AT CADEAU rAN DE SANDE ètalac legering handhaaft haar standpunt inzake belastingontwerpen Postkoetskaravaan vertrok naar Turkije De conferentie over kernproeven Radio en Televisie slukkig met zo'n schit- ammofoon. Dan maken :t een gratis platenbon ievelingsplaat. Stel uw uit. Dit speciale aanbod elijk! Draai thuis uw w nieuwe grammofoon VICE J KWALITEIT TERNEUZEN de moderne wijze van pijnstillen is: snel! AKKERTJES RAMP VOOR DE KIKKERSPORT Verdeeldheid in Westduitse kabinet over versnelde uitvoering van het E. E. G.-verdrag HET GEVAAR VAN RADARGOLVEN Verf met glans en met gemak Verf het zelf met DE VERGIFTIGING IN MAROKKO BEROEP OP DIEFENBAKER Marktberichten de superieure plasticverf van CETA-BEVERi SCHAAK- EN DAMSPELEN KERSSTRAAT 3 TERNEEZEN TELEFOON 2581 /oensdag 23 maart 1960 16e jaargang no. 4941 N.V. Fa. P. J. van da Saiad* n een grammofoon In een brief van de minister en de staatssecretaris van Finan- Iciën aan de Tweede Kamer her inneren dezen eraan, dat in de ■vergadering van 10 maart j.l. de [beraadslaging over de wetsont- I werpen tot wijziging van de grondbelasting en tot wijziging van de personele belasting is ge- I schorst op het daartoe strekken- |de verzoek van de minister van I Financiën, „die, met name naar aanleiding van de discussies om- Itrent het ontwerp van wet tot vijziging van de grondbelasting |er behoefte aan gevoelde zich [met de overige leden van het I kabinet nader op de situatie te Iberaden". De minister en de staatssecre taris brengen in herinnering „dat van de aanvang af zij wijzen in dit verband op de uiteenzettingen in de nota inzake enkele hoofd punten van het sociaal-econo misch beleid in de naaste toe komst het beleid van de rege ring er op gericht is geweest voor de gebouwde eigendommen een herstel van het vóór 1956 ge golden hebbende opcentenmaxi- mum op de grondbelasting tot stand te brengen te samen met de huurverhoging en de andere daarmede verband houdende voorzieningen. In de memorie van toelichting bij het desbetref fende wetsontwerp is tot uitdruk king gebracht dat de regering, gelet op de rendementsverbete ringen van het huizenbezit, het niet verantwoord acht de door de bijzondere situatie in 1955 gebo den verlaging ten aanzien van de gebouwde eigendommen nog lan ger te handhaven. Voor de rege ring heeft in dit verband mede gewogen de druk van de grond belasting in vergelijking tot die van andere belastingen". „Het nadere beraad heeft de regering geen aanleiding gege ven dit standpunt, dat liarer- zijds in de schriftelijke en mon. delinge gedachtenwisseling met de Kamer naar welke wordt verwezen nader zake lijk is gestaafd, te verlaten. Een verwerping van het desbe treffende wetsvoorstel zou de regering dan ook niet met haar verantwoordelijkheid in over eenstemming kunnen bren- gen". „Gezien het nauwe verband met de huurmaatregelen blijft de regering verder van oordeel ook al kan zij een gedachtengang die aan een uitstel ten grondslag ligt wei verstaan dat voor een verschuiving van de behandeling van het thans aanhangige wets voorstel inzake de grondbelasting naar een later tijdstip geen vol doende grond bestaat. De gevolgen welke verbonden zouden zijn aan zulk een uitstel tot het najaar van 1960 verster ken haar in deze opvatting. Im mers zal herstel van het opcen- tenniveau anders dan ter gele genheid van de huurverhoging op sterkere psychologische bezwa ren stuiten. Bovendien zullen, in dien niet spoedig een aanvang wordt gemaakt met de aanslag- regeling voor 1960, de aanslagen in de grondbelasting over 1960 eerst ongeveer tegelijkertijd met de aanslagen over 1961 kunnen worden uitgereikt. Dit gevolg moet voor de contribuabelen bij zonder onwenselijk worden ge acht èn uit invorderingsoogpunt, èn in verband met de eisen van het rechtsverkeer, waarin, bij transporten van onroerend goed, de notaris zorgt voor afrekening van de grondbelasting tussen partijen naar tijdsgelang. De regering zou zulk een uit stel van de