I ASPRO IfesËfiE mm Wijziging van de huurwet De staking in het bouwbedrijf De beschieting van Soekarno's paleis Wl pot! >read, Heinz zacht op de ter voor eieren, s, hors ackers irtige ct niet voldoet. et niet frappant, lend sop, dat je wasgoed fris en een ander. Voor n met Radion, TERNEUZEN TWEEDE KAMER Opheffing van het Grootboek woningverbetering Koop nu IVOP.OL Bemiddelingspoging-Andriessen mislukt BELGISCH BINNENSCHIP NA AANVARING OP RIJN GEZONKEN WESTELIJK ONTWAPENINGSPLAN VOOR A S. GENEEFSE CONFERENTIE De glorie van het leven in de dodenstad HOOFDPIJN? vmmmmm? map Koningin Frederïka en prinses Irene in Stockholm aangekomen AGADIR MINISTER CONFERENTIE IN WASHINTON DE GRIEVEN DER FRANSE BOEREN HET WEER mm HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN ~z:~n V t i :llige Vr mnxermg Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 11 MAART I960 16e Jaargang Nr 4931 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P, 3. van de Sande, Terneoeen Advertentieprijs per mm 35 et; mhdmwn pes advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handefe- advertenties)5 regels 1,Iedere regel roem 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A<fe«i Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags g uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 mir. Donderdagmiddag zijn in de Tweede Kamer de wetsontwer pen tot wijziging van de huurwet en tot opheffing van het Groot boek voor Woningverbetering aan de orde geweest. Allereerst kwam in stemming de motie van de heer Bommer (Arb.). Deze motie luidt aldus: De Kamer, kennis genomen hebbend van de voornemen van de regering tot vermindering van subsidies voor nieuw te bou wen woningwetwoningen en voor eenvoudige z.g. eigen woningen; van oordeel, dat de huren en de lasten van bedoelde woningen dienen aan te sluiten op het huur- en het lastenpeil van in het recente verleden tot stand gekomen overeenkomstige wo ningen; nodigt de regering uit haar voornemens tot subsidievermin dering zodanig te hei-zien, dat de in de voorgaande alinea bedoelde aansluiting verkregen wordt". Deze motie wordt verworpen nnet 75 tegen 47 stemmen. Voor: PvdA, PSP en SPN. Tegen: CH, KVP, AR, WD en SG. Bii zitten en opstaan wordt verworpen een amendement van de heer Bommer (Arb.), dat be oogde de huurbescherming voor ongebouwd onroerend goed niet op te heffen. Vóór: PvdA, CPN en PSP. Van de heer Schuitemaker i VVD) is er een amendement, dat beoogt te voorkomen, dat huurverhogingen voor bedrijfs panden achteraf mogelijk wor den. Dit amendement wordt ver worpen bij zitten en opstaan. Tegen: KVP. CH en PvdA. Een amendement van de heer Bommer (Arb.) heeft ten doel len aanzien van de vóór 1918 ge bouwde woningen de willekeuri ge huurgrenzen te doen verval len en voor al deze woningen slechts huurverhoging toe te staan, nadat is gebleken, dat zij geen gebreken vertonen. Dit amendement wordt ver worpen bij zitten en opstaan. Vóór: PvdA, CPN en PSP. Een amendement van de heer Van Vliet (KVP) wil voor de woningen, die minder doen dan 9 tot 5 per week naar gelang der gemeenteklasse geen huur verhoging zien toegepast, onaf hankelijk van de vraag of ze vóór 1 januari 1918 zijn tot stand- gekomen. Dit amendement wordt aange nomen bij zitten en opstaan. Tegen: AR, CH en VVD. Het wetsontwerp wordt aange nomen met 78 tegen 48 stemmen. Vóór: VVD, KVP. CH, SG en AR; tegen: PvdA. PSP en CPN. Het wetsontwerp tot opheffing van het Grootboek voor de Wo ningverbetering wordt aangeno men met 79 tegen 46 stemmen. Vóór: KVP, SG, VVD. CH en AR; tegen: PvdA, CPN en PSP. Grondbelasting en personele belasting. De Tweede Kamer heeft ver volgens de behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de wetsontwerpen tot wijziging van de grondbelasting en tot wij ziging van de personele belasting voortgezet. De heer Van Dis (SG) ver klaart zich tegen het wetsont werp inzake de grondbelasting. Ook tegen het andere ontwerp ontwikkelt hij bezwaren. De staatssecretaris van Finan ciën, de heer Van den Berge, releveert allereerst de situatie van 1955. Bij de huidige situatie winnen andere dan huurpolitieke facetten aan waarde. Het gaat thans slechts over bescheiden bedragen. Zonder herstel