Bouwstaking opgeheven STAND De ontwapeningsonder handelingen Het rassenvraagstuk in de V.S. Ernstige onlusten in Zuid-Afrika Bezoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk OP DER BEVOLKING HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Oproep tot hervatting van de werkzaamheden Philips Univers Ontvanger Automatische beeldinstelling Prijs: 1065,— Philips Ucivers Ontvanger Prijs: ƒ1265,— ■ïgen - Juwelier TERNEUZEN 1150 - 2281 de collectie aan bult. J. VAN DE SANDE Leendert C. Herrebout. 22 en Maria J. de Blaay. 20 j., I mrt Eduardus J. van Pame- 25 j., jm, en Willy J. D. Fiij- 25 j.. jd. i won. te Don Haag», irt Jan de Kraker, 25 j., jm. ornelia J. Bolleman, 19 j.. jd. rlijden. 10 mrt Jacob Pijpe- 71 j., och tg. van Maris Jan- II mrt Gustaaf Steijaert, 85 j., van Sophia M. Cuyle (won. is van Gent). 12 mrt Levinus lielsen, 76 j., echtg. van Maria a eten (won. te Axel). 13 Jozina L. M. Puijenbroek. 3 oud (won. te Hoofdplaat). 14 Jaoomina Meertens, 75 j., v. Maiinus de Blaey (won. te 15 mrt Theophile D'haene, echtg. van Maria A Aerts te Sas van Gent). 16 mrt je Verhage. 76 j., geh. gew. Adriaan Michieisen. VOGELWAARDE, er.'eden: 11 maart. Maria S. hout. 65 j., echtg. van Petrus de Maat. TERNEUZEN. de afgelopen week hebben in deze gemeente gevestigd: d. Berg, DaCostaslr. 4. van ht; J. H. Kes, Hooftstr. 9. Amsterdam; R. W. P. Minne- an:e Kerkstr. 46, van Vught; v. d. Linden, Margrietslr. 20. Jeurne (N.-B.S. do Feijter, wenlaan 4, van Winxum .1. de Vries, Betje Wolffstr. a Hulst on R. A. van Acker, uijzestr. 12, van Koewacht, rokkenW. T. J. Priester, ixstr. 10, naar Krimpen a/d on wed. A. G. Wijffels-Bo- v. Steenbergenlaan 55, naar [waarde. VOGELWAARDE, vestigd: J. E. L. M. van ;nGijsel, van Koewacht; Strobbo, van Hulst, trokken: M. C. Schoenma- naar Teteringen; P. F. de naar Delft. Erankering bij abonnement: Terneuzen pirecteur-Hoofdredacteur I. van do Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; pet maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 22 MAART I960 16e Jaargang Nr 4940 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. VV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouw nijverheid hebben het volgende communiqué uitgegeven; „De landelijke stakingsleiding deelt mede, dat tijdens het maandagmiddag te Den Haag gevoerde overleg tussen de regering, het college van Rijksbemiddelaars, en de vertegenwoordigers van de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bouwbedrijf door de werk geversorganisaties de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf is ondertekend. Hiermee is volledig voldaan aan de eisen zoals die werden neergelegd door de drie bouwvakarbeidersbonden in het ultimatum dat op 3 maart 1960 tot de werkgeversorganisaties werd gericht. De landelijke stakingsleiding heeft daarom besloten met ingang van vandaag, dinsdag 22 maart, de bouwstaking op te heffen. Daarbij doet de landelijke stakingsleiding een beroep op de stakende bouwvak arbeiders de arbeid te hervatten op dezelfde waardige wijze als waarop de actie is gevoerd". Op het ministerie van Econo mische Zaken in Den Haag héb ben de ministers van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxo- peus, (tweede van links), van Economische Zaken, J. W. de Pous (derrie van links l en van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mr. dr. J. M. A. van Rooy (vierde van links), in verband met de (inmiddels opgeheven) bortwstaking overleg gepleegd met de voorzitters van de vier centrale werkgeversorganisaties en die van de drie werknemers- vakcentralen. Vrijwilligers voor Algerië. Het Egyptische weekblad ..Rose El Joessef" weet te mel den dat 5.000 Afrikanen die in het Britse, Franse en Belgische leger hebben gediend, zich wil len opgeven voor een interna tionale brigade die de Algerijn se opstandelingen tegen de Fransen zou moeten helpen. Volgens het Egyptische blad hebben zij zich opgegeven aan de organisatiecommissie van de Afrikaanse conferentie die bin nenkort in Accra bijeenkomt en o.a. de oprichting van de bri gade zal bespreken. De Italiaanse kabinetscrisis. De demissionaire Italiaanse premier