UIT DE PROVINCIE triomf ormandië Twee kinderen verdronken VOOR MARS MOE HEID Zondagdiensten Elke dag heeft zijn geheim Zaterdag 26 maafif I960 Saterdag 26 maart I960 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 3 1 6 juni 1 944 terneuzen AXEL BRESKEN5 GROEDE VOGELWAARDE. IJZENDIJKE- SLUISKIL ZAAMSLAG DE TOESTAND IN ZUID-AFRIKA i 1111 IJBM zich door een snelle hg te redden. De fiets van Suurmondt werd echter de auto gegrepen en totaal teld. 16-jarige Leen Suurmondt 15-jarige John-de Smet pen nu precies Vertellen het ongeval gebeurd was. L de verklaringen bleek dtii- de schuld van C., die zon- ip de knapen te letten was tereden en zelfs niets van aken van de fiets had be lt. heer C. werd bij i verstek irdeeld tot een boete van >f 4 dagen, alsmede de toe- ig van de civiele vordering 100 voor de kapotte heer J. B. uit Zeist, die op op het kruispunt |ehoondijke 's avonds door motorrijder werd aange- werd vrijgesproken van iem ten laste gelegde: het vaar brengen van het ver- Hij was niet op onvoorzieh- wijze overgestoken en hard otorrijder niet zien komen, de heer G. uit Sehoon- kon de civiele vordering, j wilde instellen opbergen, ie heer B. werd vrijgespró- ieer F. H. uit Oostburg, die loondijke in zwaar beschon. «stand door de Rijkspolitie aangetroffen, kreeg van itonrechter, mr. H. van der «n ernstige vermaning om ïeer te drinken, rdat H. inmiddels een an- holkuur gedaan heeft, wel- jcces heeft gehad, wilde hem nog eens een kans werd een boete opge- an 150 of 30 dagen, waar. 100 voorwaardelijk met een ijd van twee jaar. Irts werd geëist dat H. zich tellen onder toezicht van leeuws Bureau voor Alco- nc en hij de aanwijzingen p doktoren en van dit bu- hauwkeurig zal opvolgen; 18-jarige J. P. M. M. L., [de te Aardenburg. was ge- voor zijn rijbewijs. Hij erg verheugd in pa's auto januari, doch helaas voor én dag te vroeg, want pas e januari werd zijn rijbe- fgegeven. dit wat voorbarige rijden fiem een boete van 3 of opgelegd. PANDEN Prijs ƒ8,90 P. J. VAN DE SANDE 1st raat 55 - Terneuzen Gemeenteraad. ne raad dezer gemeente komt op donderdag 31 maart a s., des voormiddags te 10.30 uur in open bare vergadering bijeen. De agenda bevat slecht een punt, Afscheid van Mr- P- H. W F. Teilegen. als burgemeester der gemeente. .leugdnatuurwaoht helpt gemeentelijke plantsoen dienst. Leden van de Terneuzense Jeugdnatuurwacht hebben gis ternamiddag de gemeentelijke Plantsoendienst geholpen bij het nlanten van rozenstruiken op het in aanlog zijnde plantsoen op de voormalige Molendijk. Een tien- Uileerlingen van de 5e en 6e klas van dc Hervormde school en van de R. K. Jongensschool zijn onder leiding van de tuinman, de heer J. Hamelink en onder super visie van de heer Will, hierbij be- hulDZaam geweest. Door het be stuur van de Jeugdnatuurwacht is besloten deze proef te nemen om op deze wijze de leerlingen van de lagere scholen die lid van de J N. W. zijn, op daadwerke lijke wijze te laten meewerken aan het instandhouden en be schermen van onze plantsoenen in Terneuzen. De jongens en meisjes die deze keer aan de beurt waren hebben met veel enthousiasme gewerkt. Bovendien leren zij onder de des kundige leiding nog verschillen de dingen waarvan zij later al leen maar plezier kunnen heb ben. Door op deze wijze de jeugd in te schakelen hoopt het J.N.W.