ion en jg je irigade De toestand in Zuid-Afrika Aanslag te Luik De landingen op Nieuw-Guinea W eeroverzicht ROKKEN Herter over Chroesjtsjefs opmerkingen over West-Duitsland ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Zaterdag 26 maart I960 weer open! Geertsema je het nog adier Willy ;n melk per rden. Want Ten eerste staan. En d: je extra alles beter [-Brigadier! op? of yoghurt, melk of pap. Geertsema je het nog adier Willy en melk per rden. Want Ten eerste r staan. En id: je extra alles beter [-Brigadier! op RIJG JE ,a uaa Hoofdeer MAANDAG 28 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4945 Premier Verwoerd aan het woord Negers in Zuid-Afrika hoeven geen persoons bewijzen meer te tonen. De Zuidafrikaanse politie heeft zaterdag in Pretoria bekend ge maakt dat zij de negers niet meer •zal vragen hun persoonsbewijzen te tonen. Zuid-Afrika officieel: „ORDEVERSTOORDERS SCHOTEN HET EERST" OFFICIEEL VERZOEK VAN AFRIKAANS- AZIATISCHE GROEP AAN DE VEILIGHEIDSRAAD Verenigde Staten voor Veiligheidsraad besprekingen over Zuid-Afrika LOONSVERHOGING VAN VIER PROCENT IN DE LANDBOUW GOEDGEKEURD salons j'obeft' Prinses Beatrix op Floriade AANSLAG OP SYNAGOGE IN DE VERENIGDE STATEN De kosten van levensonderhoud in de Verenigde Staten Ontvangen postpakket ontplofte Stakingsverbod in Indonesië TANKBOOT IN DE LUCHT GEVLOGEN Indische congrespartij behaalt overwinning Terlenka «NOVITA» Herter over Berlijn en de topconferentie Westerse bijeenkomsten vóór de topconferentie NIEUWE ITALIAANSE REGERING PRIJSINDEXCIJFERS VAN HET LEVENSONDERHOUD OOSTDUITS VOORSTEL Boelganin met pensioen. altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES m - of yoghurt, melk of pap. ikc M-feesten md gehouden st best: meer - door melk. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 1 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het inaandagnummer: zaterdags 10 uur. De premier van Zuid-Afrika, dr. Verwoerd, heeft er bij de blanken in Zuid-Afrika op aan gedrongen niet vooringenomen jegens de negers te worden of vijandige gevoelens tegen hen te gaan koesteren na de onlusten van enkele dagen geleden. Op een massabijeenkomst in Meyerton, in Transvaal, zei hij: ,,De zwarte massa's van Zuid- Afrika verdienen dit niet. Ik ken ze in alle delen van het land. Zij zijn rustig en vredelievend en loyaal aan de regering en het be stuur". Hij zei dat het slechts kleine groepen zijn die de oorzaak van de moeilijkheden waren. Deze bestaan uit mensen die uit zelf- zuét.t de massapsychologie aan wenden om hun doel te bereiken. „Wij zullen niet verstoord zijn over hetgeen de buitenwereld in alle onwetendheid zegt. Wij willen doen wat als Christenna tie rechtvaardig is jegens de mensen en mede-mensen in dit land. Wij zijn ons ervan bewust tlat er een gemeenschappelijke basis van menselijkheid is. Wij beseffen ook wat de buiten wereld vaak niet doet dat men niet slechts rekening heeft te houden met de Bantoe, maar dat er ook de blanke in Afrika is. De blanke bracht de beschaving naar dit land en alles wat de Bantoe geërfd heeft kwam tot stand door de kennis en ijver van de blanke". De premier zei dat de waarde van de rol van de neger erkend werd. „Wij zullen ervoor zorgen dat hij beloond wordt voor het geen hij voor het land heeft ge daan, maar als wij er niet wa ren geweest zouden zij elkaar vermoord hebben". De blanke is op velerlei wijze de bewaker van de negers ge weest. De blanke vestigde zich in onbevolkte gebieden. De negers vestigden zich in een eigen ge bied en over het algemeen blijft ieder nog in het eigen gebied. Wij hadden hun gebied kunnen weg nemen zoals vele landen in an dere delen der wereld die het land koloniseerden gedaan heb ben. De blanke deed dat niet in Zuid-Afrika. Het Zuidafrikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft in een uitgegeven bekend making, waarvan de tekst vrij dagavond te Londen door het Zuidafrikaanse hoge commis sariaat werd gepubliceerd, ver klaard dat de „beweringen van cle Afrikaanse en Aziatische le den van de V. N., volgens welke de ordeverstoorders te Vereeni- ging en Langa louter vreedzame bedoelingen hadden en ongewa pend waren, volslagen vals zijn." „Op deze beweringen hebben genoemde V. N.