Uitspraak aanvaring Karei Doorman ;hap en >ied Abbas«Strijd gaat door» SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws BEURSO VERZICHT land IKTBERICHTEN Radiotoespraak «Voorlopige Algerijnse noodregering» Gevonden voorwerpen Doden in Kongo VOETBAL e weg Genua-Serra- t het verkeer op euwploegen. en water is gekomen. Dij de plannen dè re en worden getroffen, ;nde agrariërs elders, r door inschakeling gronden op het oude de IJsselmeerpoldèrs ook verkrijging in nogelijk moet zijn kunnen voortzetten, grond van de over- 't gebruik van goede ie uitvoering van de oet worden beperkt, Landbouwschap een 'an industrievestiging geschikte plaatsen in ïltagebied met inacht- n regionale concen- meent voorts dat, .de ïg van West Noord aagt om een spoedige een brug over het ten behoeve van de g. eft de uitbreiding van en industrieterreinen vmond en het vestigen e wooncentra is het schap van oordeel,, dat naar het Haringvliet worden gemaakt. Ro- i de Maasvlakte dienen erste te worden benut. indere hoofdplaatsen tiglng in het kader van spreiding denkt het iwschap aan het Zuid- het Kreekrak. Het ge- ;en van het Zuid-SIoe ■n- en industrieterrein rang moeten hebben. Kreekrakplan moet dé Brabantse zand- -den gedacht. Een na- matie over de ontwik- omstandigheden welke eve vorm van dit plan palen, is echter nog meent het Landböuw- IRKT ROTTERDAM. 14 maart, reemarkt te Rotterdam angevoerd 2002 dieren, !03 vette koeien en 799 -ring was als volgt: aeien van ƒ2,55- ƒ3.30; 1,461,50, alles per ivoer van vette koeien ruimer, de handel rede- kwaliteit iets stijver in der onveranderd, enkele oven notering. Varkens: korter, handel tamelijk, /er in prijs, zware var- 1,40 1,42 per kg. BEURS ROTTERDAM. 14 maart. :e noteringen per 100 kg'. franco per schip op iditie, levering deze week >0 schotvrij. granen: Maalgerst, naar t, tot 26.25; Kippe'gerst, <t 27,25. ongepunte, op monster, 75. ruchten franco Rotter- Jroene erwten, op mon- 37,50; Schokkers, idem, Bruine bonen, boeren- op monster, tot 118,50. ARDAPPELREURS ROTTERDAM. 14 maart. ardappelen, 35 mm §pw.: ■imers l*i" 'f ^3; Bintje 16; IJsselster 11—-ƒ 12. ardappelen, 35 mm opw.: rling 11 i 12,50; Liber- -ƒ 12,50. lardappelen 3,504. en berekend per 100 kg en handelsvoorwaarden vast- voor de verkoop van con- e-aardappelen op wagon, f auto. Igens de „Daily Maii" zal gste Britse Prins op 11 Paaszondag, in het kas- m' Windsor worden ge waarschijnlijkd®or de sschop van Canterbury. Ernstige verzuimen van luitenant le klasse de oorzaak De Nederlandse Marineraad heelt gisteren over de aanvaring op de Noordzee tussen de „Karei Doorman" en het Belgische vis serschip „Frans Elza" O 246 op 25 september 1959, waarbij de v issersbemanning om het leven kwam, als zijn oordeel uitgespro ken, dat luitenant ter zee le kl E. Liong Bie Thung, die de zee- wacht had, zich aan ernstige ver zuimen heeft schuldig gemaakt. Deze verzuimen zijn de ooi-zaak geweest van de ramp. Het voornaamste verzuim van genoemde officier bestond naar het oordeel van de Raad in het nalaten van zorgvuldige kompas peiling van het vaartuig, waar van hij twee witte lichten om streeks vijf voor half één 's nachts waarnam. Had hij dat wel gedaan, zo meent de Raad, dan had hij waar genomen dat de peiling van be doeld vaartuig, ondanks de beide om 00.35 en 00.37 uur uitgevoer de koerswijzigingen naar bak boord, niets noemenswaard ver anderde. Daardoor moest aan genomen worden, dat gevaar voor aanvaring met het Belgi sche vaartuig, waarvoor de „Ka rei Doorman" moest uitwijken, bestond. De commandant van Hr. Ms. „Karei Doorman" treft naar 's Raads oordeel geen verwijt. De schaderegeling voor de „Frans Elza" Nu het openbaar onderzoek door de Marineraad heeft gere sulteerd in de uitspraak, dat fou ten aan de zijde van de konink lijke marine de oorzaak zijn ge weest van de aanvaring op 25 september 1959, tussen Hr. Ms. v liegkampsehip „Karei Door man" en het Belgische vissers vaartuig „Frans Elza", zal de staatssecretaris van Defensie i Marine) in contact treden