Chroesjtsjef in Parijs 5 soep VELPON :kelijk! De gebeurtenissen in Zuid-Afrika Weero verzicht De ontwapenings-conferentie Verscherpte schilders bedrijf situatie m het WEER8ERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Amerikaanse persstemmen Frankerlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per Maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 25 MAART I960 16e Jaargang Nr 4943 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25. Rubriek Kleine Advertenties igéén handels advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dare iiifciiilig upSCtlUUUlng .rUv.MllLUe I Nederlandse smaak! nu nog lekkerder in van Knorr! Met veel nten, milde kruiden en een zakje, proef en... heeft Knorr uw gezin aangenaam verrast. slechts Thayngca-Zwitscrlaad, die het recept Prijs 3,95 derdag hartelijker ontvangen dan tot nu toe het geval was tij dens zijn bezoek aan Parijs. Bij tyn aankomst bij het stadhuis voor een ontvangst juichten en zongen tienduizend mensen hein toe. De wachtenden in het koude, regenachtige weer waren meest arbeiders met rode en roodvvit- blauwe rozettes in het knoopsgat. Kort voor de aankomst ont vouwden enkele jonge demon stranten in een naburige straat een wimpel met het woord Praag" waarna zij begonnen te zingen „Chroesjtsjef naar de gaig". Maar omstanders grepen de wimpel en de politie nam een viertal demonstranten mee naar het bureau. Op de ontvangst pleitte Chroesjtsjef voor een Frans- Russisch bondgenootschap als noodzakelijke voorwaarde om de veiligheid van beide landen te verzekeren. Hij wilde geen scheu ring teweeg brengen in het Fran se bondgenootschap met Enge land en de Verenigde Staten, zei hij. Opnieuw sprak hij zich uit tegen het „Duitse militarisme", een thema dat hij tot nu toe in al zijn toespraken heeft aange roerd, Hij zei dat het „gevaarlijk is dit militarisme aan te moedi gen". Voorts pleitte hij opnieuw voor een vredesverdrag met Duitsland en voor zijn ontwape ningsplan. Parijs huldigde hij als de wieg van de Russische staat omdat Lenin daar gewoond had. Tijdens zijn rede zongen de wachtenden buiten de Internatio nale en riepen zij Chroesjtsjef op het balkon. Maar hij bleef binnen. Volgens functionarissen werd Eisenhower vorig jaar wel het voorrecht verleend de 100,000 mensen buiten toe te spreken omdat hij de bevrijder van Parijs was. Op de receptie waren ongeveer 1500 genodigden, onder wie Mau rice Thorez cn Jacques Duclos, de twee. topfiguren van de Fran se communistische partij. Op de ontvangst werden de Russische gasten geschenken aangeboden. De premier kreeg een zilveren sigarenkoker, mevr. Chroesjtsjef een goud-plaque poederdoos en de dochters kre gen een flacon parfum. Eerder op de dag had Chroesjt sjef zijn eerste lange gesprek met de Franse president, dat slechts door twee tolken werd bijge woond. Dit onderhoud op het Elysee-paleis duurde een kwar tier langer dan was voorzien, namelijk twee uur en een kwar tier. Volgens Franse woordvoer ders gingen beide leiders diep in op de huidige vraagstukken met name op de Duitse kwestie. Het overleg zal hedenochtend worden lea.° l Na afloop van zijn gesprek met De Gaulle zag de Russische lei der er verre van opgewekt uit. Intussen voerden op de Quai d' Orsay beide ministers van Bui tenlandse Zaken besprekingen. Na een rustpauze van drie kwartier was Chroesjtsjef aan een lunch de gast van premier Debré in diens ambtswoning, hotel Matignon. Debré sprak over vrede en samenwerking tussen verschillende politieke en sociale stelsels en zei dat Frank rijk rekende op de goede wil van de Sowjet-Unie bij het zoeken van waarborgen tegen het gevaar van een nieuwe wereldoorlog. De op schrift gestelde rede van Chroesjtsjef werd door de tolk zó snel opgelezen dat de stenografen hem niet konden op nemen. Uit de officiële tekst bleek later dat hij de politiek om vrede te verzekeren door het „evenwicht van de vrees" ver oordeelde. Deze politiek waar borgt volgens