A.s. afscheid van burgemeester Mr. P. H. W. F. Teilegen F=TM«y* hoeZFgL.... Skeltering, een nieuwe sport! Meer dan 2 miljard! BINNENLANDS NIEUWS BUISMAN Bevrijding RECHTSZAKEN Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 26 maart I960 Fabrieksaardappel garantieprijs vastgesteld ZEEPOST NAAR HARMONISATIE BIJ ONTWIKKELING VAN EUROPESE VERBINDINGEN ADENAUER IN TOKIO Scooterrijdster dodelijk verongelukt Brussel zonder bioscopen Moord in Belgisch ziekenhuis blijkt roofmoord te zijn »0|»w altijd beter met Ook in Nederland veel belangstelling Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK Portugal en Angola. In de Joop der 24 jaren, die Mr. P. H. Vv. F. Teilegen burge meester van Terneuzen is, wij slaan de oorlogsjaren dan maar even over, zal do uitnodiging tot het bijwonen van de epen- hare raadsvergadering op don derdag 31 maart om 10.30 uur zelden zo kort zijn geweest als voor deze laatste keer. Kr staat n.l. slechts één punt op de raads- agenda vermeld: ..Alseheid van Mr. P. H. W. F. Tellegen, als burgemeester der gemeente". Voor velen zal dit zeer veel herinneringen oproepen uit de voorbije vier-en-twintig jaren. Herinneringen, die zeker zullen worden gememoreerd gedurende de vele toespraken, die a.s. don derdag en op vrijdag 1 april zul len worden gehouden. Bij gelegenheden als een af scheid wordt er vaak voor de eerste maal onder de aandacht gebracht wat er in een gemeente als Terneuzen zoal onder de werkzaamheden van de eerste burger ressorteert naast zijn al gehele belangstelling voor alles wat leeft en werkt in deze zich zeer sterk ontwikkelende ge meente. Een ontwikkeling waar aan Mr. Tellegen al die jarpn een zeer aktief aandeel heeft gehad. Als eerste functie, volgend op die van burgemeester staat ver meld ambtenaar van de Burger lijke Stand Vervolgens voorzit ter Stichting schooltandverzor- ging Oost Zeeuws-Vlaanderen. Commissaris (plaatsvervangend (Advertentie.) Zo juist verschenen Gen.-maj. B. KONING van Nederland 1!) 14-1945 Prijs ƒ9,90 Voorhanden in: Bockhandel Firma P. I. VAN DK SANDK Noordstraat 55 - Terneuzen Nadat minister Marijnen bij de behandeling van de land bouwbegroting 1960 in de Eerste Kamer reeds de verwachting had uitgesproken, dat de fa- brieksaardappelprijs indien zich geen onverwachte verwik kelingen zouden voordoen voor oogst 1960 op 7.10 per 100 kg zou uitkomen, heeft hij thans de prijs inderdaad op dit bedrag vastgesteld. Het Landbouwschap heeft tegen deze prijs, die iets be neden de kostprijs ligt, bezwa ren aangevoerd. De minister stelt zich even wel op het standpunt, dat het systeem van coördinatie der verschillende garantieregelin gen met zich medebrengt, dat de overcompensatie voor de voergranen tengevolge van de invoering van de uniforme graantoeslag voor de lichte gronden, gepaard dient te gaan met een kleine korting van 0.20 per 100 kg op de fa- brieksaardappelprijs. voorzitter) N. V. Waterleiding maatschappij Zeen wscn-Vlaan- deren", voorzitter van de Vereni ging van burgemeesters en secretarissen in Oost Zeeuws- Vlaanderen, lid van het Provin ciaal Watersnoodcomité, lid van de commissie van scheidslieden bedoeld in artikel 37 van het Pensioenfonds N. V. Zeeuwsch- v laamsche Tramweg-Maatschap pij, kun tonrech ter-plaatsvervan ger, lid van het Kringbestuur van het Ned. Koode Kruis Kring Zeeland, voorzitter van de afde ling terneuzen van het Nenerl. Roode Kruis, lid van het hoofd bestuur van het Koningin Wil- helminafonds, voorzitter van do vereniging „Havenbelangen Ter neuzen voorzitter Commissie van Advies voor de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Terneuzen, voorzitter van de Commissie van Bestuur Centraal Bouw- en Woningtoe zicht in Oost Zeeuws-Vlaaride- ren, voorzitter van het Bestuur van de Beschuttende Werkplaat sen, lid van de Commissie samen werkende gemeenten in de Ka naalzone, bestuurslid van de ont- wikkelingscommissie Zeeuwsc-h- V'laanderen, commissaris van de N. V. Handelsmij „De Schelde", commissaris van de N. V. „Kera- cem", lid an de Provincale Ad viesraad Volkshuisvesting, voor zitter-secretaris van de afdeling Terneuzen Benelux, president van het