met de reder en de nabestaanden van de bemanning van het overvaren Belgische vaartuig, teneinde tot een voor alle partijen bevredi gende oplossing te komen. Dit heeft de Marine-voorlichtings dienst medegedeeld. Belgische reactie op uitspraak marineraad „Wij hadden een dergelijke uitspraak wei verwacht. De zaak was maar al te duidelijk", aldus zeide maandagmiddag de zoon van de Belgische reder Frans Le- gein, de eigenaar van de „Frans Elza". In antwoord op een vraag, wat de volgende stap van de rederij nu zal zijn antwoordde hij, dat zal worden afgewacht wat de Nederlandse regering zal gaan doen. Verder commentaar op de uitspraak van de Marine raad wilde hij niet geven. „Er is al voldoende over geschreven". Officieel is nog niet bekend, of de Belgische regering stappen zal doen om een schadeloosstelling ten behoeve van de nagelaten familieleden van de omgekome nen en de rederij te verkrijgen. Het is mogelijk, dat op basis van de uitspraak individuele aanvra gen daartoe bij de Nederlandse regering zullen worden inge diend. In ambtelijke kringen in Brus sel echter zeide men het zeer waarschijnlijk te achten, dat geen officiële Belgische stappen zullen worden gedaan. Uitkeringen aan de nagelaten betrekkingen wor den gedaan op basis van een wet van 1929, waarin wordt bepaald dat vergoedingen van schade, die voortspruiten uit de gemeen schappelijke kas voor de zeevis serij. De schuldvraag speelt hier bij geen rol. Opstandelingen zullen de strijd voortzetten totdat Algerië onafhankelijk is Eerhat Abbas, de premier van de „Algerijnse voorlopige rege ring" heeft maandag te Tunis in een radiotoespraak verklaard dat de Franse president generaal De Gaulle de „deur heeft gesloten voor onderhandelingen en vrede in Algerië". Hij voegde hieraan toe, dat de opstandelingen thans de strijd zouen voortzetten, tot dat Algerië onafhankelijk zou zijn. „De voorlopige regering heeft getoond geen enkele kans, om tot een door vreedzame onder handelingen verkregen regeling in Algerië te komen, te willen laten voorbij gaan", aldus Abbas. Abbas' verklaring komt negen dagen nadat president De Gaulle zijn (militaire) bezoek aan Algerië beëindigde. De pre sident zei bij die gelegenheid niet veel hoop meer te hebben dat de Algerijnse opstandelin gen zijn aanbod voor een „vrede der dapperen" zouden aanvaarden. Hij drong er daar om bij de Franse troepen op aan met de wapens een over winning te bevechten. Abbas vervolgde: „In de ver klaring van generaal De Gaulle kwam de oude koloniale opvat ting weer naar voren. Wij hebben het beginsel van zelfbeschikking als basis voor een oplossing van het Algerijnse vraagstuk aanvaard. Het is ech ter noodzakelijk te verzekeren, dat op eerlijke en welgemeende wijze aan dit beginsel uitvoering wordt gegeven. Wij twijfelen er niet aan hoe een vrije keus van het Algerijnse volk zou uitvallen, voorop ge steld dat de noodzakelijke voor waarden worden geschapen om deze keus inderdaad in vrijheid te doen plaats vinden. Na de jongste verklaringen van president De Gaulle is het duidelijk, dat de Franse regering de uitspraak van het Algerijnse volk vreest. En daarom poogt de generaal het begrip zelfbeschik king uit te hollen en probeert hij de illusie van een militaire op lossing nieuw leven in te blazen", aldus de Algerijnse opstandelin genleider Ferhat Abbas. Hij vervolgde; „Het nationale bevrijdingsleger heeft sinds het begin van zijn optreden, op 1 no vember 1954, duidelijk aange toond dat de hoop, dat het mo gelijk zal zijn de heldhaftige te genstand van het Algerijnse volk en zijn wil om onafhankelijk te zijn, met geweld te breken, ijdel is, TERNEUZEN Op het bureau van politie wer den als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen, welke te rug te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Sleutel van rolschaatsen, Johan d'Hondt, Korenbloemstr. 3; man chetknoop, J. v. d. Velde, Knol B. 38, Hoek; groene kinderwanten, Saartje Scheele, Rosegracht 10; ballpen, Nellie de Doelder, Mart. Eijkestr. 