rtoov de zol derverdieping sloegen vond de brand uitbreiding in een toren tje dat op dit uit 1911 daterende gebouw staat. De brandweer slaagde er in het vuur te localiseren. Omstreeks 11 uur was men de brand mees ter en kon met nablussing wor den begonnen. De zolderverdieping is onlangs volledig gerestaureerd. Op de af deling administratie, recht onder dc zolder, stonden duiz.enden boeken opgeslagen, waarvan de meeste nog geheel nieuw. De zes meisjes, die bezig waren met het ruilen van boeken, hebben met assistentie van enkele bezoekers een deel van de voorraad boe ken kunnen overbrengen naar de studiezaal, die niet veel kans liep op waterschade. Door de enorme hoeveelheid water, die de brandweer in het vuur stort te, is de waterschade evenwel in andere delen van het gebouw bij zonder groot. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Beifs zelf trr metrtjelen COÖP. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 6 april. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I 16,10 18.60, II 13,10—13,40. Per stuk: Bloemkool B II 40 65 ct, C II 11—41 ct, afw. 5—33 et; Groene komkommer B 6571 ct, C II 45 ct; Knolselderij C 8 ct. Per bos: Selderij 58 ct; Peter selie 1416 ct; Radijs I 2026 ct, II 23—24 ct. Per kg: Andijvie I ƒ1,02, II 90 100 ct; Breekpeen B 2628 ct, B II 23 ct; Prei A II 58—65 ct, B 3550 ct, B II 5765 ct; Ra barber I 72 ct; Uien I 2226 ct, II 10—20 ct; Witlof A II 77—83 ct, B 70—80 ct, B II 66—77 ct, B afw. 3062 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Furore I ƒ12,50 ƒ14; Record 1 ƒ15,10; Bintje II 7,90. FRUIT. Per kg. Appel: Winlerbanana II m. 65 6S77 ct, fün 55—70 ct, kroet 33 ct. Peer: St. Rémy II D 50 ct. ZO JUIST ONTVANGEN De herdruk van Prijs 14,90 Nu één op lijst van vyf. Verkrijgbaar bij: BOEKHANDEL NOORDSTRAAT 55-57 TERNEUZEN van Gëta-Bever West-Duitsland heeft woens dag bij de Sowjet-Unie gepro testeerd tegen de aanvallen die premier Chroesjtsjef in zijn redevoeringen tijdens z'n Fran se reis On de bondsrepubliek heeft gedaan. In een nota die in Moskou is overhandigd ver klaart de bondsregering dat Chroesjtsjefs uitlatingen het Franse volk „een geheel ver valst beeld van de geestelijke en politieke houding van 't Duitse volk en de bondsrepubliek" kan geven. De bondsregering kan dan ook niet geloven in de op rechtheid van de Sowjetpogin- gen om tot vermindering van de spanning in de wereld te ko men „zolang de Sowjet-Unie blijft proberen overal in de wereld haat en vijandschap tegen 't Duitse volk ie zaaien" en zij acht het in het belang van de wereld nodig dat er een einde aan de Russische „laster campagne" komt, aldus de nota. De heer Chroesjtsjef zei wel steeds dat hij geen wig wilde drijven tussen Frankrijk en zijn bondgenoten, doch zijn op merkingen kunnen moeilijk an ders worden uitgelegd dan een poging om vooral de bonds regering in diskrediet te bren gen en de Frans-Duitse verzoe ning. die een hèeksteen is van de pacificatie van Europa, te ondermijnen. De vergelijkingen die de Sow- jet-premier heeft, gemaakt tus sen de bondsregering en het Hitler-regime waren duidelijk bedoeld om zijn toehoorders het idee te geven dat dé bonds republiek en in het bijzonder bondskanselier Adenauer aan hangers zijn van fascistische, militaristische en wraakgedach- ten, aldus de Westduitse nota. De bondsregering heeft inder tijd diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie aange knoopt, o.a. omdat zij geloofde dat hiermee een geleidelijke vermindering van de spannin gen zou kunnen worden bereikt. Doch door de redevoeringen van de Sowjet-premier in Frank rijk krijgt zij de indruk dat de Sowjet-regering niet in dezelfde geest wordt bezield, aldus de nota. Afgevaardigden van Oost en West op de ontwapeningscon ferentie te Genève hebben woensdag eikaars plannen aan een verdere kritiek onderwor pen, nadat men bij vorige ge legenheden reeds het plan van de ander als basis voor be sprekingen had verworpen. De Britse vertegenwoordiger, Ormsby-Gore, noemde de op 14 januari in Moskou aange kondigde vermindering der Sow- jet-strijdkrachten met 1.200.000 man geen werkelijke