Tweede Kamer akkoord met Benelux Economische Unie Europabus in 1960 Fijne Dessert l88 Rood-Merk 15S Paars-Merk l34 Einde van de proteststaking in de Borinage? Madurodam en de voorjaarsschoonmaak n Profijt van de atoomwetenschap Donderdag 17 maart I960. DE VRIJE ZEfcUW! Pagina 3 De Tweede Kamer heeft gis termiddag de algemene beraad slaging voortgezet over de wets ontwerpen tot goedkeuring van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie, met de daarbij behorende overeen komsten en tot goedkeuring van het op 7 juni 1956 te 's-Graven- hage ondertekend arbeidsverdrag tussen het Koninkrijk der Ne derlanden, het Koninkrijk België en het Groothertogdom Luxem burg. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, merkt op, dat verschillende regelingen wachten op de ratificatie van het verdrag. Niet alleen economisch is het van belang. Er geldt hier ook een politiek belang van de allereerste orde. Vóór iedere bijeenkomst van de E. E. G. hebben spreker en zijn collega's van België en Lu xemburg een gezamenlijke be spreking. Op den duur zullen wel accentverschuivingen van Bene lux naar E. E. G. optreden, maar z.i. zal daarmede geruime tijd ge moeid zijn. De Benelux moet vol tooid worden voor zover de E. E. G. de doelstellingen van de Be nelux niet heeft verwezenlijkt. De raadgevende interparle mentaire Beneluxraad aanroe rend zegt hij, dat de Kamer eigenlijk bezig is met het ver drag van de Benelux Economi sche Unie en niet met een ver drag over de Beneluxraad. De raad geeft zeer gewaardeerde ad viezen. De raad is allereerst een orgaan van samenwerking der drie parlementen. Voorts is het een raadgevend lichaam. Er is geen verschil van inzicht tussen regering en Kamer over de be tekenis van de instelling van de raad. De raad heeft een aantal functies van het parlement over genomen en is eigenlijk een par lement geworden. Het verdient aanbeveling, dat de zittingen van de raad zoveel mogelijk door leden der regering worden bij gewoond, maar zij kunnen zich bezwaarlijk in tweeën of drieën snijden. Ze kunnen niet overal zijn, waar ze wel graag zouden Wezen. Wanneer de raad overeenkom sten tevoren beziet, betekent dit niet een overdracht van bevoegd-, heden aan de raad. De werk zaamheden van het parlement worden er alleen door vermin derd. Aan het onderhavige ont werp is een vruchtbare behande ling gegeven door de interpar lementaire raad. Wat het probleem der water wegen aangaat herinnert spreker er aan, dat hij al in 1957 in de Eerste Kamer heeft gezegd, dat verschillende urgente werken in Westelijk Noord-Brabant voort gang moeten hebben. Bij de komende besprekingen zal reke ning gehouden worden met ver schillende belangen van Weste lijk Noord-Brabant. Ten aanzien van de Stop van Ternaaien zegt spr., dat de over eenkomst op korte termijn zal kunnen worden ondertekend. De Rijnvaartpremies zijn in strijd met het karakter van de Benelux-samenwerking. Om de totstandkoming van het unie verdrag 'echter niet in gevaar te brengen is de verzekering ge geven. dat bij de bespreking over de Rijnvaartpremies geen beroep zou worden gedaan op het unie verdrag voor zover het de be staande Rijnvaartpremies betreft. Een oplossing van de kwestie der premies acht de regering even wel essentieel. De minister van Financiën, de heer Zijlstra, gaat in op enige economische aspecten van het verdrag. Daarbij merkt hij op, dat geen vorm van economische samenwerking met innigheid als die in de Benelux is benaderd. Het ideaal is niet bereikt, maar we hebben meer bereikt dan wie ook. In dit verband schetst de minister wat in vijftien jaar ter bevrediging van de economische unie is verworven. Vervolgens merkt hij o.m. op. dat de Benelux inwerkt op de E. E. G. De Benelux vertoont een zo hechte samenwerking, dat ze een blijvende plaats in de E. E. G. zal innemen. De minister van Landbouw en Visserij, de heer Marijnen, zegt, dat de landbouw van meet af aan grote vraagstukken heeft opge worpen. Dat geschiedt nog steeds. Dat is bijzonder te