Uit de Provincie xVy Gemeen AGENDA BUISMAN Gemeenteraad van Biervliet NATIONALE HERDENKING „TIEN KWARTIER VOOR AGADIR": 11.863,74 DE DOODSTRAF VOOR BELGISCHE MOORDENAAR DE OPSTANDELINGEN IN INDONESIË VOLKSTELLING IN V.S. AARDENBURG. AXEL HOEK VLISSINGEN. ZUIDZANDE CYPRUS VOOR MARS MOE HEID Rapin tekent beroep aan. Uitslag van plaatselijke verkiezingen in Beieren De aardappelvoorraad op 14 maart 1960 Tongeman doodgestoken te Utrecht Elke dag heeft zijn geheim KOFFIE 9 hoe ook gezet, altijd beter met DE AMERIKAANSE WEERSATELLIET De commissie Nationale Her denking heeft evenals vorige ja ren richtlijnen gepubliceerd voor de herdenking dei' gevallenen op 4 mei. Het is wederom de be doeling, dat op de avond van die dag stille toenten naar herden kingsplaatsen worden gehouden en dal van 20 uur tot 20.02 uur overal en algemeen stilte zal worden betracht. De burgemeesters wordt ver zocht het daarheen te leiden, dat na 19 uur geen openbare verma kelijkheden woiden geboden en dat alle winkels zijn gesloten. De Federatie van onderne mersorganisaties in het Horeca bedrijf in Den Haag en de Ne derlandse bond van Horeca, en aanverwante bedrijven in Am sterdam hebben hun leden het advies gegeven, van 19 tot 21 uur het cafébedrijf tot de kleinst mogelijke omvang te beperken, de buitenverlichting te doven en alleen de officiële Nederlandse radioprogramma's ten gehore te brengen. De Nederlandse Bioscoopbond heeft zijn leden verzocht zodani ge regelingen te treffen met de betrekking tot de exploitatie van de theaters als zij met het oog op het karakter van de na tionale herdenkingsavond pas send achten. De totale opbrengst van de ac tie „Tien kwartier voor Agadir", georganiseerd door leerlingen van Nijenrode (Ned. opleidings instituut voor het buitenland te Breukelenj ten bate van de ge troffenen in Agadir, bedraagt ƒ11.863,74; het resultaat van de nachtvoorstelling in het City Theater te Amsterdam op 19 maart, waaraan de artiesten Cor- rie Brokken, Mary Dresselhuys, Wim. Sonneveld, Jules de Corte, Willy Alberti, Jean Philippe, Fred Kaps, Max Tailleur, Tom Mandeis, Cor Steijn, Co van der Heide Wijma, het City Theater orkest onder leiding van Lex van Weren en Mies Bouwman als gastvrouwe hun medewerking verleenden. Aan het einde van zijn één manshow te Heemstede heeft Toon Hermans de door hem be loofde recette van een avond aan het Nijenrode Agadir comité overgedragen. Hierdoor kon nog 1300 aan het saldo van de actie worden toegevoegd. Nadat het financiële verslag van de actie door een accountant is goedgekeurd, zal de totale op brengst, waarschijnlijk via de Nederlandse ambassadeur in Marokko, in de vorm van een nuttig geschenk bijv. bedden voor een weeshuis, inrichting van een kindertehuis, of iets van die aard aan de getroffenen door de ramp in Agadir worden aangeboden. Een- Belgische krijgsraad heeft vrijdag een jonge korpo raal, Theo Janssens, ter dood veroordeeld, omdat deze begin november van het vorige jaar in Antwerpen drie mensen met messteken heeft gedood. De korporaal was in de avond van de eerste november de wo ning van de familie Goublom- me binnengedrongen. Hij dood de de 81-jarige mevrouw Gou- blomme, haar dochter en haar zoon, een priester. Na zich van de inhoud van de brandkast te hebben meester gemaakt, ver trok hij in de auto van de gees telijke. Tegenover vrienden met wie hij na de moorden een tocht langs Antwerpse café's maakte, verklaarde hij dat hij een belangrijke hoeveelheid geld en een auto had geërfd. Omdat Janssens ten tijde van de moord zijn dienstplicht ver vulde, werd hij door een krijgs raad berecht. Generaal Nasution. minister van Defensie en opperbevelheb ber van de strijdkrachten van Indonesië, heeft vrijdag laten weten, dat de opstandelingen op Sumatra en Celebes zich vóór 1 juni allen moeten over geven. Zij die dit doen zijn ver teerd van een algehele amnes tie, zo wordt gezegd in pamflet ten. die boven de oerwouden van de twee eilanden zijn uit geworpen. Tegen hen die de strijd