- bestuur o.m meer eerbied te leren voor alles wat leeft en groeit. Toen de leerlingen een paar uur hard hadden gewerkt ontvingen zij een kleine beloning. Nieuwe schoenenzaak geopend. De uitgebreide klantenkring die de heer Jde T oondei de Ruiter in de loop der jaren in Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent en omgeving heeft verkre gen was voor hem aanleiding zijn zaak in schoenen en leder waren van „de overkantte ver plaatsen naar Terneuzen. De heer De Toonder heeft zich gevestigd op Axelsestraat nr. 6 en gistermorgen om elf uur had onder grote belangstelling dé officiële opening plaats. Een fraaie winkel hebben de heren J. Kolijn (aannemer), P. Provoost (schilder), wed. J. P. van Baal (electrieiteit) en J. de Groot (loodgietersbedrijf) er van ge maakt. De aandacht wordt getrokken door een royale étalage, die niet alleen gen keurige indruk maakt, maar ook een kijkje geeft op de grote voorraad schoenen en lederwaren, die in de winkel aanwezig zijn. Ook het intérieur maakt een heel prettige en ver zorgde indruk door de kleuren combinaties en de uitstekende verlichting. Terzijde gestaan door het vakmanschap van de heer De Toonder zullen de talrijke klanten, die de nieuwe bewoner hier al heeft, zeker hun keuze kunnen maken. De Axelsestraat is hiermee weer een stap in de richting van winkelstraat verder gegaan. Aanvullende agenda gemeenteraad Na verzending van de prae- adviezen is nog het navolgende DE RAAD VAN OOSTERLAND De heer M. J. Zeijler, oud- wethouder van Oosterland, heeft beroep aangetekend tegen het besluit van de raad om de nieuw benoemde raadsleden M. Stouten, J. p. van der Maas en J. Op 't Hof toe te laten als lid van de raad der gemeente Oosterland. De heer Zeijler grondt zijn bezwaren op het feit, dat in de raadsvergadering van 18 maart, waarin over de toelating werd beslist, niet is gehandeld overeenkomstig het reglement van orde voor de raad. Volgens dit reglement moet voor het onderzoek van de geloofsbrieven van nieuw benoemde raadsleden een com missie van onderzoek worden benoemd bestaande uit drie leden. In deze vergadering waren slechts de twee aange bleven S.G.P.-raadsleden aan wezig. De commissie van onder zoek werd dan ook gevormd door deze twee leden. Het regle ment van orde is dus niet na geleefd en de raad heeft daar door zijn eigen voorschriften overtreden, aldus de oud-wet houder. Bovendien is volgens de heer Zeijler niet gehandeld overeenkomstig de geest van de kieswet. Volgens deze wet is het formeel mogelijk, dat open gevallen plaatsen worden toe gekend aan andere partijen, zoals nu in Oosterland gebeurd is. Doch het kan niet de bedoe ling van de wet zijn, die in het leven is geroepen om een even redige vertegenwoordiging, dus een democratisch bestel te krij gen, dat „maar een aantal mensen bij elkaar wordt ge zocht, die bereid zijn lid van de raad te worden". „Van een ver tegenwoordiging van de bevol king is op die manier geen sprake meer. In Oosterland wordt op deze wijze de demo cratie vermoord met de kieswet in de hand", aldus de heer Zeij ler, die vrijdag zijn bezwaar schrift heeft iogedjend. punt aan de agenda van de te houden raadsvergadering toe gevoegd Verkoop van bouwgrond dooi de Stichting Protestantse Zie- kenzorg „Zeeuwsch-Vlaanderen" De Stichting Protestantse Zie kenzorg „Zeeuws-Vlaanderen" te Terneuzen vraagt bij schrij ven van 1 maart 1960 toestem ming, om een perceel grond te mogen verkopen aan de ge neesheer-directeur van het Ju- lianaziekenhuis te Terneuzen ten behoeve van de bouw van een particuliere woning. Door deze verkoop wordt af geweken van de bepalingen in de garantiebesluiten, welke aan de Stichting' o.a. verbieden, haar onroerende goederen te vervreemden. Voor de beoogde transactie is daarom de toestemming nodig van de gemeenten Axel, Hoek, Terneuzen en Zaamslag, welke de door de Stichting aangegane geldleningen hebben gegaran deerd. Blijkens ingewonnen infor maties is te verwachten, dat Gedeputeerde Staten ten aan zien van de goedkeuring, welke op de betreffende raadsbeslui ten vereist is, de