UIT DE PROVINCIE BIN Ontvluchting bij brand uit gebouwen Eric de Noorman - De onwillige held Rt isZELFMENGEND TERNEUZEN OOSTBURG. SPUI AGENDA KERKNIEUWS SLUISKIL VLISSINGEN. ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen TERNEUZEN POOLS-HONGAARSE VERKLARING WRAAKNEMING VAN EEN LOODGIETER OP ARUBA Het stemrecht van negers in de Verenigde Staten ESSO 2-T MOTOR OIL BRANDT OVER VOLKSSTEMMING Amerikaans vliegtutg boven Cuba neergeschoten. GEWAPENDE OVERVALLEN OP WEST-JA VA Overeenkomst tussen Chili en Argentinië. RADARS ZOU GEVAAf OOSTERLANDER JEUGD CONTRA BURGEMEESTER Opnieuw heeft men in Oos- terland zijn misnoegen kenbaar gemaakt tegen het besluit van de minister van Binnenlandse Zaken om burgemeester S. W. A. Laurense in zijn functie terug te plaatsen. Zondagmor gen bleek, dat op verscheidene plaatsen in het dorp allerlei leuzen op schuttingen en schu ren waren gekalkt. Op een schutting tegenover de Oud Gereformeerde kerk, waartoe het aangebleven raadslid M. Boogert behoort, stond te lezen „Weg met S.G.P.". Op andere plaatsen stond „Wij willen Zijier" (oud-wet houder). De gemeentebode, die tevens koster is in de Nederl. Hervormde kerk, heeft zijn nor male zondagmorgentaak in de kerk niet kunnen vervullen, omdat hij van burgemeester Laurense opdracht kreeg de leuzen zo snel mogelijk te ver wijderen. Dit heeft niet veel ge holpen, want gistermorgen ston den nieuwe leuzen op straten en trottoirs geschreven. Onder meer: „Weg met Laurense, leve Zijier" en „Liever Molotof, dan Op 't Hof". Zaterdagavond hebben Oos- terlandse jongelieden, veertig in getal, voor de ambtswoning van de burgemeester met gezang en geschreeuw kenbaar gemaakt, dat ze hem liever kwijt zijn dan rijk. „Weg met Laurense" en „Leve Zijier" waren de meest gehoorde leuzen. Daarna trok de groep naar de woning van oud-wethouder Zijier om hem met dezelfde woorden te laten weten, dat ze hem verre ver kozen boven burgemeester Lau rense. Waarschijnlijk houdt dit op treden van de jeugd verband met het verzoek om een dans- vergunning van een plaatselijke caféhouder. Dit verzoek is nog niet ingewilligd. Tijdens het ziekteverlof van burgemeester Laurense kreeg deze café-hou der, wiens etablissement vol doet aan de in het dansbesluit gestelde eisen, van loco-burge meester Zijier vergunning om eens per maand dansmuziek ten gehore te brengen en ge legenheid tot dansen te geven. Dit is op 30 januari j.l. voor het laatst geschied. Burgemeester Laurense heeft de politie opgedragen een on derzoek naar de demonstraties in te stellen. Betonmortel-centrale. Ook in de bouwwereld dringt de mechanisatie en specialisatie steeds verder door. Vroeger werd de betonmortei op de werken ge maakt, maar tegenwoordig wordt deze hoe langer hoe meer ge leverd door betonmortel-centra- 3es. Dit produkt wordt vervoerd' met vrachtauto's waarop draaiende betonmolens zijn gemonteerd, de z.g. truck-mixers. Bij de N.V. „De Hoop" alhier is aan de Stationsweg ook zo'n betonmortel-centrale geplaatst en deze is gisteren in gebruik ge- tnomen. In het kort gezegd, werkt zo'n installatie als volgt: Zand wordt met een transportband naar een voorraadtrechter gevoerd, Grint volgt dezelfde weg, maar komt in een andere trechter. Cement wordt langs pneumatische weg naaj- een silo gevoerd. Uit deze voorraadtrechter en silo worden de grondstoffen, naar gelang de gewenste hoeveelheid, in weeg- bunkers afgewogen. Deze ge wichten worden, door middel van weegbascules, tot op 1 kg nauw keurig