voort zetten, zal de militaire actie worden verscherpt. £60.000 volkstellers zijn in de V.S. in het gehele land begon nen met het verzamelen van antwoorden op ongeveer vijftig vragen die het bureau voor de volkstelling in de voorbereiding van de afgelopen drie jaar met grote zorgvuldigheid heeft op gesteld. De vragen betreffen onder meer de levensstandaard, het werk, de opleiding, de afkomst en het aantal auto's dat men heeft. De antwoorden worden vertrouwelijk behandeld en tel lers die de gegevens aan onbe voegden doorgeven, kunnen ge vangenisstraf krijgen. Grote elektronische breinen müen de antwoorden verwer ken en in 1961 zal een verslag worden opgesteld. De kosten van de gehele onderneming be dragen meer dan 180 miljoen dollar. Matthaus Passion. Voor ongeveer 1.000 toehoor ders, waaronder talrijke uit Bel gië, vond zondagmiddag in de St Baafskerk alhier voor de zeven de achtereenvolgende maal dé uitvoering plaats van de Mat thaus Passion van J. S. Bach. 'De leiding berustte bij Piet van Egmond, medewerking ver leende het Amsterdams orato riumkoor, het knapenkoor van Vredesscholen uit Amsterdam en het Utrechts stedelijk orkest. Als solisten traden op de Bel gische tenor Lode de Vos, als evangelist, de Amerikaanse bari ton Bruce Boyce in de Christus partij, dé sopraan Annette de la Bije, de als Wilhelmina Mattes, de tenor Wiebe Draijer en Anton Eldering, bas. Algemene vergadering „Het Groene Kruis". In het wachtlokaal van het Groene Kruis werd de algemene vergadering gehouden van deze vereniging. Deze lokaliteit, die normaliter veel te klein zou moeten zijn voor een algemene vergadering van zulk een grote en veelomvattende vereniging, is altijd nog groot genoeg om de belangstellende leden een plaats te bieden. De voorzitter, de heer J. Blok, herdacht in zijn openingswoord het overlijden van de ere-voorzit- ter, de heer A. E. C. Kruijsse, die de stoot heeft gegeven tot op richting van deze vereniging en meer dan 40 jaar voorzitter is geweest. Ook nadat hij in 1956 de leiding had overgedragen, bleef zpn belangstelling voor het Groene Kruis onverminderd be staan. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd bracht de secreta- risris-penningmeester, de heer A. P. Ie Feber, zoals altijd een gedetailleerd verslag uit, waar in hij het afgesloten jaar de re vue liet passeren. Hieraan ontlenen wij o.m. dat de pas opgerichte entge- meensehap haar bestaansrecht heeft kunnen bewijzen. Niet min der dan 2700 polio-injecties wer den gegeven. Het inhaal-pro- gramma voor deze injecties zal in 1960 voltooid kunnen zijn, zo dat voortaan slechts 'n één-klas- sige injectie gegeven moet wor den. In de vacature van leidster-do cente van het kraamcentrum is voorzien kunnen worden. In de vacature van bode-incasseerder, ontstaan door de ontslagaanvra ge van de heer A. 't Gilde, is voorzien door de benoeming van de heer L. J. Riemens. Door d'e wijkverpleegster wer den 3288 ziekenbezoeken afge legd, voor het kleuterbureau 73, zuigelingen 316, t.b.c.-bestrijding 59 en praenatale-zorg 20. Het kleuterbureau hield 11 zittingen met 199 consulten, waaronder 66 nieuw ingeschrevenen. Het zuige lingenbureau had 23 zittingen met 725 bezoeken en 69 nieuwe ingeschrevenen. Het verslag vermeldt hierbij het belangeloos werk van de plaatselijke artsen en van mevr. Hamelink die de zuster assisteert bij de administratie op de bu reaus. Omtrent de financiële positie der vereniging was het verslag niet zo optimistisch. De touwtjes konden maar net aan elkaar ge knoopt worden. Wil de vereni ging haar zegenrijk werk met succes kunnen voortzetten, zal door alle leden moeten worden medegewerkt om ledenverlies te roorkomen. Nadat de heer M. Brandes na mens de kascommissie had ge rapporteerd dat alles in de beste orde bevonden was, werd de heer Le Feber voor het financiële ge deelte décharge verleend. De voorzitter betuigde de heer Le Feber zijn dank voor de ac curatesse waarmee deze altijd zijn hoogst belangrijk werk ver richt. