Rechtszaken BEURSOVERZICHT AMSTLEVEN levensverzekering Tweede Kamer Franse socialisten over Algerië Het keizerlijke hof van Teheran Vrijdag 11 maart I960 DE VRIJE ZEEUW Slachtoffers door hevige regens in Brazilië .WEGENBOUWERS OVER HET BOUWCONFLICT AARDBEVING IN PERU minister van zorgzaamheid straalt van trots... TREINONGELUK DOOR SABOTAGE? VRAGEN OVER ZUIVELPRODUKTEN WAPENSMOKKEL ONTDEKT IN ZUID-BELGIE Japans morganatisch huwelijk WEER EEN DODE IN CATO MANOR DE STAKING IN HOLLYWOOD NIEUWE ATOOMMOTOR VOOR DUIKBOTEN BRIDGE Zeer vast voor internationale waarden GOEDKEURING VOOR BELGIES KONGO-POLITIEK Beursindices ACTIE 4 MAAL ZN 100 stuks vee in vlammen omgekomen. Te Lollum, in Friesland, is woensdagavond omstreeks 10 uur door een onbekende oorzaak de boerderij, bewoond door de 80- .jarige veehouder J. Tullener en diens zoon en dochter, tot de grond toe afgebrand. DRIE MAROKKANEN BEVRIJDEN ZICHZELF CHESSMAN CHINA EN DE ATOOMBOM Pagina 7 Vervolg van pagina 1 Interpellatie over de staking: in de bouwnijverheid. Hierna kwam aan de orde de interpellatie van de heer Van Mastrigt CH) over de staking tn de bouwnijverheid. Achter de regeringstafel heb ben plaats genomen de minister president, de ministers van Eco nomische Zaken, van Sociale Za ken en Volksgezondheid, van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, van Justitie, van Defensie en de staatssecreatris van Socia le Zaken. De interpellant merkt op. dat er sinds de bevrijding geen geor ganiseerde staking meer is ge weest. Er moet dus wel iets ern stigs aan de hand zijn. De werk nemers wensen vastlegging van hun rechtspositie in een nieuwe C.A.O. De werkgevers weigeren die C.A.O. te ondertekenen, be, halve de Christelijke bond. De aannemers kunnen niet in stemmen met het prijsbeleid der regering. De oorzaak der staking be weegt zich op het vlak van dit beleid. Er moet samenspel zijn tussen overheid en bedrijfsleven. Spreker vraagt of de regering bereid is de Kamer in te lichten over de gang van zaken, die tot het conflict heeft geleid. Bij de invoering der gediffe rentieerde loonpolitiek kon wor den voorzien, dat er problemen zouden rijzen. Waren de ondernemers op de hoogte van het standpunt der regering inzake de doorbereke ning van verhogingen? Tenslotte vraagt spreker wel ke stappen de regering heeft on dernomen om het conflict te voorkomen. De regering antwoordt. De minister van Economische Zaken, de heer De Pous, beant woordt de vragen van de heer Van Mastrigt. Spreker deelt mee. dat bemid delingspogingen in het bouwcon- fliet niet tot resultaten hebben geleid. De regering is tot de volgende tegemoetkomingen aan het bouwbedrijf bereid geweest: 1. Er wordt van het bouwbedrijf geen prijsverlaging verlangd, een verlaging die. gezien de hoogte van de produktiviteits- stiiging, bij andere bedrijfs takken wèl aan de orde zou zijn gesteld. 2 De verlaging van de vorstver- letpremie tot een maximum van drie procent behoeft voor de onderhanden zijnde werken niet aan de oodrachtgever te worden doorgegeven. Sv- In bepaalde gevallen, met na me bij de onderhanden zijnde werken die op 1 september nog niet zijn voltooid en die derhalve momenteel nog in het beginstadium verkeren, mag onder zekere voorwaar den gehele of gedeeltelijke doorberekening geschieden. Woensdag heeft de minister nog een nieuw voorstel ontvan gen van bepaalde werkgevers organisaties. Dit. voorstel komt er, naar de minister meedeelt, op neer dat de aannemers volledig hun rech ten en plichten, voortspruitende uit de aannemerseontracten handhaven, zowel wat de kosten stijgingen als de kostendalingen hetreff. Daarnaast zou dan de vorstverletpremie, die nu tien proeent bedraagt, gedurende één jaar. namelijk van 1 juli 1960 tot I juli 1961, op nul procent woe den vastgesteld. Dit voorstel is voor de regering onaanvaard baar. Een oplossing van bet conflict moet passen binnen de door de regering vastgestelde richtlijnen voor het loon- cn prijsbeleid. De door hem geformuleerde tege moetkomingen moeten worden