behandeling van het desbetreffende wetsontwerp, ook al zou dit tot de in het Kamerde bat gesuggereerde tijdsduur be perkt blijven, dan ook ernstig be treuren". De minister en de staatssecre taris verzoeken de Kamer de be slissing betreffende de grondbe lasting niet uit te stellen, doch thans op zo kort mogelijke ter mijn zowel het bij haar ingedien de voorstel van wet tot wijziging van de grondbelasting als het voorstel van wet tot wijziging van de personele belasting ver der te behandelen. (Adv.) Tien paarden, alle van het Groningse of Gelderse ras, ver trokken dinsdagochtend in alle vroegte naar Istanboel. Zij zijn de uitverkorenen, die de post koets van Istanbgcl naar de „Floriade" mogen trekken. Er gaat een karavaan van vijf wa gens mee, die koets, mensen en paarden in een kleine week naar Turkije brengen en daarna zullen dienen als verzorgingswagens ge durende de 39 dagen, die deze rit zullen vergen. In Turkije heeft de tocht grote belangstelling gewekt. Twee Tukse postkoetscomité's werken hard aan plannen voor acties en feestelijkheden, die het vertrek van de koets op 30 maart zullen begeleiden. Het punt van vertrek vormt het oude sultanspaleis. Meisjes in oude klederdracht en janisaren in traditionele kos tuums zullen de koets over een route van 7 km naar de stadsmu ren begeleiden. Janisaren zijn de soldaten van de infanterie huur troepen, welke in het begin van de dertiende eeuw door de Turk se sultan werden geformeerd. Er- zijn drie koetsiers, vijf chauf feurs, een chauffeur-paardenver- zorger. In de eerste wagen uit de stoet, een oplegger, wordt het ha ver geladen en staan in speciale onder veterinair toezicht ge bouwde slaap- en rustboxen zes paarden. In de combinatie, die daarop volgt komen vier paarden in de voorwagen en de postkoets met hooi in de aanhanger. De 3e wagen in combinatie is ingericht als keuken- en slaapwagen. De karavaan wordt besloten met een service- en tankauto. Er gaan 160 hoefijzers mee, 90 zakken haver en veertig balen hooi. De koets is voorzien van een speciaal rem- systeem, dat door middel van een z.g. glijsleuf werkt. De Neder landse hippische wereld volgt deze tocht met de grootste be langstelling. Zij ziet in de rit een propaganda voor het Nederland se paard. flitsen de pijn weg Ft'ets-toebehoren, originele geschenken? Een ramp heeft liefhebbers van de „kikkersport" in het dorp Elsburg, bij Johannesburg, ge troffen. De wereldkampioene van het kikker-vêrspringen, Diana Dors, die Elsburg internationale faam bezorgde, is dood. Diana Dors is vermoedelijk bezweken toen een hout- en steenkoolopi- slagplaats in vlammen opging naast het zwembad waarin Diana en enkele andere aspirant-kam pioenkikkers zich bevonden en as en allerlei rommel in het zwem bad terechtkwamen. Diana Dors zou eerstdaags naar Amerika vertrokken zijn om daar een tournee te maklen en tegen ande re kikkers te springen. Enkele van de andere kikkers, die teza men met haar omgekomen zijn, zouden naar Zweden vertrekken om hun krachten tegen Zweedse kikkers in het vèrspringen te me ten. Diana Dors heeft vorig jaar het wereldkampioenschap vèr springen gewdnnen met een af stand van 18 voet en 8 duim. De Ver. Staten hebben de jong ste Sowjet-voorstellen voor een I verood van kernwapenproeven op de drie-mogendhedenconferen- I tie in Genève „uit het oogpunt van onderhandelingstactiek en beginsel" niet willen aanvaarden of verwerpen, zo meldt de „New |<York Times". Volgens het blad wint in Washington de mening veld dat de Sowjet-voorstellen niet de vereiste controle- en in- spectiemogelijkheden bieden en dat de Ver. Staten dus moeten aandringen op een akkoord op dit punt vóór zij de Sowjet-voorstel len aanvaarden. Doen zij dat niet, dan zouden zij in een moei lijke onderhandelingspositie ko men bij de verdere besprekingen over de inspectie. De Britse pers reageert gun stig op de Sowjet-voorstellen. De „Times" meent dat de bereidheid van de Sowjet-Unie om de kleine De Britse minister