Adenauer wil een volksstemming in West-Berlijn Brief van Chen Yi aan Soebandrio Adenauer gerustgesteld Vulkanische uitbarsting nabij Nieuw-Guinea De ontwapeningsconferentie te Genève SCHILDER ZELF MET Canberra tewatergelaten GRIEP AKKERTJES Chroesjtsjef dank voor redding Russische soldaten m WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen pirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. VRIJE VRIJDAG 18 MAART I960 16e Jaargang Nr 4937 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. VV. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Handhaving van de status quo of wijziging van het bezettingsstatuut Bondskanselier Adenauer heeft woensdag in Washington in een rede voor leden van de Amei - kaanse persvereniging s,ep voor een volksstemming in West- Berlijn vóór de komende topcon ferentie om te kunnen vaststel len of de bevolking van dit stads deel handhaving van de status quo wil of wijziging van het bc- zettingsstatuut. Hij achtte het wenselijk dat de drie Westelijke mogendheden, die in West-Berlijn tioepen hebben een dergelijke volksstemming or- ganiseren. Adenauer, die vasthield aan het recht op zelfbeschikking van de Westberlijnse bevolking, zei er niet aan te twijfelen dat de uitslag van de volksstemming zal zijn: handhaving van de status quo. Volgens Adenauer zou aan vaarding door het Westen van de Russische eis tct verandering van de status van West-Berlijn een enorm prestigeverlies voor het Westen tengevolge hebben. Hij legde er voorts nogmaals de nadruk op, dat het vraagstuk van de ontwapennig onder toe zicht de toetssteen voor de ko mende topconferentie tussen Oost en West zal zijn, omdat de rege ring van het grootste deel van dc overige politieke kwesties, waaronder de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk, volgens hem afhangt van dit vraagstuk. Adenauer zei, dat het resultaat van de volksstemming hand having van de status quo het Westen sterker zal maken. Het Westen kan dan Chroesjtsjef op de topconferentie erop wijzen, dat de mensen, die direct betrok ken zijn bij de toekomst van West-Berlijn, Chroesjtsjefs eis tot wijziging van hun status vol ledig verwerpen. Adenauer zei tct slot niet te geloven, dat de Sowjet-Unie een oorlog zal beginnen als de Wes telijke mogendheden pogingen om hun de toegang tot Berlijn te beletten, de kop zouden indruk ken. Sommige diplomatieke waarne mers in Washington hebben er al hun twijfel over uitgesproken of Adenauers suggestie om een volksstemming in West-Berlijn te houden vóór de komende top conferentie wel in goede aarde zal vallen bij de Ver. Staten, En geland en Frankrijk, want een dergelijke volksstemming vormt nu niet bepaald een gunstige in leiding op de topconferentie. In diplomatieke kringen meent men voorts dat er een soort van stil zwijgende overeenkomst tussen Oost en West bestaat om niets te doen wat de kansen op succesvol overleg kan verkleinen. Men wees er in Washington op dat de uitslag van de stemming hand having van de staius quo in de eerste plaats Adenauer in zijn overtuiging zou sterken, dat handhaving van de huidige sta tus van West-Berlijn het gunstig ste resultaat van het topoverleg zou zijn, voor zover dit betrek king heeft op de kwestie-Berlijn. De drie Westelijke bezettings- mogendheden welen allang dat de overgrote meerderheid van de Westberlijners niets moet weten van Chroesjtsjefs „vrije stad". Burgemeeester Brandt van West-Berlijn heeft woensdag avond op een verkiezingsbijeen komst van zijn socialistische par tij opnieuw gepleit voor 't recht van de 3erlijners om zelf te be slissen welk stelsel zij wensen. Hij achtte het zeer verkeerd als men zich op de komende topcon ferentie zou concentreren op de kwestie-Berlijn. Iedere poging om deze kwestie weer in het mid delpunt te plaatsen zou volgens hem de internationale sfeer slech ter maken, vooral ornaat er be langrijkere zaken aan de orde zijn zoals de ontwapening. Een afzonderlijke oplossing van de kwestie-Berlijn bestaat er niet, aldus burgemeester Brandt. