ZWARTE WEEK VOOR DE WONINGZOEKENDEN Proces-F inch vastgelopen ANWB-onderzoek van Nederlandse kampeerterreinen RADIO EN TELEVISIE Het huidige emigratieniveau Dinsdag 15 maart 1960 16a jaargang no. 4934 Elke dag heeft zijn geheim VRUE ZEEUW Bouwvakarbeiders in staking Peruviaans bezoek Nederlandse onderhandelaars moeten vuist maken A. O. W. 10 procent hoger Het stakingsrumoer heeft deze week alle andere gebeurtenissen in den lande overstemd. Maandag j.l. legden duizenden bouwvak arbeiders het werk neer, nadat de week tevoren vergeefs was ge poogd met de werkgeversorganisaties tot overeenstemming te komen. Terecht is deze staking ernstiger opgevat dan die van de bus chauffeurs enkele weken geleden. Dit bleek ook duidelijk uit het feit, dat in dit geval de drie erkende vakbonden achter de stakers stonden. Zoals men weet weigerden de werkgeversorganisaties de nieuwe c. a. o. voor het bouwbedrijf onvoorwaardelijk te onder tekenen. De bezwaren van de ondernemers richtten zich niet zozeer tegen de looneisen van de werknemers, alswel tegen het verbod van de regering de loonsverhoging door te berekenen op de onderhanden zijnde bouwwerken. De weigering van de rege ring was te voorzien. Deze eis is geheel in overeenstemming met de spelregels van ons huidige loonstelsel, waarbij loonsverhogin gen niet op de klant mogen worden verhaald. De aannemersorga nisaties hebben aan hun contracten willen vasthouden waarin was bepaald, dat loonsverhogingen konden worden doorberekend. De vakbonden hebben zich op het standpunt gesteld dat dit geschil een zaak was tussen de regering en de aannemers en dat de werknemers, wier redelijke looneisen na lange, slepende onder handelingen zouden worden ingewilligd, niet de dupe mochten worden van dit konflikt. De situatie werd dinsdag nog ingewik kelder toen de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvak patroonsbond een bres sloeg in het front van de aannemers door zich, uit oogpunt van algemeen belang, bereid te verklaren alsnog de c.a.o. te ondertekenen. Nederland leggen. geen windeieren Het moeilijke antwoord Het is een moeilijke zaak zich een duidelijke mening te vor men omtrent het onderhavige geschil. Welk standpunt men ook inneemt, het is altijd be trekkelijk. Wie zegt dat de werknemers gelijk hebben, doet misschien ae regering te kort. Wie zegt dat de regering gelijk heeft, doet wellicht de onderne mers te kort. Het hoeft geen betoog, dat een loonsverhoging zonder doorbe rekening de ondernemers niet bijster welgevallig is. De vraag in hoeverre het bedrijf van een ondernemer hierdoor gevaar loopt, is met geen mogelijkheid te beantwoorden. Het ene be drijf kan een verhoging van de uitgaven veel gemakkelijker op vangen dan een ander bedrijf. Anderzijds is het buiten kijf, dat het standpunt van de rege ring steunt op economisch zeer steekhoudende argumenten. In dien alle loonsverhogingen, die in vele bedrijven op til zijn, zou den worden doorberekend in de prijzen, zou een inflatie hiervan het natuurlijke gevolg zijn. Wil ligt de regering de eisen van de ondernemers in, dan schept zij een precedent, waarop straks ook andere werkgevers zich zul len beroepen. Het is natuurlijk vanzelfspre kend, da.t in kringen van werk gevers gepleit wordt voor een drastische belastingverlaging. In dat geval zou de doorbereke ningsclausule geen moeilijkhe den opleveren. De doorbereke ning zou eenvoudig kunnen vervallen, omdat de werkgevers dankzij de belastingverlaging de schokken van een loonsverho ging gemakkelijker zouden kun nen opvangen. Op dit punt kun nen zij echter van de regering weinig verwachten. Al met al heeft het geschil tussen regering en ondernemers rampzalige gevolgen gehad. In de grote steden werd maandag de bouwbedrijvigheid vrijwel volledig stilgelegd. Een staking van deze omvang