Proefspaarbekken wordt voortvarendheid gereed met grote gemaakt ^\\t U GWT/5 «aar RÖ^ Adenauers suggestie De bouwstaking KERKDIENSTEN De drinkwatervoorziening in Zeeuws-Vlaanderen Voor de zondag endeOLYMPSSCHE SPELEN? LEXINGTON advertentie in dit blad RUSSISCHE AMBASSADEUR UIT DJAKARTA BINNENKORT WEER FRANSE KERN ONTPLOFFING? Elke dag heeft zijn geheim LABOUR VERLIEST BIJ TUSSENTIJDSE VERKIEZINGEN Amerikaanse bisschop in China krijgt twintig jaar Zaterdag 19 maart I960. DE VRIJE ZEEUW! Pagina 3 Tijdens een persconferentie in het kantoor van de N.V. Water leiding Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Terneuzen heeft de directeur, de heer ir. G. P. M. Dikötter, gisteren een uiteenzet ting gegeven over de positie van de drinkwatervoorziening in Zeeuws-Vlaanderen en de maatregelen die door de Waterleiding maatschappij worden genomen om de thans aanwezige en de komende moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Een belang rijke fase hierin is de aanleg van het proefspaarbekken in de Braakman dat een begin moet vormen van nog verdere uitbreiding hiervan. duktie worden bereikt van 5.000.000 m3. Daarbij zal het bekken twee- maai per jaar moeten worden gevuld. Voor de bouw van de voor de zuivering van het water nodige werken, alsmede voor de pomp- stationsgebouwen met dienst ruimten is een terrein gereser veerd aan de zuidoostzijde van het bekken. Uitvoerige proeven Het proef spaarbekken nabij Philippine in aanleg. Met bijzondere belangstelling hebben de genodigden, onder wie de heiVn Van Poelje en Schout leden van Ged. Staten van Zee land, drs. Verburg, directeur van het E. T. I. en tal van ande ren hiernaar geluisterd. Moeilijk. Ir. Dikötter ging aan het begin van zjjn uiteenzetting even terug naar het allereerste begin van de ontwikkeling der drinkwater- voorziening in Zeeuws-Vlaande- ren, in 1923, toen velen van me ning waren dat dit plan niet kon verwezenlijkt worden. Het was vooral professor Krul, aldus de heer Dikötter, die er van over tuigd was dat het wèl mogelijk was en dank zij de voortdurende vasthoudenheiq is de waterlei ding er toch gekomen. Ondertussen is het waterver bruik in Zeeuws-Vlaanderen dus danig gestegen dat de winplaat- sen nabij St. .lansteen allang niet meer voldoenae zijn. Er is on dertussen heel wat water door de Schelde gevloeid voor aan de werkelijke tenuitvoerlegging der plannen kon worden begonnen. Xn 1952, toen de Braakman dicht ging, is de gedachte aan een spaarbekken ontstaan, voor al om niet in moeilijkheden te komen gedurende de zomer maanden. Onderhandelingen. Er zijn ondertussen al heel wat onderhandelingen gevoerd met België op het gebied van waterlevering en één der resul taten was dan ook dat nabij Zei- zate een verbinding tot stand kwam. Daarnaast worden nog verscheidene andere mogelijk heden onder het oog gezien. Eén daarvan is dat water gewonnen wordt uit hot afwateringsgebied in de Braakman dat voor ac Bel gen gereserveerd is. Het over tollige water dat vanuit België naar de Westersc'nelde stroomt is zeker voldoende om het spaar bekken te vullen. Mogelijkheden. De heer Dikötter wees met na druk op de noodzakelijkheid van nog meer mogelijkheden wil men met de watervoorziening, vooral gedurende de zomermaanden niet in de klem komen. Het zou b.v. enorm veel geld kosten als men in tijden van waterschaarste het drinkwater in tankboten zou moeten aanvoeren. Daarom is er naast de eerste mogelijkheid van levering door België het plan om vanuit Zuid- Beveland water naar Zeeuws- Vlaanderen te voeren. Men heeft daarbij dus nog de bestaande waterwinplaats in St. Jansteen en tenslotte het spaar bekken in de Braakman, dat, bij wijze van proef, wordt aange legd en waarvan de nuttige in houd 55.000 m3 is, doc-h dat hope lijk zal worden uitgebreid tot 2,5 miljoen m3, zodat men ge rekend over voor- en najaar de beschikking zal hebben over 5 miljoen m3 water. Tempo. Met zeer veel waardering sprak ir. Dikötter over de medewerking die werd ondervonden van de Nederlandse Heide Mij., de N.V Hollandse Draad- en Kabelfa briek en de Chemische Industrie