college van curatoren van het Petrus Hondius Lyceum, voorzitter van de Commissie van Toezicht M. O. t Petrus Hondius Lyceum l, bestuurslid van de Stichting Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, lid van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, bestuurslid „Zeeuwsch-Vlaams Borgstellingsfonds en lid van het bestuur instelling voor B. L. O. JL Op 22 maart 1895 werd Mr. P. H. W. F. Tellegen te Groningen geboren. Na zijn promotie tot Mr. in de rechter, was hij van oktober '21 toi mei '22 tijdelijk werkzaam op het secretariaat van de Nederlandse Redersver- x>niging te 's-Gravenhage. Hij heeft zich daarna verbonden voor de rechterlijke macht in het voormalige Ned.-lndië, waar heen hij in augustus 1922 werd uitgezonden. Achtereenvolgens was hij in Indië werkzaam als waarnemend griffier bij de Raad van Justitie te Makassar, als ambtenaar ter beschikking van en voorzitter van de Landraad te Batavia en als ambtenaar ter beschikking van de fiscaal-grif fier bij de Krijgsraad te Batavia. In mei 1925 verzocht en ver kreeg hij zijn ontslag uit de gou vernementsdienst en werd be noemd tot advocaat en procu reur bij het Hooggerechtshof van Nederlands-Indië en als zodanig was hij tot mei 1929 medewerker op het advocaten kantoor van Mr. P. H. Fromberg te Batavia. In juni 1929 vestigde hij zich zelfstandig als advokaat en pro cureur bij de Raad van Justitie te Semarang, vanwaar hij we gens ziekte einde 1935 naar Nederland terugkeerde. Met ingang van 1 juli 1936 werd Mr. Tellegen benoemd tot burgemeester van Terneuzen. Deze functie vervult hij met on derbreking van 1 september 1941 tot 21 juni 1945, tot 1 april 1960, de dag waarop hem op zijn ver zoek eervol ontslag werd ver leend, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. s.s. „Argentina Star" 31 3 Australië m.s. „Bartenstein" 30 3 Brazilië: s.s. „Argentina Star" 31/3 Canada s.s. „Rijndam" 28 3 s.s. „Korendijk" 30 '3 Chili: Via New York 30 3 Ned. Antillen s.s. „Telamon" 293 Nieuw Zeeland: s.s. „Rangitiki" 31/3 Suriname m.s. ..Amazonas" 30 3 Unie van Zuid-Afrika en Zuid West-Afrika: m.s. ..Oranjefontein" 29, 3 Brits-Oost-Afrika s.s. „Pierre Loti" 31/3 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak- kettten geven de postkantoren. In Brussel hebben de afge lopen weken de Europese com missie en deskundigen uit de zes E.E.G.-landen besprekingen ge voerd over de toestand van het wegennet en de spoorlijnen, die van groot belang zijn voor de ontwikkeling van de Europese gemeenschappelijke markt. De volgende maand zullen de water wegen worden besproken. Voor ons land worden in het bijzonder de besprekingen over het wegennet van belang geacht. Een van de aspecten daarbij is de verbinding tussen Breda en Antwerpen. Weliswaar heeft de Europese economische commissie van de Ver. Naties in Genève een wegenplan opgesteld, waarbij eerst over een tiental jaren aan de verbetering van deze weg zou worden begonnen, doch als on derdeel van de wegverbindingen tussen de zes E.E.G.-landen wordt thans gestreefd naar een bespoediging hiervan. Deze week zijn in Brussel de voor de Euromarkt belangrijke internationale spoorverbindingen aan de orde geweest. Tussen ver tegenwoordigers van het direc toraat-generaal vervoer van cle E.E.G.-eommissie en de nationale deskundigen is van gedachten gewisseld over de electrificatie van enkele internationale lijnen en de verbetering van de ver voerscapaciteit. Hierbij wordt gestreefd naar harmonisatie en er zijn enkele plannen in studie genomen, die betrekking hebben op de spoorwegen in Frankrijk, Duitsland en Italië. Nagegaan zal worden of met medewerking van de Europese Investeringsbank deze plannen zullen kunnen wor den versneld. Op 10 mei zal het gesprek aan de hand van door de drie landen in te dienen projecten worden voortgezet. Bondskanselier Adenauer is vrijdag voor een officieel bezoek van zeven dagen in Tokio aange komen. Hij kwam met minister Von Brentano uit de Ver. Staten waar hij onder meer besprekin gen over Berlijn heeft gevoerd. Het bezoek van de kanselier is het eerste van een Duitse rege ringshoofd aan Japan. j'-'* -""V" /.V Op de