Elke dag een Zondags kopje koffie... FRIESCHE VLAG N .-Amerika wil af van gedwongen pensionering Nederland en het Europese zuivelbeleid Eric de Noorman - Wigberth's wraak voor een „door-de-weekse prijs DE VRIJE ZEEUW Verlies van 65-jarige arbeiders drukt al te zwaar op land in dodelijke concurrentiestrijd maar Hier hoort Friesche Vlag koffiemelk bij: het vertrouwde kwaliteitsmerk -f"'' Donderdag 10 maart i960 Pagina 9 Moeten de in vakverenigingen georganiseerde arbeiders op hun 65ste jaar automatisch uit het arbeidsproces verdwijnen? In de meeste Westeuropese landen wordt deze vraag met een onomwonden „ja" beant woord. En ook in de Verenigde Staten deelde men, nadat de „social security" en verscheide ne andere projecten van pen sionering waren verwerkelijkt, deze mening. In de allerlaatste tijd echter is in Amerika in deze opvatting een algehele om keer waar te nemen. Handel, industrie en de vakverenigingen hebben ontdekt, dat 1. het verlies van ervaren, ge schoolde arbeiders al te kostbaar is en '2. het onrecht tegenover de individuele arbeider, die te gen zijn wil tot pensione ring wordt gedwongen met het daaraan verbonden verlies van inkomsten en andere privileges te groot Nieuwe eisen Het opvallende is, dat derge lijke denkbeelden worden ge huldigd op een ogenblik, dat snel voortschrijdende automa tisering en technologische ver anderingen nieuwe eisen juist voor jongere arbeidskrachten stellen. Maar inderdaad is het zo, dat zekere feiten eenvoudig met over het hoofd kunnen ■worden gezien. Er leven op het ogenblik in de Verenigde Staten bijna zes miljoen mensen, die ouder zijn dan 65 jaar. Over tien jaren, zo verwacht men, zullen het er ongeveer tien miljoen zijn. Hen aden onder te brengen in het „social-security'-programma en dat met steeds stijgende uitke ringen om hen van een enigs zins voldoende inkomen te ver zekeren, betekent zelfs voor een rijk land als de Verenigde Sta ten een enorm zware last. Ouder en gezonder Op het ogenblik leven de mensen langer en zijn veel ge zonder en krachtiger dan vroe ger. Er waren tijden, waarin een mens op zijn 45ste jaar „af gewerkt" was en door de indu strie niet meer kon worden ge bruikt, in het bijzonder niet, wanneer een jonge, krachtige man er op wachtte zijn plaats in te nemen. Natuurlijk tracht de industrie ook nu nog haar vrijheid te bewaren om de ar beider te kunnen pensioneren op een ogenblik, dat haar, met het oog op het afnemend pres tatievermogen van de arbeider, geschikt lijkt. Maar een slechts op grond van de ouderdom streng afgedwongen pensione ring schijnt steeds minder ver standig. Daarom ook strijden de mees te Amerikaanse vakverenigin gen tegen iedere algemene re gel, die de senioriteit zou kun nen ondermijnen. Dat was een van de voornaamste tijdpunten in de staalstaking en ook in an dere dispunten tussen werkge vers en werknemers is het steeds meer op de voorgrond komen te staan. Van het standpunt van de in dividuele aroeider uit gezien, betekent de gedwongen pensio nering grote verliezen, ook op andere gebieden dan dat van het loon. Dreigend veto In de Verenigde Staten, an ders dan bijv. in Nederland, is het grootste verlies dat van de ziekteverzekering, die de arbei der hier in de meeste gevallen hij zijn pensionering kwijt raakt. De kosten van artsen en me dicijnen zijn in Amerika bijzon der hoog en vrijwel geen ge pensioneerde kan deze opbren gen. Bij het Congres is thans een wetsontwerp ingediend, dat aan de ontvangers van de „so cial security" kostenloze medi sche hulp wil schenken, maar het is nog geenszins zeker, dat deze wet, zelfs indien zij door het Congres wordt aangeno men, rechtskracht zal krijgen. Het veto van Eisenhower, die zo gebrand is op een evenwich tig budget, heeft al meer so ciale projecten getorpedeerd! Ook van psychologisch stand punt uit gezien, zo meent men tegenwoordig in de Verenigde Staten, is het de beste methode om in een goede lichamelijke en geestelijke toestand te blijven, om zo lang de gezondheid het maar toestaat het dagelijkse werk te verrichten. Het gemis van een loon, dat voldoende is om in de gebruikelijke behoef ten te voorzien, moet ieder ouder mens, dat tot gedwongen lediggang tot het einde van zijn leven is veroordeeld, deprime ren. Kortere werkweek Meer en meer wordt het de Amerikanen duidelijk, dat de kalender-ouderdom nidt het enige criterium voor de pensio nering van een mens mag zijn: de lichamelijke