professor Segni, die heeft gepoogd een op centrum en Mnkse partijen ("socialisten en re- publiekeinen) steunende regering te vormen, heeft maandag tegen over president Gronchi verklaard hier niet toe in staat te zijn. Gronchi had Segni gevraagd ■iet zijn kabinet de lopende za ken te blijven behartigen en te pogen een nieuwe regering te vormen. Segni's oude, op zijn eigen (tiristen-democratische centrum partij en enkele rechtse partijen steunende regering, trad 24 fe bruari j.l. af, nadat de liberalen, die vonden dat Segni's kabinet een te linkse koers ging varen, hun stem aan de regering ont trokken. Zijn poging, om nu een cen trum en links steunende regering •e vormen, had hem kritiek be zorgd van de christen-democrati sche rechtervleugel. Enkele zij- «er critici vrezen een scheuring m de partij. De christen-democraat Fer- Mndo Tambroni, die in zijn par- hj onder „midden-links" wordt gerangschikt, heeft zich bereid verklaard te pogen een regering te vormen. Tambroni was minis ter van Financiën en begrotings zaken in de afgetreden regering- Segni. k De foto geeft een overzicht van de vergadering. TSJOE EN LAI NAAR NIEUW-DELHI Premier Nehroe van India heeft maandag bekendgemaakt dat premier Tsjoe En Lai van communistisch China van 19 tot 25 april een bezoek aan Nieuw Delhi zal brengen. Zoals bekend heeft Tsjoe En Lai de vorige maand een uit nodiging van Nehroe aanvaard om naar Nieuw Delhi te komen voor een bespreking over het grensgeschil tussen" China en India. Gisteren is op het ministerie van Economiscne Zaken een be spreking gehouden tussen de minister van Economische Zaken, de minister van Justitie ad inte rim en de minister en de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid enerzijds en de partijen van werkgevers en werknemerszijde welke zijn be trokken bij de C.A.O. in het bouwbedrijf anderzijds. Bij deze bespreking was ook de waarne mend voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars aanwezig. Tijdens deze bespreking heeft de minister van Economische Zaken meegedeeld dat de rege ring zich, nu het conflict in de bouwnijverheid niet langs de weg van overleg kan worden op gelost, gedwongen heeft gezien een prijzenbeschikking uit te vaardigen. De partijen betrokken bij de C.A.O. in het bouwbedrijf met uitzondering van de N.C.A.B. (Nederlandse Christelijke Aan- nemersbond) en de Nederlandse Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf hebben, nadat zij ervan kennis hebben genomen dat de minister van Economische Zaken tot het treffen van deze prijzenmaatregel zal overgaan, gisteravond dé C.A.O. onderte kend en aan het college van Rijksbemiddelaars ter goedkeu ring voorgelegd. De werkgevers verklaarden dat zij zich ten aanzien van de in uitzicht gestelde prijzenmaat regel alle rechten voorbehouden. Zij tekenen de C.A.O. omdat de eis tot het doen van afstand van dé risicoregeling met betrekking tot de lonen wordt vervangen door de prijzenmaatregel. De waarnemend voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars heeft naar aanleiding van het vorenstaande hierop meegedeeld dat het college de betrokken CC .O. op zeer korte termijn,zo mogelijk vandaag, zal goedkeu ren. Hierop is van werknemers zijde meegedeeld dat de staking vandaag zal worden opgeheven. De prijzenbeschikking zal waarschijnlijk reeds vandaag in de Staatscourant verschijnen. Van de zijde van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf werd gis teravond meegedeeld, dat over de materiële inhoud dier beschik king bij de werkgevers nog niets bekend is. Nu de collectieve arbeidsover eenkomst voor het bouwbedrijf is ondertekend en daarmee het doel van de staking is bereikt, delen de drie vakcentralen. liet N.V.V., de K.A.B., en het C.N.V. mee, dat de door hen georgani seerde solidariteitsactie uiteraard tegelijkertijd wordt beëindigd. NATIONALE FEESTDAG 1960 Het college van Rijksbemidde laars heeft aan werkgevers ver gunning verleend, buiten en be halve de vakantie-, feest- en snipperdagen, waarop de werk nemers recht hebben, voor dit jaar tevens, voor zover het werk zulks toelaat, op de 5de mei vrijaf te geven met behoud van