Radio de Koek ENTRUM Chroesjtsjef heeft (enig) succes Hadio-TeSevisie-Vcrlif 1 April in pers de Belgische 1 1 De tien-mogendheden- conferentie te Genève de Putten K2484 FRAAIJENHOVE )RRO, EMARIE, RADIO de BUCK HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN OOS WIJKSTRAAT ELSESTRAAT AAN DE WAND I DER ZONDE firn in Nedarland Ook de negers in Zuid-Afrika RfiDIOEN TELEVISIE Demonstratie in Louisiana Ijootlwill Vrijdag april 1%0. DVERTENTIE UIT int U in onze zaak terwjjl aal klinkt en U kunt deze ontvan?t U een geschenk- 'GEREDEN als vorige jaren: a 1959 90 0 o der gedekte mer- e Stichting Gezondheidsdienst apport ter inzage). Dekgeld 50. bevelend, - TELEFOON 01155-507. AXEL Zeestraat Aanvang 6.30 en 9 uur Aanvang 3.45 uur i de fabuleuze ZORRO in: ende avonturen! Flitsende or gerechtigheid. Toegang 14 jaar. en MAANDAG 4 APRIL yang 8 uur spannend filmwerk: als ROSEMARIE NITRI- a film vol erotische span- let begon met verleiding... moord! Een aanklacht twing... Toegang 18 jaar. Aanvang 8 uur 1TH BY NORTHWEST) dan raak en brengt de emand mag missen. Hij ging op zoek op zijn hielen (en een oit bestond,.,,* en een dt I wordt, het is een film humor" kunt krijgen atfen a*f vóór de aan- Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDXG 2 'APRIL' 1960 16e Jaargang Nr 4950 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handels advertenties) 5 regels 1,Tedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummers zaterdags 10 uur, I Dc Sowjet-premïer Chroesjtsjef, die in Frankrijk als een staatshoofd wordt ontvan gen, kan niet zeggen dat hij het slecht heeft getroffen. Na de zonnige aankomst in Parijs heeft het weer hem weliswaar niet meegezeten, ,n Zuid-Frankrijk regende het onophoudelijk, maar hij kan, hoewel hij geen blad voor de mond neemt, toch niet klagen over de ont vangst van de zijde van het publiek. De lege ring is natuurlijk tegenover haar gast zeer hoffelijk en de gesprekken met De Gaullc schijnen openhartig en niet stroef te zijn geweest. Op één gebied heeft de Sowjet-premier (geen Rus, zoals gemakshalve steeds wordt gezegd, maar een Oekraïner) weinig succes gehad bij De Gaulle: met zijn anti-Duitse cam pagne. Bij het volk is dat wel iets anders. Zijn voortdurend herinneren aan twee wereldoor logen, aan Verdun en aan Parijs, en zijn waar schuwingen tegen een nieuw Duits gevaar moeten emotionele reacties van sympathie hebben gewekt. In de tijd van Verdun stond Rusland naast Frankrijk, al stortte later dooi de revolutie het Russische front ineen. De drie Duitse divisies, de Parijs bezetten n 1940, zo zei Chroesjtsjef, zijn bij Stalingrad door ons vernietigd. Hij was handig genoeg om te zeg gen, dat hij helemaal niet wilde dat de Fransen zouden breken met hun Westelijke bondgeno ten, de Amerikanen en de Britten. Maar hij sprak bitter over hun Oostelijke geallieerden van het ogenblik, de Duitsers. Parijs en Bonn Toch kon 'dtj daarmee De Gaul- Ie niet imponeren. De kwestie is immers het is vaak uiteenge zet dat De Gaulle nu de Duit sers niet meer gevaarlijk acht. En hij wil een nauw Frans-Duits samengaan om binnen de Navo namens het Westeuropese vaste land een sterke positie te kunnen opeisen. Als hij steeds spreekt van een wedergeboorte van Europa, dan moet deze volgens hom beginnen bij een Frans- Duitse verzoening. Nu is het waar dat hij in no vember op zijn persconferentie heeft gewaagd van de mogelijk heid. dat „het oude Europa" nog eens wordt hersteld. Dan zou er een veiligheidsverdrag