betreuren, daar de Benelux bij de Europese integratie de rol van gangmaker heeft gespeeld. Z.i. heeft de heer Samkalden terecht gewezen op het gevaar van een achterblijven van de Benelux op de ontwikke ling in wijder Europees verband In het bijzonder geldt dat voor de landbouw, omdat deze in voel mindere mate aan de algemene ontwikkeling van de Benelux heeft kunnen deelnemen. Bij de integratie van het landbouwbe leid moeten bijzodere moeilijk heden worden overwonnen. De vraag op welke wijze de Benelux vóór kan blijven op de E.E. G. is een bijzondere moei lijke aangelegenheid. Ten slotte zijn spr. en zijn Belgische eol- 'ega er in geslaagd een politiek aanvaardbare en vooral ook Praktische uitvoerbare regeling te bereiken. Bij de problemen die verband houden met de E. E. G. en bij an dere internationale vraagstukken zal vooroverleg tussen de Bene lux-partners plaats vinden. Aan de harmonisatiecommissie is op gedragen 't harmonisatie vraag stuk opnieuw-in studie te nemen. Deze commissie zal reeds op 21 maart bijeenkomen. In de groenten- en fruitsector wordt aan het beginsel, dat de Benelux haar plaats in het inter nationale beste] houdt, concrete inhoud gegeven door middel van een regeling, waarbij Bolgië, in dien dit land krachtens art. 44 van de E. E. G.-overeenkomst overgaat tot grenssluiting tegen over zijn E. E. G.-partners. deze grenssluiting zich niet automa tisch uitstrekt tot Nederland. Wanneer de prijzen op de Bel gische markt zich beneden het peil van de vastgestelde mini mumprijs bevinden, zet België de invoer stop voor zijn E. E. G.- partners. De uitvoer van Neder land naar België kan dan echter doorgaan op voorwaarde, dat Nederland markttechnische maat regelen neemt, dat de invoer zal geschieden tegen prijzen, die hoger zijn dan de minimum prijzen. Slechts wanneer het prijsniveau op de Belgische markt een buitengewoon moei lijke omstandigheid zou doen ontstaan, kan dit land zijn grens ook voor Nederland sluiten. Bij de replieken betoogt de heer Van Meel (KVP) o.a., dat het noodzakelijk is problemen, die de harmonisatie in de weg staan, nader onder het oog te zien. Spr. ziet grote gevaren in de ontwikkeling van de prijzen- kwestie Hij dient de volgende mede door leden van A.R., V.V.D. en C.H. ondertekende motie in: „De Kamer, gehoord de be raadslagingen over het wets ontwerp tot goedkeuring van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie, met de daarbij behorende over eenkomsten: met de regering van oordeel, dat het voor agrarische pro- dukten in de overgangsover eenkomst neergelegde stelsel van minimumprijzen onbevre digend is te achten en leidt tot een desintegratie, alwaar inte gratie wordt beoogd; overwegende, dat genoemd stelsel van minimum-prijzen binnen het kader van de E.E.G. voor Nederland onaanvaard bare gevolgen kan hebben; nodigt de regering uit maxi male zorgvuldigheid te be trachten, opdat in de E.E.G. de in bovengenoemd stelsel van minimum-prijzen vervatte cri teria niet worden overgeno men". De heer Samkalden (Arb.) zegt, dat hij er geen behoefte aan zou hebben gehad de motie in te die nen. Hij heeft er echter geen bezwaar tegen deze te steunen. De heer Samkalden gaat ver volgens o.m. nader in op de kwestie van dc raadgevende in terparlementaire Benelux-raad. Hij dient daarbij een motie in, welke mede is ondertekend door leden van V.V.D., K.V.P., C.H. en A.R. Deze motie luidt aldus: ..De Kamer, van oordeel, dat het voor een goede taakver vulling van de raadgevende in terparlementaire Benelux-raad gewenst is, dat de drie rege ringen in hun betrekkingen tot de Raad: a. inzake de samenwerking bij het buitenlands beleid, de cul turele samenwerking en de eenmaking van het recht voor zien (zulks overeenkomstig de op 31 oktober 1959 eenstem mig door de raadgevende in terparlementaire Benelux-raad aanvaarde aanbeveling in een zelfde administratieve coördi natie van werkzaamheden als in artikel 36 van het Unie-ver drag op het terrein van de Economische Unie is opgedra gen aan