Uithoorn. Hoewel het werk nog maar enkele weken aan de gang is. zal het toch mogelijk zijn het proefspaarbekken half april a.s gereed te hebben. Daar er te weinig oppervlaktewater aan wezig is om het spaarbekken te vullen, zal aanvankelijk water van het winningsgebied te St. Jansteen worden aangevoerd. Dat er zeer hard en effectief wordt gewerkt hebben de geno digden zelf kunnen constateren toen zij in de gelegenheid wer den gesteld het werk te bezich tigen. Van deze prachtige samenwer king en vooral van de grote voortvarendheid waarmee de di rectie van de Waterleidingmaat schappij het probleem van de drinkwatervoorziening oplost, getuigde aan het einde van de conferentie de heer Van Poelje, die namens Ged. Staten van Zee land, ir. Dikötter en zijn staf van medewerkers hiervoor compli menteerde. Primeur. De heer Mailly van de Neder landse Heidemaatschappij gaf een uiteenzetting over dat deel van het werk, dat door de Heide- Mij moet worden gedaan. Het grondverzet in de dijken bedraagt tö.OOO m:!. Er werd van te voren reeds te Arnhem proeven geno men die van groot belang bleken bij het werk 111 de Braakman. Nabij Philippine, waar het proefspaarbekken wordt aange legd, konden de genodigden zien hoe de stroken folie (plastic) werden geplaatst. Dit moet met de grootste zorg geschieden, om dat dit de stot is die de bodem waterdicht moet houden. Met een substantie, die zeer lang elastisch blijft, worden de naaen plastic, die over elkaar heen schuiven, aan elkaar ge voegd. Een zeer uitvoerige studie is aan het gebruik van deze vellen folie voorafgegaan. De water dichte bekleding van de binnen- taluds die door de Chemische In dustrie Uithoorn wordt verzorgd eist eveneens cle bijzondere aan dacht voor het tot standbrengen van de waterdichte verbinding tussen de plasticbodem en de voet van de dijk. De bodemoppervlakte van het proefspaarbekken is 18.000 m-, de bruto-inhoud 80.000 m;- en de nuttige inhoud 55.000 m::. De bodem ligt een halve meter bo ven N.A.P. De hoogte van de kruin van de dijk is 6.25 m N.A.P. De binnenzijde van de dijk wordt bekleed met drie lagen vijvervilt met een bitumeuze iso lering. Verdere uitbreiding. Het totale plan voorziet in een bekken met een nuttige inhoud van 2.500.000 m3 doch de uitvoe ring zal in étappes kunnen ge schieden naar gelang de zich aandienende behoefte. Het oppervlaktewater dat ten dienste van de zoetwatervoorzie ning kan worden opgevangen en benut, is nagenoeg geheel afkom stig van een in België gelegen gebied, omvattende de Isabelle- en Zwartesluiswatering met een totale oppervlakte van ongeveer 11.800 ha. Van deze oppervlakte behoort 370 ha aan Nederlandse polders. Ingevolge het traktaat van 1843 hebben beide wateringen het recht van waterlozing naar Nederland, waarvan zij via de nieuwe Isabellasluis ten Westen van Philippine en het Isabella- kanaal vrijwel uitsluitend ge bruik maken. Niet alle afstromend water is ten alle tijde geschikt om als grondstof voor zoet water i.e. drinkwater te dienen; slechts het gebied gelegen ten Zuiden van de Graaf-Jansdijk en de spoorweg ZelzateEeklo, komt steeds bruikbaar water tot afstroming. Dit is een gebied van ongeveer 6.000 ha. Wordt de hoeveelheid afstro mend water in een droog jaar gerekend op 7.500.000 m3, in een nat jaar kan dit ongeveer 26 mil joen m3 bedragen. Op grond van deze cijfers kan met inschakelen van een spaarbekken met een nuttige inhoud van- 2.500.000 m3 een verhoging van de jaarpro- zullen moeten aantonen op welke wijze het water dient te worden behandeld, teneinde onder ver schillende omstandigheden waar in het water zich in het bekken bevindt, een goed eindprodukt te kunnen afleveren. De capaci teit van de zuiveringswerken zal aanvankelijk van beperkte om vang kunnen blijven, doch moet met het stijgen van het water verbruik worden opgevoerd. Gerekend dient te worden dat de begincapaciteit op rond 120 m'/h dient te worden gesteld en allengs moet kunnen worden op gevoerd tot rond 1.000 m3/h. Uit dit alles zou men misschien geneigd zijn tc-concluderen dat het drinkwater wel erg duur is in Zeeuws-Vlaanderen. Dit