rijksweg Amers foort—Apeldoorn ter hoogte van Terschuur is een uit de richting Amersfoort komende personenauto donder dag bij het inhalen van een militaire truck tegen een uit tegen over gestelde richting komende scooter ge botst. De scooterberijd ster, de 20-jarige mej. A. R. A. uit Apeldoorn werd hierbij op slag gedood. De personenauto, ram de na de botsing met de scooter de militaire vrachtwagen, zodat de twee wagens schade op liepen. •fr De foto boven toont de beide auto's; de on derste de zwaar ver nielde scooter. Vrijwel alle Brusselse biosco pen hebben vrijdag hun deuren voor een week gesloten als ge volg van de staking, die de Bel gische bioscoopbond heeft geor ganiseerd als protest tegen de onrechtvaardig hoog geachte vermakelijkheidsbelasting. In aanplakbiljetten zeggen de bio scoopdirecties, dat de staking „wil vermijden, dat een groot aantal bioscopen voorgoed zal moeten sluiten of de prijzen als gevolg van de zware lasten aanzienlijk moeten verhogen". Van de 10.000 werknemers in de Belgische bioscopen komen 4.000 in aanmerking voor een werkloosheidsuitkering. De overige zijn ook in andere be drijfstakken werkzaam. De 35-jarige Belgische stewar dess Maria Senecaut, die in ja nuari van dit jaar in haar ka mer in het St. Augustinuszie- kenhuis in Wilrijk om het leven werd gebracht, blijkt het slachtoffer te zijn geweest van een roofmoord. De 22-jarige dader heeft vrij dag bij verdere ondervragingen door de politie bekend de vrouw te hebben willen beroven. Zij was echter wakker geworden, toen hij haar kamer binnen drong. Met een steen, die hij in de tuin van de kliniek had op geraapt, bracht hij haar met de daarna ontstane worsteling dodelijke verwondingen toe. Hij verklaarde haar bed in brand te hebben gestoken om de in druk te wekken, dat er een on geluk was gebeurd. Aanvankelijk had de dader verklaard, dat er in de kamer een twist was ontstaan, nadat het slachtoffer hem eerst zelf had binnengelaten. (ook als 't poederkoffie is) De lange lijst van sporten, die in ons land ba- oefend worden is sinds kort met een geheel nieuwe vorm van sportoefening uitgebreid. Uit de Verenigde Staten n.l. is „Skeltering" naar de lage landen over gewaaid en al is het aantal daadwerkelijk be oefenaren van deze sport dan op het moment nog niet groot het ziet er wel naar uit dat skeltering ook hier binnen korte tijd een grote schare enthou siaste aanhangers zal hebben. Onder skeltering verstaan we het rijden met zo eenvoudig mogelijk gehouden gemotoriseerde voer tuigen we kunnen het nauwelijks auto's noemen maar dat is niet het aantrekkelijkste van deze vorm van sport. Meestentijds hebben de deelnemers hun voertuig zelf vervaardigd, waarbij men dikwijls met zeer simpele hulpmiddelen genoegen moet nemen. Het constructieve element speelt bij skeltering dus een belangrijke rol, hoewel er in Amerika natuurlijk al slimme zakenlieden zijn, die de skelters of go-karts kant en klaar in de handel brengen. Helemaal zonder gevaar is deze sport natuurlijk niet, ofschoon de snelheden over het algemeen niet hoog zijn. Het is daarom toe te juichen, dat de Ne derlandse Autosport Vereniging, de N. A.V., zich belast heeft met het toezicht op deze vorm van (Adv.) 2.000.000.000,—) Dat ls het totaal spaartegoed bij de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank t( Utrecht. Ruim twee miljard gulden Ook U kunt profi teren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaor bij de Walstraat T TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL sportbeoefening, o.a. door het samenstellen van een voorlopig reglement met betrekking tot de eisen die bij het rijden in wedstrijdverband aan deelne mers en de wagens zullen wor den gesteld. Remmen verplicht! <*>- sVf* Zo werd b.v. bepaald, dat de skelters in drie klassen verdeeld zijn, t.w. junior-skelters met een cilinderinhoud tot 50 cc, de nationale skelters met een zui gerverplaatsing tot 125 cc en Len slotte de grootste, de inter nationale klasse, waarbij wa gens met een motorinhoud tot maximaal 200 cc worden toege- laten. Omwille van de veiligheid werd voorts voorgeschreven, nat alle skelters uitgerust moe