van de 130 opcenten op de grondbelasting blijft de abso lute grondbelasting gelijk. De druk der directe belastingen acht ook de regering te hoog en minister Zijlstra zal er iets aan doen. Sprekers gedachten gaan in deze richting dat de opcenten van de grondbelasting voor één jaar worden verlengd. Ze zullen automatisch verdwijnen als de regering geen andere voorstellen doet. Men kan dan het geheel der belastingmaatregelen bezien. Wat de personele belasting aangaat betoogt spreker, dat het normaal is dat deze meestijgt. Dat is alleen in 1953 en 1955 niet geschiedt, omdat er toen geen volledige compensatie voor de huurverhoging was. Bij de replieken verklaart de heer Hofstra (Arb.) bezwaar te hebben tegen een methode, de opcenten op de grondbelasting te binden aan een termijn van één jaar. Z.i. moeten de opcenten worden hersteld. De heer Van de Wetering (CH) mist de minister van Financiën achter de regeringstafel. Het gaat niet om een kleinigheid, doch over een belangrijk vraag stuk, waarbij de minister aanwe zig zou moeten zijn. De heer Lucas (KVP) kan een verzwaring van de grondbelas ting niet aanvaarden. Het zou z.i. van belang zijn het totaal dei- belastingmaatregelen te bezien. Hij meent, dat gezocht moet wor den naar een complex van voor stellen. waarvan het onderhavige een onderdeel is. Tegen tijdelijk heid ten a-na.'in van de grond belasting heeft spreker bezwaar. Hij bepleit de wenselijkheid van uitstel tot september. Wanneer de staatssecretaris daarin niet wil treden zal spreker een uit spraak der Kamer vragen. De heer Schuitemaker (VVD) verklaart, dat de tijdelijkheid bij de grondbelasting weinig sympa thie bij hem ontmoet. Het idee van de heer Lucas om te komen tot uitstel lijkt hem heel aanne melijk. De heer Kieft (Arb.) acht het verzoek van de heer Lucas rede lijk. Wanneer men tot uitstel komt, kan het onderhavige wets ontwerp bezien worden in het hele schema der belastingen. De heer Ven Dis (S.G.) zegt. dat de staatssecretaris hem niet heeft overtuigd. Voor een tijdelij ke maatregel voelt hij niets. Na de pauze heeft de minister van Financiën, de heer Zijlstra, achter de regeringstafel plaats genomen. Staatssecretaris Van den Berge betoogt, dat de regering gecom bineerd met de huurmaatregelen de opcenten op de grondbelasting hersteld wilde zien. Het heeft hem teleurgesteld, dat zijn ver zoeningspoging zo weinig begrip heeft, gevonden. Hij legt er de nadruk op, dat de grondbelasting is opgenomen in het grote ge heel der huurmaatregelen. De heer Lucas (KVP) dient vervolgens een motie in, welke ten doel heeft de beslissing over de wijziging van de grondbelas ting aan te houden, totdat de Kamer kennis heeft kunnen ne men van de voornemens der regering met betrekking tot de belastingdruk. De heer Hofstra (Arb.) zegt uitstel niet gewenst te achten. Zijn fractie zal haar stem niet aan de motie geven. De heer Van Leeuwen (VVD) verklaart geen voorstander te zijn van de motie. Het is z.i. een ongelukkige motie. .Minister Zijlstra verklaart, dat de regering van meet af de voor stellen heeft gezien als een deel van het huurbeleid. Het geldt hier kabinetsbeleid. Het kabinet is bereid te zoeken naar een op lossing hetgeen bleek uit de ver klaring van de staatssecretaris omtrent de tijdelijkheid. Nu de motie is ingediend, acht spreker nader beraad met zijn collega's gewenst. Hij verzoekt de beraadslagingen te schorsen. De Voorzitter vraagt, of de be doeling is ook de beraadslagin gen over de personele belasting te schorsen. De Staatssecretaris zegt dat beter te achten. De heer Oud (VVD) merkt op, dat de motie alleen schorsing der beraadslagingen over de grondbelasting vraagt. Z.i. moet alleen worden gestemd over het voorstel om de beraadslagingen te schorsen. De Voorzitter meent dat de motie in de ijskast kan worden gezet. Het voorstel om de beraadsla gingen te schorsen wordt z.h.s. aanvaard. Zie verder pagina 7 Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. (Adv.) Dat een baby zonder mond- maag verbinding wordt geboren, komt - gelukkig - maar héél zelden voor. M&ar, dat moderne chirurgen dan nog in staat zijn, voor zülk een, ten hongerdood gedoemd kindje een goed func tionerende slokdarm te