punt werd eveneens onder dc aan- UITGAANDE LAMPEN. Onze lampen gaan uit! Mattheus 25 8b. Als het geroep: „Zie, de brui degom komt!" de maagden uit hun slaap heeft opgeschrikt, grij pen ze het eerst naar de lampen. „Toen stonden alle die maagden op en bereidden hare lampen." Ze moeten hun lampen in orde hebben. Zonder licht kunnen ze te middernacht de bruidegom niet tegemoet gaan. Daarom: waar zijn onze lampen? hoe staat het. met onze lampen? Dan komen de dwazen tot een ontstellende ontdekking: „Onze lampen gaan uit." Wat ligt er een afgrijselijke angst in deze uitroep! Maar naast angst ook evenzeer: verba zing en verwondering. Hoe is dat mogelijk? We hebben toch altijd in 's Heren straten geleerd, ja, we hebben in Zijn naam vele krachten gedaan. We zijn ge doopt, hebben Avondmaal ge vierd, zijn jarenlang lid van de Kerk geweest, enz.... nu gaan onze lampen uit? Het is zeer pijnlijk voor wijzen, die geestelijk in de dut geraakt zijn, dat te moeten meemaken van iemand, die jarenlang vlak naast hen in de bruiloftsstoet ge lopen heeft i misschien hun eigen huisgenoot) en met wie ze feite lijk nooit over de lamp en de olie gesproken hebben. Let er wel op, dat de lamp uit gaan, „als de bruidegom komt". Tot zolang deed die lamp het heel aardig. Toen we in de kerk bank zaten, met de gemeente meeleefden, tussen de maagden in de bruiloftsstoet meeliepen och. toen brandde onze lamp ook mee. Maar als de bruidegom komt (d.w.z.: als de dood komt, als het op de eeuwigheid aangaat), dan dooft de lamp. Dan, in 't aangezicht van de dood, kan de lamp op de olie der opvoeding en der Kerk en der uiterlijke bonds- deelachtigheid niet branden. Dan heeft onze lamp andere olie no dig. Dan blijkt, dat we met ons verstandsgeloof een leugen in do rechterhand hebben. Dan stort heel het kaartenhuisje van onze schijnvroomheid ineen. „Onze lampen gaan uit!" (Uit: „De Stem achter U!") Lees dan de grote op pa$. 8 Het bestuur van West-Berlijn heeft doen weten dat het gaarne zou instemmen met een verzoek van de vier grote mogendheden om een volksstemming in Berlijn te houden vóór de topconferen tie, zoais door tondskanselier Adenauer in Washington ig ge suggereerd. Verscheidene Westduitse bla den laten echter bezorgdheid over het door Adenauer geopper de idee doorschemeren. De onaf hankelijke „General Anzeiger" schrijft dat Adenauer, wanneer de Westelijke mogendheden zijn voorstel van de hand zouden wij zen, een onnodige nederlaag in het geheel van de strijd cm Ber lijn te incasseren zou hebben. De onafhankelijke „Der Mit- tag" zegt dat het Berlijnse be stuur met machtiging van de drie Westelijke mogendheden ze ker een volksstemming zou kun nen houden maar dat de Weste- l:ken zichzelf de basis voor on- derhandelnigen op de topconfe rentie zouden ontnemen door bur gemeester Brandt die toestem ming te geven en hetzelfde in West-Berlijn te doen als Moskou in Oost-Berlijn. Volgens de onafhankelijke „Westdeutsche Allgemeine" zou het voorstel van Adenauer er op neer komen dat dc bevolking van Berlijn te eniger tijd in de toe komst een recht van veto zou krijgen boven en buiten de waar borgen van het Westen. In Sowjetrussische kringen te Moskou wordt het voorstel van Adenauer opgevat als een teken van „terugkeer tot de methoden van de koude oorlog" en een „nieuwe poging om de spanning tussen Oost en West te vergro ten". Volgens een commentaar van de correspondent van Tass ni de Ver. Staten heeft Adenauer met zijn voorstel geprobeerd „dc Westelijke te intimideren door hun pogingen om de toestand in Berlijn te normaliseren voor te stellen als een nederlaag voor de Ver. Staten". Het Oostduitse communistische blad „Neucs Deuisland" noemt Adenauers suggestie „de jongste blut' die niet ernstig genomen kan worden". .Adenauer gooit de dingen door elkaar" aldus het blad. „Het gaat niet om de stand van zaken in West-Berlijn zelf maar om het feit dat Westduitse militaristen en hun spionage West-Berlijn gebruiken als plaats voor hun activiteit die tegen de vrede gericht is". In officiële kringen heeft men bevestigd noch willen tegenspre ken dat de