3 mannen tegen Eisenhower Radio en Televisie smullen doet groeien! (I.) „Willem Ruys vertrok uit Rotterdam Leeft een pop Natuurlijk. Maar ze leeft niet zo erg. Ze kan „mamma" zeggen en ze kan slapen, maar daarmee houdt het op. Eten doet een pop bijvoorbeeld niet. Dat is vreemd. En groeien ook niet. Het lijkt zelfs wel of ze steeds kleiner wordt. Maar dat komt doordat jij groter wordt. Omdat jij wèl eet. En goed ook. Omdat moeder zorgt dat jij goed en lekker eet. En Blue Band helpt moeder daarbij. U kunt vergelijken! Er ligt een GRATIS boekje voor U klaar. Het is gebaseerd op de gegevens uit de officiële Nederlandse Voedingsmiddelen Tabel. Elke dag heeft zijn geheim it Donderdag 17 maart 1960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 VERKEERDE POLITIEK IN AMERIKA (Adv.) TIJD IS VOORBIJ, DAT VERENIGDE STATEN EEN „CLUB VAN ZAKENLIEDEN" KUNNEN ZIJN (Van onze correspondente) Het gedruis van de zo pas begonnen Amerikaanse verkiezings strijd is op dit ogenblik nog onduidelijk en niet al te luid hoorbaar. Maar het zal in de komende maanden steeds sterker aanzwellen. Een groot aantal verklaringen en uitlatingen in de laatste dagen heeft al aangetoond, dat men elkaar niet langer wenst te ontzien en dat de gevoelens van respect, die men algemeen voor Eisenhower heeft, hebben plaats gemaakt voor een agressieve houding, nu de president in feite nog slechts kan optreden als wegbereider van zijn vice-president, Richard Nixon. Ook worden de stemmen steeds luider, die met bezorgdheid klagen over het leggen van een optimistisch rookgordijn rondom de werkelijke situatie, over het zweren bij de „American way of life'' en over het misbruik, dat men van dit oorspronkelijk gezonde begrip maakt door zich over te geven aan een gedachteloze zelf genoegzaamheid. Oppervlakking bekeken ziet de situatie er schitterend uit. De economische bloei is groot en de vooruitzichten voo" de komende twaalf maanden zijn beslist goed. Het bevolkingscijfer heeft reeds eerder dan werd verwacht de 180 miljoen bijna bereikt en de gunstige gevolgen daarvan voor handel en industrie zijn dui delijk merkbaar. Overal schieten nieuwe voorsteden uit de grond, een ongekend elan bezielt alle vijftig staten, de tweede auto en de tweede ijskast worden steeds meer normaal. Het afbetalings wezen floreert, de uitvindingen volgen elkaar in snel tempo op, het leven wordt steeds gemak kelijker en comfortabeler. Maar: de meeste steden heb ben niet genoeg geld om hun be hoeften te dekken, het lager en hoger onderwijs gaan gebukt on der catastrofale gebreken (de vlucht uit het beroep van onder wijzer en leraar is niet te rem men), het systeem van auto wegen behoeft ter aanpassing aan het groeiende verkeer enor me verbeteringen, de spoor wegen zijn doodziek, het radio- en televisiewezen moet, ook ideëel, volkomen worden gereor ganiseerd, schandalen in de amb telijke sfeer zijn aan de orde van de dag. En wat het ergste is: terwijl de wereld rondom totaal ver andert, is de apathie van de doorsnee Amerikaan tegenover de noodzaak om uit deze ver andering konsekwenties te trekken, schrikbarend. Ook voor de grote buitenlandse po litieke gevaren, die aan de horizon opdoemen, sluit hij ge meenlijk de ogen. Wat enige jaren geleden nog toorn en te leurstelling opwekte, wordt nu met een schouderophalen af gedaan. De zandloper bijna leeg Er bestaat geen twijfel aan, dat het Eisenhower was, die het Amerikaanse en het Britse leger in een beslissende tijd samen hield, evenals hij dit deed met de beide eigenzinnige mannen Roo sevelt en Churchill, wier