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Le Feber dan ook bij ac clamatie herkozen, hetgeen met applaus werd bekrachtigd'. In de vacature, ontstaan door het vertrek van notaris Meijling, werd benoemd de heer C. de Put- ter-van Hermon. De voorzitter overhandigde aan de heer L. P. Bakker een 'legpenning voor ,'de meer dan 40 jaar welke deze als bestuurs lid voor het Groene Kruis heeft gewerkt. Deze onderscheiding werd uitgereikt namens de al gemene vereniging „Het Groene Kruis" te Utrecht. In de kascommissie werden gekozen de heren M. Brandes, J. Herrebout en P. van Driel. Na het officiële gedeelte was het woord aan mevr. mr. H. M. de Kat-Presser, die een zeer in teressante causerie hield over „De waarde van sexualiteit in het leven van de mens". De spreekster wees vooral op de gevaren der onwetendheid en het uit de weg gaan der moei lijkheden door de problemen niet te bespreken. Bij de opvoeding zal men meer dan tot nu toe met de werkelijk heid rekening dienen te houden. Zij wees er vooral op, dat men nimmer de vragen van jonge mensen moet trachten te omzei len, daar men de dingen niet bij de naam druft te noemen. Door de kop in 't zand te steken voor de zich opdoende levensproble men kan de jeugd slechts in ge varen brengen, voor welker ge volgen later de ouderen mede verantwoordelijk zijn. Aan het slot van haar ernstige en hoogst belangrijke causerie werd mevr. mr. De Kat-Presser door de voorzitter dank betuigd. Nieuwe plastic gasleiding in gebruik. De nieuwe hoofdleiding van het gasbedrijf, welke van Axel naar Terneuzen is gelegd, is se dert enkele dagen in gebruik ge nomen. De leiding, die, zoals bekend van plastic is, is eerst grondig onder proefdruk gezet en toen bleek dat deze aan alle te stellen eisen voldeed, is zij door de direc teur van het gasbedrijf goedge keurd. De leiding heeft een capaciteit van 700 kubieke meter per uur en waarborgt een goede voorzie ning te Terneuzen. Plannen tot oprichting van Oranje-vereniging Dezer dagen zijn in de ge meente Hoek folders rondge stuurd met het doel om tot de oprichting te komen van een Oranje-vereniging, met het oog op 5 mei a.s. Deze folder maakt de inwoners van Hoek er op attent, dat er ook op Hoek een Oranje-vereniging onmisbaar is. Het is te hopen, dat er voor de hedenavond in de gemeentelijke Gehoorzaal voldoende belang stelling zal bestaan om tot op richting van een Oranje-vereni ging te kunnen overgaan. Sclieepsbotsing. Zaterdagavond tegen midder nacht heeft op de rede van Vlis- singen een aanvaring plaats ge had tussen het Nederlandse mo torschip „Ares" (5711 brt.), dat op weg is van Antwerpen naar Rotterdam, en het Nederlandse motorschip „Lemsterkerk (7320 brt.), op weg van Antwerpen naar Amsterdam. De „Ares" heeft een klein gat boven de waterlijn opgelopen en de „Lemsterkerk'' had lichte schade. Beide schepen vervolg den de reis. Benoeming gemeentewerkman. De tegenwoordige gemeente werkman, de heer J. W. Robijn, die in 1958 zijn 40-jarig jubileum in dienst dezer gemeente vierde, heeft in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd ontslag als zodanig ge vraagd. Met het oog hierop zal in de gemeenteraadsvergadering van morgen de benoeming van een nieuwe gemeentewerkman plaats vinden, voor welke betrekking zich liefst 26 candidaten hebben aangemeld. MAANDAG 4 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De man die verdwij nen moest". