Plaats voor 6000 inwoners in Sluiskils uitbreidingsplan MOEDER WORDEN. Radio en Televisie Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW •Waaemakers^^ P. W. DE ZEEUW Gemeenteraad van Oostburg Gemeenteraad van Vogelwaarde Nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in Zweden AANSLAG OP CHROESJTSJEF VERIJDELD Ex-sergeant-majoor met koffer met handgranaten gearresteerd Elke dag heeft zijn geheim BEGROTING van P.T.T. GEEN NIEUW VERHOOR VAN CHESSMAN AMERIKAANS TANKVLIEGTUIG NEERGESTORT AMERIKA STRAj4 BOMMEN \X BOVEN LITT ONTPL< Vrijdag 1 april 1%0. Woensdagavond hebben de Sluiskillenaa'rs kennis gekregen van het plaatselijk uitbreidingsplan, waarnaar de bewoners zovele maanden reikhalzend hebben uitgezien, doch dat om velerlei rede nen nog steeds niet kon worden geopenbaard. Burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen, die namens het ge meentebestuur, waarvan hij, zoals hij zelf getuigde, nog anderhalve dag deel uitmaakte, de aanwezigen verwelkomde, zeide verheugd te zijn, dat men in zo'n grote getale blijk van belangstelling gaf. Spreker noemde het de „pijnlijke doornen van het vlees", dat het allemaal zo lang heeft geduurd, maar gaf de verzekering, dat het plan Sluiskil ook steeds het zorgenkind van de gemeeente is ge weest, zelfs reeds vóór sprekers komst in de gemeente. Men heeft het, aldus de burgemeester, steeds als een gemis ge voeld dat Sluiskil, mede door haar kanaal en spoordijk scheidingen, geen eenheid vormde. Thans is echter het stadium bereikt dat dit eenheidsstreven nog eens verwerkelijkt zal kunnen worden. De kanaalverbreding, terwille van onze zuiderburen, gaat hier toe bijdragen en het is, aldus spreker, goed nog eens naar voren te brengen of er nu werkelijk geleden moet worden voor het doel dat men zich in het buitenland heeft gesteld en waarop, in het kort vervat, sprekers visie was dat ook, alles ruimer bezien, hier het algemeen belang zal dienen te prevaleren. Aan het slot van het inleidingswoord sprak de burgemeester de hoop uit, dat men het over het ontworpen plan van het stede bouwkundig-bureau Gouwetor en de stedebouwkundige-adviseur de heer Schut uit Westdorpe, het over de nieuwbouw van Sluis kil eens zal worden. Het was hem voorts een vreugde thans deze belofte te kunnen nakomen. Hoewel niet in details dan toch in grote lijnen, zal dit plan thans door de stedebouwkundige ontwerper, de heer Gouwe tor, worden toegelicht. HUT UITBREIDINGSPLAN. Aan de hand van geprojec teerde kleurendia's zette de ont werper het plan Sluiskil, geba seerd op 6000 inwoners en te verwezenlijken over een 20 a 25 jaren uiteen. Om Sluiskil heen zal aan wes telijke zijde de noord-zuid verbin ding komen te lopen. Ter hoogte van de plaats werd een aftakking naar het centrum van het dorp geprojecteerd, be ginnend met een brede inrit, ge markeerd door bungalows en lei dende door een bomengalerij, via woonwijken afwisselend met groen naar het centrum van Sluiskil. Naast de reeds bestaande woonwijken in de Louisapolder Pierssenspolder en Kerkstraat zullen nieuwe wijken worden gebouwd. Het toekomstig cen trum zal zich beheerst zien floor dc reeds eerder te bouwen winkels, uit de handeldrijvende middenstand, die aan de kanaal verbreding ten prooi zullen val len en, zo zij dit wensen, een plaats vóór het terrein van het St. Elisabeth ziekenhuis zullen kunnen verkrijgen. De heer Gouwetor was in het toelichtend woord van mening, dat voor de zakenlui wier pan den onder slopershanden vallen er allereerst 'n plaats moet zijn, passend in het definitieve plan en wel op reeds 13 meter af stand van de bestaande spoor dijk en huidig N.S.