UIT DE PROVINCIE Binnenlands nieuws 1 t Tyt 10 c nu/ Rede Prins Bernhard voor NOVIB BI PROEF WERK- DRUKTE VOO TERNEUZEN AXEL GOES SAS VAN GENT. ZIERIKZEE GASGEVAAR Kunstmatige duinen beveiligen Breskens Vragen aan de minister BERVOL ONTSLAG VERI4EEND. li Koninklijk Besluit is aan .Mb'. P. H. W. F. Teilegen, op zijn verzoek, mei ingang van 1 april a.s. eervol ontslag verleend als Iwirgemeester der gemeente Ter- neuzen, mei dankbetuiging voor de diensten, door hem als zoda nig bewezen. OOSTERLANDS RAAD Het laatste kandidaat-raadslid dat nog op de lijst van de PvdA voor Oosterland stond, de heer M. Dorst heeft nu ook bedankt voor het raadslidschap van deze gemeente. De voorzitter van het Centraal Stembureau, burge meester Laurense, heeft thans in de vacature benoemd! de heer Joh. J. de Bruine van de lijst van Staatkundig Gereformeerde Par tij- Boussac-shows van Stoffenhuis Bliek. het Als ondanks nog veel koude en gure vlagen de lente zich weer aankondigt in jong groen en nieuw leven, is dit ook voor het Terneuzense stoffenhuis Bliek het sein om voor de talrijke dames-klanten en vele andere belangstellenden een twee-tal shows te organiseren van de vermaarde Boussac-stoffen, waarvan dit mode-huis de exclu sieve verkoop heeft voor Ter- neuzen en omgeving. Dit nieuwe lente-signaal werd ook gisteren weer gegeven des namiddags en 's-avonds in de benedenzaal van hotel „Rotter dam". Nóch de heer Bliek, nóch de vijf Franse mannequins hebben over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Tweemaal was de show zo goed ais uitverkocht en keerden beide keren na afloop honder den opgetogen dames huiswaarts. Wat Boussac voor lente en zo mer 1960 heeft gecreëerd en ge toond, gaf alle reden om opgeto gen te zijn. De opening van de show be stond uit strandpakjes en daar na (eenvoudige) zomerjurken. De modellen van de Franse hautc-eouture waren over het algemeen zeer eenvoudig. De strandensembles deden het bui tengewoon goed en er vielen prachtige streepdessins in bad stof te bewonderen. Dit was ook het geval met de zomerjurken. Ei waren zowel streep- als bloemendessins en vooral werd de aandacht gevraagd op de zwart-wit-eombinaties die het uitstekend deden en vele moge lijkheden toonden. Buitengewoon geslaagde combinaties waren de gebloemde rokken met een heel eenvoudige blouse. Nieuwe combinaties als zacht- gr oen met oud-rose; bleu en groen, waarvan men zou denken dat deze kleuren niet bij elkaar zouden passen, waren op geraffi neerde wijze bijeen gebracht. Gaven de in het eerste deel van de show de stoffen een in druk van distinctie, zo mogelijk nog meer applaus oogstten de mannequins keer op keer met de m het tweede deel getoonde cocktailjaponnen en -ensembles en avondjaponnen en -ensembles. Verwondert men zich er wel licht telkens opnieuw over, dat dit alles katoen is, men vraagt zich met verbazing af hoe dit kan in deze prachtige toiletten, die vele uitroepen van instemming aan de dames ontlokten. De heer Kelders gaf op een ge animeerde wijze de explicatie. De bekende radio- en T.V.-pianist, de heer Eddy Sanchez, begeleid de op passendee wijze deze modesprookjes aan de piano, ter wijl de dames in de pauze nog eens extra werden verrast. De heer Bliek toonde zich in zijn dankwoord zeer tevreden over deze beide shows, evenals de dames, die deze verzorgde shows hebben bijgewoond. Het „Amsterdams Volkstoneel". Er zijn al heel wat jaren ver lopen sinds Marius Spree zijn „fel realistisch" stuk in zes be drijven schreef. Maar hij greep er mee een stuk van het rosse leven in de grote steden. Men kan het betreuren dat dit nog altijd bestaat, maar dit kwaad zal wel nimmer uitgeroerd kun nen worden. De gebeurtenissen van de laatste weken op de Am sterdamse .walletjes' hebben ons daaraan herinnerd. Het is