De gebeurtenissen in Zuid-Afrika De versnelling van het E. E. G-verdrag goedgekeurd De Keukenhof heropend Voorlopige Kongolese grondwet in Belgische parlement Wijziging van sociale voorzieningen m WEER HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN L .VRIJDAG 1 'APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4949 KNAC- wegeninformatiedienst: 29.000 informaties Vliegverbod boven Sahara opgeheven LUCHTVAART- ONDERHANDELIN GEN MET POLEN Nederlandse in Perzië verongelukt Negers marcheerden naar Kaapstad HUURVERHOGING (op heden 1 april 1960) AFGEKONDIGD COMPENSATIEBIJSLAG HUURVERHOGING AFSCHAFFING GRENS- DOCUMENTEN VOOR DUITSLAND .WEER FRANSE ATOOMBOMPROEF .Vliegen over de Sahara vanaf heden verboden DE VEILIGHEIDSRAAD OVER DE GESPANNEN TOESTAND IN ZUID-AFRIKA onderdag 31 maart I960. ,y og meer van de sigaret Is japicr van Roxy euws voor iedere lengte uitgedund en zó ragdun dat .ak geeft. U proeft ïerikaanse tabakken mengesteld. men minder goed; beter. Welnu. Talloze getjes in het Qijin» en bij elke trek le rook koelt xy méér voldoening trikaanse tabakken. meer dan ooit ïur en de volle beste tabakken P -ena proeft kunt zich uw :ter wensen. R 6007 1ANÖ .0,52 0,92 1,60 iBANO 0,47 0,70 1.40 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: per maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs per mm 15 ctr mJnönum pei advertentie f2.25. Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handete- advertenties!5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrét Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het Fan-Afrikaanse congres heeft donderdag de Verenigde Naties telegrafisch verzocht de Zuidafrikaanse regering niet lan ger te erkennen. Het congres drong aan op erkenning van „een voorlopige regering van 't land". Volgens het telegram dat is ondertekend door vice-secretaris William Jolobe, dient een voor lopige regering de meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking te vertegenwoordigen. De Ver enigde Naties dienen algemene verkiezingen waarbij elk mens één stem uitbrengt te gelasten en vast te stellen wanneer de ver kiezingen gehouden moeten wor den. De waarnemende voorzitter van het Afrikaanse nationale congres, Oliver Tambo, heeft Zuid-Afrika heimelijk verlaten om de zaak van de niet-blanken te verdedigen. Van de zijde van het Afrikaanse nationale con gres heeft men niet willen zeg gen hoe Tambo erin is geslaagd uit Zuid-Afrika te komen. Wel zei men dat hij geen uitreis visum had en dat hij evenmin hoop had een dergelijk visum te krijgen. Op heden. 1 april beëindigt de KNAC.-wegeninformatiedienst 't winterseizoen. Dit betekent, dat de regelmatige uitzendingen via de radio over de toestand op het Westeuropese wegennet zullen worden gestaakt. Ook zullen geen inlichtingen meer worden ver strekt via het telefoonnummer van de dienst. Wél zullen bij spe ciale gelegenheden zoals bollen- zondagen, bloemencorso's en bij onvoorziene omstandigheden me dedelingen voor het wegverkeer via do radio verstrekt worden. Het aantal informaties steeg tn vergelijking met het vorige jaar van 14.000 tot 29.000. Ook het aantal radio-uitzen dingen is toegenomen. Met mede werking van de omroepvereni gingen konden ruim 300 berich ten worden uitgezonden. 1 november 1960 zal deze ser vice weer hervat worden. In het gebied van Regganne in de Sahara dat Frankrijk be stemd heeft voor het nemen van atoomproeven, is weer toe stemming verleend om te vlie gen. Woensdag had de Franse re gering de luchtvaartmaatschap pijen meegedeeld dat het met ingang van donderdag 05.45 ver boden zou zijn boven genoemd gebied te vliegen. Om 07.45 uur werd dit vliegverbod opgeheven. Frankrijk heeft donderdag op nieuw het luchtverkeer over de Sahara beperkingen opgelegd met ingang van vrijdagochtend 05.45 uur. Tambo zou tot medestanders hebben gezegd dat hij in het bui tenland in ballingschap zou gaan totdat het voor