-station. Dit biedt, aldus spreker, het voordeel dat men met bouwen niet be hoeft te wachten tot de schei dingslijn spoorweg en dijk zal zijn verdwenen. Ook gingen bij opstellen van het plan de gedachten uit naar de ambachtelijk verzorgende handel, zoals aannemers, lood- gietersbedrijven etc. Evenwijdig lopende aan de be staande Land- en Veldstraat zul len gegadigden zich van een plaats nabij het centrum kunnen voorzien. Nog juist ten noorden van de Terneuzense gemeente grens, kon men via vertoonde dia's het grote sportveld ontwa ren en in de onmiddellijke nabij heid hiervan ook een ruimere begraafplaats. Een vijftig meter brede hees terbeplanting zal tussen deze twee objecten voldoende schei ding brengen. Ook voor het na de onteige ning bierloos geworden Sluiskil werd door ir. Gouwetor nieuwe liorecaruimte gecreëerd en wel in de onmiddellijke nabijheid van het dorpspliein en het reeds eer der vermelde winkelcentrum. Sluiskil, dat in een toekomstige bewoning van 6000 zielen voor ziet waarvan en 34 op resp. Terneuzens en Westdorps grond gebied zal komen te wonen, vergt een totale volbouwing van de daar liggende polders. Hierdoor werd in het plan voor de neringdoenden de moge lijkheid geschapen, zich ook bui ten het winkelcentrum in de woonwijken te gaan vestigen. Tijdens de bijeenkomst wer den enkele uitlatingen gedaan die de aanwezigen met roerloze stilte aanhoorden. Allereerst merkte de heer Gouwetor op, dat, naar alle waarschijnlijkheid, de gemeen- ie iets verder zal gaan met de afbraak, dan werd bepaald in de beheerslijn van de Rijks waterstaat. Om een passend geheel te krijgen zullen enige panden meer in het plan val len dan Rijkswaterstaat nood zakelijk acht, en wel naast het noordelijk deel van het zieken huis. Burgemeester Tellegen, die de gehele avond op voortreffe lijke wijze het presidium voer de. lanceerde een schattings- tijd dat over een viertal jaren men met het. verbredingswerk ter plaatse zal beginnen, het geen de heer De Vlieger be aamde. met de toevoeging dat over la 1 '2 jaar het tijdstip van onderhandelen over de aankoop der panden wel zal zijn aangebroken. DE VRAGENSTELLERS. Het was de heer Honoré Col- sen. die als eerste vragensteller aan burgemeester Tellegen het woord vroeg, hetwelk met een charmant gebaar van de voor zitter hem werd verleend, met de opmerking, dat deze het be paald vreemd had gevonden wanneer de heer Colsen niet naar voren zou zijn getreden. Na de gebruikelijke duik in de historie was de heer Colsen de mening toegedaan, dat Sluis kil zonder brug nooit of te nim mer een sluitend geheel zal wor den en, aldus spreker, gedoemd is, het niet prijzenswaardige pre dikaat Boeregat te moeten gaan voeren. Ir. De Vlieger, die het ant woord hierop verstrekte, kon zich de grieven van de heer Col sen levendig indenken, doch de zaak zat, aldus spreker, dieper. Bij de BelgischNederlandse overeenkomst werd bepaald, dat het aantal bruggen beperkt zal dienen te zijn, zo ook de plaats hiervan. Gezien het scheepvaart verkeer dient te prevaleren zul len de bruggen in rechtstanden moeten \vorden geprojecteerd. kom-Sluiskii komt hiervoor niet in aanmerking. Het zal zelfs nog een hele opgave zijn, zulks in verband met de lange op- en afrit, op het geprojtecteerde punt, ruim een kilometer ten noorden van de huidige Lely- brug, te volbrengen. Op meerdere vragen betreffen- de de pont werd Van de zijde van Rijkswaterstaat medege deeld, dat het een snel varende veerpont met goede verbindin gen zal worden. Tellingen over de frequentie van het verkeer nabij de brug zal bepalen hoe de diensten kunnen worden ingelegd. Enige aanwezigen richtten zich met een „finesse" vraag tot de gastsprekers, doch het was, aldus de voorzitter, niet mogelijk en doenlijk hierop vast omlijnd in ie gaan. Ten aanzien van de financiële vergoeding bracht de burge meester nog in het midden zich niet voor te moeten stellen nieuw voor oud te krijgen. De vraag gesteld aan de ont werper door mevr. Fermont of er ook een zwembad in het plan was geprojecteerd, werd ontken nend beantwoord, doch er werd aan