RADIO a. BUCK Provinciaal nieuws MURGUPA EN DA1 ALLES VOOR NOS GEEN DOIZEND GOLDEN! dót loCUv cJhiiih Hjovok/! SPECIALS AANBIEDING RADIO TA AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 2 april 1960. Voor service en kwaliteit NOORDSTRAAT 84-86 TELEFOON 2573 TERNEUZEN TERNEUZEN Zondagdiensten AXEL OOSTBURG. Ongelooflijk," wat Novak presteert en presenteert! iEen 4.systernen grootbeeld TV-ontVanger 53 cm beeldbuis verrassende dieptebeeld-werkïng een weergave die alles overtreft. een sierlijke, luxueuze kast* T. V.-toestel (90° beeldbuis) Volledig ge-installeerde antenne met 4 meter mast voor Goes, Brussel Vlaams en Brussel Frans, met 3 jaar garantie 150, ALLEENVERKOOP VOOR ZEEUWS-VLAANDEREN NOORDSTRAAT 21 - TERNEUZEN - TEL. 2361 SLUIS. STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. Xalerdag 2 ar Radio of Televisie? Het Gemeentepersoneel neemt afscheid van hun hoogste chef. De bovenzaal van café „La belle vue" was donderdagmid dag omstreeks half vier geheel gevuld met personeel van alle mogelijke gemeentediensten. Van hoog tot laag waren de ambtenaren opgekomen om af scheid te nemen van hun hoog ste chef die per 1 april zijn ambt zou neerleggen. In zijn openingswoord richtte de heer W. H. Blok, die de spre kers inleidde en de pauzes mu zikaal vulde, een speciaal wel komstwoord tot burgemeester en mevrouw Teilegen en tot de beide wehouders de heren De Vos en De Meijer. Een lange rij van sprekers volgden elkaar op, terwijl rappe handen verversingen ronddien den, die in de warme, rokerige zaal ongetwijfeld gewaardeerd werden. De heer J. Olyslager sprak als oudste van alle ambtenaren de burgemeester toe. Namens het secretariepersoneel dankte de gemeente-secretaris de heer A. J. Dees de burgemeester voor de samenwerking en de steun, die de ambtenaren steeds had den mogen ondervinden. Vervolgens werd het woord gevoerd door de inspecteur van politie namens het korps ge meentepolitie en de heer Sten- vert uit naam van de dienst voor maatschappelijke zorg en de werkplaats voor minder vali den. De heer A. J. Platteeuw ver tolkte als nestor de gevoelens van het onderwijzend personeel der openbare scholen, terwijl de heer J. Ollebek, de gemeente uitvoerder, een kort dankwoord sprak namens de dienst van gemeentewerken. Het hoofd van de B. B., de heer Rottier, hield een geestig speechje. waarin hij kans zag de zuigeling van B. B. (Brigitte Bardot) te betrekken in een vergelijking met de dienst en de organisatie van de B. B. (Bescherming bevolking). De burgemeester dankte in een uitvoerige en vaak geestige antwoordrede de vele sprekers voor de woorden van hoogach ting en waardering, die in ve lerlei vorm en aard tot hem wa ren gericht. Met een welgemeende hand druk nam de scheidende bur gervader daarna van ieder der aanwezige ambtenaren afscheid. Het was reeds over half zes, toen burgemeester en mevrouw Teilegen de intieme bijeen komst van het nagenoeg vol tallige gemeentepersoneel ver lieten. Mej. Michielsen, typiste op het stadhuis, had bij de aan vang van de plechtigheid aan mevrouw Tellegen een fraaie tuil bloemen aangeboden. De voorman-tuinman van de plantsoendienst kwam bij het verlaten van de zaal tot de minder prettige ontdekking, dat zijn jas verdwenen was. Hope lijk draagt deze mededeling er toe bij, dat de vergissing spoe dig hersteld wordt. Mej. J. T. de Kraker t Bekend stadgenote ging heen Gisteren werd op de algemene begraafplaats alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mej J. T. de Kraker. Zij was in Terneuzen een be kende persoonlijkheid. Dit sproot in de eerste plaats voort uit het feit, dat zij onge veer 40 jaar de schooljeugd on derwees, maar in de ruim 20 jaar, die na haar pensionering volgden, heeft zij velen laten ge nieten van haar rijke kennis in vreemde talen. De gesprekskring van de Her vormde Kerk diende zij enkele jaren als leidster. Ondanks haar hoge leeftijd was zij hier van de enthousiaste medewerk ster. Voor de kerkbouwactie nam zij de administratie van een wijk voor haar rekening. Jarenlang was zij actief lid van de Chr. reisvereniging „Voorwaarts" te Terneuzen. Op de begraafplaats werd van haar trouw door de voorzitter van deze reisvereniging ge tuigd. Ook werd dank betuigd namens vrienden en gespreks kring voor het contact met mej. De Kraker. De overledene was trouw in haar vriendschap, trouw in de arbeid, die haar was toever trouwd, trouw ook ten aanzien van de Kerk met 'n grote lief de voor het werk in de achter gebleven gebieden, speciaal via de zending. Een figuur van grote verdien ste voor Terneuzen is in deze begaafde vrouw heengegaan. Moge haar nagedachtenis zo worden begrepen! Ouderavond Openbaar Lyceum Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. N. Dieleman, Axelsestraat 35, tel. 3360. Van zaterdagavond S uur tot zondagdagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel. Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts D. de Putter. Stationstraat 10, Axel, tel. 01155—488. (Adv.) Pleisterwerk repareren van Ceta-Bever ZATERDAG 2 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De man die verdwij nen moest". HOEK: Café 's Lands Wel varen", 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Zorro, het teken aan ZONDAG 3 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Tneater, 2 uur: „Naar eer en geweten"; 4.30 en 8 uur: „De man die verdwijnen moest". Concertgebouw, 8 u.: „Naar eer en geweten". AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Zorro, het teken aan de wand"; 8 uur: „Rosemarie, het meisje der zonde". Tot zijn grote voldoeningkon de heer K. Hoving donderdag een groot aantal ouders op de ouderavond van het Petrus Hon- diuslyceum verwelkomen. Een speciaal woord van welkom richtte de voorzitter van het oudercomité tot de gastspreker de heer Hans Kievid en tot de rector en docenten. De heer Hoving gaf een korte uiteenzet ting over de aktiviteiten van het bestuur en wees daarbij op het contact dat met andere middelbare scholen in Zeeland was opgenomen in verband met de in voorbereiding zijnde „Mammouth-wet". Wanneer deze zou worden aangenomen, zou dit vérstrekkende gevolgen hebben voor het Zeeuwse mid delbaar onderwijs en een schrij ven werd dan ook gericht tot de minister van O.K. en W. om dit onder zijn aandacht te bren gen. Rector Jansen besprak het plan tot wijziging in het zes daagse en z.g. ochtendrooster waarbij de leerlingen 's middags veel vroeger met hun lessen zouden klaar zijn. Van de zijde der ouders wer den hierover enkele vragen ge steld die door de rector werden beantwoord. Ervaring heeft men in Terneuzen hiermee nog niet maar op andere middelbare scholen, waar deze maatregel al enige tijd wordt toegepast, is men er zeer tevreden over, aldus rector Jansen. Daarna werd het woord ge geven aan de heer Hans Kievid. journalist-publicist, die een in teressante causerie hield over Zuid-Amerika. Na de pauze werd een en ander toegelicht door fraaie lichtbeelden. De heer Kievid bestudeerde ge durende 7 jaar grondig alle Zuidamerikaanse staten. In '51 en '52 maakte hij deel uit van het gezelschap van Z. K. H. Prins Bernhard op zijn good- willreizen. Over dit werelddeel, driemaal zo groot als Europa, vertelde spreker op boeiende wijze en met grote kennis van zaken. Het was niet de bedoeling over Latijns-Amerika een we tenschappelijke verhandeling te houden. Daarvoor verwees hij naar de talrijke literatuur hier over. Maar wat hij vertelde over de bewoners, de politieke toe standen (zij zijn op dit punt nog wel in hun puberteit) was een menselijk verhaal, dat zijn talrijk gehoor ten zeerste boeide. Met zeer veel respect sprak de heer Kievid over de good- willreizen van Prins Bernhard. Zuid-Amerika biedt n.l. onmen selijk veel mogelijkheden, al kon hij de vraag: „Moeten jonge mensen nu direkt naar dat werelddeel emigreren?", niet ten volle bevestigend beant woorden. Zijn dankbare toehoorders hebben in ieder geval een dui delijker begrip over dit wereld deel gekregen. Toneelgroep „Puck" bracht prachtig toneel voor (le Z. V. U. I Het genoegen dal de talrijke bezoekers donderdag beleefden aan de uitvoering in het Con certgebouw, waar de toneelgroep „Puck'' de thriller van