>n? Het Westelijke ontwapeningsplan thuis! EVISIE De bestuurscrisis in de N. C. A. B. Argentijnse regering neemt maatregelen Nieuw Brits voorstel voor luchtinspectie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 15 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4934 Verschynt dagelijks Uitgeefster N. V v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen EERSTE BLAD HET BEZOEK VAN ADENAUER AAN NEW YORK EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN PRINSESSEN TERUGGEKEERD Tekenen van naderende lente PRINS BERNHARD BIJ PRESIDENT DE GAULLE Privébezoek aan Parijs Weer teruggekeerd in Perzië Binnenlandse noodtoestand afgekondigd Om het hoofd te bieden aan de herleving van het terrorisme CHROESJTSJEF OP 23 MAART NAAR FRANKRIJK Verblijf met 3 dagen bekort Noodtoestand OBERLEANDER RUSSISCHE MAANFOTO'S VERVALSINGEN Oud-koning Achmed Zogoe gaat procederen Ver woerd wil alleen volksstemming van blanken Voorjaar duurt voort ing zijn van I NTJE' LIPS televisie verseel- ,'anger af f 1065.- 15 Voor de platte- n, caus.; 14.45 Klein en Omroepkamer- Gram.; 15.30 Lichte (7oor de zieken; 16.30 voor de vastentijd; e jeugd; 17.40 Beurs- 17.45 Kegeringsuitz.; muz.," 18.20 Pol. ge- Lichte muz.; 19.00 \ct.; 19.25 Zang; 19.30 20.00 Lijdensmedi- Kamermuziek; 21.30 21.45 Brabants or- oekbespr.; 22.30 Nws; en huwelijk, lezing; p Filharm. ork.; 23.05 artet; 23.35 Gram.; s. (VI.); 12.00 Gr 12.15 12.30 Weerber.; 12.35 erv.); 12.52 Koersen; weerber.; 13.15 Gr.; radio; 16.00 Koersen; les; 16.21 en 16.30 16.30 Rep. wielerwed- Nieuws en weerber.; ecital; 17.40 Boekbe- 7.50 Voor de jeugd; de soldaten18.50 19.00 Nws: 19.40 Gr.; 20.00 Gram.; 20.30 21.00 Orkestconcert; n weerber.; 22.15 Cel- 55 Nieuws ïsiepro'irarma's. 20.00 Journ. en vveer- 20.20 Gevar. progr.; iocumentaire; 21.00 TV: 19.00 Gastpro- .30 Nws; 20.00 Feuil- Reportage over de rs; 20.55 TV-film; bespr.; 22.15 Nws en FranKerlng oij abonnement: femeuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 5557 Administratie-adres; SmldswaJ Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal; pei maana f2, -per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeia- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel dmi 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adröi Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 our. Het Westen heeft dinsdag een ontwapeningsplan in drie fasen gepubliceerd dm tot, een totaal verbod van kern- en ctidere mas sale vernietigingswapens te komen, binnen het raam van een „inter, nationale ontwapeningsorganisatie (I. I). O.)' Het plan is opgesteld door de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk, Italië en Canada en al op (le ontwapeningsconferentie tussen Oost en West te Genève ingediend. Het voorziet in een geleidelijke uitschakeling onder toezicht v an ahemisehe-, bacteriologische- en kernwapens, een belangrijke be snoeiing van de conventionele strijdkrachten, afschaffing van I>e- paaide typen militaire raketten, het gebruik van do ruimte, uitsluitend voor vreedzame doeleinden en toezicht op de produktiC van alle overblijvende soorten wapens. Evenals in de vorige ontwape- -ïingsplannen van de Westelijke landen wordt de nadruk gelegd op het internationale toezicht. in de eerste fase moet de inter nationale ontwapeningsorganisa tie opgericht worden. Men wil dan tegelijkertijd komen tot een plafond van 2% miljoen man voor de strijdkrachten van de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten. Zoals bekend heeft Rusland in januari bekend gemaakt, dat het zijn strijdki achten binnen twee jaar wil besnoeien van 3.623.000 tot 2.423.000 man. De strijdkrach ten van de Verenigde Staten be droegen in oktober van het vorig jaar 2.497.000 man. In het nieuwe westelijke plan worden geen „plafonds" gegeven voor de strijdkrachten van ande re landen. De vorige Westelijke plannen voorzagen in een maximale troe pensterkte van 750.000 man voor Engeland en Frankrijk. In de tweede fase van het dins dag gepubliceerde plan willen de Westelijke mogendheden komen tot een maximale sterkte van 2,100.000 man voor de strijd krachten van de Verenigde Sta ten en Rusland en tot „plafonds" voor de troepen van alle militair belangrijke landen. Een en an der zal