produ ceren, dat grenst wel aan het wonderbaarlykel U kunt hier van getuige zijn, De volgeude week in: N B lADWA'A R'fij J*kN Z R1 Revue, Postbus 497, Amsterdam Woensdagavond laat is op de Nederrijn bij Götterswiekerham het 180 ton metende Belgische binnenschip „Roelfien" na een aanvaring met het 899 ton me tende schip ..Ruhr" uit Rotter dam onmiddellijk gezonken. De vrouw van de schipper, de 32-jarige Roeifiena Zuiderhoek en haar vierjarige dochtertje Jenny zijn hierbij verdronken. De kapitein van het schip, de 31-jarige Hendrik Zuiderhoek, en zijn twaalfjarige dochtertje Ineke werden gered. Het binnen schip had Antwerpen als basis en was eigendom van de schip per. De vijf Westelijke landen zul len gezamenlijk een onlwape- ningsplan indienen op de confe rentie van Oost en West, die dinsdag in Genève begint. Dit is gisteren door een woordvoerder van de Navo meegedeeld. De vijf Wesfelijke landen zijn Amerika, Frankrijk, Engeland, Italië en Canada. De Navo- woordvoerder noemde het plan ..serieus en vrij van propaganda". De inhoud wordt voorlopig ge heim gehouden. In de omgeving var. de Navo wordt gezegd dat het plan een compromis is tussen het Britse plan voor een ontwapening in fasen, het Franse plan om voor rang aan kernontwapening te ge ven en de stand.' mten van Ame rika, Canada en Italië, zoals die kenbaar zijn gemaakt op de in januari te Washington gehouden conferentie van deskundigen. Het Westelijke plan is donder dag aan de Navo-raad overhan digd door de Amerikaan Frede rick Eaton. De vertegenwoordi gers in de raad zullen verslag aan hun regeringen uitbrengen en zaterdag weer bijeenkomen. Men verwacht niet. dat de Navo- raad een besluit over het Weste lijke ontwapeningsplan zal ne men. Het is echter gebruikelijk, dat de raad op de hoogte wordt gesteld. De vlieger van de Mig-jager van de Indonesische luchtmacht die, zoals gemeld, nabij Bandung een noodlanding maakte, zal voor een verhoor worden over gebracht naar Djakarta. Zijn naam werd opgegeven als tweede luitenant Daniël Maukar, afkom stig van Menado. Hij is 28 jaar. Naar verluidt zou hij bij de landing, waarbij het vliegtuig be schadigd werd, niet zijn gewond. Maukur was een van de eerste zes Indonesische vliegers, die hun opleiding voor het vliegen van Mig-jagers in Egypte hebben ge kregen. Volgens een mededeling van regeringszijde was Maukar's vader, die woonachtig is nabij de vlieghaven Kemajoran te Dja- Toen de Marokkaanse stad Agadir door een aardbeving werd ge troffengeraakten naar schatting 12.000 men sen onder het puin be dolven. Onder hen be vond zich ook een Ara bische vrouw, die ieder ogenblik kon bevallen. Na twee dagen werd de a.s. moeder door de reddingsploegen onder het puin vandaan ge haald. Zij werd ogen blikkelijk naar de Franse marineluchtba- j sis overgebracht. In een als hospitaal inge richte hangar schonk zij het leven aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. Ze s)ijn nu liefderijk opge nomen in het zieken huis op de Amerikaan se basis Nouasseur. karta, ten tijde van het bezoek van Chroesjtsjef aan Indonesië in het bezit van een stengun en een handgranaat. Tot nu toe zijn er 17 gewonden door de beschietingen te Dja karta en Tandjong Priok. Vol gens de politie te Djakarta was het doelwit van de piloot bij zijn aanval op Tjilintjing een aantal tanks van een oliemaatschappij. De meeste bewoners van Tjilin tjing hielden ten tijde van de aanval hun middagrust. Onder de gewonden waren daar een zwan gere vrouw en een klein kind. Een der kogels doorboorde het kussen naast het hoofd van een. jongen die lag te slapen. De toe stand van enigen der gewonden is ernstig. De heer W. J. Andriessen, de nieuwe bemiddelaar in het bouw- conflict, heeft de v. erknemars- bonden in Utrecht medegedeeld dat zijn pogingen om te komen tot een oplossing van het con flict zijn mislukt. Op verzoek van de Katholieke werkgeversvereniging heeft de heer Andriessen een gesprek ge had met de minister van Econo mische Zaken en met de drie hoofdbesturen van de werkne mersvakbonden. De bemiddelaar zocht de oplossing in de sfeer van de vorstverletprerme. De vakbonden hadden zich bereid verklaard, aan een gesprek met de regering deel te nemen, wan