moeten worden gesloten tussen West en Oost in ons werelddeel. En daar heeft Chroesjtsjef vaak op ge zinspeeld. Doch Frankrijk zou in zulk een nog volkomen specula tief geval toch niet met de Rus sen in zee gaan zonder de West duitsers aan zijn zijde te weten. Iets anders is weer dat de Sow- jetpremier de begeerte van De Gaulle heeft versterkt, om in elk geval als voornaamste woord voerder van West-Europa te kunnen optreden. Chroesjtsjef heeft De Gaulle zeer geprezen, zowel om zijn houding tijdens de oorlog tDe Gaulle sloot in 1944 het Frans-Russische verdrag, dat later, maar niet door hem, is opgezegd) ais om zijn rede van 16 september. Daarin zegde de Franse president zelfbeschikking toe voor Algerije. Niet ongevaarlijk Ongevaarlijk voor de Westelij ke eenheid is Chroesjtsjefs tak- tiek toch niet geweest. Hij ge droeg zich voorzichtig en als een gast, die niet te veel de Franse communisten wilde aanmoedigen. Maar dezen (die nog steeds 20 van de stemmen op zich verza melen) hebben wel voortdurend de Sowjet-premier toegejuicht. Er waren onder de tienduizenden, die in Zuid-Frankrijk de Oekraï ner begroetten, steeds zeer vele communisten. Toch erkennen alle journalisten, dat het geen zins uitsluitend communisten zijn geweest die vriendelijk wa ren. Oude herinneringen van samengaan in de oorlog speelden een rol. Zelfs de journalisten werden enigszins door hem geïmponeerd. Zij ontdekten dat hij met humoi- en zonder fanatisme sprak over de verschillen tussen kapitalisme en communisme, en zeer ernstig praatte over technische proble men. waarvan hij veel wist, voor al als het de landbouw betrof. Wat zijn dictatoriale politiek aan gaat moest men bedenken dat De Gaulle ook niet bepaald een demoeraat is, hoewel natuurlijk ook geenszins de man van één partij. Kortom: in de eerste week van zijn reis was Chroesjtsjef tevre den. En hij kon wedijveren met democratische staatslieden, waar het. zijn omgang met kinderen het ongedwongen spreken met arbeiders en het aaien van pas geboren lammetjes aangaat. MacMillan in Washington Chroesjtsjef had reden om niet de Amerikanen en Britten aan te vallen. Hij zal hen met de Fran sen op de topconferentie ontmoe ten. Maar bovendien zijn zij be reid om in de „atoomclub'1 tot een voorlopig akkoord te komen met Moskou. Het gaat, zo men weet, om het stopzetten van kernproeven. Sinds oktober 1958 zijn die niet meet' voorgekomen. Er is een kans, dat zij verder zullen uitblij ven. voor zover het experimen ten op .en hoven de aarde betreft. Dat betekent niet dat de produk- tie van bestaande typen van atoom- en waterstofbommen zal worden gestaakt. Maar nieuwe typen worden niet meer be proefd. Ei- bleet echter één moeilijk heid. Ondergrondse kleinere ex plosies zouden volgens de Ameri kanen niet zijn te controleren. In dezen wilden de Amerikaanse militairen de vrije hand houden, o.a. om nieuwe „doppen" en .neuzen" van granaten en raket ten te proberen. Nu stemde het Kremlin er in toe, deze proeven buiten een verdrag te houden. Doch op voorwaarde, dat men ook die experimenten zou staken, zolang een gemeenschappelijk onderzoek erover aan de gang was. In Washington ageerden de militairen tegen zulk een voor lopig verbod. Toen nodigde Eisenhower de Britse premier MacMillan (voorstander van het stopzetten) uit naar de Ver. Sta ten te komen. Het scheen dat MacMillan al liet pleit had ge wonnen, voordat hij kwam, om dat Eisenhower en Herter het met hem eens waren. Is dat zo dan zal men