voorwaarde zullen stellen, dat voor de grond de hoogste prijs wordt ge vraagd, welke in de gemeente Terneuzen voor bouwgrond ten behoeve van woningbouw gang baar is. Verder dient er voor gewaakt te worden, dat de zekerheid ten behoeve van de garanderende gemeenten niet wordt aangetast. Dit laatste wordt bereikt door als voor waarde te stellen, dat de op brengst van de grondverkoop volledig moet worden aange wend voor extra aflossing op gegarandeerde geldleningen. B. en W. stellen voor, de ge vraagde toestemming onder de genoemde voorwaarden te ver lenen. Bijeenkomst afdeling Axel Bond van Plattelandsvrou wen. De afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen hield woensdag een druk bezochte bij eenkomst in de Landbouwhuis- houdschool „Het Molenkwartier", alhier. Mevr. C. DekkerBecu opende de vergadering en heette in het bijzonder welkom mevr. Huis manGriep uit Rilland-Bath, die deze middag zou verzorgen. De bedoeling van deze bijeenkomst was, geld bijeen te krijgen voor het doen bouwen van een eigen landelijk bondshuis, waarvoor ook de afdeling Axel haar steen tje wilde bijdragen. Voor vele leden is mevr. Huisman geen on bekende meer en als zij een mid dag verzorgt, is succes zo goed als verzekerd. Zo ook deze mid dag. Ze maakte er een echte Schotse samenkomst van en ver telde aan de hand van dia's over haar reis naar Schotland, waar zij als leidster met een groep dames van de algemene bond een tegenbezoek heeft gebracht aan de Schotse Bond van Plattelands vrouwen. Ze was vol lof over de ontvangst en het verblijf aldaar. x*et was enig haar te horen ver- tellen dat de Hollandse dames, bij aankomst van de Schotse da mes. alle gasten op Schiphol be groetten met tulpen. En de Hol landse dames in Schotland wer den opgewacht met witte hei. Aan de dia's, die mevr. Huis man toonde, was te zien dat het een prachtige reis is geweest. In de pauze was er een Schotse tea met diverse soorten gebak Gezien de hoeveelheid, die daar van aanwezig was, en die aan het einde van de pauze was uit verkocht. bleek wel dat deze ma nier van theedrinken in de smaak was gevallen. Ondertussen draaide lustig het rad van avontuur, wat ook nog de nodige gelden in het laadie bracht. J Aan het einde van de bijeen komst dankte de presidente, mevr. Huisman en ook allo aan wezige leden voor de medewer king aan het slagen van deze middag en sloot hierna de ver gadering. Jaarvergadering muziek vereniging „Uit het Volk voor het Volk". In het café van de heer J. v. d. Velde—Keymel hield de muziek vereniging „Uit het Volk voor 't Volk" te Breskens haar algeme ne jaarvergadering. In z'n openingswoord heette de voorzitter, de heer I. de Hulster, allen hartelijk welkom en be treurde het dat de opkomst zo gering was. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer R. Vergouwe, bleek dat 1959 voor de vereniging een goed jaar is geweest met vele activiteiten. 18 en 19 juli waren hoogtijdagen, toen het 60-jarig bestaan werd gevierd. Uit het financiële verslag bleek tevens, dat 1959 met een batig saldo is geëindigd. De aftredende bestuursleden de heren A. Versprille, F. v. d. Broecke en P. Rookus werden herkozen. Na afhandeling van nog enkele huishoudelijke zaken werd deze geanimeerde vergadering dooi de voorzitter gesloten. Samenkomst Ned. Herv. Vrouwengroep. De Ned. Herv. Vrouwengroep te Nieuwvliet bracht j.l. woens dag een bezoek aan de Ned. Herv. Vrouwengroep alhier in de ontvangzaal van de Franse kerk. alwaar de provinciale presidente, mevr. JebbinkPaap uit Kapel - le-Biezelinge, van de afdeling Zeeland van het C. J. V. F. een zeer interessante lezing hield met als onderwerp „Kleur en fleur in het leven van de vrouw". Aan het slot