Het bouwconflict voor de rechtbank Ongeregeldheden in Belgisch Kongo Westelijk ontwapeningsplan officieel ingediend ZON- en MAANSTANDEN Eisen der aannemers afgewezen Z.K.H. de Prins bezocht de Hiswa Geluk bij ongeluk HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER M by abonnement: Terneuzen, (VMetear-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 17 MAART I960 16e Jaargang Nr 4936 Verschijnt daereHJks Uitgeefster N, V. v/h Firma P. J. van do Sande, Terneazen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén advertenties)5 regels 1,Iedere 20 ct. Kleine advertenties bij voorui' Vermelding: Brieven onder nummer, oi: Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 wr Voor het maandagnummer: zaterdags ï0 ZW. De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. Hitsen Elias, heeft gisteren uitspraak gedaan in het korte geding, dat zes aannemersorganisaties en de N.V. Dura naar aanleiding van het bouwconflict aanhangig had den gemaakt tegen de staat, tegen het college van rijksbemid delaars en de leden van dat col lege. De president weigerde de door de eisers gevraagde voor zieningen en veroordeelde hen in de kosten van het geding, groot ƒ750,-. De president deed geen uit spraak over de al of niet recht matigheid van het stellen van de voorwaarde van niet-doorbereke- ning der loonsverhoging voor lopende werken. Hij woog daar bij de belangen der partijen tegen eikaar af en hij wees er op dat, indien voor alle onderhanden werken doorberekening zou wor den toegestaan, de regering in de toekomst haar plicht tot hand haven van een stabiel prijsniveau niet zou kunnen nakomen. De president stelde dat eisers de schade van vijftig miljoen gul den. die zü tengevolge van de voorwaarde van niet doorbereke- ning zeggen te hebben, kunnen Verhalen op de staat, als de ge wone rechter de onrechtmatig heid van die voorwaarde vast stelt. De door de staking ontstane schade hadden zij kunnen beper ken door de voorwaarden van het college van rijksbemiddelaars, eventueel onder protest, te ac cepteren. Aan het bezwaar van eisers, dat sommige aannemers bedrijven de hogere ionen zon der doorberekening niet kunnen dragen, is z.i. tegemoetgekomen door de bereidheid der regering, voor werken, die vóór 1 maart begonnen en na 1 september nog niet beëindigd zijn, doorbereke ning toe te staan, als anders de kosten van de onderneming niet kunnen worden goedgemaakt. Bij toewijzing van de eisen zou den niet alleen de prijzen met de eerder genoemde 50 miljoen worden verhoogd, doch zou er ongetwijfeld rekening mee moe ten worden gehouden, dat de re gering, indien zij aan aannemers in het bouwbedrijf de doorbere kening voor onderhanden werken zou toestaan, aan andere werk gevers, zoals bijvoorbeeld de me- taalbond en de grafische bedrij ven, waar evenzeer het facet van onderhanden zijnde werken een rol speelt, dit voorrecht van doorberekening bezwaarlijk kan worden onthouden en door dit al les een reëel gevaar zou ontstaan voor een stabiel prijsniveau. Een gevolg van een inw illiging van het verzochte ingrijpen zou aan de belangen van de staat een de eventuele schade, dia eisers lij den bij afwijzing van hun vorde ring. Raad van bestuur bouwbedrijf over uitspraak in kort geding De Raad van Bestuur Bouwbe drijf deelt naar aanleiding van de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag het volgende mede: De Raad van Bestuur Bouwbe drijf leest de uitspraak aldus, dat de president aan een beoorde ling van de door de aannemers gestelde onrechtmatige over heidsdaad niet is toegekomen, op grond van het feit. dat een veroordeling van de staat en van het college van Rijksbemidde laars in verhouding tot de be langen van de aannemers een té vergaande ingreep