en ide Bouwstaking duurt voort Chroesjtsjef stelt zijn bezoek aan Frankrijk uit Het Hofbal te Stockholm Weer overlevenden gevonden in Agadir Wijziging bepalingen inzake loongrenzen Kort geding bouwconflict i Horn Staking in Nijmegen uitgebreid HEI WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN rdag 12 maart 1960 glazen ee, niet je vol meet je groter, ak ver inderen ndaag? k of pap 'uke M- ihouden ut, meer }fdkwallier rTanxering Dij abonnement: ferneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 en 2510 Nfi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct tl ii MAANDAG 14 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4933 t Ts**ht|ïif daveitlks Uitgeefster N. V. h Firma P. «I. van ue Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»-- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrêa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 unr. Adv. Premier Chroesjtsjef heeft zijn be.zoek aan Frankrijk moeten uit stellen, omdat hij griep heeft. Dit is zondagochtend door radio- Vloskou bekend gemaakt en door het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken bevestigd. Chroesjtsjef werd op 15 maart in Parijs verwacht. Het zal zeven tot tien dagen duren voor de Sowjet-premier hersteld zal zijn. Er zal zo spoe dig mogelijk een nieuwe datum voor het bezoek worden vastge steld. De Sowjet-ambassadeur in de Franse hoofdstad, heeft zaterdag avond de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, hiervan op de hoogte gebracht. Beiden betuigden hun spijt over het onverwachte uit stel. President De Gaulle heeft aan Chroesjtsjef zijn beste wensen voor een spoedig herstel gezon den. Radio-Moskou onderbrak zon dagochtend een hoorspel om het nieuws bekend te maken. De om roeper zei dat het Chroesjtsjef erg speet dat hij zijn bezoek moest uitstellen. Er heerst op het ogenblik veel griep in Moskou. Waarnemers in Parijs merken op. dat het nog niet duidelijk is welke nieuwe datum kan wor den gekozen. De Gaulle zal van 5 tot en met 8 april een officieel bezoek aan Engeland brengen en daarna gaat hij naar de Verenig de Staten voor een officieel be- i zoek dat op 19 april begint en de gehele maand zal duren. In goedingelichte Parijse krin gen gelooft men echter dat het bezoek van 24 maart tot 3 april zou kunnen plaatsvinden, vóór De Gaulle naar Engeland gaat. De vele vluchtelingen uit Oost- europese landen, die met het oog op Chroesjtsjefs bezoek tijdelijk naar Corsica en andere Franse eilanden zijn „verbannen", heb ben het nieuws van het uitstel met misnoegen ontvangen. De hotelhouders, die door de regering worden betaald, toonden zich over het algemeen minder teneerges'lagen. Premier Chroesjtsjef zal zijn komende reis naar Frankrijk maken met een turbineschroef- vliegtuig van het type „Li 18", omdat dit toestel „geriefelijker is en minder lawaai maakt" dan de straalvliegtuigen van het type „Toe 104". Hij verklaarde zelf na zijn recente reis naar Indonesië, dat hij aan de „II 18" de voorkeur geeft. Dit toestel kan, met 80 passagiers, in vijf uur tijcis 3.000 km afleggen. Het is aanzienlijk langzamer dan de „Toe 104", die met zijn beide straalmotoren een snelheid van 900 km per uur haait. Op niet te grote afstanden is de ,,I1 18" echter veel zuiniger en dit toe stel wordt dan ook veelvuldig op luchtlijnen in de Sowjet- Unie en andere communistische landen gebruikt. Laat Uiv fiets steeds paraat staan Het stakingscomité van de megenl stopgezet, bouwvakarbeiders in Nijmegen J Op dit miljoenen werk waren heeft zaterdagmorgen de staking sinds vrijdag 200 bouwvakarbei- uitgebreid. Sinds zaterdagmor- j ders werkzaam, zodat de staking gen zijn de werken aan de me- in Nijmegen nu ruim 600 man be- dische faculteit der Radboud- treft. stichting (universiteit van Nij-j Vrijdagavond heeft St. Joseph I de afdeling Nijmegen van de Ka- j tholieke bouwvakarbeidersbond I vergaderd. Er is besloten de j steunactie op