De STAKINGSGOLF is weggeëbt Op zoek naar Sodom en Gomorrha Het vertrek uit de grote stad ROKKEN CETAF Schade 33 miljoen? OPSTANDIGE GEVANGENEN In <Ve. gevangenis van Nash ville in de Amerikaanse staat Tennessee houden twee n»et pistolen gewapende gevangenen 16 gijzelaars gevangen in een kantoorlokaal. NIEUW ELEMENTAIR DEELTJE ONTDEKT DE SPAANS- AMERIKAANSE BESPREKINGEN Er zijn geen dieven meer Koninklijke onderscheidingen !iSC2Srct', Moet Coen Moulijn geridderd worden, omdat hij zo lenomenaal langs de lijn rent? X®1® grootvaders hebben jaren- Beraad en verraad Terlenka «NOVITA» Bedoeïnen en vliegers zagen resten op bodem van zuidelijke Dode Zee DE DEMOCRATISCHE KANDIDATUUR VOOR HET PRESIDENTSCHAP 'V llde duif nestelde takjes te verzamelen voor het tussen wasteilen duif komcn aanvliegen, heb Meer steden gingen ten onder. Nieuwe bijbelvondsten. Amerikaans vliegtuig verongelukt. Een kam, dus vrouwen. Zuurstof door algen Centraal-Afrikaanse federatie Nagekomen advertentie Zaterdag 26 maart I960 DE VRIJE ZEEUW, Pagina 5 NIEUWE PRIJZENBESCHIKKING AFGEKONDIGD SCHADE 33 MILJOEN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN VERHOUDING RIJK EN GEMEENTE Het is thans nog moeilijk te schatten, hoe groot de direkte schade is, die door de staking is veroorzaakt. Wat men thans weet. zijn slechts ramingen, voorzichtige calculaties, zeer globale gegevens. Deskundigen taxeren de geleden schade op ongeveer 33 miljoen gulden! Elke stakingsdag kostte ruwweg tweehonderd woningen. In maart hadden in het ge hele land een totaal van 6500 woningen gebouwd moeten wor den. Men mag nu blij zijn als de 4000 gehaald worden. Onge- eer 2500 woningzoekenden dienen nu langer bij hun De twee rebellen, Charles Far- ra (levenslang wegens roof en ontvoering) en Robert Rivera (40 jaar wegens roof) eisen hun vrijheid, een dienstauto en een vrijgeleide van drie man. Zij wor den als zeer gevaarlijk be schouwd. Men vreest dat zij wei nig consideratie met de gijze laars zullen gebruiken. Niettemin zal hun eis worden afgewezen. De reusachtige gevangenis is «an alic kanten door schijnwer pers verlicht. De 1700 gevange nen hebben woensdag wegens de rebellie van het tweetal geen avondeten gehad. Een geestelijke heeft woens dag 50 minuten met de opstandi- gen gesproken om te trachten hen tot overgave te bewegen. Hij keerde terug met de boodschap: „Als wij onze vrijheid niet krij gen, komt er moord op grote schaal". Een groep geleerden uit com munistisch geregeerde landen, die in Doebna wetenschappelijk speurwerk verricht, heeft de ontdekking meegedeeld van een nieuw elementair deeltje: het negatief-elektrisch geladen an- tihyperon. Het deeltje werd ont dekt bij de bestudering van 40.000 foto's, genomen tijdens bestralingen in een bellenkamer door middel van een synchro- fasotron. Volgens de ontdek kers is het de eerste maal, dat een hyperon is waargenomen, dat een elektrische lading draagt. De consequenties zijn, dat men hierdoor op het spoor is gekomen van een nog onbe kende soort atoomkernreacties. In hoeverre dit juist is zal door uitgebreide proefnemingen moe ten worden uitgemaakt. schoonouders op kamers te wo nen. Ook de neven-branches heb ben uit de aard der zaak de na delige gevolgen van de staking ondervonden. Handelaren in zand, grint, hout en stenen re gistreerden een sterk gekrom pen omzet. Wanneer de staking nog langer zou hebben voortge duurd, zouden deze werkgevers genoopt zijn geweest overcom pleet personeel te ontslagen. Deze werknemers zouden dan nog meer gedupeerd zijn ge weest dan de stakers zelf. In de c. a. o. is n.l. een clausule opge nomen, gebaseerd op het bur gerlijk wetboek, die de hande laren het recht geeft