12; zakje met potloden en passerdoos, Kaijser, Kazerne- str. 6; passer, Giel de Visser, Dr. Buijzestr. 9; klein hondje haar zwart met wit), Jonkman, Steen- kamplaan 4; zak met lege jute zakken, Corn, de Blaeij, Beatrix- str. 42; oud zilveren armbandje, P. J. v. d. Bulck, Nieuwstr. 36; grote rode bal, mevr. Renaud, Oranjestr. 17; kwartje en een cent, Dini de Bokx, Van Cant- fortstr. 10; schortje, Verstraeten, Tholensstr. |141; handschoen, Versloot, Noordstr. 44; consent van de Visserij op de Zeeuwse stromen, C. Scheele, Dekkerstr. 37; groene zwemband, A. de Kra ker, Nieuwediepstr. 79; linker damesschoen, Donze-Visserstr. 1; sjaal, G. van de Voorde, Steen- kamplaan 73; zw. damesregen jas, A. Moens, Grenulaan 34; en zwarte wollen sjaal, cafétaria „De Gastronoom," Axelsestr. 12. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd: verschillende wanten en handschoenen, sleu tels, rode das, schop, motorhand schoen en rechter gymn.schoen. In en om Elisabet'hstad in Belgisch Kongo zijn het afgelo pen weekeinde dertien mensen omgekomen bij gevechten tus sen aanhangers van de Cona- katpartij en de nationale Kon golese beweging van Patrice Loemoemba. Honderden men sen raakten gewond. Van de ge wonden moesten er 108 met ern stige kwetsuren in de zieken huizen worden opgenomen. Vrijdag steeg de spanning in de derpen rondom Elisabeth- stad, loen vernomen werd dat Loemoemba zaterdag een bij eenkomst w,ilde houden. De overheid verbood deze om onge regeldheden jte voorkomen. UITSLAGEN 13 MAART. ONDERAFDELING ZEELAND. Eerste Klasse. PatrijzenAardenburg 01 DomburgNoormannen 010 Res. Eerste Klasse. Zeeland Sport 3Steen 2 42; Luctor 2Breskens 2 31; Oori- burg 2Zeelandia 2 42; RCS 2 Clinge 2 14. Tweede Klasse A. Aardenburg 2IJzendijke 15; RCS 3Retranchement 211; ZuidzandeHoofdplaat 22. Eerde Klasse B. Breskens 3Zeeland Sport 5 54; Hoofdplaat 2Jong Am- bon 2 91. Derde Klasse C. RIA 2—Sluiskil 2 1—5; Ter- neuzen 4Hontenisse 3 13; Ter- neuzen 3Koewacht 2 30; Phi lippine 2—Graauw 61; Vogel waarde 2Axel 3 91. Zo is de stand: ZUID I: Vierde Klasse. Arnemuiden 21 15 4 2 34 63—25 Good Luck 20 16 1 3 33 69—28 Dinteloord 22 14 2 6 30 68—44 Nieuwdorp 20 10 3 7 23 48—42 Sprang 19 8 4 7 20 40—31 SSC '55 19 7 5 7 19 35—35 VVN 21 8 3 10 19 60—58 Rillandia 21 7 3 11 17 35—51 AZW 19 6 3 10 15 46—48 The Gunn. 21 3 5 13 11 39—68 Colijnspl. B 19 4 2 13 10 24—60 Zwaluw. B. 18 3 3 12 9 19—39 ONDERAFDELING ZEELAND De dorpelingen begonnen zich Er is van Franse zijde gedreigd i daarop strijdvaardig te maken DOHELLJK ONGEVAL Op de rijksweg Harlingen— Franeker is gistermorgen om streeks halfacht een personen auto tegen een boom gereden. De achttienjarige H. J. Hoog land uit Harlingen werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het ziekenhuis te Harlingen overleed. De auto werd bestuurd door de dertig jarige vertegenwoordiger H. C. Westra uit Harlingen. Deze werd levensgevaarlijk gewond en is in het ziekenhuis te Har lingen opgenomen. Hoogland was leerling var de zeevaartschool en liftte met de heer Westra naar Groningen. OP HETERDAAD BETRAPT De 59-jarige zeeman J. B., die een zwervend bestaan leidt, had al eens succes gehad in de Jonker Fransstraat te Rotter dam, waar hij bij een juwelier de ruit vernielde en tien hor loges uit de étalage had kunnen graaien. Tot nu toe had de po litie hem nog niet te pakken ge kregen en door dit succes aan gemoedigd, probeerde hij in de nacht van zaterdag op zondag op de Oostzeedijk hetzelfde spel letje. Met een stuk ijzer verbrij zelde hij de ruit bij de juwelier H. W. en zag kans een tableau met gouden ringen buit te ma ken. Maar nauwelijks had hij de buit beet, of hij voelde zich in de kraag gegrepen. Twee voorbijgangers, een 19-jarige kantoorbediende en een 22- jarige fruitkweker, waren door het gerinkel van glas attent geworden, zagen wat er ge beurde en overmanden de zee man. De fruitkweker legde het tableau terug in de étalage en oaarna werd de dader zolang vastgehouden, tot de politie kwam. Op het politiebureau heeft B. tegelijk