van Defen sie, Duncan Sandys, heeft tegen een verslaggever van de „Daily Telegraph" gezegd dat de berich- j ten in de Londense pers over de noodlottige gevolgen op gene tisch gebied van radargolven on juist zijn. De voorzorgen, die ge nomen zullen worden tegen de gevolgen van krachtige radar golven, richten zich niet tegen de aard van deze golven, maar tegen de enorme hitte die zij geven, alnus de minister. Hij Mi dat iemand, die zich te dicht bij de bron van deze golven waagt, „ter Plaatse geroosterd" zou kunnen Worden. Het gevaar van radargolven is echter niet te vergelijken met dat van radio-activiteit, aldus Dun- ean Sandys. ondergrondse proeven apart te nemen in afwachting van verder gemeenschappelijk onderzoek mogelijk gevaarlijke punten kan hebben, doch dat men ontegen zeggelijk kan spreken van voor uitgang. De „Daily Mail" verklaart dat de Sowjet-voorstellen de hoop hebben gewekt dat hiermee ein delijk een uitweg wordt geboden waarop de mensheid reeds lang wacht. Het Amerikaanse wan- trouwen is volgens de „Daily Mail" begrijpelijk, „doch soms moet de ene of de andere partij iets in vertrouwen aanvaarden als men dit dilemma van onze tijd ooit wil oplossen. In het slechtste geval zouden de Sowjet- voorstellen de wereld verlossen van 70 tot 80 procent van alle kernontploffingen. Dat is altijd nog beter dan afwachten of een doelmatigheid van 100 procent kan worden bereikt, aldus de „Daily Mail". Welingelichte kringen te Bonn deelden maandag mede, dat er verdeeldheid in het Westduitse kabinet heerst ten aanzien van de voorstellen der commissie van de Europese economische gemeen schap tot versnelde uitvoering van het E.E.G.-verdrag. Naar zij zeggen is de minister van Econo mische Zaken, prof. Erhard, be zorgd over de uitwerking, die het plan zou hebben ten aanzien van de Westduitse tarieven voor de invoer van niet-agrarische produkten uit landen, die niet tot de E.E.B. behoren. Ook be treurt hij het, dat er bij de indie ning van het plan geen voorstel len zijn gedaan inzake samen werking met de zeven landen der Europese Vrijhandels-Associatie (E.V.A.). Uit cijfers, die door het Westduitse ministerie van Eco nomische Zaken zijn gepubli ceerd, blijkt, dat door het ge meenschappelijke buitentarief (dat volgens de voorstellen reeds op 1 juli 1960 van kracht zou moeten worden i.p.v. op 1 januari 1962) de tarief last voor de invoer van niet-agrarische produkten in West-Duitsland uit landen, die niet tot de E.E.G. be horen, sterker zou toenemen dan oorspronkelijk geraamd was. De Westduitse ministerraad zal begin april bijeenkomen en inzake de meningsverschillen tussen voor- en tegenstanders van de versnelde uitvoering, tot welke eerste de minister van Financiën, Franz Etzel, behoort. In politieke kringen te Bonn heeft men volgens Agence Fran ce Presse de indruk, dat de West duitse regering als bondskanse lier Adenauer uit Japan zal zijn teruggekeerd, zich definitief ten gunste van de versnelde uitvoe ring zal uitspreken. Uit Washington wordt gemeld, dat een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken op een perscon ferentie heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse regering haar steun zal geven aan de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) voorzover zij niet dis criminerend optreedt tegenover niet aangesloten landen. Deze verklaring werd afgelegd naar aanleiding van een bericht in de „New York Times", dat de Ver. Staten zich achter de E.E.G. stel den tegenover de Europese Vrij handels-Associatie (E.V.A.) der zeven landen. Welingelichte amb tenaren verklaarden echter, dat het waar is, dat er op het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gebrek aan enthou siasme bestaat voor de E.V.A., hoofdzakelijk omdat deze zich dan een besluit moeten nemen niet de uiteindelijke politieke (Adv. Op 11 april begint te Rabat het proces tegen 27 Marokkaanse kooplieden die ervan worden be schuldigd vergiftigde spijsolie te hebben