beschouwd als het uiterste waar toe de regering binnen het kader van die beleidsrrchtliinen meent te kunnen gaan. Elke verdere stap zou inhouden dat de grond slagen van de prijs- en loonpoli tiek worden verlaten. Een derge lijke houding van de regering zou onverantwoord zijn ten op zichte van het overige bèdrijfs- Jeven. waar grotere en kleinere ondernemingen niet slechts be reid zijn geweest do richtlijnen betreffende de doorberekening volledig na te leven, doch ook in een groot aantal gevallen tot prijsverlaging over te gaan. Aan het slot van zijn rede spreekt de minister de hoop uit dat de Ka mer zich achter het beleid der regering zal scharen. De vergadering duurt voort. ontstaan. Over de ^gegevens erin is hij versteld. Nu de regering "dit prijsbeleid heeft uitgestippeld, tot stand ge komen in overleg met het be drijfsleven, is er götn andere mo gelijkheid dan dit beleid voort te zetten. Ook de bouWondernemin- gen zullen zioh moeten richten naar het loon- en prijsbeleid. Met het standpunt, dat de regering heeft ingenomen Caat hij geheel akkoord en hij ver- trauwt, dat de regering het zal handhaven. De heer Baart Arb.) bespreekt het moment der interpellatie. Het ware z.i. beter geweest als ze in het begin der week was gehou den, met het oqg op de huurwet ten. Wanneer verlaging van de vorstverlet premies^ mogelijk is, waarom moet die dan -de werk gevers ten goede komen en niet de werknemers. Ontroerend acht hij het. dat er nu een bedrijfstak is. die alles wat er aan produkti- viteitsstijging was. doorgaf. Het betoog van de minister was z.i. sterk, maar de conclusie was zwak. Spreker vraagt zich af of de minister niet wist dat de Kamer achter zijn beleid stond. Hij ziet niet in, dat de interpel latie 's ministers positie heeft versterkt. De heer Andriessen (KVPf zegt het conflict in hoge mate te betreuren. Het aanvaarden van eeri motie van goedkeuring lijkt hem niet iuist met het oog op consequenties. Sprekers fractie is van mening, dat dp regering haar loon- en prijsbeleid omwille van het bouw bedrijf niet kan prijsgeven of verzwakken. De heer Oud (VVD) verklaart, dat zijn gehele fractie volkomen staat achter het beleid zoals het door de regering is gevoerd. Hij betreurt het conflict. Het betoog was naar zijn oordeel een sterk betoog. Hij merkt op, dat de cen trale organisaties achter het be leid der regering stonden. Z.i. was het beleid een goed beleid. De heer Bruins Slot AR) zegt dat de zin van deze interpellatie is. dat de regering zich in de Kamer kan uiten over het con flict en dat het Nederlandse volk kan zien hoe de Kamer ten op zichte van het regeringsbeleid staat. Door het woord van de minis ter is spreker volkomen bevre digd. Naar zijn oordeel moet het conflict dat hij een afschuwe lijke zaak acht omdat het de wo ningnood betreft zo spoedig mogelijk beëindigd worden. Hij is verheugd over de houding der regering. Hij betreurt het dat de •ondernemers hun strijd tegen de regering uitvechten ten koste van de arbeiders. Minister De Pous merkt op, dat in nieuwe contracten geen doorberekening van loonsverho ging mag geschieden. Het standpunt der centrale or ganisaties is, dat de risico-rege ling inzake vorstverlet géén l eden is om doorberekening toe te staan. De tegemoetkomingen, die de regering heeft gedaan moeten z.i. redelijk en rechtvaardig worden geacht. Ze passen in het prijsbe leid zoals zij dat voert. Het bedrag van de 3 vorst- vorletpremie is op jaarbasis 24 miljoen en voor de onderhanden zijnde werken de helft daarvan. De minister verklaart zich bij zonder geschraagd te gevoelen door de houding der Kamer. Over het standpunt, dat in deze Kamer wordt ingenomen, is geen enkele twijfel-mogelijk. De minister zegt te hopen, dat hij geen wettelijke maatregelen zal nodig hebben. Het is voor hem en voor de regering geen' prestige-zaak. Verder overleg kan niet nieuwe concessies inhouden, verklaart hij. De minister zegt tenslotte de mogelijkheid open te houden voor een gesprek, dat zal plaats hebben. Na hei