-leden om een bijeenkomst van de veiligheids raad verzocht. De waarheid is echter dat, zoals uit het inge stelde onderzoek is gebleken, twintigduizend inboorlingen deel namen aan een tevoren georga niseerde demonstratie. De demonstranten hebben de politie met verschillende wa pens, waaronder vuurwapens, aangevallen en zij waren het, die de eerste schoten losten. De politie heeft toen, om zich te verdedigen en om erger onheil te voorkomen, teruggeschoten", aldus de verklaring van het Zuidafrikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. In de verklaring wordt er ook nog op gewezen dat op 24 ja nuari j.l. negen politiemannen, onder wie vier blanken, door ne gers, omwoners van het nabij Durban gelegen dorp Cato Ma- nor, werden vermoord, toen zij nasporingen deden naar clan destiene stokerijen van sterke drank. De Afrikaans-Aziatische groep in de Verenigde Naties heeft de Veiligheidsraad officieel ver zocht, de toestand te bespreken, die ontstaan is uit „het doden op grote schaal van ongewapen de en vreedzame betogers in Zuid-Afrika". Het schrijven van de groep aan de Veiligheidsraad, waarin om een onmiddellijke bijeen komst van de raad wordt ver zocht, is door 28 van de 29 lan den van de groep getekend. Al leen de vertegenwoordiger van Laos wacht nog op instructies van zijn regering. Een datum voor de bijeen komst van de raad moet nog vastgesteld worden, maar woordvoerders van de V. N. verwachten dat de raad dinsdag bijeen zal komen. De voorzitter van de Veilig heidsraad, de Amerikaan Lodge, heeft later bekendgemaakt, dat de Veiligheidsraad morgenmid dag bijeen zal komen. De Afrikaans-Aziatische groep heeft haar genoegdoening uit gesproken omtrent een medede ling van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Herter, dat de Verenigde Staten voor plaatsing op de agenda van de door de Afrikaans- Aziatische groep aanhangig ge maakte kwestie zijn. Een afge vaardigde zei, dat hierdoor be handeling van de zaak door de Veiligheidsraad zo goed als ver zekerd is daar hij verwacht, dat ook de Sowj et-Unie, Polen, Ceylon, Tunesië, Argentinië en Ecuador voor behandeling van de onderhavige kwestie door de Veiligheidsraad zijn. (Voor de plaatsing van een kwestie op de agenda van de Veiligheids raad zijn zeven stemmen vereist.) BIJEENKOMST VEILIG HEIDSRAAD EEN DAG UITGESTELD De spoedvergadering van de Veiligheidsraad, die op verzoek van de Afrikaans-Aziatische lan den morgen de ongeregeldheden in Zuid-Afrika zou behandelen, is op verzoek van Zuid-Afrika 24 uur uitgesteld. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft vrijdag te Washington op een persconferentie verklaard dat de V. S. voorstanders zijn van een bespreking door de Veiligheidsraad van het door de recente wanordelijkheden in Zuid-Afrika opgeworpen vraag stuk. Het College van Rijksbemidde laars is akkoord gegaan met de loonsverhoging van vier procent in de landbouw, waartoe het Landbouwschap had geadviseerd. In de verschillende provincies zullen de nieuwe C. A. O.'s, die per 1 april moeten ingaan, nu op basis van deze vier procent wor den afgesloten. (Advertentie.) Te Gadsden in de Amerikaanse staat Alabama is vrijdagavond een bomaanslag gepleegd op een synagoge, waar op dat ogenblik circa 180 mensen een dienst volg den. De bom, die vanuit een auto werd geworpen, kwam echter tegen een raamkozijn terecht en viel op straat. Op de mensen, die daarop naar buiten kwamen om te kijken wat er aan de hand was, werd vanuit de auto ge schoten. Een man werd ernstig gewond. Be kosten van levensonder houd in de Verenigde Staten, die in de twee voorafgaande «aanden omlaag waren gegaan, rijn in februari tot een record hoogte gestegen, zo werd dezer dagen bekend gemaakt. liet indexcijfer van het Ame rikaanse ministerie van Arbeid voor de prijzen van consumptie goederen is voor februari t.o.v. januari