onder toezicht moeten gebeuren. Ook moet in deze twee de fase een internationale confe rentie worden bijeengeroepen om de ontwapening uit te breiden tot andere landen dan die welke aan de ontwapeningsconferentie in Genève zullen deelnemen. (Voor het Westen: de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk, Italië en Canada; voor het Oos ten: de Sowjet-Unie, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Roemenië en Bul garije.) Het Westelijk plan wordt als volgt ingeleid: „Het uiteindelijk doel is een veilige, vrije en vreed zame wereld, die onder doeltref fend internationaal toezicht, al gemeen ontwapend is en die be paalde procedures zal kennen voor de regeling van geschillen in overeenstemming met de grondslagen van 't handvest van de Verenigde Naties". Het zal de taak van de ontwa peningsconferentie te Genève zijn om maatregelen uit te werken voor een algemene ontwapening, die slechts tot stand kan komen door middel van overeenkom sten, die voor bepaalde fasen en voor beide partijen gelijkelijk gelden, aldus het plan. Enige aspecten. Het eerste westelijke plan voor een veel omvattende ontwape ning, dat op de ontwapenings- comerentie, die dinsdag in Genè ve begint, zal worden ingediend, is geen „alles of niets"-plan, zo De Westduitse bondskanselier, Adenauer, heeft er zondag op een noenmaal in een hotel te New York bij de Westelijke bondgeno ten opaangedrongen samen te gaan om vrede en vrijheid voor alen te beweikstelligen. Hij verzekerde zijn gghoor cp de door de Amerikaanse Kaad voor Duitsland georganiseerde lunchbijeenkomst dat Duitsland een democratisch land is dat hele maal niet anti semitisch of na- tionaal-socialistiseh is. Eerder had gouverneur Mey- ner van de Staat New Jersey ge zegd dat er nog 'altijd donkere wolken zijn aan de horizon van de Duitse democratie die een ge vaar schijnen te zijn voor de groeiende eensgzindheid tussen West-Duitsland en de andere lan den van de N.A.V.O. Aan deze wolken moet men niet zo maar vorobijgaan. Zij zijn een over blijfsel van de verschrikkelijke schaduw van het nationaal-socia- lisme die de wereld dertien jaar lang heeft verduisterd en die nog maar 15 jaar geleden is opge trokken. De artsen van de ziekenhui zen in Wenen gaan woensdag voor twee uur in staking uit pro test tegen de „bureaucratie" in deze inrichtingen. is van gezaghebbende zijde in Genève ernomen. Er zijn geen politieke voor waarden in dit nieuwe plan op genomen en bet is minder strak dan de voorstellen voor een ge deeltelijke ontwapening, die het Westen in 1957 hiel t opgesteld. Gistermorgen heeft de 13- jarige Gerrie Reinerink in Tub- bergen het eerste kievitsei ge vonden. De burgemeester van Tubbergen, de heer G. B. P. Kolenbrander, is met haar naar Soestdijk vertrokken om het ei aan de Koningin aan te bieden. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn maandagmiddag om twee uur op Soesterberg geland. Zij hebben de vlucht van Stockholm naar huis gemaakt met de rege- ringsdakota. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Christel. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond dat za terdag zijn zetels beschikbaar heeft gesteld zal de lopende za ken van deze organisatie afwik kelen. Onder de lopende zaken, zo vernemen wij, verstaat rnen niet het afsluiten van een C.A.O. Daarom werd zaterdagavond nog een bespreking gevoerd met de werknemersorganisaties, waar van de hoofdcestuursieden zich bereid \erklaarden de door de N.C.A.B. gegeven belofte tot on dertekening van de C.A.O. tertig te geven. Mocht het deze week evenwel tot een ojrlossing van het bouw- eonflict komen, in die zin, dat de aannemersorganisaties alsnog be reid zijn 'n C.A.O. met de werk nemersorganisaties aan te gaan, dan zal de N.C.A.B. geen partij kunnen zijn in de ondertekening van het contract, omdat men een demissionair hoofdbestuur heeft zonder volmachten.. Voordat er bij delLC.A.B. een nieuw hoofdbestuur is gekozen, kan het wel juni worden. Men deelde ons mede, dat het hoofd bestuur is samengesteld uit leden gekozen door de algemene verga dering en leden die op voor dracht van de provimiaie afde lingen worden gekozen. De pro ceclute die vooraf moet gaan aan de samenstelling van de dubbel tallen voor deze verkiezingen In het