Merite^Paóen Van BREKEN kwam VERNIEUWEN Onze woning gaat met vacantie 22 Tips voor de schoonmaak .Woensdag 30 maart I960 DE VRIJE ZEEUW Voorjaarsaanbiedingen vragen uw aandacht VIJFTIENDE INTERNATIONALE HUISHOUDBEURS BEGONNEN HOE VINDEN WE HAAR TERUG- UITGERUST OF OVERVERMOEID - 9 (door C. BARNASCONI) Gedurende enige jaren reeds bewoonde ik een kamer in de binnenstad. Een oud ver vallen huis. verbergt boven drie hoog aeh- ter, een kleine kamer met uitzicht op de grachten. Alleen om dat uitzicht al zou je hier willen wonen. Zoals het huis nodig is, was ook de kamer, toen ik er kwam, oud, verveloos; maar er was iets van te maken. Vol goede moed werd er toen kwistig met verfkwasten rondgezwaaid. Tot zelfs het be hang kreeg een beurt. Mooi zacht geel werd het. Het eindresultaat, volgens eigen oordeel: fantastisch. Kon niet mooier. Maar dat was wel wat bezijden de waar heid. Het werk was voor een beginneling in het vak aardig goed gelukt, maar een vakman, behanger of schilder, zou hier wel anders over oordelen en terecht. In ieder geval gingen er zo twee jaren over heen. Twee jaren waarin ik volkomen tevre den was met mijn „thuis". Toen, door een samenloop van omstandigheden, kwam ik tot de ontdekking, dat echt behang toch heel wat aardiger is dan „waterverf". Op een mistroostige lentedag kwam de hoofdbewoner me mededelen, dat ik voor een week of drie zou moeten verhuizen, daar mijn home geheel opgeknapt moest worden. Het plafond was in 'n dergelijke staat gebleken te zijn, dat het niet langer zeker geacht werd, dat het niet naar beneden zou komen. urie hoog achterthuis De vijftiende internationale huishoudbeurs in het RAI-ge- bouw te Amsterdam is gister ochtend voor bezoekers open gegaan. De eerste tientallen, meest vrouwelijke bezoekers was een „daverend" welkom bereid door de mannen van de Amsterdamse politiekapel, die met vrolijke marsmuziek een rondgang langs de talrijke stands maakte. Deze vijftiende huishoudbeurs wordt thans voor de tiende maal in Amsterdam gehouden. Ze is uitgegroeid van een provinciale middenstandbeurs tot een na tionale manifestatie met veler lei aspecten voor de Nederland se huisvrouw. Dank zij de me dewerking van instellingen als de Nederlandse Huishouaraad, de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, de Neder landse Vereniging voor Huis vrouwen enz. heeft de beurs een meer spectaculair karakter ge kregen, hetgeen zich onder meer manifesteerde in het recordbe- zoek van de beurs uit 1959, n.l. 143.000 personen. Aan deze beurs is bijzondere aandacht besteed aan de wo ninginrichting, verwarming, vrije tijdsbesteding, het Neder lands bedrijfsleven, verkeer en toerisme en kamperen. Talrijke als nieuw geannonceerde pro- dukten van de binnen- en bui tenlandse industrie trekken de aandacht. En zo vertrok ik dus met hutje en mudje naar de zol der. Iedere dag volgde ik met spanning de vorderingen, die beneden mij plaatsvonden. Het bleef natuurlijk niet bij het plafond. Het houtwerk en de electrische leidingen moesten er ook aan geloven. En last but not least verdween het behang. Het met zorg door mij volgeklodderde behang. Hoe triest. Met rukken en scheuren werd mijn arbeid van uren in luttele minuten teniet gedaan. Troosteloos zag het er uit. Totdat de kamer weer hele maal klaar was, heb ik me niet meer laten zien. En de verrassing was daarna des te groter. Een volkomen nieuwe kamer wachtte haar „oude" bewoonster op. Veel hoger en lichter leek het. Geen won der. In het lage vertrek was een behang met een fijn leng testreepje gekomen. Een licht getint behang, zodat de kamer veel ruimer was geworden. Vol goede moed haalde ik hutje en mudje weer naar be neden. Weldra