mis schien daarom dat het Amster dams Volkstoneel met dit stuk dezer dagen te Alkmaar de 250 ste voorstelling gaf, een féit dat men niet zo maar liet passeren. Mevr. Beppie Nooy, de ener gieke directrice van het gezel schap, vertelde daarover in en kele enthousiaste woorden. Zij was er van overtuigd dat „Rooie Sien" nog lang niet van de plan ken is. Als deze voorspelling uit komt, dan zal dit voor een groot deel het gevolg zijn van het peil waar op zij met haar gezelschap dit „drama uit het volksleven met zang en dans in 6 bedrijven", zo als het programma aankondigt, voor het voetlicht weet te bren gen. Beppie Nooy in de titelrol, An- dré van Dijk, Johan Sirog, mevr. Bep Nooy sr., Bert Silvester, Jo- pie Korda en Martij Hinrichs (waaronder verscheidene dubbel rollen) hebben heel dit rauwe leven gestalte weten te geven. Probleemstellingen moet men er niet in verwachten, dit was nooit de bedoeling van Marius Spree en daarop zal geen enkele bezoeker rekenen. Maar wat het Amsterdams Volkstoneel wèl bereikt heeft, is een avond van doorleefd toneel dat de bezoe kers met intense spanning heb ben gevolgd. Verkoping woonhuizen. Gisteren werd door notaris Van Campen ten verzoeke van de er ven van wijlen de heer C. Hame link in de bovenzaal van café „Du Commerce" in het openbaar geveild het woonhuis, met erf en tuin, staande Scheldekade 10, groot 1 are 17 ca. Koper hiervan werd de heer P. A. de Bruijn voor 16.500. Vervolgens werd geveild het woonhuis met erf en tuin, staan de Scheldekade 3, groot 91 ca. Koper werd de heer L. A. Brac- ke voor 7.900. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Axel komt dinsdag a.s. bijeen ter be handeling van de volgende pun ten: Voorstel tot het vaststellen van de gemeenschappelijke rege ling Afvalwaterleiding Kanaal zone Zeeuws-Vlaanderen Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op grond van de artikelen 73, le en 2e lid, en art. 126 der Kleuteronderwijswet; Voorstel tot toekenning van voorschotten op de gemeentelijke vergoedingen aan bijzondere scholen voof het jaar 1960; Voorstel tot het vaststellen van de 3e wijziging van de „Sala ris- en loonverordening 1959"; Voorstel intrekking raadsbe sluit van 29 september 1959 tot zekerheidstelling hypothecaire geldlening; Voorstel tot het toekennen van een vaste toelage aan de admi nistrateur van het Woningbe drijf; Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe bouwverorde ning; Voorstel tot het vaststellen van de le wijziging van de „Ver ordening op de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de gemeenten Axel. Koewacht, Overslag. Zaamslag en Zuid- dorpe; Voorstel tot het aanvaarden van het verlichtingsplan voor de Zuidsingel e.o.; Voorstel tot het verlenen van een vergunning aan „Esso Nederland N.V." tot het plaat sen, hebben en onderhouden van twee electrische benzinepompen met vulput in gemeentegrond; Voorstel tot het kopen van een perceel grond in plan-West; Voorstel tot het in eigendom, beheer en onderhoud overnemen van de Emmastraat (het z.g. Buthstraatje) Voorstel tot het verhuren van een perceel grond aan de „Steen kolen-Handelsvereniging N.V." Voorstel tot het aankopen en verkopen van grond in verband met dc sanering van een gedeel te van de Kerkdreef; Voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van de artikelen 72 en volgende der L. O.