bepaald. De nodige hoe veelheid water wordt ingesteld op een watermeter. Hierna wor den de weegbunkers geopend en storten de grondstoffen via een Jaadgoot in de draaiende truck- mixer. Vervolgens laat men de inge stelde hoeveelheid water er bij lopen. De draaiende mixer zorgt nu vooi' een grondige menging. Dan is de betonmortei stortklaar. Deze centrale beantwoordt aan de eisen van deze tijd: zo vlug en zo voordelig mogelijk startklare betonmortei op de bouwwerken leveren. Beton neemt tegenwoor dig immers een steeds belangrij kere piaats in de bouwwereld in. Kon samengevat kan gezegd worden, dat de voordelen van deze centrale zijn, dat er beton mortei van constante kwaliteit geleverd wordt en deze nieuwe methode voor de afnemer een besparing op installatiekosten, werkterrein, grondstoffen, werk loon en tijd betekent. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag te 3 uur had op "het rijwielpad nabij de bus halte aan de „Zevenhuisjes" een aanrijding plaats waarbij twee bromfietsen waren betrokken. Op het ogenblik dat d'e heer A. D. uit Terneuzen, op zijn brom mer rijdende in de richting Ter- neuzen, een viertal wielrijders, die twee aan twee vóór hem reden, wilde passeren, naderde uit de richting Terneuzen de heer. F. V. uit Sas van Gent op zijn brommer. Daar uitwijken niet meer mogelijk was, kwamen beide bromfietsen met elkaar in botsing en werden licht bescha digd. Afsluitdop van gasleiding verwijderd. Zaterdagavond te ongeveer 8 uur werd door een bewoner van de Kastanjelaan een sterke gas- lucht waargenomen, op de hoek van de Lindenlaan-Axelsestraat, waarvan mededeling werd ge daan aan de politie. Het bleek dat ter plaatse een directiekeet van een bouwonder neming had gestaan. Na afloop van de werkzaamheden was deze houten directiekeet afgebroken en was de eertijds aangebrachte gasleiding, na met een schroef- dop te zijn afgesloten, door de heer Van der Staal van het gas bedrijf cp het Zwaantje, met aarde bedekt. Vermoedelijk hebben spelen de kinderen dit gezien en hebben, nadat de heer Van der Staal zich had verwijderd, de buisleiding weer blootgelegd en de schroef- dop er weer afgedraaid, waar door het gas uit de buitenleiding stroomde. Door de heer Van der .Staal is daarop weder de afsluitschroef op de gasleiding bevestigd. Vergadering Stakingsleiding in de bouwvakken. Circa 170 georganiseerde bouw vakarbeiders hebben maandag middag gehoor gegeven aan de oproep van hun organisatie om in het hotel „Des Pays-Bas" een vergadering bij te wonen tenein de de situatie te bespreken die is ontstaan door het besluit van de centrale stakingsleiding in Utrecht bij de stakingsobjecten ook de kanaalzone in Zeeuws- Vlaanderen te betrekken. Op deze vergadering, die een rustig karakter droeg, werd be sloten om dinsdagmorgen 7 uur tot deze uitbreiding over te gaan, die de gemeenten Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Axel, Zuid- en Westdorpe zal omvatten. Het stakingscomité, dat na afloop der vergadering werd gevormd zal vanuit Terneu zen worden geleid. Bij de staking zullen naar ver wachting 350 tot 400 bouwvak arbeiders zijn betrokken, werk zaam in de burgerlijke en utili teitsbouw, de water-, spoor- en wegenbouw, het zwarte korps, het heibedrijf, de kust- en oever- werken, het straatmakersbedrijf, de chauffeurs. Er onder valt alle nieuwbouw, zoals woningen, be drijven, scholen, enz. onverschil lig van welke grootte; ook alle verbouw valt eronder. Het stakingsparool werd dooi de vergadering