ontwape ningsmaatregel, daar premier Chroesjtsjef had verklaard dat de kracht van de strijdkrachten aanzienlijk was toegenomen. De vermindering van de strijd krachten, zoals voorgesteld in het Westelijke plan, gaan ver gezeld van overeenkomstige be perkingen van de bewapening, aldus de Brit. De Sowjet-afgevaardigde, Zo- rin, sprak tegen dat de in ja nuari aangekondigde verminde ring der Sowjet-strijdkrachten geen werkelijke ontwapenings maatregel was. Hij noemde de Britse verklaring „volkomen onaanvaardbaar". De Italiaan prof. Martino, die voorzitter was, stelde de com munisten voor concrete be sprekingen over praktische eer ste ontwapeningsmaatregelen te beginnen en wel over een ver mindering der strijdkrachten, vergezeld van een overeenkom stige beperking Öer bewapening. door LUISA-MARIA LINARES 25) (Nadruk verboden.) „Dat dierbare museum Lezca- no!.... Arme Fina!7e zult het nu druk krijgen met 't troos ten van wanhopigen „Dat zou ik kunnen doen. Maar jij.... jij mag niets, al smeek of dreig je nog zo.... Je bent niets meer.... een ellendige aardwormZe hebben je ge bruikt zolang het nodig was en toen hebben ze je weggesme ten aan je lot overgelaten aan de wanhoop...." De stok werd dreigend opge heven, Fina slaakte een door dringende gil, vloog als een pijl uit de boog de hal door en met twee treden tegelijk de trap op. Olga had nog maar juist tijd om haar kamer binnen te vluchten en die op slót te doen. Ze was doodsbang, al wist ze niet precies waarvoor. De heftige scène waarvan ze getuige was ge weest, bewees haar, dat iets ern stigs en ongewoons voor haar ge heim werd gehouden. De angst, die ze van het begin af had ge voeld, was dus wel degelijk ge rechtvaardigd. Dat bleek uit al les. Xavier was haar vijand en Fina en hij haatte elkaar. „Bedaar maar. momenteel heb ik nog helemaal geen behoefte om een eind aan je leven le makenHet zou veel te een voudig zijn, niemand zou je zoeken." Ze ging op het voeteneinde van haar bed zitten, bevend, bang, zich alles wat Xavier en Fina se dert gisteren gezegd hadden weer voor de geest halend. Één massa leugens, toespelingen, onbegrij pelijkheden. „Ik moet weten waar het alle maal om gaat," dacht ze. „Ik moet weten wat hier achter steekt." Ze peinsde over een manier om de oplossing van het raadsel te ontdekken. De telefoon Zc zou Madrid kunnen opbel len. Als het huis werkelijk leeg was zou niemand antwoorden. En als er wél iemand antwoord de zou ze vragen.ja, wat zou ze dan vragen?.... Waarom ze haar hier opgesloten hielden. Ja, want ze wès hier opgeslo ten. Ze ging weer in de makkelijke stoel zitten en wikkelde zich in haar peignoir. Het vuur was uit gegaan. Ze moest wachten tot Xavier naar bed was. Ze mocht het risico niet lopen dat hij haar zou verrassen. Maar hij was „de man die altijd waakte". Ze dommelde wat in haar stoel. Een paar uur later werd ze wak ker door het kraken van 't meu bel. Ze deed zacht haar deur open en glipte op blote voeten de trap af. Alle lichten in de eetkamer en de hal waren gedoofd. Door het raampje boven de voordeur viel een flauw schijnsel naar bin nen. In dat matte licht leken de witte omtrekken der meubels op spookgestalten, gereed om haar aan te vallen. Op haar tenen zocht ze naar de telefoon en vond die eindelijk. Hij was bedekt met een hoes, dus klaarblijkelijk verstopt. Plotseling realiseerde ze zich, dat ze het telefoonnummer van het huis Lezcano nie twist. Toch wilde ze trachten het te weten te komen. Het kostte enige moeite de telefooncentrale aan de lijn te krijgen en inlichtingen te vra gen. Ze was niet meer gewend aan telefoneren. Het huilen stond haar nader dan het lachen. „Kunt u me aansluiten met Ma drid met het museum Lezca no?" Gelukkig herinnerde ze zich het nummer en de straat, die An- dré haar eens genoemd had. De telefoniste vroeg: „Welk nummer heeft u?" Ze kon het in het halfdonker bijna niet ontcijferen en het duurde even voor ze het getal had genoemd. „Wachl u bij het toestel, ik bel u over een paar minuten." Ze bleef vlak bij het toestel staan. Haar slapen bonsten, haar handen beefden. Ze hoorde het ruisen van de