hem veilig zou zijn naar Zuid-Afrika terug te keren. De Zuidafrikaanse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag nog 34 leden van het Afrikaanse nationale congres in hechtenis genomen, terwijl de roerige woonoorden Langa en Njanga omsingeld zijn door drie duizend militairen. Ook zijn verscheidene leden van het Fan-Afrikaanse congres en twee andere groepen van niet-blanken gearresteerd. In Johannesburg zijn invallen gedaan in de bureaus van het Afrikaanse nationale congres en het Indische congres van Trans vaal. Afrikanen die na half acht donderdagochtend Langa en Njanga niet hadden verlaten, moeten er blijven. Ongeveer dui zend negers hebben gebruik ge maakt van de gelegenheid de woonoorden voordien te verla ten. Rondom de twee plaatsen staan op elke dertig meter mili tairen van wie eon aantal met machinepistolen zijn uitgerust. Vrachtauto's met levensmidde len werden toegelaten. Donderdag zijn de gevolgen van de staking van negerarbei ders duidelijker voelbaar gewor den voor de bevolking. Er werd mnider brood gebakken en voor de huisvrouwen was het moeilij ker vers vlees te krijgen. De prij zen beginnen te stijgen. De be zorging van dagbladen is vrijwel opgehouden. De volksraad heeft donderdag de behandeling in de tweede lezing van de wet op illegale or ganisaties afgesloten. Dit wets ontwerp heeft ten doel de gou verneur-generaal de bevoegd heid te geven het Afrikaanse na tionale congres en het Pan-Afri- kaanse congres te verbieden. Twee amendementen van de minister van Justitie, Erasmus, werden aangenomen. Volgens het eerste blijft het verbod voor 12 maanden van kracht tenzij het wordt verlengd en volgens het tweede dienen alle proclamaties op grond van de wet binnen 14 dagen na hun afkondiging bij de volksraad worden ingediend of, indien de volksraad geen zitting heeft, binnen 14 dagen na het begin van de volgende zitting. De regeringsdelegaties van Polen en Nederland hebben, van 25 tot en met 30 maart te Warschau onderhandelingen gevoerd over een wederzijds accoord, betrekking hebbende op de internationale luchtlijnen. Deze onderhandelingen die in een zeer prettige sfeer zijn ver lopen hebben geleid tot een ac coord dat op 30 maart is gepa rafeerd. De overeenkomst regelt be halve de lijn tussen Amsterdam en Warschau die reeds door de K. L. M. en de L. O. T. geviogen wordt, mogelijkheden voor de exploitatie van lange-afstands- lijnen naar verder gelegen pun ten. De Nederlandse delegatie werd. geleid door prof. D. Goed huis, burgerluchtvaartattaché van Nederland in Londen, ter wijl de Poolse delegatie onder voorzitterschap stond van de heer J. Zwierzynski, directeur van de burgerluchtvaart van het Poolse ministerie van Ver keer. Het Europese parlement heeft zijn goedkeuring gehecht aan het streven van de E. E. G.- commissie naar een versnelde totstandkoming van de Euro- markt. In een donderdag aan genomen resolutie vraagt het parlement evenwel om aanvul ling van het program der E. E. G.-commissie voor een versnelde afbraak der onder linge douanetarieven en een vervroegde invoering van het gemeenschappelijke buitenta rief met „concrete en doeltref fende voorstellen" voor een versnelde integratie op het ge bied van de sociale politiek, de landbouw en het vervoer. Het doel van de versnelling moet volgens het parlement zijn: „versterking van de daadwer kelijke organisatie van het Europa der zes" en het schep pen van „de mogelijkheid voor de voortzetting van een politiek gericht op verdere ontwikke ling van het handelsverkeer met derde landen en op nauwe re economische samenwerking tussen de landen van het vrije Europa". Deze resolutie is het resul taat van een compromis tussen de christen-democratische, libe rale en socialistische fracties van het parlement, die aanvan kelijk eik met een eigen resolu tie waren gekomen. Met na druk wordt in dit compromis gesteld dat de Europese Econo mische Gemeenschap