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken noemde het voor stel van Adenauer voor een volksstemming ..zeer interes sant". De Amerikaanse regering neemt aan dat het idee van de bondskanselier te berde zal wor den gebracht tijdens de huidige besprekingen ter voorbereiding van de topconferentie. Indien dit geschiedt zal het voorstel even zorgvuldig worden overwogen als andere, aldus de woordvoer der, die niet twijfelde aan de uitslag van een volksstemming. Chinezen ondervinden moeilijkheden bij hun uittocht uit Indonesië In een brief, die in Peking is gepubliceerd, heeft de minister van Buitenlandse Zaken Chen Yi van de Chinese volksrepu bliek er donderdag over ge klaagd, dal de Chinezen, die uit Indonesië naar Ann vader land willen vertrekken, ernstige moeilijkheden ondervinden in Djakarta. De minister heeft de hoop uitgesproken dat de Indonesi sche regering „maatregelen zal treffen om de situatie spoedig te verbeteren, zodat de Chi nezen. die dat willen, op korte termijn naar China kunnen terugkeren". De brief is naar de Indonesi sche minister van Buitenlandse Het Westen zal één zijn op komende topconferentie Bondskanselier Adenauer heeft donderdag voor zijn vertrek uit Washington tegen verslaggevers gezegd dat hij de Amerikaanse hoofdstad verlaat met de volko men geruststelling dat het Wes ten één zal zijn op de komende topconferentie. Ik ben ervan overtuigd dat de topconferentie een eenheid van het Westen te zien zal geven, die zó sterk is dat de Russen haar eenvoudig niet over het hoofd kunnen zien. aldus de bondskan selier. Hij voegde hieraan toe dat de vrije volkeren, zo zij verenigd blijven, sterker zijn dan de com munisten. Dit is de reden waar om de communisten altijd trach ten deze eenheid te verbreken, zo zei hij. Kort nadat Adenauer het gas tenboek had getekend van de „National Gallery of Art" in Washington, trof men hierin twee hakenkruisen aan. Het is nog niet bekend wie dit gedaan heeft. Onderminister Dillon, die Aden auer naar het vliegveld bracht, zei tegen Adenauer dal de be sprekingen, die de Amerikaanse autoriteiten met de bondskanse lier hebben gevoerd, zeer nuttig zijn geweest. Zij hebben ons een beter begrip gegeven van het standpunt van het Duitse volk tegenover de grote vraagstukken, waarvoor wij ons geplaatst zien, aldus Dillon. Adenauer zal nog vier dagen in Californië blijven. Daarna gaat hij via Hawaii naar Japan. Senator Hubert Humphrey deel de later iets mee over het onder houd dat Adenauer met een groep Senaatsleden had gehad. De bondskanselier had o.m. ge zegd het niet wenselijk te achten om op de eerste topconferentie al te praten over het vraagstuk van de „gevangen volkeren." Deze kwestie kon volgens hem beter op een volgende topbijeen komst aan de orde worden ge steld. Senator Fulbright meende, dat Adenauer zich, blijkens verkla ringen, die hij in het verleden heeft afgelegd, in het bijzonder zorgen heeft gemaakt over de houding van Engeland. Zaken Soebandrio gezonden in antwoord op een brief van hem. Het vertrek van de Chinezen Er liggen thans in de haven van Tandjong Priok vijf sche pen, die door de communisti sche Chinese regering zijn ge huurd voor het vervoer van Chinezen uit Indonesië naar China. Er zijn twee Russische schepen bij, de overige zijn Brits en Deens. In totaal kun nen zij drieduizend passagiers vervoeren. Op het ogenblik wachten te Djakarta 2000 Chi nezen op vervoer, nadat in fe bruari 4000 Chinezen in zes ge huurde schepen Indonesië heb ben verlaten. Daarnaast is er een geregelde uittocht met lijn diensten. Een van de thans te Tand jong Priok liggende schepen zal op de reis naar China, Singka- wang, in West-Borneo, aandoen, alwaar volgens berichten in de kranten te Djakarta, 5000 Chi nezen wachten op vervoersge- legenheid. Het merendeel hun ner is