voorlopig alle kern proeven staken. Voor de sfeer op een topconferentie zou dit gun stig zijn. Adenauer in Japan Terwijl Chroesjtsjef in Frank rijk en MacMillan in de Ver. Staten vertoefden, dus allen bij oude bondgenoten, bevond ook Adenauer zich bij een vroegere geallieerde van het Duitse rijk: in Japan. Bij zijn ontvangst sprak hij. evenals de Japanse premier Kisji, van traditionele vriend schap en van gemeenschappelijk leed. Een incident deed zich voor, toen Japanse fascisten Adenauer begroettenmet. het haken kruis. Het was pijnlijk. De bonds kanselier die zelf een fel tegen stander is van het fascistische verleden kwam immers vooral om te voorkomen, dat deJapan ners onder de indruk zouden ko men van Russische propaganda. Hij betoogde, dal de Duitsers recht heben op zelfbeschikking (wat de Japanners graag gehad zouden hebben na de nederlaag!) Ook in Berlijn en Oost-Duitsland. Onder vrienden van een ander verslagen volk vond hij wel ge hoor. En evenals op Hawaii ge noot de oude heer verder van zijn reis door een onbekend land. Hij kwam uit de Ver. Staten, waar hij het klimaat van Califor- nië had geroemd en waarschijn lijk heeft de hele reis hem goed gedaan. Zuid-Afrika Enorm is de belangstelling ge weest voor hetgeen zich in Zuid- Afrika heeft afgespeeld. Verha len van ooggetuigen van het bloedbad in Sharpeville hebben nu wel duidelijk gemaakt, dat er geen noodzaak was om op de negers te schieten. In Zuid-Afri ka zelf is men geschrokken. Na het drama zijn vele negers van het werk weggebleven, maandag is er op grotere schaal gestaakt, en de „naturellen" verscheurden hun gehate passen, zonder welke zij nergens onder de blanken mogen verblijven, en waarméé ze overigens alleen op afgebakende gebieden vrijheid van verkeer hebben. Ze zagen in die pasjes het bewijs vêm hun minderwaar dige positie. De Zuidafrikaanse regering heeft nu beloofd dat zij voorlopig niet meer naar die passen zal laten wagen. Men weet dat het passensysteem ter controle op de naturellen de oorzaak was van onrust en botsingen. En de voor lopige terzijde stelling ervan is dus een overwinning van de ne gers. De geweldige agitatie in de gehele wereld is wel «m steun voor hen geweest en een klap voor de apartheid, die in feite be tekende, dat de gekleurden altijd tweederangs-burgers zouden moeten blijven. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) (Adv.) Voor Service en Kwaliteit Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen (Advertentie) ff******' i noordstraat 102 - tel. 3128 - terneuzen «-wil m VRIJ OP 5 MEI De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf en de vakraad voor de metaalindustrie hebben be sloten vijf mei ter gelegen heid van de 15-de herdenking van de bevrijding als vrije dag aan te wijzen. In een communiqué van de vakraad voor de metaalindu strie wordt gezegd dat dit be sluit als aanbeveling aan de aangesloten ondernemingen is gesteld. Het besluit van de be drijfsraad voor het bouwbedrijf, wijst vijf mei aan als een ver plichte verlofdag. Voorts wordt in dit besluit gezegd, dat de raad aan werkgevers op grond van bedrijfstechnische overwe gingen toestemming kan verle nen af te wijken van dit besluit. Nederlandse Federatie voor Pootaardappelen tegen termijnhandel in pootaardappelen De Nederlandse federatie voor pootaardappelen, waarin zowel ae coöperatieve als de particuliere bedrijven op het ge bied van de export, de groot handel en de 'ailhandel in pootaardappelen zijn vertegen