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Rosemarie, het meisje der zonde". DINSDAG 5 APRIL. TERNEUZEN: Aanbesteding verbouwen van de winkel aan de Noordstraat 57. Luxor-Theater, 8 uur: „De man die verdwijnen moest". Concertgebouw, 7.30 uur:, Showavond, gepresenteerd door Radio Tazelaar. Aartsbisschop Makarios heeft vrijdag verklaard dat hij, als er geen overeenstemming op de hui dige onderhandelingen met En geland' zal worden bereikt, een republiek zal afkondigen en „de bevolking zal uitnodigen tot po litieke ongehoorzaamheid jegens de Britse regering". In een rede op de verjaardag van de Eokabeweging, zei hij dat dit geen staatsgreep zou zijn maar een uitvoering van de be staande overeenkomst over de toekomst van Cyprus. De 23-jarige George Rapin, die zoals bekend de vorige week ter dood' is veroordeeld wegens moord op een prostitué en een pompstationsbediende, is tegen dit vonnis in beroep gegaan. Tijdens het proces te Parijs heeft Rapin ontkend de moorden gepleegd te hebben. De Christelijk-Sociale Unie, de Beierse afdeling van bonds kanselier Adenauers christen democratische partij, heeft bij de in Beieren gehouden plaat selijke verkiezingen een krappe overwinning' behaald. Zij kreeg blijkens de vrijdag gepubliceer de cijfers 36 procent van de gel dige stemmen, tegen de socia listen 35,4 procent. Voor de Christelijk-Sociale Unie betekende de uitslag een stemmenwinst van twee pro cent. De socialisen gingen ech ter 5,9 procent vooruit. De winst van de grote par tijen ging ten koste van de klei nere groepen, waarvan alleen do uiterst rechtse Duitse rijks partij een geringe vooruitgang boekte. Zij kreeg 0.3 procent van de stemmen, tegen U,2 pro cent bij de vorige verkiezingen. De Beierse regering is een coalitie onder leiding van de Christelijk-Sociale Unie. Het Produktschap voor Aard appelen deelt mede, dat blij kens een door de voedselcom- missarissen uitgevoerde inven tarisatie op 14 maart j.l. in to taal 620.000 ton aardappelen, waarvan 405.000 ton kleiaard- appelen en 215.000 ton zand- aardappelen, bij telers en han delaren voorradig was. Een groot deel van deze aard appelen was reeds gereserveerd voor eigen gezinsgebruik en uitpoot op eigen bedrijf, terwijl bijna 15 procent uit uitschot en minderwaardige partijen be stond. De voorraad aardappelen ge schikt voor aflevering als con sumptie- en pootaardappelen was 283.000 ton groot, waarvan 232.000 ton kleiaardappelen en 51.000 ton zandaardappelen. Deze laatste hoeveelheden zijn dus nog beschikbaar voor de binnenlandse voorziening' en de export van consumptie en pootaardappelen in de periode na 14 maart. In vergelijking tot de voor raden per 18 januari 1960 is de netto leverbare voorraad sinds dien verminderd, met 45 o voor de kleiaardappelen en 40 o voor de zandaardappelen. In de Carltonbar aan de Oude gracht te Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag de 21- jarige timmerman C. J. L. met een dolkmes neergestoken en ter plaatse overleden. De dader, de 28-jarige meubelmaker A. K. uit Duitse en Engelse industrie utrecht is zondagmorgen half 4 tegen versnelling Euromarket van zijn bed gelicht en gearres teerd. Hij heeft een volledige be- De verbonden van de Engelse en de Westduitse industrie heb ben zich in een gepubliceerde gemeenschappelijke verklaring uitgesproken tegen een ver snelde invoering van het ge meenschappelijke buitentarief der E.E.G. Zij zijn van mening, dat een dergelijke stap bijzon der ongewenst zou zijn. Een snelle verhoging van het buitentarief van de lid-staten der E.E.G., die 'n laag douane tarief hebben, kan de „breuk tussen de Euromarkt en de Europese vrijhandelsassociatie alleen maar groter maken", aldus de verbonden van de En gelse en de Duitse industrie in hun verklaring, die gepubli ceerd werd na een tweedaagse routinebijeenkomst van ver tegenwoordigers der beide orga nisaties te Köningswinter. kentenis afgelegd. Zaterdagavond bevond het slachtoffer L. zich samen met zijn 22-jarige vriend, de schilder F. C. B„ in de bar. Daar was ook aanwezig de verdachte die in ge zelschap was van zijn vrouw en een nichtje. De vrouw van de verdachte pakte een glas Coca- Cola van de schilder B. van diens tafeltje en dronk daar uit. Toen dit zich enkele malen herhaalde maakte B. daar aanmerkingen op., waarna 'n woordenwisseling ontstond. B. werd zó kwaad dat hij het glas coca-cola naar de vrouw gooide, die hierop in woe de ontstak en samen met haar nichtje de beide vrienden te lijf ging. Er ontstond een gevecht, waarin zich ook K. mengde. Deze trok een dolkmes uit zijn binnen zak en wilde