met applaus ont vangen. De vergadering stond onder leiding van de districtsbe stuurder van de K.A.B. de heer N. A. van Kaam, mede aanwezig waren de districtsbestuurders J. v. d. Hout en C. Hoek van het N.V.V. en de heer K. Zuidema van het C.N.V. De heer Van Kaam gaf in het begin der vergadering een uit eenzetting over de voorgeschie denis der staking. Toen de nieuwe C.A.O. klaar was kwamen de werkgevers terug op hun oorspronkelijk be sluit deze te tekenen. Zij gaven toe, dat de werknemers recht hebben op de 5 loonsverho ging; het ging er echter om, de prijzen in de hand te houden, daarom vond dit conflict zo'n grote weerklank bij het Neder landse volk. Spreker wees er verder op, dat staking het uiter ste middel der vakbonden is en dat dit de eerste grote georgani seerde staking is sedert de twee de wereldoorlog. Aanvankelijk omvatten de knelpunten 23 streken in Neder land. Dit was voor sommigen een teleurstelling, anderen waren hierover verwonderd. „Waarom", zo vroegen sommigen, „geen 24- uurstaking door geheel Neder land?" Dit zou echter niet effec tief geweest zijn, het werd een gerichte staking op bepaalde plaatsen en objecten. Na het kort geding voor de Haagse rechtbank was er sprake van een kleine uitbreiding, eind vorige week scheen het einde der sta king in zicht te zijn. Toen nu de centrale stakingsleiding vanuit Utrecht informeerde naar de toe stand in het district, volgde hier op het parool de staking uit te breiden tot Roosendaal en de kanaalzone. Wat de uitkering aan ongeor ganiseerden betreft merkte de heer Van Kaam op; „Wij kunnen niet hebben dat deze ons tussen de benen lopen. Om de staking niet te breken, wordt een uitke ring verstrekt aan ongeorgani seerde gehuwden en kostwinners. 'Deze uitkering moeten wij be schouwen als een bepaalde tak- tiek in dit oorlogsspel. De actie gaat om onvoorwaardelijke on dertekening van de C.A.O. Hier hebben de werknemers deze sta king twee weken aan kunnen zien, thans moet erop gerekeni worden dat men hier nog min stens één week zal meedoen, al dus spreker. De heer v. d. Hout noemde de juiste strijdmethode nog altijd het scharen om de conferentie tafel. Doch als moet worden ge staakt, zijn wij niet schuw om de handschoen op te nemen. De heer v. d. Hout zei verder o.a. nog dat veertien dagen geleden de orga nisaties af moesten wachten hoe de werknemers tegenover het stakingsbesluit stonden. Deze staking is echter voor honderd procent geslaagd. Het gaat niet alleen om het nu, maar ook om de toekomst. Ook de heer Zuidema sloot zich in grote trekken aan bij de vori ge sprekers. Na elke toespraak volgde een krachtig applaus. Nadat het stakingsparool uit eengezet was ging de vergadering die ongeveer anderhalf uur ge duurd had, rustig en beheerst zoals men gekomen was, uiteen. Zoals bekend is inmiddels de staking opgeheven en is de arbeid in de bouwvakken hedenmorgen weer in het gehele land hervat. Jaarvergadering V.A.R.A.- afdeiing. Alhier vond de jaarvergadering plaats van de V.A.R.A.-afdeling. Het bestuur werd aangevuld door het benoemen van de heer F. Kopmels tot lid van het bestuur. Dit is nu als volgt samengesteld: G. J. van Oorschot, voorzitter; A. Porey, secretaris; F. Kopmels, penningmeester; 1. van Grol en Ph. Wage, leden. De heer P. Blomme uit Groede werd candidaat gesteld voor het districtsbestuur in Zeeland. Na afloop van het huishoude lijk gedeelte vertoonde de heer J. W. Lebon dia's over de bouw van de nieuwe V.A.R.A.