Dit de Provincie Gemeenteraad van Hoek Gemeenteraad van Bresken s 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 30 maart 1%0 TERNEUZEN HENGSTDIJK. AGENDA DE INTER-AMERKAANSE VEILIGHEID HET PROCES-RAPIN Hongaarse vraagt mevrouw Chroesjtsjef om hulp Burgerlijke stand Verf met glans en met gemak de superieure plasticverf van CETA-BEVERj Elke dag heeft zijn geheim DE REIS Vl CHROESJTSJEF DOOR FRANKRIJK De raad der gemeente Hoek vergaderde dinsdagmorgen vol tallig onder voorzitterschap van burgemeester A. F. Hanssens. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Gedep. Staten waarbij goedkeuring werd verleend aan eerder genomen raadsbesluiten. Het Verificatiebureau van Ne derlandse gemeenten liet de raad weten, dat kas en beschei den van de gemeente ontvanger over het 4e kwartaal van 1959 en het le kwartaal van 1960 in orde werd bevonden. Een voorstel van B. en W. om toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling voor het afvalwater deed de tongen van de raadsleden loskomen. De heer J- Leunis informeer de hoeveel ongeveer de kosten zullen zijn van de aansluiting hierop van het gemeentelijk riool, terwijl de heer J. van der Peijl betoogde, dat men het be lang van de gemeenschappelijke samenwerking wel degelijk in ziet, doch graag zou weten waar men aan toe is. Het mag, aldus de heer Van der Peijl niet zó worden, dat voor een kleine ge meente als Hoek deze afval- lozing een te zware post op de begroting gaat worden, waar door het verzorgingspeil nood wendig gaat zakken. De heer D. Tollenaar infor meerde of gelijktijdig de huiten- wijken b.v. het Boeregat op deze afvoer kan worden aangesloten. De heer J.. Vergouwe betoog de nog, dat in de gezamenlijke commissie ter voorbereiding van deze plannen al deze bijkomen de factoren wel degelijk mee be keken worden. De voorzitter wees er op, dat het thans zo ver is, dat de com missie een positie moet hebben, om te kunnen onderhandelen over de regeringsbijdrage in het project afvoer van het afval water der industrieën en ge meenten naar de Schelde. Om Verkeersongeval Gistermiddag te ongeveer half twee reed onze stadgenoot de heer P. A. V. op zijn brommer in de Walstraat in de richting van de Havenstraat. Op de hoek bij de Boerenleenbank stak het 8-ja- rig dochtertje van de heer De R.. wonende in de Van Steenber genlaan, dat de brommer niet had opgemerkt, plotseling de rij weg over. Het meisje werd door de bromfiets gegrepen en zowel de heer V. als het meisje kwamen te vallen. Toen zij niet in staat bleek om op te staan, werd zij door haar medescholieren in de in de Walstraat staande openba re school gedragen. Daar het meisje over hevige pijn in haar linkerbeen klaagde, werd door het hoofd der school, de heer P- A. Ocké, geneeskundige hulp in geroepen, die verleend werd door dokter Van Breda Vriesman. Deze constateerde dat zij een fractuur in het linkeronderbeen had opgelopen, waarna het meis je naar het Juliana Ziekenhuis werd vervoerd. Geschenk voor N.V. Water leidingmaatschappij Zeeuws- Vlaanderen. Deze namiddag om vier uur wordt het bronzen zeepaard dat zich in de vijver nabij de water toren bevindt door burgemees ter mr. Tellegen aan de water leidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" aangeboden. Dit is het geschenk van de gemeen te Terneuzen aan de Waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" dat werd toegezegd eind 1956 toen de kantoren aan de Axelsestraat en de nieuwe watertoren officieel in gebruik werden genomen. Het zeepaard, dat als fontein een fraaie versiering is, werd gemaakt door mevr. De Wit— Riemsdijk uit Den Haag die bij de aanbieding aanwezig zal zijn. Voor deze eenvoudige plech tigheid zijn eveneens uitgeno digd de wethouders, de raadsle den en de directie en de com missarissen van de waterleiding maatschappij. Onbewond huls afgebrand. Een aan de Sint Josephstraat alhier gelegen woning, die al jaren onbewoond was, is een prooi van de vlammen gewor den. De brandweer werd des nachts gealarmeerd, maar men kon niet meer verhinderen dat het bouwvallige huis volkomen uitbrandde. De oorzaak van dc brand is onbekend. WOENSDAG 30 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Der stern van Santa Clara". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Opmars naar de galg". GOES: Hotel Centraal, 2 uur: Jaarl. Algem. vergadering van aandeelhouders N.V. Zaadhan- del Boomkwekerijen Wed. P. de Jonjh. DONDERDAG 31 MAART. TERNEUZEN: Concertgebouw, 8 uur: Z.V.U., Toneelgroep Puck met „Een onverwachte bezoeker". de/e onderhandelingspositie te creëren is het noodzakelijk dat alle betrokken gemeenten toe treden tot de gemeenschappe lijke regeling. Hij wees op art. 18 van deze regeling, waarin is bepaald, dat de gemeenten na het bekend worden der cijfers van deze aanleg zich opnieuw kunnen beraden. Men was algemeen zeer be zorgd, dat de bijdrage voor de gemeente Hoek te zwaar zal gaan drukken op het gemeente lijk budget. Daar men zonder de cijfers, en ook zonder te weten hoe groot de Rijksbijdrage aan dit project zal zijn, nog niets posi tiefs over de gemeentelijke bij drage in deze kan zeggen, werd besloten om toe te treden tot deze gemeenschappelijke rege ling, en later, wanneer de ver deelsleutel en de gemeentelijke bijdrage bekend is, een defini tieve beslissing te nemen. Op verzoek van de gemeente Philippine werd de overeen komst met deze gemeente voor het ophalen van het huisvuil ge wijzigd. De overeenkomst werd geacht te zijn aangegaan voor de tijd van 1 jaar. De voorzitter deelde nog mede, dat de regeling in de praktijk in een behoefte voorziet, en tot ge noegen zowel van Philippine als van Hoek is ingesteld. Aan de heer Rouw te Terneu zen werd een stuk bouwgrond verkocht voor de bouw van 7 woningen, waarvoor deze aan nemer reeds geruime tijd optie had. De optie voor de bouw van een 14-tal andere woningen werd hem eveneens vlot ver leend. Alle woningen zullen in het uitbreidingsplan komen, aan de rechterzijde van de Provin ciale weg. De verordening op het heffen van straatbelasting werd ge wijzigd. Wethouder P- Scheele hid in een schrijven bericht, dat hij bedankte als lid voor de com missie Gemeentelijke werkvoor zieningsregeling. In een toelichting op dit schrij ven deelde de heer Scheele mede, dat hij niet uit mindere belang stelling voor dit werk bedankte, integendeel. De voorzienings regeling doet prachtig werk. In validen cn gehandicapten krijgen een kans hun persoonlijkheid te ontplooien, en als volwaardig mens te werken voor het geld dat men verdient. Nu de werk plaats te Terneuzen is geopend meende de heer Scheele zijn plaats aan een jongere te moe ten afstaan. De voorzitter bracht dc heer Scheele dank voor het vele werk, dat hij voor de commissie heeft verricht. De raad besloot na de volgen de raadsvergadering een bezoek aan de nieuw geopende werk plaats te brengen. Naar aanleiding van dc ope ning der werkplaats, die de kroon heeft gezet op werk dat reeds in 1950 werd begonnen, werd de opmerking gemaakt, dat het toch mogelijk moet zijn op de een of andere wijze een ander verkoopapparaat voor de produkten van de werkplaats in het leven te roepen. Thans gaat een groot gedeelte van de winst, welke de werkplaats zou kunnen maken over in handen van par ticulieren. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer P- Scheele werd de heer J- Leunis benoemd. Voor een jaarlijkse subsidie aan de U.T.S. te Terneuzen werd 13 gevoteerd. Een verzoek van het bestuur van het Juliana Ziekenhuis te Terneuzen om aan de genees heer-directeur van dit zieken huis op het terrein van het zie kenhuis grond te mogen ver kopen voor de bouw van ccn wo ning 'ontlokte nogal wat kritiek. Men vond het niet juist, dat het ziekenhuis deze grond aan dc betrokkene voor 8 per m- wilde verkopen. De grondprijs in Terneuzen ligt veel hoger. Voorts wilde de raad graag be paald zien, dal de opbrengst van deze bouwgrond wordt bestemd voor aflossing van de zware schuld. Dc heer J. Vergouwe meende, dat het ziekenhuis zelf moet zor gen voor een woning voor de ge- neesheer-dirpkteur, waarvan het zeer wenselijk is, dat hij woont in de onmiddellijke nabijheid van het ziekenhuis. Opgemerkt werd, dat de be trokkene een belangrijke loons verhoging heeft gehad, indien hij zelf voor de bouw der woning zou zorgen. Do redactie van hel voorste! van B. en W. werd door de raad enigszins gewijzigd. Na een breedvoerige discussie werd be sloten het Ziekenhuisbestuur mede te delen, dat men een prijs van 15 voor deze grond alles zins redelijk acht. Bij vertrek van de geneesheer directeur zal het ziekenhuis het recht hebben om dc woning vol gens taxatieprijs aan te kopen. Voor ccn kinderfeest op 5 mei a.s. zal de gemeente Hoek een bedrag van 1 per schoolgaand kind beschikbaar stellen. Uit de raad kwam de wense lijkheid van een Oranje-vereni ging naar voren. Iedere keer als er feest gevierd moet worden, moet er ijlings een commissie in het leven worden geroepen. Dit is geen taak voor de V.V.V. ver eniging. Besloten werd om van gemeentewege een oDroeo tot de bevolking te richten om te trachten weer een Oranjevereni ging op te richten. Voor de bouw van 6 toege wezen woningwetwoningen ver leende de raad goedkeuring om deze 2es huizen in één blok, naast de zeven pas gebouwde woningwetwoningen te bouwen. De aanbesteding hiervan zal nog in mei a.s. plaats vinden. Men wilde graag deze woningen zo spoedig mogelijk realiseren. Van de provincie Zeeland werd voor 1 een stukje grond in het uitbreidingsplan langs de prov. weg aangekocht. Getracht zal worden met de provincie over eenstemming te verkrijgen, om de rest van deze gronden in één keer overgeschreven le krijgen. Dit om extra overschrijvings- kosten te besparen. De gemeenterekening dienst 1957 werd vastgesteld met een batig slot van 5.438,82. De kapitaaldienst sluit met een nadelig slot van 134.360,15. De rekening over 1958 werd aangeboden met een batig saldo van f 102,34, en de kapitaal- dienst met een nadelig slot van 90.763,58. Voor het onderzoek der reke ning werd een commissie be noemd bestaande uit de heren D. Tollenaar, J. van der Peijl en J. Vergouwe. Aan de heer M. Riemens werd een premie verleend voor ver betering van de woning Oud-Vlis- singen 33. Rondvraag. Do heer J. Leunis diende bij de raad een voorstel in, om de radsvergaderingen in het vervolg 's avonds te houden. De raad had hiertegen geen bezwaar. Aan de P.Z.E.M. zal gevraagd worden spoed te betrachten met de aanleg van de straatverlich ting op het Boeregat. Voorts wees de heer Leunis er op, dat verschillende landbou wers onverantwoordelijk om gaan met giftige sproeistoffen. Lege bussen, waarin nog wat poeder zit, worden maar ergens neergesmeten, en op de boerde rijen treft men vaak zo maar er gens de meesl giftige sproei stoffen als parathion, HCH, etc. aan. Dc heer J. Vergouwe vertelde, da( men naar zijn bedrijf vaak kinderen zendt om een fles gif stof te halen. B. en W. vonden met de ge hele raad, dat het onverant woord is, dat men op deze wijze met deze giftige spullen han delt, cn zullen bekijken of de politieverordening in die zin gewjjzigd kan worden, dat men giftige stoffen achter slot en grendel moet bergen en gebruik te bussen en flessen niet mag laten slingeren. Ondertussen zal de politie streng toezien, dat zulks niet meer zal gebeu ren. Medegedeeld werd dat aan het einde van de zomer het t.b.c.