daarmee de schilder 22) •fc door Nadruk verboden. LUISA-MARIA LINARES „Ik weet niet of we daarvoor de tijd zullen hebben. In elk ge val kunnen we, als we zelf niets kunnen doen, een S.O.S. uitzen den." „Naar wie?'' Hun ogen ontmoetten elkaar. Hij begon te lachen. „Gelijk heb je, naar wie? We bevinden ons aan het eind van de wereld... Fina, jij en ik." Alweer een trio, dacht ze net als: Mariette, Paul en ik. „Wacht even. ik zal het lek met mijn lichaam stoppen." Hij ging op het gat zitten. Het water was vuil en koud. Al het afval dat op de bodem van de kano had gelegen dreef nu rond en vormde een laag stof en vuil. Plet speet hem van zijn goede kleren. „We hebben niets om het water er uit te scheppen. Niets," zei hij nerveus. „Geen emmer, geen fles, zelfs geen hoed." Olga, met de door veel avon turen opgedane ervaring, vond de oplossing. „Geef me een van je schoenen. Die zijn veel groter dan de mijne en kunnen dus beter dienst doen.'' „Ik bof toch maar, dat ik uit het meisjespensionaat de pien terste leerling voor een roei tochtje heb meegenomen ik, de onhandigste van de hele klas „Xavier, als je aldoor maar gekheid blijft maken laat ik je aan je lot over." „O nee, doe dat niet. Neem dan maar liever mijn schoen. Wees zo lief hem uit te trekken, want ik wil de riemen niet los laten." Terwijl ze de veters van zijn schoen iosstrikte zei hij: „Ik had nooit kunnen voorzien, dat dit icchtje ermee zou eindigen dat jij aan mijn voeten neerknielt." Als enige antwoord liet Olga, tot Xaviers ontsteltenis, de voet, waar ze de schoen van had af getrokken, los, zodat die in het Koude water plofte. Ze begon nu het water met behulp van de schoen uit de boot te scheppen, terwijl Xavier zo hard hij kon roeide. „Heb je altijd in kritieke mo menten zulke geniale invallen?" vroeg hij. „Geniale invallen?" „Ja, zoals van die schoen. Ik moet bekennen, dat ik rustig zou zijn verdronken, zonder op het idee te komen." „Zwijg nu maar en roei! Ver spil je krachten niet met „Onzin te praten? Het ont- B. een steek toebrengen. Zijn vriend Lammerts die dit zag aan komen trok B. weg maar werd zelf door de vlijmscherpe dolk boven zijn sleutelbeen getroffen. De dolk sneed een slagader door, waaraan het slachtoffer vrijwel onmiddellijk overleed. Hij strom pelde nog naar de deur maar zakte daar ineen. Tijdens de daardoor ontstane ontreddering zagen K. en zijn gezelschap kans de benen te ne men. Onmiddellijk werd de poli tie gewaarschuwd die met enige surveillancewagens een achter volging inzette. Men slaagde er evenwel niet in K. en zijn gezel schap te vinden. Omstreeks kwart over drie zondagochtend werd het huis van K. door een zevental agenten omsingeld. En kele rechercheurs die zich toe gang tot de woning van K. ver schaften troffen hem in de slaapkamer aan. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, waar hij een volledige bekente nis aflegde. Hij is reeds eerder met de Justitie in aanraking ge weest. Vandaag zal hij voor de officier van Justitie worden ge leid. breekt je aan respect, schoon zusje; vergeet niet, dat ik veel ouder ben dan jij." Na hernieuwde inspanning slaagden ze er in de oever te bereiken. Olga sprong het eerst aan wal en hield de kano tegen, terwijl Xavier er moeizaam uit stapte. Zodra hij weer vaste grond onder de voeten had keerde hij zich om en stootte de kano met zijn stok met kracht naar het midden van de rivier. „Weg met je, oud wrak," riep- hij, „je hebt ons bijna laten ver drinken, althans mij. Jij bent ge wend om elke dag een lagune van tweehonderd meter over te zwemmen, is het niet, Olga? Waarom lach je nu?" Hij zag haar voor het eerst hartelijk lachen. De speld die naar naar bijeen hield, was los geiaaki en een dikke, gouctblon- ue lok nmg over haat wang. Ze streek nem weg en zei: „Je schoen „Mijn schoen?" „Je moet met zo voorbarig zijn. Je schoen ligt nog in de Kano." Xavier deed of hij schrok. „Aue gemale tavalien hebben huil zwauke kant," zei hij spot- i'J.ld. En weer kwam de avond