-studio. Gezellige avond vereniging. Bunrt- DINSDAG 22 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Analyse van een moord" Café „Du Commerce" 3 u.: Publieke verkoping van het woonhuis met aanbehoren en erf, Scheidekade 10, en het woonhuis met aanbehoren en erf, Scheldekade 3. Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Hotel Verstraeten, 2 u.: Publieke verkoping krach tens art. 1223 B.W. van het woonhuis met aanbehoren, erf en tuin, Kanaalkade 10. WOENSDAG 23 MAART. TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 8 uur: Grote modeshow. Luxor-Theater, 8 uur: „Ana lyse van een moord". Concertgebouw, 8 uur. Am sterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". De buurtvereniging „Spui" gaf vorige week een gezellige avond in de Geref. kerk. De tweede voorzitter, de heer C. Witte, opende deze avond, door allen hartelijk te verwelkomen. Hij vond het jammer dat niet meer ouderen aanwezig waren, doch dit was wellicht te wijten aan de late publicatie door het bestuur der buurtvereniging. In het bijzonder heette hij de muziekvereniging „Hosanna" van Axel hartelijk welkom. De avond werd aangevangen met een prachtig uitgevoerd concert. Uit gevoerd werden o.a. „Krieger suite", „Happy End" en enkele marsen. De nummers werden vol aandacht beluisterd en met een dankbaar applaus beloond. Vervolgens droeg de heer A. van Harn enkele gedichten voor, waarvoor ook hij een applaus in volgden, begeleid door „Hosan na", een viertal liederen. Onder leiding van mej. Corrie van Harn werd gebracht „Trek aan de bel", waaraan door 8 jon geren werd deelgenomen; waar na gepauzeerd werd en koffie en koek geserveerd. BEVESTIGING DS. KUYLMAN In de Nederlandse Hervormde kerk in Heino is ds. H. Kuyl- man zondag bevestigd als predi kant voor bijzondere werk zaamheden in de classis Zwolle. Ds. Kuylman zal in deze func tie vormingsleider zijn van het provinciale vormingscentrum „Den Alerdinck" bij Heino. De bevestiging geschiedde door ds. G. Zeben uit Windesheim, con sulent te Heino. Vele gasten woonden de plechtigheid bij. Ir> het vormingscentrum werd ds. Kuylman onder meer toege sproken door ihr. G. de Geer uit Zeist, namens het mode- ramen van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, burgemeester L. de Rui ter uit Kuinre als voorzitter van de federatie van Hervorm de vormingscentra, en ds. P. de Hoop uit Gramsbergen. voor zitter van „Den Alerdinck". Na da pauze werd gezongen „Wilt heden nu treden". Vervol gens werd door Piet van Harn gedeclameerd „Nozembende op thuismars" en Jannie van Dix- hoorn declameerde ,,'t Scheepje," waarna weder samenzang volgde. Vervolgens droeg Jannie Bran- des voor ,,'t Recept." Aan het slot van de avond dankte de voorzitter allen, die hun medewerking aan deze avond hadden verleend, waarna nog het woord gevoerd werd door de voorzitter van „Hosanna", d'e heer J. ie Feber. Na het zingen van 2 coupletten van het „Wilhelmus", gingen allen zeer voldaan huiswaarts. Jammer dat zo velen van Spui en omgeving deze mooie avond hebben gemist. Geslaagde uitvoeringen C. J. V. Dinsdag- en vrijdagavond werd in het jeugdgebouw „De Ark" 'n tweetal uitvoeringen gegeven, waarvoor zij thans had uitgeno digd heer zusterverenigingen uit Hoek. In haar openingswoord zeide mej. Diddens het jammer te vin den, dat de plaatselijke afdeling van het C. J.V., ondanks haar groot aantal leden, niet in staat i.leek te zijn, zelf een avond te verzorgen, maar het wilde dit maal niet „lukken" en zo moest een beroep worden