politie ke en strategische denkbeelden zo dikwijls met elkaar in strijd waren. Eisenhower was in die zorgvolle tijd iets meer en ook iets minder dan slechts generaal. Zijn vriendelijkheid en zijn fat soen waren het, die het volks instinct bij de verkiezingen van 1952 en 1956 charmeerden. Hij was wat de bekende Amerikaan se journalist William S. White een „president uit het school boekje'1 noemde. En wat zijn af komst betreft, was hij van Lin coln afgezien, de meest on-aris- tocratische aller presidenten. Nu is de zandloper van zijn presidentschap bijna leeg. Hij loopt leeg in een tijd, dat de na tie zich in een buitengewoon ge vaarlijke situatie bevindt en be hoefte heeft aan een man, die De kritiek van communistische zijde op het Westelijke ontwapeningsplan Vele Westelijke gedelegeerden naar de tien-mogendhedenconfe- rentie te Genève hebben dinsdag avond uiting gegeven aan hun teleurstelling over wat zij noem den overhaaste kritiek van en kele communistische afgevaardig den op het nieuwe Westelijke ontwapeningsplan. De leider van de Britse afvaar diging, Ormsby-Gore, heeft zich dnisdag in zijn veklaring op de conferentie tegen deze kritiek gekeerd. Hij haalde de woorden van de Sowjet-minister-presi- dent, Chroesjtsjef, aan, waarin deze in september erop heeft aan gedrongen geen overhaaste ver klaringen af te leggen. De staats lieden moeten eerst een kans hebben. Dit zijn, zo zei de Brit, wijze woorden. VRIJDAG HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.1*0 Gym.; 7.20 Lichte muziek en reportages; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters, 11.15 Pianorecital; 11.40 Orgel spel; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Landbouwrubriek12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Sport; 12.50 Carillon en draaiorgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Med. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beursbe richten; 14.00 Klavecimbel-reci tal; 14.20 Voordracht; 14.40 Gram. 14.50 Gevar. progr.; 16.00 Prome nade-orkest; 16.30 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Vlaam se notities; 18.20 Lichte muziek; 18.50 De puntjes op de i; 19.00 Voor de kleuters; 19.10 Meisjes koor; 19.30 Het platteland nu; 19.45 V.P.R.O.-nieuws; 20.00 Nws, 20.05 Boekbespreking; 20.10 De dichteres Truus Gerhardt; 20.20 Declamatie; 20.35 De Joden in de westerse kuituur; 20.50 Europa één; 21.00 Quizprogr.; 21.55 Jazz muziek; 22.15 Buitenl. weekover zicht; 22.30 Nieuws; 22.40 Zorg om de mens; 23.00 Soc. nieuws in Esperanto; 23.10 Muziekrevue; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.05 Kamermuz.; 10.35 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Middagkok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 15 jaar geleden; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Lichte muziek; 14.20 Vrouwenkoor; 14.30 Gram.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Zangrecital; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Lichte mu- zerk; 18.10 Vaticaanse act.; 18.25 Dinsdagmiddag is uit Rotter dam de „Willem Ruys" vertrok ken voor een zesde rond-de- wereld-reis. Aan boord bevonden zich 528 passagiers, die 15 natio naliteiten vertegenwoordigen. In Southampton zullen nog 375 pas sagiers embarkeren voor deze zesde rond-de-wereld-reis. Tot de opvarenden behoort de 16-jarige weduwe Kniertje van der Zwan uit Scheveningen, die van haar twaalfde jaar af tot december j.l. in Scheveningen netten boette. Zo verdiende zij net geld voor de reis naar Aus tralië, waar een zoon van haar 'n een boterfabriek werkt. Zij