heeft een produktievertraging van onge veer 275 woningen per dag tot gevolgDe staking van de bouw vakarbeiders is de belangrijkste gebeurtenis in Nederlands so- van de steun van de V. S., het geen hem, evenals de regerings leiders van de andere Zuidame- rikaanse regeringsleiders, reeds lang een doorn in het oog is. Ontegenzeggelijk liggen hier voor Nederland grote mogelijk heden. Peru lijkt een betrouw bare handelspartner. Het aan knopen van nieuwe en het uit breiden van reeds bestaande economische betrekkingen met deze Zuidamerikaanse staat zou Te weinig Churchill Wel zal ons land in zijn inter nationale betrekkingen meer doortastendheid aan de dag moeten leggen. Staatssecretaris mr. E. G. Stijkel heeft hierop kortelings nog eens gewezen in een zeer belangwekkende rede voering, die hij hield voor de Kamer van Koophandel te Rot terdam. Volgens mr. Stijkel moet Nederland zijn belangen duidelijker laten uitkomen. Er zal meer souplesse, meer fan tasie en strijdlust in onze inter nationale onderhandelingen aan de dag moeten worden gelegd. Ons land laat zich de kaas te gemakkelijk van het brood eten. Tot dusverre hebben onze on derhandelaars het meer in juri dische termen dan in krachtige taal gezocht. Zij waren te wei nig Churchill en te veel Cham berlain. 10 procent hogere A. O. W. De mond van menig oudje zal zich deze week even tot een glimlach hebben geplooid. De regering heeft namelijk aange kondigd de pensioenen krach tens de Algemene Ouderdoms wet met ruim tien procent te willen verhogen ter compensa tie van de komende huurverho ging en de verhoging van de melkprijs. De secretaris van So ciale Zaken en Volksgezond heid, de heer Roolvink, heeft de S. E. R. advies gevraagd over de toe te passen verhogingen. Uiteraard is het niet meer dan billijk dat ook de bejaarden (eindelijk) compensatie krijgen voor de hoger wordende uitga ven. Stel je voor, dat zij het weer niet zouden krijgen. Wat zouden zij hiertegen kunnen doen. Ook staken. In Los Angelos is- een opzien barend proces tegen een 42-jarige chirurg, dr. Bernard Finch en zijn 23-jarige minnares Carole Tregoff, beschuldigd van samen zwering om de echtgenote van dr. Finch te vermoorden, vastgelo pen. De jury, die uit zeven man nen en vijf vrouwen bestond, is er na acht dagen beraadslagen niet in geslaagd tot een uitspraak te komen. Het hoge gerechtshof van Californië zal nu de datum voor een nieuw proces moeten vaststellen. Dr. Finch heeft verklaard, dat zijn vrouw om het leven is geko men bij een worsteling in hun woning in Los Angeles. Zijn vrouw, met wie hij ,,een bestand" had gesloten vóór hij een ver houding aanknoopte met mej. Tregoff, had hem tijdens een uzie met een revolver gedreigd en tijdens een worsteling die ont stond toen hij haar het vuurwa- Zal de mens eens met lichtsnelheid kunnen reizen? De nieuwe Amerikanse satel liet „Pionier 5" is o.m. uitgerust met een instrument dat de Ame rikaanse geleerden nieuwe ge gevens moet verstrekken over de magnetische velden in de ruimte, die bij geen enkel hemel lichaam behoren en dus ook niet daar van kunnen afhangen en die, als zeestromingen in de Oceanen, in de ruimte schijnen te „stromen". De Amerikanen hopen dat de mens eens en wel ciaje geschiedenij^ v-an na de rtatlk zij de energie, geleverd door deze „onafhankelijke" mag- oorlog. Het konflikt, dat deze staking in het leven heeft ge roepen, raakt in beginsel het gehele land. Er zal wel niemand zijn, die niet hoopt, dat dit kon flikt spoedig zal worden opge lost. De gebeurtenissen van de laatste dagen zullen in het bij zonder door de duizenden wo ningzoekenden met zeer ge mengde gevoelens zijn gadege slagen. Want uiteindelijk zijn zij de werkelijke slachtoffers. Peruviaaans staatsbezoek De president van Peru, dr. Ma nuel Prado y Ugarteche, heeft deze week