SUNIL NU IN DRIELINGPAK Mysterie Lionel Crabb onthuld standaardpakken drielingpak wm ter kennismaking 25 ct korting tijdelijk van f.^2Cvoor slechts 99" fiaat stneé/?aa<t ftaé/eti Ut tutte/ Radio en Televisie schilder zelf met 16e jaargang no. 4942 VOORTAAN KUNT U GELD SPAREN WANNEER U MET SUNIL WAST Bioscoopstaking in België definitief •ikkens-tjallema produkt Elke dag heeft zijn geheim Donderdag 24 maart 1960 VRIJE ZEEUW DE ALS VERMIST OPGEGEVEN ENGELSE KIKVORSMAN LEEFT EN WERKT IN RUSLAND Een uiterst pijnlijke onthulling heeft hier de open bare mening in opschudding gebracht en is daarmede het gesprek van de dag geworden van iedere Engelse onderdaan die het wèl meent met zijn land. De uitgever Neville Spearman heeft dezer dagen verklaard, dat hij de in zijn bezit zijnde gegevens over Lionel Crabb in boekvorm het Engelse volk en de wereld zal aanbieden, opdat een ieder de waarheid wete, welke thans om de een of andere reden door de regering wordt verzwegen. Het Engelse volk wacht thans in spanning op de publikatie van deze gegevens, die opheldering moeten geven over het tot nu toe nog steeds raadsel- achtige verdwijnen van Engelands kundigste en moedig- i ste kikvorsman. Wij herinneren ons allen nog wel het spoorloos verdwijnen van de beroemd geworden officier der Britse marine, de 45 jaar oude Lionel Crabb, die verdween tijdens een door hem uitgevoerde geheime duikopdracht, onder de machtige romp van de Sowjet- kruiser de „Ordshonikidze", welk Russisch oorlogsschip Boelganin en Chroesjtsjef in april 1956 naar Engeland bracht.. Deze Rus sische slagkruiser lag, tijdens dit bezoek aan Engeland, gemeerd in de haven van Portsmouth. Lionel Crabb bewees in de twee de wereldoorlog het Britse ge menebest en de geallieerde zaak als kikvorsman onschatbare diensten. Crabb keerde van z'n laatste opdracht niet terug. Het pijnlijke was echter wel, dat Crabó niet verdronk, maar het zij vrijwillig, het zij gedwon gen, aan boord werd gebracht van het Russische oorlogsschip cn later, gelijk met Hoclganin en Chroesjtsjef, naar Rusland werd overgebracht, waar hij thans zou zijn belast met de opleiding van rode duikers en kikvorsmannen. Volgens berichten, die destijds idoor de Engelse regering werden t' engesproken, had Lionel Crabb de geheime opdracht ont vangen om de romp van de Rus sische kruiser aan een nader on- "derzoek te onderwerpen, voor namelijk voor wat betrof de mon tage en de samenstelling daar van. Het werd Crabb's laatste opdracht. Londen wil op de zaak Ci abb blijkbaar niet nader in- igaan. Een vreemde vangst In juni 1957 bevond de Engelse visser John Randall zich met zijn scnip in zee, met ver van de ha ven van Portsmouth. Aan dek heerste een en al bedrijvigheid. De sleepnetten waren uitgezet. Op een gegeven moment bemerk te Randall, dat er met een van de netten iets niet klopte en toen hij de oorzaak daarvan wil de opsporen, bemerkte de visser, uai er een grote vormloze massu in zijn net was geraakt. Het bleek bij nadere inspectie het reeds ten Ueie m staat van ontbinding zijn de lichaam van een mens te zijn, gekleed in een duikerspak. Randall meldde zijn gruwelijke vondst bij de kustwacht en het gebruikelijke routine-onderzoek ving aan. Een van Engeland's kundigste experts op het gebied van het medisch-gerechtelijk on derzoek, dr. King, verrichtte de sectie op het lijk. Ook Scotland Yard en de deskundigen van de geheime dienst bemoeiden zich met de zaak. De stoffelijke res ten werden ook getoond aan de nabestaanden van Crabb, doch niemand bleek bij machte om de stoffelijke resten te kunnen iden tificeren en men liet daarom aanvankelijk de zaak voor wat ze was, totdat plotseling berich ten opdoken, die vertelden dat de kikvorsman Lionel Crabb niet dood, doch nog in leven was. Crabb is niet dood Eén man zou alle inlichtingen kunnen geven over de persoon van de kikvorsman Lionel Crabb. Dat was een zekere mister Mat thew Smith. Beide mannen had den in Portsmouth, in hotel „Sal- iiport" gelogeerd. Hier, op één der kamers van dit hotel, waren door Crabb en Smith de voorbereidende werk zaamheden getroffen van en voor de duikeropdracht. Deze