echter ver dween die goede moed. Want wat zag die stoelbekleding er uit. Dat ik dat nooit eerder gezien had. Ook de gordijnen bleken ineens niet meer je dat te zijn. Onbewust had ik dit allang geleden bemerkt, maar het op de achtergrond gedrongen. Het kan nog best. Waarom nieuwe gordijnen te nemen? Die scheur camoufleer je wel in een plooi. Verschoten, och wie zit dat nu. Gezien zullen mijn kennissen het wel heb ben, maar men was zo vrien delijk om het niet te zeggen. Of zou men vriendelijker ge weest zijn door het wèl te zeg gen? Dat vond ik later van wel. Want toen er nieuwe gor dijnen hingen, vitrages door nieuwe waren vervangen, de stoel opnieuw bekleed was, bevond ik me in een nieuw huis, ondanks het oude wat bij het oude gebleven was. Een nieuw, gezellig thuis. Ge lukkig met het feit, dat ein delijk iets, dat toch onbewust in* me leefde, bewust gemaakt was. Hoe vaak blijven wij niet tegen oude dingen aankijken, waaraan we ons bewust of onbewust iedere dag ergeren? En als dan eindelijk de erger nis „vervangen" wordt, door een nieuwe stoel, tafel of een kleedje aan te schaffen, zeg gen we: waarom hebben we dat niet eerder gedaan? Waarom heb ik nooit eer der de twee spijkers met het touw ertussen, dat als kap stok diende, vervangen door een echte kapstok. Met hoe veel meer plezier hang je nu bij thuiskomst je jas op. Het zit hem niet altijd in de grote dingen, die het hem doen. Die kapstok was. óók in financieel opzicht, de hele wereld niet. Eerlijk gezegd: het was een oud ding, opgescharreld bij 'n tweehands zaak, zelf opge knapt, met een fris kleurtje. Kleine dingen doen vaak reeds wonderen. Er hoeft niet eerst een alge hele verhuizing plaats te vin den. om te ontdekken, dat 'n stoel uit elkaar valt. Of een grote schoonmaak te worden gehouden, voordat je nu eens echt goed in een scheur blijft hangen. Wie juist in kleine dingen zijn „huis", al is het maar één kamer, drie hoog achter, bijhoudt, zal daar vol op de vruchten van plukken in de vorm van een gezellig thuis. (door Phé WIJNBEEK) Hebt U er ooit over gedacht, dat Uw woning net zo goed als Uzelf eenmaal per jaar met vakantie gaat of, wanneer U de ge legenheid krijgt vaker weg te trekken, ook meermalen Neen, dit is geen grapje, want alles wat gebruikt wordt heeft in feite af en toe een periode van rust nodig. U weet dat U Uw kleding moet afwisselen om deze niet „uit te putten" en dat U langer met Uw schoenen doet wanneer U twee of meer paren tegen elkaar kunt dragen. Maar ook Uw woning, Uw meubilair, bedden, stoffering en gerei hebben, wil het goed zijn, een tijdje rust zo af en toe echt nodig. Die periode van rust kunt U Uw woning bezorgen, wanneer U zelf met Uw gezin op vacan tie gaat. Bent U niet in die om standigheden, dan leeft Uw woning het ganse jaar met U mee, maar dan bent U het toch. die het meest tekort komt, Uw woning zal U trouw blijven zo goed en zo kwaad als het gaat. Maar er is nog een derde mo gelijkheid: U trekt weg en U ruilt of verhuurt in die tijd Uw woning. Dan wordt er van Uw home extra veel gevraagd en zult U dus ook extra voorzie ningen moeten treffen, wilt U Uw „thuis" niet cververmoeien. Lijkt het U nu langzamerhand op een praatje bij de dokter? Ach, het is in de praktijk toch zo eenvoudig, het is alleen een kwestie van er eens even goed over te denken. Nemen we aan, dat U, zoals het meest voorkomt, met va cantie gaat en Uw woning ge sloten achterlaat. Hoe doet U dat dan? Bent U een van de heerlijk-zorgelozen, die op het allerlaatst nog koffers moet pakken en dan op de eerste va- cantiedag er spoorslags vandoor gaat met de bedden haastig toegeslagen, het gebruikte goed in de wasmand, de kamers wat stoffig