loon. OVERVAL OP WAPENDEPOT TE BANDUNG Ongeveer vijftig Indonesische opstandelingen hebben zondag echtend, met steun van deser teurs uit het leger, getracht zich met geweld meester te ma ken van een opleidingsdepót van het leger te Bandung, met het doel de hier opgeslagen wa pens in handen te krijgen. Na een gevecht van vier uren,1 waarbij drie hunner werden ge dood, werd de aanval afgesla-j gen. Op de Geneefse tien-landencon- ferentie over ontwapening heeft de Italiaanse afgevaardigde Gae- tano Martino maandag geant woord op Poolse en Tsjechische vragen van de vorige week over het Westelijke ontwapeningsplan. Inzake de opheffing van buiten landse steunpunten zei hij dat daaraan geen behoefte meer zou zijn wanneer eenmaal de natio nale strijdkrachten tot de nodige sterkte voor binnenlandse bevei liging en de verplichtingen aan de Verenigde Naties zouden zijn ingekrompen. Volgens conferen tiekringen verklaarde Martino voorts dat generale staven, oor logsministeries en militaire op leidingen aan dezelfde behoeften zouden worden aangepast. Ge vraagd over de functie van de internationale ontwapeningsorga nisatie, zoals die door het Wes ten is voorgesteld, antwoordde Gouverneur Leroy Collins van de zuidelijke Amerikaanse staat Florida heeft zondagavond in een rede voor radio en televisie ge zegd dat er een grond van billijk heid schuilt in de aanspraak van de negers of dezelfde behande ling als de blanken in openbare eetgelegenheden. Collins kondigde aan, dat hij een gemengde adviescommissie voor d'e rassenkwestie zal benoe men en spoorde de gemeenten aan hetzelfde te doen. In de tekst die de gouverneur van te voren aan de pers had verstrekt, stond dat eetgelegen heden waarin d negers niet op voet van gelijkheid worden be diend, naar zijn mening beter niemand kunnen bedienen. Deze zin liet hij echter in zijn toe spraak weg. Roy Wilkins, secretaris van de vereniging tot behartiging van de belangen van gekleurden, heeft zondag voor de televisie verklaard, dat de kwestie van de burgerrechten een grote sociale crisis is, waarbij 45 miljoen men sen betrokken zijn, maar dat de federale regering behandelt alsof het gaat om de een of andere ziekte in de grondnotenoogst. Naar zijn mening dient president Eisenhower even hard te strijden voor de gelijkberechtiging van de negers als voor zijn begroting, de hulp aan het buitenland en ande re zaken. Martino dat deze inlichtingen uit de onderscheidene landen zou verzamelen en controleren over hun bewapeningssituatie in de vroegste stadia van het ontwape- ningsplan. Allengs zou zij zich echter meer gaan bezighouden met inspectie van wapenopslag en andere ccntróle-operaties. De Rus Zorin legde in een toe spraak van een uur uit dat het gebrek aan détails in het Sowjet- pian dit juist soepeler maakt. Zorin betoogde voorts dat het eerste stadium van het Weste lijke plan geen ontwapenings maatregelen inhoudt en dat de door het Westen voorgestelde eerste inkrimping van de Russi sche en Amerikaanse legers tot 2,5 miljoen man elk, geen werke lijke beperking inhoudt omdat deze getallen de huidige sterkte reeds zeer dicht benadert. (Rus land stelde een inkrimping tot 1,7 miljoen man voor.) In antwoord op de Westelijke kritiek dat de eerste twee stadia van het Russische plan niet in kern-ontwapening voorzien, gaf Zorin de volgende redenen op: 1. Het Westen had vaak ver klaard niet met zulk een verbod te kunnen instemmen zolang als de U.S.S.R. een overwicht heeft in conventionele bewapening; 2. een beperking van de conventio nele bewapening zou sterk bij dragen aan ontspanning in de internationale sfeer; 3. beperking van conventionele bewapening is vanuit organisatorisch en con trole-standpunt veel eenvoudiger om mee te beginnen. De Russen gaven tegenover verslaggevers te kennen dat zij het feit dat het Westelijke plan geen tijdlimieten noemt een van de zwakste punten ervan achten. Koningin bezocht scheepsbouwkundig proefstation. Maandagmiddag arriveerde H. M. de Koningin in gezelschap van mr. J. 