toegevoegd, dat dit alsnog kan geschieden. De fondsen, hier voor benodigd, is een kwestie die de ontwerper niet tot zijn competentie vermocht te reke nen. Pater gardiaan van het plaat selijk Capucijner klooster, die op iedere bijeenkomst steeds een warme belangstelling toont voor hetgeen heerst en leeft in Sluis kil, wenste van de ontwerper te vernemen, waar het bejaarden centrum was geprojecteerd. Aan de hand van de door hem vooraf bekeken schets zouden de bejaarden gehuisvest worden op de plaats, waar blijkens de toe lichting van ir. Gouwetor bij de vertoonde dia's de ambachte lijke handel was ondergebracht. Ir. Gouwetor noemde het een pientere opmerking van vragen steller en zette uiteen dat hier de opzet enigszins gewijzigd zal worden. Sluiskils trots zal juist aan de overzijde van de reeds eerder geplande plaats komen te wonen. SLOTWOORDEN. Aan het eind van de bijeen komst dankte de burgemeester de heer De Vlieger voor zijn bereid heid, alsmede voor de voortref felijke samenwerking steeds tussen waterstaat en gemeente ondervonden. Een speciaal woord van dank en erkentelijkheid vertolkte de burgemeester aan het adres van de stedebouwkundig ontwerper. Spreker noemde het een eerste stap in de goede richting dat nu een ieder van de grondopzet op de hoogte is gebracht. Releverend dat het de laatste maal zal zijn dat hij in ambte lijke functie contact met de stedebouwkundige-ontwerper zal hebben, wenste hij als blijk van waardering voor het vele werk door de heer Gouwetor verricht, deze het boekwerk „De geschie denis van Tcrneuzen" aan te bie den. De heer Gouwetor betuigde voor dit prachtig boekwerk zijn grote dank. De voorzitter van de Belangen gemeenschap, de heer C. H. A. Vermeulen, dankte de burge meester voor het bekend maken van het plan en alle moeite door hem opgezet om een gedane be lofte nog vóór het scheiden gaan na te komen. Ook de directie van de Rijks waterstaat en de stedebouwkun dige ontwerper werden in het dankwoord betrokken. De eventueel te ontwikkelen oppositiepartij, werd door spre ker in het slotbetoog opzij gezet, door het verzoek aan de verga dering voor alles geduld te be trachten en niets te ondernemen wat het dorpsbelang zou kunnen schaden. Na de bijeenkomst verbleef men nog geruime tijd in hotel Meert om de aan de wanden ge prikte plannen nog eens nader te bekijken. (Adv.) METEEN-LICHT OVER DONKER Schilder rustig, moeiteloos, met TIX verfgelei. Geen vieze handen of morsende kwasten. TIX wordt pas vloeibaar bij het uitstrijken; dekt altijd, volkomen egaal. Vele moderne kleuren. Ideale verf - voor hout, board, behang, plafonds Geraniumstraat 2 TERNEUZEN - Telefoon 3287 De raad van de gemeente Oostburg kwam woensdag in vergadering bijeen onder voor zitterschap van loco-burge meester A. P. Modde. Tijdens deze vergadering merkte de heer Broodman op gelezen te hebben, dat het ge ven van godsdienstonderricht door ds. Hugo van Dalen aan de openbare lagere school weer is hervat. Spreker stelde de wethouder van onderwijs de vraag of het wel verantwoord was het godsdienstonderwijs door dezelfde persoon te laten verzorgen. De voorzitter gaf de heer Broodman een uitvoerige toe lichting, waarbij hij er'op wees, dat de kerkeraad ds. Van Dalen heeft aangewezen. Zoals bekend werd ds. Van Dalen indertijd door B. en W. de toegang tot de o.l. school ontzegd op grond van het de monstreren van bepaalde sym pathieën. De motieven van B. en W. missen voldoende grond om het verbod juridisch te kun nen verdedigen. Na overleg met het departement van On- Geen subsidie voor ('om missie Streek verbetering. hen en de raad sloot zich eens gezind bij dit standpunt aan. De raad werkte de andere agenda-punten in een vlot tem po af. Het bestuur van de R. K. kleuterschool te Stoppeldijk vroeg en verkreeg de benodigde gelden voor de aanvullende inrichting van de school, be staande