zal ln Australië wel opzien baren, want zij draagt het Scheveningse costuum met kanten muts en gouden spelden. Onder de passagiers bevinden zich ook twintig Nederlandse toe tsten, die een reis naar Nieuw- Zeeland maken tengevolge van de activiteiten die de Nieuw- Zeelandse commissaris voor toe ristische aangelegenheden, de heer J. E. Hartstonge, begin ok tober in ons land heeft ont plooid. LABOURNEDERLAAG INZAKE NJASSALAND De socialistische oppositie in het Britse Lagerhuis heeft dins dag bij de regering aangedron gen op beëindiging van de nood toestand in Yassaland en vrijla ting van de Afrikaanse leider dr. Hastings Banda. Een desbetref fende labourmotie werd echter met 207 tegen 161 stemmen ver worpen. De noodtoestand werd vorig jaar afgekondigd nadat zich on geregeldheden hadden voorge daan. De inheemse leiders ijve ren voor afscheiding van de Rho- desische federatie. behoort tot de sterkeren, die on der omstandigheden het mach tigst zijn, wanneer zij alleen staan op het toneel, waarop de volksgunst haar spel speelt. Roo sevelt, Churchill en zelfs Tru man waren dat dikwijls. Kennedy valt aan Deze gedachtegang is onmid dellijk overgenomen door de tot nog toe actiefste president schapskandidaat der democraten, senator John F. Kennedy, die in zijn eerste grote verkiezingsrede, gehouden in de National Press Club, met nadruk zei, dat hij een „sterke" president zou zijn. Hij ging daarmede over tot de aanval, die door de democraten vermoedelijk verder zal worden ontwikkeld en die ten doel heeft de kiezers er van te overtuigen, dat Eisenhower in zijn functie een al te gereserveerde houding tegenover kabinet en partijen heeft aangenomen. De jonge, geestdriftige man uit Massachusetts liet zich niet door de populariteit van Eisenhower afschrikken en noemde de schit tering van „de welvaart en het vredesvooruitzicht", die over de politiek van het land ligt, een be- driegelijk vernisje. Gevaarlijke, onopgeloste en uitgestelde pro blemen zouden om beslissingen schreeuwen. Als voorbeelden noemde Kennedy de achterstand bij de ontwikkeling van raketten, de opkomst van China, de ver twijfelde situatie, waarin vele onderontwikkelde gebieden ver keren, de explosieve situatie in Berlijn en in de zeeëngten van Formosa, de meningsverschillen in de NAVO en talrijke dringen de problemen thuis. Natuurlijk hadden zijn woor den een zekere partij-politieke klank, maar de bezwaren tegen de huidige politieke situatie on der president Eisenhower komen ook uit het andere kamp. (Slot volgt). 18 MAART. Lichte muziek; 18.50 Emigratie praatje; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Zang; 19.30 Pol. causerie; 19.40 Verzoekprogr. voor de mili tairen; 20.30 Gevar. muz.; 21.00 Reportage; 21.30 Blaaskwintet; 22.00 Lichte muz.; 22.25 Boekbe spreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Lezing; 22.50 Kaleidoscoop23.55 Nieuws. BRUSSEL (VL.): 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; 15.45 Lichte muziek; 16.00 Koersen; 16.06 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Gram.; 18.10 Boekbespreking; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest; 21.30 Kamer muziek; 22.00 Nws; 22.15 Kamer- buziek; 22.45 Amus. muz.