gezondheid van een arbeider en zijn geestelijke toestand moeten worden onder zocht om vast te stellen, of hij zijn gewone werk zonder bij zondere inspanning verder kan verrichten. Er is nog een ander argu ment in het vraagstuk der pen sionering, dat juist in Amerika een grote rol moet spelen. In deze tijd, waarin het land in een wellicht beslissende con currentiestrijd met de commu nistische wereld is gewikkeld, heeft het behoefte aan elke ge schoolde arbeider, over wie het maar kan beschikken. Amerika kan het zich eenvou dig niet veroorloven voortijdig af te zien van de ervaring en bekwaamheid van grote aantal len arbeiders, enkel en alleen omdat zij 65 jaar oud zijn ge worden. Natuurlijk moet er plaats worden gemaakt voor de jonge mensen. De mogelijkheid daar toe is gelegen in een invoering van een kortere werkweek. Be sluit men hiertoe, zo menen vele Amerikaanse deskundigen, dan zal dit een rijke beloning brengen aan allen die het aan gaat. (Nadruk verboden.) De handel van de Sowjet-Unie met het .Westen De minister van de Buitenland se Handel der Sowjet-Unie, Niko lai Patolitsjew, schreef in een ar- tikel in de Prawda, dat de handel van de Sowjet-Unie met „kapita listische" landen zich sedert 1953, uitgedrukt in constante prijzen, bijna verdrievoudigd heeft. De Sowjet-Unie drijft thans handel met meer dan 60 „kapitalistische" landen. Driekwart van de handel vond in 1959 plaats met „socialis tische" landen, waarbij China de eerste plaats innam. De handel met dit land steeg met ongeveer 35 procent tot een totaal van 8,2 miljard roebel, terwijl de handel m°t „kapitalistische" landen een j^iarde had van 10,4 miljard roe- 30.000 vierkante kilometer Indisch gebied door China bezet Premier Nehroe van India heeft in het parlement in ant woord op vragen gezegd, dat on- ;eveer 30.000 km2 Indisch ge bied door China zijn bezet. De af gelopen zeven of acht maanden was de toestand, voor zover be kend, niet veranderd. „Merwestad" weer vlot Het 351 ton metende Neder landse schip „Merwestad", dat zondagavond bij de haven var Esbjerg aan de westkust van Jut land aan de grond was gelopen, is dinsdagavond laat vlot getrok ken. De kapitein had aanvankelijk hulp geweigerd, omdat hij hoopte het schip bij vloed weer vlot te krijgen, maar krachtige winden deden hem besluiten toch hulp te aanvaarden. 99 Friesche Vlag biedt de keuze uit twee soorten koffiemelk, beide van ongeëvenaarde, constante kwaliteit: Friesche Vlag GOUDBAND, de superieure koffiemelk met een weergaloze reputatie! Dank zij 31% vaste melkbestanddelen méér inhoud, dus: minder nodigl iHuishoudkanj Percolator En hier ook: Friesche Er is ook gewone koffiemelk. Vlag de standaard-kwaliteit met ZILVERBAND, 26%vaste melkbestanddelen, favoriet in haar klasse! Vleesgerechten Soepen Puddingen i FRIESCHE VLAG GOUDBAND ZILVERBAND 270 gr. flessen f. 0,52 267 gr. flessen f. 0,47 540 gr. flessen f. 0,92 427 gr. flessen f. 0,70 1080 gr. flessen f. 1,60 1065 gr. flessen f. 1,40 »IE>U VELE INBRAKEN OPGEHELDERD? Gisternacht heeft de politie vijf Rotterdammers aangehou den, die zich de laatste tijd aan tientallen diefstallen in het centrum van de Maasstad zou den hebben schuldig gemaakt. Nadat er gisternacht een dief stal in een limonadefabriek in de Rochussenstraat was ge pleegd, hielden politiemannen een auto aan met drie inzitten den, die, zo meenden de agen ten, er wel meer van zouden weten. Het waren de 30-jarige zakkenstopper C. B.. de 20-jari- ge losse werkman G. van V. en de 27-jarige matroos grote vaart J. A. Ph., allen uit Rot terdam. Hun aanhouding leidde weer tot arrestatie van de 30- jarige H. van D. en de 20-jarige fabrieksarbeider H. J. G., die in hun woningen werden gepakt. Zij zouden zich aan medeplich tigheid of heling hebben schul dig gemaakt. De politie zet het onderzoek nog voort. Het Produktschap van Zuivel in Den Haag kan zich op vele punten verenigen met de voor stellen van de E.E.G.-commissie voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid, doch op een aantal voorname punten en vooral op dat van de prijsvorming van melk, neemt het een Einder stand punt In dan de E.E.G.