-be volkingsonderzoek zal geschie den. Voor een bindingsavond van polltievrijwllligers werd nog een bedrag van 75 gevoteerd. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. De regering der Verenigde Staten overweegt de mogelijk heid van vorming van een inter- Amerikaanse veiligheidsmacht. Dit heeft Roy Rubottom, onder minister belast met inter-Ame- rikaanse zaken, maandagavond in de commissie voor buiten landse aangelegenheden van de senaat verklaard. Hij getuigde ten gunste van het program voor militaire hulp aan Latijns-Amerika. Rubottom zei dat de organi satie der Amerikaanse staten de „politieke en militaire waar de" van een dergelijke macht zou moeten bestuderen. Op de tweede dag van het pro ces tegen Georges Rapin, alias monsieur Bill, die beschuldigd wordt van hot vermoorden van een pompbediende en een prosti tuee, zijn drie medische deskun digen verhoord, die verdachte vclkomen toerekeningsvatbaar verklaarden. Vervolgens werd de vader, Marcel Rapin, gehoord. Hij zei dat zijn zoon geen slechte leer ling op school was, ondanks do ziekten, waarvan hij nog steeds last had. De president, die de op merking gemaakt had, viel de vader in de rede met de woor den: „Het staat in het dossier. Ik sta U niet toe op deze manier te spreken". Rapin wil toch voortgaan, maar de president onderbreekt hem opnieuw. Repin spreekt kort over de opvoeding die hij zijn zoon gegeven heeft. Hij en zijn vrouw wisten niet in welk milieu Geor ges verkeerde. Met luide stem roept hij uit van dc onschuld van zijn zoon overtuigd te zijn. Vol gens hem is hij het slachtoffer van de onderwereld geworden. Al maandenlang, zegt hij, wordt ik iedere avond opgebeld. Men zegt mij steeds hetzelfde: „Als hij spreekt, ruimen we hem uit de weg". Hierna wordt de moeder ge hoord. Zij is uiterlijk kalm en heeft zelfs een flauwe glimlach om de lippen. Zij zegt dat Geor ges vooral van zijn grootmoeder grc.te bedragen kreeg. De verdachte gaf geen blijk van ontroering toen zijn ouders aan het woord waren. Als de verloofde van Georges Rapin, Nadine Levesque. naar voren komt om haar verklaring af te leggen, leeft de verdachte op. Hij glimlacht naar het meis je, dat haar verloofde teder aan kijkt terwijl de tranen haar langs het gezicht stromen. Zij spreekt zacht en haar verklaring ver toont veel gelijkenis met wat de verdachte maandag heeft gezegd. Het is alsof zij een les opzegt. Rapin was na de misdaad bij haar gekomen. Hij had haar ge vraagd zijn overhemd en zijn pistool, die met bloed bevlekt waren, te reinigen. Hij bekende haar de misdaad. „Als men je ondervraagt moet je verklaren dat ik de nacht bij jou heb door gebracht", had Rapin haar ge zegd. Het meisje geloofde niet dat hij een dergelijke misdaad had ge pleegd. Zij heeft de indruk dat sij iemand wil dekken. De getuigen die vervolgens worden gehoord, brengen geen nieuwe feiten aan het licht. Een deskundige verklaart dat de ko gels die op de vermoorde zijn afgevuurd, uit het pistool van Rapin afkomstig zijn. Dit pistool had verdachte geleend van de zetbaas in zijn café, Georges Gra- nier. Rapin had Granier de dag voor de misdaad gezegd dat hij Dominique Thirel zou „iikwide- ren en verbranden". Desondanks geloofde Granier niet dat Rapin het gedaan had, want, zo zei hij, dat is onverenigbaar met Rapins optreden als verklikker voor de politie. Pas toen Rapin gearre steerd was, had hij het wapen naar de politie gebiacht. Het zien van het wapen in handen van de politie heeft Rapin tot zijn be kentenis gebracht. UIT DE BOCHT GEVLOGEN Gisternacht is de 21-jarige landbouwersknecht G. J. Heu- tink uit Steenderen, toen hij op weg was naar zijn werkgever in Winterswijk in het buurtschap Miste met zijn motor uit een bocht gevlogen en in een sloot beland. Hij heeft nog kans gezien uit het water te