zou zijn in het overheidsbeleid. De Raad van Bestuur deelt mede, zijn standpunt omtrent het onrechtmatig handelen van de overheid volledig te handha ven, met name, dat er geen wet telijke basis is om in te grijpen in de bestaande contracten, zo als deze tot op de huidige dag, en dan nog wel overwegend met overheidsopdrachtgevers, worden afgesloten'. Voorzitter Raad v. Bestuur bouwbedrijf BEREIDHEID TOT MEEST MOGELIJKE CONCESSIES AAN WERKNEMERS De Raad van Bestuur Bouwbe drijf zal, naar zijn voorzitter, de heer J- Dura Dzn., het A.N.P. meedeelde, vermoedelijk niet in beroep gaan van de uitspraak in kort geding, maar een nieuwe procedure tegen de staat voor de gewone rechter aanhangig ma ken. Besprekingen hierover zijn nog gaande. De staking moet nu zeer snel afgelopen ziin, meende de heer Dura, en de kwestie zal op an dere wijze moeten worden ge klaard, Dc werknemers hebben recht op hun loonsverhoging en wij zijn bereid hun de meest mo gelijke concessies te doen, aldus de heer Dura. Die bereidheid lot consessies is er echter niet ten opzichte van de staat. Kleine stakingsdemonstratie in Den Haag Een groep van naar schatting 150 tot 200 bouwvakarbeiders, voorzien van een klein span doek, marcheerde gistermorgen omstreeks half elf het Haagse Binnenhof op onder het ritmisch geroep: „C. A. O. C. A. O." De politie liet de demonstranten rustig hun gang gaan. Van de trappen van de Ridderzaal af 500 stakende bouwvakarbei ders hebben woensdag in Heer len zes optochten gehouden, waarin zij met leuzen op span doeken ondertekening van de C. A. O. eisten. Later trokken de stakers naar de Saroleastraat waar ongeveer 13 slopers werk zaam waren bij de afbraak van verscheidene winkelpanden en een bioscoop. Nadat de stakings leiders met de arbeiders hadden gesproken legden deze het werk neer. Daarna begaven de sta kers zich naar het uitbreidings gebied, „het Loon'', waar arbei ders van de VASCO-maatschap- pij bouwen aan de nieuwe stadsschouwburg. Ondanks her haalde verzoeken en besprekin gen weigerden de 25 arbeiders zich bij de stakers aan te slui ten. De Heerlense politie was met 20 manschappen uitgerukt om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. Nadat een politiecommissaris met de stakers had gesproken verlieten zij het terrein. Een poging wa gens, die beton voor de schouw burg aanvoerden, te beletten het terrein op te rijden, werd door de politie verijdeld. De staking, welke aanvankelijk mede door het grote aantal on georganiseerden in Heerlen slechts van geringe omvang was, breidt nu dagelijks verder uit. Dinsdagmiddag gaf de stakings leider het parool „heel Heerlen moet plat". Dit had tot resul taat dat zich in de loop van de dag 246 stakers lieten inschrij ven, waardoor het totaal op ruim 500 werd gebracht. Inci denten hebben zich in Heerlen niet voorgedaan. Wel verbali seerde de politie een zestal sta kers, die namens de drie sa menwerkende bonden plakkaten aanplakten aan de „besmette" werken. Z. K. H. Prins Bernhardt heeft woensdagmorgen in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de Hiswa watersporttentoonsielling be zocht. Als liefhebber toonde de Prins grote belangstelling voor de autoboten. schade toebrengen, die bezwaar- hebben enige stakingsleiders de lljKer kan worden hersteld dan mannen toegesproken. De Belgische minister voor Kon go, de heer De Schrijver, heeft woensdag in het Belgische parle ment verklaard dat de onlusten van het afgelopen weekeinde in de Kongolese provincie Katanga uitsluitend werden veroorzaakt dooi na-ijver tussen de verschil lende stammen onderling en dat er geen sprake is geweest van een conflict met dc Europese be volking of de Belgische gewapen de macht. De minister sprak voorts pers berichten