piassen gebied van noord west-Overijssel begint de water sport zich thans op het komende seizoen voor te bereiden. De be oefening van deze sport is hier vooral de laatste jaren zeer toe genomen. Giethoorn profiteerde zondag van het eerste toeristen bezoek en er werden enkele boot tochtjes gemaakt. neemt talrijke weken in beslag. Ook de reeds geannonceerde al gemene ledenvergadering van de N.C.A.B. in mei a.s. zal, naar verwacht wordt, moeten worden uitgesteld. Ier bespreking van de situatie, welke door het besluit van de ledenvergadering van de N. C. A. B. is ontstaan, is het dagelijks bestuur van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland tegen heden middag in spoedvergadering bij eengeroepen. De Franse president, generaal De Gaulle, heeft maandagavond omstreeks zes uur Prins Bern- hard ontvangen. De Prins die een privébezoek aan Parijs brengt, kwam bij het Elysee aan in een auto van de ambassade die hij zelf be stuurde. Bij de ingang van het gebouw stond een afdeling van de republikeinse garde in groot tenu opgesteld. De Prins droeg een witte an jer in het knoopsgat. Het gesprek van de president en de Prins heeft 24 minuten ge duurd. Toen de Prins het Elysee verliet werd hij toegejuicht door een honderdtal mensen die zich daar hadden verzameld. In de loop van de middag had de Prins, die inspecteur- generaal van de Nederlandse strijdkrachten is, een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van de NAVO-strijdkrachten in Fontainebleau, waar hij werd ontvangen door de bevelhebber van de strijdkrachten in de centrale sector van Europa, de Franse generaal Valluy. Verder waren aanwezig de bevelheb bers van de land-, zee- en lucht strijdkrachten in deze sector, generaal Speidel, vice-admiraal H. Bos en luchtmaarschalk Broadhurst. Na een gesprek met deze stafofficieren woonde de Prins een receptie bij die te zijner ere werd gegeven en waarop Nederlandse officieren en ver tegenwoordigers van zeven an dere landen aan de Prins wer den voorgesteld. De Argentijnse regering heeft maandag meegedeeld dat zij spe ciale maatregelen zal nemen om het hoofd te bieden aan de her leving van het terrorisme in het land, welke wordt toegeschreven aan de wens om de „Peronisti- sche dictatuur" opnieuw in Ar- tinië vaste voet te doen krijgen. Op alle strategische punten zul len speciale voorzieningen wor den getroffen. De strijdkrachten zijn belast met de uitvoering. De regering zegt dat zij „het plan der terroristen" kent en de uiterste middelen zal gebruiken om de rust in de republiek (e waarborgen. (Over veertien da gen worden parlementsverkie zingen gehouden). Volgens de politie zijn in de De sjah en keizerin Fa,ah zijn weer in Teheran teruggekeerd na een officieel bezoek aan Pakistan en het zuiden van hun land. Teen het keizerlijk paar op het vliegveld aankwam, moest kei zerin Farah haar hoedje vast houden om het niet aan wind prijs te geven. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie zal nu op 23 maart zijn bezoek aan Frankrijk begin nen, zo is gistermiddag door Tass bekendgemaakt. Chroesjtsjef had zijn bezoek wegens griep moeten uitstellen. Oorspronkelijk zou het heden, 15 maart zijn begonnen. Het bezoek zal thans tot 3 april duren. Het Elysee bevestigde later de mededeling. Het Russische be zoek aan Frankrijk is dus nu met drie dagen bekort. Twee dagen na Chroesjtsjefs bezoek vertrekt premier De Gaulle naar Enge land. Functionarissen van het Fran se ministerie van Buitenlandse Zeken hebben verklaard nooit te hebben getwijfeld aan de reden van Chroesjtsjef voor het uitstel van zijn bezoek aan Frankrijk. Zij zeiden dat er geen verband bestaat tussen het uitstel en de moeilijkheden over het program ma van de Russische premier. Op het Elysee hebben de func tionarissen die verantwoordelijk zijn voor het bezoekprogramma en de veiligheid van de Russi sche gasten, maandag vergaderd om een nieuw programma op te stellen. In een communiqué werd mee gedeeld dat nieuwe data voor de onderdelen van het komende be zoek waren vastgesteld die iter zullen worden bekendgemaakt. De Russische ambassadeur heeft maandag een bezoek gebracht aan de Franse minister van Bui tenlandse Zaken. Hij deelde hem mede dat de laatste berichten uit Moskou een