een bezoek aan ons land gebracht. Men heeft dit be zoek wel als een beleefdheids bezoek gekarakteriseerd, maar als zodanig moet men het toch niet zien. Er is geen enkele re den om aan te nemen, dat het Peruviaanse staatshoofd deze verre reis maakte louter en al leen om de Europese staats hoofden eens de hand te schud den. Uiteraard ging achter dit bezoek wel een bedoeling schuil. Een bedoeling, die zowel econo misch als politiek getint is. Economisch, in zoverre de president hoopte tot gunstige handelsbetrekkingen met Euro pa te komen. Pilitiek, voorzover hij hoopte dankzij dergelijke handelsverdragen met Europa. minder afhankelijk te worden netische velden, met de snelheid van het licht za] kunnen reizen. De bemande raket zou dan eerst gebruik maken van „con ventionele" voortstuwingsmidde len. Als ze dan de magnetische velden bereikt heeft, zou ze zich hiervan kunnen bedienen voor de opwekking van elektriciteit, waardoor ze opnieuw een grote snelheid zou kunnen krijgen. De tweede Russische Loenik heeft de eerste gegevens ver strekt over deze magnetische vel den. Het is echter nog niet moge lijk het energievermogen en de uitgestrektheid van de velden te bepalen. De Amerikaanse „Pio nier 5" zal ook gegevens moeten leveren over de betrekkingen tussen de verschillende magneti sche velden en de straling in de ruimte. De geleerden willen ook weten hoe groot de kracht is van de stralingen met een hoog ener giegehalte, die de zon uitzendt. DE STARFIGHTER- PRODUKTIE IN GELD Over de in Nederland te be steden bedragen, die gemoeid zullen zijn met de gezamenlijke aanschaf en produktie van de Lockheed F 104 G „Starfighter" voor de luchtmachten van de Duitse bondsrepubliek, België en Nederland, maakt de lucht machtvoorlichtingsdienst het volgende bekend: Het Nederlandse aandeel in de order van de bondsrepubliek voor deze vliegtuigen zal voor onze vliegtuigindustrie ongeveer 400 miljoen gulden, voor onze elektronische industrie onge veer 135 miljoen gulden en voor andere bij het project betrokken industrieën in ons land onge veer 205 miljoen gulden bedra gen; totaal ongeveer 740 mil joen gulden. Hierbij zullen nog de volgende globale bedragen komen voor de eerste eigen or der van de Nederlandse lucht macht ten getale van vijftig toestellende vliegtuigindustrie 150 miljoen gulden, de elektro nische industrie negentig mil joen gulden. Totaal 300 miljoen gulden. Dit bedrag zal hoger worden naarmate meer vliegtui gen voor de Nederlandse lucht macht besteld zullen worden. Merkwaardige metamorfose In het te Los Angeles ver schijnende blad „Mirror-News" is een vraaggesprek afgedrukt met de Amerikaanse schrijver John Howard Grif fin, die zich zes weken in de gedaante van een neger heeft vertoond om te ervaren wat het wil zeggen als neger in de zuidelijke staten der V. S. te leven. Griffin zegt pillen te hebben geslikt om een donkerder huids kleur te krijgen. Voorts liet hij ultraviolette stralen op zich in werken en gebruikte donkere verf. Griffin liet zich ten slotte kaal scheren. De metamorfose was niet aangenaam, aldus Grif fin: „Een woestuitziende kale neger". Griffin heeft gewerkt in een hotel voor negers, als schoenpoetser en als bediende. Volgens Griffin had een blanke vrouw, die hij nauwelijks had opgemerkt, hem op zekere dag gevraagd, waarom hij haar In het afgelopen kampeersei- zoen heeft de ANWB een onder zoek ingesteld naar de toestand op een groot deel van de Neder landse kampeerterreinen. De ANWB-deskundigen constateer den, dat op vele terreinen, die zij in de drukke vakantieweken van 1959 bezochten, de hygiënische toestanden onvoldoende waren. Op enkele terreinen hadden 180 kampeerders de beschikking over één toilet, terwijl de verhouding van 1 50 ternauwernood accep tabel is. Op andere kampeerplaatsen was een vierde