neer de regering in het voorstel van de heer Andriessen mogelijk heden zag die haar prijspolitiek niet zouden aantasten en de vak bonden tot een gesprek zou uit nodigen. De ministerraad heeft over het voorstel-Andriessen vergaderd en is tot de conclusie gekomen, dat dit bi het kader van haar poli tiek onaanvaardbaar is. UITBREIDING VAN DE STAKING. De landelijke stakingsleiding in Utrecht acht het niet uitgesloten, dat de staking zieii zal uitbreiden tot een aantal leden in het zui den van het land. De omvang van deze staking zal door de plaatselijke stakingscomité's na der worden bekeken. Hoewel de stakingsleiding van mening is, dat het op de vierde dag van het conflict noodzakelijk is, ae staking uit te breiden, wil men er anderzijds aan medewer ken, dat de bemiddelingspogin gen rustig verlopen. Donderdagmorgen is aan de bouw van de traversetunnel te Den Bosch het werk neergelegd door een dertigtal arbeiders. De acht betonstorters, die bij het begin van de staking bezig waren met het storten van een vloer, hebben verlof gekregen die vloer nog af te werken. Deze uitbreiding van de staking is ver oorzaakt door het feit, dat en kele arbeiders van in Eindhoven platgelegde werken in Den Bosch aan de tunnel waren komen wer ken. Het bestuur van het Gerefor meerd Maatschappelijk Verbond heeft zich de vorige week bera den over de toen in het bouwbe drijf aangekondigde staking. Men is daarbij tot de conclusie geko men aan de leden, werkzaam in het bouwbedrijf, het advies te moeten uitbrengen niet aan deze staking deel te nemen. Vervolgens heeft het bestuur een spoedvrgadering belegd ter bespreking van deze zaak met de besturen van de tot het verbond behorende beroepskringen bouw nijverheid. Deze besturen hebben verslag uitgebacht van de stand van zaken en een voorstel inge diend inzake de steunverlening. Na dit overleg heeft het ver- bondsbestuur besloten de leden, die door de staking getroffen zijn of worden, financiële steun te verlenen. De raad van bestuur bouwbe drijf heeft met nadruk ter ken nis van de leden der aangesloten organisaties gebracht, dat het verboden is werknemers in dienst te nemen, die wegens deelneming aan de staking zijn ontslagen. DE UITKERINGEN. De financiering van de uitke ringen aan de duizenden staken de bouwvakarbeiders, waarmee zaterdag a.s. een begin zal wor den gemaakt, levert de vakbon den geen moeilijkheid op. Dit heeft de voorzitter van de cen trale stakingsleiding in Utrecht, de heer C. Brandsma, medege deeld. De vakbonden, zo zei hij, kunnen dit nog weken volhouden en beschikken naast direct liqui de middelen over grote kredieten bij tal van banken. Nog deze week zal de centrale stakingsleiding zich beraden over de z.g. steunlijsten, waarmee men in enkele plaatsen van ons land reeds rondgaat. Wanneer de sta king ook de volgende week nog voortduurt, zal het inzamelen van steungelden ter completering van de door de vakbonden aan de 3taking te verstrekken uitke ringen, centraal worden gere geld. De heer Brandsma zei, dat tal van bouwvakarbeiders, die mo menteel niet staken, de wens te kennen hebben gegeven, een deel van hun loon af te staan om de uitkering die reglementair door de vakbonden is vastgesteld, te verhogen. Uit verschillende delen van het land wordt de stakingsleiding in Utrecht gerapporteerd, dat werk gevers hun arbeiders van ..lam gelegde" objecten vervoeren naar plaatsen en steden waar niet ge staakt wordt. Hiertegen zal, vol gens de heer Brandsma, streng worden opgetreden. Zodra men arbeiders vervoert naar plaatsen waar niet gestaakt wordt, zal ook daar de staking worden af gekondigd. In Rotterdam en Amsterdam worden aan de stakende arbei- gegeven. De plaatselijke afde lingen van de drie werknemers organisaties hebben de opdracht van hun hoofdbesturen gekre gen. tegen deze ontslagen onmid dellijk schriftelijk protest aan te tekenen. KORT GEDING TUSSEN AANNEMERS EN DE STAAT. Thans is duidelijk geworden wat de voorzitter van de raad van bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, bedoelde toen hij bekend maakte, dat de aannemers „in het offensief zullen gaan". Gisteren is namens verschil lende aannemersorganisaties een dagvaarding uitgebracht aan de Staat der Nederlanden, aan heb college van Rijksbemiddetears en aan de leden van dit college per soonlijk. Gevorderd wordt, aldus de mededeling van de raad van bestuur Bouwbedrijf, dat de ge daagden niet langer aan de goed keuring van de C.A.