Het bezoek van De Gaulle aan Londen Prinses Irene in Drenthe Arrestaties in Zuid-Afrika V oorverkiezingen in de Verenigde Staten Belevenissen van dr. Drees in Israël De kwestie van de depóts in de Westduitse Bondsdag HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 7 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4954 Perzisch scheepsongeluk eist slachtoffers KONINKLIJKE VAKANTIE NIEUW LID DER EERSTE KAMER DALENDE WERKLOOSHEID Nederlandse kustvaarder gestrand Heitje voor de vluchtelingen RELLETJES IN ITALIË „Geen commentaar" Frankerinï bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 53—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2310 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President De Gaulle heeft gis teren voor zijn voormalige hoofd kwartier in Londen kameraden uit de jongste wereldoorlog ont moet. Er werden vele handen geschud en herinneringen opge haald uit de tijd dat De Gaulle het symbool was van de vrije Fransen. Tot do aanwezigen be hoorden vice-admiraal Paul Or- toli. die in oorlogstijd als jong officier bevel voerde over een onderzeeëer, en generaal Vallin, die de vrije Franse luchtmacht leidde. In een korte toespraak zei de president: ..Bedenk eens hoe de situatie in Frankrijk ge weest zou zijn als de oude kame raden van mij hier niet hun plicht hadden gedaan". Ontroerd riep hij uit: „Lang leve het vrije Frankrijk dat Engeland bij stond." Daarna werd de president een doos gomballen aangeboden, zijn lievelingsversnapering tijdens zijn verblijf in Londen in de oor log. Na een tocht naar het stand beeld van wijlen George de zesde bezocht hij de Britse staatsman Winston Churchill. De Britse premier MacMillan en zijn minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd heb ben woensdagochtend in het paleis van Buckingham be sprekingen gevoerd met presi dent De Gaulle. Na de beraadslagingen ont ving De Gaulle de hoge com missarissen der acht gemene best-landen en de hoofden der diplomatieke vertegenwoordi gingen in Londen. Aan Franse zijde waren hierbij ook de mi nister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en de Franse ambassadeur te Londen, Chau- vel. aanwezig. Mevrouw De Gaulle was eer der per auto uit het paleis ver trokken voor een bezoek aan een kinderziekenhuis in het Zuidengelse graafschap Surrey. Zij zou hier een uur blijven, waarnaar zij vanuit het paleis, tezamen met de president, een rit door het centrum van Lon den naar het stadhuis zou ma ken, om daar het noenmaal te gebruiken. „A.F.P." meldt dat zich bij de ingang van het kinderzieken huis een groep pacifisten van zestien tot twintig jaar had op gesteld, die spandoeken bij zich hadden met leuzen als „Hoe veel ziekenhuizen kunnen er worden gebouwd van het geld, dat één atoombom kost?" en „Veiligheid voor de jonggebore nen". De jongelieden stonden onder leiding van de voorzitter van het plaatselijke comité, dat een campagne voert tegen bewape ning met kernwapens. De president en zijn echtge note viel een hartelijk welkom ten deel in het oude stadhuis in het centrum van Londen, waar zij door de lord Mayor werden toegesproken en een banket te hunner ere werd gegeven waar aan meer dan 650 personen aanzaten. Vier trompetblazers in rode en gouden livrei lieten een fanfare horen toen de pre sident en mevr. De Gaulle de zaal betraden. De Franse gasten waren in een open rijtuig van Bucking ham Palace naar het stadhuis gereden en vele Londenaren juichten en riepen „Vive De Gaulle". In de Perzische Golf zijn woensdag door het vergaan van een motorboot in een zware storm 57 mensen verdronken, zo meldt het Perzische avondblad „Keiman". Slechts vijftien opva renden, o.w. de schipper, konden zich redden. De motorboot bracht kooplieden over van Abadan naar Koeweit in een zware storm die reeds verscheidene dagen in dit deel van de Perzische Golf woedt. De Zuidafrikaanse politie heeft dinsdagavond in Njanga bij Kaapstad op een groep negers geschoten. Volgens de politie vielen de negers een politie patrouille aan ifle werkwillige negerarbeiders naar huis bracht. Vier negers werden gewond. Zij zijn gearresteerd. Zwaar bewapende politie en troepen hebben woensdagmor