maar de ruiten tikker!) in de Jonker Frans straat bekend. NA AANRIJDING OVERLEDEN Op het kruispunt Maassluisse- c-jjfe-Van Beethovensingei-Bur- cemeester Pruissingel te Vlaar dingen is zaterdagavond de 68- jarige wielrijder C. Donkersloot uit Vlaardingen, doordat hij eeen voorrang verleende, in aanrijding gekomen met een personenauto, bestuurd door de 22-jarige W. B. uit Vlaardingen. De wielrijder werd met ernstige erwondingen opgenomen het algemeen ziekenhuis. HEIDEBRAND GESTICHT Drie hectare Asselse hei, ge legen langs de grintweg van Hoogsoeren naar Asselt, is zon dag door brand verloren ge gaan. De 14-jarige H. Z. uit Apeldoorn heeft het vuur opzet telijk en uit baldadigheid aan gestoken. Toen hij daarmee bezig v/as, werd hij opgemerkt door een passerende automobi list. die de knaap wist te grij- houtvester, die de jongen naar het politiebureau in Apeldoorn bracht, Daar werd proces-ver baal tegen hem opgemaakt. De autobestuurder is onbekend ge bleven. De brand werd geblust door de Apeldoornse brandweer. INBRAAK IN BELASTINGKANTOOR Dit weekeinde is ingebroken in het belastingkantoor aan de Karnemelksloot te Gouda. De inbrekers wisten 7000,te be machtigen uit een brandkast, die met snijbranders werd ge opend. De inbraak werd pas gistermorgen ontdekt. De snij brander werd, naar later is gebleken, ontvreemd bij een Goudse firma op het industrie terrein. Van de daders ont breekt tot nog toe elk spoor. ACTIE AGADIR In Woudenberg heeft de jeugd eert, gecombineerde lijst en buscollecte ten bate van de slachtoffers van de aardbevings ramp te Agadir georganiseerd. Collectanten en collectrices van 13 tot 25 jaar zijn op initiatief van de 17-jarige J. A. A. H. Ho- sang met de bus rondgegaan en hebben een bedrag van ƒ1.000 opgehaald. De gemeente telt 4200 zielen. De opbrengst komt dus neer op ongeveer een gul den per gezin. MEISJE VERDRONKEN In de Merwehaven te Rotter dam is zaterdagmiddag de drie jarige Maria Coomans verdron ken Het meisje hoorde thuis aan boord van het Rijnschip „Spedag 1". Bij het spelen is ze te water geraakt. Na enige tijd werd zij opgehaald, doch bleek reeds te zijn overleden. VERKEERSONGEVAL Gistermorgen omstreeks acht uur is op de Arnhemse Weg in de bocht bij de Koppelenburg een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de 22jarige A. C. Eg- gink uit Brammen het leven heeft verloren. Eggink kwam met zijn auto uit de richting Brammen. Hij moet in een bocht geslipt zijn, waarna hij tegen een paal botste en over de kop sloeg. De wagen kwam boven op een uit Arnhem na derende personenauto terecht. De bestuurder van deze wagen werd niet ernstig gewond. Eg gink was op slag dood. DODELIJK ONGEVAL De 24-jarige beroepsmilitair C. de Jong is gisteren om het le ven gekomen tengevolge van het feit dat hij met zijn motor fiets even buiten de bebouwde kom van Leerdam in een bocht tegen een boom reed. Hij werd eerst naar het ziekenhuis te Leerdam en later naar een Utrechts ziekenhuis overge bracht. Daar is hij aan zijn ver wondingen overleden. De oor met verdeling van Algerië in naar ras én godsdienst onder scheiden gemeenschappen. Er zijn verkiezingen voor plaatse lijke raden gehouden en er is, met medeplichtigheid van „Alge rijnse vertegenwoordigers", die werden gekozen in in elkander gezette verkiezingen, 'n ontwerp voor een Algerijnse grondwet op gesteld. Doch al deze maatrege len zullen slechts bijdragen tot verlenging van de oorlog", aldus Ferhat Abbas. De Algerijnse opstandelingen leider besloot„De vooruitzich ten voor het intreden van vrede in Algerië zijn verminderd. Maar 't is van nu af aan duide lijk, waar de verantwoordelijk heid ligt voor een voortzetting van de strijd. En ook de wereld weet dit. En wat ons, het volk van Al gerië en zijn regering betreft, wij zullen de nationale bevrij dingsoorlog voortzetten, totdat Eindstand Eerste Krabbend. 1 18 13 2 Hoek 1 18 11 1 Spui 1 18 10 2 Tern. Boys 1 18 9 1 Kapelle 1 18 9 1 Wemeld. 1 18 8 1 Mevo 1 lSyTil 2 Veere 1 18 '6 2 Wolf.dijk 1 18 6 1 Seroosk. 