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's NED. T.V.: 20.00 Weekoverz.; 20.30 Film; 21.00 Cellorecital; 21.20 Documentair programma. Hoe lang moet Uw dochtertje zijn? En hoe zwaar? Hier vindt U enkele gemiddelde cijfers: 2 jaar 86 cm 12 kg 3 jaar 95 cm 14.5 kg 4 jaar 103 cm 16.6 kg VERGELIJK DIE VOEDINGSWAARDE EENSI U weet toch dat Blue Band, naast vitamine A en D, ook caroteen (provitamine A) bevat? Dat is van groot belang voor een gezonde groei. Wat een voedingswaarde heeft Blue Band. Vergelijkt U die eens met andere voedingsmiddelen. Schrijf even een briefkaart aan Blue Band, Afd. F, postbus 122, Rotterdam. Het is die kleine moeite meer dan waard. vyr-TTTn BLUE BAND bb imo.2oo.65 VL. BELG. T.V.: 19.00 Jeugd- kroniek; 19.30 Nieuws; 20.00 Schipper naast Mathilde; 20.40 Filmfragm.; 21.25 Ten huize van Reimond Herreman; 21.55 Poë zie in 625 lijnen; 22.15 Nieuws en journaal. V erkeersongevallen veroorzaken drie miljard mark schade Verkeersongevallen kosten jaarlijks enorme sommen geld. 7) (Nadruk verboden.) Ze zei echter niets. Iemand riep in het Portugees: „De ma chine is los van de grond." Dit was de laatste étappe vóór Madrid. Voor ze André terug zou zien. Voor de duizendste maal probeerde ze zich het ogenblik van aankomst voor te stellen, de woorden die ze zou zeggen als ze samen alleen zouden zijn. „André.... luister eens.... je zult veel geduld met me moeten hebben.... ik.... mijn gevoe lens Nee, dat was niet goed. Ze begon opnieuw: „Luister eens, André. De vijf jaar dat ik zo ver van je af heb geleefd betekenen minstens twin tig jaar ervaring en rijpheid. Ik ben bang, dat ik nooit meer een vrouw zal kunnen worden als alle anderen...." Ja, zo was het wel goed. Ze moest vooral de nadruk leggen op het feit, dat ze nooit meer een vrouw zou kunnen worden als anderen. Er was voor goed iets in haar kapot gegaan. „Andréik ben niet meer een vrouw als anderen. Ik heb te veel gezien. Ik heb te veel ge leden. Alles begint voor mij hele maal van voren af aan Wat was het pijnlijk je man door LUISA-MARIA LINARES te moeten zeggen, dat je niet meer van hem hield. En vooral tegen de man, die altijd nog je verloofde was, al was je al vijf jaar zijn vrouw. Wat een toe stand! Meer dan absurd! En be lachelijk ook nog. Ze sloot de ogen en slaagde er in wat te slapen. Voor het eerst na dagen lukte het haar. Ze droomde van Mariette, van An dré en van de reiziger met het Van Dyck-baardje. In die droom was maar één ding werkelijk, concreet, solide: dat baardje en de man die het droegDe overgang van sla pen tot waken kwam plotseling en ze keek haar buurman met wijd open schrikogen aan. Hij voelde die blik, keek haar op zijn beurt aan en vroeg in het En gels: „Voelt u zich niet goed? Vliegt u soms voor het eerst?" Diezelfde vraag had Paul haar destijds gedaan. Met hetzelfde accent, dat haar in die vijf jaar zo bekend was geworden. Ze had het gevoel, of de tijd een sprong terug had gedaan en de angst in haar ogen maakte plaats voor ont zetting. Nauwelijks ontwaakt, stelde ze aan haar buurman de dwaze vraag, die deze zich altijd zou blijven herinneren: „Grote hemel... komt u soms In West Duitsland heeft men berekend dat elk jaar een be drag van 3 miljard mark moet worden uitgetrokken ter ver goeding van de materiële schade, die bij verkeersongeval len wordt geleden. In 1959 was ook uit Massachusetts?" Op hetzelfde ogenblik klonk, als een sinistere grap, de stem van een der piloten: .Dames en heren, wilt u uw veiligheidsriemen vastmaken? We zijn genoodzaakt een nood landing te maken. Blijf kalm!" Alweer!Olga klemde zich vast aan de arm van haar buur man. Eh terwijl ze een gebed prevelde herhaalde ze met afge broken stem: „Luister nu goed, André... Ik ben geen vrouw als de anderen. Nee, nee, niet als de anderen Toen ze weer tot zichzelf kwam stond ze roerloos tegen een boom geleund, het gezicht vol modder. De passagier met het Van Dyckbaardje liep van het ene groepje mensen naar het andere, bleef voor haar staan en meende haar te moeten bemoedigen door streng te zeggen: „Wat? Huilt u niet?.Huil! net als de anderen." Daarop herhaalde hij de zin in volmaakt Spaans. Ze wendde zich van het deso late schouwspel af en keek hem onverschillig aan. „Het is niet verplicht", voegde hij er bij, „eigenlijk ben ik blij dat u niet huilt."