twee mannen waren in die tijd immers altijd bij elkaar, doch op de bewuste 19de april 1956, tie dag waarop Crabb spoorloos ver dween en van zijn opdracht niet terugkeerde, verdween ook mis ter Matthew Smith. Zelfs in het hotelregister komt de naam van Smith niet meer voor en deze zou daaruit zyn verwijderd op noogbe vel. Wie was deze mister Matthew Smith en waar vertoeft hij thans? De naam Smith wordt in En geland zoveel gebruikt en mis bruikt, dat we moeten aannemen, dat het een schuilnaam betreft van een collega of zelfs chef. den, hetgeen echter later veran derde". Crabb in Odessa Aan het licht kwam ook, dat op een afstand van 100 km van Odessa, in één der inhammen van de kust, een Russische op leidingsschool is, waar kikvors mannen hun opleiding ontvan gen. De leider dier school, een eerste klas vakman, is een bui tenlander, die zich bedient van de Engelse taal. Zijn naam is Lionel Crabb. Op raadselachtige wijze is thans een groot aantal dier ge gevens in handen gekomen van de bekende uitgever Neville Spearman, die zich in verband met het een en ander ook in ver binding stelde met de autoritei ten. De regering verklaarde ech ter niets met de zaak Lionel Crabb uitstaande te hebben en verklaarde voorts, dat de kik vorsman als overleden in de re gisters van de burgerlijke stand stond vermeld. De openbare mening in Enge land vraagt zich thans af of de zo beroemd geworden kikvors man Lionel Crabb dezelfde weg is gegaan als MacLean, Burgess en Pontecorvo. (Adv.) (Nadruk verboden.) SUNIL, het meest moderne èn meest degelijke wasmiddel SUNIL, het meest gebruikte wasmiddel In Nederland SUNIL, nu ook het meest voordelige wasmiddel 3 gewone pakken Sunil kosten f. 1,29 1 drielingpak Sunil kost slechts f. 1,24 SUN 132.5 K 200 Twee belangrijke belanghebbenden In deze kwestie Crabb bleken er twee belanghebbenden te zijn en wel de Verenigde Staten en Rusland. Welnu, aangenomen werd reeds in bepaalde kringen, dat Lionel Crabb voor de Ame rikaanse geheime dienst werkte, althans met deze organisatie in zekere relatie stond. In dit geval was de man een wel zeer belang rijk object voor de Russen en kon men hem van die zijde be langrijke aanbiedingen doen, waaronder dan mede begrepen het spoorloos verdwijnen. Berichten afkomstig uit de kringen van geheime agenten, maakten reeds bij herhaling mel ding van het feit, dat Lionel Crabb in Kaliningrad, later in Moskou en in Odessa werd gesig naleerd. Egyptische kikvorsman nen, die in de Krim worden op geleid, gaven daarenboven te verstaan, dat zij instruktielessen ontvingen van een „geheimzinni ge Engelsman". In de zomer van 1956 deed de kruiser „Ordshonikidze" de haven aan van Kopenhagen, de hoofdstad van Denemarken. Van dit bezoek waren o.m. ook op de hoogte, de agenten van de orga nisatie der wit-Russen, welke haar zetel in Münehen heeft. Door deze agenten werd contact verkregen met verschillende in Kopenhagen passagierende op varenden van de kruiser en door deze zeelieden werd zij het in voorzichtige bewoordingen toegegeven, dat in Portsmouth „een merkwaardige en geheim zinnige gevangene aan boord kwam. De man bleek vooral in de aanvang van zijn verblijf aan boord zenuwachtig en opgewon- assssB De voorzitter van de Belgische bond van bioscoopdirecteuren definitief tot een sluiting van de defnntief tot een stuiting van de bioscopen tussen 25 en 31 maart is besloten. Deze „staking" is be doeld om de aandacht te vesti gen op de naar de mening van bioscoopeigenaren onevenredig zware lasten, die in België op de bioscopen drukken en die des te zwaarder drukken, doordat de ontvangsten in de afgelopen ja ren o.m. als gevolg van de tele visie aanzienlijk zijn vermin derd. Het aantal bezoekers per jaar is volgens een opgave van de Belgische bioscopen van 140 miljoen teruggelopen tot onge veer 90 miljoen in het afgelopen jaar. Geschat wordt, dat de gemeen ten als gevolg van het sluiten van de bioscopen een bedrag van zeven tot ach miljoen Belgische frank aan vermakelijkheidsbelas ting zullen derven. Van de onge veer 10.000 werknemers in de Belgische bioscopen zullen naar schatting 4000 in aanmerking ko men voor een weikloosheidsuit- kering, die rond 2.5 miljoen frank zal bedragen. De overigen heb ben ook andere middelen van be staan. (Adv.) VRIJDAG 25 MAART. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. en reportages; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram. en act.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Gr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie; 10.05 Morgenw.; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Viool en piano; 11.40 Gr.; 12.00 Lichte muziek; 12.20 Rege- ringsuitz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Sport en prog nose; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Fluit en orgel; 14.40 Voordr.; 15.00 Dagboek van een grootvader, hoorsp. en quizprogr.; 16.00 Mu zikale lezing; 16.30 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Politiek praatje; 18.25 Lichte muz.; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 Voor de kleuters, 19.10 Instr. kwintet; De stad nu, lezing; 19.45 VPRO-nieuws; 20.00 Nws; 20.05 door LUISA-MARIA LINARES 13) (Nadruk verboden.) Olga aarzelde even. Ze vond het pijnlijk die herinneringen op te halen en Xavier niet de aan gewezen persoon om in haar ver trouwen te nemen. „In Rio, zes jaar geleden", zei ze met tegenzin. „Maar toen was je nog een kind." Olga glimlachte. „Ik was zeventien en kwam net van kostschool in Buenos Aires, waar mijn vader me heen had gestuurd om mijn opvoeding te voltooien. Ik heb mijn moeder nooit gekend, ze is bij mijn ge boorte gestorven. Ok ben van de ene kostschool naar de andere gegaan en papa koos ze altijd uit. Ik heb zes jaar in Zwitserland gezeten, een jaar in Engeland, twee jaar in Egypte en drie jaar in Argentinië. En dan reken ik er nog niet eens mijn eerste levensjaren in Spanje bij." Ze sprak nu geanimeerder en haar gezicht stond opgewekter. „Ik heb van kind af aan gewe ten dat ik voorbestemd was om een vreemd bestaan te leiden." „Ik heb altijd een grote voor liefde gehad voor een origineel bestaan", zei Xavier, die onmid dellijk begrepen had wat ze be doelde. „Er zijn mensen die van hun geboorte af voelen dat ze door het lot zijn getekend. Het is of bij hun wieg is voorspeld: „Al les wat je in deze wereld zal overkomen zal afwisselend, moei lijk en buitengewoon zijnJe zult angst en verdriet doorma ken, je zult ook blijdschap en ge luk kennen, maar nooit zal je even alledaags en rustig zijn." „Dat is volkomen waar." Ze vond het prettig dat ze ein delijk zo goed begrepen werd. Ze had zo vaak geprobeerd haar diepste gedachte onder woorden te brengen, maar nooit had er iemand enig belang in gesteld. Ze streek haar hand door haar haar en leunde met haar elleboog op tafel. „Het feit alleen, dat je een va der hebt die een wetenschappe lijk onderzoeker is schiep op school voor mij een situatie, die heel anders was dan die van mijn klasgenoten." Ze tuurde op haar servet en durfde haar ogen niet naar Xa vier opslaan uit vrees, dat ze dan niet verder zou durven gaan met haar verhaal. „De vaders van die andere meisjes waren advocaten, dok ters, ingenieurs. Geen van haar kreeg ooit een briefkaart uit Ach- ter-Indië waarop bijvoorbeeld stond: Lieve Olga. Het lot is me gunstig geweest: ik ben er in ge slaagd de bijna onbeschadigde kop van een belemniet 1 te vin den. Verleden jaar heb ik mijn collectie trilobieten 2) gecomple teerd, ik ben dus zeer tevreden. Je liefhebbende vader." Voor het eerst schaterde Xavier het uit. Die lach veranderde hem volkomen en maakte hem een ogenblik bepaald innnemend en charmant. Helaas sprak hij on middellijk weer op zijn gewone, bittere toon. Belemnieten, trilobieten, bron- tosarussen, mijn leven is er ook vol mee geweest. Maar ik heb er me van ontdaan. De belemnieten hebben 't moeten afleggen tegen Xavier Lezcano.maar toch hebben ze zijn hele familie ver giftigd, dacht hij bitter. „Ik was met papa in Rio waar hij een nieuwe wetenschappelij ke expeditie aan het voorberei den was. Ik was al te groot om langer op kostschool te blijven en ik begreep al gauw, dat ik papa tot last was. Ik hoorde nu eenmaal niet bij de belemnieten. Dat voor mij een zeer pijnlijke ontdekking die me alle levenslust ontnam. Ik heb mijn uiterste best gedaan belang te stellen in al die terugstotende fossielen, maar het lukte niet. Toch slaag de ik er in bij papa de indruk te wekken, of ik er me wel voor in teresseerde, zodat hij besloot me mee te nemen. André was één van de beide professoren die aan de expedities deelnamen." Ze zweeg peinzend en Xavier moest haar aansporen om verder te gaan. Belemniet: fossiel van een pijl-inktvis. 