kruipen, maar heeft daarna in een weiland het bewustzijn verloren. Toen buurt bewoners hem daar gistermor gen vonden, was de dood reeds ingetreden. Huisvestingscommissie exit Dc gemeenteraad kwam maan dagavond bijeen onder voorzit terschap van burgemeester J. A. Eekhout. Aan de motie van de gemeen te Aardenburg inzake het ver krijgen van een teeltvergunning voor fruit- en tuinbouwbedrij ven nodig door de omschakeling van vlasserijbedrijven, werd ad- haesie betuigd. Het schoolbestuur van de Chr. School vroeg medewerking van de raad voor het naadloos maken van de vloeren in de lokalen en het aanbrengen van een tegel- lambrizering in de toiletten. De totale kosten werden geraamd op 5650. Van deze gelegenheid maakten B. en W. gebruik om voor te stellen een zelfde voorziening te treffen voor de O. L. School, wel ke onder één dak aan de Chr. School is gebouwd. Voor deze school werden de kosten geraamd op ƒ7000. De raad verstrekte beide cre- dieten zeer vlot. Klinkerbcstrating Visserswijk. Met de stem van de heer Ca- rels tegen werd het voorstel van B. en W. aanvaard om de be staande klinkertrottoirs te hand haven. Het vervangen door tegels zou de gemeente 27.000 kosten. Voor de toetreding tot het 100 'n plan van de Waterleidingmaat schappij voteerde de raad gedu rende 30 jaar een bedrag van 2500. Rondvraag moet schriftelijk gebeuren. Tegen een voorstel van B. en W. om de raadsleden in het ver volg de vragen voor de rond vraag schriftelijk te laten stellen, ontstond nogal wat deining. De heer Goethals meende, dat het mondelnige vragen de open baarheid beter tot zijn recht deed komen. De burgemeester merkte op, dat de gemeenteraad steeds vra gen kan stellen aan E. en W., en steeds schriftelijk antwoord zal krijgen onder een punt van de agenda. Critiek op het beleid van B. en W. mag men gerust hebben, doch dit mag de waardigheid van het raadseollege niet aantasten. De heer Goethals merkte op, dat de vorige vergadering de andere zij de van de tafel de waardigheid van de raadsbijeenkomsten had geschonden. Hij betreurde het dat men op deze wijze openlijke critiek wil voorkomen. De burgemeester stelde hier tegenover, dat toen men op de notulen nog mondeling critiek kon spuien vaak enkele uren van de vergadering heengingen met het vaststellen van de notulen. Nu men zijn bezwaren schrifte lijk kan indienen zijn de notulen hamerstuk geworden. Nadat nog geruime tijd over het voor en tegen van de wijzi ging van het reglement van orde was gesproken werd het voor stel in stemming gebracht. Met 7 stemmen voor en 3 tegen werd het voorstel aanvaard. Tegen het voorstel om de woon ruimtecommissie op tc heffen kwam ook van mevr. M. Nier mans heftige critiek. Naar aan leiding van het gebeurde in dc vorige raadsbijeenkomst had de heer T. Cambier staande de ver gadering reeds voor de eer be dankt zitting te hebben in deze commissie. Later had ook de heer M. de Boer voor de eer bedankt. B. en W. meenden, dat thans geen commissie meer kon wor den gevormd, die alle politieke groeperingen uit de gemeente vertegenwoordigde, en stelde voor tot opheffing over te gaan. De heer F. Goethals meende, dat er geen reden is tot ophef fing van dc commissie als de C.H.U. hierin geen zitting meer wil hebben. Dc burgemeester merkte op, dat in de vorige vergadering de heer F. Goethals bezwaren had geopperd tegen het feit dat de secretaris als stemgerechtigde zitting had in de commissie en wees er met grote nadruk op. dat raadscommissies grote verant- woordeijkheid dragen, de com missie is volkomen uit de hand gelopen. Dat het b.v. al vóórdat een vergadering is gehouden, precies bekend was hoe de stem menverhouding zal liggen, en wie voor of tegen een bepaalde toewijzing zijn, achtte de burge meester fataal voor een raads commissie. Ook de geuite critiek