- Hij haalde een zilveren flacon uit de zak van zijn overjas. „Neem een slokje, dat zal u goed doen." Ze duwde de fles weg. „Ook al goed, u hoeft niet te drinken als u er geen zin in heeft." Het klonk een beetje ge- piqueerd. „Het zou anders beter zijn als we ons wat sterkten om zenuwtoevallen en zo te voor komen." hiervoor alleen bij personen auto's 287 miljoen mark nodig, terwijl de verzekeringsmaat schappijen gemiddeld 139 mark per auto moesten betalen, ge rekend over het gehele West Duitse wagenpark. Hij had het nog niet gezegd of hij begreep, dat het een stommi teit was geweest. Wie toonde meer moed dan zij, wie was rus tiger? Ze keek hem met een on verschillig gezicht aan en schonk even weinig aandacht aan hem als aan een lastig insect dat irri terend om je heen gonst. „Waarom drinkt u zelf niet? U heeft er meer behoefte aan dan ik." Wat van zijn stuk gebracht keek hij eerst naar de flacon, toen naar haar, glimlachte en gaf zich gewonnen. Hij dronk en leunde met een zucht van ver lichting naast haar tegen de boom. Hij keek om zich heen. De passagiers waren er alle maal. Ze leken op een wanhopige volksstam na massale aanvallen van een andere, vijandige stam. Hun gezichten waren zó geel ge worden, dat ze op Maleiers leken en dan nog op Maleiers met geel zucht. Op enige meters afstand hing het vliegtuig met een gebroken vleugel in een boom, doch het had, als door een wonder, zyn evenwicht bewaard. Een kwar tier geleden waren de ver schrikte reizigers, ternauwernood aan de dood ontsnapt, er uit ge kropen. Niemand was gewond, doch de angst was zo groot ge weest, zó enerverend, dat enke len een zenuwschok hadden ge kregen en elkaar zowat in de haren vlogen. Na even geaarzeld te hebben besloot Olga haar met gezel een vraag te stellen die haar ernstig scheen bezig te houden. (Wordt vervolgd.) Tunesië wijst Westduits verzoek af De Tunesische ambassade te Bonn heeft een verzoek van de bondsregering om niet langer onderdak te verlenen aan een bureau van de Algerijnse ver zetsbeweging F.L.N., van de hand gewezen, zo heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn dinsdag bekendgemaakt. De Tunesische ambassadeur had laten weten, dat het bedoel de bureau geen politieke activi teit bedrijft, maar sociaal en menslievend werk onder de Al gerijnen in de bondsrepubliek doet. Door overstroming ingesloten automobilisten in Brazilië plunderen dorpen Meer dan 400 vrachtauto's vor men een colonne van ruim tien km op de grote weg van Rio de Janeiro naar Bahia in Brazilië. Zij kunnen niet voor- of achter uit, doordat de wegen onbruik baar zijn geworden door de ern stige overstromingen, die brug gen heeft weggeslagen en de wegen vernielde. Daar de 2000 inzittenden van de voertuigen gebrek kregen aan levensmiddelen, vormden zij ben den die de dorpen in de omge ving gingen plunderen. De gou verneur van de staat Bahia heeft opdracht gegeven de colonne vanuit de lucht van levensmid delen te voorzien en zond een versterking van de politie. Inmiddels is in de stoten Bahia en Espirito Santo hot water ge zakt, doch in Rio Grande do Nord, Ceara en Sergipe is het opnieuw gestegen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9