hun werk nemers te ontslaan zonder ze verder uit te betalen. Ondertussen is het niet denk beeldig', dat in de naaste toe komst zich nog meer van derge lijke loongeschillen zullen voor doen. Met name de rijwielhan delaren hebben aangekondigd dat zij van plan zijn de recente loonsverhoging door te bereke nen. Zij gaan uit van het stand punt, dat de regering Ven aan zien van het kleinbedrijf een andere loonpolitiekeweg moet bewandelen dan ten aanzien van de grote industrieën, die nu eenmaal door hun grotere kapitaalskracht beter bij mach te zijn de verzwaarde lasten op te vangen. Inderdaad dreigen de kleine bedrijven de dupe te worden van het huidige loonbeleid. Vele van deze bedrijven hebben toch al moeite het hoofd boven wa ter te houden. Een verzwaring van de lasten zonder enigerlei compensatie zal zich hier meer wreken dan in de grote indu strieën. De moeilijkheden, waarvoor het kleinbedrijf zich bij de hui dige ontwikkeling' ziet gesteld, vormen een hoofdstuk apart. De regering zal er voor moeten waken, dat de kleine onderne mers niet de stiefkindjes wor den aan onze maatschappelijke dis. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heelt woensdag, na afloop van de be sprekingen die de Spaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Castiella, in Washington heeft I gevoerd, een communiqué ge publiceerd waarin de bijdrage van Spanje tot de verdediging van de westelijke beschaving wordt toegejuicht. Met genoegdoening wordt voorts geconstateerd, dat Span je op internationaal gebied een sieeds grotere rol speelt. In officiële Amerikaanse krin gen is te kennen gegeven, dat niet gesproken is over een even tuele toetreding van Spanje tot cie NAVO. Ook de mogelijkheid van een reis van generaal Franco naar Washington is niet ter sprake gebracht. ..Er zijn geen dieven meer", verzekerde een jonge Iraakse schrijver en journalist. Salih Sal man, in een novelle die hij on langs op een bijeenkomst van de sihrijversvereniging voorlas. Er ontstond een levendige discussie v.aarbij de stelling van Salman, een revolutionaire neo-realist dat de nieuwe democratie in Irak een einde aan de diefstal hoeft gemaakt, fel werd bestreden. Salman verdedigde zich echter energiek en briljant. Na afloop van zijn bijeenkomst ging de jeugdige schrijver naar huis waar hij tot de ontdekking kwam dat inbrekers in zijn wo ning waren binnengedrongen, en alles wat hij bezat, de meubelen inbegrepen, hadden weggehaald.. Kort geleden stelde een der leden van de Eerste Kamer aan de minister de vraag, waarom zo weinig sportfiguren voor een Koninklijke onderscheiding in aanmerking komen. De geachte senator, vermoedelijk een sup porter van Ajax of Feijenoord, stelde deze vraag in volle ernst. Zijn standpunt vond nog veel bijval ook, zij het dan meer bui ten dan in de Kamer. Ongetwijfeld hebben sommige Nederlandse sportfiguren de naam van Nederland in het buitenland hooggehouden. Maar is dat een reden hen met Ko ninklijke onderscheidingen ach terna te lopen? Het Kamerlid meent, dat Abe Lenstra een ridderorde eerder zou verdienen dan velen die er nu mee pron ken. Ais men ambtenaren onder scheidt, die vijfentwintig' jaar achter hetzelfde bureau hebben gezeten ten meestal hebben zij er ook alleen maar gezeten), waarom zou men dan Janus ten Broeke, de vermaarde schutter van de voetbalclub Scheemda, geen lintje om de gepeesde nek hangen? Wij vinden het levens- lang gezwoeg van vele huismoe ders eerder een onderscheiding waard dan alle doelpunten, die lenstra in zijn loopbaan heeft °m ClC Zaak °P te ri.rlw waar hun kinderen nu aprhtnitH Ziwrn' ZlJ werden niet geridderd. Moet men De Munck het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau toekennen om dat hij wel eens penalty he=ft gestopt? Moet men Faas Wilkes ridderen, .louter omdat knieën wat minder stram zijn dan die van onze buurman, die zijn hele leven heeft geploeterd voor vrouw en gezin? Wij geloven dat onderschei dingen slechts moeten worden toegekend aan die weinigen, die geestelijke prestaties van de al lerhoogste orde hebben gele verd. Als men dit criterium zou aanleggen, zouden de kranten aan de komende lintjesdag' niet zoveel pagina's behoeven te wij den. Wij zouden dan met een kwart kolom kunnen volstaan, maar het lintje zou weer een echte onderscheiding worden. We kunnen over de nieuwe regering verschillend denken, één ding staat vast. We weten allemaal waar we met deze re gering aan toe zijn. We komen nimmer voor verrassingen te staan. Welke urgente zaak ook aan de orde wordt gesteld we weten van te voren wat de rege ring zal vragen nader be raad. Wij hebben in onze ge schiedenis nimmer een regering gehad, die zich zoveel beraden heeft. Nu is „het zich beraden" als zodanig een positief begrip. Maar een regering die eeuwig beraadt, pleegt op de duur ver raad aan de zaak, die zij moet dienen. De vorige week h-eft de rege ring voor de zoveelste maal een zaak van hoge urgentie uitge steld. Het betrof het wetsont werp, dat de inkomsten van rijk en gemeente legislatief dient vast te leggen. De wet had reeds 1 januari 1960 in werking moe ten treden. Wij naderen nu april en voordat het wetsont werp weer in behandeling komt zullen we al weer vele maanden verder zijn. Zelfs de memorie van antwoord is nog steeds niet verschenen. Voor de vele jctopdlijdende ge meenten in de lande, die hals reikend naar financiële steun van Den Haag hadden uitge zien, is het uitstellen van de be handeling van voornoemd wets ontwerp een zware slag. Inzon derheid voor vele gemeenten in het noorden des lands (Gronin gen). waar men hoognodige nanciële steun van het rijk be hoeft om diverse, op stapel staande urgentiewerken uit te voeren. Toen een der socialisten een amendement indiende, daartoe strekkende, dat de gemeenten een hogere uitkering uit het ge meentefonds zouden ontvangen, verzocht minister Zijlstra aan de voorzitter van de Tweede Kamer de beraadslagingen te schorsen. Deze besloot dienover eenkomstig. Nu was met de ge vraagde hogere uitkeringen aan de gemeenten weliswaar het lieve bedrag van circa 50 mil joen gulden gemoeid, maar deze verhoging is dan ook zeer ur gent te noemen. Door wederom naar de noodrem van het „na der beraad" te grijpen, heeft de regering voor de zoveelste maal de verwezenlijking van een hoogst urgente aangelegenheid voor waarschijnlijk lange tijd opgehouden. (Nadruk verboden.) Demonstraties bij het Zuid-Afrikahuis in Londen Uit protest tegen de acties van de Zuidafrikaanse regering heeft voor het Zuid-Ajrika-huis, Trafalgar Squar te Londen een grote demonstratie plaatsgevon den. Toen de demonstratie ontaarde in vechtpartijen, moest de po litie ingrijpen. die U nergens ziet ZO APART ZO MOOI Axclsestraat Tcrneuzen (Van onze correspondent.) Twee Amerikanen, de één een ambtenaar van de Ameri kaanse missie in Jordanië, de ander lector aan de Ameri kaanse universiteit in Beiroeih beiden geen professionele ar cheologen, maar amateurs zijn sinds enige weken op zoek naar sporen van de bijbelse ste den Sodom en Gomorrha, die in het zuidelijke deel van de Dode Zee omstreeks het jaar 1900 voor Ch. verzonken zijn. Men weet het uit het eerste boek van Mozes: de Heer liet zwavel en vuur uit de hemel op Sodom en Gomorrha regenen. En Lots vrouw zag om en werd veranderd in een zoutpilaar. Lym ïcond alle Iiont met jan Ccta-Bcvcr Sinds vele jaren vertellen be