verbetering in de gezondheidstoestand van premier Chroesjtsjef meldden. De ambas sadeur zei contact met minister De Murville te zullen onderhou- de den als deze verbetering zich voortzet. Koning Leopold Liliane zijn voor een drieaaags privé-bezoek aan India op het vliegveld van New Delhi aange komen. piinaes Zij werden volgens de traditio neel Indiase gewoonte begroet, waarbij Bloemenslingers uitge wisseld weraen. afgelopen vier weken niet minder dan honderd bomaanslagen of pogingen hiertoe gepleegd. Zaterdag deed zich in het arse naal Fray Luis Beltran van het Argentijnse leger te Rosarie een hevige ontploffing voor. Een vrouw werd .gedood en verschei dene personen werden gewond. In een voorstad van Buenos Aires vloog in de nacht van vrij dag op zaterdag een huis van twee verdiepingen in de lueht. Een meisje verloor het leven en vier personen liepen verwondin gen op. Het huis was bewoond door kapitein David Cabrera van de staatsveiligheidsdienst. In Cor doba kwamen 14 dagen geleden bij een aanslag op een benzine depot negen mensen om het ieven. Bovendien is onlangs in de noordwestelijke provincies het bestaan van kleine commando groepen die tot een „nationaal bevrijdingsleger" zouden behoren, ontdekt. In totaal zouden duizend man hierbij betrokken zijn. Hier aan moeten nog worden toege voegd de wapendiefstallen, die steeds veelvuldiger worden. President Frondizi heeft zon dagavond j.l. voor Argentinië de „binnenlandse noodtoestand" af gekondigd. Hij nam deze maat regel nadat opnieuw iwee terro ristische aanslagen waren ge pleegd. De president belastte het leger met het herstel van de orde. Op een spoorweg in de om geving van Buenos Aires werd een bom tot ontploffing ge bracht, waardoor het spoorweg verkeer werd onderbroken. Voorts werd een grote hoeveel heid wapens gestolen uit een tuighuis van het leger in de bui tenwijken van Buenos Aires. Zondagavond j.l. is in 'n presi dentiële bekendmaking medege deeld dat gearresteerde terroris ten door krijgsraden zullen wor- c'.en berecht. Van welingelichte zijde te Bonn is maandag meegedeeld, dat bondskanselier Adenauer twee keer een voorstel van zijn minis ter voor vluchtelingenzaken, C berlander, om af te treden in verband met verklaringen over zijn nazistisch verleden van de hand heeft gewezen. Het eerste voorstel werd in september, het tweede vorige maand gedaan. Een ereraad uit de christen democratische fractie van de Westduitse bondsdag onderzoekt thans de beschuldiging, dat Ober- lander heeft deelgenomen aan de massaterechtstelling tijdens de oorlog van Poolse Joden in Lem- berg. Zijn de Russische foto's van de onbekende zijde der maan, die in oktober van het vorig jaar zo'n opzien baarden, slechts doodge wone vervalsingen en dus niet meer dan een goedgeslaagde pro pagandastunt?, zo vraagt althans de Amerikaan William J. Young, directeur van het ondeizoekings- laboratorium van het Bostonse museum voor schone kunsten, zich af. Young vertelde een grote gelijkenis met de structuur van houtskooltekeningen te hebben ontdekt toen.hij onlangs de Loe- nik-opnamen als dia's projecteer de op een enorm scherm van 2.5 bij 3 meter. „Ik kon duidelijk penseelstreken zien en de com positie en aarde der foto's waren dezelfde ais die van houtskool tekeningen toen ik ze vergeleek. De Russische toto's toonden plek jes in de hoeken net als bij teke ningen die zijn opgespeld en daarna gefotografeerd. Hoewel ik het niet kan bewijzen, zouden de toto's tekeningen kunnen zijn, gemaakt met houtskool, potlood en waterverf. Hun structuur is gelijk aan het papier dat wij voor tekeningen gebruiken", aldus Young. De sterrekundige James Picke ring van het Newyorkse Hayden- planetarium gaf als commentaar op de mening van Young, dat maanfoto's over het algemeen al vaak de impressie van tekenin gen geven. Voor de Amerikaanse deskundigen is er naar zijn zeg gen geen twijfel aan ol de foto's van de derde Loenik zijn authen tiek. Overigens wordt eraan herin nerd dat al eerder van Russische zijde is gezegd dat aan de ver vaardiging van de Russische maanfoto's enige retouche is te pas gekomen. Oud-koning Achmed Zogoe gaat bij de rechtbank van Rome een proces aanhangig maken om de vijftig miljoen lire terug te krijgen die hij voor de Ita liaanse