rivier, de loeiende wind, 't kraken der meubels. De minuten schenen eindeloos. Ze rilde in het donker, haar keel was droog, haar voeten waren ijskoud. Toen eindelijk de telefoon ra telde trok ze in haar haast het toestel bijna van de tafel en nam snel de hoorn van de haak. „Hier Madrid," zei de telefo niste. „Spreekt u maar." En onmiddellijk daarop een mannenstem: „Hallo., met wie spreek ik?" Het was een knorrige stem, zeker iemand die uit zijn slaap was gehaald. Olga weifelde even. ze wist zo gauw niet wat ze zeg gen moest. „Ik.ik heb. „Met wie spreek ik?" „Spreek ik met het huis Lez cano?" „Ja. Wat verlangt u?" „Is meneer daar ook?" „Mijnheer is op reis. Is het iets dringends?" „JaKomt mijnheer binnen kort terug?" „Morgen." „Morgen? Is hij dan niet in In dia?" Even bleef het stil, toen zei de verbaasde stem: „In India? Maak geen grapjes, daar is het nu de tijd niet voor." ..Hang als het u blieft niet op! Is madame ook op reis?" De bromstem antwoordde: „Madame slaapt en mag niet gewekt worden. Met wie spreek ik?" Ze kon het niet langer uithou den en brak het gesprek af. André's moeder was thuis. En André zou morgen terugkomen. En hij was helemaal niet in In dia. (Wordt vervolgd.) Mijnheer de Redacteur Mag ik nog eens in uw blad en daardoor voor breder kring mijn grote erkentelijkheid betuigen, ook namens mijn vrouw, voor alles waarmede de burgerij van Trineuzen mijn afscheid als burgemeester voor ons als een onvergetelijke cn zelfs heel blijde gebeur tenis heeft gemaakt. Ik had dit nooit gedacht of zelfs maar durven denken. Reeds in de laatste Raadsvergadering, waarin de Raad der gemeente Ternruzen besloten heeft mij de hoogste eer tooe te kennen, welke aan een inwoner van Tcrneuzen kan worden toegekend, heb ik onder woorden trachten te brengen hoezeer ik door dit besluit verrast werd omdat ik in mijn ogen volstrekt niet zo een verdienstelijk burgemeester ben geweest als uit dat Raadsbesluit nu wel moet blijken. Ik heb al deze jaren getracht, niet om het iedereen naar de zin te maken, maar wel om, met het alge meen belang voor ogen, het persoonlijke belang, waar voor mijn medewerking of raad werd gevraagd, zoveel als in mijn vermogen lag te heschutten. Ik heb daardoor wel eens het gevoel gehad onvrede te schep pen waar ik vrede wilde, critiek te wekken waar ik instemming beoogde en op de eenzame post, die een burgemeester nu eenmaal nog altijd in een gemeen schap inneemt, heeft mij dat wel dwars gezeten. Men mag van de volksgunst zeggen wat men wil en wan neer men haar niet deelachtig is dan zegt men er veelal niet veel goeds van, maar het sterkt de bestuur der wanneer hij zich gedragen voelt door de achting en beter nog door de liefde van hen voor wier welzijn hij heeft te waken. Ik had altoos de overtuiging, ook ai omdat mijn natuur niet naar populariteit zweemt, dat ik te ver van de „gewone man" afstond en ik heb dit betreurd. En nu is mij dit ongelooflijk mooie geschenk ge geven en dit is mogelijk gemaakt doordat de gehele burgerij-daaraan heeft bijgedragen. Nog eens: het is meer dan ik ooit gedacht had of ook maar had durven denken. Wat had ik graag alle mensen die vrijdagavond de hand willen drukken. Het kon niet, we hebben er hier in Terneuzen tnog) geen ruimte voor. Maar ik ben nu zo blij, dat ik door deze automobiel hier kan blijven wonen, tussen mijn medeburgers onder wie ik nu ook maar een gewoon mannetje ben geworden, en bij de Schelde waarvan wij allemaal houden. En wanneer ik in de auto door de stad rijd dan toon ik die daar mee aan de inwoners om te laten zien hoe blij ik er mee ben en opdat ze kunnen zeggen, en ik hoop van harte dat zij het tenminste zullen denken„dat vorste lijk geschenk is ook door mij gegeven". Naast dit alles overheersende hebben wij nog zoveel gekregen waarvoor ik hoop de gevers persoonlijk te zullen bedanken. Ook voor de vele bloemstukken en daaronder waren er die mij weer verschillende momenten uit mijn ambtsperiode in gedachten brach ten, zodat ik blij was te merken, dat ook na door mij niet te voorkomen teleurstellingen men mij toch nog goed gezind bleef. Wij houden goeden