-wet 1920 tot herstel van een grondkerende muur bij de Chr. Nationale School voor ge woon lager onderwijs; Voorstel tot het vaststellen van enkele begrotingswijzigin gen; Voorstel tot het verkopen van een perceel bouwgrond aan R. A. van Wiemeersch, onder in trekking van het raadsbesluit van 26 januari 1960; Voorstel betreffende de door de commissie ad hoe ingediende reorganisatie-plannen inzake het doorvoeren van een scheiding tussen het kas- en administra tief beheer e.a; Voorstel tot het bouwen van 16 woningwetwoningen in plan- Wést. Mededeling. In antwoord op de door de heer IJsebaert in de vergadering van 23 februari 1960 gestelde vraag delen B. en W. mede, dat zij op de hoogte waren van de slechte toestand van de trottoirs en de toegangspaden tot een aantal woningen in plan-Oost. Ondertussen is opdracht gege ven genoemd euvel op te heffen. ilerste aardbeien in Kapeile. Op de veiling in Kapelle-Bie- zelinge werden dinsdag de eerste aardbeien van het nieuwe seizoen aangevoerd. Het was een doosje met tien prachtige vruchten, af komstig van het proefstation voor de kleinfruitteelt in Kapeile. Er werd 58 cent per stuk voor be taald. Het vorig jaar kwamen de eer ste aardbeien op deze veiling op 2 april. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Sas van Gent komt dinsdag a".s. bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten; Verzoekschrift van de U.T.S. te Terneuzen om de gemeente als begunstiger te doen inschrijven tegen een jaarlijkse bijdrage van Vz cent per inwoner; Verzoekschrift van het ge meentebestuur van Westdorpe voor het verrichten van diensten door de gemeente Sas van Gent; Voorstel tot het toetreden tot de gemeenschappelijke regeling ffBJc vpor de afvoer van het afval water naar de Westerschelde en daartoe te vormen een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam „Afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen" gevestigd te Terneuzen, met als organen een raad van bestuur, een dage lijks bestuur en een voorzitter; Verzoekschriften om gemeen tegrond in erfpacht; Verzoekschrift van het bestuur van de woningbouwvereniging „Vooruit" alhier om gemeente grond in erfpacht in het uitbrei dingsplan „West'' voor de bouw van 25 woningwetwoningen en beschikbaarstelling van de daar voor benodigde gelden; Voorstel tot algehele herzie ning van de verlichting in de kom van de gemeente en tot het voteren van de daarvoor beno digde gelden tot een totaal-be drag van ƒ65.000; Voorstel tot het verlenen van zekerheid als bedoeld in art. 7 van het besluit bevordering eigen woningbezit aan aanvragers; Voorstel tot vaststelling van een schadevergoedingsverorde ning houdende algemene regelen ter bescherming van de belangen van eigenaren en andere zakelij ke gerechtigden tegen schade als gevolg van de vaststelling van stedebouwkundige maatrege len voor de gemeente Sas van Gent; Voorstel tot vaststelling van de verordening met betrekking tot een premiespaarregeling voor de ambtenaren in dienst der ge meente Sas van Gent met ingang van 1 januari 1960. Koninklijke onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is be noemd. tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer M. Krij ger, asserssor van de provin ciale kerkvergadering van Zee land van de Nederlandse Her vormde Kerk, wonende te Brui- nisse. TOENEMEND AANBOD VAN GROENTE. Op de Nederlandse groenten- veilingen komt thans een toene mend aanbod van vroege voor jaarsgroenten zoais sla, spinazie en radijs. In het begin van deze week was een aanbod van een half miljoen kroppen sla per vei ling geen zeldzaamheid meer en ook 25 ton spinazie per dag per veiling kwam voor. Uit de koude kassen begint thans ook de kropsla te komen. Als het weer wat warmer wordt kan al vlug de top-aanvoer van sla uit deze kassen worden ver wacht. In het begin van deze week werd de kropsla verkocht voor prijzen welke al naar ge lang de kwaliteit liepen van 15 tot 25 cent per krop voor de goede partijen. Spinazie werd iri het begin van de week op de Nederlandse veilingen verkocht tegen prijzen van 55 tot 75 cent per kg voor de goede kwaliteit. Van beide produkten is een flinke export. In het bijzonder naar West- Duitsland, maar ook naar Enge land