deel van de toi letten gesloten omdat de put ten overliepen. Over het alge meen bleken de terreinen in de typische toeristengebieden te weinig sanitair te hebben om de stroom van kampeerders goed te kunnen verwerken. De wasgelegenheden op het meren deel van de terreinen wordt door de toeristenbond als „bepaald onvoldoende" geken schetst. De A.N.W.B. stelt in zijn brochure dan ook, dat de controle op de sanitaire voor zieningen aanzienlijk verscherpt dient te worden en dat een be- roep op de medewerking van de overheid in het belang van de volksgezondheid stellig verant woord is. Het rapport stelt vast, dat meer en meer de beheerders van kampeerterreinen er toe over gaan de individueel kam perende jongeren te weren. Op slechts 4 pet van de door de A.N.W.B. bezochte terreinen bleken de beheerders leiding te geven aan de jeugd. De tijd ontbreekt de meeste terreinbe heerders in het hoogseizoen om speciaal aandacht te schenken aan de jongeren. Op de mo derne kampeerterreinen, die veelal als „sociaal-toeristisch" worden aangemerkt, blijken over het algemeen de gemotori seerde toeristen met de hogere inkomens te bivakkeren. Juist voor de vakantiegangers met de zeer smalle beurs worden veel minder voorzieningen ge troffen, dan algemeen wordt verondersteld, deze groep is dan ook op de kampeerterreinen in ons land relatief slechts zwak vertegenwoordigd. De A.N.W.B. dringt er in zijn brochure op aan, dat in brede kring beseft moet worden, dat een grotere differentiatie in de kampeerbedrijven geboden is, aangezien er vele wijzen van kamperen zijn ontstaan. Deze verschillende soorten kampeer ders verdragen elkaar niet of nauwelijks wanneer zij hun tenten op één terrein hebben verontschuldigingen aan maar de vrouw voer tegen hem uit en had het over „verwaande ne gers". Een andere keer had een buschauffeur hem geen toe stemming gegeven de bus met blanke passagiers te verlaten, die bij een tussen-stopplaats zich naax het toilet wilden be geven. Griffin moest in de bus blijven zitten, die de lange reis een poos later voortzette. pen wilde afnemen, was het dode- zo aankeek. Griffin bood zijn lijk schot afgegaan. De openbare aanklager uitte de beschuldiging dat dr. Finch zijn vrouw in de rug had doodgescho ten toen zij probeerde te vluch ten. Mej. Tregoff heeft getuigd dat zij van de worsteling om de revol ver getuige was geweest, doch dat zij verschrikt was wegge rend vóór het schot werd gelost. Volgens de openbare aanklager hadden de dokter en zijn vrien din mevr. Finch willen vermoor den, teneinde te kunnen trouwen zonder dat aan mevr. Finch ali mentatie zou moeten worden be taald. Als getuige a charge is een zekere Jack Cody, een figuur uit de onderwereld, gehoord, die ver klaarde dat de dokter en juf frouw Tregoff hem hadden ge vraagd mevr. Finch dood te schieten. Dr. Finch voerde echter aan dat hij Cody had gehuurd omdat hij hoopte zijn echtgenote op in discreties te kunnen betrappen die bij een echtscheidingsproce dure gebruikt zouden kunnen worden. LYNCHPARTIJ Vier Amerikaanse soldaten hebben een dag of tien geleden in Zuid-Korea vier dorpelingen gelyncht, die zij van diefstal ver dachten. Een maand geleden heeft zich een soortgelijk incident in Zuid- Korea voorgedaan. De zeven Amerikanen, die er toen bij be trokken waren, zijn tot gevange nisstraf veroordeeld. De Ameri kaanse regering heeft toen aan Zuid-Korea haar verontschuldi gingen aangeboden. door LUISA-MARIA LINARES 5) Nadruk verboden. De ouders van een dezer dagen overleden Italiaans meis je van 17 jaar, dat in 1958 in een ziekenhuis nabij Napels aan blin dedarmontsteking was geope reerd, hebben een nader onder zoek naar de doodsoorzaak ge- eist. Bij de lijkschouwing was n.l. in haar rechterzijde een chirurgi sche rubberhandschoen aange troffen. „Maar dat betekent