en rommelig en de ont bijttafel onafgewassen in de keuken ender de vrolijke leus: „We vinden het wel weer als we thuiskomen, met koffers uitpakken maken we tóch rom mel?" Is dit Uw gewoonte helemaal niet, denkt U dan vooral niet dat zoiets niet voorkomt. In tegendeel: vaker, dan U denkt. Maar vraag niet, wat Uw wo ning van deze zorgeloosheid heeft te lijden! Vuil en stof kun nen heerlijk inwerken en een broeinest voor ongewenste in secten worden in een huis, dat een of meer weken van frisse lucht verstoken blijft. Bedden met gebruikte lakens worden bijzonder onfris, in de vuilgoedmand verstikt Uw kostbare textiel. De zon schijnt misschien overvloedig binnen, of de vocht krijgt een knappe kans als het veel regent.... en Omstreeks Pasen worden zoveel mogelijk de vuurhaarden ge doofd en breekt voor de huisvrouwen weer de tijd aan om huis en haard te ontdoen van alles wat in de afgelopen periode niet naar behoren schoongehouden kon worden. Op de heren der schepping rust de plicht niet alleen bij te staan, maar haar met opgewekt humeur te begroeten bij hun thuiskomst. Een goedkeurende opmerking vergoedt al veel van de doorgestane vermoeienissen. Mopperen dient u in elk geval ach terwege te laten, de boel moet eerst op z'n kop wil het weer goed kunnen worden Wij willen u met enige wenken gaarne terzijde staan bij de veelomvattende arbeid en het moet gezegd, iedere man is in z'n hart toch wel ingenomen met 'n behoorlijk schoongehouden huis. 1. Begin de schoonmaak op de dag dat het gezinsleven er de minste moeilijkheden van ondervindt. Laat u niet beïnvloeden door het feit dat uw buurvrouw reeds begonnen is. 2. Verdeel uw taak, maak een schema voor lange en min der lange dagen, zodat het niet elke dag zwaar werk is, maar afwisselend. 3. Dat u voor de aanvang van de schoonmaak uw werk materiaal nakijkt en aan vult spreekt vanzelf. 4. Overleg' met uw man wat weg kan, maar bedenk dat alles waarde heeft. 5. Doe niet staande wat ge zittende kunt doen. Doe niet gebukt wat ge staande kunt doen. 6. Werk zoveel mogelijk met open ramen, het brengen van frisse lucht in uw ka mers is bijna het voor naamste doel van de schoon maak. 7. Schrijf op welke kleine re paraties u of uw man zelf kan verrichten, werklonen zijn duur, dus is zelfdoen het eerste verdiend. 8. Gebruik voor de schoon maak een goed wasbare eenvoudige jurk en een goed sluitend schort, stevi ge kousen, gemakkelijk zit tende schoenen, een goed wasoaar wollen vest, "'een katoenen hoofddoek. 9. Bij het uitwringen van een dweil dient u rekening te houden met de zelfkant, dus wring terwijl u de zelfxan- ten bij elkaar houdt. 10. De grootte van een werk- emmer moet in overeen stemming zijn met uw lichaamskracht. Kringen op de vloer kunt u voorkomen door aan de onderkant der emmers rubberknopjes te bevestigen. 11. Voor het natte werk hebt u het meest aan een stevige niet gepekte borstel, voor droog werk neemt u ge pekte borstels. 12. U zult minder slijtage heb ben als u om uw matteklop- per een doek bindt. 13. Woont u in een nieuwe wo ning, met laag plafond, schaf dan geen al te hoge trap aan, u hebt er maar last van. 14. De schoonmaak begint bo ven in het huis, zoek eerst dat bij elkaar wat naar uw mening „weg" kan; breng al het boven benodigde werkmateriaal daar waar het zijn moet. 15. Hebt ge geen stofzuiger, begin dan met ragen en vegen, het stof laten be zinken en daarna stoffen en het vuil weghalen. 16. In elk vertrek is de volgor de van werken dezelfde, n.l. eerst de kasten, vervolgens het meubilair, daarna pla fond, wanden en vloer, en ten vierde de ramen, spie gels en het houtwerk. 