de secretaris-generaal; b. het mondeling overleg van regeringswege met commissies uit de interparlementare raad ter voorbereiding van de open bare behandeling van de aan de raad uitgebrachte verslagen en om advies voorgelegde ont werpen bevorderen; nodigt de regering uit haar medewerking te geven aan de totstandkoming van voorzienin gen terzake in het Comité van Ministers". Naar aanleiding van de bij de replieken nog gemaakte opmer kingen verzekert minister Luns o.a., dat met de belangen van West-Brabant rekening wordt ge houden. Spr. meent, dat de motie van de heer Samkalden tot zijn spijt een behoorlijke kans maakt aan vaard te worden. De regering zal haar met alle ernst bestude ren. Hij is bereid de zaak nog eens te bekijken en de samen werking beter te maken. De motie-Van Meel wordt z.h.s. aangenomen. De motie-Samkalden wordt eveneens z. h. s. aangenomen, evenwel met aantekening, dat de CPN-fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. De beide wetsontwerpen wor den z. h. s. aangenomen, het eer ste met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te heb ben tegengestemd. UITVOERING BKNELUX- UNIEVERDRAG. Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer nog zonder be raadslaging of stemming aan vaard het wetsontwerp, houden de voorzieningen-'op het terrein van de invoerrechten en accijn zen ter uitvoering van het Bene- lux-Unieverdrag en andere Inter nationale overeenkomsten. Vanaf medio juni „zeven-landen-tours" De „Europabus", een door de Europese spoorwegen in het leven geroepen organisatie, die zeven jaar geleden werd opge richt met het doel, individueel reizen te bevorderen, heeft en kele verbeteringen in het reis plan voor 1960 aangebracht. In samenwerking met een aan tal luchtvaartondernemingen zul len vanaf medio juni de zoge naamde „zeven-landen-tours" worden georganiseerd. Daar naast zal men met ingang van de nieuwe dienstregeling niet alleen zaterdags- en zondagsmor gens van Amsterdam uit naar Londen en verder kunnen reizen, maar ook op de zaterdag- en zon dagmiddagen. Behalve de diensten van Am sterdam via Utrecht en Nijmegen naar Frankfurt, zal met ingang van 25 juni twee maal per week een dienst worden uitgevoerd vanaf Den Haag en Rotterdam in de richting Frankfurt en verder. Ook bestaat deze zomer de mo gelijkheid om per Rijn-expresse naar de Rijn te rijden en per bus terug te keren. Ten gerieve van de Europabus- reizigers is de mogelijkheid ge schapen, de retourvlucht even tueel per K.L.M. te maken, tegen betaling van een toeslag op het busretourbiljet. De Europabussen zullen ook nu weer volgens dienstregeling rijden, terwijl de reizen altijd doorgaan, ongeacht het aantal reizigers. Men kan de reis on derbreken en op een zelf geko zen datum weer voortzetten. 6 Twaalf Chinese politiemannen hebben het leven verloren bjj het bestrijden van een brand in een papierfabriek in het ten noorden van Canton, in communistisch China, gelegen dorp Ma Koe. 29 andere politiemannen liepen ern stige verwondingen op. Premieregeling voor het schieten van houtduiven Ook dit iaar stelt het ministe rie van Landbouw en Visserij een premie beschikbaar voor hel' schieten van houtduiven, daar de schade, die deze vogels aan de landbouw toebrengen, nog al tijd aanzienlijk is. De regeling gaat in op 1 april 1960. De premie bedraagt 0,75 per geschoten volwassen hout duif. Slechts de houders van een jachtakte en de houders van een vergunning ex artikel 53 van de jachtwet komen in aanmerking voor uitkering van de premie. Voor minder geld ontvangt U nu Uw lekkere Douwe Egberts koffiede kwaliteitskoffie In het Haagse miniatuurstadje Madurodam is de voorjaars schoonmaak in volle gang om het stadje straks in volle glorie aan de loeristen te kunnen tonen. De foto toont twee tuiniersters bezig in een petieterig tuintje. OPROEP TOT DE BELGISCHE MIJNWERKERS HET WERK TE HERVATTEN De maatregelen, die de Belgi sche regering deze week heeft aangekondigd om de sociale ge volgen van het sluiten van ko lenmijnen