tegen, waarin melding is gemaakt van 13 doden en hop- derden gewonden als gevolg van de incidenten en zeide. dat in feite zeven Kongolezen bij de on geregeldheden om het leven zijn gekomen en 164 verwondingen opliepen. De orde kon worden hersteld zonder dat de weer macht van wapens gebruik be hoefde te maken. Minister' De Schrijver legde deze verklaring af voordat de Belgische kamer van volksver tegenwoordigers woensdagmor gen begon aan de openbare be handeling van het wetsontwerp voor de regeling der komende Mef grote snelheid is op de Avenue Malvaux te Luik een Het Israëlische parlement heeft Het gesprek tussen Ben Goerion en Adenauer personenauto tegen een boom Bereden. Van de wagen bleef n'et veel meer over dan een wrak. De politie staat voor een raadsel, dat de drie inzittenden het hoopje verwrongen staal nagenoeg ongedeerd konden verlaten. woensdag met 59 stemmen tegen drie stemmen bij 24 onthoudin gen een communistische motie van wantrouwen tegen de rege ring verworpen naar aanleiding van het gesprek dal premier Ben Goerion onlangs met de West- duitse bondskanselier Adenauer heeft gehad. Een woordvoerder van de link se partijen Ach Doeth Haavoda en Mapan. die deel uitmaken van de regeringscoalitie, zei, dat hoe wel de partijen tegen de commu nistische motie gestemd hadden, zij gekant waren geweest tegen het onderhoud. provinciale en wetgevende ver kiezingen in Kongo, die daar vóór de onafhankelijkheidsdag op 30 juni zullen worden gehouden. Tijdens de behandeling van het wetsontwerp voor de regeling van de komende provinciale en wetgevlnde verkiezingen in Kon go werd een door de helft der liberale leden van de Kamer on dertekend amendement inge diend. waarin kiesrecht wordt verlangd voor de naar schatting 20.000 Belgen, die in Kongo in het kiesrecht zouden kunnen uitoefenen. Minister De Schrijver betoogde echter, dat de eerste onafhankelijke Kongolese rege ring over deze kwestie dient te beslissen en dat het amendement in strijd was met hetgeen op de ronde-tafelconferentie met de Kongolezen is afgesproken. Na dat de (socialistische) oppositie had aangekondigd, zich van stemming over het amendement te zullen onthouden „om de ver deeldheid in de regeringsfracties duidelijk te laten uitkomen" werd het ingetrokken. Het wetsontwerp werd tenslot te met 174 tegen 1 stem goedge keurd. SYNGMAN RHEE TOT PRESIDENT HERKOZEN Dr Syngman Rhee is bij dins dag gehouden verkiezingen voor de vierde maal tot president van Zuid-Korea gekozen. Hij was de enige kandidaat. De verkiezing van Rhee was een feit toen hij meer dan het vereiste een derde deel van de ruim elf miljoen uitgebrachte stemmen had behaald. De 84-jarige dr Rhee, een lid jn de liberale partij, was de enige kandidaat. Zijn democra tische tegenkandidaat, dr Tsjou Ok, is een maand geleden in de Verenigde Staten overleden. Dr Syngman Rhee is, sinds de onafhankelijkheidsverklaring van Zuid-Korea in 1948. onafgebro ken president geweest. De verkiezingscampagne heeft geen vreedzaam verloop gehad. Er hebben zich botsingen voor gedaan, die een hoogtepunt be reikten te Masan. v aar politie op betogers vuurde. Volgens niet- officiële berichten verloren tien personen hierbij het leven, ter wijl er veertig werden gewond. Van officiële zijde is achter moe- gedeeld dat er twee doden te be treuren zijn. De uitslagen zijn nog niet vol ledig. Zo is nog niet bekend wie de vice-president zal zijn. De li berale kandidaat, Lee Ki Pong, heeft thans, met een meerder heid van drie tegen een, een voorsprong op zijn democratische medekandidaat Jhon Tsjang. Er zijn nog twee andere kandi daten voor het vice-president- schap. Het Westelijk ontwapenings plan is woensdagochtend door de Britse afgevaardigde Ormsb.v- Gore