slachtoffer van een grote brand, die onlangs het grootste deel van de handelsplaats Sing- kawang op Borneo in de as heeft gelegd. RAMPZALIGE BRAND IN COLUMBIAANSE HAVEN 8 doden; 2000 woningen platgebrand Een lievige brand, die woens dagavond j.l. in dé*Columbiaanse iiaven Buenatentura is uitgebro ken, heeft aan acht personen het teven gekost. Er zijn meer dan tweeduizend woningen In de as gelegd, waardoor negenduizend personen dakloos zijn geworden. De plaatselijke brandweer, die hulp heeft gekregen uit het na burige Cali, is er nog niet in ge slaagd het vuur meester te wor den. OVERSTROMINGEN IN BRAZILIË 60 dorpen verwoest In 11 van de 21 Braziliaanse staten heeft het verscheidene da gen lang onafgebroken geregend. Enorme overstromingen hebben 60 dorpen verwoest. De Braziliaanse minister van Gezondheid, Mario Pinotti, heeft donderdag meegedeeld, dat Ba- hia de ergst getroffen staat is. Men heeft reeds circa 240.000 De presidentsverkiezingen in Zuid-Korea Dc 63-jarige Lee Ki Pong, even als de herkozen president Syng- man Rhee, lid van de liberale partij, is gekozen tot vice-presi dent van Zuid-Korea. aldus is bij het tellen van de stemmen ge bleken. Hierdoor hebben de ibe- ralen thans voor het eerst zowel de wetgevende als de uitvoeren de macht geheel in handen. Dc verslagen democratische kandidaat voor het vice-presi- dentschap, Tsjang, heeft woens dagavond te Seoel meegedeeld dat zijn partij het hooggerechts hof zal verzoeken de uitslagen van de verkiezing van Syngman Rhee en alle andere verkiezings resultaten ongeldig te verklaren. Bij de leiding van de verkiezin gen zouden zich onregelmatig heden hebben voorgedaan. De 84-jarige Syngman Rhee heeft meer dan 85 procent van de uitgebrachte stemmen gekre gen, dat is dertig procent meer dan bij de verkiezingen van vier jaar geleden. Mevr. Pattis Menzies, de echt genote van de eerste minister van Australië, heeft in Bel fast het Britse passagiersschip ..Canberra" tewatergeiaten. De bouwkosten van het 45.000 tons schip worden geschat op 15 mil- gulden besteed voor hulp aan de joen ponsterling. slachtoffers en de Braziliaanse president heeft een krediet laten openen van 20 miljoen gulden. Deze som zal gevoegd worden bij de 10 miljoen gulden die de re gering al voor hulpverlening heeft uitgetrokken. Het probleem van de bevoor rading en de medische hulp is het moeilijkste waarvoor dc re gering zich geplaatst ziet. Ver schillende plaatsen zijn vrijwel geheel geïsoleerd. De vliegvel den in de getroffen gebieden kunnen niet gebruikt worden en men moet dan ook voedsel en geneesmiddelen per parachute neerlaten. Het is op het ogenblik nog niet mogelijk om het aantal i slachtoffers te schatten. De ..Canberra" is bestemd voor de vaart op Australië en zal 2250 passagiers kunnen vervoe ren. Met een snelheid van 27'z knoop zal de reisduur niet lan- ger zijn dan 25 dagen. heerst overal neem vlug „Akkertjes" in huis helpen direkt Twee dorpen onder as en lava bedolven Op het ter hoogte van de noordkust van Nieuw-Guinea gelegen eiland Manam heeft zich een vulkanische uitbar sting voorgedaan. Het eiland telt vierduizend inwoners. Men meent, dat de uitbarsting geen slachtoffers heeft gevergd. Twee dorpen, Koland en Bo- koere,»zijn onder as bedolven. Er werden ook „gloeiende wol ken" waargenomen. De bewo ners van deze dorpen waren in tijds naar de andere kant van het eiland overgebracht. Dit was gedaan in verband met aardschokken, die in de afgelo- BEN GOERION VOOR ONTWAPENING IN HET MIDDEN-OOSTEN De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft in Londen verklaard dat hij voorstander is van „algehele ontwapening in het Midden-Oosten, met wederzijdse inspectie, nog vóór een begin wordt gemaakt met de wereldontwapening". Hij verklaarde dit bij aan komst op het vliegveld van Londen tegenover de pers. De Israëlische premier, die een be zoek aan de Ver. Staten heeft gebracht, zal drie dagen