van deze avond dankte de presidente van de afdeling Groede, mevr. De Jong, de provinciale presidente voor haar mooie en leerzame lezing. Het gedeelte vóór de pauze stond in het teken van de huis houdelijke agendapunten en na een kort welkomstwoord van de presidente mevr. Hendriks, be handeling van de notulen. Na het algemeen en finantiëel jaaroverzicht, was de bestuurs verkiezing aan de orde. Alles bleef bij het oude op uitzondering van een benoeming tot tweede secretaresse. Mevr. HofmanMolengraaf legde, wegens verhuizing, het be- stuursbijltje erbij neer en zag haar plaats ingenomen door mevr. C. HemelsoetSnap. Een kleine attentie aan de scheidende secretaresse, alsmede woorden van dank voor de be wezen diensten, werden door de presidente geuit. Aan de kascontrölecommissie beslaande uit de dames Wage naar en De Vos, werd een derde controlerende toegevoegd n.l. mevr. Potvlieger. De rondvraag werd ditmaal geaccentueerd door een spreek beurt van de Terneuzense Bonds- bestuurder, die woorden van lof en waardering uitte voor het zeer actieve werk dat door de plaatselijke Vrouw enbondaf de aling wordt verricht. Een snel groeiende en bloeiende vereni ging, die, sprankelend van activi teit, een waardige plaats tussen de zuster verenigingen heeft weten te veroveren. De districtsbestuurder mevr. DijkLangstraat sprak bij de rondvraag een openhartig woord je. Gedachtig Goethes gezegde ..Wat gij eens verworven hebt, moet ge voor blijven vechten", werd door haar van toepassing op de hedendaagse omstandig heden gebracht, daarbij doelende op de recente ontwikkelingen in de bouwvakken. Nadat iedereen voorzien was van koffie metwerd de tra ditionele verloting gehouden, waarna het amusementgedeel te van de jaarbijeenkomst een aanvang nam. Cabaret van eigen bodem en, naar de lachsalvo's te oordelen die het jeugdgebouw op zijn grondvesten deed trillen, was het gebodene van de bovenste plank. Plaatsgenoot J. de Wit zorgde met zijn vingervlugge acrobatiek op de accordeon voor de muzika le omlijsting. Een jaarbijeenkomst op een dergelijke wijze gepresenteerd scheen naar ieders mening veel te snel te verlopen, zodat met een tikje spijt de afscheidsgroet van de presidente tot besluit van deze jaarvergadering werd aange hoord. Jcugdverkeersexamen. Aan het schriftelijk gedeelte van het jeugdverkeersexamen weid deelgenomen door 47 leer lingen van de lagere scholen te Boschkapelle, Stoppeldijk en Hengstdijk. Met gunstig gevolg werd dit examen afgelegd door 41 leerlingen, terwijl 6 werden afgewezen. Het beste resultaat boekte de school te Hengstdijk, waarvan alle 9 leerlingen slaag den. Zeer goed was ook het resul taat te Boschkapelle, waarvan de 24 leerlingen slechts één werd af gewezen. Stoppeldijk kwam vrij matig uit de bus. Hier zakten 5 van de 14 leerlingen. Eind april begin mei volgt het praktische gedeelte van het examen. Duiven sociëteiten spelen in combinatie. De duivensociëteiten van Bosch kapelle. Stoppeldijk en Hengst dijk zullen in het komende sei zoen weer in combinatie aan de vluchten deelnemen. Ook vroe ger werd in combinatie deelgeno men. maar vijf jaar geleden ont stond een breuk en Stoppeldijk speelde sindsdien alleen. Thans is tussen de drie sociëteiten weer volledige overeenstemming be reikt. Prijsuitreiking voeder wedstrijd. Donderdagavond waren in hotel ,,'t Hof van Koophandel'' de leden van de R.K. J. B. bijeen voor de prijsuitreiking van de deze winter gehouden wedstrijd in de voedering en het verzor gen van vee. (Adv.) (Adv.) Jaarvergadering bond N.V.V. Vrouwen- De damesleden van de plaatse lijke Vrouwenbond, afdeling N. V. V., hebben met echtgenoten of verloofden in 't Jeugdgebouw „De Ark" het voorbije jaar