touw te zetten. De niet-stakende bouwvakarbeiders zullen daarin wekelijks 'n steun- penning geven voor de stakende arbeiders, zodat de uitkeringen enigszins verruimd kunnen wor- I den. Het bal van hel jaar in Stock holm, dat officieel gekenschetst is als een besloten danspartij voor jonge mensen, is zaterdag avond in het koninklijk paleis te Stockholm gehouden. Hot feest is door koning Gustaaf Adolf van Zweden georganiseerd ter ere van zijn drie oudste kleindoch ters, de prinsessen Margerethc, Brigitta en Désirce, die resp. 25, 23 en 21 jaar zijn. Tot de genodigden behoorden, behalve vele telgen uit Europese vorstenhuizen, ongeveer 220 le den uit de hogere Zweedse krin gen. Onder de vorstelijke gasten bevonden zich vier troonopvol- In de inheemse wijk van Aga dir heeft men zaterdagmorgen vroeg weer een overlevende on der het puin vandaan gehaald. Het was een Marokkaanse auto monteur, die in zijn benarde po sitie geen honger heeft gehad, omdat hij zo gelukkig geweest is vlak bij een voorraadje levens middelen bedolven te raken. Nog vijf Marokkanen, drie vrouwen en twee mannen, zijn zaterdag uit de puinhopen in Agadir bevrijd. Daarmee is het totaal overlevenden van de ramp dat in de afgelopen vijf dagen werd gevonden, gestegen tot 21. Het hoofdkwartier van de red dingswerkzaamheden in Inezga- ne bij Agadir is meegedeeld dat nog twee vernielde dorpjes zijn ontdekt. In de in totaal zes ver nielde dorpjes in het Atlasge bergte zijn 500 tot 600 mensen omgekomen. Er zijn meer dan 2.000 daklozen. Bij verkenningsvluchten bleek dat de grond zich geopend had als een enorme kaak om de dorpsbewoners bij dozijnen te verzwelgen. Reddingsploegen van het leger brengen thans de gewonden over naar een ziekenhuis bij Agadir. 279 DODEN IN BERGDORPJES In de vernietigde bergdorpjes in het gebied van Agadir zijn bij de aardbeving van 29 fe bruari 279 mensen omgekomen en 144 gewond. Er bestaat geen enkele wegverbinding met deze dorpjes die 700 meter hoog lig- CHESSMAN GEEFT HET NOG NIET OP Chesmans advocaat Davis heeft vrijdagavond verteld dat de ter dood veroordeelde beslo ten heeft toch niet in zijn exe cutie op 2 mei te berusten. „Op grond van een basis argument" zou men de komende weck een nieuwe juridische manoeuvre be ginnen om uitstel van executie te krijgen. Davis zei Chessman van de waarde van zijn nieuwe argument te hebben kunnen overtuigen zodat deze zijn be rustende houding had laten varen en toestemming voor een nieuwe actie had gegeven. DE „PIONIER 5". De Britse radiotelescoop van Jodrell Bank heeft zondagmiddag het contact met de „Pionier 5" hersteld. De Amerikaanse zonne- satelliet bevond zich toen op 560.000 km van de aarde. De sei nen die de „Pionier 5" uitzond nadat Jodrell Bank de zender had ingeschakeld, waren zeer duide- Hjk. gen. Boeren die konden ont snappen, hebben het eerst alarm geslagen. Vervolgens zijn per heli kopter reddingsploegen naar de onheilsplaatsen gebracht. Ver der zijn per muilezel medica menten en levensmiddelen aan gevoerd. SCHANDAAL VAN AGADIR? „Kan men nu spreken van een schandaal van Agadir?". Zo vroeg zich het Parijse dagblad Paris-Jour zaterdag af, in zijn conclusie bijgevallen door l'Auro- re. De beide bladen wijzen op het plotselinge besluit van 4 maart j.l., toen kroonprins Moelai Has san van Marokko als leider van de operaties in de rampstad Aga dir alle reddingswerkzaamheden liet stopzetten, terwijl in de vol gende dagen nog verscheidene slachtoffers gered bleken te kun nen worden. l'Aurore vraagt: „Heeft de Marokkaanse regering in haar jeugdige onervarenheid wel al het mogelijke gedaan om zoveel mogelijk slachtoffers te redden? Heeft zij haar Franse en andere internationale helpers wel bijge staan en heeft men soms niet enige wrevel getoond ten op zichte van het buitenlandse hulp betoon?" gors, t.w. kroonprins Harald van Noorwegen, kroonprins Constan- tijn van Griekenland, prinses Beatrix en prinses