met zijn onrust, zijn eenzaamheid, zijn geheimzinnigheid. Genurkt voor de haard hield Olga haar handen voor het vuur om ze te warmen. Ze had het boek, dat ze mee naar haar kamer had genomen, nog niet open gehad. Geen enkel geluid verstoorde de beklemmende stil- toffiebus ook als 't poederkoffie is Belangrijke bijdragen voor elektriciteitsvoorziening In aansluiting op de totstaand- koming van het z.g. 100 %-plan gingen in de raadsvergadering van Biervliet stemmen op, dat B. en W. zouden onderzoeken, ot er mogelijkheden aanwezig wa ren met betrekking tot de elek- trificatie van de gemeenten dooi de P.Z.E.M. óók een 100 Vc-plan te laten samenstellen. Inderdaad blijken op provinciaal en minis terieel niveau reeds bepaalde procedures te worden ontwikkeld om algehele elektrificatie van z.g. omendabele gebieden moge lijk te maken. Nochtans hebben B. en W. ge meend, wellicht vooruitlopende op de mogelijk komende wette lijke iegeimg, ae kans aan te gnjpen, die zich bij het vernieu wen van een Uanslormatorsta- tion aan de „Nolle" voordoet. Een tiental onrendabele percelen in de z.g. Oranjepolder kunnen thans „vooi delig worden aange. sloten, zonder dat de voorzienin gen van een transformatorsta- non op de aansluitkosten druk ken. Genoemde 10 percelen zul len, ondanks de op te leggen ga ranties, nog een tekort opleveren van ƒ20.825, waarin het Fonds onrendabele gebieden 8083 bij draagt. De belanghebbenden moeten zelt ƒ5839 (ot als ze zeli graven 32661 op tafel brengen, terwijl de gemeente Biervliet 6903 dient bij te dragen. Tijdens de raadsvergadering van vrijdag j.l. besloot de raad dit bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Boven dien werd nog een gemeentelijk aandeel van 3450 toegekend voor de onrendabele kosten van aansluiting van 10 percelen in de omgeving van de Van Dunné- polder. 5 dezer percelen liggen op gebied van Philippine en 5 op dat van Biervliet. De bijdrage die van de ge meente Philippine wordt ver wacht is 1.843. Het fonds „On rendabele Gebieden" van de P.Z.E.M. zegde 7.254 toe en de belanghebbenden moeten naast de garantiebedragen nog 6.886 betalen als ze zelf het graaf werk veriehten wordt hun bij drage 4.449). Bij besluit van de minister van Volkshuisvesting werd ten be hoeve van de woonverbetering aan het woonhuis van de Diaco- niehoeve een premie toegekend van 100 op voorwaarde dat de gemeente een subsidie toekent van 50. Met betrekking tot het scholen- probleem te Driewegen deelde de voorzitter mee, dat de plan nen tot herstel van de bestaande school, nu men node van nieuw bouw zal moeten afzien, nog niet gereed konden komen. Het ter rein dat indertijd werd aange kocht om te dienen voor de bouw van een nieuwe school, zal nu als speelterrein dienen. Hiertoe hebben B. en W. beslo ten, zo de.raad haar goedkeuring hieraan kan hechten op de meest korte termijn genoemd terrein met gras. in te zaaien. De raad ging hiermede akkoord. Ook ging ae raad er mee akkoord, dat de sloot die langs genoemd terrein loopt en waarop de af voer van een aantal woningen is aangesloten, gerioleerd wordt. De gemeente heeft van de Dienst der Domeinen de gelegen- te van het huis. Na het ontbijt was Xavier ver dwenen. Fina, opgesloten in haar kamer, verscheen af en toe ge heel onverwacht om Olga te vragen of ze ook iets nodig had. Maar wat haar ontbrak: gene genheid, gezelschap, bemoedi ging, geruststelling, was nie mand bereid haar te geven. Ze voelde weer dat ze uiterst zenuwachtig was, dat haar zenu wen gespannen waren als de snaren van een guitaar of als van die viool, die 's nachts zo erbarmelijk had gejammerd. Ze lujd in de eetkamer en de hai vergeels rondgekeken of ze het instrument niet ergens zag en gebruik makend van Fina's afwezigheid had ze haar speur tocht voortgezet. Ze was beland in een grote salon vol meubels, die ook al met witte stof lakens bedekt waren, en in een groot aantal slaapkamers, precies gelijk aan de hare, die nooit gebruikt sche nen te worden. In een van die vertrekken