OPLOSSING AFVALWATERPROBLEEM KANAALZONE IN ZICHT? Rechtszaken -MS Gemeenschappelijke regeling tussen 5 kanaalgemeenten w kW Woensdag 16 maart 1960 DE VRIJE ZEEUW! irt 1960 ïiïüBi8~ .11 l|' I Pagina 3 De vijftien kilometer lange westelijke Rijks waterleiding is reeds tien tallen jaren een bron van ergernis voor de bewoners der Kanaalzone Zecuws- Vlaanderen. Deze leiding, oorspronkelijk bedoeld voor de afvoer van het polderwater van de door het kanaal Terneuzcn Gent doorsneden polders, is in de loop der jaren ver anderd in een open riool dat het rioolwater van Sas van Gent en Sluiskil af voert naar de Westbuiten haven te Terneuzen. Niet alleen het gemeen telijk rioolwater, doch ook het afvalwater van diverse industrieën te Sas van Gent en allerlei afvalstof fen van de omwonenden komt in de leiding terecht, zodat deze, vooral in dro ge perioden, wanneer de doorstroming van polder water gering is, een on dragelijke stank verspreidt en een kweekplaats is van ongedierte. Veel is reeds geschreven over deze onhoudbare toe stand. Actie-comité's heb ben zich tot de ministers van Volksgezondheid en Verkeer en Waterstaat gewend, een adviescom missie afvoer afvalwater Sas van GentTerneuzen heeft op provinciaal ni veau een oplossing trach ten te vinden, alles echter zonder zichtbaar resultaat. Deze pariteit in het bestuur !s nok juist, want wil men tot een goede samenwerking komen en wil men het vertrouwen in el kaar niet verliezen dan is het zeker niet gewenst, dat een be paalde gemeente de overhand heeft en haar wil gaat opleggen. Een punt van belang is ook, dat de leden van de raad van bestuur niet per se uit de leden van de gemeentebesturen benoemd moe ten worden. Men kan dus ook buiten deze besturen omgaan, daardoor de mogelijkheid wordt geopend om vaktechnische leden in do raad van bestuur aan te trekken. De genoemde pariteit is even eens doorgevoerd voor het dage lijks bestuur. Dit bestaat uit vijf leden, zodat elke gemeente met n lid vertegenwoordigd kan jn. Eind 1956 staken de gemeenten Axel, Hoek, Sas van Gent, Ter neuzen en Westdorpe de koppen bij elkaar en vormden de Com missie Samenwerkende Gemeenten Kanaalzone. Als eerste taak en onderdeel van het ontwikkelingsplan werd door deze Commissie ter hand genomen de oplossing van het hierboven geschetste stank probleem. Met grote voortvarendheid werd hieraan gewerkt en uiteindelijk kwam men tot de conclusie, dat er een gesloten leiding moest komen, welke niet alleen het rioolwater der vijf samenwerkende gemeenten zou gaan afvoeren, doch welke ook dienstbaar gemaakt zou moeten worden voor het scheppen van een gunstig industrieel klimaat voor de streek. Thans is men zover, dat onvoorziene omstandigheden voor behouden binnenkort een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam zal worden gevormd, aan welk lichaam de Raden der vijf samen werkende gemeenten hun autonomie op het stuk van de afval waterleiding zullen afstaan. Een en ander is neergelegd in een gemeenschappelijke regeling, welke inmiddels reeds door de gemeenteraad van Westdorpe werd aanvaard. Wij hopen dat ook de overige raden spoedig zullen vol gen, zodat nu binnen afzienbare tijd een eind wordt gemaakt aan de onhygiënische en in strijd met de volksgezondheid heersende toestanden rondom tie westelijke Rijkswaterleiding. Zeven Huisjes: een mooi maar onwelriekend leiding.... DE VOLLEDIGE SLUITING VAN DE KOLENMIJN TE COALBROOK Nieuwe verschuivingen waargenomen Op bevel van de regeringsiii- specteur voor de mijnen moeten alle afdelingen van de kolenmijn te Coalbrook, waar in januari 436 mijnwerkers om het leven kwa men, gesloten worden. Er zouden nieuwe steenversehuivingen on der de oppervlakte geconstateerd zijn. Door de sluiting van de kolen mijn zullen 31 Zuidafrikaanse goud- en uraniummijnen getrof fen worden, daar de mijn de voornaamste brandstofleveran cier was voor twee grote elektri sche centrales, die stroom aan de goudmijnen