moed, zwem- lustigen in Terneuzen; sportbeoefenaars, zowel „in door" als op de nog naakte velden; vrienden van „Ontspanning na Inspanning" met uw origineel bloemstuk, ik heb er nog niet de nodige rust voor, maar misschien kom ik nog wel eens vragen om mee te mogen doen en dan in een nieuw lekker vis-® watertje. Er is bij al deze mooie herinneringen toch nog één* schaduwzijde gekomen. Ik meende, dat ik mijn eigen gebreken vrij goed kende, maar ook daarin ben ik mis geweest. Ik ben mij namelijk bewust geworden, dat ik erg afgunstig ben en wel op mijn opvolger. Wat staat er voor deze man een veelheid aan prachtig werk te wachten Een sterk groeiende stad met nog talloze wensen die vervuld moeten worden en dan begin ik maar met het nieuwe stadhuis en eindig met het nieuwe zwembad, omdat dit laatste toch eerder komt. Een ligging aan de Schelde, zoals geen andere havenstad die kent, en naar het zuiden een rijk en vruchtbaar land, dat vooral in deze voorjaarstijd van een aangrijpende schoonheid is. Zo mag hij zijn dagen vullen met werken en genieten temidden van een bevolking die de ernst van het Calvinisme mengt met de gulle gastvrijheid van de Vlaming. Hij mag ont dekken dat hier de samenwerking der volken zoals de diplomaten die verkondigen een andere en naar mijn smaak een mindere is, dan het samenleven van Belgen en Nederlanders in dit gewest. Maar wie zou er niet afgunstig zijn op de jongeman die opnieuw van de beste jaren van zijn leven hier kan aanvangen in het mooiste ambt dat Nederland kent in het beste deel van Nederland? Ik hoop voor mijzelf en mijn vrouw, dat wij nog heel veel jaren de stille getuigen mogen zijn van een groeiend en bloeiend Terneuzen. Nogmaals aan U allen onze heel hartelijke dank. P. TELLEC-EN. Terneuzen, 6 april 1960. De Oostduitse autoriteiten heb ben woensdag bij Helmstedt aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland de 26-jarige Britse korporaal Alan Brooks, die vorig jaar naar Oost-Duitsland uit week, aan do Britse autoriteiten uitgeleverd. Vorig jaar mei werd in Oost-Berlijn officieel be kendgemaakt dat Brooks poli tiek asyi had gekregen, doen later volgde de mededeling dat hij wegens een roofoverval tot zeven jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Bij de uitlevering in Helmstedt was Broks' moe der aanwezig De korperaal werd echter direct in hechtenis genomen. Koeo Teh Loe, een gewezen vooraanstaande functionaris van het Chinese consulaat-generaal in Londen, heeft politiek asiel in Engeland gekregen, aldus een bekendmaking van het Britse ministerie van Binnenlandse Za ken. Volgens een namens Koeo uit gegeven verklaring, is hij ver moedelijk het eerste lid van een communistisch Chinese diploma tieke vertegenwoordiging, dat in de vrije wereld asiel heeft gekre gen. Verder wordt gezegd, dat Koeo's vrouw en twee kinderen in China zijn. Afd. ZAAMSLAG. Inleveren vakantiebonr van dc landbouw op zat< dag 9 april a.s., van 2- uur bij I. J. KOLIJN Huijssenstraat 5, Zaams De Synodus Conlraota van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft zich met een speciale brief gewend tot de Afrikaans spre kende Kerken in Zuid-Afrika naar aanleiding van de gebeurte nissen sinds 2b maart 1960. Hierin heeft men zich aange sloten aqn de brief van de Oecu menische Raad van Kerken in Nederland, waarin deze de ras sendiscriminatie afwijst en de Kerken die de weg ter overwin ning van de rassenscheiding hebben ingeslagen bemoedig'.. De Nederlandse Hervormde Kerk zegt in haar schrijven ver der: „Juist omdat wij geloven dat de grote verzoening tussen God en mens ons in Christus ge schonken is, is het onze onont koombare taak om vanuit een nieuwe gezindheid mede te wer ken aan, zo nodig het initiatief te nemen tot de verzoening van mensen en groepen, die 1*1 tegenover elkaar staan, en tot 't bouwen van een gemeenschap die leeft uit het recht dat Chris tus heeft opgericht". De Synodus Contracta heelt ook op hen een beroep gedaan om met alle Kerken in Zuid-Aftj> ka gemeenschappelijk deze vet C» eisende taak aan te vatten.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2