Margrethe van Denemarken. Vorstelijke gasten waren voorts o.m. de prinsessen Sophie en Irene van Griekenland, prinses Astrid van Noorwegen, prinses Irene van Nederland, ex- koning Simeon van Bulgarije cn een aantal Duitse prinsen. Paleisfunctionarissen hebben er c.e nadruk op gelegd, dat het feest er een is, zoals elke andere grootvader zijn kleindochters en hun jonge vrienden en kennissen zou kunnen bereiden. Om die re den zijn vertegenwoordigers van de pers niet tot het feest toege laten en zijn geen officiële bij zonderheden over het feest ver strekt. Niettemin zijn journalisten uit vele landen naar Stockholm ge lokt door geruchten over moge lijke vorstelijke verlovingen. In welingelichte kringen in Stock holm is men evenwel van gevoe len. dat vorstelijke romances op het hofbal niet de fase van de verloving zullen bereiken. Een uur vóór de aanvang van het bal werd een groepsfoto ge maakt van de vorstelijke geno digden. Voor de foto hadden 27 koningen, koninginnen, prinsen en prinsessen zich gegroepeerd rondom het Zweedse vorsten- naar. Toen dit gebeurd was arriveer den de Zweedse gasten en begon tegen half negen het feest met champagne-cocktails. De balzaal was rijkelijk met bloemen ver sierd. De dansmuziek werd ver zorgd door een orkestje van vier man onder leiding van Arvid Sundin, die reeds vaker op ko ninklijke partijtjes is opgetreden. Te half elf begaven de geno digden zich naar de Karei de Elf dezaal voor het souper. Daar werden zij verdeeld over een aan tal tafels met een Zweedse prin ses aan het hoofd van elke tafel. De oudere generatie soupeerde in een afzonderlijk vertrek, waar de Zweedse koning gewoonlijk kabinetsvergaderingen presi deert. In dit vertrek zat koningin Frederika van Griekenland naast koning Gustaaf Adolf, koningin Louise naast prins Fried rich van Sachsen-Coburg-Gotha. 'n broer van prinses Sibylla, de moeder van de drie Zweedse prinsessen. In de Karei de Elfdezaal nam prinses Margaretha van Zweden de honneurs waar aan de zijde van kroonprins Harald van Noor wegen. Aan de andere tafels be vonden zich prinses Brigitta en kroonprins Constatijn van Grie kenland, voorts prinses Désirée en prins Maximiliaan van Beie ren, prinses Margarethe van De nemarken en de hertog van Kent, prinses Astrid van Noorwegen en prins Mortiz van Hessen, prin ses Beatrix en ex-koning Simeon van Bulgarije en prinses Alexan dra en prins Ludwig van Baden. Prinses Irene zat naast graaf Bertil Bernadotte, een zoon van wijlen graaf Folke Bernadotte. Prinses Sophie van Griekenland was gezeten naast graaf Ferdi nand von Bismarck. Eisenhower na topconferentie naar Portugal. President Eisenhower heeft 'n uitnodiging aanvaard van de Por tugese regering om na afloop van de Parijse topconferentie in mei, een bezoek aan Portugal te brengen. Dit is zaterdag door de Portugese ambassadeur in Was hington bekend gemaakt. AARDBEVING IN MACEDONIË. In een plaatsje bij Tetovo in Macedonië is een vrouw omgeko men en zijn verscheidene mensen gewond door een aardbeving. In Tetove stortte een textielfabriek in waarbij 23 arbeiders gewond raakten. Ook in Gostivar werd schade aangericht evenals in ver schillende plaatsen in Zuid-Ser- vië. Stakers te Amsterdam wachten op uitbetaling Bij de drie bouwvakarbeiders- bonden te Amsterdam zijn nu in totaal een vijfduizend stakers ingeschreven. Vrijdagochtend is in het ge bouw van het St. Elisabeth-pa- tronaat in Amsterdam het centraal aanmeldingslokaal voor ongeorganiseerde stakers geopend, waar de uniebonden centraal de uitbetaling aan hen verrichten. -fa De foto toont de drukte van stakers welk.z vrijdag voor dit lokaal heerste. (Advertentie.) salons j'obbrt" <U knpptf b«l apai+t craW ovarii 16 brwwtnjjfroat 9 Imouzoo individuele hacrverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. door onze buitenlandse contac ten, zijn wij volledig georiënteerd op de nieuwste haarmode: ligne „duo", dezer dagen