leveren. Dc stroom- levering aan de mijnen werd met 20 pet. beperkt. Dc kamer voor de mijnbouw van Transvaal en Oranje Vrijstaat heeft medege deeld, dat het niet bekend is hoe lang de stroombeperking zal du ren. Het bericht over de sluiting van de kolenmijn was van on gunstige invloed op de koersen van de aandelen von deze kolen mijn en op die van goudmijnen. Wij willen thans op deze voor onze streek zo belangrijke rege ling wat nader ingaan. Taak De afvalwaterleiding heeft tot taak te voorzien in de afvoer van het afvalwater van de in de deel nemende gemeenten bestaande of op te richten bedrijven en onder nemingen en, voor zover daaraan behoefte bestaat, van het riool water dier gemeenten. Zij legt daartoe aan en onderhoudt een vrijverval-leiding (dus niet een pcrsleidltigi langs een tracé van Sas van Gent naar de uitmonding in de Westerschelde. Als riool water wordt tevens aangemerkt het water van enige in de deel nemende gemeenten liggende polders, welke polders bij het in werkingtreden der regeling lozen op het rioolstelsel van die ge meenten of in de toekomst hier op zullen gaan lozen. Een oplossing voor de afvoer van rioolwater had ook gevon den kunnen worden in de aanleg van een rioolzuiveringsinstalla tie voor elke gemeente afzonder lijk. De exploitatielast van een dergelijke installatie mag worden gesteld op 10,- a 15,- per in woner per jaar. Deze afzonder lijke installaties geven echter geen afdoende oplossing voor het rioolwater van de samenwerken de gemeenten, terwijl het schep pen van een gunstig industrieel klimaat er slechts ten dele mede wordt bereikt. Wil men het een met het an der combineren dan is de gepro jecteerde afvalwaterleiding de enige afdoende oplossing, aldus de memorie van toelichting op de regeling. Uitbreiding van de taak van de afvalwaterleiding, zoals afvoer van polderwater, werd niet ge wenst geacht. Niet alleen is de capaciteit van de ontworpen lei ding daar niet op berekend, doch de lozing van de polders is ook bij wijziging van bestaande open afvoerleidingen, zoals de weste lijke Rijkswaterleiding, gewaar borgd. Een uitzondering is hierbij ge maakt voor polders, zoals de Poelpolder en de Zwarte Wate ring te Sas van Gent, welke thans reeds in het rioolstelsel van één der deelnemende ge meenten lozen. Evenzo is het denkbaar, dat polders, welke hun lozing door Hier begint het afvalwater van naar de stadsuitbreiding of industrie vestiging geheel of gedeeltelijk teniet zien gaan, als gevolg daar van moeten gaan lozen op het gemeenteriool, uiteraard met toestemming en in overleg met de betreffende gemeente. De bestuursorganen en hun bevoegdheden Als organen van de afvalwater leiding zijn gevormd een raad van bestuur, een dagelijks be stuur en een voorzitter. Deze organen hebben dezelfde bevoegdheden als de gemeente besturen, maar dan uiteraard al leen op het gebied van de afval waterleiding. Dit houdt o.m. in, dat de vergaderingen van de raad van bestuur, evenals de vergade ringen van de gemeenteraad, in het openbaar gehouden moeten worden. Afgezien is van een vertegen woordiging in de raad van be stuur naar inwonertal van de samenwerkende gemeenten. Elke gemeente zal vertegenwoordigd zijn door leden. Sas van Schelde. Gent zijn lange tocht kens voor een periode van 5 jaar worden vastgesteld. Hierbij is er enerzijds naar ge streefd de lasten zo billijk moge lijk over de deelnemende gemeen ten te verdelen, anderzijds is hierbij niet uit het oog verloren, dat het voor een goede samen werking met name met be trekking tot de verbetering van het industriële klimaat van de Kanaalzone wel eens nodig kan zijn, dat een bepaalde ge meente méér bijdraagt, dan is te verdisconteren in het directe nut dat deze gemeente van de lei ding heeft. Toetreding andere gemeenten Andere gemeenten kunnen te allen tijde toetreden tot de re geling bij besluit van de raad dier gemeenten en met toestemming van de raad van bestuur, die aan