fjoinlwslB Hadio-Tetevisie-Vcriicliting ladio de Koek irD&j (§auUe in moeilijkheden !n Prinses Beatrix opende de Floriade Weeroverzicht lAME k OOIJ UoeAman J HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ,fc naar: derende DENEMARKEN KRIJGT NAVO-DEPOTS binnenveringbed Agrarisch vraagstuk Ontwapening Verzet van negers Invloed van Gandhi DE SCHELDE-RIJN VERBINDING Naar de Euromast ZATERDAG 26 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4944 i van de HANDEL van de Sande Voor het bezoek van de Sow jetpremier aan Frankrijk is dan deze w eek het grote uur aangebroken. Na het uitstel door griep is Chroesjtsjef ditmaal toeh ge komen. Men is het er nog altijd niet over eens, wat de werkelijke reden is geweest van het uitstel. Zeker is het, dat er onenig heden hebben bestaan over de route, de mogelijkheden om met het publiek om te gaan en gesprekken te voeren. De toeht is nu verkort, maar biedt iets meer kansen voor Chroesjtsjef 0111 toe spraakjes te houden. Hij zal ook voor radio en televisie optreden. Zijn oogmerk is na tuurlijk te herinneren aan de vriendschap tijdens de oorlog en aan de oude Frans- Russische banden, en om te waarschuwen tegen een nieuw Duits gevaar. Hij zal niet geloven, dat hij Frankrijk kan losweken uit de NAVO. Maar binnen de Westelijke wereld kan De Gaulle natuurlijk een zo onafhankelijke positie innemen, dat de Rassen hopen daarvan te profiteren. Afgezien van een uiteenzetting van standpunten tijdens de gesprekken zal liet gevolg van de reis zijn, dat De Gaulie ge vleid is dat hij door de Kussen niet voor minder wordt gehouden dan MacMillan en Eisenhower, die al met Chroesjtsjef con fereerden. En dat de Sowjet-premier ver heugd is, dat hij in Frankrijk een tegen wicht heeft kunnen vormen tegen pro- Amerikaanse en pro-Duiise invloeden. Van een „neutralisering'' van Frankrijk zal men echter zeker niet kunnen spreken. Het bezoek komt in zoverre ongelegen aan de Franse president, dat hij nu juist in onmin leeft met de meerderheid van de Kamer. Deze meerderheid heeft verlangd, dat het parlement in bijzondere zitting zou worden bijeengeroepen, om de moeilijkheden te be spreken van de boeren. Vele afgevaardigden hebben de stemmen van de boeren nodig en het is van ouds in Frankrijk gewoonte, dat de kiezers hun député zien als een zaakwaarnemer. Maar juist daarom heeft De Gaulle geweigerd, de Kamer bijeen te doen komen. Hij wil niet onder druk worden gezet van een belangengroep. Zijn besluit staat toch vast, en er is geen geld voor de subsidies, die de boeren ver langen. Het is een hard antwoord, waaruit blijkt dat het Franse parlementarisme wel heel erg is verzwakt. De Gaulle beroept er zich op, dat hij buiten de afgevaardigden om rechtstreeks bij een refe rendum over zijn grondwet een beroep heeft gedaan op het volk. Dit heeft hem volmachten gegeven. Men moet intussen wel oppassen, dat nu niet de basis wordt gelegd voor een leiders regiem, dat (als De Gaulle er eens niet meer is) een dictator zou begunstigen. En in de Fran se pers is de kritiek daarom vrij sterk. Denemarken heeft met de NAVO een overeenkomst ge tekend, die voorziet in de ves tiging van bevoorradingsdepöts voor het Westduitse leger in Jutland en opslagplaatsen voor de Britse marinezin Deense ha vens, aldus verluidt in Kopen hagen. De vestiging van depóts voor West-Duitsland heeft in bepaal de Deense kringen kritiek ge wekt. Zoveel mogelijk zal het personeel van de depóts uit Denen bestaan, aan wie waar schijnlijk een aantal West duitse verbindingsofficieren zal worden toegevoegd. (Advertentie) De nood der kleine Iroeren in Frankrijk wórdt veroorzaakt door de droogte van de afge lopen zomer, maar ook door het feit dat de vele kleine bedrijven niet rendabel zijn, tenzij de prij zen hoger blijven dan het Euro pese gemiddelde, of tenzij er sub sidies w orden verleend. De rege ringsdeskundigen hebben een sa neringsplan, om boeren-coöpe- raties in staat te stellen, meer machines te gebruiken, meer kunstmest en modernere metho den. Hoe