hem niet dat zij niet tot oorlog zou kunnen leiden. Hij pleitte voor algehele ontwa pening, spoedige regaling van het Duitse vraagstuk en een niet-aanvalsverdrag tussen beide wereldgrceperingen. „De weg naar vrede in Europa gaat via samengaan en vriendschap tus sen de Sowjet-Unie en Frank rijk". Tijdens de lunch bleek dat een industrieel in een naburig per ceel de Hongaarse vlag had uit gesproken. De majft weigerde de vlag weg te halen of iemand in zijn pand toe te laten om de vlag te verwijderen. Hij zei dat, waar •k Foto: President De Gaulle en premier Chroesjtsjef in een open auto op de Chatnps Ely- sées in Parijs. DE STATUS VAN BERLIJN Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft donderdag een reeks documen ten en fotokopieën gepubliceerd betreffende het akkoord, waarbij de Sowjet-Unie. dé Ver. Staten en Engeland in 1944 de zones vaststelden die door hun strijd krachten in Duitsland zouden worden bezet. Uit deze stukken blijkt dat het gebied van Berlijn nooit deel van de Russische be zettingszone heeft uitgemaakt, zoals van Oostduitse en Russi sche zijde vaak is gesteld. In de overeenkomst die op 12 september 1944 te Landen werd getekend, staat over Berlijn, dat deze stad is aangewezen als een aparte zóne die gezamenlijk wordt bezet. Volgens hel bege leidende Amerikaanse communi qué bestaat er niet de minste grond voor de interpretatie als zou Berlijn bij hel grondgebied van één der ondertekenende be zettende mogendheden zou zijn gekomen. Amerikaanse functionarissen verklaarden dat de stukken zijn gepubliceerd met het oog op de topconferentie die op 16 mei te Parijs begint. lier Debré verkoos de rode *g te hijsen op hotel Matignon, hij .vrij was het embleem ten toon te spreiden dat hij wilde. Daarna moest de brandweer uit rukken om van buiten af de vlag te verwijderen, maar ook een poging daartoe mislukte aanvankelijk omdat de ladder te kort bleek. Tenslotte zijn de brandweerlieden er via een tocht over de daken in geslaagd hun doel te bereiken. De revolutionaire kreet „Naar de barricades" heeft een nieuwe betekenis gekregen tijdens het Russische bezoek aan Parijs. Want via de barricades hebben de Parijzenaars de enige moge lijkheid een glimp van de Russi sche leiders of althans van zijn auto op te vangen. Overal waar hij gaat heeft de politie barrica des opgericht .waarachter de voetgangers zich moeten terug trekken. Overal in de wereld heeft het bloedbad in SharpevilleZuid- Afrika. ontsteltenis gewekt en protesten hiertegen uitgelokt. In Londen demonstreerde een groep meest jonge men sen door op Trafalgar Square, waar het ,,Zuid-Afrika-huis" gevestigd is, op het trottoir te zitten. Na verloop van enige tijd werden de demonstranten door politiemannen verwijderd. Afrikaans-Aziatische landen zul'en om onmiddellijke bijeenkomst van de veiligheidsraad verzoeken De vertegenwoordigers var '.'9 Afrikaanse en Aziatische landen bij de Verenigde Naties hebben donderdag op een spoedvergade ring besloten, te verzoeken om „een onmiddellijke bijeenkomst" van de Veiligheidsraad ter be spreking van de onlusten in Zuid-Afrika. De Franse afgevaardigde op de tien-mogendhedenconferentie te Genève over ontwapening, Moch. heeft donderdagochtend ver klaard met voldoening te hebben vastgesteld dat uit de woorden van de Russische afgevaardigde Zorin is gebleken dat het Westen en het Oosten het op zes punten eens zijn. De twee partijen zijn van oor deel dat er een internationale ontwapeningsorganisatie moet komen voor het toezicht op de ontwapeningsmaatregelen en dat het noodzakelijk is dat elke maatregel van het begin tot liet eir.de onder toezicht geschiedt. Als een dergelijke maatregel is getroffen dient er toezicht op te worden gehouden dat zij niet heimelijk ongedaan wordt ge maakt. Verder bestaat er, aldus Moch, overeenstemming over dat de landen aan het begin van de inwerkingtreding van de maat regelen gegevens verstrekken over het aantal manschappen in de