deze toestemming voorwaarden kan verbinden. Genoemde voorwaarden zullen bestaan in het vaststellen van een bepaald bedrag, dat door de toe- Financiën De kosten van de afvalwater- j tredende gemeente zal moeten leiding worden globaal geraamd I worden betaald, daarbij in aan- als volgt: merking genomen het restant Hoofdleiding: Leiding van beginpunt benoorden Sas van Gent tot en met gemaal 1 (bij Stroodorpe) leiding tussen gemaal i en gemaal 2 (Zevenhuisjes) gemaal 2 met aansluitende persleiding en zinker door het verbrede kanaal ieiding beoosten het kanaal tot gemaal 3 (Terneuzen) gemaal 3 met lozing in de Westerschelde 1.089.000,— 1.662.000,— 993.000,— 1.828.000,— 931.000,— Samen aan de hoofdleiding 6.503.000,- Bijkomende leidingen en voorzieningen: Leiding AxelAxelse Sassingtot hoofdleiding met gemaal: leiding Hoek—tot hoofdleiding met ge maal leiding WestdorpeAxelse Sassing met gemaal Voorziening voor Driewegen voorziening voor Spui en Magrette voorziening voor Zandstraat leiding Sas van Gent naar beginpunt van de hoofdleiding Samen aan bijkomende leidingen 680.000,— 325.000,— 625.000,— 40.000,— 130.000,— 60.000,— 200.000,— 2.060.000,— In totaal ƒ8.563.000,- Leiding te Sluiskil: vuilnisstortplaats bij uitnemendheid. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat de samenwerkende gemeen ten dit bedrag nooit op kunnen brengen zonder rijkssteun. Daar voor is het inwonertal van de Kanaalzone ten enenmale te ge ring. De raad van bestuur van de af valwaterleiding zal dus als aller eerste taak meekrijgen om niet het rijk te gaan praten. Men is op dit punt tamelijk optimis tisch. De Kanaalzone staat mo menteel bij Economische Zaken in het middelpunt van de be langstelling. Een voorbeeld daar van is de aanwijzing vorig jaar van Terneuzen als ontwikkeiings- kern. in feite bedoeld als een sti mulans voor de gehele Kanaal zone. De uitvoering \"an het plan zal dus afhangen van het verkrijgen van een voor de samenwerkende gemeenten acceptabele bijdrage van het rijk. In de regeling is dan ook de bepaling opgenomen, dat vóór en aleer met de gehele of gedeeltelijke uitvoering van de vrijvervalleiding 'een aanvang wordt gemaakt, de goedkeuring vereist is van alle raden der deel nemende gemeenten op het totale plan en het programma van uitvoering, hetwelk naast de technische, gegevens tevens om vat het financieringsschema. De kosten van de afvalwater leiding (uiteraard na aftrek van de rijksbijdrage) zullen worden bestreden in hoofdzaak door een jaarlijks door de deelnemende ge meenten te betalen bedrag van ƒ5.40 per inwoner. Verder zijn er dan nog de opbrengst wegens aansluitingen van bedrijven en andere bijdragen. Het bedrag van 5,40 per in woner is bedoeld als een finan cieel uitgangspunt voor de ex ploitatie van de leiding en als basis voor de onderhandelingen met het rijk, inzake een bijdrage van die zijde. Tekorten worden door de samenwerkende gemeenten ge dragen naar verhoudingscijfers, welke door de raad van bestuur, onder goedkeuring van de raden der deelnemende gemeenten, tel- van de reeds ten bate van de lei ding gedane investeringen. Tot zover de gemeenschappe lijke regeling. Kanaalverbreding Men zou zich kunnen afvragen of het nu de huidige weste lijke rijkswaterleiding door de op handen zijnde kanaalverbreding toch verdwijnt nog nodig is, dat een afvalwaterleiding aange legd wordt. Deze vraag moet be vestigend beantwoord worden. In de eerste plaats is het zeker niet te verwachten, dat. Rijkswater staat zal toestaan, dat de riole ringen van Sas van Gent (met enkele industrieën) en Sluiskil uitmonden in de nieuw te leggen leiding. Men zou dan weer een nieuwe stankleiding krijgen. In de tweede plaats zijn de huidige en toekomstige industrieën met uitzondering van de suiker fabrieken en de fosfaatfabriek, welke voor hun af te voeren vaste afvalstoffen een aparte op lossing moeten vinden dan nog niet geholpen. Juist daar voor is, zoals hiervoor