doeïnen, die aan de zuidelijke oever van de Dode Zee wonen, dat men in het heldere water resten van steden, muren en bomen op de bodem van de zee zou kunnen zien. Iets dergelijks werd onlangs ook gemeld door vliegers, wier route over het zui delijke deel van de Dode Zee voerde. Op een plaats is het wa ter daar slechts achttien meter diep, terwijl de diepte in het noordelijke deel gemiddeld drie honderd meter is. Een Franse archeoloog, die in Jordanië werkzaam is, gelooft, dat men in het zuidelijke deel van de Dode Zee enorme antie ke schatten zou kunnen vinden. Nu hebben reeds in 1924 ar cheologen in dit gebied gewerkt, echter zonder veel succes. Maar kort geleden ontdekte men hier toch de resten van de stad Zoar uit het tijdperk van het vroege christendom. In de oudheid moet de grond in de omgeving van die stad In 1958 hebben moer mensen de drie grote steden in het westen des lands verlaten dan er zich hebben gevestigd; dit vertrek- overschot bedroeg voor Amster dam 7,3 van elke 1000 inwoners, voor Den Haag 6,2 en voor Rot terdam 2,8. Reeds in 1957 hadden van alle gemeenten met meer dan 100.000 inwoners slechts Enschedé, Arnhem en Nijmegen vestigingsoverschotten. Voor wat Amsterdam betreft zette dit grotere vertrek zich het afgelopen jaar voort (over dat jaar zijn de gegevens van de andere gemeenten nog niet be schikbaar). In 1959 vertrokken uit de hoofdstad 10.159 mensen meer dan er zich vestigden; of 11,7 promille. Het geboorte-over schot van 7323 was niet in staat de bevolking in dat jaar te doen toenemen. Het inwoners aantal van Amsterdam daalde derhalve in 1959 met 2826 van 872.428 op 31 december 1958 tot zijn De Amerikaanse senator Sy mington heeft donderdag offi cieel meegedeeld dat hij zal meedingen naar de democrati sche kandidatuur voor het Amerikaanse presidentschap. Symington zit voor Missouri in de senaat. Hij zegt voorstander te zijn van onderhandelingen met Rusland vanuit een positie die gebaseerd is op kracht. Hij pleit tevens voor „een betere buitenlandse dienst', een van meer werkelijkheidszin getui gende economische ontwikke lingsgebied, zowel voor het bin nenland als voor het buitenland en een doelmatige campagne voor het verspreiden van meer kennis over Amerika. 869 602 precies een jaar later. Deze cijfers zijn bekend ge maakt door het bureau van statistiek der gemeente Am sterdam, die een studie heeft gemaakt over de vestiging en net vertrek in de IJ-stad Voor Amsterdam betekent het vertrekoverschot niet, dat de stad in zeer belangrijke mate arbeidspotentiëel verliest. Het vertrekoverschot is voor een belangrijk deel te verklaren uit het sterk toegenomen forensis me. Uit ruwe berekeningen blijkt, dat ruim een kwart van de naar elders vertrokken Am sterdammers vrijwel zeker in nauwe relatie met de hoofdstad blijven staan, een ander vierde deel voor Nederland verloren gaat als gevolg van emigratie en dat de overblijvende kleine helft verder weg van Amster dam trekt en maar ten dele de relaties met Amsterdam onder houdt. Reeds in de tweede week van tjt i j i li februari begon deze duif zijn neet. De bewoners bij wie de ben de was de deur uit gedaan totdat de duif is uitgebroed. zeer vruchtbaar zijn geweest. Ook daarvan rept het eerste boek van Mozeswant voordat de Heer Sodom en Gomorrha verdierf was de bodem hier, tot aan Zoar, rijk aan water, „als een tuin des Heren, gelijk het land Egypte". Niet slechts in de Bijbel, maar ook in Griekse en Latijnse bronnen van veel latere tijden komen verhalen voor over aard bevingen, geologische verande ringen en natuurcatastrofen, die tot de ondergang van steden hebben geleid. Israëlische archeologen me nen, dat het gebied van de Dode