antwoord van de minis ter klinkt applaus. Vele leden gaan minister De Pous de hand drukken. De Voorzitter dankt namens de Kamer voor de verstrekte inlich tingen en sluit de vergadering. In te Rio de Janeiro ontvangen radioberichten wordt gemeld dat tenminste 43 personen het leven hebben verloren tengevolge van hevige slagregens, die boven de meeste Braziliaanse kuststaten zijn gevallen. Er zijn ook duizen den daklozen. Gezwollen rivieren hebben bruggen weggeslagen, wegen overstroomd en spoorwegverkeer ontwricht. Er is volgens deze be richten grote schade aangericht. Op een gistermiddag te Utrecht gehouden telegrafisch bijeengeroepen algemene verga dering van de Nederlandse Ver. van Wegenbouwers heeft de ver gadering zich in haar geheel achter het standpunt van het hoofdbestuur gesteld, dai geen afstand kan worden gedaan van liet recht, niet de opdrachtgever de lopende «erken af te rekenen op basis van de in de contracten voorkomende risicoclausule. De vergadering sprak haar verontwaardiging uit over wat zij noemde „de onelegante wijze" waarop het college van Rijksbe middelaars de c.a.o. voor het bouwbedrijf wil doen invoeren, namelijk goedkeuring alleen voor na 1 maart van dit jaar nïeuwbe- gonnen werken, terwijl voor lo pende werken de aannemer slechts de nieuwe c.a.o. zou mo gen toepassen bij afzonderlijke dispensatie, die alleen gegeven zal worden door het college van Rijksbemiddelaars, indien de aannemer afstand van zijn rech ten doet. De vergadering ging akkoord met het besluit van het hoofdbe stuur om het college van Rijks - bemiddelaars in kort geding te dagvaarden. „De Franse socialistische partij herhaalt, haar overtui ging dat een oplossing voor het Algerijnse drama door een overwinning van de wapens alleen, niet kan worden be reikt", zo heeft het bureau van de partij in een communiqué bekendgemaakt. Gezegd wordt dat de partij reeds lang geleden haar standpunt uiteenzette over de noodzakelijkheid van een staken van het vuren en de on misbare waarborgen voor een werkelijk vrije volksraadple ging, zonder welke er geen echte zelfbeschikking en duur zame vrede zullen zijn. „Zij is van mening dat vóór het staken van 't vuren tweeër lei onderhandelingen noodzake lijk zijn, namelijk over het be ëindigen der vijandelijkheden (niet te verwarren met over gave) en over de waarborgen voor het uitoefenen van het zelfbeschikkingsrecht. Maar even vanzelfsprekend als het is dat de onderhande lingen over een staken van het vuren worden gevoerd met degenen die strijden, is het van belang dat over de waarborgen voor "het zelfbeschikkingsrecht wordt gesproken met de ver tegenwoordigers van alle cate gorieën der Algerijnse bevol king, omdat dit een kwestie is die allen aangaat die geroepen zijn aan de stemming deel te nemen. De partij is ervan overtuigd, dat, als dit tweeërlei overleg zal worden geopend, het moge lijk zal zijn dat men binnen niet al te lange tijd zal komen tot een staken van het vuren en het herstel van de vrede in Al gerië", aldus de partij die zegt „bij de huidige geestesverwar- ring aan de belangrijkste ele menten van haar Algerijnse po litiek te willen herinneren". Een aardbeving in het zuiden van Peru heeft woensdagavond volgens de eerste berichten één mensenleven geëist. Zeventwin tig personen hebben verwondin gen opgelopen. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers gro ter zal blijken te zijn. Het 'epicentrum lag in het dorp Andahua, 130 kilometer ten noordoosten van Arequipa. In kringen die nauwe betrek kingen met het keizerlijke hof te Teheran onderhouden, is donderdag vernomen dat art sen er zeker van zijn dat kei zerin Farah eind oktober of begin november een kind ver wacht. Het hof heeft officieel nog die al in 1949 zijn vader op- gebeurtenis bekendgemaakt maar verwacht wordt dat dezer dagen een communiqué zal worden uitgegeven. Het huwelijk van de Sjah en keizerin Farah werd op 21 de cember van het vorige jaar ge sloten. De Mohammedaanse schrift geleerden bidden thans dat het kind van