reeds ver meld, de afvalwaterleiding nodig. Wanneer deze leiding tot stand komt, zal deze voldoende groot zijn om van de geprojecteerde in dustrieterreinen 'in de Kanaal- zóne tot in de verre toekomst het afvalwater op te nemen. Tevens is zij er op berekend van de vijf gemeenten in hun uiteindelijk in het ontwikkelingsplan voorziene grootte (totaal 81.000 inwoners) het water op te nemen. Voorts is de leiding bestand tegen agres sief industriewater. Tenslotte bespaart rij 't maken van hoofd- rioolieidingen aangezien zij is ge projecteerd langs de industrie terreinen. Wij zullen thans niet verder op de voordelen van de vrijverhang- leiding ingaan. Het grote belang van deze leiding voor deze streek zal een ieder duidelijk zijn. Wij hopen dan ook, dat het nieuw te vormen lichaam met evenveel voortvarendheid als de Commis sie Samenwerkende Gemeenten Kanaalzone de zaken zal gaan aanpakken. VROUWENHANDEL Zitting van een gehele dag De gehele dag heeft de recht bank te Rotterdam zich gisteren bezig gehouden met de behande ling van een zaak tegen de 40- jarige balletmeester .1. B.t van oorsprong Hagenaar, thans woon achtig in Casablanca. Hij wordt verdacht van vrouwenhandel. In een uitvoerige dagvaarding legt de officier van justitie, mr. II. van Buuren, o.a. ten laste, dat B. in de jaren 1958 en '59 in sommige gevallen samen met J. van S. die nog voortvluchtig is) contact zocht met meisjes voor een balletgroep om op te treden in Afrika, het Nabije en Midden- Oosten in etablissementen van vermaak. De vertalingen van de contracten die de meisjes dan kregen zouden echter niet juist geweest, zijn. Verdachte moet hebben begre pen, aldus de dagvaarding ver der, wat er van de meisjes werd verlangd volgens de regels van de etablissementen, nl. mannen animeren tot het gebruiken van consumpties, terwijl de eigenaars van de zaken toelieten dat de mannen zich zedenkwetsend ge droegen. B. zou ook meer gages geïnd dan uitbetaald hebben. De meis jes kregen 20 per dag en moes ten daarvan ook hotelkosten en kleding betalen. De paspoorten van de meisjes zou hij onder zich hebben gehouden. Voorts was B. nog een geval van onttrekking van een meisje aan de kinderrechter ten laste gelegd. De verdachte ontkende ..enig misdrijf gepleegd te hebben De rechtbank begon dinsdag morgen met het horen van een getuige a décharge, de directrice van een Rotterdamse dansschool, mevr. Corie Hartong. B. had bij haar een opleiding gehad. Zij noemde hem een serieuze danser, eerst op het gebied van de grote kunst, later op dat van de kleine kunst, zonder dat het kitsch werd. Ook enkele meisjes met wie B. in contact was geweest werden als getuige gehoord. Een 19-jarig meisje uit Mont- foort, dat thuis was weggelopen en in een nachtclub in Den Haag ais animeermeisje werkte, ont moette daar B., die zich „Bares- ki" noemde. Doordat ze minder jarig was had ze toestemming van haar ouders en een bewijs van goed zedelijk gedrag nodig om met de groep mee te kunnen. Dit heeft toen geleid tot arresta tie en ondertoezichtstelling van het meisje. Volgens de moedei zou B. opgebeld hebben dat de politie er aan kwam en zij zich moest verstoppen. Onder een bed in een hotelkamer werd ze aangetroffen. Een 19-jarige verkoopster uit Rotterdam vertelde, dat zij ge vraagd was mee te gaan op een tournee naar Italië, Turkpe en Griekenland. Daar bij werd haar gezegd dat ze na het optreden moest blijven zitten om klanten te trekken. Ze was niet op het voorstel ingegaan. Van enkele meisjes die niet verschenen waren werden schriftelijke verklaringen voorge lezen. Daarin werd o.a. gezegd: animeren werd als zelfsprekend aangenomen. Animeren en mee gaan met mannen was om bij,te verdienen. We moesten 't wel om rond te kunnen komen. „Sommige meisjes in de groe pen konden goed dansen, ande ren waren meer decoratie" ver telde B. zelf, toen de president, mr. C. W. de Visser, aan het slot van de ochtendziting de dagvaar ding