noodzakelijk ook die ver anderingen zijn. zij tasten de vrij heid van de kleine boertjes aan. Die zijn jaren lang zeer ontzien en gesteund. Daar de grote on dernemers, die subsidies en hoge prijzen eigenlijk niet nodig heb ben, er het meest van hebben ge profiteerd. zijn die ook roerig. En 7.0 h D Gaulle ditmaal de hele bevolking van het platte land tegen zich, plus haar afge vaardigden. Een debat, dat de at mosfeer zou hebben verhelderd, had nuttig kunnen zijn. En daar De Gaulle ook al velen heeft te leurgesteld. omdat hij geen mid del ziet inzake de Algerijnse poli tiek het roer om te gooien, is zijn populariteit gedaald. Men meent, dat Frankrijk wel dra een tweede atoombom tot ontploffing zal brengen. Daar over zal Chroesjtsjef misschien met de president praten. De Rus sen wensen dat Frankrijk zich verklaart voor een verbod van kernproeven. De Amerikanen, Russen en Britten zijn elkaar op die weg wat genaderd. Er is kans op een akkoord waarbij de proe ven worden gestaakt, behalve kleinere ondergrondse explosies. Die zijn door de Verenigde Staten aangekondigd, omdat zij onscha delijk zouden zijn en de at mosfeer niet zouden verontrei nigen. terwijl men er weten schappelijke gegevens door zou verkrijgen. Welke invloed zal zulk een radio-activiteit hebben op de materie in de aarde, kan men er nuttige stoffen door ver krijgen, zoals isotopen die in de geneeskunde worden aange wend? Men kan zo echter ook militaire gegevens verzamelen voor nieuwe projectielen. De Amerikanen hebben steeds beweerd, dat ondergrondse proef nemingen niet zijn te onderschei den van heel lichte aardschokj es en toch niet door controle aan het licht kunnen worden ge bracht. Het zou dus beter zijn, elkaar daarin vrij te laten. Maar de Russen menen, dat inspectie wel mogelijk is, en dat - afgezien van proeven met een vreedzaam doel experimenten met bom men alle moeten worden ver boden. Daarover zal men nu een stu diecommissie benoemen, maar intussen kunnen alle andere ex plosies worden gestaakt. Wat echter, als de Fransen zich daar niet aan houden? Dan kan er later een nieuwe wedloop ont staan. De Franse kernproeven wor den door de Verenigde Staten, Rusland en Engeland nog niet heel ernstig genomen. Maar dat kan veranderen. Toch hebben de Fransen tot nu toe de meeste last ondervonden van protesten van de zijde der Afrikanse Ara bieren en negers.'De laatste ach ten Afrika bedreigd door radio activiteit, als de proeven in de Sahara doorgaan. Hoe roerig juist de zwarte vol ken zijn is wel voldoende be wezen. Zij hebben in Centraal- Afrika d'e Britten en Belgen al bewogen tot beloften voor spoe dige onafhankelijkheid, voor zover zij niet reeds onafhankelijk zijn. En natuurlijk hebben zij ook de bantoes in Zuid-Afrika be- invloed. Daar is een actie ont staan tegen de verplichting pas sen te tonen. Geen neger mag zich vrij bewegen en zijn pas wijst aan, waar hij thuis hoort. Nu heeft de radicale Panafri- kaanse Congrespartij aanbevolen, alle pasjes thuis te laten en zich massaal te laten arresteren. Er zal dan in de gevangenissen geen plaats genoeg zijn, en overal zal het werk gestopt moeten worden. Naar aanleiding van de actie van een groep, die dit advies in prak tijk zou brengen, zijn ernstige relletjes voorgevallen. Doch nu de Britse premier MacMillan we derom de apartheid heeft afge keurd ziet het er naar uit. dat zeer geleidelijk de koers in Zuid- Afrika wel zal moeten verande ren. Men ziet, welk een invloed de methode van Gandhi lijdelijk verzet begint te krijgen. Ook in de Verenigde Staten. Daar is in sommige zuidelijke staten aan negers het recht ontzegd, zitten de in eethuizen een maal te go- bruiken of in bussen bepaalde plaatsen in te nemen. Zij begin nen nu toch van stoelen gebruik te maken en verboden zetels in autobussen in te nemen. Zij zien daarbij evenwel af van elk verzet en laten zich lijdelijk arresteren. Aangezien de negers de fede rale regering en de grondwet achter zich hebben, zuilen zij wel succes boeken. Een politie-com- missaris, die