gen vroeg ten zuiden van Dur ban een omheind gebouwen complex, waar 4.500 negers wo nen. omsingeld. Zij gaven bevel het gebouw te ontruimen. Minstens 300 ne gers werden gearresteerd. De politie doorzocht daarna het ge bouwencomplex en zou hier duizenden wapens voor het merendeel knotsen gevonden hebben. Er 'zou geen schot gelost zijn bij de ontruimin' De politie had de bewoners via luid sprekers gewaarschuwd dat er geschoten zou worden als de Gezeten naast H.M. koningin \Victoriastation naar Bucking- Elizabeth II van Engeland rijdt ham Palace, tocgejuichd door president De Gaulle van Frank- ee?i grote menigte enthousiaste rijk in een open rijtuig van het I Londenaren. KENNEDY WINT IN WISCONSIN. De democratische senator John Kennedy, zoon van een rijke R.K. familie uit New Eng land, heeft de voorverkiezingen in de staat Wisconsin gewonnen. Hij versloeg senator Hubert Humphrey, die even als hij ge gadigde is voor het democrati sche kandidaatschap voor het Witte Huis. Ook bij de voorverkiezingen in New Hampshire was de 42- jarige Kennedy als eerste uit de bus gekomen. In de staat Wis consin is dertig procent van de bevolking Rooms-Kafholiek. Het percentage Rooms-Katholieken in de gehele Ver. Staten is 23. De uitslag luidde: Kennedy 407.217 stemmen Humphrey 327.804 stemmen Nixon 312.487 stemmen Kennedy had gezegd dat hij zich lerug zou trekken indien hij in 'sconsin werd verslagen. Nixon werd derde, doch dit werd verwacht. De vice-president, die aan republikeinse zijde geen tegen kandidaat heeft, had geen cam pagne in Wisconsin gevoerd. Bovendien heeft een aantal republikeinse kiezers zich onder deze omstandigheden in de strijd in het democratische kamp ge mengd. waarbij men meent dat Kennedy meer hulp van hen heeft gekregen dan Humphrey. In Wiscinsin waren de demo craten en de republikeinen vrij in hun keuze. In alle andere Amerikaanse staten, waar de kiezers de kandidaten voor de partijconventies aanwijzen, wor den zij tevoren als democraten of republikeinen geregistreerd en kunnen dan alleen volgens deze registratie stemmen. In vele staten worden de kiezers voor liet aanwijzen van kandida ten in het geheel niet ingescha keld en geschiedt dit door de partij-organisatie van de staat. Er zijn ook staten, waar de „kiesmannen" gedeeltelijk door de kiezers en gedeeltelijk door machthebbers der partij worden aangewezen. negers niet naar buiten kwa men. De blanken, die de leiding in het woonoord hadden, waren maandagavond ai vertrokken. Volgens de politie was 'net ge bouwencomplex daarna in han den gekomen van een groep „agitators". Het complex ligt vlak bij La- montville, waar de politie dins dagavond geschoten heeft op negers. Eén neger kwam hierbij om het leven. Een politiecommissaris in Kaapstad heeft woensdag in een vraaggesprek met een ver slaggever verklaard dat het negerdorp Njanga in handen van „terroristen" is. In Njanga zou het woensdag rustig zijn geweest. De atmosfeer is echter geladen. Religieuze leiders hebben woensdag de bevolking opge roepen om zondag a.s. een „na tionale dag van gebed en boete" in acht te "nemen. In de oproep, uitgegeven namens de president van de methodistenkerk in Zuid-Afrika, ds. Hewson, wordt gezegd dat protestanten. Rooms- Katholieken en Joodse reli gieuze leiders de afgelopen da gen overleg hebben gepleegd. Harry Lawrence, een lid van de Zuidafrikaanse progressieve partij, heeft woensdag ver klaard dat hij de regering zal vragen om een speciale recht bank op te richten voor het be handelen van verzoeken om vrijlating van mensen die op grond van de noodbepalingen zijn gearresteerd. De viering van „Van Riebeeck- dag", ter herinnering aan de landing van Van Riebeeck in Zuid-Afrika meer dan 300 jaar geleden, is woensdag rustig ver lopen. Een grote tentoonstel ling in het Milner-park in Jo hannesburg, ter herdenking van het vijftig-jarig bestaan van de Unie, die woensdag werd ge opend, bracht minder mensen op de been dan verwacht werd. Sportwedstrijden trokken het normale publiek. Voorts profi teerden velen van de vrije dag om naar het strand te gaan. In Durban reden woensdag de autobussen normaal, nadat de politie dinsdag een eind had