gedaan op de zustervereniging. Dinsdag werd door de C. J.M. V. „Semper Fi- delis" opgevoerd de klucht „Staal harde koppen", en het toneelspel in 4 bedrijven „Het wentelend Rad," dat, goed vertolkt, aller aandacht had, terwijl bij de klucht de lachspieren geducht in beweging kwajpien, evenals zulks liet geval was bij de opvieringen te Ploek en Groede. Vrijdagavond werd nogmaals deze klucht opgevoerd en door de C. J. V. F. het mooie toneelspel in 4 bedrijven ..De oude schuld." Hoewel dit toneelspel aan de hierin optredenen zware eisen stelt, werd het toch op zeer ver dienstelijke wijze vertolkt. Zowel dinsdag- als vrijdagavond werd een verloting gehouden, welke op beide avonden goed is geslaagd. Tussen de bedrijven door decla meerde dinsdagavond de heer Joh. Platteeuw en vrijdag zorgde de heer J. Meertens hiervoor. De heer Moret, voorzitter der afde ling Sluiskil, bracht alle mede werkenden dank voor het welsla gen van deze avonden. Mej. Diddens was zeker aller tolk toen zij vrijdagavond de af deling uit Hoek hartelijk dank betuigde voor haar op hoge prijs gestelde medewerking op beide avonden. Na het zingen van Gez. 121 sloot mej. Diddens de beide uit voeringen met het „Onze Vader." Notariële benoeming. Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter» standplaats de gemeente Vlis- singen de heer H. Beijer, kandidaat-notaris, wonende te Soest, in de plaats van de heer J. L. Verhagen. Gemeenteraad. De raad der gemeente Zaam- slag komt maandag a.s., des na middags 4 uur bijeen ter behan deling van de volgende punten: Voorstel vaststelling voor- goeding 19G0 voor de bijzondere scholen. Voorstel verkoop grond in het uitbreidingsplan. Voorstel tot de bouw van 2 woningwetwoningen. Voorstel wijziging Verordening op de keuringsdienst van slacht dieren en van vlees in de ge meenten Axel, Koewacht, Over slag, Zaamslag en Zuiddorpe. Voorstel inzake afwijking van de garantiebepalingen voor geld leningen Stichting Protestantse Ziekenzorg Zeeuws-Vlaanderen. Voorstel tot vaststelling van een premiespaarregeling voor het gemeentepersoneel. Voorstel wijziging begrotingen dienst 1959 en 1960. Voorstel vaststelling nieuwe Algemene Politieverordening. Geen belangstelling voor herdenkingsfeest? Gisteravond was door het be stuur van de Oranjevereniging in een der lokalen van de openbare lagere school een vergadering belegd teneinde een bespreking te houden over het organiseren van feestelijkheden ter herden king van d'e bevrijding van Ne derland op 5 mei 1945. Het bleek echter dat buiten het bestuur der Oranjevereni ging er hoegenaamd geen be langstelling voor deze vergade ring bestond. Besloten werd alsnog een po ging in deze richting te doen door per advertentie een oproe ping tot bijwonen van een ver gadering te doen. Mocht er ook voor deze bespreking geen be langstelling bestaan, dan zal van feestviering op de algemene be vrijdingsdag moeten worden af gezien. Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen Knot witte wol, Maas, Dahlia straat 25; rolschaats, (merk Gudora), Ko den Hamer, Dok weg 18; muntbiljet, De Ridder, Dahliastr. 9; kinderschepje, De Klerk, Korenbloemstr. 8; witte plastic ritssluiting, Kees Zegers, Schoollaan 29; uniformpet, A. Harms, le De Feijterstr. 15; ulster weegapparaat, Dees, Ho- gsr.dijk 5; muntbiljet, Mat- t.hijsse, Irenestr. 14; paar grijze erenhandschoenen, Henk ten Hcor, le Verbindingsstr. 1; con tactsleutel van auto 9244, Soer- tje Faas, le Verbindingsstr. 