officieel ingediend op de eerste werkvergadering van de ontwapeningsconferentie in Ge neve. Dinsdagmiddag zijn de afge vaardigden van de tien landen die aan de conferentie deel nemen voor het eerst bijeen ge weest, doch deze opjjningszitting, was alleen gewijd aan inleidende verklaringen van de delegatie leiders. Van communistische zij de is toen meteen reeds kritiek geleverd op het Westelijke plan. De Russen menen dat het Weste lijke plan „geen toezicht op ont wapening" maar „toezicht zon der ontwapening" inhoudt. De besloten werkvergadering van woensdagochtend werd voor gezeten door de Bulgaarse onder minister van Buitenlandse Zaken Tarabanof. Ormsby-Gore diende het plan namens de vijf Westelijke lan den in. De volgende bijeen komst is bepaald op hedenoch tend half elf Nederlandse tijd. De Sowjet-afgevaardigde Zorin gaf woensdagochtend een uitleg van de ontwapeningsvoorstellen die Chroesjtsjef in september in de algemene vergadering der Verenigde Naties naar voren heeft gebracht. Zorin stelde voor dat de Ver. Staten, de Sowjet- Unie en communistisch China hun troepensterkte tijdens de eerste fase van het Sowjet-plan zouden kunnen verminderen tot 1.700.000 man elk. Volgens de Sowjet-Unie zou dit peil in een periode van één tot anderhalf jaar kunnen worden bereikt. In deze eerste fase (het Sow jet-plan omvat evenals het Wes telijke drie étappes) zou de om vang van de Britse en Franse strijdkrachten moeten worden verminderd tot 650.000 man elk. Voor de andere landen zou een niveau moeten worden vastge steld op een speciale zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties of op een in- ternationale ontwapeningsconfe rentie. In de eerste fase van het Sowjet-plan zou voorts de con ventionele bewapening moeten worden verminderd en een in ternationale controle-organisatie moeten worden opgericht voor het inzamelen van inlichtingen over strijdkrachten en conven tionele bewapening van alle deel nemende landen. In de tweede fase van het Sow jet-plan zouden de strijdkrachten geheel afgeschaft moeten wor den evenals de bases der deel nemende landen buiten hun eigen gebied. Internationale contro leurs zouden toezicht moeten houden op liet opheffen van die buitenlandse bases. Volgens de Sowjet-Unie zouden anderhalf tot twee jaar voor deze tweede fase voldoende zijn. In de derde fase, die slechts een jaar zou behoeven te duren, zouden alle kernwapens moeten worden vernietigd. De Sowjet- Unie gaat er hierbij van uit dat er re:cis overeenstemming over stopzeiting van kernwapenproe ven zal bestaan voor men met de uitvoering van het algemene ont wapeningsplan begint. He! Westelijke plan voorziet in beperking van de Amerikaanse en Russische strijdkrachten in de eerste fase tot 2:500.000 man elk, en nader overeen te komen maxima voor „bepaalde andere landen.'1 In de tweede fase van het Westelijk plan zouden de Amerikaanse en Russische troe pensterkte tot 2,100.000 man moe ten worden verminderd. Diplomatieke waarnemers bren- gen in herinnering, dat een plan voor gedeeltelijke ontwapening dat het Westen in augustus 1957 heeft voorgesteld, voorzag in een Amerikaanse en Russische troepensterkte van 1.700.000 elk, op een bepaald tijdstip en onder behaalde voorwaarden. Enge land en Frankrijk kregen in dat plan een maximum van 650.000 man toegewezen. In antwoord op vragen over het Westelijke voorstel zei Zorin dit onpraktisch te vinden omdat het geen tijdslimiet kent es der halve onmogelijk is te realiseren. Zorin betoogde dat het Russische plan niet in delen kan uiteen vallen: „Ons plan moet als een geheel worden genomen". Gevraagd of communistisch China zou toestemmen in de troe- penverminderingen zoals Rus land die voorstelt, en zonder dat het deelneemt