niet al leen maar een vrijhandelszone of een douane-unie zonder meer is, doch dat zij als „een hechte en machtige eenheid" moet worden beschouwd, zodat ge lijktijdige en harmonische toe passing van een gemeenschap pelijk economisch, agrarisch, financieel en vervoersbeleid no dig is. Te Ahwaz in Perzië is mevr. Peggy, Francis, Mary van Geuns, echtgenote van ingenieur J. H. Schut, bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Zij was 28 jaar oud. W: I r I *~"W Dei la luizend negers hebben een 'voettocht naar Kaapstad ondernomen om daar vrijlating te vragen van hun geanestS^de leide Philip Kgosana. regionaal secre- taris, regionaal secretaris van het Pan Afrikaanse congres, arriveert hier aan het hoofd I vttn fc vHssm vm nmt dm I een mijl lang in de sta l. geslagen door negers op irattakh- Thans zijn Staatsbladen ver schenen, ter afkondiging van de volgende wetten en besluiten: Wet tot wijziging van de huur wet (huurverhoging). Wet opheffing grootboek wo ningverbetering. Voorts het besluit wijziging van het huuradviescommissiebe sluit, wijziging van liet besluit bijzondere huurprijzen en het be sluit richtlijnen ex art. 12 a van de huurwet (richtlijnen voor het afgeven van verklaringen door de huuradviescommissies. In de Staatscourant van gis teren is opgenomen de beschik king van het College van Rijks bemiddelaars betreffende de looncompensatie van 2,5 pro cent voor de huurverhoging 1960. Blijkens de tekst treedt de beschikking in werking met ingang van het loontijdvak, waarin 1 april 1960 valt. Na reeds sinds 1 januari 1958 personenauto's en motorrijwielen zonder grensdocumonten te heb ben binnengelaten heeft de Duit se regering thans besloten voor alle soorten voer- en vaartuigen de grensdocumenten af te schaf fen, zo deelt de ANWB mee. Vooral de Nederlandse bestel wagens en vrachtwagen profite ren van deze nieuwe vrijstelling. Zij kunnen nu zonder grens- document voor de duur van één jaar vrij in Duitsland worden in gevoerd. De Duitse wegenbelas ting blijft gehandhaafd, doch de controle hierop zal niet meer aan de hand van 1 'iptiek of carnet doch op andere wijze worden uit geoefend. Zoals bekend genieten Neder landse vracht- en bestelwagens en autocars per verblijf geduren de veertien dagen vrijstelling van deze belasting. De ANWB wijst erop, dat het besluit van de Duit se regering enkele uitzonderin gen bevat. Zo moeten Duitse ex portwagens met een voor uitvoer afgestempeld Z-kentekenbewijs nog voorzien zijn van een carnet of triptiek en voor bijzondere voertuigen, zoals demonstratie- en tentoonstellingswagens gel den aparte bepalingen. Voor vaartuigen, die onbegeleid wor den gezonden is nog steeds een verklaring vereist, waaruit blijkt dat de eigenaar voorafgaat of volgt. De Franse regering heeft de luchtvaart meegedeeld, dat het vliegen over het gebied in de Sahara, waar Frankrijk atoom- proeven neemt, verboden is met ingang van donderdag te 04.45 uur. Een soortgelijke waarschu wing is gegeven voordat Frank rijk zijn eerste atoombom tot ontploffing bracht. Functionarissen van de Fran se commissie voor kernenergie hebben verklaard, dat een besluit over de datum van de tweede proef hoofdzakelijk van politieke' aard zou zijn. Als de proef nu' doorgaat, valt zij samen met de terugkeer van Chroesjtsjef van een rondreis door de Franse pro vincie. In Rambouillet bij Parijs zal hij zijn besprekingen met De Gaulle vortzetten. Politieke waarnemers in de Franse hoofdstad hadden ge) dacht dat De Gaulle de tweede kernbomproef tot na het veri trek van de Sowjet-premier opi zondag zou uitstellen. In techi niseh opzicht heeft verder uit; stel nadelen, omdat de grote hit? t edie vanaf midden april in de Sahara heerst, een grote handjé cap is voor de technici op hel proefterrein. H. K. H. Prinses Irene heeft woensdagmiddag de nationale bloemententoonstelling Keuken- hof te Lisse officieel heropend'. Op bijgaande foto zien