woordigd. heeft zich op een don derdag in Utrecht gehouden vergadering' uitgesproken tegen de termijnhandel in pootaard appelen. De leden droegen het bestuur op alles in het werk te stellen om te bereiken, dat de termijn handel met ingang van de oogst 1960 wordt opgeheven, omdat, naar zij menen, deze termijn handel ook na de wijziging voor de pootgoedsector schade lijk is en blijft. Voor deze op dracht aan het bestuur werden 165 stemmen uitgebracht, ter wijl 63 leden zich er tegen ver klaarden. BUSDIENST OP SPANJE De regeringen van Spanje, Nederland en de daartussen ge legen landen hebben aan een Bredase autobusmaatschappij (Brabena) concessie verleend voor het onderhouden van een internationale autobusdienst tussen Nederland en Spanje. In de periode van half april tot half oktober vertrekt deze dienst elke zondag vanaf Am sterdam en elke donderdag van af Barcelona. Een enkele reis duurt drie dagen. Dit is de tweede internationa le lijndienst concessie, welke de onderneming heeft. De an dere lijn loopt naar de Rlvièra. EUROPA-ZEGEL 1960 De 19 landen, welke deel uit maken van de „Conférance Eu- ropeenne des Administrations des Postes et des Telecommuni cations. waartoe ook Nederland behoort, hebben besloten in sep tember 1960 een Europa-post zegel uit te geven. Deze post zegel zal in alle deelnemende landen dezelfde voorstelling dra gen. Hiervoor is gekozen het ontwerp van de Finse kunste naar P. Rahikainen. Het hoofd motief van het ontwerp bestaat uit een wiel met negentien spa ken. NIEUWE LINKSE PARTIJ IN FRANKRIJK Zondag wordt in Parijs de op richtingsvergadering gehouden van een nieuwe linkse partij de ..Verenigde Socialistische Par tij Zij omvat de linkervleugel van de Socialistische Partij, die zich afgescheiden heeft toen de S. F.I. O. zich achter De Gaulle schaarde, enkele kleine groepen met een socialistische inslag en ook de groep van Pierre Men- dés France. De nieuwe partij zal zich tegen het regime van de vijfde republiek richten. Het aantal aanhangers wordt op 15.000 geschat. Opzienbarende berichten als april mop Dat de 1 april-mop bij onze Zuiderburen ook een grote po pulariteit geniet blijkt wel uit de vele „opzienbarende" be richten, die de Belgische kran ten vrijdag aan hun lezers heb ben voorgeschoteld. De Nederlands-talige bladen „De Standaard" en „De Gazet van Antwerpen" laten Chroes jtsjef en Prinses Margaret met haar verloofde onverwachte be zoeken aan België brengen, waarbij het Antwerpse blad het Brits verloofde paar op een foto laat wandelen op de Key- serlei. Het Waalse blad „Le Peuple" illustreert met een foto uit de tijd van de koningsstrijd in België een „bericht", dat 250 directeuren van (wegens een staking gesloten) bioscopen zich in een park in Brussel hebben „ingegraven" na een vergeefse poging met de Belgi sche regering om tot een verge lijk te komen over een wijziging van de bioscoopbelasting. Een ander Frans-talig blad, „Le Libre Belgique", dat het onder meer door de talenkwestie de afgelopen weken aan de stok heeft gehad met de voorzitter van de christelijke volkspartij, Lefévre, publiceerde vrijdag een „exclusief onderhoud", waarin deze het blad volkomen gelijk geeft in zijn kritiek en zegt dat alle door hemzelf afgelegde ver klaringen moeten worden ge zien als „manoeuvres". De Belgische lezer, die vrij dagochtend nog geen blik op de kalender had geworpen, zal voorts wel even zijn ogen heb ben uitgewreven bij het lezen van de voorgenomen ontplof fing van een Belgische