uit nieuw meubilair, een poppenhoek, een bouwhoek, expressie-materiaal, aanvullend fröbel- en constructiemateriaal en de inrichting van de tuin en de leidsterkamer. Vastgesteld werd een spaar- verordening voor het gemeente- personeel naar analogie van de rijksregeling. Op de bespaarde bedragen van de deelnemers zal de gemeente een premie ge ven van 25 of 15 11 u, zulks afhan kelijk van de pensioengrond slag van de deelnemer. De beloning voor het brand weerpersoneel werd geregeld overeenkomstig het hieromtrent uitgebrachte rapport van een commissie uit de vereniging van burgemeesters en secreta rissen in Oost Zeeuws-Vlaande ren. De Commissie Streekontwik- keling Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren zal het voorlopig moeten stellen zonder subsidie van de gemeente Vogelwaarde. Dit was wel het meest verrassende be sluit, dat de raad van Vogel waarde nam in zijn laatste ver gadering, de derde binnen een tijdsverloop van vier weken. De raad was het omtrent het subsidie voor de streekontwik- keling eens met de woorden van de voorzitter, burgemees ter Hendrikse, die er op wees dat het hart van de streekont- wikkeling, de stad Hulst, in deze nalatig is geweest. De burgemeester was van mening', dat Hulst nu maar de conse quenties van deze starre hou ding moet dragen. Overigens betreurde hij deze gang van za ken, want de zo geprezen sa menwerking tussen de gemeen ten in het land van Hulst heeft door de weigering van Hulst een gevoelige deuk gekregen. Burgemeester Hendrikse kon deze houding van Hulst temeer niet begrijpen, omdat aan deze gemeente steeds de meeste aan dacht is besteed. Door de om liggende gemeenten is steeds meegewerkt om in de ontwikke ling van Hulst op alle terreinen bij te dragen en de dank van Hulst bestaat dan in het ver loochenen van de streek door de commissie streekontwikke- ling de rug toe te keren. In de gegeven omstandigheden voel den B. en W. er niets voor om de gevraagde subsidie te verle- Tussen de Zweedse vereniging van werkgevers (E. A. F.) en het landelijk verbond van vak verenigingen (L. O.) is op 18 maart J.l. een voorlopige over eenkomst bereikt over het loon peil voor de jaren 1960 en 1961. Volgens deze overeenkomst zul len de gemiddelde lonen in de industrie in 1960 worden ver hoogd met ongeveer 3,5 procent en met ongeveer hetzelfde per centage in 1961. Bij het begin van de onder handelingen over de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, op 18 december van het vorig jaar eisen de werknemersorga nisaties een loonsverhoging van 6 procent. De werkgevers wil den de netto lonen met 4 pro cent verlagen, als compensatie voor de verkorting van de werkweek en voor de 2 procent bijdrage, die de werkgevers ever hun personeel moeten betalen in het kader van de nieuwe ar- beidspensioenregeling. In de nu getekende overeenkomst wordt niet gesproken over deze pensioenspremie, die nu dus ge heel zal worden betaald door de werkgevers zonder enige af trek van het loon tijdens de ko mende twee jaren. Beide organisaties hebben verklaard, dat zij akkoord gaan met het beginsel, dat aan man nen en vrouwen hetzelfde loon moet worden betaald voor het zelfde werk, en zij hebben de bij hen aangesloten verenigin gen dan ook verzocht om tij dens de komende vijf jaren de lonen voor mannelijke en vrou welijke werknemers gelijk te schakelen. In Parijs is de ex-sergeanl-ma- joor Jean-Jaoques Delmas gear resteerd, die naar Parijs was ge komen met een koffer met hand granaten. De politie tracht te achterhalen of hij van plan is geweest Chroesjtsjef te ver moorden. Delmas is al de vorige week donderdag beschuldigd van staatsvijandige activiteit en het overtreden van de wapenwet. De politie van Montauban, waar Delmas vandaan kwam. had de Parijse politie meegedeeld, dat Delmas had rondverteld dat hij Chroesjtsjef wilde vermoorden. Op hem zijn briefjes gevonden met bijzonderheden over de be raamde aanslag, aldus de politie. Nadat de Parijse politie de voormalige sergeant-majoor Del mas had gearresteerd, is thans de politie van Montpeilier in actie gekomen. Zij heeft twee personen gearresteerd, in wier woningen wapens in beslag zijn genomen. 