Ö. de voor waarde verbinden waartegen de aannemers opkomen, namelijk het niet verrekenen op basis van het tussen de aannemers én de opdrachtgevers overeengekomen contract. Voorts wordt een dwangsom gevraagd van één miljoen gulden per dag. Zaterdagmorgen om tien uur zal de president van dé rechtbank te 's-Gravenhage dit kort geding behandelen. Nader verneemt het A.N.P. nog dat de eisers zijn de Nederlandse aannemersbond en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Neder land (N.A.P.B.), de Nederlandse Katholieke aannemers- en pa troonsbond, de Nederlandse ver eniging van wegenbouwers, de vereniging betonaanemersbond (5.A.B.), de Nederlandse bond van bouwaannemers, het Neder lands instituut van aannemers (Adv.) -Tu -A .- - ders ontslagen op staande voet grootbedrijf, de N.V. Dura. Medische functionarissen in de Marokkaanse rampstad Aga dir hebben woensdagavond ver klaard dat het gevaar voor epidemieën door de strenge ontsmettingsma&tregelen nu schijnt te zijn geweken. De Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken zullen van 12 tot 14 april in Washington bij eenkomen om de topconferentie van Oost en West, in mei in Pa rijs, voor te bereiden, zo is dins dag in de Amerikaanse hoofd stad bekendgemaakt. Op 12 april zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk vergaderen. Daags daarna zal waarschijnlijk hun Westduit- se collega. Von Brentano. zich bij hen voegen. Op 14 april zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, En geland, Frankrijk, Canada en Italië (de vijf Westelijke landen naar de tien-moger.dhedenconfe- rentie over de ontwapening) be sprekingen voeren. Het ligt voor de band dat op deze conferentie de kwesties Ber lijn. Duitsland, de contacten van West met Oost en verscheidene algemene vraagstukken aan de orde zullen komen. Wat de eventuele buitenge wone bijeenroeping van het Franse parlement betreft zoals door verscheidene par tijen ter oplossing van de be staande landbouwproblemen wordt geëist heeft een woord voerder van de Franse regering meegedeeld dat het asmtal af gevaardigden dat een dergelijke bijeenroeping verzoekt nog niet de vereiste helft van het aan tal parlementsleden beliep. Pre sident De Gaulle behield zich zijn beslissing te dezer zake nog voor. Zoals bekend staan de Franse boeren afwijzend tegenover de regeringsvoorstellen voor de or ganisatie van de markten. Zaterdag zal het Zweedse haf de telgen van de Europese vor stenhuizen een groot bal aan bieden. Donderdagmorgen zijn konin gin Frederika en prinses Irejie van Griekenland in Stockholm aangekomen. Op het centraal station werden zij verwelkomd door koning Gustaaf Adolf en koningin Louise. Foto vJ.n.r.: Koningin Louise, koningin Frederika, koning Gustaaf AdóFf en prinses Irene. VEEL BEWOLKING De zachtere lucht, die woens dag uit het zuiden kwam opzet ten, heeft niet tot het noord oosten van het land kunnen doordringen. De scheiding tussen beide luchtsoorten liep geruime tijd ongeveer v.an Winterswijk naar Den Helder. Ten noorden ervan bleven de maximumtemperatu ren 4 tot 8 graden, ten zuiden ervan bereikte Woensdrecht de 14 graden. Ook heden blijft dit front dichtbij of over ons land. Een over het Alpengebied naar het noorden bewegende storing zal vee) bewolking en opnieuw plaatselijk regen brengen. De wind blijft zwak tot matig, overwegend uit richtingen tus sen oost en zuid. In de tempera turen komt niet veel verande ring. meegedeeld door het K.N.MJ., te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. PLAATSELIJK REGEN Veel bewolking met plaatse lijk regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 12 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.19 1.54 2.34 2.44 mm. 1.40 2.15 2.-55 3.05 ZON MAAN op onder op onder M-rt. 11 7.04 18.37 16.43 6.05 12 7.02 18.39 17.53 6.33 13 7.00 18.40 19.05 7.00 14 6.57 18.42 20.18 7.26 15 6.55 18.44 2.1.33 7.54 16 6.53 18.46 22.48 8.24

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1