ten zijn met een reminstallatie, waarbij tenminste twee wielen tegelijk hetzij voor of achter kunnen worden afgeremd. Ook een koppeling behoort tot de verplichte uitrusting, waar bij het echter aan de construc teur wordt overgelaten of deze een mechanische of een auto- JONGEMAN DOOK LOS WERKMAN NEERGESTOKEN De 36-jarige los werkman M. L. heeft donderdagavond op de hoek van de Tweede Gouds bloemdwarsstraat en de Linden- gracht te Amsterdam de 17- jarige houtbewerker J. de B. met een mes een steek in de rug onder het linker schouder blad toegebracht. Een vriend van het slachtoffer, de 20-jarige W. van L., werd eveneens door de los werkman aangevallen. Hij liep echter geen verwondin gen op. Wel werd zijn kleding vernield. De houtbewerker is naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht. Waarschijnlijk is de los werk man in woede ontstoken over een opmerking, die echter niet hem maar een juist passerend meisje gold. De los werkman is later aangehouden maar heeft geweigerd zich' te laten verho ren. JONGEN LEVEND VERBRAND Gisternacht is in Barger-Oos- terveld, nabij Eninien, een zes tienjarige jongen levend ver brand toen het huis waarin hij woonde in vlammen opging. Om ongeveer twee uur brak brand uit in de woning, die ge legen is aan de Buuriweg en die bewoond werd door de lieer J. Ebeltjes, diens echtgenote en zoon met echtgenote en de zes tienjarige pleegzoon J. Orsman. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de twee echtparen zich in nachtkleding ternauwernood in veiligheid wisten te brengen. De pleegzoon kon niet meer wor den gered. De brandweer, hoe wel spoedig ter plaatse, moest zich beperken tot nablussen. Slechts de voorgevel van de wo ning, die aan de gemeente Em- men toebehoorde, is blijven staan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De recherche te Emraen stelt daarnaar een on derzoek in. De gehele inboedel van de woning is verloren ge gaan. BRAND or SLOOPSCHIP Aan boord van het schip, de „Signe", die voor sloop is aange kocht door de Verenigde Utrecht se Ijzerhandel en die tijdelijk op de Lek voor Schoonhoven ligt, is vrijdagmorgen om half twaalf brand ontstaan. Drie slopers waren bezig de hooggelegen gedeelten van het schip los te branden, omdat het anders op zijn verdere tocht niet onder de brug bij Vianen door zou kunnen. Vonken van het snijapparaat moeten op brand bare plaatsen zijn gekomen, waardoor het voormalige ver blijf van de bemanning in brand geraakte. Doordat daar ook veel ander brandbaar materiaal aan wezig was, sloegen de vlammen in korte lijd hoog boven het schip uit. De brandweer van Schoonhoven was spoedig ter plaatse en slaagde er in met drie stralen de op twee plaatsen woe dende brand te blussen. Enkele acetyleenflessen konden tijdig worden verwijderd. TAXIt HAlTT EUR KREEG HARTAANVAL Gistermorgen omstreeks kwart over acht is op de Maartensdijk laan de taxichauffeur W. J. Vos, oud 60 jaar, gewoond hebbend aan de Dedemsvaartweg te Den Haag, bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De heer Vos reed met zijn taxi in de richting van de Maarsbergen- straat en is vermoedelijk als gevolg van een hartaanval tegen een lantaarnpaal gereden. De heer Vos werd naar het zie kenhuis Zuidwal vervoerd, doch hij was reeds overleden voor men daar aankwam. BOERDERIJBRAND De grote boerderijbrand van de landbouwer M. Ittersum te Berkum (gem. Zwollerkerspel) is gisternacht door brand vrij wel geheel verwoest. Het vuur, dat moet zijn ontstaan in de paardenstal, greep zó snel om zich heen, dat de levende have niet meer kon worden gered. Twee paarden, vier koeien, acht vaarzen en een aantal varkens kwamen in de vlammen om. De schade wordt geraamd op enkele honderdduizenden gul dens. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Het vuur werd bestreden door de brandweer van Zwolle en Zwollerkerspel. Aanvankelijk hoopte men het woonhuis te kunnen behouden, maar door de ongunstige windrichting slaagde men hierin slechts ge deeltelijk. Het meubilair kon nog in veiligheid worden ge bracht. Van de paardenstal sloegen de vlammen over naar de dubbele veeschuur, een hooi berg en een loods met land bouwwerktuigen en machines, die alle met de inventaris ver brandden. Eerst" gisterochtend was de brandweer het vuur geheel meester. Toen was er niet veel meer van het grote bedrijf over dan een trieste ruïne. Slechts een klein gedeelte van het woonhuis staat nog overeind. Door de brand zijn drie gezin nen, tezamen elf personen dak loos geworden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting in de paardenstal. SCOOTER RIJDSTER GEDOOD Op de rijksweg Amersfoort— Apeldoorn is gistermorgen om streeks negen uur hef achtste dodelijke verkeersongeval van dit jaar in Barneveld gebeurd. Ter hoogte van Terschuur reed een personenauto, be stuurd door de heer P. A. J. de G. uit Hilversum in de richting Amersfoort. Deze wilde een mi litaire vrachtauto inhalen, maar tegelijkertijd naderde uit tegen overgestelde richting de 20- jarige mejuffrouw A. R. A. uit Apeldoorn met haar scooter. De passerende auto botste recht op de scooterberijdster, die met haar voertuig ongeveer negentig meter werd meegesleurd. Zij was op slag dood. De chauffeur van de auto liep lichte verwon dingen aan het gezicht op. De scooter werd totaal vernield, de auto werd zwaar beschadigd. (Advertentie) matische koppeling toepast. De minimum wielbasis is vastge steld op 1,02 m, terwijl ook werd bepaald, dat de wagens niet met autoped- of kinderwa genwielen mogen zijn uitgerust en dat de wielen op kogel- of rollagers moeten lopen. Jongens van 14 tot 18 jaar kunnen uitsluitend uitkomen in de juniorklasse, terwijl laatstge noemde leeftijdsgrens als mini mum werd gesteld voor deelne ming in de beide andere klas sen. Wedstrijden op komst. Het ligt in de bedoeling ook in Nederland op afgesloten cir cuits wedstrijden met deze skel ters te gaan houden. In de Verenigde Staten is men nog een stap verder gegaan en vin den zelfs ritten plaats over de weg, waarbij afstanden van meer dan 200 km wordgn afge legd. Zover is het echter bij ons nog niet en het is zelfs, jiqg,zeer de vraag, of het hier ooit zover komen zal. In elk geval echter staat skel tering in het middelpunt van de belangstelling en wij menen wel dat deze sport, mits in de juiste banen geleid, een goede kans maakt in ons land. Nu de N. A. V. en ook de K. N. A. C., A. N. W. B. e.a. zich over deze sport ontfermd hebben ziet het er wel naar uit, dat e.e.a., op ge zonde basis geregeld zal wor den. En daar kan de sport al leen maar wel bii varen. Kom fris op en van Uw werk! TWEE JAAR MET AFTREK VOOR IN BEZIT HEBBEN VAN MARIHUANA De rechtbank te Amsterdam heeft vrijdagochtend de 24-jarige in Curagao geboren student Car los E. B. terzake van het in bezit hebben van Marihuana overeen komstig de eis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De jongeman had met nadruk ont kend, dat een pakje met 475 gr. en een bus met 150 gram hennep zaad (waaruit de verdovende Marihuanasigaretten kunnen worden gerold) in het pension in de Valeriusstraat te Amsterdam waar hij woonde, zijn eigendom waren. Het pakje hennepzaad werd door rechercheurs onder een stapel papier in het toilet op de tweede étage gevonden en de bus achter een tafel op de gang, waarop de kamer, die B. met zijn vrouw bewoont, uitkomt. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie in zijn requi sitoir opgemerkt dat in enkele vorige zaken de naam van Carlos B. door vroegere getuigen en verdachten genoemd was in ver band met de handel in Marihua nasigaretten. Het Portugese ministerie van Defensie heeft bekend gemaakt dat de „geheime militaire documenten", die volgens twee Amerikanen, die een bezoek aan de Portugese kolonie Angola hebben gebracht, het be wijs vormen voor het bestaan van een oproerige beweging in deze kolonie, in feite niets an ders zijn dan een tactisch sche ma voor een manoeuvre. Men had dit zelfs na een oppervlak kige analyse van deze documen ten kunnen constateren, aldus de verklaring van het ministerie. Zoals bekend hebben de twee Amerikanen, die lid zijn van een Amerikaans comité voor Afrika, op een persconferentie in New York mededelingen gedaan over deze „oproerige beweging".

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5