1 18 4 1 Klasse 3 28 55—26 6 23 62—50 6 22 60—40 8 19 54—53 8 19 54—61 9 17 46—47 6 60—50 4 40—59 11 13 48—66 13 9 28—55 Tweede Klasse B. met vergiftigde speren en met pijl en boog. Zondagmiddag ontbrandde de strijd. De overheid besloot de dorpen door politie en militai ren te laten bezetten. Toen de militairen arriveer den, verspreidden de Afrikanen zich in de bossen, waar de strijd werd voortgézet. Er zijn veel arrestaties ver richt. Het juiste aantal heeft de overheid nÖ)fc.' bekendgemaakt. De toestand in Katanga Inheemse troepe.i onder bevel van Belgische officieren en mili taire politie zijn in de provincie Katanga in het oosten van Lel- gisch Kongo paraat. In het week eind hebben zich daar ongeregeld heden voorgedaan die zich dreig den te ontwikkeien tot een for mele oorlog tussen stammen. Het gebied is in een staat van militaire bezetting, een staat die jets minder; ver gaat dan de onze onafhankelijkheid is be- militaire uitzonderingstoestand, reikt. Het kolonialisme laat Ziekenhuispersoneel te Elisa- ons geen andere uitweg", aldus bethstad heeft maandag gezegd Ferhat Abbas. dat meer dan dertien doden zijn I gevallen in de strijd tussen in- Waarnemers in Tunis beschou- heemsen uit Katanga en immi- wen de toespraak van Ferhat granten uit Kasai, zoals offici- Abbas als de afsluiting van een eel is meegedeeld. Ook de be- periode, waarin gezocht werd richten over' vele honderden ge- naar een vreedzame oplossing wonden geven, zo werd in een van het Algerijnse vraagstuk, ziekenhuis vernomen, geen Deze periode begon verleden juist beeld van het aantal ge maand, toen de Algerijnse op- wonaen. spraak hield, waarin hij de De politie heeft meegedeeld standelingenleider een radiotoe-dat zij 500 mensen in de door Fransen in Algerië uitnodigde negers bewoonde wijken aan de SVD 1 Kats 1 Zaamslag 1 Yerseke 3 Driewegen f 18 Rillandia 2 Beren 1 AZVV 2 ,H. Hendr. 1 17 Kloetinge 2 15 16 16 18 Tern. Boys 2 Driewegen 2 Zaamslag 2 Hoek 2 Spui 2 17 12 4 1 28 42—21 17 12 2 3 26 63—29 17 10 5 2 25 53—24 17 11 0 6 22 51—37 7 5 6 19 32—25 6 3 7 15 34—31 6 2 8 14 31—40 4 2 12 10 36—52 2 2 13 6 28—75 1 1 13 3 13—48 Derde Klasse D. 11 8 2 1 18 42—24 12 5 3 4 13 39—35 11 5 0 6 10 30—41 12 3 4 5 10 29—34 12 3 1 8 7 23—29 DERDE KLASSE D AxelZierikzee 32 Een matige wedstrijd. Axel had voor deze wedstrijd de vete raan H. Dieleman onder de lat staan. Het is moeilijk uit te maken wie de sterkste ploeg is geweest want als de eindstand andersom geweest was, had ook niemand kunnen mopperen. De voorhoede van Axel kon er maar niet in komen, maar in de 2')ste minuut gaf v. d. Berge de bal goed door naar Schelleman, waarop deze geen fout maakte. (10.) Het duurde niet lang of Verbunt passeerde ten tweede male Stoutjesdijk (20). Zierik zee had bepaald pech toen zij tot drie maal toe hun kans tot sco ren verloren zagen gaan. Een maal, toen Dieleman uit zijn doei was gelokt, schoten Willems en Stoel op de paal en de lat. De tweede helft was niet veel beter maar de gasten zagen toch kans de stand op gelijke voet te brengen. Linksbuiten Van Beve- ren schoot hard in en ditmaal was het Axels doelman te mach tig (21). Als getrouwe copie van de eerste helft duurde het ook nu niet lang of de balans was wederom in evenwicht ge tracht, ditmaal door Willems (2—2). Het publiek verwachtte aller- wege, dat de thuisclub weer een nederlaag tegemoet ging, maar na wat geschutter voor het doel der bezoekers was het Schelle man die Stoutjesdijk met een hard schot wist te verrassen. (3—2). Hierbij is het gebleven. VIERDE KLASSE. RILLANDIA—A.Z.V.V. 0—0. Het einde van deze wedstrijd was zoals hij begonnen was. Geen der partijen had kans gezien het net te vinden, al moet gezegd worden, dat de thuisclub ook hier de kans niet toe gekregen heeft. A.Z.V.V. daarentegen heeft niet minder dan 3 opgelegde kansen om zeep gebracht. De laatsten hadden over het algemeen het beste van het spel door een bete re techniek, maar de thuisclub bleef door een wat ver doorge voerd enthousiasme in staat het gevaar