2). Trilobiet: voorwereldlijk schaaldier. „Je broer was als een beroemd man in Rio aangekomen, hij was al in heel Europa bekend. Toen ik hoorde dat hij een Spanjaard was voelde ik me dadelijk tot hem aangetrokken." Fina kwam binnen om schone borden te geven en hen te be dienen van een heerlijke omelet aux champignons. Ze ontkurkte een fles en schonk hen een goe de, goudgele wijn in. „Heb jij wel eens deelgenomen aan een expeditie die zich bezig hield met praehistorische opgra vingen? Je denk zeker, dat de geleerden zowat bij elke stap uit roepen: „Eureka"! en dan allerlei botten uit de grond halen. Maar zo is 't helemaal niet." Ze schud de energiek het hoofd zodat haar gouden haar in zijden golven om haar heen warrelde. „Het komt in werkelijkheid neer op lange tochten in de brandende zon, muggen, reptielen, ongezond blik jes voedsel, twistgesprekken, een slecht humeur en jalouzie.En., nergens bottenDoodvermoei ende opgravvnigen, stof dat in je keel kruipt, zich in je haren vast zet en je oren verstopt. Na twee dagen haatte ik het voorhisto risch onderzoek zoals ik nog nooit iets gehaat had Eén deur sloeg met een smak dicht en deed haar schrikken. Ze zweeg en keek Xavier vragend aan. „Schrik maar niet, het is Fina maar. Dat is zo haar manier om te tonen dat ze 't niet met iemand eens is. Ze is verbazend trots op de belemnieten en al die ver schrikkingen uit de voortijd, die de Lezcano's beroemd hebben ge maakt." (Wordt vervolgd.) Overdracht van waarden, lezing; 20.20 Boekenweek, klankb.; 20.40 Filmpraatje; 20.50 Europa één, lezing; 21.00 Quizprogr.; 21.50 Geen tijd voor helden, klankb.; 22.15 Buitenl. weekoverz.; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om de mens, ge sprek; 23.00 Soc. nws in Espe ranto; 23.10 Vergelijkenderwijs, muzik. discussie. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gr.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Progr. v. d. oudere luisteraars; 12.00 Viool en piano; 12.30 Land en tuinbouwmeded.12.33 Gr.; 12.40 Rep. opening Intern. Tuin bouwtentoonstelling te Rotter dam; 13.00 Nws; 13.15 „15 jaar geleden", praatje; 13.20 Prome nade orkest; 14.05 Schoolradio; 14.25 Omroep Kamerork.; 14.55 Orgelconcert; 15.10 Boekbespr.; 15.30 Gevar. muz.; 16.00 De grote wereldtuinbouwtentoonst. Floria- de in Rotterdam, praatje; 16.15 Strijkkwart.; 16.40 Gram; 17.00 Voordr.; 17.20 Kamerkoor en or gel; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 18.00 Koorzang; 18.20 Gevar. pro gramma; 18.50 Regeringsuitzen ding; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Jiddische liederen; 19.30 Radio krant; 19.50 Gram.; 20.00 Avond rust, hoorspel; 20.30 Gram.; 20.40 Kunstrubr.; 21.00 De Bijbel in het tijdbeeld van de kunst; 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Langs wegen van kunst en schoonheid, praat je; 23.35 Gram.; 23.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekovericht; 20.30 TV-documentaire; 21.05 De zeven werken; 21.20 Gevar. pro gramma; 22.00 Reportage. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gr.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gram. (verv.); 12.52 Weerber.; 13.00 Nws; 13.15 Orgelrecital; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 16.30 Orkestconc.; 17.00 Nieuws; 17.10 Kamermuz.; 17.45 Duitse les; 18.00 Koren; 18.10 Voordr.; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkestconcert; 20.40 Kunstkaleidoscoop; 20.55 Conc. (verv.); 21.30 Strijkkwart.; 22.00 Nieuws; 22.16 Lezing; 22.55 Nieuws. f VL. BELG. TV19.00 Reizen zonder paspoort; 19.30 Nws; 20.00 TV-spel; 22.00 Filmfragm.; 22.45 Nieuwg en journaal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5