te parijs ge lanceerd. In de door een aardbeving ver woeste stad Agadir in Marokko zijn in de afgelopen vijf dagen een en-twintig mensen levènd onder het puin vandaan ge haald. -sY Deze foto toont een kleer maker en zijn zoon, die na acht dagen uitermate verzwakt, doch levend en wel hun redding mochten beleven. In het voorlopig verslag van de vaste commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid uit de Tweede Kamer over het wets ontwerp wijziging bepalingen in zake loongrenzen wordt medege deeld dat van meer dan één zijde de late indiening van het wets ontwerp werd betreurd. De in het wetsontwerp voor gestelde wijzigingen omvatten wijziging van de ziektewet, de invaliditeitswet, de werkloos heidswet, het ziekenfondsenbe- sluit en de wet van 21 december 1950 Stbl. K 590, tot uitbreiding van de toepassing van het zie kenfond: onfcesluil.' Verscheidene leden spraken van een te late in diening. Zij spraken hierover hun ernstige bezorgdheid uit. L 3„e leden zouden liet op prijs .stellen, een uiteenzetting: te ont vangen van de omstandigheden, waaraan deze toedracht ware te wijten. verscheidene leden zouden gaarne met cijfers zien toege- hcht op welke wijze men ten aanzien van de loongrens per 1 januari 1960 tot het bedrag van 7450 is gekomen. Noch in het advies van de S.E.R., noch in het wetsvoorstel hadden zij enige be rekening van dit bedrag aange troffen. Voorts- zouden deze leden gaar ne vernemen, hoe groot de toe name van het aantal verplicht verzekerden zal zijn, indien de loongrens per 1 januari 1960 tot 7450 wordt verhoogd. Vele leden stelden vast, dat de voorgestelde verhoging corres ponderend met de verhoging van de premiegrens per 1 januari 1960 niet wederom verhoogd is moeten worden, blijkens het kon. besluit van 19 november 1958, st'o. 507. Alleen deze aansluiting reeds wettigde huns inziens het vermoeden, dat de voorgestelde verhoging der loongrenzen op redelijke wijze zal zijn berekend, al was ook hun het achterwege blijven van enige uiteenzetting hieromtrent opgevallen. Deze leden schaarden zich achter het van andere zijde ge dane verzoek om nadere toe lichting, inclusief becijferingen, ook vanwege het bijzondere be lang, dat aan een nauwkeurige verantwoording van de per 1 januari 1960 te bepalen grens zal dienen te worden gehecht, indien deze grens de grondslag zal vor men van toekomstige automati sche verhoudingen en veriagin gen. Deze leden zouden gaarne ver nemen, of de regering verwacht, dat hetgeen zij redelijk zou den achten dezelfde grens aanvaard zal worden voor de vrij willige ziekenfondsverzekering. Aanslagen beraamd op president Soekarno en stafchef Nasoetion. De Indonesische minister van Voorlichting Maladi heeft zon dagavond in een mededeling over de radio bekend gemaakt, dat 'n ondermijnende organisatie doen de is geweest, plannen te bera men om president Soekarno on de minister van de nationale de fensie, stafchef Nasoetion, te ver moorden. Zoals bekend, heeft Soekarno onlangs het Indonesische parle ment op non-actief gesteld, het geen enige dagen later werd ge volgd door een beschieting uit de lucht van het paleis van de pre sident te Djakarta. De Staat der Nederlanden en het College van Rijksbeanidde- laars zowel als de leden van dat college persoonlijk waren zater dag in kort geding gedagvaard voor de president van het Haag se rechtbank, jhr. mr. G. Witsien Elias. De dagvaarding werd door mr. J. Zonderland uitgebracht voor vijf aannemersverenigingen, het Instituut van Aannemers Groot bedrijf en de N. V. Dura te Rot terdam. Geëist werd een verbod om aan de goedkeuring ener nieuwe col lectie ve arbeidsovereenkomst die voorwaarde te verbinden, dat de daarin overeengekomen loons verhoging van vijf procent niet zal mogen worden doorberekend in de prijzen van lopende werken op grond van de risicoregelingen der bouwcontracten. Regering en Rijksbemiddelaars stellen zich op het standpunt, dat