verkocht waardoor 10.000 mensen ziek en gedeeltelijk ver lamd werden. De vergiftiging in het gebied van Meknes eind vorig jaar bleek het gevolg te zijn van het nutti gen van een mengsel van Ameri kaanse olie die een reinigings middel bevatte en aardnoot- of olijfolie. De kooplieden kunnen, indien schuldig bevonden, ter dood wor den veroordeeld wegens mis daden welke de gezondheid van de bevolking in gevaar brengen. (Adv.) John Diefenbaker, de Canadese eerste minister, heeft maandag een beroep gedaan op de grote mogendheden, zich te onthouden van nieuwe kernproeven, ten minste tijdens de ontwapenings besprekingen te Genève. Diefenbaker zei in het Cana dese Lagerhuis, in antwoord op een vraag over een bericht dat de Amerikaanse commissie voor kernenergie verder gaat met plannen om volgend jaar in Al berta's oliehoudende zandgrond een kernapparaat tot ontploffing te brengen, dat alleen de Cana dese regering en niet de Ameri kaanse commissie hierover te be slissen heeft. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 5276 stuks vee zijnde: 350 vette koeien en ossen; 1607 gebruiksvee; 620 vette kalveren; 269 graskalveren; 1976 nuchtere kalveren; 14 lo pers; 76 biggen; 92 paarden; 9 veulens; 205 schapen of lamme ren; 45 weide/zuiglammeren; 13 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,55ƒ3,20; Vette kalveren ƒ2,20ƒ3; Slachtpaar- den 1,802,50, alles per kg. Graskalveren 270430; Nuchtere kalveren ƒ38—ƒ60; Lopers ƒ60ƒ80; Biggen ƒ36 50; Schapen ƒ65ƒ125; Lam meren 70130; Kalf- en melkkoeien 9001260; Vare koeien 680880; Vaarzen 600—925; Pinken 400—570, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien; aan voer wat groter, handel flauw, niet geheel prijshoudend; Vette kalverenaanvoer als vorige week, handel goed, prijzen onver anderd, prima's boven notering; Graskalveren: aanvoer ruimer, handel stroef, prijshoudend Nuchtere kalveren: aanvoer iets minder, tamelijke handel, prijs houdend; Lopers; aanvoer rui mer, handel lui, vooral niet ho ger in prijs; Biggen: ruimer aan voer, luie handel, vooral niet hoger in prijs; Slachtpaarden aanvoer als vorige week, stroeve handel, vooral niet lager in prijs; Schapen en lammeren: aanvoer even ruimer, goede handel, prijs houdend; Kalf- en melkkoeien: aanmerkelijk ruimer aanvoer, kalme handel, prijshoudend; Vare koeien: aanvoer groter, matige handel, prijzen ongewijzigd; Vaarzen en pinken: aanvoer ge woon, stille handel, prijzen als vorige week. eenheid van Europa ten doel stelt. Het zou echter niet juist zijn te zeggen, dat de Verenigde Staten de E.E.G. steunden „tegen" de E.V.A., zo zeiden zij. MARGRIET Stadhouderskade DONDERDAG 24 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 V. d. kleu ters; 11.00 Lezing 11.1-5 Gram., 11.45 Lezing; 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Orgel en viool; 12.55 Na tionale Fotocompetitie. 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Koer sen; 14.00 Pianorecital; 14.30 V. d. vrouw; 14.50 Hammond orgelspel; 15.10 Hoorspel; 15.45 Kamermuz.; 16.15 Voordr.; 16.30 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Jazzmuziek; 18.00 Nws; 18.15 Dansmuz.; 18.30 V. d. jeugd; 18.45 Sportpraatje18.55 Ge sproken brief; 19.00 V. d. kleu ters; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nws; 20.05 Opera-fragm.; 21.15 Hoorspel; 22.30 Nws en beurs- ber. v. New York; 22.40 Journ.; 22.55 Sportact.; 23.05 Praatje; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 V. d. jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 V. d. vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 V. d. zie ken; 11.45 Gewijde muz.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.25 V. d. boeren; 12.35 Land- en tuinb. meded.; 12.38 Gr.