in En geland blijven en o.a. besprekin gen voeren met premier Mac- Millan. Premier Chroesjtsjef heeft president Eisen hower in een telegram bedankt voor de redding van vier Russische soldaten door een Amerikaans oorlogsschip in de Stille Zuidzee. De Russische staatsman verklaarde in zijn tele gram: „Het Russische volk ziet in het edele ge drag van de Amerikaanse zeelieden en de goede verzorging van de Russische soldaten een uiting van de goede betrekkingen, die zich tussen beide landen ontwikkelen". •fr Foto: Bij aankomst in San Fransisco zagen de Russische soldaten er weer monter uit. V.l.n.r.: Philip Poplavski (20), Victor Ziganshin (271, Anatoli Kardashev (2e secretaris van de ambassade in Washington), Ivan Fedotov (21) en Anatoli Chroestkowski (20). pen drie maanden veelvuldig waren voorgekomen. De 1.800 meter hoge vulkaan begon donderdagochtend vroeg as en lava uit te braken. De uitbarsting vond te acht uur plaatselijke tijd plaats. In 1957 kwam de vulkaan van Manam eveneens tot uitbar sting, waarna de bewoners van het eiland vele maanden wer den ondergebracht op het on geveer vijftien kilometer verder gelegen Nieuw-Guinea. De regeringsvulkanoloog Tay lor verklaarde dat de huidige uitbarsting erger is dan die van 1957. De Verenigde Staten en Cuba De Verenigde Staten hebben de vergunningen voor de uit voer van hefschroefvliegtuigen naar Cuba ingetrokken, zo wordt door het departement van Buitenlandse Zaken in Wa shington meegedeeld. De maat regel maakt deel uit van het algemene wapenembargo dat voor verscheidene landen in het Caraïbische gebied geidt, aldus een woordvoerder van het departement. Russische waardering voor Amerikaanse redding Op de voorpagina van de „Praw- da" moest donderdag de politiek het veld ruimen voor kopv over de redding van vier Sowjet-Rus- sische militairen, die zoals eer der gemeld op de Stille Oceaan in een landingsboot op drift wa ren geraakt, door een Ameri kaans vliegdekschip De joagina werd ingenomen door foto's van de vier geredden en de hun door premier Chroesjtsjef gezonden gelukwensen, van president Eisenhower en burgemeester Ge orge Christopher van San Fran cisco. Ook was een dankbetuiging af gedrukt die de Sowjet-Russische minister van Deiensie maar schalk Malinofsky aan zijn Ame rikaanse collega Thomas Gates had gezonden. Chroesjtsjef zelf heeft presi dent Eisenhower zijn „diepge voelde dankbaarheid" betuigd voor de redding der Russische militairen die vorens hun eigen verklaring 49 dagen lang met hun boot hadden rondgezwalkt voordat zij door het Amerikaan se vliegdekschip ..Kearsage" wer den opgepikt en naar San Fran cisco gebracht. Men verwacht dat het viertal een paar weken in een ziekenhuis verpleegd zal worden. De ontwapeningsconferentie in Genève is donderdagmorgen twee uur bijeen geweest. Voorzitter was de Canadese delegatieleider generaal Burns, de vroegere be velhebber van V.N.-troepen in 't gebied van Gaza. De afgevaar digden komen hedenochtend weer bijeen. In conferentiekringen verluidt dat donderdagochtend verschil len tussen Oost en West over de doeleinden van de conferentie aan het licht zijn getreden. De sfeer was evenwel goed. De communistische afgevaar digden verklaarden dat het Wes telijke ontwapeningsplan niet gericht was op algehele ontwa pening, doch de Westelijken ont kenden dit. Zij zeiden dat het Westelijke plan voldoet aan de doelstellin gen die zijn uitecngf?et in de re solutie van de algemene verga dering der Ver. Naties in novem ber j.l. en de vier-mogendheden- verklaring van september. De Brit Ormsby-Gore verklaar de o.a. dat de afgevaardigden zich overigens niet met „bijvoeg lijke naamwoorden" moesten bezighouden, doch de zaak zelf moesten aanpakken. Verscheidene communistische afgevaardigden hebben voorts een aantal voorlopige opmerkin gen over het Westelijke plan ge maakt en vragen gesteld die later zullen worden beantwoord. In conferentiekringen