ambassadeur van de Sowjet-Unie, Boris Volkov, kort geleden in ongenade is gevallen, en daarom naar Moskou is terug geroepen. De Poissische ambassadeur is op 21 februari naar Moskou vertrok ken, drie dagen nadat premier Chroesjtsjef in Indonesië aan kwam voor een bezoek van twaalf dagen. Vóór het vertrek van Volkov gaf de ambassade van de Sowjet- Unie een verklaring, waarin, ge. zegd werd dat hij ziek is en dat zijn echtgenote hem later zal vol gen naar Moskou. dacht gebracht van de aanwezi gen. Gebleken is, aan de hand van cijfers die van andere soort gelijke bedrijven in den lande zijn verkregen, dat de gemiddel de prijs van 30 ct voor de in dustrie en nog niet ten volle 36 cent zeer normaal zijn. Verschei dene maatschappijen in ons land hebben heel wat hogere tarieven. Uitzondering zijn natuurlijk de gebieden waar de bodem zo rijke- lijk goed water bevat, dat er geen speciale voorzieningen moe ten getroffen worden. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 20 MAART. NED. HERV. KERK. (Vierde Lijdenszondag.) Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings Kinderkoor)2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hontenisse: 10 uur Vic. G. P. Post, van Terneuzen. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. (Bed. H. Doop.) Philippine: 2 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. Terneuzen: (Kerk Noordstraat): 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Gebouw „De Schakel": 10 uur Ds. P. A. v. d. Viugt. Gebouw Tuinpad: 10.45 u. Jeugd- kerk. Driewegen: 7 uur Vic. G. P. Post. Zaamslag: 9.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: Geen opgave. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. den Boer. GEREI'. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10.30 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 2.45 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst; 6 uur ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Westdorpe' 7 uur, 8.30 uur en 10 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 20 MAART. NED. HERV. KERK. (Vierde Lijdenszondag.) Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W* S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans (Bidstond voor het gewas en de visserij.) Catlzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed H. Doop.) Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. W. B. Bergsma, van Waterlandkerkje. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre- zet. i Bidstond voor gewas en arbeid.) Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen: n.m. 4 uur Wika W. K. de Haan. (Slreekjeugddienst.) Retranehement: 10 uur Ds. S. Tlimstra. Schoondi.ike. 10 uur Ds. C. Metse laar, van Goes. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden. 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axei. IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Van de raad van het bestuur bouwbedrijf ontving het ANP vrijdag de volgende mededeling „Donderdag heeft, op uitnodi ging van de minister van Econo mische Zaken, opnieuw een gesprek plaatsgehad tussen hem en twee vertegenwoordi gers van de raad van bestuur bouwbedrijf, teneinde, zoals de bewindsman het uitdrukte, op zeer korte termijn te komen tot een oplossing van het conflict in de bouwnijverheid. Tijdens dit gesprek zijn opnieuw de voorstellen ter tafel gebracht, welke door de raad van bestuur bouwbedrijf zijn gedaan, met het oogmerk steun te verlenen aan de loon- en prijspolitiek van de regering. De minister bleef echter, niettegenstaande de suggestie van de president van de Haagse rechtbank in zijn uitspraak in het kort geding te gen de overheid, de eis stellen, dat de individuele aannemers voor hun onderhanden zijnde werken volledig afstand moeten doen van hun contractueel ver kregen recht op verrekening. De raad van bestuur bouwbe drijf is echter niet bereid dit laatste zijn leden te adviseren. Mede hierdoor heeft de raad van bestuur bouwbedrijf moe ten constateren, dat voortzet ting van het gesprek op de ba sis als door de minister van Economische Zaken gesteld, niet tot overeenstemming zal kun nen