strijdkrachten en over dé con ventionele bewapening en dat er controle moet zijn op het aantal wapens en mannen waarmee de strijdkrachten wordt ingekrom pen. Tenslotte is men het erover eens dat de controle in handen dient te worden gelegd van in ternationale inspecteurs. Zorin heeft verklaard verheugd te zijn dat Moch de zes punten heeft opgenoemd. De afvaardi gingen dienen deze punten toe te passen voor concrete ontwape ningsmaatregelen en dan kan worden overgegaan tot de rege ling van de raden van toezicht, aldus Zorin. Dit werd in confe rentiekringen vernomen. In welingelichte Westelijke kringen werd vernomen dat. naar het schijnt, Zorin stilzwij gend zijn instemming met Mochs punten heeft gegeven. Moch vroeg Zorin of hij dacht dat het Westen tevreden is met verklaringen van afzonderlijke landen over de sterkte van hun strijdkrachten. Het Westen wenst, zo zei de Fransman, niet alleen de inkrimping te contro leren maar ook de overblijvende bewapening. Hij wilde weten of de communistische landen voor dit doel voorzieningen voor in spectie ter plaatse zullen aan vaarden. De Brit Ormsby-Gore vroeg, zo werd in conferentiekringen ver nomen. of het internationale or gaan voor toezicht in alle stadia van het Russische plan lucht foto's zal mogen maken of alleen in de derde en dé laatste fase. Zorin antwoordde dat indien dit luchtverkenning boven de ge hele Sowjet-Unie betekent, een dergelijke mr.itie^el alleen kan worden ingevoerd na uitvoering van alle ontwapeningsmaatrege len. Luchtverkenning zou in eer dere stadia gebruikt kunnen wor den voor het vergaren van gehei me militaire gegevens. (Adv.) De Zuidafrikaansc politie heeft donderdagmorgen invallen ge daan in de kantoren van het Afrikaanse nationale congres en andere organisaties van negers. De politie strekt haar activiteit uit over het hele land. Deze politiële actie volgt op de mededeling van premier Ver woerd, die woensdag zei dat de regering besloten heeft twee commissies van één man elk op te richten, die een onderzoek moeten instellen naar de oor zaak en het verloop van de in cidenten op maandag j.i. Albert Loethoeli, algemeen voorzitter van het Afrikaanse nationale congres, heeft de „negers en alle andere geledin gen van het Zuidafrikaanse volk" verzocht maandag 28 maart te beschouwen als een dag van rouw om de doden van Sharpeville en Langa. De moord op meer dan 70 en het verwonden van circa 300 negers mensen die op vreed zame wijze betoogden tegen een wet, die het Afrikaanse volk degradeert heeft de be schaafde wereld en het christe lijk geweten diep geschokt, aldus Loethoeli in zijn verkla ring. Een woordvoerder van de Britse Labourpartij zei later dat men zondagmiddag op Tra falgar Square een betoging De huidige luchtdrukverdeling met een hogedrukgebied boven Scandinavië en West-Rusland tegen een gebied met lage ba rometerstanden boven de Golf van Biscaye en West-Frankrijk veroorzaakt boven Duitsland en een groot deel van ons land een vrij krachtige oostelijke lucht stroming waarmee zeer droge aan continentale lucht wordt gevoerd. Vochtige lucht van de oceaan is er in geslaagd over Frankrijk naar het noorden op te drin gen, vergezeld van een gebied met. wolken en wat regen. Bcic'e drongen tot over het zu a'.v.es- ten van Nederland dcor, waai de regenactiviteit in de avond weer iets toenam. Overdag zal dit regengebied aanmerkelijk aan omvang inboeten, maar wcïkenschermen ervan zullen wel boven het midden en zui den van het land aanwezig blij ven. In de noordelijke provincies lijkt een voortduren van het droge v/eer met matige tot vrij krachtige oostelijke winden het waarsciiijniijkst, terwijl bewolkt weer zaï overheersen met hier en daar wat lichte regen en minder wind. De onderhandelingen over de collectieve arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrijf lopen niet naar wens. Weliswaar heb ben partijen over een groot aan tal punten overeenstemming be reikt, doch de werkgevers