aan de ontwape ningsbesprekingen, zei Zorin dat China het Paissische plan vol ledig steunt. Niettemin achtte hij het buiten kijf dat eventuele maatregelen op grond van een akkoord niet kunnen worden toe gepast zonder China's toestem ming en deelneming. In antwoord op een andere vraag zei Zorin dat bepaalde zwakkere landen na algehele ontwapening en bij ontstentenis van een internationaal politie- leger geen gevaar behoeven te duchten van landen met een sterke binnenlandse politie macht: het was zijns inziens dui delijk dat de veiligheid van de staten dan gewaarborgd zou zijn door liet feit van de ontwapening zelf, een veiligheid die „honderd duizenden malen'1 groter zou zijn dan wanneer er nog sterkere ge wapende strijdkrachten bestaan. De sfeer tussen de landen zou geheel veranderen en het geval van inmenging in de binnenland se aangelegenheden van andere landen zou niet voorkomen. Naar Zorins mening moet een akkoord over algehele ontwape ning vorafgegaan worden door een verdrag over volledige sta king van alle kernproeven, maar deze opmerking was niet bedoeld als zou Rusland zulk een verdrag als voorwaarde vóór een alge heel ontwapeningsakkoord stel len. Men zou het wel als een eerste teken van goede wil op het pad naar ontwapening kun nen opvatten, aldus de Russische afgevaardigde. De Brit Ormsby-Gore betoogde bij de indiening van het Weste lijke plan dat men er zeker van zal moeten kunnen zijn dat nooit iemand een kernwapen in een baan rondom de aarde zai bren gen. Zijns inziens moet elk ontwa peningsplan aan vier vereisten voldoen: in geen stadium mili taire bevoordeling van enig land of groep van landen; doelmatige controle; een gestadig opgaan naar een tevoren vastomlijnd doel, waardoor een vertrouwen wekkende sfeer zou ontstaan; en de noodzaak van een apparaat dat orde en rust "n een ontwa pende wereld kan handhaven. Op twee punten vestigde Orms by-Gore nog de aandacht: door ontwapening zouden enorme sommen beschikbaar komen voor verhoging van de levensstan daard en ontwapening is nodig voor het vestigen van vertrou wen tusen de landen onderling. De zeesleepboot „Zeeland" heeft weer vastgemaakt. De IJmuidense zeesieepboot „Zeeland" en het vliegdeksehip „Saginaw Bay", tussen welke schepen de sleepverbinding zon dagmiddag in stormweer was verbroken, op ongeveer 500 mijl ten zuidoosten van Kaap Race op New Foundiand, zijn thans veer onderweg naar Rotterdam. Nadat opnieuw was vastgemaakt op ongeveer 400 mijl ten zuiden van Kaap Race en de windkracht aanzienlijk was afgenomen, is de reis naar Rotterdam Woensdag middag hervat. (Adv.) NOORDOOSTELIJKE WIN» Een rug van hoge luchtdruk die de verbinding vormt van 2 hogedrukgebieden. waarvan het ene boven Noordrusland en het andere bij de Azoren ligt, strekt zich uit over Scandinavië en de Britse eilanden. Langs de flank van dit luchtdruksysteem voert een noordoostelijke wind koude lucht aan uit Duitsland. In deze lucht kwam veel bewolking voor, zodat ook in het midden en zui den van het land temperaturen overdag belangrijk lager waren dan de voorafgaande dagen. In Frankrijk stijgt de lucht druk, waardoor de luchtdrukver- schillen boven onze omgeving kleiner worden en de wind wat afneemt, overigens komt er wei nig verandering in het weer. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind. Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog. Krachtige tot matige noordoostelijke wind. De zelfde temperaturen als gister of iets lagere. VRIJDAG 18 MAART v.m. n.m. Breskens 5.01 5.28 Terneuzen 5.36 6.6.03 Hans weert 6.16 6.43 Walsoorden 6.26 6.53 ZON op onder Mrt. 17 6.51 18 6.48 19 6.46 MAAN op 18.47 18.49 18:51 0.02 liï2 onder 8.57

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1