te keren. Uitblinkers bij A.Z.V.V. waren Gcensen, Bakker en doelman v. d. Broeke. Beide partijen kregen dus en kel één punt, wat gezien de ver houding binnen de lijnen nog het beste resultaat was. Voor velen was het die middag tevens een hernieuwde kennismaking met de Rillanders die in de meidagen van '40 in Axel als evacué een onderkomen hebben gehad. „RAT" VERLEGH VERDRONKEN De vermoedens over het dode lijk ongeluk, dat zaterdagavond laat overkomen zou zijn aan de heer „Rat" Verlegh, ere lid, vice- voorzitter en technisch leider van N.A.C, en oud-lid van de Keuze commissie van de K.N.V.B. zijn maandagmorgen bewaarheid. Even over elf uur is de auto met het stoffelijk overschot fan de sinds zaterdag vermiste Bre- danaar uit het water gehaald van „De Kuil", een breed water on der de gemeente Prinsenbeek na bij Breda. Nadat reeds zondag tot het 'invallen van de duister nis was gedregd, had men gister, ochtend de hulp ingeroepen van de vaar- en duikerschool te Go- rinchem. Al spoedig werd de auto met het stoffelijk overschot aangetroffen en met een takel wagen op de kant gebracht. Het stoffelijk overschot is over gebracht naar het ziekenhuis. Omtrent de oorzaak van het ongeluk? is op dit moment nog niets bekend. Een tragische noot bij dit droe vige on'geval is dat aan de heer Verlegh, heden, in verband met zijn vervroegde pensionering een afscheid- door zijn collega's ter gemeentesecretarie was bereid onder leiding van burgemeester dr. R. M. A. A. Geuljans die zijn grote verdiensten in het licht zou stellen. De reconstructie van het tra gische ongeval geeft hef volgen de beeld. Zaterdag j.l. reed de heer Verlegh in zijn auto naar Den Haag voor een bezoek aan kennissen aldaar. Diezelfde avond keerde hij naar zijn woon plaats Breda terug, iets vroeger mede te werken aan de opbouw van een nieuwe Algerijnse repu bliek. De „voorlopige Algerijnse re gering" heeft dus onverzwakt rand van Elisabetnstad heeft gearresteerd. In het gebied waar zich zon dag vechtpartijen hebben voor gedaan, zijn maandag relletjes men. Blanke kolonisten en ambtenaren zijn gewapend. vastgehouden aan de eis, dat de voorgekomen, aldus de politie strijd niet gestaakt kan worden 1° de woonwijk van de- blanken voordat er van Franse zijde Elisabeth is alles rustig ge- waarborgen zijn verstrekt voor weest maar de ongerustheid een eerlijke toepassing van het irl^er Y.an uur tot uur toegeno recht tot zelfbeschikking en de wijze, waarop dit ten uitvoer zal worden gelegd. President De Gaulle heeft na drukkelijk .verklaard dat er eerst 'n wapenstilstandsovereenkomst moet worden gesloten, waarna „alle schakeringen van de Alge rijnse openbare mening" dus niet slechts de opstandelingen leiders in Tunis moeten wor den geraadpleegd over de toepas sing van het recht tot zelfbe schikking. - zaak van het ongeval is onbe- pgnv _H«, gaf hem pveraai) een kend, Reactie op verklaring van Ferhat Abbas De verklaring van de voorlopi ge Algerijnse regering heeft in Algiers in het geheel geen ver bazing gewekt. Het Algerijnse nationale be vrijdingsfront heeft door te po gen de verantwoordelijkheid voor het voortzetten der gevech ten op de Fransen te schuiven zijn ware denkbeelden over de zelfbeschikking kenbaar ge maakt. Het had de zelfbeschikking aan vaard omdat het meende dat de internationale mening ec-n- wei gering van zijn kant niet zou hebben kunnen begrijpen. Daar na poogde het met alle middelen de situatie tegen Frankrijk te keren door de zelfbeschikking te vereenzelvigen, piet., onafhanke- V--D1 lijkheid en het begrip aldus uit te hollen. Anderzijds bevestigt de verkla ring dat het front zich verzet tegen de kantonale verkiezingen omdat de uitspraak daarvan zeer onzeker is. Door zich op te wer pen als de vertegenwoordiger en de regering van de Algerijnse bevolking schijnt het F.L.N. ook elke ronde-tafelconferentie te verwerpen waar het niet zitting heeft als de vertegenwoordiger van een bepaalde stroming. In Parijs is nog niet officieel gereageerd op de verklaring van de