9; zakmes, pakje shag en pakje Samsontabak. Scheele, Otheen- sedreef 2. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd Tandartskaart t.n.v. Janneke Jansen, Boeregat C. 4, dames zakdoekje, oorbel, kinderhand tasje, sjaaltje en Lipssleutel nr. 34 (gevonden in Axel). Polen en Hongarije zullen een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten als het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland maar voortdurend wordt uitgesteld. Dit valt te le zen in de gemeenschappelijke Pools-Hongaarse verklaring die werd uitgegeven na afloop van de besprekingen, die een delega tie van het centrale comité van de Hongaars communistische partij onder leiding van Janos Kadar in Warschau met de Pool se autoriteiten heeft gevoerd. In de verklaring wordt vast gehouden aan de onschendbaar heid van de Oder-Neisse-grens. Beide landen veroordelen voorts de handhaving van het punt „d'e kwestie-Hongarije" op de agenda van de algemene vergadering van de Ver Naties. Verder wordt in de verklaring opgemerkt dat het gevaar voor een verheviging van de koude oorlog blijft toene men, ondanks de internationale ontspanning. In dit verband wordt gewezen op de Westduitse „wraakzoekers", wier politiek gericht is op wijziging van de Westelijke grenzen van Polen, Tsjecho-Slowakije en Oost- Duitsland. Kadar is inmiddels in Boeda pest teruggekeerd. Hij verklaar de na aankomst dat het handels verkeer tussen Hongarije en Polen in de komende vijf jaar Een uit de Bovenwinden af komstige loodgieter van het Aru ba Caribbean hotel, die ontsla gen was, heeft op wel bijzonder gevaarlijke wijze zijn misnoegen over dit ontslag bekend gemaakt. De man wist niet beter te doen dan alle toevoerkrancn van de waterleiding af te sluiten. Niet alleen dat de hotelgasten daar door geen water meer uit hun kranen konden krijgen, maar de toevoer tot de heetwaterboiler was eveneens gestopt. Dit nu had tot gevolg dat er zich in plaats van heet water stoom ging ontwikkelen en de hitte zo groot werd, dat gevaar ontstond voor ontploffing van de gasolinetank, van het warmwaterapparaat. Ge lukkig voelde geen der gasten be hoefte aan een douche, wat hem of haar een levensgevaarlijk stoombad zou hebben bezorgd en ontdekte men tijdig genoeg de daad om te voorkomen dat de gasolie ontplofte. De daad van de Bovenwinder, die inmiddels bij de recherche logeert, had zeer ernstige gevolgen kunnen heb ben. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 137 tegen 134 stemmen een poging verijdeld van zuidelijke afge vaardigden om het recht van de federale justitie tot controle bij verkiezingen te beperken tot na tionale verkiezingen. Hierdoor zouden bij plaatselijke en staats- verkiezingen federale rechters 't recht verliezen om scheidsrech ters aan te wijzen, die zouden moeten constateren of negers hun stemrecht kunnen uitoefe nen. (Advertentie) Zij vermengt zich vanzelf met de benzine in de tank. Esso 2-T Motor Oil bevat een speciale dope die bij tweetakt motoren veelvuldig voorkomende lagercorrosie doeltreffend bestrijdt. Esso 2-T Motor Oil is de ideale motorolie voor alle typer tweetakt motoren, ook voor bromfietsen. Verkrijgbaar in bussen van en I liter. Het klaargemaakte produkt van ESSO benzine en 2-T Motor Oil ISSO NEDERLAND N.V. ESSO GESOUW DEN HAAG schotten op de gemeentelijke ver- verdubbeld zal worden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebestu ren de aandacht gevraagd voor de maatregelen, die moeten worden genomen om in de ge bouwen, waar grote aantallen