en België. Het aanbod van radijs gaat toenemen. De vraag was groot en dat naar gelang van de kwa liteit liep in het begin van deze week de veilingprijs van 30 tot 45 cent per bos. Op alle Westlandse veilingen is thans een ruim aanbod. De meeste sla vinden we op het ogenblik wel in 's-Gravenzande-,. terwijl verder ook Westerlee en Rotterdam zeker ook meetellen. In Limburg is het Venlo dat dagelijks een flink kwantum te koop heeft en dat in de komen de tijd verder zal toenemen. DANSENDE KOEIEN. In het landelijke Waarder bij Woerden komt nooit een circus maar toch zijn er dansende koei en. En omdat daarvoor de mu ziekvereniging „Kunst na Ar beid verantwoordelijk wordt ge steld, hebben de beide 8.G.P.- vertegenwoordigers in de raad dinsdagavond tegen het voorstel gestemd om 100 subsidie aan het fanfarekorps te geven. In zijn motivering zei één van de tegenstemmers, de heer Hof land, dat de rondgang van „Kunst rva Arbeid" op Koninginnedag 1959 nogal wat boze gezichten had veroorzaakt bij de boeren omdat de koeien erg onrustig waren geworden door de muziek. Hij voelde daarom niets voor subsidie. Op verzoek van de voorzitter, burgemeester D. Zielhuis, gaf wethouder J. Iioogendoorn, zelf ook veehouder en voorzitter van de plaatselijke Oranjevereniging, een nadere toelichting. Hij ver telde dat het oranjefeest vorig jaar juist viel na een erg regen achtig etmaal. De koeien waren daardoor slecht te spreken en wat uit hun normale doen. Door de muziek waren ze echter zo opgekildcerd, dat ze nog veel meer plezier (hebben gehad dan de inwoners van Waarder zelf. Het andere raadslid voor de S.G.P., de heer W. F. Mulckhuy- se, bleek zó onder de indruk van de argumenten van zijn fractie genoot, dat hij een zwaai nam en plotseling voorstander van de subsidie bleek. Maar dan op voor waarde dat de muziekvereniging zich nooit meer in Waarder zou laten zien. Hét subsidievoorstel wercT aan genomen met vier tegen drie stemmen. INBRAAK In de nacht van 7 op 8 maart hebben, naar eerst thans be- kend wordt, inbrekers kans ge zien in het kantoor van de Gel derse blinden inrichting te Arn hem een bedrag van ongeveer 4.000,te stelen uit een geld kist. Ook uit etrkele geldzakjes werd het geld ontvreemd. Van de daders ontbreekt tot dusver nog elk spoor.. Voor het gebied rond het Spaanse dorpje Castillo op vijf km van Vitoria zijn speciale veiligheidsmaatregelen getrof fen. Hier komt namelijk aard gas omhoog uit de grond nadat clieexplorateurs daar een me- thaangaslaag hebben aange boord. De bevolking, die in voortdurende angst voor ont ploffingen leeft, heeft strikte voorschriften gekregen wat be treft het gebruik van vuur, reeds hebben zich branden voorgedaan langs de oever van de rivier ter plaatse waarin on ophoudelijke gasbellen opborre len. Tijdens de algemene bestuurs vergadering, welke de Neder landse organisatie voor interna tionale bijstand gistermorgen in het Institute for Social Studies te Den Haag gehouden, heeft Prins Bernhard een rede uitge sproken. Na een overzicht te hebben ge geven van de historie van deze organisatie, zeide de Prins in zijn rede, dat hoewel de NOVIB tot heden geen gemakkelijke ge schiedenis heeft geschreven, toch met grote voldoening mag worden geconstateerd, dat in de afgelopen vier jaar het Neder landse volk beslist veel dichter bij het vraagstuk van de ontwik kelingsgebieden is komen te staan dan voorheen het 'geval was. Het is reëel, vast te stellen dat onze stichting hiertoe een zeer belangrijke bijdrage heeft mogen leveren, aldus de Prins. Hij vervolgde met te zeggen, dat de groeiende aandacht, die in ons volk kan worden waarge nomen en die o.m.. ook zijn uit- JONGET.JE GEDOOD Te Steenwijkerwold is gister ochtend het bijna 2-jarig zoon tje Hendrik van dé- landbouwer K. Winters in