voorlpige Algerijnse regering. In kringen in de omgeving van de regering uit men zich echter in scherpe bewoordingen „en verwerpt men de onjuistheden daarvan". „Net te doen alsof ge neraal De Gaulle het koloniale bewind wil voortzetten na alles wat hij hierover herhaalde malen gezegd heeft, is niet te verdedi gen. Ook is het onjuist het te doen voorkomen alsof generaal De Gaulle de deur voor onder handelingen en voor vrede ge sloten heeft". In deze kringen zei men dat de verklaring er op schijnt te duiden dat de „harde" richting het binnen het F.L.N. gewonnen heeft van het „gema tigde". PHILIPS ZEER VAST De aandelen Philips lagen gistermiddag zeer vast in de markt door vraag van het pu bliek. De door de beurs met spanning tegemoetgeziene jaar cijfers. alsmede het jaardividend over 1959 van het Philipscon- cern, zijn gepubliceerd en ter beurze met enthousiasme ont vangen. Dit kwam duidelijk in de koers van de gewone en de preferente aandelen Philips naar voren. Het concern stelt een totaal dividend over 1959 voor van 16 procent (14 pro cent) op de gewone aandelen en van 8 procent (7,6 procent) op de preferente aandelen. Even als het vorig jaar zal een bonus in gewone aandelen, ten laste van de agio-reserve (belasting vrij) worden uitgekeerd van 5 procent en van 1 procent op de preferente aandelen. Van de dividenden werd reeds 6 pro cent interimdividend betaalbaar gesteld. Philips had een record jaar met een omzet van boven de vier miljard gulden en een 44 procent hogere nettowinst. Vooral dit laatste spreekt voor de beurs de duidelijkste taal. Een en ander overtrof de ver wachtingen van de beurs van daar dan ook de niet onbelang rijke koerswinst voor de Philips- papieren. De preferente aandelen wer den vast geadviseerd. De han del was niet groot en kwam hoofdzakelijk van de zijde van het publiek. De arbitrage wilde liever wachten om te zien hoe Wall Street gisteravond cp de Philipscijfers zou reageren. Uni levers op 736 circa 4 punten ho ger evenals AKU's op 441. Kon. Olies circa een halve gulden hoger op 149,20. Scheepvaarten zeer kalm met koersen die merendeels be neden de vorige slotprijzen kwamen te liggen. Het gepubli ceerde jaarverslag van de Hol- land-Amerika Lijn had niet be paald een gunstige invloed op de koersen van de scheepvaart aandelen. Cultures vast voor Deli als nawerking op het gepu bliceerde jaarverslag. Amster dam Rubbers prijshoudend na een hogere opening en HVA's onveranderd. Staatsfondsen goed prijshoudend zonder meer. De omzet in de 4' 2 procent nieuwste lening Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten 1960 van vrijdag j.l. bedroeg voor de eerste verhandeldag nominaal ƒ296.000. Gisteren werd de koers geadviseerd op 98% (985/16). In de lokale sector werden aandelen Vereenigde Blikfabrieken iets hoger gead viseerd op het gepubliceerde jaarverslag. Nedap kreeg een hogere adviesprijs als nawer king op de dividendhervatting. Aandelen Udenhout Steenfa brieken. iets lager op de divi dendverlaging van 8 tot 7 pro cent en aandelen Van Gelder Papier een paar punten hoger op de dividendverhoging van 10 tot 12 procent. Prolongatie 3' 2 procent. Beursindices 10/3 11/3 14/3 484.35 480.23 484.89 242.89 242.47 242.97 156.08 153.24 151.93 182.45 180.98 181.47 139.92 133.91 139.36 331.21 328.76 331.00 N abeurskoersen (441%) (149.60) (779%) (734%) dan hij van plan was geweest, volgens die Haagse kennissen, omdat hij zich niet erg goed voel de. Omstreeks kwart over elf reed op de Rijksweg nabij „De Kuil" een Bredase automobilist, de heer Romme. In zijn achter uitkijkspiegel zag hij de auto, die maandagmorgen als die van. de heer Verlegh werd herkend, naar de kant van de weg afzwen ken en hij dacht dat de bestuur der een daar gelegen parkeer plaats ging aandoen. Pas zon dagmiddag toen het niet-aan- wezig zijn van Verlegh bij de wedstrijd NAC Spel. .Enschedé bespraken werd dat was nog nooit eerder gebeurd - braeht genoemd automobilist het een met het ander in verband en heeft hij de rijkspolitie van zijr. vermoedens