17. Moet de winterkleding mot- vrij worden opgeborgen, dan dient er voor gezorgd te worden, dat alles volko men schoon is, geen vette kragen of stoffige naden. Kist, koffer of doos moeten eveneens goed schoon zijn, scheuren moeten goed dichtgeplakt worden. Moe ten er lichte kledingstukken in opgeborgen worden, neem dan vloeipapier in plaats van kranten, druk inkt geeft af. Strooi tussen de kleding wat insecten poeder. Is de doos/koffer vol, sluit deze dan af met plakband. Hangt men zwa re mantels of jassen liever op, gebruik dan een motte- zak van geprepareerd pa pier. Kostbaar bont geve men liever in bewaring in een koelcel. 18. De kachel wordt zowel van binnen als van buiten goed schoongemaakt, van alle kantenTiog eens beklopt en daarna weer stofvrij ge maakt. Rookkanalen dienen eveneens goed schoon te zijn, roet zet zich vast en is naderhand moeilijk te verwijderen. Vervolgens vul len we de kolenruimte op met kranten. De buitenkant van de kachel veegt u eerst goed af met papier, wrijft hem daarna goed in met kachelpasta; vervolgens uit borstelen en opwrijven. Mi ca ruitjes kunt u schoon maken met water en azijn of alleen met azijn. Wordt het rookkanaal (de schoor steen) niet gebruikt gedu rende de zomermaanden, laat dit dan schoonmaken in het najaar, dus viak voor het stookseizoen be gint eventuele vogelnest jes, die er in gebouwd moch ten worden, worden dan tevens verwijderd. Het nest kan aanleiding geven tot brand. 19. Moet behang bijgeplakt worden, leg de reserverol dan op een zonnige dag buiten om bij te kleuren. Vetvlekken op behang zijn niet te verwijderen, scheur deze plekken er dus af en behang opnieuw. Voor dit doel kunt u beter het be hang' voorzichtig afscheuren dan afknippen, zodat de overgang van oud naar nieuw papier niet meer zichtbaar is. 20. Vuile meubelbekleding kunt u schoonmaken met lauw water, waaraan de op de fles aangegeven hoeveelheid vloeibare alkalivrije zeep is toegevoegd, of met water en ammonia. Hierbij moet men vlug werken met een zacht borsteltje of een schoon doekje en vooral eerst in een hoekje probe ren of de bekleding niet doorloopt. 21. Gebeitst hout kunt u zelf opknappen, door de was er ax te halen met water, waar in een scheut ammonia. Is het hout droog, dan beitsen met wasbeits in de gewen ste kleur (snel werken om geen sirepen te krijgen). 22. Een vloerkleed kan worden opgefrist met water en am monia of met een in de handel verkrijgbare tapijt- reinigende vloeistof. Een vloerkleed moet zoveel mo gelijk aan de achterkant gekiept worden, nadat het goed gelucht is. 'Nadruk verboden.) als U thuiskomt is Uw woning er allesbehalve op vooruitge gaan. Of.... hebt U alles schoon- gepoetst en alle ramen en deu ren zorgvuldig gesloten, overal de gordijnen dichtgetrokken en Uw woning, met de beste be doelingen, een paar weken van licht en lucht afgesloten? Ook dan zult U niet zulke goede re sultaten hebben bereikt, het zal zal duf zijn in huis en wellicht klam of vochtig. Was Uw huis verhuurd en is het totaal anders bewoond dan U het zelf gewend bent? Heb ben Uw goede spullen geleden van kinderschoenen, is het nieuwe tafelkleed smoezelig of het linoleum gekrast? Is er vol op en vrolijk vacantievertier geweest in Uw woning en is zij nu „oververmoeid", zodat U aan grote schoonmaak en mis schien restauratie moet gaan denken? EEN ACCOORDJE. Doet U het dit jaar dan eens helemaal anders. Gooit U het op een accoordje met Uw kost bare woning, die U zo trouw verwent met gezelligheid, als U haar op Uw beurt met zorg te gemoet komt. Neemt U tijdig op, wat ver nieuwd moet worden in huis. Jawel, zegt U, daar is de schoon maaktijd voor. Maar.weet U ook. dat bijv. de stoffeerders, de beddenmakers en de dekensto merijen het juist in