tijdens onderhandelingen over 't afsluiten van de C. A. O. voor het bouwbedrijf de voorwaarde van loonsverhoging op grond van verhoogde productiviteit en due zonder doorberekening in de prijzen moet zijn geweest. Jhr. mr. G. Witsen Elias wend de een laatste poging aan om de partijen in het kort geding rond het bouwconflict tot elkaar te brengen. Hij stelde aan de Lands advocaat, jhr. mr. G. van dei- Does, de vraag op grond van ar tikel 19 van de wet op de rechter lijke organisatie, of hij nog zou kunnen beproeven een schikking te verkrijgen. De president zeide dat deze procedure een eigenaardig juri disch geschil is tussen de werk gevers en dé overheid en dat daarbij de werknemers besloten hebben tot staking, hetgeen tot een nationale calamiteit kan lei den voor Nederland. Daarom wil de de president cliënten beider zijds verzoeken nogmaals te be proeven tot een schikking te ko- 1 men. Hij zeide daarbij, over de kwes- i tie nog geen oordeel te hebben en dat de partijen geen van beidé op j dit moment zekerheid hebben het geding te winnen. Het is echter 'zijn inziens wenselijk dat tot een compromies wordt gekomen. Mr. Van der Does antwoordde hierop, dat mogelijkheid tot schikking van de zijde van zijn cliënten berust op de beginselen van het regeringsbeleid. Hij wil de dit echter wel bespreken. Naar mening van mr. Zonder land zijn zijn cliënten zeker tot een schikking bereid, zoals steeds is gezegd. De president schorste daarna de zitting voor onbepaalde tijd. Bij hervatting van i! - zitting las mr. Van der Does de volgen de verklaring voor: „Mij is opgedragen het volgen de mede te delen: De regering ziet geen aanleiding op het voor stel van de president in te gaan. Zij verwijst naar de verklaring, die in de Tweede Kamer j.l. don derdag bij monde van minister De Pous is afgelegd". De president bepaalde hici r.a voorlopig het vonnis op a.s- woensdag. Aanhoudend voorjaarsweer. De afgelopen dagen heeft een zuidwestelijke stroming in de i hogere luchtlagen warme lucht van Oceanische oorsprong naar West-Europa getransporteerd, i Dank zij de zonneschijn kon de I temperatuur hierin tot uitzonder lijk hoge waarden voor d" tik Van I het jaar oplopen. Vooral zondag steeg het kwik landinwaarts in ons land tot 15 a 17 graden. Min der zacht voorjaarsweer was het vlak aan zee waar de tempera turen bij 11 tot 13 graden bleven steken. Een aangename factor was de zwakke wind, een gevolg van de geringe luchtdrukver- schillen boven West-Europa. Zaterdagmiddag ontwikkelden zich ten gevolge van de sterke verwarming zelfs hitte-onweders die in verscheidene delen van het land kort maar hevige regen- en zelfs hagelval veroorzaakten. De wat stabielere opbouw van de lucht verhinderde de ontwikke ling van buienwolken zondag middag. I Boven de Golf van Biscaye be- I vindt zich een gebied van lage luchtdruk, waarvan een bijbeho rend front met meer bewolking en enige regen over Frankrijk naar het noorden opdringt. Het regengebied zal ons vermoede lijk niet voor hedenavond berei ken, maar wel zal er wat meer bewolking zijn dan zondag. Het voorjaarsweer duurt niettemin voort. Arrestaties in Frankrijk Bij het onderzoek naar de ont sporing van de „ParisCote d'Azur"-express heeft de Franse politie tot op heden een vijftien tal leden van het Algerijnse be vrijdingsfront opgespoord. In to taal zijn in de afgelopen drie da gen 500 Algerijnen in Lyon en omgeving ondervraagd. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Later meer bewolking. Aanvankelijk weinig, maar later meer bewolking. Weinig of geen regen. Zacht weer. Over wegend matige wind tussen zuid oost en oost. DINSDAG 15 MAART v.m. n.m. Breskens 3.05 3.27 Terneuzen 3.40 4.02 Hansweert 4.20 4.42 Walsoorden 4.30 4.52 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 14 6.57 18.42 20.18 7.26 15 6.55 18.44 21.33 7.54 16 6.53 18.46 22.48 8.24

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1