'N. Bloemers, de Commis saris van dé Koningin in de pro vincie Gelderland, aan 't Neder lands Scheepsbouwkundig Proef station. De Koningin bezichtigde de werkplaats, waar scheepsmodel len van parafine worden vervaar digd. Het koninklijk bezoek werd be sloten met een démonstratie van het model van een snel zeevracht- schip in de zeegangstank. Akkoord tussen communistisch-China en Nepal. De regering van communis tisch China heeft maandag premier Tsjou En Lai machti ging verleend om met de Nepa- lese regering akkoorden te slui ten inzake „de kwestie van de grenzen tussen de twee landen" en het verlenen van economi sche hulp. Premier Koirala van Nepal vertoeft op uitnodiging van Tsjou En Lai sinds 11 maart in China. Op een banket dat na de ondertekening van de akkoor den in Peking werd gehouden, verklaarde Koirala dat open hartige besprekingen tot be vredigende overeenkomsten in zake belangrijke kwesties van gemeenschappelijk belang heb ben geleid. Zolang de Afrikaan se en Aziatische landen zich baseerden op de vijf beginselen' voor vreedzame coëxistentie, konden z.i. alle geschillen, door onderhandeling worden "opge lost. In de Oostenrijkse Alpen, zui delijk van Salzburg, hebben lawi nes 40 toeristen op 2600 meter hoogte geïsoleerd. Met helikop ters voorziet men de ingeslote- nen van voedsel. HET PROGRAMMA Het definitieve programma voor het bezoek van premier Chroesjtsjef aan Frankrijk is zonder de minste moeilijkheden aanvaard, aldus heeft Maurice Dejean, de Franse ambassadeur in de Sowjet-Unie, bij zijn aan komst te Parijs maandag ver klaard. De reis van Chroesjtsjef, heeft in de afgelopen weken in de Sowjet-Unie aanleiding gege ven tot veelvuldige manifestaties betreffende Frankrijk. Elke lag schreef de pers over het leven in Frankrijk onder al zijn aspecten en ook de radio en dé televisie deden daaraan mee. Een voorbe^ reiding als cieze heeft zijn weerga in de Sowjet-Unie nog niet ge had, aldus de ambassadeur. DE BESCHERMING De bescherming van Chroesjt sjef tijdens zijn bezoek aan Frankrijk is opgedragen aan 25 Franse inspecteurs en tien agen ten van de Russische geheime dienst die onder leiding staan van generaal Zakarof. Een der Franse inspecteurs heeft zich vrijwillig gemeld voor de functie van „beschermengel" of „goril la" zoals de Fransen het noemen. Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft maandag in het parlement in Kaapstad bekend gemaakt, dat bij ongeregeld heden in Sharpeville, 50 km van Johannesburg, 25 mensen om het leven zijn gekomen en 50 ge wond. Bij een rel op circa 56 km van Johannesburg is maandag minstens één neger doodge schoten. Vier negers en ver scheidene politiemannen zou den gewond zijn. Volgens de politie waren circa 2.000 negers bij de rel be trokken. Deze hield verband met de campagne van het Pan- afrikaanse congres, dat zijn 31.0C3 leden heeft verzocht om hun persoonsbewijzen die alle negers in Zuid-Afrika bij zich moeten hebben met in gang van dinsdag thuis te laten en zich te melden bij het dichtstbijzijnde politiebureau. De eerste-minister zei, dat alle bijeenkomsten en samen scholingen in verband met de protestactie tegen de verplich ting voor negers om altijd hun persoonsbewijs bij zich te heb ben, in het gehele land zijn ver boden. De actie is uitgegaan van het Pan-Afrikaanse congres, een militante organisatie waarvan ongeveer 30.000 negers lid zijn. Het voornaamste doel van de beweging is de afschaffing van de identiteitspapieren die de bewegingsvrijheid van de Afri kanen beperken, de oprichting van vrije vakverenigingen voor Afrikanen en het verwerven van kiesrecht door allen in Zuid-Afrika. Het nationale Afrikaanse con gres, de voornaamste organisa tie van negers die 250.000 leden talt, had zich tevoren van de actie van het Pan-Afrikaanse congres gedistanciëerd, omdat iet deze onvoldoende voor bereid achtte en te weinig kans van slagen zag. De politie te Johannesburg deelde later mee, dat er onge veer 50 doden en 150 gewonden waren. Premier Verwoerd zei in het parlement, dat de autoriteiten de toestand meester zijn. MAXIMUM SNELHEID VOOR DE LOCKHEED ELECTRA Het Amerikaanse Federale Bu reau voor de Luchtvaart heeft zondag bepaald dat de viermoto rige schroefturbinevliegtuigen van het type Lockheed