we haar tijdens de rondgang over het terrein; zij werd hierbij begeleid door burgemeester mn Th. M. J. de Graaf die tevens voorzitter van de Keukenhof is. De Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, heeft giste ren bij het Belgische parlement de wetsontwerpen ingediend over de wetgevende en uitvoerende lichamen van Kongo, dat op 30 juni onafhankelijk zal worden. De wetsontwerpen, die in feite neerkomen op een voorlopige Kongolese grondwet, voorzien in de oprichting van een regering en een parlement, bestaande uit een Kamer en een Senaat. Koning Boudewijn zal onmid dellijk na de proclamatie van de onafhankelijkheid, die de Belgi sche vorst naar wordt verwacht zelf in Kongo zal bijwonen, een kabinetsformateur en op diens voorstel de eerste Kongolese mi nister-president aanwijzen. In de eerste onafhankelijke regering zal elk der zes provincies min stens één minister hebben en zul len de uitslagen moeten zijn De staatssecretaris van SocialeTdaarvan afgeleid, met dien ver- Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft in een circulaire aan de gemeentebestu ren mededeling gedaan van een wijziging van principiële aard van de structuur van de sociale voorziening groep B. Deze groep omvat in hoofd zaak die werklozen, voor wie de uitkeringstermijn van de werk loosheidswet is verlopen. De structuurwijziging vloeit hoofdzakelijk voort uit de so ciale wenselijkheid de loonver vangende uitkering aan een werkloze werknemer zoveel mo gelijk af te stemmen op zijn ge derfde loon, daar dit voor een groot deel bepalend is voor zijn levenspeil. De staatssecretaris heeft thans besloten het oude stelsel, dat nog gedeeltelijk was gegrond op het beginsel van uitkering naar be hoefte, te verlaten. Met ingang van 28 maart 1960 zijn de uit keringen vastgesteld, op een per centage (kostwinners 75 procent), alleenstaanden 60 procent, thuis- inwonenden 45 procent) van de individuele lonen, behoudens per gemeenteklassen vast te stellen maxima. Uitganspunt voor deze maxi ma is het maximum voor kost winners in de eerste gemeente klasse, dat is bepaald op 59,20, zijnde 95 procent van het basis- loon voor ongeschoolden volgens de richtlijn van het college van rijksbemiddelaars. De uitkeringsmaxima voor an deren dan kostwinners, alsmede in andere gemeentekassen, zijn stande, dat voor kostwinners het verschil tussen de gemeenteklas sen telkens 1,bedraagt. In het genoemde basisloon is de minimum-compensatie, welke vanwege de verhoging per 1 april 1960 der melk- en huurprijzen aan werknemers ten goede komt, begrepen. Afzonderlijke vergoeding voor de woninghuur alsmede ver lening van een brandstoffenbij- slag in het winterseizoen, is in het nieuwe stelsel verdwenen. De afstemming van de uitkering op het gederfde loon heeft voorts tot gevolg dat de uitkeringspe riode, de normen en de bena ming van de bijslag ten behoeve van de gezinsleden, thans gelijk zijn gemaakt aan die van de wet telijke kinderbijslag en dat in de aftrekbepalingen enige verbete ringen zijn aangebracht. Tegelijkertijd heeft de staats secretaris bij afzonderlijke be schikking een huurcompensatie ingevoerd voor de werknemers in de beide sociale werkvoor zie- ningsregelingen voor band- en hoofdarbeiders (resp. de gemeen telijke sociale werkvoorzienings regeling en de sociale werdvoor- zieningsregeling handarbeiders). Deze compensatie wordt vanaf 28 maart verleend en bedraagt per week 4,in een eerste klas-gemeente. in de gemeente klassen 2 en 3 3,75 en in de- meenteklassen 4 en 5 3,50. Trekkers van ïnvaliditeitsren- ten ingevolge de invaliditeits wet zullen de bijslag niet ont vangen aangezien zij reeds uit hoofde van hun rente een huur compensatie ontvangen. Hetzelfde is, wat de G.S.W.