het mannelijke ge slacht zal zijn. Indien de keize rin een dochter krijgt, is het probleem van de opvolging niet opgelost want de Perzische grondwet bepaalt dat de troon opvolger een zoon moet zijn van de regerende vorst. De Moham medaanse traditie staat niet toe dat de grondwet zodanig In een nota van ilc «erkgroep w°rdt gewijzigd dat ook doch- bouwkosten van tic Sociaal-Eco- noniische Raad is becijferd dai in de periode 1953195T de bouw kosten met ca 35 toenamen. De materiaalkosten namen met 16 a 20 toe. Aangezien de materiaaiqquota 63 ri- bedraagt, wordt hierdoor volgens het rap port van de totale houwkosten- siijging ad 35 slechts ca 10 a 13 verklaard. Op dezelfde wijze wordt berekend dal de stijging van de lonen per manuur, zonder rekening te houden met de ont wikkeling van de produktiviteit, de totale bouwkosten met 12 heeft doen toenemen. Te acht uur werd de vergade ring heropend. De heer Korten- horst presideert. De heer Van Mastrigt (CH) uit zijn dankbaarheid voor de uit eenzetting van de minister, wel ke hij van groot helang acht. Door dit antwoord is voorkomen, dat legendevorming zou kunnen ters van de Sjah de regerende vorst mogen opvolgen. Zoals bekend, is de Sjah in 1939 gehuwd met een zuster van de toenmalige koning Faroek van Egypte, prinses Fawzia. In dit huwelijk dat na negen jaar door echtscheiding werd ont bonden, heeft keizerin Fawzia de Sjah één dochter geschon ken. prinses Sjahnaz. Het huwelijk dat de Sjah in 1951 met de huidige prinses So- raja sloot, bleef kinderloos en werd in 1958 ontbonden. Het dynastieke probleem voor het Perzische vorstenhuis weegt des te zwaarder omdat de Sjah, die al in 1841 zijn vader op volgde. nog niet officieel is ge kroond omdat de grondwet daarvoor als voorwaarde stelt dat hij zijn opvolger aan het volk heeft voorgesteld. (Adv.) Het is een goede bewinds man voor zijn gezin. Een vroeg afgesloten verzeke ring bij Amstleven valt zeer voordelig uit. En hij profiteert bovendien van extra belastingaftrek. Door vakkundige en vertrouwt de voorlichting van Amstleven bent u zeker de juiste levens verzekering af te sluiten. Niet te hoog. waardoor de verplich tingen uw genoegens In de weg zouden staan, niet te laag, opdat u later over vol doende geld beschikt. De veronderstelling dat de ontsporing van de sneltrein Parijs-Lyon-Marseitle maandag nacht aan sabotage te wijten zou zijn, schijnt bevestiging te gaan vinden. Bij het onderzoek heeft men namelijk geconsta teerd dat er bouten vaq de railsverbindingen: waren losge draaid. De ontsporing heeft, zo als gemeld, slechts verwonding van enkele reizigers tengevolge gehad. In verband met de aanslag op de trein zijn woensdagmiddag in het gebied van Serczin-du-Rhöne dertien Algerijnen voor onder vraging duor de politie van Lyon aangehouden. Het Tweede Kamerlid de heer Egas heeft aan de minis ter van Landbouw en Visserij de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is de minister bereid, de Kamer een inzicht te verschaf fen in de oorzaken van de hui dige zeer hoge aanvoer van melk? 2. Kan de minister voorts mededelen waardoor de scher pe daling van de prijzen van zuivelprodukten veroorzaakt is? 3. Welke verwachtingen heeft de minister van de afzet mogelijkheden van zuivelpro dukten in de komende maan den? 4 Wat denkt de minister te doen om aanbod en vraag beter op elkaar af te stemmen? 5. Hoe is de ontwikkeling in de andere E.E.G.-landen en is in het kader van het gemeen schappelijk landbouwbeleid een verbetering van de zuivelmarkt te verwachten? fn samenwerking met de Ita liaanse en Franse politie zijn de Belgische autoriteiten woensdag op het spoor gekomen van een organisatie, die ten behoeve van de Algerijnse opstandelingen handvuurwapens in Italië aan kocht. De Belgische politie heeft vijf arrestaties verricht, onder wie enkele Italianen. De wapens werden uit Italië, waar de vuurwapens zonder formaliteiten konden worden gekocht, per auto naar België gesmokkeld. De Algerijnse activiteit in België, waarover enkele maan