Zee omstreeks het jaar 1900 voor Chr. door aardbevingen, explo sies en overstromingen is ge teisterd. Op grond van dit ge loof ging reeds in de twintiger jaren de toenmalige leider van het „American Institute for Oriental Research", dr. William O. Albright, tegenwoordig' hoog leraar aan de John Hopkins Universiteit, op zoek naar resten van Sodom en Gomorrha. Ge brek aan technische hulpmidde len deden zijn poging misluk ken. Op het ogenblik wordt nu, zoals al gezegd, een nieuw on derzoek ingesteld. Duikers, heli copters en ander modern mate riaal zijn daarbij ingeschakeld. Het verongelukken, op 6 janua ri j.l. van een vliegtuig van de „National Airlines" nabij Boli via, in de Amerikaanse staat Noord-C'arolina, is veroorzaakt door een bomontploffing, teweeg gebracht door een der passa giers, die vóór zijn vertrek een levensverzekering lot een liedrag van meer dan een miljoen dollar had afgesloten. De ontploffing werd veroor zaakt door. een lading dynamiet, die was aangebracht onder de zitplaats van deze passagier, de New Yorkse advocaat, Julian Frank. Het stoffelijk overschot van Frank dat door het g(jty;eld der explosie werd weggeslin gerd. is op een afstand van ver scheidene kilometers van het vliegtuigwrak aangetroffen. Het bovenstaande i6 het resul taat van een onderzoek, dat het Amerikaanse bureau voor de burgerluchtvaart heeft inge steld naar deze vliegtuigramp, die aan 34 mensen hei leven ge kost heeft. In een hol in de nabijheid van de Dode Zee vond overigens een groep Israëlische archeolo gen, onder leidin" van dr. Ho- hanan Aharon! van de He breeuwse Universiteit, onlangs twee verdere fragmenten van bijbelrollen, die verzen uit de uittocht uit Egypte inhielden en volgens de daarbij ontdekte munten en aardewerkscherven uit de tijd vair Bar Kochbas stammen, dus-ongeveer uit het jaar 135 na Chr. Het schrift ge lijkt op dat van de zogenaamde „Dead Sea Scrolls", die in 1947 op Jordaans gebied werden ge vonden en zoals bekend tot de sensationeelste archeologische vondsten van' deze eeuw worden gerekend. Naar dr. Aharoni vaststelde, gaat het hier om een hol, dat als enige tussen vele andere niet door bedoeinen was geplunderd. Slechts een dikke laag stof en de betrekkelijk droge atmosieer hadden de papyrus-fragmenten voor de vernietiging behoed. Ook werden hier nog enige frag menten gevonden met ruw ge schreven Hebreeuwse woorden maar deze konden nog niet wor den ontcijferd. Onder de munten bevond er zich een uit de tijd van Traja nus (Trajanus stierf in het jaar 117 na Cnr.) en een aantal an dere uit een later tijdperk. Bovendien vond men resten van linnen, leer en houten va ten, alsmede speerpunten en, wat bijzonder interessant is, een houten kam, waaruit de onder zoekers concluderen, dat ook vrouwen in deze holen moeten hebben geieefd De aanwezigneid van munten uit een later tijdperk (de derde eeuw na Christus) bracht dr Aharoni tot de slotsom, dat de aanhangers van Bar Kochbas en zijn opvolgers zich meer dan honderd jaar lang in deze noten wisten te handhaven en van daaruit hun strooptochten door het land ondernamen. (Nadruk verboden.) Proeven met muizen die 31 dagen in een afgesloten ruirntt hebben geleefd op zuurstof dat door algen werd afgescheiden, hebben aangetoond hoe ruimte vaarders in de toekomst onbe perkte hoeveelheden zuurstof kunnen krijgen, aldus heeft een Amerikaanse geleerde vrij dag te Davenport in de Ameri kaanse staat Iowa meegedeeld. Het hoofd van het scheikun dige laboratorium van de Ben- dixmaatschappij, Perry, deelde mee dat de volgende proeven met mensen genomen zullen worden, In de afgesloten ruimte wer den twee tot vier muizen opge sloten tezamen met een bak met