inval in zijn land in april 1939 op de Albanese bank had gestort. De Albanese bank werd in 1925 te Rome opgericht maar pas in 1950 werd haar statuut ingeschreven in het register van de rechtbank van Rome. In 1957, toen de bank werd geliqui deerd, bleek er een saldo te zijn van 300 miljoen lire dat onder de aandeelhouders werd ver deeld. De oud-koning kreeg niets. Alle pogingen om het geld terug te krijgen zijn de vroegere koning mislukt, waar op hij besloten heeft de recht bank te verzoeken de aandeel houders te gelasten hem de vijftig miljoen lire terug te be talen. Groot-Brittannië heeft maan dag op de drie-mogendhedencon- ferentie te Genève over een ver bod van kernwapens een nieuwe ontwerptekst ingediend over waarnemers die van speciale vliegtuigen gebruik zullen ma ken om een onderzoek in te stel len naar „niet geïdentificeerde gebeurtenissen" In conferentiekringen is ver nomen dat de ontwerpteksten tot dusver alle vaag waren geweest, maar dat in het nieuwe Britse voorstel, dat door de Verenigde Staten wordt gesteund, de taak van de waarnemers nauwer wordt omschreven. Volgens het Britse voorstel moet het hoofd van de inspectie twee waarnemers aanwijzen. Dit tweetal moet de uitvoering van het vliegplan controleren, de in strumenten bedienen voor het nemen van luchtmonsters, de vlieger instructies geven over de vlieghoogte en rapport uitbren gen bij het hoofd van de inspec tie. De waarnemers mogen geen staatsburger zijn van het land waarin zich „de niet geïdenti ficeerde gebeurtenis" heeft afge speeld. Indien een dergelijke ge beurtenis op Brits gebied of in de Verenigde Staten is waarge nomen, zullen beide waarnemers Russen zijn; indien in de Sowjet- Unie dan zullen de waarnemers twee Amerikanen, twee Britten of een Brit en een Amerikaan zijn. Het land waarboven de inspec tie wordt gedaan, heeft het recht een regeringsvertegenwoordiger in het vliegtuig te laten meegaan „om toezicht te oefenen op de waarnemers". De Russische afvaardiging heeft op dit voorstel gezegd dat de Sowjet-Unie er niet nee kan instemmen dat de twee waar nemers uit één kamp komen, zo werd in conferentiekringen ver nomen. Volgens de Russen moet er uit elk kamp één vertegen woordiger komen, maar de Rus sische afvaardiging heeft toe gezegd dat het Britse voorstel zorgvuldig zal worden bestu deerd. Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft vrijdag in het Zuid- afrikaanse Lagerhuis gezegd dat de regering slechts blanken wil laten deelnemen aan de volks stemming over de vraag of Zuid- Afrika al dan niet een republiek moet worden, omdat „het Britse imperialisme herhaaldelijk de stemmen van niet-blanken ge bruikt heeft om de Afrikaner er onder te houden". Ver woerd legde deze verkla ring af vóór de indiening van een motie die hem toestemming verleent om een wetsontwerp ter regeling van het referendum in te dienen. De motie weid aangenomen. Het K. N. M. I. deelt mede Een weinig actieve depressie op de Golf van Biscaye hield ook het afgelopen etmaal boven West-Eudopa weer een zuid oostelijke stroming in stand. Hiermede hield de aanvoer aan van warme lucht, waarin het kwik in het zuiden en midden van het land tot omstreeks 16 graden opliep. In Westduitsland werden zelfs maxima van 18 graden bereikt. Een zwak front van de de pressie drong in de namiddag tot over het zuiden van het land door, hetgeen met toene ming van de bewolking en enige regen gepaard ging. In de noordelijke provincies bleef het evenwel de gehele dag zonnig. In de onderhavige weerstoestand komt ook de ko mende 24 uur nog geen belang rijke wijziging. Het kwik zal op nieuw tot hoge waarden voor de tijd van het jaar oplopen. De kans op de ontwikkeling van enkele buienwolken neemt hier bij toe, zodat er hier en daar een bui kan vallen. medegedeeld door het- K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Zacht weer. Aanvankelijk zonnige penoden, maar in de middag meer bewol king en ook hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen uuid en oost. WOENSDAG 16 MAART v.m. n.m. Breskens 3.38 4.02 Terneuzen 4.13 4.37 Hansweert 4.53 5.17 Walsoorden 5.03 5.27 MAAN op onder ZON op onder Mrt. 15 6.55 18.44 21.33 16 6.53 18.46 22.48 7.54 8.24

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1