de schoon maaktijd zeer druk hebben en U dan wellicht wat langer op bediening moet wachten? Be kijkt U dan eens de mogelijk heid, het opknappen van Uw meubilair, Uw gordijnen, dekens of bedden te laten doen tijdens Uw vacantie-afwezigheid. Maar maakt U dan ruim van tevoren een goede afspraak. Het is na tuurlijk niet de bedoeling, dat U de eerste nacht na Uw thuis komst zonder bedden of dekens zit. Is er misschien iemand die U de sleutel van Uw woning kunt toevertrouwen en die de opgeknapte spullen in ontvangst komt nemen? Met wat overleg en vooral degelijke afspraken kunt U vast verrassende resul taten bereiken. Een ander ding is: hoe laat U de woning het beste achter? In de eerste plaats: schoon. Pakt U wat eerder de koffers, opdat U de laatste dag kunt besteden aan het reinigen van de wonirrg, zonder dat U natuurlijk grote beurten gaat geven. Let U vooral op, dat er, als het maar éven kan, geen ge bruikt wasgoed in huis achter blijft. Wellicht kunnen de bu ren Uw was laten weghalen en wanneer U zelf wast, wees er dan op voorbereid dat U daags voordat U weggaat alles wat gebruikt is, wast. Zorgt U dat de lakens niet meer dan éénmaal zijn gebruikt en wanneer U geen gelegenheid hebt voordat U op reis gaat de bedden flink te laten luchten, laat U ze dan onopgemaakt, maar vouw dekens en lakens breed op, zodat de matras open blijft. Trek ook niet de gordijnen dicht, maar werk, indien U kunt. met zonweringen. Uw gesloten gordijnen kunnen heer lijk verschieten en worden er in elk geval niet beter op, wan neer U ze achter dichte ramen in de zon laat hangen. Gebruikt U moderne zonweringen, dan valt het licht in gebroken stra len binnen en kunt U gerust Uw meubels achterlaten zonder dat zij van teveel zon te lijden krijgen. Als het maar even mogelijk is, probeert U dan een klein steekraampje dat hoog geplaatst is, open te laten. In flatgebou wen of andere hoogbouw is dit best te doen. Kan dat niet zon der gevaar (inregenen is óók gevaar!), tracht U dan een goe de buur of kennis bereid te vinden af en toe, liefst om de andere dag, even fris te luch ten in huis. Dit is altijd te com bineren met het verzorgen van de planten, waarvoor U toch meesta look hulp vraagt. En laat U vooral alle binnendeuren openstaan om zo weinig moge lijk besloten ruimten te hou den. HELP EEN HANDJE. Gaat U Uw huis verhuren of ruilt U van woning, spant U het paard dan niet achter de wagen, maar help een handje om de bewoning door vreem den zo gemakkelijk mogelijk te maken. Zet gerust, Uw kostbare spul letjes achter slot, zet Uw dure meubels zolang op zolder. Maak een prettig, maar gemakkelijk bewoonbaar geheel van Uw huis. Bedenkt U daarbij dat de huisvrouw die Uw woning in de vacantie overneemt, er heus niet op gesteld is de hele dag in angst en vrezen te leven voor Uw mooie dingen en zich veel liever behelpt met de een voudiger meubels, de kopjes die-er-tegen-kunnen en een vloerkleed dat niet net nieuw is. Bespreekt U de wijzigingen die U wilt aanbrengen van te voren goed, dan kunt U zich zelf zowel als de tijdelijke gas ten in Uw woning een heel stuk rust bezorgen. Wilt U dit jaar dingen in Uw woning vernieuwen, stelt U het dan, wanneer U vacantiebewo- ners krijgt, tot september uit als dit mogelijk is. Natuurlijk verhuurt of ruilt U geen kapot te dingen! Maar dat nieuwe linoleum dat U wilt hebben in de keu ken, dat nieuwe tafelkleed waarvan U droomt of die mo derne stoelbekledingwacht daar even mee en tracteert Uw woning erop, als de vacantie- drukte achter de rug is. U helpt dan meteen mee aan spreiding van werkzaamheden voor de vakman.... en dat it óók be langrijk!

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5