op de woningtoewijzing aan wet houder Van der Hooft, en de op merking dat leden der P.v.d.A. wel woningen kregen toegewezen was op de verkeerde weg. Men sen met een publieke verant woordelijkheid tegenover raad en B. en W. kan en mag men op deze wijze niet aan kritiek bloot stellen, aldus de burgemeester, die nog opmerkte dat ook de heer Orné indertijd niet voor niets uit de commissie is gelopen. Bij de daarop gehouden stem ming bleken de heren F. Goed hals. J. Carels en mevrouw Nier mans tegen het voorstel te zijn. De \vooncommissie behoort hier mede tot het verleden. Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten werd een geldlening groot 300.000 aange gaan voor het maken van riolc- rings- en bestratingswerken in het uitbreidingsplan. De looptijd van de lening is 25 jaar, de rente 4'2 "0, de koers 97 "V Aan de firma Lievense en Hui- bertse werd het werk opgedra gen. In de Dl'. Boormanstraat zal de gemeente Breskens zelf nog 6 woningwetwoningen bouwerï en 2 zullen gebouwd kunnen wor den door de R.K. Woningbouw vereniging, aldus besloot de faad na een breedvoerige discussie. Daar bij onderzoek is gebleken dat slechts 5 leden van de wo ningbouwvereniging voor oen woning in aanmerking komen, leek het B. en W. een goede op lossing. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Rondvraag. Dc heer Vergouwe informeer de naar het sportterrein. Dc burgemeester betreurde het met de raad. dat de plannen zo heel veel instanties moeten pas seren. Hij verwachtte niét dat men voor het najaar met dc werkzaamheden kan beginnen. Een Hongaarse. die met haar man uit Boedapest vluchtte cn nu in Parijs woont is erin ge slaagd het cordon rond mevr. Chroesjtsjef te doorbreken om haar een brie) te overhandigen. In deze brief vraagt het echt paar de echtgenote van de Rus sische premier om hulp teneinde het zesjarig dochtertje van de Hongaren, dat nog in Boedapest verblijft, naar Parijs te kunnen laten komen. VOGELWAARDE Geboren: IS maart: Maria Bertha Johanna, d. v. Josephus P. Hemelaar en Astrid A. M. van Himsto. Overleden: 18 maart: Elisa beth Apolonia Asselman, 69 j„ wed. van Camitlus de Maat; 22 maart: Francies Josephus van Poorten. 89 j., wedn. van Sera- phina Maria Daalman. (Adv.) 18) door Nadruk verboden. „Ik zou graag vandaag naar Madrid gaan, Fina". zei Olga. „Ik heb genoeg van dc stilte cn een zaamheid hier. Waarom blijven we hier eigenlijk?.... Dit grote huis met ai die afgedekte meube len en die verwaarloosde tuin, lijkt wel op een grafkelder. Ik wil in de stad wonen." Op Fina's gezicht was een gren zeloze verwarring te lezen. „Dat is totaal onmogelijk", haperde ze. „Waarom...." vroeg Olga ver baasd. „Omdat... omdat or schilders bezig zijn... Er moet in huis van alles verbeterd en gerepareerd worden... Ze zullen zeker nog wei acht dagen werk hebben... En madame heeft gezegd, dat we tot zolang hier moeten blijven Olga zuchtte: „Dan zal er niets anders opzit ten dan hier te blijven...." Fina zuchtte ook. „Het is hier nog zo kwaad niet", zei ze bij wijze van troost. „Als die overtrekken u zo hinderen kan ik ze wel wegnemen." LUISA-MARIA LINARES „Och nee. dat loont de moeite niet." Olga aarzelde even. „Denk je, dat mijn.... mijn zwager me een dezer dagen mee naar Madrid zal willen nemen? Ik ben zo lang uit Spanje weggeweest. Ik zou zo dolgraag weer eens door de stra ten van Madrid willen lopen. Weet je wat ik de laatste dagen in Rio de Janeiro heb gedaan, 'Zodra ik weer uit bed mocht? Ik heb uren in de bioscoop gezeten. Ik had er zo'n behoefte aan me te verzadigen aan het leven.... aan mensen. Begrijp je wat ik bedoel?" „O ja, volkomen Voor het eerst wierp ze Olga een blik toe, die begrijpend leek. doch het niet was. Tiaar ogen drukten een gretige, ongezonde nieuwsgierigheid uit. „Het moet vreselijk