zowel door blanken als negers fel was gekritiseerd om zijn optreden, verloor zijn be zinning en doodde zijn vrouw en zichzelf: tragisch aspect van een evolutie, die op zo diepe wijze in oude gewoonten ingrijpt dr. A. C. (Nadruk verboden). Met het ovei ha len van een hen del, waardoor 'n zandloper zijn taak kon gaan beginnen, heeft Prinses Beatrix vrijdagmorgen de grote internatio nale bloementen toonstelling „Flo- riade" te Rotter dam officieel ge opend. de co-Auums die de perfecte moderne ltjn geven. U voelt ze niet. Nieuwe kleuren, nieuwe weef sels. Prijzen vanaf 145, Bijpassende nieuwe „FABLO''-Overhemden en schitterende kreukvrije DASSEN. ■hsf-;ï5- "ri ,;1 jslÉf V'ggi v (V E R N ,E U Z E N Met het overhalen van een handle, waardoor een zand loper zijn taak kon gaan ver vullen, heeft een bekoorlijk uit ziende Prinses Beatrix gister morgen te Rotterdam de inter nationale tuinbouwtentoonstel ling „Floriade" geopend. Deze zandloper zal nu worden opge steld bij de hoofdingang en daar als zinnebeeld van de wenteling der tijden mede her inneren aan het feit, dat de tuinbouw eveneens wortelt in het verleden. Na deze koninklijke hande ling zette de Marinierskapel, c!ie het feest opluisterde, het Wilhelmus in. Toen de tonen daarvan verklonken waren over handigde de algemeen voor zitter van de „Floriade", dr. A. J. Verhage, de Prinses een verkleind zilveren model van deze zandloper aan. Dit model is vervaardigd door de edelsme den Brom uit Utrecht en bevat op de omranding der platen de volgende tekst van Jan Engel man De tijd gaat ijlings, pluk de dag, strooi bloemen en ont plooi uw vlag. f Dit nummer 12 pagina's. bestaat uit^ Een Marokkaanse vrachtboot die van Bulgarije op weg was naar Casablanca, heeft in de Zwarte Zee schipbreuk geleden, waarbij de dertien opvarenden om het leven kwamen. SCHUIMRUBBERBED De Nederlandse regering heeft jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Starhouwer, mi nister van Staat, bereid gevon den zich te belasten met de lei ding van de Nederlandse dele gatie voor het voeren van be sprekingen met België over de Schelde-Rijn verbinding. Voorts zullen in de Nederlandse dele gatie zitting hebben mr. A. H. C. Gieben. secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, en ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Mr. H. O. Fraser, referendaris bij het mi nisterie van Buitenlandse Za ken zal aan de delegatie worden toegevoegd als secre taris. De Belgische delegatie zal onder leiding staan van ri. ba ron De Gruben, honorair am bassadeur. en zal voorts be staan uit de heren M. Malderez. secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeerswegen en G. Willems. secretaris-generaal van het ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw. De heer N. Erkens. directeur van het ministerie van Buiten landse Zaken en Buitenlandse Handel zal als secretaris op treden. H. M. de Koningin heeft don derdag in Diligpntia te 's-Gra- venhage de herdenking van het tienjarig bestaan van de Neder landse Huishoudraad bijge woond. -. Foto: Enthousiast was H.M. de Koningin over de bloemen, die haar door de 12-jarige Lics- bcth Kortekaas werden aan geboden. DODELIJK ONGEVAL VERANDERLIJKE BEWOLKING Boven West-Rusland en de Oostzee handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Nabij Portugal bevindt zich een depres sie, die de luchtdruk in Frankrijk regelmatig doet dalen. Storingen in de hogere niveaux, die zich aldaar ontwikkelen, trekken langzaam in noordelijke richting ZATERDAG 26 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.13 1.48 2.28 2.38 n.m. 1.42 2.17 2.57 3.07 ZONDAG 27 MAART v.m. n.m. Breskens 1.35 2.20 Terneuzen 2.30 2.55 Hansweert 3.10 3.35 Walsoorden 3.20 3.45 MAANDAG 28 MAART en veroorzaken in ons land vrij veel bewolking, waaruit nu en dan wat regen valt. Deze storing is boven ons land vrijwel tot stil stand gekomen. Het weer blijft dan ook wisselvallig. Plaatselijk zal nog enige regen vallen, maar ook zullen enkele opklaringen voorkomen. De wind blijft zwak tot matig uit oostelijke richtingen waaien. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. medegedeeld dooi' het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. Opklaringen. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier of daar nog enige regen, maar ook opklarin gen. Weinig verandering in tem peratuur. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en zuid. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.32 3.07 3.47 3.57 n.m. 2.53 3.2S 4.08 4.18 ZON MAAN onder op onder 19.05 19.06 19.08 19.10 19.26 20.34 21.41 22.44 f Advertentie I De 26-jarige wielrijdster mevr. A. WaandersPostumus uit Groningen is vrijdagmorgen in de Taco Mesdagstraat onder het achterwiel van een haar tege moet komende vrachtauto ge komen en op slag gedood. Mevr. Waanders passeerde juist een stilstaande vrachtauto, toen de bestuurder daarvan vóór zijn auto langs naar hot linker- 1 portier wilde gaan. Hij botste tegen de wielrijdster. die naar links viel en door een van de i andere kant komende vrachtauto I werd overreden. NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3I2B TERNEUZEN Prinses Beatrix toonde zich blij verrast, toen de elfjarige Lidy VOrhage haar een ruiker van de nieuwe Floriade-rozen aanbood, een variëteit van de Amerikaanse Montezumaroos. In zijn daaropvolgende toe spraak, waarin hij speciale woorden van welkom richtte tot de Prinses en voorts de doelstelling van deze „Floriade" nog eens in korte trekken me moreerde, wees dr. Verhage als algemeen voorzitter erop, dat het z.i. voor het eerst in de ge schiedenis is, dat de gehele tuinbouw op deze intense wijze voor een tentoonstelling heeft samengewerkt. Een van de aanleidingen voor het houden van deze expositie was volgens dr. Verhage ge weest de herdenking' van het eeuwfeest van de Kon. Alge mene Vereniging voor Bloem- bollenkultuur. Voorts nog de herdenking van het feit, dat ongeveer 400 jaar geleden de eerste tulpbollen naar het wes ten van Europa werden ge bracht. Spreker gaf nog een overzicht van wat er in het halfjaar, dat de „Floriade" haar poorten openhoudt, te zien zal zijn. Ten slotte verzocht hij de Prinses de opening te willen verrichten, aan welk verzoek zij met een innemende glimlach verklaarde te willen voldoen. Nog is niet alles in fleur en geur op deze wel zeer uitge breide oppervlakte van het ten toonstellingsterrein, maar men proeft er reeds het nieuwe voorjaar met zijn schone belof ten. Het was ongeveer half twaalf, toen de Euromast werd bereikt. Eenmaal binnengetreden, plaat ste de Prinses als eerste haar naam in het gastenboëk. Ver volgens steeg zij met een van de liften naar het 100 m hoger gelegen platform, dat uitzicht biedt op stad en haven, op de Europoort, de Deltawerken en, hoe kan het anders, ook op het complex van de „Floriade". „Geweldig zeg", was de eerste opmerking van Prinses Beatrix, toen zij tegen elf uur onge veer twintig minuten eerder dan was verwacht met de lift in de top van de Euromast was aangekomen en naar bui ten op het platform was ge stapt. In gezelschap van de Nadat H. K. H. enige tijd had rondgelopen, ging zij naar het een verdieping lager gelegen restaurant, waar zij de koffie gebruikte. De heer Oerlemans bood haar hier een presse- papier aan. Om tien minuten voor twaalf was het bezoek van Prinses Beatrix aan de Euromast ten einde. Met de lift ging zij weer naar de begane grond. Nadat H. K. H. de mast had verlaten, begaf zij zich langs het heren huis naar het instapstation van de kabelbaan voor een gondel- tocht naar de voortuin van de Ahoy-hal. Hier werd tot slot nog bezichtigd de binnenexposi- tie „Feest der bolbloemen", waar de hyacinthen volop geu ren en de tulpen en narcissen in grote weelde zijn gerang schikt. Om 13.00 uur opende de „Flo riade" haar poorten voor het publiek. Vrijdag 25 maart 1960 frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Terneuzen aankoop enk „DE Waal Up gestelde .1 irijs van 1 IZEN - AXEL

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1