Agatha Christie bracht „Een onver wachte bezoeker", is volledig geweest. In de eerste plaats door de spitse dialogen, die de schrijf ster in het stuk heeft verwerkt en daarbij zeker niet in de laat ste plaats de vele verrassingen en vervolgens het magnifieke spel dat de actrices en acteurs van „Puck" hebben te zien ge geven. Evenals alle andere (en dat zijn er vele) boeken en toneel stukken van deze beroemde schrijfster, bevat ook dit stuk vele verrassingen en evenzovele meesterlijke vondsten. Als de toeschouwer denkt dat hij eigen lijk uit de warwinkel van vragen is gekomen, wordt hij plotseling wéér voor verrassingen gesteld en als het stuk al lang is afge lopen, vraagt hij zich met verba zing af wie was nu eigenlijk de moordenaar, want daar ging het natuurlijk om. Verder daarover nadenkend zal hij tot de conclu sie komen dat de schrijfster he lemaal geen (literaire) rare sprongen heeft moeten maken om alles tot een duidelijk einde te brengen. Agatha CImstie heeft ook hier weer kans gezien talrijke plezierige spitsvondig heden in de dialogen te doen schitteren. „Puck" maakte er een bijzon der goede voorstelling van. Alle typeringen waren voortreffelijk. Vooral kwam dit tot uiting tij dens het verhoor in het tweede bedrijf. NeU Knoop als de oude mevrouw Warwick en do glui perige huisknecht Henry Angell, door Jan Grefe, waren zeer sterk. Leen Jongewaard gaf een schitterende typering van de simpele jongen Rudy Warwick. Vooral in de grote scène met juffrouw Bennett (Sara Ilcy- blom) in het laatste bedrijf was prachtig samenspel te zien, Eric van der Donk als de bourgeois- politicus Julian Farar gaf een spel dat op het zelfde peil stond als van de voorgaande. Karin Haage als Laura Warwick en Michael Starkwedder (Bob Ver- straetei de onverwachte bezoe ker, kregen eveneens een groot aantal kansen hun toneelcapa citeiten te tonen en zij hebben geen enkele van die gelegen heden voorbij laten gaan. Egbert van Paridon gaf een ten voeten uitgetekende politie- inspecteur Thomas en Herman Bouber vertolkte op uitstekende wijze de nuchtere politieman Cadwallader waaraan hij een bizondere typering gaf. De décors van Roger Chailloux wa ren zeer stijlvol. Dat de aanwezigen deze toneel prestaties naar waarde wisten te schatten, bleek duidelijk uit het langdurige en hartelijke ap plaus. Rectificatie In ons vorig nummer meldden wij, dat aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen Franse taal- en letterkunde slaagde on ze oud-stadgenote mej. C. G. van Overbeeke; dit moet zijn mej. C. G. Overbeeke. Jubileum. Vrijdag was het 40 jaren ge leden. dat J. van Arenthals in dienst trad bij Gebr. Schieman, landbouwmechanisatiebedrijf al hier. Gistermorgen werd de jubila ris ten stadhuize ontboden, waar -■rr hem door de wnd. burgemeester, de heer Kesbeke, werd medege deeld, dat het H. M. Koningin Juliana had behaagd hem de ere medaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau, te verlenen. Het was de wnd. burgemeester een groot genoegen deze onder scheiding te mogen uitreiken. Onder aanbieding van zijn per soonlijke felicitatiezowel als van het gehele gemeentebestuur, richtte hij zich in hartelijke be woordingen tot de jubilaris. Hij wees er hierbij o.m. op, dat het niet ieder gegeven is om 40 ja ren bij dezelfde werkgever in dienst te zijn, hetgeen een be wijs is dat de verhoudingen werkgever/werknemer dan wel zeer goed zijn te noemen; voor al ook nog daar dit het 2e per soneelslid dezer firma is. dat wegens 40 dienstjaren een ko ninklijke onderscheiding ont vangt. Patroons cn collega's wensten Van Arenthals eveneens van harte geluk, terwijl de gebruike lijke enveloppe met inhoud niet ontbrak. Vanwege de Bond van Sme denpatroons in Nederland, de B. S. C. M„ word hem de oor konde voor 40 jaren trouwe dienst uitgereikt. Vooral op het gebied van het hoefbeslag is de gedecoreerde een goede bekende in onze streek, en ver daar buiten. Wij willen in dit verband nog even aan het feit herinneren, dat hij in september '59 op de Nationale Trekpaardententoonstelling te 's Hertogenbosch, met de hoog ste onderscheiding