zei men dat die vragen „ernstig en zake lijk" waren. De Amerikaan Eaton drong aan op onmiddellijk verbod van kernwapens in de ruimte. Hij be toogde dat men vooral prakti- DE „PIONIER-V." De „Pionier-V", de Amerikaan se kunstplaneet, die een baan om de zon beschrijft, zal, naar men verwacht, hedenochtend om 7 uur een miljoen mijl (1.609.000 km) van de aarde verwijderd zijn ge weest. Het zal dan bijna een week geleden zijn dat de satelliet werd gelanceerd. De radioseinen van de „Pionier-V" zijn nog duidelijk te horen. VLIEGTUIGBOTSING IN DE VERENIGDE STATEN. Een verkeersvliegtuig en een straaljager zijn donderdag boven een verlaten streek nabij Teil City in de Amerikaanse staat Indiana met elkaar in botsing gekomen. Wrakstukken wijzen er op, dat het passagierstoestel een Con stellation van de North-West Air lines was. Volgens de politie lagen er overal lijken en zijn er geen overlevenden. Waarschuwing tegen drinken van regenwater in West-Duitsland Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor kern zaken heeft woensdag verklaard, dat Westduitsers die regenwater drinken hun gezondheid door ra dio-actieve besmetting in gevaar brengen. Volgens het ministerie betrekken verscheidene honderd duizenden Westduitsers hun drinkwater uit regenputten. De staatssecretaris van hel mi nisterie, dr. Cartellier, deelde in de bondsdag mee, dat Westduit se weerstations sinds de Franse kernproef in de Sahara een toe neming van de radio-activiteit in de lucht hadden geconstateerd. Weliswaar was het peil nog on der hei kritieke punt, maar vol gens hem liepen drinkers van regenwater toch gevaar. sche maatregelen voor ontwape ning moet bespreken en niet te lang moet stilstaan bij princi piële kwesties. Eerdere ontwa peningsconferenties zijn z.i. mis lukt doordat men teveel hooi op de vork nam. „We moeten eerst lopen voor we kunnen gaan ren nen", aldus Eaton die het onver antwoordelijk achtte de mens heid voor te spiegelen dat ont wapening ineens een feit zou kunnen worden. Eaton meende wel enige pun ten van overeenkomst te zien tussen het Westelijke en Ooste lijke plan, maar ook verschillen. Wat de Russische tijdslimiet van 4-jaren betreft zei hij: „We zou den niet verder kunnen als we een willekeurige limiet zouden moeten stellen". Franse studenten gaan weer college lopen Duizenden studenten in Frank rijk. die woensdag waren gaan staken uit protest tegen het re geringsbesluit om hun minder gemakkelijk uitstel van militaire dienst te verlenen, zullen heden weer college gaan lopen. De Franse regering heeft n.l. besloten het systeem voor de uit stel te herzien. (Adv.) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEESV SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT NOORDOOSTELIJKE WIND Een rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van Scandina vië naar de Golf van Biscaje, be weegt zich langzaam naar het oosten en neemt daarbij nog iets in betekenis toe. Langs de flank hiervan voert een noordooste lijke wind koude lucht uit Scan dinavië aan, die nu ook tot Frankrijk is doorgedrongen. Het opdringen van deze lucht geeft aan de noordzijde van de Alpen aanleiding tot veel sneeuwval. Op het midden van de Oceaan bevindt zich een depressie die weinig van plaats verandert. Een randstoring van deze depressie beweegt zich in de richting van Ierland, maar zal zijn invloed niet verder naar onze omgeving uit breiden. zodat er weinig veran dering in het weertype is te ver wachten. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind. Veel bewolking, maar later op de dag ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 19 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.45 6.20 7.00 7.10 n.m. 6.16 6.51 7.31 7.11 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 18 6.48 18.49 0.02 9.36 19 6.46 18.51 1.12 10.22 20 6.44 18.53 2.16 11.16 21 6.41 18.54 3.12 12.18

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1