met verdachte doornam. In de middagritting werden eerst enkele meisjes, die met hem op tournee geweest waren, als geiuige a décharge gehoord. Zij vertelden dat ze genoeg ver dienden en nog geld over kon den houden. Vervolgens hield de officier van justitie, mr. H. van Buuren, zijn requisitoir. Hij stelde vast, dat verdachte niet de vrouwen handelaar is van romantische voorstellingen, geen „Slechte man". Maar iemand die door moeilijkheden in zijn leven in handen van louche figuren geval- 52 met zijn vrouw het beroemde danspaar Bareski gevormd, maar door een ongeluk werd zij uitge schakeld. Verdachte is daarna aan lager wal geraakt, aldus de officier. Wat hjj toen is gaan doen heeft hem zelf gestoken, want hij is artist. Deze man heeft Europese animeermeisjes geronseld'en verdiende ƒ30, per dag per meisje, zei mr. Van Buu ren. Hij wist dat er volgens de huisregels van de etablissemen ten geanimeerd moest worden, en als dit niet voldoende was, liepen de contracten met. de za ken gevaar. Ook trok hij minder jarige meisjes aan „leverbaar aan alleen zittende mannen", al dus de officier. Na op de juridi sche kwalificatie vrouwenhandel te zijn ingegaan en dit bewezen geacht te hebben, eiste hij een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. De raadsman, mr. W. W. J. van Es uit Den Haag, meende echter dat de factoren nodig voor het begrip vrouwenhandel, niet aan wezig waren. Tegen het animeren om iets te drinken, zal alleen een geheel onthouder bezwaar kunnen ma ken, meende hij. „En de onzede lijke handelingen zijn niet bewe zen we hebben ze van nie mand gehoord". Zonder dit alles zou volgens de verdediger ook de directeur van een toneelgezel schap, die ergens met zijn actri ces optreedt, strafbaar zijn. Hij concludeerde vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrij- heiasstelling. Na in raadkamer geweest te zijn willigde de rechtbank dit verzoek in. Uitspraak over veertien dagen. Zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag en diefstal De rechtbank in Den Haag heeft gistermorgen de 27-jarige schilder Adrianus S. uit Den Haag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de re gering wegens doodslag op de 47-jarige publieke vrouw Marie van E„ die bekend stond onder de naam „Blonde Marie", en diefstal van sieraden en andere goederen van deze vrouw. De rechtbank bepaalde dat de ge stolen voorwerpen aan de erf genamen van de vrouw zullen worden teruggegeven. De schilder had iri de nacht van 30 december 1958 ae vrouw in haar woning aan de Nieuwe Haven gewurgd. Daarvoor had hij de hele avond in een bar ge zeten. Hij was naar „blonde Marie" gegaan om een geld kwestie te regelen. Hij meende iets van haar te vorderen te hebben. De schilder was erg kwaad geworden toen een woor denwisseling over het geld ont stond. Hij sloeg de vrouw in het gezicht en kneep daarna haar keel dicht. Enige van de gestolen sieraden had de schil der de volgende dag als ver jaardagscadeau aan zijn vrouw gegeven. De officier van Justitie had veertien dagen geieden een ge vangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering' gevorderd. len is. Hij heeft in de jaren '19-- 'gemeld werd. NOG STEEDS ONRUST IN KONGO In de doppen van de rijke mijn- provincie Katanga in Belgisch Kongo die in het afgelopen week einde het terrein van bloedige incidenten was, voeren troepen thans patrouilles uit. Politieke leiders rijden rond en roepen via luidsprekers tot de orde. Dinsdag kwamen nog kleine incidenten voor. Bij Jadotstad arresteerde de politie een bende strijders in volledige wapenrus ting. Er geldt nog een avondklok en het Belgische ministerie voor Kongo verklaarde dat er nog re den tot ongerustheid heerst of schoon de orde praktisch is her steld. In Elizabethstad werd weer normaal gewerkt. De autoriteiten hebben het aantal doden daar thans gesteld op zeven in plaats van op dertien zoajs

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5