de revue laten passeren. Als gasten waren op deze zeer druk bezoch te en gezellige bijeenkomst aan wezig mevr. M. DijkLang straat, lid van het centraal be stuur, de heer Hamelink, voor zitter van de Terneuzense Be- stuurdersbond. dames afgevaar digden van de zusterverenigingen Terneuzen, Sas van Gent, Hoek en Biervliet, alsmede het bestuur van de plaatselijke Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. V. i De voorzitter, de heer R. Calon, heette in het bijzonder de jury leden de heren Remijn en Cee- laert, hartelijk welkom waarna hij het woord gaf aan de jury. De heer Ceelaert zeide het te betreuren dat het gemiddelde peil lager lag dan voorgaande jaren. Hierna reikte hij de uitge loofde beker uit aan de gebrs. Temmerman uit Hoofdplaat die deze met 1421/2 pnt hadden ver overd. Tweede werd M. Geilleit te Biervliet, 3e H. Calon te Hoofd plaat. 4e A. v. d. Hemel te Groe de, 5e Erwin Patijn te Biervliet. Hierna volgde nog een discus sie over de voeding en het zet- meelgehalte der diverse voeder artikelen. Ouderavond C. V. O.-school. Voor de donderdagavond in het Verenigingsgebouw gehou den ouderavond van de C. V. O.- school bestond een zeer grote belangstelling, zodat geen plaat sje in het Verenigingsgebouw onbezet bleef. Na het zingen van Ps 86 6 las de voorzitter, de heer Jac. van Hoeve, uit 't Bijbelsdagboek als inleiding van deze ouderavond de dagtekst naar aanleiding van 2 Corinthen 12 9, waarna de voorzitter voorging in gebed om vervolgens de ouders van leer lingen der C. V. O.-school te ver welkomen en zijn voldoening uit te spreken over deze zeer grote belangstelling voor deze ouder avond. Hierna werd onder leiding van het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, 'n zeer uitgebreid en gevarieerd programma door de kinderen uitgevoerd met kinder zang. schetsjes, kleuterdans, blokfluit en piano, vóór de pauze aangevuld door het houden van een verkeerswedstrijd tussen 5 ouders en 5 leerlingen, zulks onder leiding van de heren Kusee, Van de Vrede en Wolse, en na de pauze door opvoering van „Het Vrouwtje van Stavoren", een spel naar de bekende legende, en een causerie van de heer Wolse, over „Rapporten en rapport cijfers". Bij de verkeerswedstrijd, die in drie ronden werd gehouden, bleek dat de kinderen de oudere in de kennis van de verkeers- voorschriften de baas waren want zij waren overwinnaars in alle drie ronden, n.l. Ie ronde 20 punten leerlingen tegen 15 pun ten voor de ouders; 2e ronde: 50 punten tegen 30 punten; 3e ron de 75 punten tegen 60 punten, voor welke uitslag de kinderen met een hartelijk applaus wer den beloond. Na afloop van dit leuke pro grammanummer werd gepau zeerd en werden de aanwezigen op een kop thee met een gebakje onthaald, terwijl er tevens een geslaagde verloting werd gehou den. Aan het slot van deze mooie ouderavond dankte de heer De Leeuw voor de betoonde belang stelling en het gezellig samen zijn. waardoor deze avond is om gevlogen, Na een dankwoord aan allen, die aan de samenstelling en uitvoering van het program ma hadden medegewerkt, be sloot hij: „Moge God ons de wijs heid, de liefde en de kracht schenken, om deze arbeid voort te zetten". Als slotzang werd gezongen Gez. 149 1, waarna de heer De Leeuw het dankgebed uitsprak. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter P. J. Nijsten, W. de Zwijgerlaan 17, Tel. 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, Tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. E. A. H. de Vries, Schelde- kade 62, Tel. 3262. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas te Zaamslag, Tel. 01153—366. Te Barneveld zijn donderdag twee jongetjes, de zesjarige Roy Tuins en zijn kameraadje, de even oude Nico van de Molen in het zwembad enkele kilome ters buiten het dorp verdronken. Donderdag waren de kinde ren zoek geraakt. Omstreeks vier uur hadden vriendjes ze nog gezien, maar daarna waren ze spoorloos. Nadat de ouders urenlang hadden gewacht werd de politie gealarmeerd. Deze toog met een speurhond op pad. Men vermoedde, dat de jonge tjes in „Het Parad,s", een groot bos buiten Barneveld, waar 's-middags een brandje was ge weest, waren verdwaald. Men vond echter niets. 15) •fa door (Nadruk verboden.) LUISA-MARIA LINARES Ze streek met haar hand langs haar voorhoofd, waar kleine zweetdruppeltjes op parelden. Weer die afmattende koorts! Ze moest verstandig zijn en die on zinnige angst ovenvinnen. Ze sloot het raam en kleedde zich uit. Haar ziekelijke verbeeldings kracht ging er dikwijls met haar vandoor. Ze moest kalm blijven, vooral kalm blijven. Ze moest ten koste van alles die angst zien niet gezegd welke indruk André gauw terugkomen en dan „André was wanhopig toen hij dacht dat je dood was...." „André! Ze had tegen Xavier niet gezegd welke nidruk André bij hun eerste kennismaking op haar had gemaakt. Ze was zeer onder de indruk geweest van de belangstelling die hij haar be toonde. Ze voelde zich gestreeld door de liefde van die geleerde professor, zo intelligent, zo be roemd, en die twintig jaar ouder was dan zij. En tegelijkertijd had hij haar angst aangejaagd. Ja, werkelijk angst, hetzelfde soort angst dat Xavier haar nu inboe zemde. Ze hadden allebei diezelf de doordringende, wat ironische ogen; ogen, die je martelden.... Om die ogen had ze ook de eer ste keer „neen" gezegd. Maar ge durende de maapden die André in Europa doorbracht had ze aan houdend aan hem moeten den ken. En zijn hernieuwd huwe lijksaanzoek, ditmaal telegra fisch echt iets voor hem om dat per telegram te doen! had haar bereikt toen ze bereid was „ja" te zeggen. Daarna was Paul in haar leven gekomen en had haar doen in zien, dat ze nooit verliefd op An dré was geweest. Paul had haar vreselijk veel verdriet gedaan toen hij zich, bemerkend, dat zij niet op zijn toenaderingen wilde ingaan, in het Braziliaanse oer woud aan de grootste losbandig heden met inlandse vrouwen had overgegeven. Ongetwijfeld had ze hem in zijn mannelijke ijdelheid gekwetst. Ze had met Paul alleen maar die éne kus gewisseld en dat nog wel in tegenwoordig heid van al die mensen op het vliegveld. Gedurende hun ver blijf in de Braziliaanse hel had Paul niet opgehouden te herha len: „Als we ooit weer in de be schaafde wereld terugkomen zul len we al het mogelijke doen om dat belachelijke huwelijk van je ongedaan te maken." En gedurende de acht dagen in Rio, toen hij dol van blijdschap was omdat hij nu weer Paul Wil liams, de sportkampioen zou wor den, toen hij bestormd werd door journalisten dil hem interview den over zijn fantastisch avon tuur, had hij niets anders weten te zeggen dan: „Adieu, Olga.... We zullen el kaar weer gauw terugzien, dat beloof ik je". En zij had eenvoudig in een kus haar hele hart gelegd in deze paar woorden: „Adieu Paul!" we tend, dat dit een afscheid voor goed was, dat er een streep was gezet onder vijf jaai intens leven. Ze trok haar nachtjapon van rose crêpe aan. Zo rilde van kou. Het vuur was bijna uit. Er werd bescheiden op de deur getikt en meteen hoorde ze Fina's toonloze stem zeggen: „Ik ben het, Fina. Heelt u nog iets nodig?" Olga deed de deur open en glimlachte, ze wilde vriendelijk zijn. „Dank je wel, ik heb hens niets nodig." Fina's gezicht bleef even strak. Ze gat Olga een klein pakje: „Xavier heeft gezegd dat ik u dit moest brengen. Als u nog iets wilt hebben roep me dan gerust, mijn kamer is hier vlak bij, op