niets. Rampen zijn zó overweldigend, dat ze je hele levensopvatting veranderen. Als iets beslist no dig is lijkt het niet akelig of terugstotend meer. Het is be lachelijk je zo aan je eigen ge wone bestaan vast te klampen, maar zo gaat het nu eenmaal meestal. „Natuurlijk", mompelde hij, „zo gaat het en niet anders. Zelfs al kun je alleen maar elke minuut van dat bestaan ver wensen en je naasten haten". Hij zweeg even en ging toen voort „Dus jij hebt je bezig gehou den met negertjes ontluizen. En wat heb je nog meer ge daan?" „Daarna hebben we gepro beerd hun de meest elementaire begrippen van hygiëne bij te brengen, maar we hadden geen medicamenten tot onze beschik king. alleen maar gekookt wa ter. En zij hebben ons de ge neeskrachtige hoedanigheden van bepaalde planten leren kennen. Ten slotte zijn we er in geslaagd een soort kliniek in te richten en Paul De naam ontsnapte haar on willekeurig. „Wie is die Paul nu wefer?" Ze aarzelde voor ze antwoord de en dat ontging Xavier, die een goed opmerker was, niet. „Paul was de derde over levende. We waren met ons drieën: Paul... Mariette... en ik". Ze noemde Mariette expres tussen hun beide namen in om Xavier te doen geloven dat de verhouding altijd zo was ge weest. Hij ging er niet verder op in. „Paul bouwde een hut en daarin begonnen we onze kli niek. Mariette is verpleegster en je kunt je niet voorstellen wat zij allemaal tot stand heeft ge bracht. Ik ben nooit zo dapper geweest. Als ze niet zo innig- menselijk was geweest, zou je haar voor een bovenaards we zen hebben gehouden. Kun je dat begrijpen?" „Volkomen. Een van die op aarde neergedaalde engelen, waarmee de boeken ons soms zo kunnen vervelen. Ik heb nooit een dergelijk zeldzaam exemplaar ontmoet". Hij was zich heel goed be wust dat zijn cynisme haar pijn deed en voegde er met een on aangename glimlach bij „Ga verder!" „Ik heb niets meer te vertel len. Het was aldoor hetzelfde, vijf jaar lang". Vijf jaar!, dacht Xavier. Wat had hij al die tijd uitgevoerd, terwijl die arme Olga zich wijdde aan de negers en aan het ontluizen van hun kinderen. Bij het huidige emigratieni veau behoeft er geen ongerust heid te heersen over een ongun stige invloed daarvan op de overspanning van de arbeids markt. In 1958 was er een immi gratieoverschot van 12.000 per sonen, in 1959 een emigratie overschot van slechts 7000 per sonen (voorlopig CBS-cijfer), zo deelt de ministef van Sociale Za ken en Volksgezondheid in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mee. Ongeveer 3500 beroepsbeoefenaren, die door middel van de organen van de emigratie in 1959 vertrokken, werkten hier te lande in de nijverheidssector, (kleine) zelf standigen inbegrepen. ONDERZOEK VAN DE OCEAANBODEM Geleerden aan boord van het onderzoekschip „Vema" van de Amerikaanse Columbia-universt teit hebben vastgesteld dat de diepe breuklijnen in de bodem van de Atlantische Oceaan en de Indische Oceaan één formatie vormen die ten zuiden van Afri ka doorloopt. Dit is donderdag meegedeeld door het hoofd van het geologische instituut van de universiteit, dr. Ewing. Deze kloof sluit aan op een zich over de gehele aarde uit strekkend aardbevingszóne. De „Vema" is thans bezig met opmetingen van de Oceaan bodem. Het schip is in oktober van vorig jaar vertrokken en zal nog verscheidene maanden het onderzoek voortzetten. Van hen waren er ongeveer 1300 te kwaliciferen als ge schoolden en geoefenden; hun emigratie veroorzaakte een af neming van slechts rond één pro mille van de gekwalificeer de beroepsbevolking in deze sector, welke afneming boven dien bijna 20-voudig gecompen seerd werd door de in het afge lopen jaar plaatsgevonden toe neming van deze categorieën der beroepsbevolking. Bij verdere da ling van het emigratieniveau, zodat zelfs voor landen als Ca nada