atoom bom in het Zuidpoolgebied (vanwaar kortgeleden een Bel gische expeditie is terugge keerd), het optreden van Maria Callas in Charleroi en de oefe ningen van de Franse kikvors man Louis Lourmais in de straten van Luik voor zijn overtocht naar Afrika. Als pikante bijzonderheid van het „bezoek van Chroestsjef" wordt in de „Standaard" nog gemeld, dat hij „de bezitters van Russische obligaties en aandelen van voor 1917 schade loos zal stellen". De Amerikaan Eaton heeft vrij dagochtend op dc tien-mogend- hedenconferentie over ontwape ning te Genève voorgesteld dat men van nu af aan begint te wer ken aan toezicht op lanceerbases voor raketten die met ladingen voor massale vernietiging ku.i- nen worden uitgerust. Volgens Eaton is 'n dertigtal inspecteurs toereikend. Hij stelde ook voor dat men internationaal gaat werken aan een stelsel tot waarneming van de lanceringen en het volgen van de raketten in hun loop. De Rus Zorin zei dat hij het voorstel zal bestuderen, maar dat hij het zeer teleurstellend vond. In antwoord op de kritiek van communistische zijde dat het ontwapeningsplan van de Weste lijken niet voldoende is, gaf de Fransman Moch een beeld van de wereld zoals die zou zijn in de eerste twee stadia van het plan. De wereld zal vrijer kun nen ademhalen als zij weet dat geen enkele satelliet haar in ge vaar kan brengen en dat geen lange-afstandraket zonder voor afgaande mededeling en toezicht zal worden gelanceerd, dat de lanceerbanen bekend zijn en on der controle staan, dat de andere raketten onder internationaal toe zicht staan of vernietigd worden en dat de voorraad kernladingen elk jaar kleiner wordt, aldus Moch. De Roemeen Mezincescu vond dat bij uitvoering van het Wes telijke plan nog altijd een „zwaard van Damocles" boven de aarde zou hangen omdat het plan niet voorziet in de ontrui ming van militaire steunpunten in het buitenland. Moch gaf de Roemeen de raad het plan nog eens goed te lezen. Eaton zei na de bijeenkomst op een persconferentie dat het pro bleem van ruimteraketten slechts twee landen betreft, de Sowjet- Unie en de Ver. Staten. In de Ver. Staten zijn slechts twee ba ses voor het lanceren van der gelijke raketten, n.l. de Vanden- bergbasis en die bij Cape Cana veral. De Russen hebben geen gegevens verstrekt over hun lan ceerbanen maar Eaton nam aan Grieks schip moet Israëlische goederen lossen Het Griekse vrachtschip ,.As- typalea" (347 ton) heeft op dracht gekregen zijn lading Is raëlisch cement te lossen en naar de Griekse haven Piraeus te vertrekken, zo is officieel in Port Said meegedeeld. Het schip werd sedert december 1959 door de Verenigde Arabische repu bliek vastgehouden omdat het Israëlische goederen vervoerde. De Amerikaanse hulp aan Cuba Een Amerikaanse congres commissie heeft aanbevolen de Amerikaanse economische steun aan Cuba te verminderen ten zij president Eisenhower beslist dat uitvoering van het program ma noodzakelijk is. De V. S. verschaffen Cuba per jaar voor 350.000 dollars aan technische hulp. dat ze niet veel van dergelijke inrichtingen hebben omdat ze bijzonder kostbaar zijn. Er be slaat dus, aldus Eaton, een goe de gelegenheid voor een spoedige controle. De Russische afvaardiging heeft vrijdag de persberichten tegen gesproken volgens welke Zorin woensdag' te kennen zou hebben gegeven dat de Sowjet-Unie niet beslist vast zal houden aan een algemene en algehele ontwape ning in vier jaar tijds, zoals pre mier Chroestsjef heeft voorge steld. De