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Praatje; 13.20 Pianospel en zang; 13.35 Gevar. muz.; 14.00 Gram.; 14.50 Gevar. muz.; 15.20 Ork. conc.; 16.00 Verkenningen in de Bij bel; 16.20 Pianorecital; 16.50 Gram.; 17.00 V. d. jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Gevar. muz.; 18.15 Sportrubriek; 18.301 Muzikale lezing; 18.10 Praatje; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Praatje; 19.15 Vocaal ens. en orgel; 19.30 Radiokrant; 19.50 Pol. praatje; 20.00 Gevar. progr.; 22.15 Perio dieken-Parade; 22.25 Gram.; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl. N.V. Fa P. J. v. d. SANDE 8. Zover mogelijk trekt Eric zich terug tussen het dichte kreupel hout en hg houdt de adem in, als hjj één van zijn achtervolgers op korte afstand voorbij ziet sluipen. Scherp luisterend hoort hij de mannen nog enige tijd rondschar relen in de omgeving, dan verwij deren zich de geluiden. Roerloos wacht de Noorman; tot zover is alles goed gegaan. Maar wie weet zitten de kerels ergens vlakbij, even roerloos als hij te wachten, tot hij zich blootgeeft. Het is donker om hem heen. De maanloze nacht is een waardevolle bondgenoot voor de Noorman en ten laatste waagt hij het erop. De mannen zijn in ieder geval uit zijn omgeving verdwenen en snel zoekt hij tot hij een steen gevonden heeft met een scherpe rand, waar aan hij zijn boeien los kan schu ren. Het lukt, zij het met grote moeite en hij slaakt een zucht van verlichting, als hij eindelijk dé' doek van zijn mond kan trekken. Nu eerst de holle weg zien op te sporen, denkt hij, dan is het een voudig genoeg om terug te keren naar het moeras en vandaar vind ik de weg wel naar Vortigerns burcht. Het is moeilijk richting te bepa len in deze donkere nacht en op goed geluk begeeft de Noorman zich op weg... 22.45 Avondoverdenking23.00 Orgelrecital; 23.30 Gr.; 23.55 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Amus. muz.; 12.30 Weerber.12.35 Gr.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.06 Franse les; 16.21 Gram.; 16.30 Kamermuz.; 17.00 Nws; 17.15 V. d. kin,d.; 18.15 Gram.; 18.20 V. d. sold.; 18.50 Sportkron.19.00 Nws; 19.40 19.50 Praatje; 20.00 Hoorsp.; 21.15 Gram.; 22.00 Nws; 22.15 Radio-universiteit; 22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.20.00 Journaal en weeroverz.; 20.20 Gesprek; 20.50 Zout der aarde, T.V.-spel. VL. BELG. T.V.19.00 V. d. jeugd; 19.30 Nws; 20.00 Debat; 20.30 Speelfilm; 21.50 Dans- cursus; 22.20 Nws en journ. N.T.S. SCHENKT AANDACHT AAN DE BEZETTING De Nederlandse Televisie Stich- ting heeft besloten onder de ver zameltitel „De bezetting" in de periode mei 1960 tot mei 1965 een reeks programma's uit te zenden over de geschiedenis van Neder land in de tweede wereldoorlog. Het accent zal daarbij vallen op de Duitse bezetting van Neder land en de Japanse bezetting van Indië. Vier maal per jaar zal een uizending van tenminste 1 uur besteed worden, hetzij aan een bepaald aspect van de bezetting, hetzij aan de gebeurtenissen die zich op de dag van uitzending 20 jaar geleden afgespeeld hebben. Op uitnodiging van de N.T.S. heeft dr L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie, zich met de samenstelling van deze program ma's belast. Productie en regie zijn toevertrouwd aan Milo An- stadt en ds J. A. van Nieuwen- huijzen draagt namens de N.T.S. de verantwoordelijkheid voor de uitzendingen. Het eerste programma, dat op vrijdagavond 6 mei a.s. zal wor den uitgezonden, handelt over de opkomst van liet nationaal socia lisme en de Duitse invasie van mei 1940. DODELIJK ONGEVAL Te Hensbroek is maandagmid dag omstreeks halfzes de 25- jarige ongehuwde motorrijder P. E. de Blok uit Kreileroord (Wie- ringermeer) bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Hij werd aangereden door een vrachtauto van de firma M. uit Alkmaar. De bestuurder van deze wagen moest uitwijken voor een groepje spelende kinderen. De motorrijder werd van zijn motor geslingerd. Nog voor dat een ambulance-auto ter plaatse was overleed de heer De Blok aan zijn verwondingen. Het stoffelijk overschot is naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar overge bracht.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5