leiden. De raad van bestuur bouwbedrijf blijft overigens be reid, gezien de dringende nood zaak op korte termijn een einde te maken aan het bestaande conflict in de bouwnijverheid, nieuwe voorstellen in overwe ging te nemen," aldus de mede deling van cle raad van bestuur bouwbedrijf. Franse journalisten, die in Parijs zijn teruggekeerd van een bezoek aan hel Franse centrum voor kernproeven in de Sahara, hebben meegedeeld, dat daar een levendige activiteit heerst. Dit nieuws heeft geleid tot nieuwe speculaties in de Franse hoofd stad over een tweede kernproef die binnenkort in de Sahara ge nomen zou worden. Aan het centrum verbonden functionarissen hadden tegen de journalisten gezegd dat de vol gende proef waarschijnlijk of vóór april of pas in november genomen zal worden vanwege de enorme hitte in de woestijn tij dens de zomermaanden. Men verwacht dat de tweede bom kleiner zal zijn dan de eer ste. Van officiële zijde weigerde men echter commentaar te geven op de speculaties. 9) door Nadruk verboden. LUISA-MARIA LINARES „Neen, natuurlijk gelooft u het niet. Een jaar!" „Ik bedoel, dat ik niet geloof dat je er gek van kunt worden. Alleen de eerste maanden zijn moeilijk. En ik zei één jaar, om dat ik optimist ben." Hij deed een stap achteruit. „Bent u nu bijna klaar met dat fantastische verhaal? De piloten zijn bezig de rad'.o te repareren en men zal ons gauw te hulp komen. Dan zullen we onze reis kunnen voortzetten en vandaag nog in Madrid aankomen. We kunnen niet ver van Tanger zijn." Voor het eerst scheen ze wat verward. Ze voelde de ijsmuur die ze had opgetrokken, om zich togen de wanhoop tc beschermen, smelten. „Herhaal dat als 't u blieft nog eens", vroeg ze met hese stem. De jonge man was bezig een sigaret op te steken en hield daarmee verbluft op. „Wat moet ik herhalen?" „Wat u daar juist gezegd heeft; dat er hulp zal komen dat we over enkele uren in Madrid zullen zijn.... Is dat waar? Of maakt u maar gek heid?" „Natuurlijk is het waar.... Vraag het maar aan de piloten." Over een paar uur in Madrid. Ze sloot de ogen en leunde met haar hoofd tegen de boomstam, ze had het gevoel of ze flauw zou vallen. De jonge man kwam haastig naar haar toe, maar ze deed haar ogen alweer open.... „Dus dan hebben de zaken een andere keer genomen?" mompel de ze. Hij hield haar nogmaals de flacon cognac voor en ditmaal nam ze een slokje en glimlachte tegen hem. Hun ogen ontmoetten elkaar. „Dank u," zei hij. „Waarvoor bedankt u me? Ik begrijp niet...." „Ik bedank u voor uw ogen. Is het u niet opgevallen dat we precies dezelfde ogen hebben: kastanjebruin of liever goud kleurig? En ik feliciteer u daarmee want zulke ogen zijn zeldzaam.... Maar, verdraaid, wat bezielt u? U gaat toch niet huilen? Kalm, groot opperhoofd, kalm blijven!" Ze beheerste zich en vroeg: „Hoe noemde u me?" „Groot opperhoofd. Heeft u niet zelf de wens te kennen ge geven opperhoofd van onze stam te willen worden? U zult oor- taan voor mij altijd het grote op perhoofd met de gouden ogen zijnKom, bedaar nu. Ik zweer u, dat ik niet uit Massa chusetts kom." 4 „De rit zal je wel eindeloos voorkomen," zei Xavier, haar uit haar gepeins opschrikkend. „We zijn er bijna. Nog een paar kilo meter." De regen had opgehouden. De vochtige lucht rook naar door weekte aarde en het slijk der rivieren. De wielen van de auto wierpen ware golven op. het leek of men de zee hoorde klot sen. Aranjuez waren ze allang voorbij. Er waren weinig wagens op de weg. Het was inderdaad een eindeloze rit, zonder eind en zonder hoop „Als ik me niet vergis had je verwacht dat alles anders zou zijn gegaan, is het niet?" vroeg hij, zich naar Olga omwendend. „Ja." „Een mens moet altijd op ver rassingen bedacht zijn. Jij moest daar eigenlijk aan gewend zijn." Ze huiverde even en trok haar mantel dichter om zich heen. „Ik heb vandaag kennis ge maakt met een man, die Ze zweeg plotseling. Was het wel de moeite waard een zo on welwillend mens in haar vertrou wen te nemen. Maar hij scheen er werkelijk belang in te stellen. „Is het toch waar? Vertel er me eens wat van." „Een heel merkwaardig