20) Nadruk verboden door Hij kon slecht liegen. Hij trok de riemen door het water en stak een sigaret op. De kano schom melde, voortgedreven door de stroom. „Inderdaad, het huis wordt op nieuw geschilderd, daarom zijn we zolang hier." Hij fronste het voorhoofd, als of hij boos op zichzelf was om dat hij genoodzaakt was te lie gen. Olga had grote lust om te huilen. Ze had niet de moed een nadere verklaring te vragen van al die geheimzinnigheid. Mis schien was alles heel normaal en gewoon. Zou de koorts en de vijf jaren in het oerwoud haar zenu wen zó hebben aangepakt, dat ze alles veel te zwaar opvatte? Het roeitochtje dat zo goed be gonnen was had alle bekoring verloren. De beide jonge mensen vertrouwden elkaar niet. „Hij weet, dat ik hem niet ge loof", dacht Olga, opnieuw haar handen in elkaar klemmend en vermijdend haar metgezel aan te zien. „Ik weet dat ik argwaan koester. Maar wat vermoed ik? Wat....? Als ik hem zou vertel len waar ik me zo angstig over maak. zou hij me zeker uitlachen. Hij houdt me altijd voor de gek.... Hij beschouwt me als LUISA-MARIA LINARES een kleine zottin, helemaal on dergeschikt aan zijn broer en hij vraagt zich ongetwijfeld af, hoe het me is gelukt te maken dat André met me trouwde. Ik vraag me soms ook wel eens af hoe iemand als André mij Een ellendig minderwaardig heidsgevoel overmeesterde haar. En op dat moment maakte Xavier een opmerking die een antwoord scheen op haar gedach ten. „Je ziet er bijzonder lief uit met dat kapsel." Olga kreeg een kleur. Wan neer zou ze toch eens eindelijk afkomen van dat afschuwelijke blozen bij de minste aanleiding? „Mijn kapsel? Houd je me voor de gek?" Het was helemaal geen kapsel. Ze had eenvoudig die morgen haar haren bij elkaar genomen en in de nek vastgestoken. „Ik houd je niet voor de gek, kleintje. Integendeel. Ik bewon der je gebrek aan koketterie, dat ditmaal wel een bijzonder goed resultaat heeft opgeleverd." „Resultaat?" „.Ta, je hebt je eigen stijl ge vonden." Olga dwong zich te glimlachen. „Plaag me maar, ik weet heel goed, dat ik helemaal geen eigen ètijl bckit en mijn haar jonri „Is allerliefst." „Mijn haar is wanhopig sluik en ik heb er ngoit goed mee over weg gekund. Ik weet ook, dat ik niet mooi ben. Maai daar heb ik me nooit veel van aangetrokken, ten minste niet tot nu toe." Hij liet de riemen weer rusten en keek haar met zijn ondoor grondelijke blik aan. Hij scheen iets te willen zeggen, doch bleef zwijgen. Hij trok de ritssluiting van zijn pull-over tot halfweg zijn borst open, want hij had het warm gekregen. Toen nam hij de riemen weer op. Zijn hals kwam sterk en gebruind boven het wit te hemd uit. Olga vreesde een meelijdend of galant antwoord. Ze had grote zin om in de rivier te springen en zich te verdrinken. Maar hij reageerde hoegenaamd niet, het leek wel, of hij haar niet had verstaan. Hij staarde naar een punt ergens in de verte. Tot de werkelijkheid terugkerend, stel de hij een onverwachte vraag, die op de jonge vrouw de uit werking had van een donderslag. „Vertel me eens wat over Paul." Olga herhaalde „Paul", alsof ze die naam voor 't eerst hoorde. „Je hebt me toch verteld dat een van je lotgenoten bij de ramp Paul heette?" Ze slikte eens, ging verzitten en het scheelde weinig of ze had de kano doen kantelen. Ze streek met haar tong langs haar droge lippen en voelde zich méér dan belachelijk. „O ja., ja zeker.... hij heet te Paul." „Hij heette Paul? Hij heet toch zeker nóg zo? Waar is hij nu? Ik neem aan, dat hij nog bestaat?" Of hij nog bestond?Ter wijl zij hem niet