werd be kroond voor het door hem ge leverde hoefbeslag, aan welke wedstrijd door alle vooraan staande hoefsmeden in Neder land werd deelgenomen. Bij de reeds vele door hem behaaide prijzen, vormde deze laatste wel een zeer mooi resul taat in zijn 40 dienstjaren. Hoewel aan dit jubileum tevo ren geen bekendheid was ge geven, kwamen 's morgens reeds bekende paardenfokkers hun gelukwensen en geschenken aanbieden; o.a. merkten wij hierbij op de Fa. F. Dekker Pzn en C. A. Dekker en Jac. de Put ter. Een onvergetelijke dag voor Jan en de zijnen. Het burgemeestersverlof. In Oostburg vraagt men zich af hoe de ontwikkeling zal wor den nu de burgemeester drie maanden met verlof is gezon den. Bij de laatste raadsverga dering móesten diverse kwesties worden afgedaan met de toezeg ging, dat ze nog eens nader zou den worden bekeken. Men UNIVERSEEL GROOTBEELD TV-GENOT EN TOCH MAAR f.998- NOVAK 4-SYSTEMEN UNIVERSEEL TV type 2094, model I960 •110° beeldbuis. Reuzenbeeldscherm •van 53 cm. 12-kanalen. 4-systemen schakelaar. Regelbaar reliëf, dus trillingvrij beeld. De sensationecl-lage iprijs van de Novak Universeel TV is mogelijk door de uitgebalanceerde bouw en de super-efficiënte prodpktiemethode. OAT KAN ALLEEN EEN NOVAK ZIJN! Uitsluitend een aantal van de grootste en bekendste dealers hebben Novak in voorraad, omdat zij weten wat een Novak voor U waard is (Adv.) 998 hoopt in elk geval, dat Oost burg zijn positie als centrum I gemeente. vooral wanneer I straks de kanaalzone grote I zuigkracht zal uitoefenen opI West Zeeuws-Vlaanderen, hier-1 door niet zal gaan verliezen,I Daar het verlof zonder voor-[ kennis van de raad is gegeven, valt niet te verwachten dat d»| raadsfracties, zoals in Oosten land, stelling zullen nemen. ?j| hopen slechts dat de period»I van onzekerheid zo kort moge-| lijk zal duren. Jaarvergadering „Apollu'J In calé Havers vond de vergadering plaats van de mul ziekvereniging „Apollo", waar.J bij voorzitter R. Plasschaer, een behoorlijk aantal belantl stellenden kon verwelkomen, Hij kon nog mededelen da*. I ..Apollo" het afgelopen jaar een belangrijke rol heeft speeld in het plaatselijk vereni-l gingsleven. 1959 was ook het I jaar van de nieuwe uniformen I voor de muzikanten, een zeer I belangrijke vooruitgang die on-l der meer tot gevolg heeft, dat I de uitnodigingen om elders te I spelen vermeerderen. Helaas I was er een ledenverlies van 4 personen. De leiding van de fanfare is I bij de heer F. v. d. Bussche nog steeds in goede handen. Door vertrek van de penningmeester, de heer A. Roelandt, was er een vacature in het bestuur er hierin werd de heer F.^ Baas gekozen. Herkozen werden ft aftredende bestuursleden J. Datthijn, secretaris, en A. Hoorickx. Ontwikkelingsavond K.A.B. De plaatselijke afdeling van do K.A.B. belegde een ontwikke lingsavond voor de leden. Voor deze avond was als onderwerp gekozen „De sociale wetten", met als inleider de heer N. van Kaam. districtsbestuurder van de Katholieke Bouwvakarbei dersbond. Blijkbaar stelden de leden belang in deze materie, want de opkomst was groter dan gewoonlijk. De heer Van Kaam schetste de ontwikkeling Ytü&dte sodate wetgeving en hij stond daarbij uitvoeriger stil Ziekte wet en de Ongevallenwet. Na de pauze werd van ge dachten gewisseld over de re cente bouwvakstaking, waarbij bleek dat in deze nog heel wat vraagpunten bij de aanwezigen zijn, die tot volle tevredenheid door de heer Van Kaam werden opgehelderd. Aan het slot van deze geslaag de avond dankte voorzitter, de heer E. Vink, de inleider en de aanwezigen, die samen voor een vruchtbare en leerzame avohd gezorgd hadden. In deze vergadering werd aan genomen, dat overleden leden, bij goedvinden van de familie, naar hu nlaatste rustplaats zul len worden gedragen door leden van de afdeling. Secretaris Boerenbond. Tot secretaris van de plaatse lijke R.K. Boerenbond is be noemd de heer J. F. de Maat. Deze functie was vacant geko men door het overlijden van de heer A. J. A. de Maat, de vader van de nieuwbenoemde secre taris. Kunst, en Filmavond Nederl. Blindenbond Donderdagavond werd in het Verenigingsgebouw een kunst en filmavond gehoude.