gemaakt aan het optreden van .agitators en intimideerders". In de meeste bedrijven wordt weer normaal gewerkt. De aartsbisschop van Kaap stad, ds. Joost de Blank, heeft woensdag alle Zuidafrikanen opgeroepen te bidden voor hun land en ten koste van alles „trouw te blijven aan hun christelijke geloof". De ondercommissaris van po litie van Pretoria, kolonel Van Wijk, verklaarde woensdag dat inheemse „gangsters" die als handlangers optreden van de zogenaamde leiders van Afri kaanse politieke organisaties" plotseling de rol van „strijders voor de vrijheid" op zich heb ben genomen. Zij zouden ech ter worden opgespoord en de straf krijgen die zij verdienen, zo zei hij. Rondom het dorp liggen troe pen als aan een front. De man schappen, met de bajonet op het. geweer, zijn 25 tot 30 meter uit elkaar geplaatst. Verscheidenen van hen zijn gewapend met bren- guns. Op verscheidene punten, zoals bij de toegangen tot het dorp, staan pantserwagens. Overal vliegen voortdurend hefschroef- vliegtuigen en kleine verken ningstoestellen over. 's Nachts tasten krachtige schijnwerpers, die op vrachtauto's zijn gemon teerd, het woonoord af. De meeste van de 25.000 in woners van Njanga bleven gis teren Van Riebeeckdag in huis. Te Elsie Rivier bij Kaapstad, waar de vorige week een lagere school voor blanken afbrandde, is woensdag een school voor negerkinderen in vlammen opge gaan. Het ligt in het voornemen van het Koninklijk Gezin, Tweede Paasdag voor een vakantie van 10 dagen naar Zermatt te ver trekken. Dit is meegedeeld door de rijksvoorlichtingsdienst. In de plaats van prof. dr. H. J. Hellema (AR.), die be dankt heeft ais lid der Eerste Kamer, heeft de voo--itter van het centraal stembureau be noemd verklaard tot 'id der Kamer de heer J. C. Haspels, burgemeester van Bussum. Aan het eind van de maand maart bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve in Nederland 56.708; er waren toen 4.595 werk loze vrouwen. Eind februari was de geregistreerde arbeidsreserve 75.690 cn waren er 5.097 werk loze vrouwen. De 280 ton metende Groningse kustvaarder „Viieland" is giste ren aan de Marokkaanse kust bij Medhia op een zandbank gestrand. Het schip was op weg van Oporto naar Kenitra. Er is een Marokkaanse sleepboot naar het schip onderweg. De bemanning verkeert niet in ge vaar. De traditionele actie „een heitje voor een karweitje", waaraan wordt deelgenomen door het Nederlandse padvind- stersgilde, de Nederlandse gid- senbeweging, de verkenners van de Katholieke jeugdbeweging en de vereniging „De Nederlandse Padvinders" za] dit jaar gehou den worden op 20, 21 en 22 april. De meisjes en jongens zullen elk een kwartje afstaan voor de vluchtelingen. De rest is be stemd voor v - ""Sterking van de fondsen van genoemde vereni gingen. In Manduria in Zuid-Itaiië heeft de politie woensdag krach tig moeten optreden tegen een met stenen gooiende menigte van circa duizend landarbeiders, die op het stadsplein hogere werkloosheidsuitkeringen en be tere levensomstandigheden eis ten. Tien politiemannen liepen verwondingen op. Een dertigtal betogers is aangehouden. Blijkens latere berichten zijn 30 politiemannen gewond en 40 betogers gearresteerd. De poli tie moest pantserwagens laten aanrukken en van traangas ge bruik maken voor zij de beto gers van het plein kon verdrij ven. James Hagerty, de perschef van president Eisenhower, is woensdag in Moskou aangeko men. Hij zal de reisroute voor president Eisenhowers bezoek in juni voorbereiden. Onder bijzonder grote belang stelling heeft Prinses Irene gis teren een oriëntatiebezoek aan de provincie Drenthe gebracht. Te Assen werd het eerst het Wilhelminaziekenhuis met een bezoek vereerd. Twee patiëntjes van dat ziekenhuis, de 13-jarige Johanna Meihof en de 11-jarige Oerda Joling, boden de Prinses bloemen aan. Hierna werden verschillende lokaliteiten van het nieuwe ge- Prinses haar handtekening in hei; gastenboek. In Annen werd een bezoek gebracht aan de openbare lagere school annex dorpshuis. Van een tweetal meisjes, Gea Holvast en Anneke Hommes, kreeg de Prinses een mandje met zeven kievitseieren. Vanaf Annen ging de reis van Prinses Irene verder naar Zuidlareft, waar