Electra voorlopig niet sneller mogen vliegen dan 490 km per uur. Dit besluit is genomen in verband met het ongeluk met een van deze toestellen in Indiana, waar bij kort geleden 63 mensen om het leven kwamen. Dit ongeluk toonde volgens het bureau te veel overeenkomst met een vroe ger ongeluk om geen maatrege len te nemen. De kruissnelheid van de Lock heed Electra is 640 km per uur. Het toestel wordt door zeven Amerikaanse maatschappijen op binnenlandse lijnen gebruikt. HET ONGELUK MET DE LOCKHEED ELECTRA De federale autoriteiten zijn van plan een vliegverbod voor onbepaalde tijd op te leggen aan het type Lockheed Electra. het viermotorig schroefturbinetoe- stel. Dit naar aanleiding van het ongeluk dat enkele dagen gele den in de staat Indiana gebeurde en waarbij 63 personen om het leven kwamen. Het toestel van de Northwest Airlines was op weg van Chicago naar Miami en is in de lucht ont ploft. De wrakstukken vond men in moeilijk toegankelijk terrein bij de rivier de Ohio. In het vlieg tuig zaten 57 passagiers en zes bemanningsleden. Twee senatoren van India, de democraat Vance Hartke en de republikein Homer Capehart zijn van mening dat het ongeluk is gebeurd door een struetuurfout van het vliegtuig. Capehart heeft verklaard dat de personen die met het onderzoek zijn belast, zonder twijfel zullen ontdekken dat het toestel in volle vlucht enkele delen heeft verloren en dat nog meer onderdelen van het vliegtuig werden losgerukt alvo rens het te pletter viel. Twee vooronderzoekers van dc Amerikaanse rijksluchtvaart dienst hebben verklaard dat het uitvaardigen van een voorlopig vliegverbod voor de Lockheed Electra door de Federal Aviation Adminestration, de F.A.A.. wordt bestudeerd. Op aa besneeuwde velden bij Gannslton in de Amerikaanse staat Indiana liggen de onher kenbaar verwrongen wrakstuk ken van de Lockheed Electra, die na een ontploffing in de lucht brand'nd neerstortte. Alle 63 inzittenden van het toestel vonden bij deze ramp dc dood. Hij moet met zijn iichaam de hoge gast beschermen als er onverhoopt een aanslag zou wor den gepleegd. Zonodig moet hij zijn beschermeling op de grond gooien en boven op hem gaan liggen om te voorkomen dat hij letsel oploopt. Voorts is een Franse politie man speciaal belast met het on derzoek van het eten dat Chroesjtsjef en zijn gevolg tij dens hun verblijf in Frankrijk voorgezet krijgen. Hij heeft een „vergif-ontdekker" die hij in alle schotels zal dompelen voor zij worden opgediend. Tijdens het verblijf van Chroesjtsjef in Parijs zal de helft van de Parijse politie, d.w.z. 10.000 man, op de been zijn. Voor de afzetting van routes die Chroesjtsjef in de Franse hoofd stad zal volgen, zullen zij worden bijgestaan door gendarmes en r epublikeinse garde. Bij de afzet tingen zullen de manschappen om en om met het gezicht naar het publiek en naar dé stoet wor den geplaatst. AANHOUDEND DROOG. Een krachtig hogedrukgebied boven West-Rusland met in het centrum een luchtdrukwaarde van 1042 mb. beheerst nog steeds het weer in West-Europa. M<et matig oostelijke winden wordt vrij koude lucht uit Duits land aangeveerd. Het bewolkingsgebied, dat de laatste dagen boven Duitsland cn onze omgeving voorkwam, is geleidelijk in omvang afgenomen. Vandaag zullen er dan ook opi- klaringen voorkomen, maat plaatselijk kunnen nog geruime tijd wolkenvelden aanwezig zijn. De temperaturen zullen dezelfde of iets hoger rijn dan gisteren. De depresies, die op de Oceaan over IJsland naar Spitsbergen trekken, kunnen het weer in ons land niet beïnvloeden. De eerst komende dagen is de kans op regen klein. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Aanhoudend droog. Droog weer met opklaringen maar plaatselijk ook wolkenvel den. Zwakke tot matige oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Z ON MAAN HUUliWAlLK Mrt op onder op onder WOENSDAG 23 MAART 22 6.39 18.56 4.00 13.26 v.m. n.m. 23 6.37 18.58 4.41 14.37 Breskens 10.52 11.25 24 6.34 1900 5.15 15.50 Terneuzen 11.27 25 6.32 19.01 5.45 17.04 I-Iansweert 0.07 12.40 26 6.30 19.03 6.12 18.15 Walsoorden 0.17 12.50

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1