met 0,2 procent geste gen tot 125,6. Het indexcijfer is ™ofm7/49OP h6t g6middelde Een 41-jarige hoogleraar in de geschiedenis, George Laperehes, is hot slachtoffer geworden van een aanslag in zijn woning te Luik. De hoogleraar had een postpakket ontvangen, waarin zich naar het scheen een boek bevond. Bij het uitpakken deed zich een hevige ontploffing voor, die de eerste verdieping van de woning verwoestte. Laperehes is ernstig gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het parket van Luik heeft een onderzoek geopend en het schijnt dat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat de aanslag van po litieke aard is en verband zou kunnen houden met een aanslag waarvan onlangs een Algerijnse student in Brussel het slachtoffer werd. Georges Laperehes maakte deel uit van een linkse beweging die sympathiseert met de F.LN. Hij zou kort geleden een Algerijnse student onderdak verleend heb ben. Belgisch leraar slachtoffer van de „Rode Hand?" Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat een verband tussen deze aanslag en een moord op een Algerijnse student in Brussel, die eerder deze maand ls ®ePieefd-, niet is uitgesloten. Politiedeskundigen hebben ge constateerd, dat de bom met gTO- te kennis van zaken in het boek was geplaatst. Dit doet vermoe den dat men met een organisatie te doen heeft. Op door de kamer verspreide stukken van bladzij den waren de woorden „Tune- De Indonesische minister van Defensie, chef legerstaf Nasution heeft alle stakingen in Indonesië verboden verklaard. In Semarang waren kortgele den arbieders van een ijsfahriek en werfarbeiders in staking ge gaan om hun eisen om hogere bonus-uitkeringen (voor het Le- baranfeest het einde van de Vasten) kracht bij te zetten. Deze bedrijven waren vroeger Neder lands bezit. De chef van de marinestaf, Mar- tinata heeft verklaard dat alle scheepvaartmaatschappijen en aanverwante bedrijven „voor de staat vitaal" zijn. Dit betekent, al dus Reuter, dat stakingen en uit sluitingen bij deze maatschappij en verboden zijn. nog sië" en „Gestapo Francaise" leesbaar. Lapeche is later overleden. Hij kon niet meer worden gehoord. Hij was gehuwd en heeft twee kinderen. Zijn vrouw was niet thuis toen de aanslag werd ge pleegd. Zij verblijft al enige tijd in een ziekenhuis. Een Amerikaanse militaire trein, die van Bremerhaven op weg was naar Berlijn, is zater-1 dagmorgen vroeg aan de Oost- duitse grens opgehouden en naar Helmstedt teruggezonden, omdat er op een koelwagen hakenkrui zen gekalkt waren. Amerikaanse autoriteiten zijn in Helmstedt aangekomen om een onderzoek in te stellen. dtkwMrari krf apart» cocW •orb 16 krovwtWfjfroaf 9 hm«uz«o individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. door onze buitenlandse contac ten, zijn wij volledig georiënteerd op de nieuwste haarmode: ligne „duo", dezer dagen te parijs ge lanceerd. Uit Caracas wordt gemeldt dat de ruim 17.500 ton metende Pa namese tankboot „Mobil Astral" vrijdagavond in de haven van La Cruz in de lucht is gevlogen. 23 van de 56 bemanningsleden worden vermist. De Indische Congrespartij van premier Neorot I» als de grote overwinnaar uit cte bus gekomen bij de indirecte verkiezingen voor een derde van de senaatszetels die om de twee jaar worden ge houden. De partij, die op het ogenblik aan het bewind is, kreeg 56 van de 72 zetels. De socialis tische partij behaalde 5, de on- afhankelijken 4 en de commu nisten 2 zetels. (Adv.) die U nergens ziet ZO APART ZO MOOI Axeïsestraat - Terneuzen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, wilde vrijdag op zijn persconfe rentie niet ingaan op een op merking van een verslaggever over de verklaringen, welke de Sowjetrussische premier Chroes- jtsjef in Frankrijk heeft afge legd over het „gevaar van een herleving van het militarisme in West-Duitsland". Herter verklaarde dat er nog „tijd genoeg" zou zijn om com mentaar op Chroesjtsjef uitla tingen te geven, wanneer deze zijn bezoek aan Frankrijk en zijn besprekingen met president De Gaulle had