kon vergeten. Hij merkte hoe verlegen ze was en nam haar mét hinderlij ke nieuwsgierigheid op. Olga voelde die blik tot diep in de ge heimste schuilhoeken van haar ziel dringen. Zijn grijze ogen wa ren onbarmhartig, onverdraag lijk. Ze wendde de hare af. Met geveinsde onverschilligheid vroeg hij weer: „Enwat is die Paul voor iemand? Fysiek, bedoel ik." Hij had er plezier in haar te martelen. Of misschien ver beeldde ze zich maar dat er een boosaardig licht in Xavier's ogen smeulde. Tenslotte was het toch heel natuurlijk, dat hij nieuws gierig was. „Och.... dat kan ik je niet zo beschrijven. Ze stopte haar handen diep in de zakken van haar mantel. „Is hij jong?Groot? Klein?Bruin?Blond? „Blond." Meer kon ze niet zeggen. En ze dacht aan Paul's blonde haren druipend van water, als ze samen baadden. Moe van het zwemmen haijt ze op de oever gezeten, de bewegingen van Paul gevolgd, gekeken naar de glans van zijn blonde haar, beschenep door. de meedogenloze zon. „Blond", herhaalde ze drome rig. „En jong" „Ja, jong ook" „Erg jong?" (Wordt vervolgd.) "derwijs hebben B. en W. der halve besloten, waar ook de oudercommissie afzijdig bleef en de kerkeraad genoemde pre dikant voor de eredienst hand haafde, het verbod op te hef fen. De heer E Dekker meende dat B. en W. in deze kwestie volkomen fout zijn geweest, im mers de kerkeraad is het, die de leraar voor het godsdienst onderricht aanwijst en derhalve hadden B. en W., indien zij klachten hadden, zich moeten wenden tot de kerkeraad. Na het openingswoord door de voorzitter, deelde hij mee, dat. van de heer J. A. Verhage bericht js ingekomen, dat hij voor zijn raadslidmaatschap be dankt. Volgens de beslissing van het Centraal Stembureau komt de heer Fh. de Vuijst thans voor het raadslidmaat schap in aanmerking. Over de muziektent en het geven van concerten richtte de Muziekvereniging Harmonie zich tot het gemeentebestuur. De Voorzitter zei, dat B. en W. deze kwestie reeds van bepaalde kanten heeft bekeken en er tot nu toe niet uit hebben kunnen komen. Zij zullen de muziektentkwes tie nader onder de loupe nemen. Besloten werd de voorberei dingen van de bouw van de 6 toegewezen woningwetwoning-en op te dragen aan architect A. Faas. De woningen zullen in de Van Ostadestraat worden gebouwd. Adhaesie werd betuigd aan de bekende motie van de ge meente Aardenburg. Besloten werd akkoord te gaan met de nieuwe kostenver deling bij de aanleg van het rijwielpad Oostburg—Water landkerkje, voor welke kosten zal worden getracht een hogere uitkering uit het ge meentefonds te verkrijgen. Besloten werd eervol ontslag te verlenen aan de heer M. Kaboord, als onderwijzer aan de openbare lagere school. Aan de Chr. Nationale School vereniging Immanuel werd ten behoeve van haar school voor uitgebreid lager onderwijs een voorschot op de gemeentelijke vergoeding over 1C60 verleend van 3857, De gemeentelijke vergoeding voor het dienstjaar 1959 werd bepaald voor: a. de R. K. lagere school op 6852,—. b. de Chr. nationale school op ƒ4670,78. de Chr nationale U. L. O. op ƒ3781,20. De gemeentebegroting 1959 werd gewijzigd. Besloten werd met de heer L. J. Bossand een overeenkomst van ruiling van. gronden aan te gaan. De heer E. Dekker wilde ge acht worden tegen te hebben gestemd. Tot slot werd besloten een strook grond aan de heer L. W. Rosenkranz. gelegen naast diens perceel in de Mr. Risseeuw- straat, te verkopen voor uitbrei ding van de garage. Vanaf een schip, dat ter hoogte van de Amerikaanse staat Florida voer, is een „Po- laris'-raket gelanceerd. Het is de eerste maal dat deze onge veer negen meter lange raket, die bestemd is om door onder zeeboten, zo nodig onder water, te worden afgevuurd, vanaf een schip werd gelanceerd. Enige leden van de commissie ven rapporteurs uit de Eerst» Kamer verklaarden in het voor lopig verslag nopens de begro ting 1960 van