den geleden al berichten in de Belgische pers verschenen, zijn donderdag verder in de belang stelling komen te staan door de moord op een Algerijnse stu dent in Brussel. Hij werd bij het verlaten van zijn woning in Elsene neergeschoten. Aange nomen wordt, dat het een wraakneming is van het Alge rijnse bevrijdingsfront, omdat, hij zou hebben geweigerd het lidmaatschap van de organisa tie te betalen. Prinses Suga, de jongste en knappe dochter van keizer Hi- rohito van Japan, is donderdag ochtend in het huwelijk getre den met de Tokiose bank employé Hisanaga Sjimazoe, een afstammeling van oude Ja panse adel. Met dit morgana tisch huwelijk volgde de 21-ja- rige prinses het voorbeeld van haar broer kroonprins Akihito en haar drie zusters. De heer en mevrouw Sjimazoe, wier hu welijk in een villa buiten de stad werd gesloten, zullen in een voorstad van Tokio in een westers huis gaan wonen. Bij een van de geregelde speur tochten van de Zuidafrikaanse politie in Cato Manor, een door Afrikanen bewoonde plaats in de buurt van Durban, die ten doel hebben het clandestien vervaar digen van sterke drank tegen te gaan, verzette een neger zich, die werd aangehouden omdat hij geen identiteitspapieren bezat. Er ontstond een gevecht, waarbij de neger in de schouder en de rug werd geschoten. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, doch bij aankomst aldaar bleek hij overleden te zijn. De inspecteur van politie, die de leiding had van de speurtocht, die de gehele dag duurde, verklaarde dat in totaal 55 Afri kanen waren aangehouden. Twee hunner zijn later vrijgelaten. In januari j.l. zijn negen Zuid afrikaanse politiemannen, die betrokken waren bij een derge lijke speurtocht naar heimelijk gestookte sterke drank, door een woedende menigte Afrikanen, die door negerinnen waren opge hitst, gedood. In juni 1959 deden zich om dezelfde reden moeilijkheden in Cato Manor voor, waarbij vier negers het leven verloren. De staking van de filmacteurs in Hollywood, waarbij zich dins dag ook de toneelknechten aan sloten, heeft woensdag ook steun gekregen van Amerika's grootste arbeidsorganisatie, de federatie van het arbeidscon- gres der industriële organisa ties. President Meany van de federatie betuigde zijn steun in een telegram aan filmster Ro nald Reagan, voorzitter van het gilde der filmacteurs. Ondervoorzitter Charles Bo ren van de vereniging van pro- duktieleiders zei op een pers conferentie een staking van lange duur te verwachten, waar uit de Franse, Duitse, Britse en Italiaanse filmindustrie veel voordeel kon trekken en waar door Hollywood een geduchte klap zou krijgen. BELASTINGFRAUDE Wegens het doen van valse aangifte voor de inkomstenbelas ting over de jaren 1955 en 1956, waardoor hij 4300 te weinig aan belasting hetaald zou heb ben beeft de Haarlemse recht bank de 66-jarige oud-firmant van een loodgietersbedrijf te Haarlem, W. B. H. van Z„ ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. Verdachte was in het loodgietersvak werk zaam en zijn vrouw dreef een sigarenzaak. Van de inkomsten van de sigarenwinkel gaf hij in 1955 6000,te weinig op en in 1956 7000,De verdachte ver nietigde inkoopfacturen en deed onjuiste boekingen in de boek houding. De 49-jarige toneelschrijver W. J. van den B. uit Beverwijk die de inkomsten uit auteursrechten van heropvoeringen van toneel stukken niet aan de belastingen opgaf en de jaren 1956 en 1957 2300,te weinig aan belasting had betaald werd wegfens het doen v?n on-juiste aangifte ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maan<i met een proeftijd van drie jaar en een onvoorwaardelijke boete van 2500 subsidiair zes maan den hechtenis. De Amerikaanse Boeingvlieg- tuigfabriek heeft dinsdag meege deeld dat zijn een atoommotor heeft ontworpen die een duikboot een snelheid kan geven van meer dan 180 kilometer per uur. Deze motor is ontworpen door de Amerikaanse ingenieur Mac- Murttrey. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. Om het kampioenschap van Zeeland viertallen werd in Bres- kens de laatste wedstrijd ge speeld tussen het kampioensvier tal uit Zeeuws-Vlaanderen (Luc- tor 2 te Terneuzen' en dat van de eilanden het viertal van „De Fles T' uit Vlissingen. De Zeeuws-Vlamingen moesten het onderspit delven met 4449. Er heerste gistermiddag op het Damrak een zeer vaste stemming voor de internatio nale waarden. De openings koersen vertoonden koerswin sten van tien tot zeventien pun ten vergeleken met de vorige slotprijzen. Deze plotseling gun stige tendentie was in hoofd zaak het gevolg van het feit dat Wallstreet woensdag, na de koersdalingen aldaar van de voorgaande dagen, een zeer krachtig herstel te zien had ge geven. Het Dow-Jones gemiddel de voor industriële fondsen kwam weer ruim boven de zes honderd te liggen. Philips en Unilever ontmoetten in New York flinke belangstelling en profiteerden van de goede stem ming. Het gevolg was dat Am sterdam reageerde met een flinke opwaartse tendentie voor de internationale waarden. De koerswinsten van gistermiddag voor gemelde fondsen waren weliswaar zeer duidelijk, doch de affaire was zeer gering. Nu moet natuurlijk niet vergeten worden dat er tegenwoordig in het telefonisch avondverkeer en de niet-officiële ochtendhandel behoorlijk wat zaken tot stand worden gebracht. Een en ander is van invloed op de omvang van de affaire op de officiële beurs. De koersfluctuaties ble ven gistermiddag op de dag binnen zeer beperkte grenzen. Er vonden dekkingsaankopen plaats waartegenover niet vol- Alle partijen in het Belgische parlement hebben donderdag, door aanvaarding van een motie van- vertrouwen, de Kongo-poli- tieg van de regering goedge keurd. In de motie, opgesteld door de communisten en gesteund door de regering en de socialistische oppositie, wordt instemming be tuigd met de resultaten van de ronde-tafelconferente en de ver lening van onafhankelijkheid aan Kongo per 30 juni toegejuicht. De stemming, waarbij slechts een lid. een liberaal, tegenstemde, werd gehouden, na een debat over het werk van de ronde tafelconferentie over de toekomst can Kongo. Later werd een motie behan deld. die ging over het regerings optreden tegen buitenlandse in stanties die getrarht zouden heb ben zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van tegenwoordigers keurde ook deze motie met algemene stommen goed en prees de vastberadenheid van de regering op dit punt. Zoals ijekend heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Wigny, de Kamer in het begin van de week meegedeeld, dat Bel gië in Parijs krachtig geprotes teerd heeft tegen Frankrijks ver wijzing naar het in 1908 tussen België en Frankrijk gesloten ver drag. volgens hetwelk Frankrijk het recht van eerste -- optie heeft op Kongo als de Belgen zich terugtrekken. Minister Wig ny deelde voorts mee dat België in Londen en Salisbury geprotes teerd heeft tegen de uitlatingen van premier Roy Welensky van de centraal Afrikaanse federatie. Deze zou gezegd hebben, dat Katanga een provincie van Kongo zich misschien zal af scheiden van Kongo om tot de Centraal Afrikaanse Federatie doende aanbod aanwezig was. Mede hierdoor werd op niet onbelangrijk hogere koersen vergeleken met de voorgaande slotprijzen ingezet. AKU's tien punten hoger op 441. Philips op 770, tegen woensdag als slotprijs 752 De elektronische waar den in Amerika liggen zeer ge vraagd en hiervan profiteerden de Philipsaandelen. Unilever boekte een koerswinst van circa 15 punten op 740. De Ameri kaanse tak van dit concern be haalde over 1959 een vijftig pro cent hogere winst. Kon. Olie ruim een gulden hoger op 150.50. Ook de scheepvaartsector deelde in de vaste stemming en de koersen waren doorelkaar twee tot vier punten hoger. Cul tures over de gehele linie boven woensdag. Staatsfondsen eer der aan de vaste kant. In deze afdeling was de affaire vrij levendig. Hoogovens schommel den rond de vorige slotprijs op 758. Claims Lindsteves verlieten de markt bij een adviesprijs op 8 8.80). Gedurende de claim- handel-periode werd 8.10 tot 10,voor