beëindigd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde ook nog dat Adenauers recente voorstel voor het houden van egn volksstemming in West- Berlijn voor de Amerikaanse regering als een verrassing kwam. Hij meende dat het in de eerste plaats aan de Westber- lijners en hun wettige regering was, om zich over het voorstel van de Westduitse bondskanse lier uit te spreken. Dr. Adenauer deed dit voor stel zestien dezer in een toe spraak, die hij gedurende zijn bezoek aan Washington hield. De bondskanselier meende dat de resultaten van deze, vóór de komende topconferentie in Parijs te houden volksstem ming, op ondubbelzinnige wijze zouden aantonen dat de West- berlijners géén wijziging van de status van hun stad wensen. Herter merkte op dat dr. Adenauer het standpunt had in genomen dat ontwapening de sleutel vormde voor een vermin dering van de internationale spanning en dat daarom dit vraagstuk de hoofdschotel moest vormen bij het komende over leg tussen Oost en West. „De Verenigde Staten verwachten dat èn over Berlijn, èn over het ontwapeningsvraagstuk van ge dachten zal worden gewisseld en zij achten beide problemen zeer belangrijk," aldus Herter. Herter heeft voorts meege deeld dat de Westerse minis ters van Buitenlandse Zaken zeker twee en mogelijk drie bij eenkomsten zullen houden vóór de in mei a.s. te Parijs begin nende topconferentie tussen Oost en West. De eerste bijeenkomst wordt 12 april te Washington gehou den, de tweede eind april te Is tanbul, terwijl de ministers mogelijk nog een derde maal te Parijs, vlak voor het begin der topbesprekingen, zullen beraad slagen. De heer Bot, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamer lid de heer Ritmeester (VVD), nadere mededelingen gedaan over de berichten, dat in Neder lands Nieuw-Guinea een zekere kapitein Boetje Loen met een groep ongewapende Indonesiërs in twee prauwen, komende uit Ambon, bij Fak-Fak is geland en naar Sorong is doorgetrok ken. De demissionaire Italiaanse mi nister van begrotingszaken, Fer nando Tambroni, heeft vrijdag avond erin toegestemd een nieu we regering te vormen, 31 dagen na het begin van de politieke crisis in Italië. President Gronchi heeft een door Tambroni voorgelegde lijst van ministers goedgekeurd. De door Tambroni gevormde regering bestaat geheel uit chris ten-democraten. Tambroni maakt deel uit van de linkervleugel van de christen-democratische partij. De christen-democraten komen 26 stemmen in de Tweede Kamer tekort voor een volstrekte meer derheid. Antonio Segni, premier van de vorige Italiaanse regering, is in de nieuwe regering minister van Buitenlandse Zaken. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van ge zinnen van hand- en hoofdarbei ders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, onderging van medio januari 1960 tot medio februari 1960 geen wijziging. Het indexcijfer inclusief A. O. W. bleef staan op 126 en het index cijfer exclusief A.O.W. op 121. •Binnen de afzonderlijke uit gavencategorieën deden zich evenwel de volgende veranderin gen voor: Het indexcijfer van de groep „voeding" daalde van 128 in jan. 1960 tot 126 in febr. 1960. Dit werd voornamelijk veroorzaakt door een daling van het index cijfer voor aardappelen en groen te terwijl voorts prijsdalingen werden waargenomen voor vlees en vleeswaren, kaas en"eieren. Tegenover deze dalihgen ver toonde het onderdeel textiel een prijsstijging, welke verband houdt met het terugkeren van de prijzen van vóór de in januari plaats gehad hebbende uitver kopen. SCHILDERS VIELEN VAN STEIGER. De zes schilders, die vrijdag avond bij een aluminiumfabriek te Utrecht van een acht meter hoge steiger zijn gevallen zijn de 21-jarige T. v. d. Berg, de 25- jarige H. Oudenader, de 41-jari ge D. Vallenduuk, J. H. de Kruif, P. G. van Kuijk en J. Romen- burg. Hun toestand was zater dagochtend bevredigend. Deze berichten kunnen in hoofdzaak juist worden geacht. Boetje Loen heeft van enige inwoners van Fak-Fak en So rong enkele globale gegevens ontvangen betreffende de mili taire