wei gerden tot nu toe samen met de werknemers de C.A.O. bij het college van Rijksbemiddelaars in te dienen, omdat zij eerst de af loop van liet conflict in het bouwbedrijf wilden afwachten. Bovendien zou er nog een ge- medegedeeld door het KNMI. gel dig tot hedenavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: PLAATSELIJK ENIGE REGEN hall tot zwaar bewolkt met aan vankelijk enige regen, voorna melijk in het midden en zuiden van het land en in het noorden nog opklaringen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid ,->n oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. sprek met minister De Pous plaatsvinden over de doorbereke ning in de prijzen van de verbe teringen welke in de C.A.O. zul len worden neergelegd. De drie bouwvakarbeidersbon den hebben, zo wordt thans dooi de Rooms-Katholieke bouwvak arbeidersbond „St. Joseph" in zijn bondsorgaan „Op de Steiger medegedeeld, tijdens de laatste conferentie die op 17 maart j.l. werd gehouden en in een latei- schrijven, gedateerd 18 maa.-t 1960, aan de schilderspatroons organisaties medegedeeld, dat zij er niet in kunnen berusten dat de invoering van de nieuwe C.A.O. vertraagd zal worden door de reactie en werkwijze van de patroonsbonden, aan wie, vol gens hen. meer dan tijdig de no dige wijzigingsvoorstellen voor de C.A.O. zijn voorgelegd. De drie bouwvakarbeidersbon don deelden daarbij aan de pa troonsorganisaties mede, dat zij niet zullen aarzelen met de hun ten dienste staande middelen een tijdige invoering van de C.A.O. voor het schildersbedrijf te rea liseren. De werkgevers werd tenslotte verzocht, zich met spoed over de ontstane ernstige situatie te be raden. In werknemerskringen hoopt men dat het niet nodig zal zijn in het schildersbedrijf tot soort gelijke maatregelen te moeten overgaan als in het bouwbedrijf. „De sehilderspatroons zullen echter dienen te beseffen, dat de bouwvakarbeidersbonden op het uitdrukkelijke standpunt staan, dat ook de schildersgezellen een rechtvaardig aandeel zullen moe ten hebben in dn stijgende natio nale welvaart en wel binnen het raam van de algemene aanwijzin- ZATERDAG 26 MAART gen van de regering en via een v.m. n.m.1 eolleetieve arbeidsovereenkomst, tegen de schietpartij zal hou den. De betogers zullen door vier parlementsleden worden toegesproken. De toestand in Njanga bij Kaapstad was donderdag naar verluidt rustig, maar gespan nen. Woensdagavond is een sterke politiemacht het dorp binnengekomen. Het Zuidafrikaanse blad „Die Burger" keerde zich donderdag tegen de V.S. Het blad schrijft dat het misschien wel het pijn lijkst was om in het koor van afkeurende stemmen de stem van de V.S. te horen. Wij wen sen dit land een vreedzame op lossing van zijn problemen toe, maar wij beloven hier, dat wij in Zuid-Afrika een begrijpen der nouding zullen aannemen dan de Amerikanen tegenover ons hebben aangenomen, als het in de V.S. tot bloedvergie ten mocht komen in de rassen- strijd, aldus „Die Burger". De Zuidafrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft donderdag alle bijeenkomsten van ongeacht welke bevolkings groep in Johannesburg, Durban, Pietermartizburg en Kaapstad zonder voorafgaande speciale toestemming verboden. Deze maatregel, die niet op kerk diensten en begrafenissen slaat, blijft van kracht tot 30 juni. De dag van rouw, die het Afrikaanse nationale congres voor maandag 28 maart ter na gedachtenis van de slachtoffers van de incidenten van maan dag heeft uitgeroepen, zal een dag van algemene staking zijn. De staking is afgekondigd voor alle Afrikaanse arbeiders in geheel Zuid-Afrika. Te Njanga zijn donderdag maar enkele Afrikanen naar hun werk gegaan. De toestand is nog steeds gespannen en vol gens leden van een afdeling pantserauto's in Njanga, is de spanning donderdag nog toege nomen. Duizenden Afrikanen zijn de straat op gegaan. (Advertentie.' Geen geknoei! met dc nieuwe dop ZON MAAN op onder op c 6.30 19.03 6.12 6.27 19.05 6.3S 