zijn ge weest wat li allemaat heeft be leefd". zei ze, terwijl ze werk tuigelijk haar stem liet dalen. Het leek wel of ze er plezier in had hij al de narigheden, die Ol ga had doorgemaakt, stil te staan. „Ja. zei de jonge vrouw huive rend, „maar dat is voorbij en ik wil er niet meer aan denken. Die nachtmerrie ligt achter me." Fina knikte zonder overtuiging en liep naar de deur. In het voor bijgaan wierp ze, ais tegen haar zin, weer een blik op het por tret van André en voegde er bij: „Het is maar het beste dat te geloven „Wat bedoel je daarmee?" vroeg Olga scherp. Maar Fina had de kamer al verlaten en Oiga bleef alken met haar gedachten. In de hal waren van enkele stoelen de hoezen afgenomen, maar niet van alle. Xavier stond in de eetkamer het enige be woonbare vertrek op de beneden verdieping voor een open raam waardoor de frisse morgen lucht naar binnen stroomde. „Ik dacht er over een tochtje op de rivier te gaan maken. Heb je zin om mee te gaan, Olga?" Zijn gefronste wenkbrauwen en de donkere kringen onder zijn ogen wezen er niet op dat hij beter gestemd was dan de vorige avond, maar toch schenen cjc sporen van het vele drinken, waaraan hij zich, volgens Fina, te buiten ging, verdwenen te zijn. Hij droeg een dikke, grijze pull over met rolkraag en een broek in dezelfde kleur. Hij tikte met zijn onafscheidelijke stok voort durend tegen de poten van dc meubels. „Ja, ik wil graag meegaan." Ze ging naar boven om haar mantel te halen en liep, om Xa vier in te halen op een drafje de tuin door. Die stond vol plassen en haar voeten zogen telkens in de modder vast. Het was wel een armzalige imitatie van een tuin, vond ze. Xavier probeerde de ge roeste grendel van het hek terug te schuiven en maakte daarbij zijn vingers vuil. Hij werd onge duldig en mopperde, hetgeen Ol ga deed lachen. „Waarom lach je?" „Neem mc niet kwalijk," zei ze blozend, „maar het amu^pert me dat je je al zo vroeg in de mor gen boos maakt..." En ze had de moed er ondeugend bij te voe gen. „Ik dacht, dat zoiets je al leen 's nachts overkwam." Hij keek haar verbluft aan, doch zijn gezicht ontspande een wei nig. Achter het hek bevond zich een soort steiger en daaraan lag, vastgemaakt aan een boom. een miserabel kano'tje, het engie vaartuig dat aanwezig was. „Moeten we daarin?" vroeg Ol ga weifelend. „We hebben geen andere keus," zei hij. Ze aarzelde even en protesteer de toen: „Maar dat ding zal direct omslaan. Je hebt het zeker in lang niet gebruikt?" (Wordt vervolgd.) Vrij velen, hebben dinsdag de regen getrotseerd om Chroesjts jef bij zijn aankomst bij het stadhuis te Reims te begroeten. Eerder op de dag had de Rus sische premier Verdun en Douaumont bezocht. Na de lunch die de Russische gast op het stadhuis van Reims werd aangeboden, hield hij een rede. Hij zei dat Frankrijk vele Duit se invasies heeft gekend. Op nieuw sprak hij over de wraak- lustige machten in West-Duit.s- land en zei hij dat de overblijf selen van dc oorlog moesten worden verwijderd. Daarom zal er een vredesverdrag met Duitsland moeten worden ge sloten. Als de Russische pogin gen geen resultaat zuilen heb ben, zal de Sowjet-Un'e een af zonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten, zo her haalde hij. Deze verklaringen gingen gepaard met felle aan vallen op bondskanselier Ade nauer. Daarna bezocht Chroesjtsjei in ijltempo de kathedraal van Reims. De ramen en de Gothi- sche kunst „deed" hij in tien minuten. Vervolgens ging Chroesjtsjef met zijn gevolg naar Epernay voor een bezoek aan de kelders van een der beste champagne soorten. (Adv.) Op de fiets... fijne vacantiel Dinsdag heeft de Zwitserse bondsraad de toetreding vaffl Zwitserland tot de Europese Vrijhandels Associatie (E.V.A-I1 goedgekeurd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2