^, die we gens ziekte van ds Becht, werd geopend door de heer C. H. Hei boer. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 89 1 en een kort openings woord van de heer Hejjboei' werd het woord gegeven aan de heer Joh. van den Berg, propa gandist van de Nedel. Blinden bond. Na de vertoning van de beken de kleurenfilm „Van bol tot bloem" zette de heer Van den Berg in een vlotte rede het zegenrijke werk van de Nederl. Blindenbond uiteen, Waarna hij „De Bruid", een gedicht van de Rotterdamse dichter Jan Prins voordroeg en vervolgens op ont roerende wijze het gedicht „Mei" van Anny Schmidt, waarmede hij een dankbaar applaus oogst te. Na de pauze hield de heer Var» den Berg een korte propagandis tische rede, waarin hij de aanwe zigen vroeg om door zich op te geven als donateur of donatrice het werk van de Nederl. Blinden bond te steunen. Vertoond werd nog de mooie kleurenfilm „De stoute schoe nen", die door de heer Van den Berg werd toegelicht. Het slotwoord werd gesproken door burgemeester H. D. Trim- pe, die de spreker dank betuig de voor deze interessante avond en de aanwezigen aanspoorde tot het lidmaatschap van de Nederl. Blindenbond om daarmede het lofwaardig doel en werk va/5 deze vereniging tc steunen. In de dinsdag gartering van de zijn afwezig de h Bendcgem en W. Voorzitter de Kesbeke wnd.-bu Secretaris de den Bosse. De voorzitter gadering mot het het gebedsformul De voorzitter van W. de Fcijt verhindering is gons ziekte. INGEKOMEN ST Overeenkomstig van B. en W. wo komen stukken geving aangenorm De heer Ogge aanleiding van schrijven betreffei se Muziekschool c verhouding tot d Muziekschool, wa; verstandhouding De voorzitter. I standhouding besl er nu afspraken to welke kunnen bijt beter geheel. MEDEDELINGEN Do heer M. IJse tevreden te zijn woord op zijn vra; de straten in Plan Het college doet ook zonder zijn vra werkzaamheden u: den hebben. Wethouder Van werkzaamheden s daad op het werkr meentewerken. AFVALWATERLI KANAALZONE Voorstel tot het de gemeenschappc Afvalwaterleiding •Zoeuws-Viaandorei Zoals u bekend, bruari 1960 een ve houden van de Com werkende Gemeer zóne met de vijf bi; sic aangesloten waarin het ontwe schappelijke Regel leiding Kanaalzo Vlaanderen" is bes De notulen van i ring zijn op 9 maa raad toegezonden, oen ontwerpregeli reeds eerder een e: toelichting aan de i zonden. behandc stelling aangeboder De heei*xTvan It dat hij het totstar deze gemeenschappc toejuicht. De stinke terleiding, welke t; een bron van ergerr voor de bewoners i zóne, zal door een g peliike regeling mo; verdwijnen. Dit aa: samenwerken van c in de kanaalzone perspectieven en c gemeenten waren eens, dat er ook ec lingsplan voor de moest komen. Gesp ■over een Kanaalsch ste was misschien t pen. maar de sa heeft er in elk gev; dat er moest komen kelingsplan waar al] in kunnen samenw in 't belang van de g en om zodoende kn troifende grenswijzi mijden. Juist omdat druk werd vooropge besprekingen tot sa zo vlot verlopen. Res de nu aan de orde zij sc happelijke regeling de afvalwaterleidin dit alles zeer toe. on blemen. die één g< niet aan kan. gezat andere gemeenten to sing kunnen worden Maar nu de sa enig effect begint doen geruchten de ro poging wordt ondc toch tot grenswijzig gaan. Ik heb, mijnhr zitter deze gerucht officiële bron vern toch heb ik wel rede nemen dat zij juist zi ven zou ik uiterm vinden, omdat mei niet over samenw kunnen spreken. De voorzitter zegt dat de heer Van Ben deze samenwerking heeft ook begrip voi ontrusting over m< nichten die tot hem c gen zijn over grens Officieel is ons niets dan moet dit alles loc wettige weg aanhang worden. We kunne anders doen. dan sp het aanhangige punt de heer Van Bendeg mee akkoord is. De heer Oggel zegt blemen van de kanaal de samenwerkende tot nu toe openhai sproken. Ik kan r. aldus de heer Oggel neer men neigingen ting heeft zoals d Bendegem zegt. dat kenbaar gemaakt zoi de gevoerde besprekii Hierna worden de tot de gemeenschapp

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2