in de Borinage op te vangen heeft de (socialistische) centrale van mijnwerkers er toe gebracht een oproep te rich ten tot de mijnwerkers het werk te hervatten. Twee weken geleden zijn on geveer 1600 arbeiders van de mijn „Rieu du Coeur" in de Bo rinage een staking begonnen als protest tegen hel besluit van de Belgische nationale mijnraad deze mijn als onderdeel van het programma voor rationalisatie van de Belgische kolenindustrie vervroegd te sluiten. De staking bleef in hoofdzaak tot deze mijn beperkt, nadat het Katholieke vakverbond reeds gedane sta kingsaanzeggingen introk in af wachting van de bekendmaking der regering over het scheppen van nieuwe werkgelegenheid in de Borinage. De maatregelen van de Bel gische regering komen er op neer, dat in de komende twee jaar een tiental nieuwe indu strieën in de Borinage zullen worden gevestigd, die aan onge veer 2500 arbeiders, die als ge volg van mijnsluitingen zonder werk zullen komen, nieuwe bestaansmogelijkheden zullen geven. De overheid zal voor openbare werken een bedrag van anderhalf miljard Belgische frank investeren (112.5 miljoen gulden). Uit recente cijfers over de Belgische kolenindustrie is ge bleken, dat de produktie sedert 1967 al met 21.78 procent is ge daald. In dezelfde periode is het aantal onder- en boven grondse arbeiders in de Bel gische mijnindustrie verminderd van 152.927 tot 118.918. In de afgelopen twee jaar zijn voorts reeds 29 mijnen besloten, ter wijl de Belgische mijnraad de sluiting van 26 onrendabele mij nen heeft aangekondigd. De totale voorraden bij de Belgi sche mijpen bedragen thans ruim zeven miljoen ton, meer dan vier maanden van de totale produktie. De noodmaatregelen in Argentinië President Frondizi van Aseejp tinië en zijn kabinet hebben dins dagavond j.l. een besluit gete kend, waarin is bepaald dat (te in oorlogstijd geldende straiten voor misdrijven als „tcrrorfemg, sabotage, brandstichting-, on tige vereniging, aanzèttiri misdrijf en daarmede houdende misdrijven" weot- kracht zullen zijn. Hierdoor 1 nen terroristen ook ter dood 1 den veroordeeld. In het besluit is verder 1 dat de opperbevelhebbers leger, vloot en luchtmacht 1 raden voor de berechting van aanslagplegers zullen ins teilen* Er zijn in de hfgelopen maand; naar men aanneemt door aan hangers van de verdreven pregh dent Péron, veelvuldig bomaan slagen gepleegd op spoorwegen, opslagplaatsen van benzine, gas houders en woonhuizen, Isotopen in dienst van de Deense politie De Deense recherche is begon nen profijt te trekken van de atoomwetenschap voor het op sporen van moordenaars, het na gaan van vergiften, vingeraf drukken en andere aanwijzingen ter opheldering van misdaden. Een zeer nuttig wapen is voor de politie de „activerings-analyse", waardoor men spoten van chemi caliën, die te gering zijn om door de gewone chemische methoden aan de dag te worden gebracht, kan ontdekken. Dit geschiedt door het monster-mate riaal met grote doses neutronen te bombarderen waardoor die stof een radio-actieve isitoop wordt, waarvan de straling kan worden opgemeten. De uitkomst van die meting kan sporen van bepaalde chemicaliën aantonen. De nieuwe methode welkt zo precies dat er zelfs door vastge steld kan worden hoelang vóór zijn dood iemand begonnen is arsenicum tot zich te nemen. DSt vergif wordt namelijk door het haar opgenomen en met een iso- toopproof op het haar kan heel precies de periode gedurende welke het arsenicum is ingeno men, worden vastgesteld. De activerings-analyse is ont wikkeld door professor Georg de Hcvesy en dr. Hilde Levy vati het Bohr-instifuut in Denemar. ken. 0 Twee leden van hei personegj van de Russische ambassade t Bonn zijn bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Hun auto reed in volle vaart t<%en een aan de kant van de weg staande vrachtauto. De twee Russen werden ernstig gewopd uit het wrak van hun auto te voorschijn gehaald. Kort nadien bezweken zij aan hun verwon dingen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5