zij werd verwel komd door de burgemeester, de heer J. H. Roukema. De Prinses Zeer velen waren woensdag middag getuige van het bezoek van Prinses Irene aan het Drent se (fcrp Roden, waar zij na een rondtocht door de straten de opening verrichtte van een naar haar genoemde landbouwhuis- houdschool. Na verschillende lokaliteiten bezichtigd te hebben vertrok de Prinses om vijf uur naar Assen, waar zij ten huize van de Com missaris der Koningin soupeer den. g m bouw bezocht. Na een bezoek aan het zusterhuis werden de auto's weer opgezocht en met spoed gereden in de richting van Anloo. Vóór de Hervormde kerk te Anloo werd het gezelschap ont vangen door de burgemeester, mr. K. H. Lambers, en door ds. A. J Hollander, waarna de kos ter, de heer K. Matthijssen, iets vertelde over deze kerk uit het jaar 1018. Vóór de kerk hadden honderden leerlingen van de lagere scholen uit Anderen, Schipborg en Anloo gezorgd voor een spontaan welkomstge- juich. Aan het eind van het bezoek aan deze oude kerk plaatste de kreeg van de 4-jarige Paul, de zoon van de burgemeester, een corsage. Na een kort verblijf in de burgemeesterskamer van het gemeentehuis, het gerestaureer de havezate „Laarwoud", bezich tigde het gezelschap in de anti chambre een uit 1648 daterende Westfrieze slee, waarna de lunch werd gebruikt. Na de lunch werd het beursge bouw, de „Prins Bernhadrhoeve", gebouwd in 1959, bekeken onder leiding van de voorzitter van het beursbestuur. de heer D. Ruiter. Hij overhandigde de Prinses als aandenken een rijzweep met gouden knop, namens het be stuur van de stichting Land- bouwbeurs, Zuidlaardermarkt. Zoals men weet heeft de minis ter van Staat dr W Drees on langs met zijn echtgenote een reis door Israël gemaakt. Het is altijd een wens van dr Drees ge weest dit door de Verenigde Na ties gestichte land met eigen ogen te zien en hij werd daartoe in staat gesteld door de P.v.d.A., die hem bij zijn afscheid een be drag daarvoor aanbood. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Bren- tano, heeft woensdag in de Bondsdag verklaard dat zijn regering nog steeds gedwongen is om te trachten in de Navo- landen of in de omgeving daar van opslagplaatsen en militairen oefenterreinen te krijgen. De socialisten hadden gevraagd of het ministerie van Buitenlandse Zaken zich er we' bewust van geweest is, dat het zogenaamde .polsen'' van Spanje over deze depóts „een groot politiek risico" betekende voor de reputatie van de bondsrepubliek. Von Brentano merkte op dat de logistieke problemen, ten minste zolang er op dit gebied geen integratie bestaat, binnen de verantwoordelijkheid van de individuele Navo-landen vallen. Hij dankte alle landen, die op slagplaatsen en oefenterreinen voor de Westduitse strijdkrach ten beschikbaar hebben gesteld. „Maar of dit voldoende is. zal te zijner tijd worden uitgemaakt". Zoals bekend heeft de bondsrepu bliek overeenkomsten hierover gesloten met Nederland en Bel gië, terwijl een dergelijk akkoord met Frankrijk ophanden zou zijn. Wij hebben Spanje over deze kwestie „pas na rijp beraad" be naderd, aldus Von Brentano. Wij wisten dat men in Duitsland en in het buitenland nog pijnlijke herinneringen heeft aan de Spaanse burgeroorlog, maar wij waren ons er ook van bewust dat Spanje op het ogenblik loyaal aan de kant van het Westen staat. De Ver. Staten hebben een militair verdrag met Spanje ge sloten, Spanje is lid van de O.E.E.S. en er gaan steeds meer stemmen op voor de toelating van Spanje tot de Navo, aldus Von Brentano. En daarom kun nen wij niet begrijpen waarom informatief overleg met het doel onze verplichtingen ten opzichte van de Navo na te komen, een groot politiek gevaar met zich mee kan brengen. Minister Von Brentano noemde het uitlekken van de kwestie een „betreurenswaardige schending van geheimen" door een lid van de kleine groep Navo-functiona- rissen die ervan op de hoogte was. Dit soort 'dingen kwam de vertrouwelijke samenwerking niet ten goede. Voorts had de stroom van valse berichten die na het uitlekken ontstond „dui delijk getoond wat de ondergrond ervan was", zo zei hij. Wat de betrekkingen tussen Wcst-Duitsland en Spanje be treft verklaarde de