deze claims be taald. In de aandelen en prefe rentieaandelen Edelmetaa.lbe- drijven en aandelen Gerritsen en Van Kempen kwam gister middag, op last van het beurs- bestuur, geen notering tot stand in verband met een ver schenen bericht over de nauwe samenwerking tussen beide maatschappijen en het omwis selingsaanbod van de preferente en gewone aandelen Edelme- taalbedrijven in aandelen Ger ritsen en Van Kempen. Prolongatie 3''2 pet. 8/3 9/3 10/3 Int. concerns 476.28 476.46 484.35 Kongo. Dc Kamer van Volksver- toe te treden. Industrie Scheepvaart Banken Cult. etc. Algemeen 242.30 241.65 242.89 155.64 154.77 156.08 181.96 182.77 182.45 138.80 137.79 139.92 327.06 326.85 331.21 NABEURSKOER.SEN AKU 435—445 Kon. Olie 149—151 Philips 763—778 Unilever 733—747 ged./laten (439'2) (150.30) (770V2) (738*4) Voor de actie 4 maal ZN, die tot doel heeft het stichten van een diakonessenziekenhuis in Suriname, is tot nu toe 800.000 binnengekomen. Het streven van de" organisatoren is een bedrag van anderhalf miljoen gulden te bereiken. Thans is door jongeren in Ne derland van verschillende groe peringen belangeloos medewer king verleend aan het vervaardi gen van een langspeelplaat, die vanaf vandaag in de handel is. Voorlopig zijn 10.000 exemplaren van deze plaats gemaakt; van iedere verkochte plaat krijgt de actie 2. Johan Bodegraven, microfoon leider van deze aktie, heeft gis termorgen van Oswin Ramaker als afgevaardigde van jongeren groepen in Nederland, het eerste exemplaar ontvangen. Bij deze brand kwamen meer dan 100 stuks vee in de vlammen om, n.I. 60 koeien, 40 schapen, 1 stier, twee paarden en een aan tal hokkeüngen en wat kleinvee. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat aan redding van het vee niet meer te denken viel. Slechts enkele koeien en een paard konden nog tijdig naar bui ten worden gebracht. De brandweer uit Witmarssum bestreed het vuur met 6 stralen. Tot diep in de nacht heeft het blussingswerk geduurd. Het woonhuis en de inboedel gingen eveneens verloren. De heer Tullener is tegen brand verzekerd. Het juiste bedrag v$n de schade kon nog niet worden geschat. De boerderij was eigen dom van de heer J. ten Kate te Hilversum. Drie Marokkaanse bakkers, van wie de jongste 22 en de oudste 26 jaar is, hebben ver teld. dat zij zelf een uitweg uit de puinhopen van de wijk Tal- bordj in Agadir hebben ge baand en na negen dagen er in geslaa.gd zijn onder het pu(in vandaan te komen. Woensdag ochtend rijn de jonge mannen door leden van opruimingsploe- gen gevonden. De drie Marokkanen die zich zelf bevrijd hebben, zeiden gras gegeten te hebben om niet van dorst en honger om te komep. De drie jongelieden die in een staat van grote uitputting ver keren, zijn naar een ziekenhuis op 12 km van Agadir vervoerd. Maar overigens baart hun toe stand geen zorgen, daar zij slechts enkele schrammen op gelopen hebben. Het hooggerechtshof van Ca- lifornië heeft de datum voor de executie van Caryl Chessman op twee mei bevestigd. De recht bank van Los Angeles had eer der deze datum vastgesteld. Chessman zelf verklaarde woensdagavond rijn twaalfjari ge strijd om aan de gaskamer te ontsnappen opgegeven te hebben. Hij zei zijn lot nu in handen van gouverneur Brown te leggen, die zoals bekend is ten nieuwe uitspraak over al dan niet handhaving van de doodstraf van Californiës wet gevende vergadering heeft ge vraagd. Chinese ambtenaren te Paking hebben woensdag gelachen toen hun om hun oordeel werd ge vraagd over de opmerking van het Indische parlementslid dr. Raghuvira volgens welke com munistisch China op 28 maart een atoombom tot ontploffing zal brengen. Één van hen zei glim lachend: „Het geachte lid van het Indische parlement schijnt beter op de hoogte te zijn dan wij". De voorzitter van de Indische commissie voor atoomenergie, dr. Bhabha, heeft woensdag gezegd, het hoogston waarschijnlijk te achten dat de Chinese communis ten op 28 maart een atoombom tot ontploffing zullen brengen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3