had ze eindelijk de vioolkist met het instrument ont dekt. Hij stond op een zwart tafel tje. Ze liep er bevend heen. Het was een magnifieke viool, zelfs een leek als zij kon dat zien. De strijkstok was met goud inge legd. Olga raakte even een snaar aan en de diepe klank trof haar. Opeens hoorde ze de stem van Fina: „Xavier zal boos zijn als hij te weten komt. dat iemand zijn viool heeft aangeraakt." (Wordt vervolgd.) heid gekregen gronden aan te kopen uit het door de heer A. J. van Hoeve, in verband met diens toewijzing van een boerderij in de Braakman, ingebrachte be drijf. De gemeente had haar voorkeur laten gelden op een perceel weiland nabij de West straat ter grootte van 0.96.11 ha en een weide in de Beukelspolder ter grootte van 1.46.10 ha. Da door de schatters vastgestelde verkoopprijs bedroeg inclusief de weideafrastering, de verrichte oogstwerkzaamheden en het ge waai in totaal 7.804,82. Voor welk bedrag de raad besloot, du op voorstel van B. en W„ ge noemde percelen aan te kopen. De geloofsbrieven van de heet J. F. Dekker werden in de orde bevonden en tot diens toelating besloten. In verband met de bouw van de nieuwe kleuterschool werd te- sloten 600 m2 grond, gelegen langs de Braakmanlaan om niet over te dragen in eigendom aan de Vereniging Christelijke Be waarschool te Biervliet. De kos ten van genoemde grond, ge schat op 4.000, zullen verrekend worden met de totale stichtings- kosten. De stichtingskosten zijn geraamd op 60.000, waarvan de bedoelde vereniging 20 c/t als waarborg, dus 12.000, moet storten. De afrekening van de vergoe ding der kosten voor de R.K. bijz. lagere school werd voor '59 vastgesteld op 44,56 per leer ling. Berekend naar 75 leerlin gen bedroeg de vergoeding 3342.. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Dijk naar het be sluit, dat met betrekking tot de instandhouding van de Centrale Dienst is genomen. De voorzitter deelde mede, dat besloten is de Centrale Dienst voor 5 jaar te verlengen met een mobiele directeur en een eenvou dige administratieve kracht. Er werd een commissie benoemd, die éen nieuwe gemeenschappe lijke .regeling moet ontwerpen. De heer J. W. Verplanke infor meerde naar de sollicitaties voor de vacature van hoofd op de o.l. school in de kom. De voorzitter deelde mee, dat er 's morgens juist een sollicita tie was binnengekomen. Voorts informeerde de heer Verplanke welke polders ijet eerst in aanmerking komen bij de uitvoering van het 100 V plan. Het bleken de Helenapol- derstraat, de dijk tussen St Pie- ters- en Wilhelminapolder en een gedeelte van de Geertruipol- der te zijn. Ook informeerde de heer Ver planke naar de nieuwe brand spuit. Deze is besteld, maar de fir ma, die de spuit maakt, heeft een leveringstermijn van 3 maan- den bedongen, zodat het nog wel even zal duren vooraleer Bier vliet weer een eigen brandspuit heeft. De heer E. Ceelaert voelde er veel voor de parkeerruimte na bij de R.K. kerk te asfalteren en dan parkeervakken aan te bren gen. De heer A. Klaeijsen meende, dat het wel wenselijk is, in ver band met de nieuwe huurverho ging. ook in de overige woning wetwoningen op de wijk Driewe gen plafonds aan te brengen. De voorzitter antwoordde, dat dit reeds in het college van B. W. is besproken. Tenslotte zei de heer Klaeij sen, dat het bij de huisvuilstort plaats op Driewegen een grote bende is. Hij gaf B. en W. ie overweging het gestorte vuil regelmatig met grond af te dek ken. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De jongste Amerikaanse aard- satelliet, Tiros I, heeft tijdens zijn baan op ruim 640 km af stand foto's van de aarde terug gezonden. Functionarissen van 't Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart deelden mede dat de satelliet tientallen jaren in de ruimte zou blijven maar dat de apparatuur, die werkt op zónne-energie, slechts ongeveer drie maanden zou werken. Als alles goed gaat zou Tiros een der eerste van een keten robotruimtestations kunnen zijn die bijna onmiddellijk berichten aan weerstations op de aardbol zou zenden. NA ONGEVAL OVERLEDEN' Gisteren is in het ziekenhuis te Doetinchem de 60-jarige mevr. DijkmanGerritsen over leden, die donderdag bij een verkeersongeval ernstig werd gewond. Toen zij per fiets ko mende van de Varsseveldseweg te Doetinchem de Bizetstraa. wilde inslaan, werd zij aangere den door een personenauto. Zij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar haar toestand niet ernstig liet aanzien. (Slot.) Als volgende punt lijvige agenda van dez ring koint thans aan c Voorstel betreffend! commissie ad hoc i reorganisatieplannen i doorvoeren van een tussen liet kas- en adn beheer. Nu de in de vergad 29 september 1959 doe ingestelde commissie aamheden heeft beëii dat zij in totaal heeft u een principe-rapport, 1 rapporten en het eir wenst het college van alvorens nader op de; ten in te gaan, de dank te betuigen vooj en gedegen werk, dat it verricht. Onder verwijzing naai porten en de in verban .je genomen besluiten, en W. thans voor te be invoering van de cent houding en de central 1 januari 1961: met ingang van de Him bij de centrale bo onder te brengen de adtministratie van: 1. het gemeentelijk g 2. het gemeentelijk drijf; 3. de vleeskeunngsd: trum Axel; 4. het in te stellen gre 5. de als tak van di< stellen centrale boe Aangezien de onderht met het bestuur van dt Axelse Bad- en Zwem geen resultaat hebbe verd, menen B. en W. ;e moeten voorstellen creatie nu reeds een dienst in het leven te Jn verband met het vertrek van de heer V des, stellen B. en W. vo men tot gemeente-ontv. gang van 1 juli a.s. te tot gemeente-ontvange stijl" de hoofdcommies tarie, de heer C. Smie tevens chef van de a( nanciën blijft. Gelet op daaraan consequenties kan h< voor deze gecombinee ties niet hoger worde Jan de jaarwedde van commies ter secretarie De heer Oggei, spre mens de commissie ad 1 op, dat er enkele nu tussen de oorspronkeli Jing van de commissie B. en W. De voorstellen van d( der gaspenningen het W. niet overgenomen, nen ons verenigen me wijze van E. en W. De instelling van eer drijf had de eommiss gehandhaafd. Maar gen op ambtelijk nivt ons inzien, dat wij zo goedgekeurd zouden k i« ntebijschrijving en z iebijschrijving gaat he is daarom, dat wij van bedrijf hebben afgezi verlangen dan in de pi van teikenjare een ove verslag betreffende de gronden in eigendom exploitatie-overzicht. IV scheiden zijn van dc boekhouding en afd. kunnen wij ons ook ver ■n de betreffende instri komt te staan, dat de ding gegevens, welke d financiën nodig heeft, aanvraag worden versi De heer C'. van Bendef cp, dat de commissie geconstateerd, dat ter 5'A uur per week min gewerkt, dan is voorg( Wij hebben geadvisee verschil tot de helft i uggebracht. Nu zeggen B. en W. c anachronisme lijkt. Sj hier helemaal niet mee zou een anaehronismi wij verlenging van dt zouden voorstellen, zon Hij is voorstander van verkorting wanneer voortschrijding der er geen volledige gelegenheid meer zou ook, wanneer door de ontstane werkloosheid mindering in de consu: optreden welke weer st- werken in de produ acht spreker zulks get Maar hier is noch vai noch van het ander si Laten wij hier niet draaien en zeggen, da nodig vinden dat er werkt zoals dit overal De heer Van Luijk cc «lat de reorganisatie n ganse werk van de eon hoe, dat vastgelegd is ii «Ier dan 15 interim-i oen principe-rapport en japport, is omvattend Dit werk kunnen wij v met het restaureren en seren van een schip, men meende zo niet lar mee zou kunnen varen hoefde dit schip volgen herstel en vernieuwing Dit schip was danig en te oordelen naar het rijke werk der comm: ben de leden met moe wijding hieraan gewerk wers hebben zich niet het interieur bemoeit, met de bemanning. Ech spreker zich af of het was geweest, dat er all werd geadviseerd en dan met deze adviezen i de zaken had gereorj zonder hiervoor verder tiging van de raad te V Komt nu niet te ve helling? B.V. de verlei

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2