en Australië zich slechts enkele duizenden (voor andere landen slechts honderden) aspi rant-emigranten zouden melden, zullen de betrokken immigratie landen het op een gegeven ogenblik niet langer verant woord achten kostbare immigra tiediensten hier te lande te on derhouden, in het Nederlands gedrukt en ander, soms ook zeer kostbaar, voorlichtingsma teriaal ter beschikking te stel len en belangrijke bedragen mede te betalen aan de ver voerskosten. De rol der vrouwen in het Oostduitse openbare leven Volgens Oostduitse berichten die het Westduitse persbureau D.P.A. aanhaalt, zijn er in Oost- Duitsland 859 vrouwelijke burge meesters. In totaal zijn ruim 26 procent der rechters en 23 pro cent der openbare aanklagers vrouwen. Bijna 44 procent van alle tewerkgestelden zijn vrou- en, aldus de berichten. Hij had geleefd.... hij had in tens van het leven genoten tot het moment, waarop de vrouw die hij liefhad hem in de hel had geworpen. In een opwelling van woede trapte hij het gaspedaal in en die bruuske beweging vererger de zijn pijn. Hij slaakte een kreet.... Wonden.... overal wondenuitwendig en in wendig Als dat kleine gansje naast hem niet in het bos van Bra zilië was neergestort, als haar vliegtuig op tijd zijn bestem ming had bereikt, zouden die verwenste gebeurtenissen die zijn leven hadden verwoest, nooit plaats hebben gevonden. „Inwendige wonden en uit wendige wonden", prevelde hij. „Wat zei je?", vroeg Olga, die hem niet begreep. „Niets, ik dacht hardop. Neem me niet kwalijk. Heb je het niet koud?" „O nee, eerder warm". „Zet het raampje dan een beetje open". Een frisse, vochtige lucht- vlaag deed het pijnlijke hoofd van Xavier goed. De lucht scheen tegelijkertijd het geïrri teerde gevoel dat hem over meesterd had weg te blazen. Oerwoudenwilde beesten, woeste volksstammen.... strijd om het bestaan.het leek alles zo onwaarschijnlijk. En dan dit jonge ding met het on beduidende gezichtje van een kostschoolmeisje dat voor de Kerstvakantie thuis komt. Een zottinnetje zonder ver beeldingskracht, niet in staat de geringste emotie te voelen 0 Wat een emoties, dacht Olga op datzelfde ogenblik. Eerst de doodsangst van de reis, toen de opwinding van die acht dagen in Rio, de beklemming bij de gedachte aan het weerzien met André, het gesprek met die norse zwager en deze nachte lijke tocht over de overstroom de wegenhet leek een nachtmerrie. Haar gespannen zenuwen stonden op het punt te sprin gen. „Probeer een kalm leven te leiden, geen opwinding, geen onnodige emoties", had de dok ter in Rio gezegd, die haar ge durende haar verblijf in de Braziliaanse hoofdstad had be handeld voor een van de koorts aanvallen waaraan ze leed. En dat, terv/ijl elke minuut vol was van opwinding, van dikwijls misplaatste, dwaze opwinding, maar die ze niet kon onder drukken. Ze had zich over niets opgewonden, ze kon elk ogen blik in snikken of in zingen uitbarsten. Gedurende die laat ste reis, ook zo vol verschrik king, was ze totaal uit haar evenwicht geweest, nu eens wanhopig, dood-moe, dan plot seling uitgelaten vrolijk of tot stervens toe ongelukkig. In Da kar, de laatste étappe vóór het ongeluk, had iemand haar aan de bar van het vliegveld een sigaret aangeboden en ze had die, zonder dat ze het wist, aan genomen, hoewel ze nog nooit gerookt had. Ze begon te roken en moest hoesten tot de tranen haar in de ogen sprongen. Ze had zich belachelijk gevoeld. (Wordt vervolgd.) opgeslagen. De kampeerders volgens de voor-oorlogse begrip pen storen zich aan de grote aantallen hedendaagse kam peerders, die op een kampeer terrein niet willen volstaan met het verblijf in de natuur, doch die hun vakantieplezier ook vooral zoeken in de cantine, die veelal voorzien is van een radio, een televisietoestel, ping- pongtafels en soms ook een juke-box. Juist deze