dezelfde gang, de derde deur." „Goeie nacht, Fina." Ze maakte het pakje, dat een grote enveloppe bevatte, open. Er zat iets hards in. Misschien een boek? Ze las eerst bet kor te briefje dat erbij gevoegd was en dat was geschreven in een fijn nerveus schrift. „Ik zend je hierbij iets dat aan je kamer ontbreekt wil die ge zellig zijn.Hij zal over je rust waken." Ze scheurde de enveloppe open. Enige seconden bleef ze als ge hypnotiseerd staren naar hetgeen er inzat. Ze voelde zelfs niet de kou van de vloer aan haar blote voeten. Uit de lijst die ze in haar hand hield keek haar het gelaat aan dat ze in die zes jaar bijna was vergeten. Het was het portret van An dré. André met zijn sombere ogen, zijn hoog voorhoofd, zijn smalle lippen.... Hij zag er uit, of hij haar een boodschap wilde overbrengen. Misschien heette hij haar welkom. Of waarschuwde hij haar? Verstijfd van kou, niet in staat haar verbeelding in te tomen, kroop ze eindelijk in bed. Ik zend je iets- dat aan je ka mer ontbreekt. De tranen sprongen haar in de ogen. André. Hoe had ze ooit kun nen vinden dat Xavier wel wat op hem leek? Hoe had ze die twee kunnen verwisselen, al was het maar één ogenblik geweest? Ze waren zo volkomen verschil lend. Ze draaide het licht uit en bleef met open ogen in het don ker staren. Ze hoorde duidelijk het ruisen van dc rivier en het kletteren van de regen tegen het venster. Ze dacht aan Mariette die zeker ook aan haar zou den ken. daar ginds, diep in het oer woud Ze dacht aan Paul, die zich stellig goed zou amuseren in Rio, die de verloren tiid zou inhalen en zich troosten na vijf jaar el lende. Ze dacht aan André in India en wat haar bij zijn terugkeer wachtte. Ze dacht aan Xavier, aan zijn vreemde houding, zijn ironische glimlach, de manier waarop hij licht hinkte, hetgeen hem nog vreemder maakte. (Wordt vervolgd.) Weer op weg naar het dorp passeerde men het zwembad en men besloot ook daar een on derzoek in te stellen. Daar zag men al gauw een der lichamen, namelijk dat van Nico in het water drijven. Zijn kleren en van z'n vriendje Roy lagen net jes langs de kant. Hieruit trok men de conclusie, dat ook Roy moest zijn verdronken. De jon gens moeten van plan geweest zijn op deze mooie zomerse middag in het nog niet geopen de buitenbad te gaan zwemmen. Vermoedelijk door het lage water misleid, zijn zij in de springkuil geraakt en verdron ken. Met hulp van de brand weer vond men na vele uren dreggen gistermorgen omstreeks vier uur ook het stoffelijk over schot van Roy. Beide gezinnen tellen meer kinderen. De synode van de Nederduits Gereformeerde Zendingskerk heeft vrijdag te Potchefstroom in Zuid-Afrika met algemene stem men een motie aangenomen waarin wordt gezegd dat de synode met bezorgdheid en spijt kennis heeft genomen van de in cidenten in Zuid-Afrika. De minister van Naturellen- zaken. De Wet Nel, heeft in een telegram aan de synode gezegd dat het zendingswerk de sleutel is voor een regeling van de men selijke betrekkingen. Hij sprak de wens uit dat blanken en niet- blanken op dit punt gaan samen werken. Uit verschillende delen van de wereld zijn ook vrijdag berichten binnengekomen over protesten tegen het optreden van de Zuid- afrikaanse politie op maandag jl. In Sydney In Australië kwam het tot vechtpartijen tussen betogen de studenten en communistische jongeren enerzijds en de politie anderzijds. De Indonesische regering heeft het optreden van de Zuidafri- kaanse politie veroordeeld als „barbaarse daden". Zij drong er voorts bij de gehele wereld op aan een einde te maken aan deze massamoorden en aan rassen- discrimininatie waar dat ook moge voorkomen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 4