personen verblijven, een veilige ontvluchting in geval van brand mogelijk te maken. Zijn toen malige ambtsvoorganger vroeg destijds de aandacht van de gemeentebesturen voor brand- veiligheidsmaa.tregelen ten aan zien van de filmvoorstellin gen. „Het bijzondere gevaar „Wij zijn steeds bereid een volksstemming in West-Berlijn te houden als de Westelijke mo gendheden, die bevoegd zijn zich met onze zaken in te laten, dit wensen", aldus de burgemeester van West-Berlijn in een radio rede. Hij voegde hieraan toe: „Wij zouden met nog meer ijver sa menwerken voor een volksraad pleging in heel Berlijn indien de vier mogendheden op dit punt overeenstemming zouden hebben bereikt. En wij behouden ons voor onze wil kenbaar te maken als een passend thema voor een referendum wordt geboden. Maar hier gaat het om een poli tiek instrument van groot ge wicht dat niet zonder dwingende noodzaak van zijn waarde be roofd moet worden". Maandag hebben Cubaanse strijdkrachten bij Mantanzas een Amerikaans toeristenvliegtuig neergeschoten. Met het vliegtuig zouden ex-kolonel Lazaro Dam- somontedino en drie leden van zijn gezin Cuba verlaten, aldus is officieel bekend gemaakt. Een van de twee Amerikaanse piloten van het toestel is door mitrailleurvuur gewond. De twee inzittenden van het vliegtuig en de Cubanen die poogden het land te ontvluchten zijn gearresteerd. Het toestel was in Florida opge stegen. van filmvoorstellingen is, zc schrijft de minister nu in toenemende mate gebruik wordt gemaakt van moeilijk ontvlam bare film, aanzienlijk kleiner geworden. Het feit dat de kans op brand bij filmvoorstellingen geringer is gewerden, neemt intussen niet weg, dat lokalen, waar filmvoorstellingen worden gegeven, door het grote aantal aanwezige personen, in geval van brand een ernstig gevaar op kunnen leveren voor per soonlijke ongevallen, zoals ver branding en verstikking, een gevaar, dat vele malen groter is dan dat bij brand in woonhui zen of bedrijfsruimten. Dit zelfde gevaar doet zich ook voor in gebouwen en opstallen, waar tentoonstellingen, uitvoeringen cf voorstellingen worden ge houden of gegeven. Ook hier immers bevinden zich tijdens de voorstelling, de tentoonstel ling of de uitvoering, een groot aantal personen in het gebouw of de opstal. Het verdient daarom aan beveling in de hierbedoelde ge bouwen en opstallen maatrege len te nemen, die een veilige ontvluchting in geval van brand waarborgen". In dit verband geeft de minis ter enige hoofdpunten aan. waarin bedoelde maatregelen, kunnen worden samengevat. 7. Eric zou Eric niet zvjn, als hij van deze onverwachte gelegen heid geen gebruik zou maken. Ter wijl de aanvoerder worstelt om zijn voet uit de stijgbeugel te krij gen, springt Eric snel opzij en schiet weg om een bocht van het pad. Een aantal pijlen vliegt na, maar ver naast. Met katachtige sprongen klau tert de Noorman tegen de helling op en in minder dan geen tijd is de Noorman in de wirwar van tak ken verdwenen. Voor die daar be neden aan een achtervolging toe zijn, ben ik onzichtbaar, denkt hij met een grimmige voldoening. Hijgend werkt hij zich verder om hoog, tot hij vlakke grond bereikt heeft. Bloed stroomt langs zijn ge zicht. waar de takken hem mee dogenloos striemden. Maar dat deert hem niet, hij is vrij. Nu de handen nog los, mompelt hij en dan luistert hij ademloos. Links van hem kraken takken, zijn ach tervolgers zijn dichterbij dan hij dacht Volgens het Indonesische pers bureau „Antara" wordt aan