aanraking geko men met een draaiend onder deel van een landbouwtrekker. Het kind werd tegen de trekker geslagen en was onmiddellijk dood. drukking viridt in de volksver tegenwoordiging en bij de activi teiten van vele organisaties, een symptoom is van de in de gehele wereld groeiende belangstelling. Er is praktisch geen internatio nale conferentie, waarop het vraagstuk van de achtergeble ven gebieden -niet punt van ge sprek is of om de hoek komt kij ken. Geen politicus lean het zich nog veroorloven bij zijn open- baat- optreden aan dit probleem voorbij te gaan. In de Verenigde Naties wordt op allerlei wijzen gezocht naar de structuur, die op de meest efficiënte en ver antwoorde wijze het vraagstuk tot een oplossing kan brengen. De Prins zeide voorts, dat de aandacht van ons volk nog on voldoende uitdrukking vindt in de financiële steun, die het aan de NOVIB geeft, ai valt hierin toch een geleidelijke groei waar te nemen. De financiële uitkom sten van dit jaar, twee ton ten behoeve van de hulpverlening in het buitenland, mogen, gezien het feit dat in 1959 geen algeme ne inzameling voor de NOVIB kon worden gehouden en de Stichting zich» omwille van het vluchtelingenjaar bewust in zijn activiteiten heeft beperkt, bevre digend worden genoemd In totaal heeft de NOVIB in 3 jaar tijd ruim een miljoen bijeen gebracht, die aan voorlichting en buitenlandse projecten zijn be steed of nog ter beschikking staan. Tussen de handelshaven en de nieuwe veerhaven te Breskens is ter versteviging van de wa terkering een kunstmatige dui nenregel aangebracht welke een hoogte heeft van 11 meter N.A.P. bij een breeate van 30-38 meter op de kruin. Door deze beveiliging is ook het landschap en het toerisme gediend. De enorme hoeveelheden zand welke voor deze kunstmatige duinerij nodig zijn, zijn afkom stig van zandplaten in de Wes terschelde. Met de voltooiing van de kunstduinenhoopt men deze zomer gereed te komen. 3 AARDBEIEN VOOR ƒ3 Op de veiling in Zaltbommei zijn gistermorgen de eerste glas aardbeien van dit seizoen aan gevoerd. Het waren er.drie Ze werden voor ƒ1,per stuk door de kweker Soer uit Niet; waai verkocht aan dé exporteur W. A. van Heyningen te Zalt bommei, die ze waarschijnlijk wel niet zal hebben geëxpor teerd. Op de veiling te Zaltbom mei werden jaarlijks zo'n 000 ton glasaardbeien aangevoerd De grootste aanvoer valt in de eerste weken van mei. (Adv.) HET ONDERWIJS IN ZEELAND Het lid van de Tweede Kamer, de heer Kleijwegt (P.v.d.A.), heeft aan de minister van On derwijs, Kunsten en Weten schappen. de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het op verzoek van Gedeputeerde Staten van Zee land door de „Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk" uitgebrachte rapport betreffende de leerkraehtenvcor- ziening bij het lager onderwijs in de pr vincje Zeeland? 2. Deelt de minister de con clusie, waartoe bovenbedoelde commissie komt, dat de voorzie ning vanleerkrachten bij het iager onderwijs in Zeeland tn een kritiek stadium verkeert? 3. Onderschrijft de minister de mening' van deze commissie, dat een var. de oorzaken van het nijpend tekort is het feit. dat on derwijzers, die in een afgelegen dorp lesgeven, in plaats van een isolatietoeslag te ontvangen standplaatsaftrek in verband met de gemeenteclassificatie kennen? 