bezetting en de politieke situatie aldaar, aldus het ant woord. De infiltratie ving aan op 8 oktober 1955. Boetje Loen was vergezeld van een metgezel en een aantal roeiers, allen Indo nesiërs, zijn metgezel werd op 12 oktober op een der Radja- Ampateilanden door de bevol king aangehouden, terwijl hij zelf op 6 november d.a.v. met een der roeiers op een ander eiland door de politie werd aan gehouden, na door de bevolking te zijn gesignaleerd; de overige roeiers zijn ontkomen. Loen, zijn metgezel en de roeier zijn naar Manokwari overgebracht en vervolgens uit gewezen, omdat het standpunt werd ingenomen, dat geen straf rechtelijke maatregelen tegen hen konden worden genomen. Loen is in september 1956 met 14 andere Indonesiërs per prauw in een Senggata-baai geland en in september 1957 uit Nederlands Nieuw-Guinea uit geleid. Na deze laatstgenoemde infil tratie hebben zich in de loop van het jaar '59 een drietal in filtraties voorgedaan van onge wapende Indonesiërs, die allen na verhoor en onderzoek zijn uitgewezen. Ook in deze geval len zijn geen strafrechtelijke maatregelen genomen. Om de infiltranten definitief de lust tot infiltratie te doen vergaan, zijn afdoende maatre gelen in voorbereiding, over de uitvoering waarvan overleg gaande is met de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, zo wordt meegedeeld. Nadat Prinses Beatrix vrijdag ochtend in Rotterdam de „Flo riade" had geopend, begaf zij rich naar de Euromast. Vanaf het honderd meter hoog gelegen platform keek rij uit over de Bloemententoonstelling en de Maasstad. De Oostduitse premier Otto Grotewohl heeft bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in een brief voorgesteld een delega tie voor geheel Duitsland naar de aanstaande topconferentie tussen Oost en West af te vaardigen, die „gemeenschappelijke Duitse afvaardiging voor een vredes verdrag" genoemd zou moeten worden. Deze delegatie zou in Parijs de opvattingen van beide Duitse regeringen over een vre desverdrag uiteen moeten zetten. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat Nicols Boelganin. oud-premier van de Sowjet-Unie, onlangs na een lang gesprek met premier Chroesjtsjef beslo ten heeft met pensioen te gaan. Laatstelijk was hij voorzitter van de economische raad van liet dis trict Stavropol. Hij krijgt een pensioen van 3000 roebel per maand. Boelganin zou zich bij Chroesj tsjef hebben beklaagd over de vele kritiek waaraan hij in zijn laatste funktie heeft blootge staan. (Advertentie flitsen de pijn weg Koud weer. Nederland vertoefde tijdens het weekeinde in een noordoostelijke stroming, die zijn ontstaan dank te aan een gebied van hoge luchtdruk op de Oceaan ten zui den van IJsland en een vlak ge bied van lage luchtdruk boven Frankrijk en Duitsland. Daarbij bevonden wij ons in 't overgangsgebied tussen vochtige en warme lucht boven het vaste land waarin het kwik tot om streeks 18 graden opliep, en kou de lucht die uit het Oostzeege bied en Denemarken aanstroom de. Vooral zondag was het binnen dringen hier goed merkbaar. Terschelling meldde namelijk een maximumtemperaturen van maar 4, Den Helder van slechts 5 graden. Steeg het kwik zater dag op vele plaatsen in ons land nog tot 12 a 14 graden, zondag kwam het nauwelijks boven de 10 graden. Zuid-Limburg was met 13 graden het warmst. 1 Ook vandaag zal een noordoos- telijke stroming de aanvoer van koude lucht in standhouden. Om- 1 dat het overgangsgebied dicht ten zuidoosten van ons land blijft I liggen, zal er opnieuw veel be wolking zijn, waaruit plaatselijk wat regen kan vallen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Noordelijke wind. Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen. Matige, langs de Wadden vrij krachtige noord oostelijke wind. Koud weer. ZON MAAN op onder op onder Mrt. 28 6.25 19.06 7.04 20.34 29 6.23 19.08 7.30 21.41 30 6.21 19.10 7.58 22.44 DINSDAG 29 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.05 3.40 4.20 4.30 n.m. 3.29 4.04 4.44 4.54

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1