eencellige algen. Met be hulp van kunstmatig zonlicht zetten de algen het door de muizen uitgeademde koolzuur om in zuurstof die door de ademhaling van de muizen weer werd omgezet in koolzuur. Op deze wijze kan 't eerste Ameri kaanse ruimtstation van zuur stof worden voorzien, aldus Perry. VLEESOORLOG IN APEI.DOORN In Apeldoorn is een vleesoor log uitgebroken. Enige tijd gele den opende een firma, die in ver schillende plaatsen in het oosten des lands zaken heeft, een be drijf in Apeldoorn, waar vlees werd verkocht togen prijzen, die aanmerkelijk lager liggen dan de prijzen van de bestaande Apel- doornse bedrijven. Een Apel- doornse volksslagerij gooide hierop de prijzen eveneens naar beneden en zelfs nog beneden het peil van de pas geopende zaak. In de vergadering van de Apeldoornse slagerspatroons bond werd voorgesteld, om een gezamenlijke slagerij tc openen om aan de concurrentie van de heide eerstbedoelde zaken liet hoofd ie bieden. Dit plan werd echter niet uitgpvoerd. Later openden een paar slagers echter toch een zaak, die de twee eerst genoemde slagerijen ernstige oncurrentic aandeed, door tegen nog lagere prijzen te verkopen. De Apeldoornse huisvrouwen profiteren dankbaar van deze ge legenheid om tegen extra lage prijzen een stukje vlees op tafel te brengen. In Centraal Afrika is een nieuwe federatie in oprichting. De federatie, Equatoriale Unie genaamd, zal de republieken Gabon, Kongo, Tsjaad en Mid- den-Afrika omvatten, die thans deel uilmaken van de Franse gemeenschap. Naar het voor beeld van de federatie Mali, die Soedan en Senegal verenigt, wil de Equatoriale Unie geheel onafhankelijk zijn, maar nauw verbonden blijven met Frank rijk. Heden seling, nomen werd, nog piot van ons wegge- voorzien van het H. Oliesel, onze in nig geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mevrouw MARIA APOLONIA VAN QER VELDEN, Weduwe van de Heer Jan van der Peijl, in de ouderdom van bij na 81 jaar, Namens de Familie, C. VAN DER PEIJL. Terneuzcn, 25 maart '60 Schoolplein 21. De plechtige uitvaart dienst zal plaats heb ben op dinsdag 29 maart a.s., des voor middags te 9.30 uur, in de parochiekerk van de H. Willibrordus te Ter- neuzen. De bouwstaking is beëindigd! De aannemersbonden hebben, nadat de regering bereid bleek een prijzenbeschikking af te kondigen, de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst ondertekend. Dinsdag hebben de stakende bouwvakarbeiders het werk hervat en ongetwijfeld zal een zucht van verlichting uit de lange rijen der woningzoekenden zijn opgestegen. fn de Staatscourant van dinsdag j.l. heeft de regering een prijzenbeschikking voor het bouwbedrijf afgekondigd. Daarin wordt bepaald, dat de in de aanne mingscontracten opgenomen risicoclausule van de vóór 1 maart aanbestede wer ken. voor wat de lonen betreft, buiten werking wordt gesteld. Tevens heeft de regering de directeur-generaal van de prijzen gemachtigd aan die bedrijven, die door de prijzenstop in moeilijkheden komen, dispensatie van deze bepaling te ver lenen. Het criterium zal daarbij zijn de rentabiliteit van de ondernemng. De regering is de ondernemers dus in bepaalde opzichten tegemoetgekomen. Overigens verkijke men zich hier niet op. Het zal In vele gevallen moeilijk zijn precies vast te stellen, dat een bedrijf een verhoging van de loonlasten niet zal kunnen dragen. De bedrijfsleiding zal in zulke gevallen geneigd zijn de zaken somberder voor te stellen dan de instanties die de rentabiliteit van de betrokkenen moeten vaststellen. Dat dit in de toekomst nog veelvuldig aanleiding tot konflik- ten zal geven, lijkt ons geen gewaagde prognose.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 10