minister nog, dat de bondsregering „de eeu wenoude vriendschappelijke re laties'' wil herstellen en benut ten. Daarbij is het niet de taak van de bondsregering om zich „in de binnenlandse aangelegen heden van een bevriend land te mengen". De heer Drees is zo vriendelijk geweest zijn belevenissen aan een aantal persvertegenwoordi gers mede te delen. De heer Drees heeft Israël naar alle hoeken doorkruist en vertelde een en ander van de zeer gemengde bedrijfsvormen, die toegepast werden, met gelijk heid van alle mensen, die er wer ken. Overal vond hij de grootste bedrijvigheid, enthousiasme en vertrouwen in de toekomst, on danks de haat, waarmede het land omringd is. Ook heeft de minister een bezoek gebracht aan de heilige plaatsen, die in Jordanië liggen. Hij is ook in dat land zeer hoffelijk ontvangen. Vrij veel Nederlanders hebben de minister en zijn vrouw ont moet, terwijl contact gezocht was met mevr. De LeeuwGer- zon, secretaresse van de Vereni ging van ex-Nederlanders, die naar Israël zijn gegaan. Militair zijn de Israëliërs de hardnekkigste vechters, die men zich kan voorstellen. Ook de vrouwen zijn bereid het land zo nodig met wapenen te verdedi gen Ieder weet, dat het land in een'gevaarlijke situatie verkeert Een Arabierenhaat is er niet, maar dat neemt niet weg, dat er grote tegenstellingen zijn ten aanzien van de Arabische lan den. Binnenslands stemmen de meeste Arabieren op de lijst van de grootste Israëlische partij, een bewijs, dat de verhoudingen binnenslands niet slecht zijn. Is raël wil ook gaarne medewerken aan de oplossing van het Pales tijnse vraagstuk, al is het niet in staat deze mensen weer toe te laten omdat de grond in beslag genomen is. Bij zijn bezoek hebben de zelf bewustheid en de vastbesloten heid van dit volk de minister het meest getroffen; voorts de boei ende verscheidenheid der be drijfsvormen. Nog vertelde dr Drees, dat hij ook een bezoek bracht aan de Henri-Polakschool. in het mid den van het land. Zij is ingericht als kaderschool voor arbeiders en jeugdbeweging, tevens voor onderwijsopleiding. De heer Drees noemde het re sultaat van zijn bezoek zeer be vredigend en de moeite waard. Het heeft aan al zijn verwach tingen beantwoord. i.r Foto: De 13-jarige Johanna Meilof en de 11-jarige Gerda Joling hebben de Prinses bloe men aangeboden. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken in Londen stelde de verslaggever op een persconfe rentie woensdag voor een raad sel toen hij iets onverstaanbaars brabbelde in antwoord op een vraag. Die vraag luidde of hij commentaar kon geven op een bericht uit Washington volgens hetwelk functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Lon den bezig zijn hun Chinees op te halen in gesprekken met Chinees sprekende Britse diplomaten. Toen het antwoord op deze vraag was vertaald, bleek dat de Britse woordvoerder in het Chinees „geen commentaar" had gezegd. AANHOUDEND ZACffifc In de algemene luchtbeweging boven West-Europa komt weinig verandering. De aanvoer van zachte lucht uit België en Frank rijk bleef voortduren en in vrij wel het gehele land liepen dé middagtemperaturen op tot 20 A 22 graden. Boven de Britse-eilanden is minder zachte Oceanische lucht doorgedrongen, wat vergezeld ging van regenval. De begren zing van deze lucht beweegt nog slechts langzaam naar het oosten en zal ook de eerstkomende 24 uur ons land vermoedelijk niet bereiken. Wel zal in de westelij ke provincies da bewolking toe nemen. mar regen van betekenis wordt niet verwacht. medegedeeld dor het K. N. M. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. AANHOUDEND ZACHT. Vrij veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer en in het binnenland ook zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Temperatu ren belangrijk boven normaal, maar aan de kust tijdelijk zwakke wind van zee met enige afkoe ling. VRIJDAG 8 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden APRIL v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.48 12.23 1.03 1.13 ZON MAAN op onder op 0 April 8 6.00 19.25 15.32 9 5.58 19.27 16.43 10 5.55 19.29 17.37 4.33 5.00 5.26

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1