het staatsbedrijf I der P.T.T. en de Rijkspostspaar bank bezwaren te hebben tegen de financiering in de huidige vorm van het staatsbedrijf der P.T.T. In het algemeen achtten zij het juist dat ook de staatsbe drijven de weg der zelffinancie ring opgaan. Zij wezen er op, dat de beoor deling van het financieel beheer moeilijk kan worden, indien het een bedrijf betreft dat een ab soluut monopolie heeft. Ten aan zien van zulk een bedrijf in he: huns inziens gewenst, dat de openbare mening en haar verte genwoordigers de financiering gemakkelijk kunnen doorzien Dit is natuurlijk veel beter mo gelijk, als voor elke investering I een overheidskrediet nodig is, dat duidelijk op de dijksbegro- ting parasiteert, dan indien gro j te kapitalen in een soort „smelt kroes" gaan, waardoor het moei-1 lijk wordt de bestedingen daar van te controleren. De twijfel I van deze leden met betrekkingl tot de kundigheid van het finan cieel beheer bij de P.T.T. was desl te sterker, nu de ramingen meer-| malen aanzienlijk beneden d» I uitkomsten bleven, zijn konden moeilijk aanvaarden, dat eer, raming in september 1958 door de uitkomst over dat jaar me', tientallen miljoenen kan worden overtroffen. Als een jaar voor twee-derden voorbij is, dan mo gen zulke grote misrekeningen toch niet voorkomen. Deze leden achten dit te erger, omdat op zul ke onjuiste ramingen tariefsver hogingen werden gebaseerd waar van de noodzakelijkheid achteraf bepaald twijfelachtig bleek. Sommige leden zagen in de be groting 1960 de bevestiging van hun vrees dat de plaatsgehad hebbende tariefsverhogingen on voldoende waren gemotiveerd. (Adv.) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter- opvoeding. Dit waardevolle boek (181 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een Een rechter te San Ralael heeft «voensdag geweigerd dp ter dood veroordeelde Caryl Chessman een nieuw verhoor toe te staan. Hij heeft ook een verzoek om uit stel van executie van de hand gewezen. (De terechtstelling is op 2 mei vastgesteld). De betrokken rechter is rech ter Jordan Martinelli van het hooggerechtshof van Californie. George Davis, een van de ad vocaten van Chessman, had het neroep op Jordan gebaseerd op het feit, dat Chessman berecht is wegens ontvoering en inbraak. Dat had slechts kunnen leiden tot een veroordeling tot levens lange gevangenisstraf, maar de jury had de woorden ..met licha melijke geweldpleging" toege voegd, hetgeen leidde tot de ter doodveroordeling, aldus Davis. ZATERDAG 2 APRIL. HILVERSUM I: 7.90 Nws: 7.15 Gewijde muziek; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Bariton en piano; 7 45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor'dë huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gram.; 10,30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok;, 12.03 Orkest en zang; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vijftien jaar geleden; 13.20 Platennieuws; 13.25 Dansorkest en zang; 13.50 Voor de jeugd; 14.00 Amateursprogr.; 14.20 Kunstkroniek; 14.50 Lichte muziek; 15.15 Franse les; 15.30 Voorde jeugd; 16.00 Gregoriaan se zang; 16.30 Instr octet; 16.50 Sportperiscoop; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Amateursprogr.; 18.45 Vragenbe- antwoording; 18.50 De zwijgende Kerk; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Memorandum; 19.30 Popul. klass. muziek; 20.20 Lichtbaken; 20.30 Hoorspel; 21.10 Pol. praatje; 21.20 Lichte muziek; 21.40 Boeken als barometers; 22.15 Het loonbe- leid; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Jor.g, oud, eeuwig; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Een tankvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht met een be manning van veertien leden Is woensdagavond ten oosten van Kaap Canaveral In de Atlanti sche Oceaan gestort. Vliegtuigen van de kustwacht hebben elf man opgepikt. Over het lot van de overige drie is nog niets bekend. Samen thuis: 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Hoe worden we gere geerd?; 10.30 HerhaUng van pro gramma's; 13.35 Kamermuziek; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Jazzmuziek; 13.40 Sportact.: 14.10 Voor de jeugd; 14.45 Mannenkoor; 15.C0 Streekuitz.; 15.25 Gram.; 15.30 Overbevolking en bevolking! - spreiding; 15.45 Orkest: 16.4 0 Boekbespreking; 17.00 Jazzmuz. 