- regeling betreft, thans ook ten aanzien van de huurcompensatie 1957 bepaald. .4 weerspiegeld van de voor de soe vereiniteitsoverdracht te houden verkiezingen voor de Kamer en een gedeelte van de Senaat, waarin ook een aantal benoemde leden zitting zullen hebben. Volgens de wetsontwerpen, die zijn gebaseerd op de resoluties van de in januari in Brussel ge houden BelgischKongolese ron detafelconferentie, zal koning Boudewijn op 30 juni geen staats hoofd van Kongo meer zijn. De Belgische vorst kan echter wor den herkozen indien een twee derde meerderheid van Kamer en Senaat van Kongo hem zou ver zoeken deze functie te blijven uitoefenen. Ter bevordering van de poli tieke stabiliteit van de jonge staat wordt in de wetsontwerpen bepaald, dat de regering alleen ten val kan worden gebracht door een gekwalificeerde meerderheid in beide Kamers of door een meerderheid van tweederde in een der Kamers. De Eerste Kamer en Senaat van het onaf hankelijke Kongo zullen voor drie jaar worden gekozen. De wetsontwerpen voorzien voorts nog in de provinciale be voegdheden in de federalistisch opgezette staatsvorm en in de oprichting van een grondwette lijk gerechtshof, dat de taak zal krijgen die overeenkomt met die van de Raad van State. WEINIG VERANDERING. Veranderingen in de huidige weerssituatie voltrekken zich maar langzaam, geleidelijk zijn de luchtdruk verschillen over West-Europa geringer geworden, waardoor de oostelijke wind nu maar zeer zwak is geworden. Een gevolg hiervan is, dat er door de nachtelijke afkoeling op vele plaatsen mist gevormd kan worden. Op enkele plaatsen ver dween deze donderdag eerst tegen de middag. De nu aanwezige luchtmassa is enigszins onstabiel van op bouw, zodat verwarming door de zon van het aardoppervlak vol doende kan zijn voor de vorming van buien. Donderdag ging dit o.a. in zuid-west Duitsland zelfs met onweer gepaard. Overigens zijn er de eerstkomende 24 uren nóg niet veel veranderingen in het weer te verwachten. Ten zuidwesten van Ierland komt een depressie tot ontwikkeling, die mogelijk tijdens het weekend invloed op het weer bij ons kan hebben. VRIJDAG 1 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.51 5.26 6.06 6.16 n.m. 5.12 5.47 6.27 6.37 De Veiligheidsraad heeft giste ren het debat over Zuid-Afrika voortgezet. Alex Quaison-Sackey van Ghana zei dat de toestand in Z.-Afrika „explosief is. Vele Afrikanen zijn er bang voor dat de politiek van de Zuidafrikaanse regering zal kunnen leiden tot een „ïas- senoorlog". De Ghanese afgevaardigde was van mening dat de situatie Sn Zuid-Afrika niet uitslutend vaft binnen dé jurisdictie van de Zuid* afrikaanse regering, omdat „één ras in dit land systematisch onS derdrukt wordt door een ander'j De politiek van de aan het bej wind zijnde nationale party il evenmin een louter binnenlandse aangelegenheid als destijds de politiek van het nazi-bewind iö Duitsland was, zo zei hij. Quaison-Sackey zei dat de foft« stand in Zuid-Afrika alleen ver) beterd kan worden door het op« treden van Engeland en de Vei* enigde Staten. De landen vaft Afrika en Azië eisen „boetedoe ning". De Brit sir Pierson Dixon ver klaarde dat Engeland het recht van elke regering erkent om irj haar eigen land de wet en de orde te handhaven. De Veilig» heidsraad moet deze kwestie d^n ook benaderen met een strikte inachtneming van de grenzen, waarbinnen hij zijn opvatting kenbaar kan komen. Hij drong er op aan geen stap pen te doen, die de toch al zo ge spannen toestand in Zuid-Afrika nog erger kan maken. De vergadering werd daarna verdaagd tot 20 uur. meegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zwakke wind. Af en toe opklaringen en op enkele plaatsen een regenbui. Aanvankelijk, in hoofdzaak in het zuidwestelijke gedeelte van het land, plaatselijk mist. Dezelf de temperaturen als donderdag of iets hogere. Zwakke wind, voornamelijk uit oostelijke rich tingen. ZON MAAN op onder op April 1 2 3 4 5 6.16 6.14 6.11 6.09 6.07 19.13 19.15 19.17 19.18 19.20 9.05 9.45 10.31 11.22 12.19 onder 0.41 1.32 2.17 2.57

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1