in kennis gesteld. Vermoedens die helaas maandag morgen juist bleken te zijn. Kort nadat de heer Romme de heer Verlegh was gepasseerd, moet deze laatste door een hart verlamming zijn getroffen. De verder onbestuurde wagen is door een ligusterhaag gereden, vervolgens over een stuk ter tiaire weg, en tenslotte in het meertje terecht gekomen. De heer Verlegh zou op 29 maart a.s. 64 jaar zijn geworden. Bij Roermondia scheids rechter opnieuw gemolesteerd Voor de tweede maal in korte tijd is te Roermond bij de voet balvereniging „Roermondia" een scheidsrechter gemolesteerd. Voor hetzelfde feit is de vorige week een speler van deze vereni ging geschorst voor een periode van 25 jaar. Het gebeurde ditmaal tijdens de zondagmiddag gespeelde wed strijd Roermondia 3~Swift 4. Vijf minuten vóór de rust kende de scheidsrechter, de heer E>e Drog uit St. Joost-Echt, aan de bezoe kende vereniging een strafschop toe wegens trappen naar een tegenstander door de Roermon dia-achterspeler H. van der Beek. De speler werd door de scheids rechter uit het veld gestuurd, maar hij weigerde te gaan. De scheidsrechter staakte daarop de wedstrijd en liep van het veld. Plotseling werd hij door de spe ler Van der Beek van achteren aangevallen en zodanig in zijn gezicht geslagen, dat hij een hevig bloedende wonde aan de mond opliep. De scheidsrechter deed bij de Roermondse gemeente-politie aangifte van mishandeling. KUNSTRIJDEN. Sjoukje Dijkstra nationaal kampioene Sjoukje Dijkstra, de 18-jarige Amstelveense doktersdochter, heeft in de vaderlandse sportge schiedenis een unieke prestatie geleverd. Door maandagavond in de totaal uitverkochte Hok! in Den Haag voor ruim 3200 toe schouwers voor de tweede achter, eenvolgende maal de nationale titel kunstrijden te winnen, heeft ze binnen een tijdsbestek van ruim een maand om precies te zijn 37 dagen beslag gelegd op twee kampioenschappen (het Europese en het Nederlandse 1 alsmede op twee zilveren medail les voor resp. haar tweede plaat sen bij de Olympische spelen in Squaw Valley en bij de wereld kampioenschappen te Vancouver. Zeden oogstte een sportvrouw internationaal zoveel lauweren in zo'n korte tijd. Joan Haanappel, haar Haagse rivale, bleef ook nu in haar schaduw. Reeds bij de verplich te figuren liep zij een achterstand, op en de schier hopeloze taak waarvoor zij gesteld werd om deze weg te werken, kon zij niet volbrengen. Zowel voor de algemene indruk als de sportieve prestatie veren:- de Sjoukje met haar keur hogere cijfers op zich. OLYMPISCHE SPELEN 84 landen schreven in voor Rome Vier en-tachtig landen hebben tot dusverre ingeschreven voor de Olympische Spelen, die in augustus en september in Rome worden gehouden. Slechts twee landen (El Salvador en Nicara gua) zullen definitief niet deel nemen. Deze gegevens werden door het organisatiecomité ir Rome bekend gemaakt. Van de resterende elf landen, die zijn aangesloten bij het I.O.C.. 'werd nog geen bericht ontvan gen. Deze landen zijn: Albanië. Costa Rica, de Dominicaanse republiek, Brits West-Indië, Hon duras, Haïti, Malakka, Paraguay Soedan, Syrië en Vietnam. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cultures enz. Algemeen AKU 442 Kon. Olie 149.80 Philips 772—777 Unilever 734—736 DE AZIATEN EN KENIA Leiders van Aziaten in Kenia hebben de gouverneur van Kenia. Renison, verzocht mogelijk te maken dat Aziatische jongeren een politieopleiding krijgen. Aangenomen wordt, dat er plan nen bestaan om overal in Kenia door burgerwachten ;te laten pa trouilleren om het hoofd le bie den aan de voortdurende geweid daden tegen Aziaten. Vrijdag doodden negers op kor te afstand van Nairobi een Azia tische vrouw en twee van haar drie kinderen. Russische raketbascs Volgens de Amerikaanse repu blikeinse senator Kenneth Kea ting heeft de Sowjet-Unie hon derd grote raketbases aan haar westelijke grenzen. Hij zei dit in een programma voor de New- Yorkse televisiestations. De se- 'nator noemde niet zijn bron.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3