gencmen, dat vijftig overval Iers, waarbij leden van het leger, zich zondag hebben ge worpen op een oefencentruir. van de cavalerie in Bandoeng. Zeven der overvallers zouder. gedood zijn en 37 gearresteerd. Een officier van het leger liet het leven bij de verdediging van het centrum en twee van zijn collega's zijn gewond. Deze aanval is voorlopig de laatste van een reeks, die ge wapende benden in de afgelo pen weken hebben ondernomen op West-Java. Volgens „An tara" hebben meer dan zeven tien mensen het leven verloren tijdens overvallen in dorpen en op wegen. Hieicnder bevond zich ook de 25-jarige Zweedse vrouw Maria Domeij. In Bandoeng is later bekend gemaakt, dat acht man, onder wie een verdediger van het oefencentrum het leven ver loren hebben bij de aanval var. zondag in Bandoeng. Chili en Argentinië zijn over eengekomen, koningin Elizabeth van Engeland te verzoeken, de grens vast te stellen in het An- dusgebergte bij Palena in Zuid- Chili. Haar overgrootvader, ko ning Edward de Zevende heeft in 1902 zijn medewerking ver leend bij de regeling van een grensgeschil in hetzelfde gebied Voorts zal aan 't Internationale Gerechtshof in 's-Gravenhage verzocht worden, uit te maken van wie de eilanden ter hoogte van Tierra des Guefo zijn, waar op beide landen aanspraak ma ken, aldus is uit welingelichte kringen te Santiago vernomen. BllTENLAN NAAR A jf. rijkste steeds fruit flinke aan\ Daarbij zijn jonathan de export een h Nog lang'' land len. en sen. De altijd op West-Duitsland landse aPP ook België elke we In de werden ruim len geëxporteer West-Duitsland 393 ton Frankrijk stelling v appelen ;ië en k heel eerste 2 en F heef de i voor De- vêilingprijs klasse I per kg maat wc voor de tol ƒ1.10 I ^rote ITv - landse veilinge prijzpn van 80 Bij de peren si EK>f peren Remy b veilingen per kg. 80 t< z te k betaalt tusse MISLUKTE Ri IN DE? Saterdagavonc sen zeven uur mislukte roofov in een sigarenw tatulistraat in E Omstreeks ze\ vrouw de winke doos sigaren be: vroeg of zij eve gebruik mocht n inkelier haar kwam een man zocht even te mi Op dat moment terug en viel ac-hteren aan. D Z-, verweerde z De telefonerend achteraf bleek c:e vrouw op de keiier gemunt vrouw het onde en nam de beni worsteling zag kans uit de winl en rende de st volgd door.de hulpgeroep snel .arbeider toe. IV OEN SD A< HILVERSUM 7.10 Gym.; 7.20 s.18 Gram.; 8.55 <j ngsmarkt; Gram.; 9.35 W Gram.; 10.00 S Voor de vrouw; - ramma12.00 i-and- en tuit Voor het platte r.iondorgelspel; tentoonst. agen muziek; 13.45 G 14.00 Orkest; jeugd; 17.00 Lichte muz. j-.-aatje; 18.00 N ,8.20 Regerings 9.00 Voor Joods progr. jeugd; 20.00 i est; 20.50 Hooi Lichte muziek -1.50 Strijkorkt en kiezen mens en nev Session; 23.35 de HILVERSUM 7 10 Gram.; 7.3 tie dag; 7.40 G Nieuws; 8.15 .Iram.9.00 Vo Gram.; 9.40 Vo Iram.; 10.30 M 3ram.; 11.15 f oorspel; 12.3 '■nuwmed.12 Volgens de 'en geleerden Meld, dat de óarstralen" i tige erfelijke hebben als ra Een special óerzoekt dit p verband met tuut die door cebruikt, en flag uitbrengt regering, zo z Twee ongel geleerden op gevaar gebra Amerikaan zo ing van een zelfde type al ïort te Fylii Yorkshire get i>m het leve Voorts zou eeskundige e< rijn dij hebb hij de radar «ruiser „Gah Britse en Am lie met rads binnenkort een neonlamj te dragen, di geeft. Het groots echter de „slachtoffers' Mail" zegt ir radargolven, V.S. verricht de genetische als radio-act kiemcellen a: schillende so

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2