desbetreffende berich ten zijn onjuist, aldus de Rusgen. Eaton heeft er bi., de commu nisten op aangedrongen een ein de te maken aan hun propagan da. De Amerikanen en de Rus sen moeten bij het probleem van de ruimte niet zover gaan dat zij niet meer terug kunnen, zoals 12 jaar geleden met de atoombom, alduus Eaton. De tien-mogendhedenconferen- tie wordt maandagochtend voort gezet. Extra uitzending van de N. T. S. De N. T. S. zal vandaag de re portage overnemen, die <te Franse televisie zal wijden aan de persconferentie van Sowjet- premier Chroesjtsjef. aan net besluit van diens bezoek aatn Frankrijk. Deze extra televisie- uitzending begint om 17.30 uur. DE HUURVERHOGING Het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid deelt mede: „Het blijkt, dat een aantal huis eigenaren hun huurders ten on rechte huurverhoging hebben aangezegd. De gister ingegane algemene huurverhoging is niet automatisch van toepassing op vóór 5 mei 1945 gebouwde wonin gen met een huurprijs van 9, of minder in o.m. de vier grote steden. Waterleiding daarbij niet inbegrepen. Deze huurgrens ligt telkens 1,lager in de vol gende gemeenteklassen. Er zijn vijf gcmeenteklassen. In de klein ste gemeenten ligt de grens bij ƒ5,Voor de vóóroorlogse wo ningen met een huurprijs die niet meer bedraagt dan 9,o.a.in de vier grootste gemeenten tot ƒ5,in de kleinste, gaat die huurprijs dus niet automatisch omhoog. De verhuurder moet zich eerst tot de huuradviescom missie wenden voor het verkrij gen van een verklaring." Ongeveer 2500 negers in. de Amerikaanse staat Louisiana hebben gedemonstreerd tegen de rassendiscriminatie. Zij de den dit o.a. door een mars naar het Capitool in hun staat, waar deze opname werd gemaakt. Op de achtergrond het regerings gebouw. Advertentie BfNNENYERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBEO TOENEMENDE WIND. Het K.N.M.I. deelt medei Vrijdag was het in de provin- vies Groningen en Drenthe en in een gedeelte van Friesland, Overijsel en Noord-Holland vrij zonnig weer. De tempera turen liepen daar op tot onge veer 12—14 graden. Bovendien was de lucht daar erg droog. In overig Nederland kwam de zon niet te voorschijn waardoor de thermometers niet hoger kwa men dan 68 graden. De toestand met geringe luchtdrukverschillen handhaaf de zich ook gedurende vrijdag. Geleidelijk breidt nu echter een depressie ten zuid-westen van Ierland haar invloed over West- Europa uit. De wind gaat daar om bij ons langzaam toenemen uit zuid-oostelijke richtingen. De frontale bewolking beho rende bij de depressie nadert nu van uit het westen maar slechts in een langzaam tempo. Vóór deze ons gedurende het weekend zal bereiken, kunnen we enkele opklaringen verwach ten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Enkele verspreide opklaringen Veranderlijke bewolking en OP dc meeste plaatsen droog weer. In het midden en zuiden van het land iets hogere mid- dag temperature ij dan vrijdag. Tot matig toenemende wind tussen /.uid en oost. (Adv.) ZONDAG 3 APRIL Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 6.03 6.38 7.18 7.2S n.m. 6.2.9 7.04 7.44 7.54 MAANDAG 4 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.59 7.25 7.34 8.14 8.24 8.00 8.40 8.50 ZON MAAN op onder op onder April 1 6.16 19.13 9.05 2 6.14 19.15 9.45 0.41 3 6.11 19.17 10.31 1.32 4 6.09 19.18 11.22 2.17 5 6.07 19.20 12.19 2.57 8 6.00 19.25 15.32 4.33 9 5.58 19.27 16.43 5.00 10 5.55 19.29 17.57 5.26

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1