jong mens. Hij heelt zich een soort De Britse Labourpartij heeft donderdag bij twee tussentijdse verkiezingen, nodig door de dood van twee parlementsleden, een zetel aan de conservatieven ver loren. Dit gebeurde in het dis trict Brighouse en Spenborough in Yorkshire, Noord-oost-Enge- land, waar de gemeenschappe lijke kandidaat van de conserva tieven en liberalen de overwin ning behaalde. Deze kandidaat was bij de algemene verkiezingen van 1959 met 47 stemmen versla gen. Thans had hij 666 stemmen meer dan zijn tegenstander. In Harrow nabij Londen be hield de conservatieve partij haar zetel. De liberale kandi daat, die Labour op de derde plaats drong won meer stemmen op de conservatieven dan op La bour. Het Lagerhuis is thans als volgt samengesteld: conservatie ven 365 zetels, labour 257, libe ralen 6 en één onafhankelijke. De voorzitter, een conservatief, heeft geen stemrecht. Dit waren de eerste tussen tijdse verkiezingen sedert de al gemene verkiezingen van 1959. Zij tonen een verder verlies voor de Labourpartij en verdere winst voor de liberalen. filosofie voor eigen gebruik aan gemeten. Volgens hem heeft iedere dag zijn geheim. Een won derlijk geheim, opwindend, in staat om iemand onuitsprekelijk gelukkig te maken als hij maar dc moeite wil nemen het te on derzoeken." Ze hoorde in gedachten weer de stem van haar reisgenoot, terwijl hij aan zijn baardje trok met het gebaar dat haar al zo bekend was geworden. Ze hadden zitten praten in de bar van het vlieg veld te Tanger, waar ze na enkele uren van enerverend wachten in een vrachtauto waren heenge bracht, Dick Wyne bleek char mant gezelschap tc zijn. Gedu rende de rit had hij om haar af te leiden aanhoudend over zijn liefhebberijen gepraat. Hij kwam van de jacht op groot wild in de binnenlanden van Afrika en had voor een dringende zaak met spoed naar Madrid moeten terug keren. „Maar ik vertrouw op mijn goed gesternte", had hij er bij gevoegd. „Dat heeft me willen waarschuwen voor die zaak. Ik ga dus mijn reisroute verande ren. Ik blijf een paar dagen in Tanger. Dat zal het geheim zijn van deze dag. Ik ben dol op on verwachte dingen. Ik vind het heerlijk mijn reis te kunnen on derbreken. En ik ben verrukt dat ik met u heb mogen kennis maken, Groot Opperhoofd." (Wordt vervolgd.) De Amerikaanse R. K. missie bisschop James E. Walsh is vrijdag door een rechtbank in Sjanghai op beschuldiging van spionage veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, zo meldt het Chinese persagentschap „Nieuw China". „Nieuw China" zei dat bis schop Walsh, die in 1958 was gearresteerd, „lange tijd voor de V. S. heeft gespioneerd". Hij heeft „ernstige misdaden begaan door samenzwering tot omverwerping van het commu nistisch bewind en het aanvoe ren van een verraderlijke con tra-revolutionaire kliek die on der leiding stond van bisschop Koeng Ping-Mei". Gezegd werd dat Walsh, die berecht werd door een volks rechtbank in Sjanghai, „het zware overtuigende bewijs van zijn misdaden" had erkend. De 68-jarige bisschop zou door middel van „andere spionnen en contra-revolutionairen" be langrijke gegevens over militai re vliegvelden en andere defen siemiddelen in China en over de Chinese vrijwilligers in Korea verzameld hebben. („Nieuw-China" zegt dat de bisschop „het Maria-legioen de reactionaire organisatie van de R. K. kerk leidde en gro ter maakte met het doel „het communistische bewind omver te werpen". Bisschop Walsh „zweepte de R. K. geestelijkheid en leken fanatiek op tot verzet tegen de communistische partij en de Chinese regering", aldus het persbureau. De V. S. zijn van plan om het geval van Mgr. Walsh ter spra ke te brengen in de loop van het nieuwe onderhoud dat com munistisch China en de V. S. op 22 maart in Warschau zullen hebben, zo heeft een woordvoer der van het State Department vrijdag in Washington meege deeld. Hij zei dat de V. S. al sinds oktober 1958, toen de bis schop werd gearresteerd, vruch teloos getracht hebben bij de Chinese autoriteiten inlichtin gen te krijgen over het lot van Mgr. Walsh.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5