6.25 19.06 7.04 onder 18.15 19.26 20.34 Breskens Terneuzen Ilansweert Walsoorden 1.42 2.17 2.57 3.07 die zal moeten gelden vanaf 1 april I960", aldus de Rooms-Ka tholieke bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", Daarentegen heeft negentig procent van de arbeiders te Langa het werk hervat. In Vereeniging keren lang zamerhand weer normale toe standen terug. De vraag naar vuurwapens is echter groot. Blanke mannen en vrouwen stonden donderdag in lange rijen voor het gerechtsgebouw om te proberen een vergunning voor een vuurwapen te krijgen. Wapenhandelaars doen goede zaken. De burgemeester van Ver eeniging, Crawford, heeft een geldinzameling geopend voor de nabestaanden van de slacht offers van de incidenten van maandag. De gemeenteraad heeft 2.500 gulden gestort. De Afrikaanse leider Loe thoeli heeft donderdag bij de hervatting van de verraadzaak te Pretoria gezegd dat de negers een aantal stakingen zullen uitroepen om de regering tot onderhandelingen met de leiders van de Afrikanen te dwingen. Uit puur eigen belang zullen de blanken de regering er wel toe bewegen met de negers te gaan praten, aldus Loethoeli, die een van de ver dachten in de verraadzaak is. In het negerdorp Nyanga bij Kaapstad heeft de bevolking woensdagavond laat vuren aan gelegd en versperringen opge richt, die het de politie onmo gelijk maken het dorp binnen te rijden. Tevoren had de be volking de aanwezige blanken aangemaand onmiddellijk het dorp te verlaten. DE KOGELS VAN SHARPEVILLE Een officier van de Zuidafri kaanse politie, Brig Els, heeft woensdagavond meegedeeld er volkomen zeker van te zijn dat de politie bij de incidenten in Sharpeville op maandag geen gebruik heeft gemaakt van dum-dumkogels. De politieman zei dit naar aanleiding van een vraag van bisschop Reeves van Johannes burg over het gebruik van ko gels die een kleine wond ver oorzaken op de plaats waar zij het lichaam binnenkomen en een grote waar zij het verlaten. De „New York Herald Tri- gune schreef in een hoofd artikel: „De massamoord en het gaat hier om niet. minder van weerlozen en vertrapte mensen in Zuid-Afrika moet wel krachtig door de interna tionale publieke opinie veroor deeld worden. Maar bijna even. beangstigend als de tragedie op zichzelf is de houding, waarin c'e blanken in Zuid-Afrika blin delings blijven volharden". De „Boston Globe'' meent dat de wrede onderdrukking van de negers in Zuid-Afrika nog verder zal isoleren van de rest van de wereld. Het blad wijst in dit verband op de boy cot van Zuidafrikaanse goede ren in Engeland en waarschuwt ervoor dat deze boycot gemak kelijk een wereldomspannend karakter kan aannemen. Het nieuws dat het bloedbad zijn oorsprong vindt in een campagne van geweldloos ver zet, bevat een waarschuwing voor de Amerikanen. Natuurlijk is het gevaar hier in de V.S. minder acuut, zo vervolgt het blad. De rassenhaat in de zui delijke staten is niet zo agres sief als in Zuid-Afrika en de betrekkingen tussen de rassen zijn in ons land beter. De Amerikaanse neger heeft ten minste nog enige kans in het leven. Toch kunnen de V.S. het zich niet veroorloven nog langer te treuzelen. De schoten in Zuid-Afrika worden overal op de wereld gehoord, aldus de „Boston Globe". De „New York Times" meldt dat het „state department" in verband met zijn reactie op de jongste gebeurtenissen in Zuid- Alrika een protest van de Zuid afrikaanse regering heeft ont vangen, „waarin Amerika in feite wordt verteld dat het zich met zijn eigen zaken moet be moeien". Het blad zegt dat men op het „state department" na lezing van de berichten over liet bloedbad, „moreel gezien geen andere keus had" dan een st.el- lingname tegen het gebruik van geweld. Op het ministerie verklaarde men dat de Amerikaanse reac tie niet geïnspireerd is door iemand, die los van het mini sterie staat en die wellicht uit politieke overwegingen had kunnen handelen."

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1