laatste groep maakt de exploitatie van de cantine rendabel en de be heerder zal zich soms aan moe ten passen aan de wensen van deze kampeerders. De terrein beheerders zelf, die meestal meer voelen voor „dia-avonden", hinken vaak op twee gedachten en trachten een middenweg te zoeken tussen de wensen van alle soorten kampeerders, het geen bij voorbaat tot misluk king gedoemd is. Het doelbe wust afstemmen van de outil lage van de terreinen op één der groepen kampeerders zal naar de mening van de A.N.W.B. de zware taak van de kampeerders verlichten en het genoegen van de gasten aan merkelijk verhogen. Tal van prachtig gelegen kampeerterreintjes werden, zelfs in het drukke vakantieseizoen, door de A.N.W.B.-deskundigen nagenoeg' verlaten aangetroffen. De reden hiervan is, dat zij niet gelegen zijn in de nabijheid van een zwembad, een dorp met een gezellige winkelstraat of een andere vermaaksmogelijkheid. Dat er in Nederland geen plaats zou zijn voor de „rustbehoeven- de" kampeerder is echter niet juist. WOENSDAG 16 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Lichte muz. en rep.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. en act.8.55 V. d. vrouw, 9.00 Gym. v. d. vrouw, 9.10 Gram.; (9.35 9.40 Waterst.10.00 Schoolra dio; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 Gr., 12.00 Lichte muz.12.30 Land en tuinb. medea.12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel en zang; 13.00 Nws en tentoon stellingsagenda; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Jeugdconcert; 14.45 Volks liedjes en -dansen; 15.00 V. d. jeugd; 17.00 Hammondorgelspel; 17.20 Lichte muziek; 17.50 Re- geringsuitz.18.00 Nws en com mentaar; 18.20 Act.; 18.30 Gr.; 19.00 V. d. kleuters; 19.10 Le zing; 19.25 VARA-Varia; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Gram.; 20.20 Hoorsp.; 21.05 Ca- baretprogr.; 21.30 Jazzmuziek; 21.45 Discussie; 22.05 Klankb.; 22.30 Nws; 22.40 Lichte muz.; 22.55 Sportrep.; 23.05 Lezing; 23.20 Discussie; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 V. d. zieken; 9.30 Gram.; 9.40 V. d. vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.15 Hoorsp.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte mu ziek; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Praatje; 13.20 Met Pit op pad; 13.25 Pianoduo; 13.55 Gram.14.20 Oratorium- fragm.; 15.30 Kamermuz.; Ï6.00 V. d. jeugd; 17.20 Pianomuz. met comm.; 17.40 Beursber.' 17.45 Promenade-ork. en radio koor; 18.15 Lezing; 18.30 Leger des Heilskwartier18.45 Boek bespreking; 19.00 Nws en weer- praatje; 19.10 Praatje; 19.15 Pianospel; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram.; 20.00 PassiestOnde, 20.40 Omr. ork. en solist; 21.45 Gram.; 22.00 Lichte muz.; 22.30 Nws; 22.40 Zaalsportuitsl.; 22.45 Avondoverdenking23.00 Mili taire kapel23.30 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram., 12.30 Weerber.; 12.35 Gr.; 13.00 Nws en weerber. (Om 13.15 rep. wielerwedstr.); 14.00 Schoolra dio; 14.45 Bulgaarse muz.; 16.00 Koersen; 16.06 Engelse les; 16.21 Gram.; 16.30 Rep. wielerwedstr. en ork. conc.; 17.00 Nws en weerber.; 17.10 Bazuinrecital; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Leken- moraal en filosofie; 18.20 V. d. sold.; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Aka- demie der diskof ielen; 21.30 Jazzmuz.; 22.00 Nws en weer ber.; 22.15 Lezing; 22.25 Gram.; 22.45 Gram.; 22.55 Nws; 23.00 V. d. zeelieden. Televisieprogramma's. NED. T.V.17.00 V. d. kind.; 17.30 Intern, jeugdjourn.; 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Kunstrubr.; 20.50 Gevar. progr., 21.35 Nwe gram.; 22.05 Avond wijding. VL. BELG. T.V.19.00 Gast- programma; 19.30 Nws; 20.00 T.V.-speelfilm; 21.25 Voor de vrouw; 21.55 T.V.-rebus; 22.2a Nws en journ.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5