17.30 Journaal; 18.00 Nws; 18.20 Opera; 19.00 Kunstact.; 19.30 Binnen en buiten de grenzen; 19.40 Christus, zijn leerlingen ei de mensen; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr 21.15 Twintig vragen: 21.40 Gev. muziek; 22.10 Oude gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Soc. comm.; 22.55 Gram.; 23.55 Nieuws; BRUSSEL (VL.): 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gesproken operitief; 12.45 Gram. 13.00 Nieuws: 13.15 Radio Alma nak; 14.30 Journaal: 15.00 Kin deroperette; 15.50 Gram.; lfi.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Dag klapper; 17.20 Liturgische gezan gen; 17.30 Gram.: 17.45 Engelse les; 18.00 Orgelspel; 18.30 Voorde soldaten: 19.00 Nws; 19.30 Gram 20.00 Cabaret; 21.00 Gram.; 21 15 Amus. muz.; 23.00 Nws; 23.05 Ga- var. muziek. Televisieprogramma's; NED. T.V.: 17.00 Voor de kin deren; 20.00 Journaal en weer- oVerzicht; 20.20 Quiz; 21.30 Gev. progr. VL. BELG. T.V.: 17.00 Voor <1? jeugd; 19.00 Luchtvaartrep.; 19.10 Filmrep.; 19.30 Nieuws; 19.45 D" week in beeld; 20.15 Intern. TV- progr.; 21.00 TV-feui!leton; 21.35 Gevar. progr.; 22.00 Quizprogii 22.50 Nieuws. Vrijdag t april VERDACHTE BEROVING GEA1 Bij de Rijkspol bevinden zich een vrouw in arrest, c dacht worden in i van 8 maart dc koopman J- Jopp breo van 3000 roofd. Het zijn de M. uit Vught die zi morgen eigener be dc, en mevr. A. D. die blijkbaar al arresteerd. Same met de veekoopmi café's hebben bezoi op weg naar hui van het plaatsje (ie bejaarde man roofd, om vervolger met hun auto ver Het tweetal zal a; van justitie te R< den voorgeleid. V; de geld is niets te IKIOK VALLEND! GEDOC De 52-jarige G man J. Hoogendcx is donderdagmorj bedrijfsongeval o gekomen. Omstrcel elf (hij was wei demping van dc gracht „De Raai een losschietende het hoofd. Met c hoofdbloeding wen St. Jozefpaviljoen aankomst daar b Ie zijn overleden. I was gehuwd en vs kinderen. DODELIJK O Het 5-jarig zoo familie R. Otten ui Civilus straat is het Wilgplein me tegen een reinigini gemeente Nijmege; knaap nam de bo Hij kwam met zijn enkele scherpe di auto terecht en plaatse. Het stoffi is naar het St. Ra huis overgebracht INBREKERS GEA Drie broers H., uit Hilversum, 19. 24 en 27 jaar teerd wegens inbi gepleegd hebben i: ren, Naarden en inbraken in Naa: ze reeds bekend, ben zij aan de Bi tie bekend een b forceerd te hebber berfabriek waarb 500,bedroeg. 1 moeite forceren va kast. in een bouwi ei rijf. hen op. Zij zullen nu n Baarn gebracht daar verhoord te i BRAND IN IIDl Woensdagavond kende oorzaak brc ken in een oude h opslagplaats van Feurts aan de I Sittard. Door het bare materiaal gri snel om zich heei werd evenwel spo< gen door de branc tard, die mpt gro wgs uitgerukt. Mer men, dat de bra; naar het aangrei huis van de fruit gen. De schade word ggschat. De eigens bedrijf was niet ve Ten minste 5 me teren om het lev doordat een Amerii bommenwerper val •17 boven Tittle Ro stad van de staat A plofte. Onder de sl; vonden zich drie in liet vliegtuig. Een de bemanning wist valscherm te redd< heeft zware brand' lopen. De brandende van de bommenwor len zeven huizen. t( aantal auto's, bom palen en hoogsp werden vernield, was verscheidene met het blussen va Volgens een wooi de luchtmacht vorv stel, dat tien mini ongeluk voor een van het nabij Lit legen vliegveld wa geen kernwapens. die U nerge ZO APA ZO MOC

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2