4. Indien de vorige vraag be vestigend wordt beantwoord, welke maatregelen denkt de minister dan te treffen om tot 9. Op gevoel de richting bepa lend sluipt Eric door het woud. Eensklaps ziet hij een lichtscheme ring. Op een heel andere plaats dein hü verwacht. Aarzelend be geeft hij zich erheen en het blijkt inderdaad de holle weg te zijn, of... Hü kan zich de gevallen boomstam over de weg niet her inneren... maar misschien was hij zover nog niet gekomen. Dan houdt het dus in, dat hü terug moet en behoedzaam keert dé Noorman langs het pad op zijn Schreden terug. Paardesporen ziet hü nergens en dat bevreemdt hem wel, maar de meest verontrusten de ontdekking moet nog komen. Hij is misschien een uur onder weg als hij opeens op een dwars weg staat, die ais twee druppels water lfikt op het pad dat hü volgt. Wat nu? De Noorman büt zich op de lippen: het lijkt er veel op, dat hü verdwaald is. ,Dan wachten we de morgen af' mom pelt hij en zoekt zich een beschut te plek terzijde van het pad. Met behulp van de zon zal ik mijn richting kunnen bepalen'. Maar binnenin hem knaagt on zekerheid en onrust. Want wat moet hij geheel alleen zonder wa pens, ionder voedsel en drinken beginnen... een meer bevredigende situatie op dit terrein te komen? 5. Indien vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, welke oorza leen acht de minister dan aanwe zig voor dit toch blijkbaar duide lijk aanwijsbaar tekort en hoe deukt hij die oorzaken te kun nen wegnemen? 6. Hoe staat de minister tegenover de suggesties van de commissie om in Terneuzen tot oprichting van een R.K.-kweek scheel over te gaan en om de leerlingen, die ver van Middel fcmrg vronen, voor hogere studie toelagen dan nu gebruikelijk is in aanmerking te doen komen? VRAGEN OVER BE MELKPRODLsiïIE In de hedenmiddag te houden vergadering van de Tweede Ka mer zal de heer Egas (ArbJ de volgende vragen stelien aan de minister van Landbouw en Vis serij: 1. Is de minister van oerdeel, dat een tweede prijsverhoging van consumptiemelk gewenst is, nu blijkt, dat prijsstijging de j afzet nadelig beïnvloedt en op korte termijn nieuwe overschot ten aan zuivelprodukten ver- wacht mogen worden? 2. Kan de minister bevorde ren, dat zeer spoedig de beien meringen tot liet verkopen van melk via melkautomaten wor den weggenomen, mede ter ver ruiming van de afzet van melk" 3. Acht de minister de extra stimulering van de produktie van wintermeik in bepaalde dc len van het land juist? Zo neen, kan een dergelijke stimulering I in de toekomst worden tegen ge f gaan? 4. Beschikt de minister over gegevens betreffende de toene ming van het krachtvoederge bruik door melkvee? Heeft he! zin en is het mogelijk het ge bruik van krachtvoeder te bept' ken? Zo ja, overweegt de minis ter dan maatregelen? 5. Is de modedeling van de I voorzitter van de Friese C.B.T E juist, dat de minister ernstig overweegt het komende melk prijsjaar de garantieprijs af te stemmen op de goedkope Pr0 duktiegebieden een aanvullend? toeslag per ha zal worden ver strekt? Zo ja, wordt dit nieuwe systeem overwogen in verband met de behoefte aan inperking van de melkproduktie en word' hieromtrent overleg gepleegd met het Landbouwschap? H MIUPS YV1 Van de inter noteerden allei delen gisterm nmp hoger, v. slotkoersen vai rigo iioofdfond de markt. In Street van din: ming er vooi hoofdfondsen, de aankopen 1 gen, aan de z was gisteren v koersvorming nals op het moeeten op 45! s punten prijs; steun van de Y ders. Unilevers ren lager en 1 eens zonder kooporders st< \an 752 verlo: opaachte van d circa 4 punten op ƒ156 circa Gedurende 1 verloop trokk 459% en Unili Philips open circa 5 punten van dinsdag. 1 ctaama nog ve Voor deze aai om beiangste kaanse zijde, aandelen Phili ger gcadviseei De handel claims Hoogc om grote bel: de handel mir dinsdag. De niet veel met slatniveau. I van 263 tot aandelen w< van 565 tot 5 hie/ het ve toch nog circs Hoewei de h vaart sector n vang was, w; aan de vaste aandelen Hol die circa 145 linsdag 139% Odk de overig koerswinsten boeken. De g -deae afdeling het gevolg va - ultures were waarloosd en waren doorel een zeer kali In de lok aandelen Var ruge punten De maatscha tot het bouw 600329

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2