-commissie. Het Produktschap meent dat men niet moet uitgaan van een min of meer gefixeerde op brengst van de melk, doch dat gestreefd moet worden naar een zo hoog mogelijke prijs bij de afzet in binnen- en buiten land, met een zo klein mogelij ke toeslag op de produktie. Dit is echter alleen denkbaar als de melk die de optimale prijs op de binnenlandse markt niet be reikt, kan worden uitgevoerd naar derde landen. Hierbij zal een exportpremie nodig zijn die het verschil tussen de optimale prijs en de wereldmarktprijs overbrugt, aldus een rapport van de commissie internatio nale samenwerking van het Produktschap, dat woensdag ochtend op een bestuursverga dering in Den Haag is bespro ken. Het rapport zal, aangevuld met opmerkingen die op de ver gadering zijn gemaakt, aan de Nederlandse regering en de E.E.G.-commissie in Brussel worden toegezonden. Het Produktschap is met de E.E.G.-commissie van mening dat zich een steeds groter ver schil in aanbod en vraag zal voordoen op de Europese zuivel- markt en dat de landbouw moet worden gezien in zijn relatie tot het economische sociale leven in het algemeen. Het Produkt schap en de E.E.G.-commissie komen beide tot de conclusie dat extreme prijsuitslagen op de Euromarkt moeten worden voorkomen en dat in beginsel op de interne markt een ander prijsniveau kan bestaan dan op de wereldmarkt, met alle con sequenties van dien voor de ge meenschappelijke handelspoli tiek. Voorts menen beide dat de vraag naar zuivelprodukten zal moeten worden vergroot, o.a. door verbetering van de kwaliteit en het distributie-ap paraat. De E.E.G.-commissie wil het 65. Vortigern geeft Eric een wenk en in galop gaan ze de twee Pieten-onderhandelaars tege moet „Ge geeft de strijd op?" roept de Britse vorst hen spottend toe. „Ziet ge nu, dat het tegen de Britse krijgers kwalijk vechten is?" De twee Pieten grijnzen, zodat hun getatoueerde gezichten op af schouwelij ke maskers lijken. „Je zult zelf spoedig inzien, hond, hoe kwalijk vechten het is", snauwt de ene. „Wij, Pieten, komen geen overgave afsmeken. Wij komen met bevelen! Levert ons ogenblikkelijk de gevangene uit, die ge gemaakt hebt. Zo niet, dan sterft de bende krijgsvolk, die in het woud in onze handen viel... De naam van hun aanvoerder zal je iets zeggen. Artor." „Artor" stoot Vortigern ver schrikt uit „Dus ookAranrod, Axe, Bo- lanflitst het door Erics hoofden even dreigt wanhoop zich van hem meester te maken... Maar dan handelt hij snel, voor dat Vortigern gelegenheid heeft iets in het midden te brengen. „Wees niet zo zeker van je over winning", bijt hij de Piet toe. „Ge weet wellicht, wie we gevangen gemaakt hebben..." „Zeker, de vorst Grimthan Cath- lan...", geeft de onderhandelaar ten antwoord, zonder het te weten, zich verradend. Eric en Vortigern wisselen een snelle blik. „Juist", zegt de Noorman zonder een spier van zijn gezicht te ver trekken. „En daarom zeg; ik je, dat ge wel anders zult spreken... als ge uw vorst gezien hebt,.." zuivelbeleid baseren op een richtprijs voor boerenmelk, als basis voor een interventieprijs voor boter waarmee te grote fluctuaties in de richtprijs zou den moeten worden voorkomen. Die richtprijs voor boerenmelk zou elk jaar vóór 30 september moeten worden vastgesteld; de interventieprijs zou zodanig moeten zijn dat de opbrengst van de voor bereiding van boter gebruikte melk ongeveer vijf tien procent daaronder ligt. Bandrecorders voor militaire oorlogsblinden Nadat in december 1958 aan 18 militaire oorlogsblinden 'n band recorder met koptelefoon kon worden uitgereikt, zullen eën de zer dagen 8 z.g. kampblinden een dergelijk apparaat ontvangen. Deze militaire slachtoffers moes ten hun verblijf in de Japanse krijgsgevangenkampen met het vrijwel volledig verlies van hun gezichtsvermogen bekopen. De uitreiking zal wederom ge schieden door de stichting „Mo- veo", evenals de eerste maal, hiertoe in staat werd gesteld door de geldelijke bijdragen van het fonds 1815 en de vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid". SOEKARNO EN HET INDONESISCHE PARLEMENT In een rede, die president Soe- karno dinsdagavond hield voor een organisatie van vrouwen heeft hij medegedeeld, dat hij voornemens is, een „gotong ro- jong"-parlement (een lichaam op coöperatieve grondslag) in te stellen ter vervanging van het parlement, welks werkzaamhe den hij verleden week heeft op geschort. Wanneer dit nieuwe parlement tot stand zou komen, deelde hij niet mee. Soekarno zeide o.a. ook, dat het niet in zijn bedoeling ligt, een dictator te worden. Ik sta, zeide hij, bekend als iemand, die rekent op de potentiële kracht van de 90 miljoen Indonesiërs.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9