van f. 2,50 voor f. 1,00 Moeder van zes kinderen leidde jeugdige bende ÜEËO-MEr AROMA BEURSBERICHTEN BURGERLIJKE STAND Delfts blauiv op uw tafel! Deze aroma-tafelflacon in handbeschilderd Delfts Hauw bij aankoop van de voordelige Liebig voorraadbus. ...en een extra besparing van f, 1,20 doet meer voor uw lievelingsgerechten! Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 10 maart 1%0 TERWILLE VAN DE LIEFDE IN DE MISDAAD De metropool Parijs beleeft een nieuwe sensatie, In een vorm die wij hier nog niet bij de hand hebben gehad, die wij niet voor mogelijk hadden gehouden en die in de annalen van de Franse misdaad nog niet was geregistreerd. 11e Franse politiedeskundigen verklaren, ernstige misdaden, met als aehtergrond de liefde, niet eerder te hebben mee gemaakt. DE „ARONDA-BENDE" Frankrijk maakte zich eigenlijk druk met de kwesties rondom Algerije. Niet alléén in de politiek, doch ook de politie in de stad en de gendarmerie op het land moesten veiligheidsmaatregelen nemen ten behoeve van bepaalde politici, terwijl weer andere politieke figuren nauwkeurig dienden te worden gecontroleerd en hun gangen moesten worden nagegaan. Dit vorderde extra dienst en vele over uren, hetgeen tot gevolg had dat de werkzaamheden van de andere takken van de politiedienst, met name de bestrijding van de misdaad, min of meer in het gedrang geraakte. En juist in deze tijd hoorde men. hoewel niet voor het eerst, maar zeer zeker toch in versterkte mate, van het optreden van een bende gangsters, die zich dc „Arondu- bende' noemde. Geen auto was voor de led«n van die „gang" veilig. Het be troffen hier niet de lichte wagens die werden ontvreemd. Nee, het ging veelal om de duurdere, meestal auto's van Amerikaans, Duits, Engels of Italiaans fabri kaat. Alléén minderjarigen Dank zij een toeval werden drie leden van de bende in de omge ving van Marseille door een gen darmerie-patrouille gegrepen. Het drietal reed in een dure His- pano-Suissc en de politie ver trouwde de zaak niet. Tijdens het verhoor kwam vast te staan, dat de jongelieden de wagen, die in Cannes was gestolen, in Marseil le weer van de hand wilden doen. De daders waren drie jongens van 19 jaar oud. Tijdens het ver hoor noemden ze ook de naam van het hoofd van de bende. Dit bleek de 26 jaar oude Luciënne Darniër te zijn, wonende in Pa rijs, gehuwd en moeder van zes kinderen. Aan het licht kwam, dat de bende, die zes man sterk was, louter uit minderjarigen bestond. Om hun vrouwelijke chef te im poneren stalen de jongelui auto's zonder tal en zij deden dit op de meest uiteenlopende manieren en niet volgens een van te voren beraamd plan. De opbrengst van hun roverijen boden zij hun chef aan, die hen betaalde voor hun werken de flinkste hunner nog met speciale gunsten overlaad de Uit dit alles ontstond onder de jeugdige misdadigers een zekere rivaliteit, een zekere na-ijver, wie van hen wel de flinkste, de dapperste zou zijn in de ogen van hun vrouwelijke chef. Een en ander had tot gevolg dat de poli tie al spoedig beschikte over de juiste naam en een volledig sig nalement van deze vrouwelijke gangsterchef. [Weer in vrijheid De „knappe Lulu". zoals Lu ciënne Dardiër in de Franse on derwereld genoemd werd, viel in handen der recherche cn werd kort daarop ingesloten in het Parijse huis van "bewaring. Dit voorarrest duurde enkele maan den, maar „Lulu" wist zich van de zeer welsprekende hulp te verzekeren van de befaamde Pa rijse advicaat, maitre Le Rose. Deze kreeg de officier van Justitie zo ver, dat deze Luciënne Dardiër kort daarop voorwaarde lijk in vrijheid stelde, daar „Lulu" immers moeder was van zes bloeden van kinderen, die onver zorgd waren achtergebleven, en haar echtgenoot en ook de we derzijdse ouders zich van het lot dier kinderen niets aantrokken. Terug in „het vrije beroep" Luciënne werkte na haar in- vrijheidsstelling enkele maanden als strijkster in een wasserij te Parijs. Plotseling vertrok zij met de noorderzon en geruime tijd hoorde men niets van haar. De waarheid echter was, dat de „knappe Lulu" weer geheel en al was opgegaan in het .vrije be roep". zoals ze het zelf noemde en haar kinderen en het baantje als strijkster in de wasserij liet voor dat wat ze waren. De politie aan de Cöte d'Azur begreep echter wel wat er van de „knappe Lulu" geworden was. Weer stond ze aan het hoofd van een bende, bestaande uit louter jonge gangsters. Haar vriend en plaatsvervanger een zekere Charles Leluc uit Parijs. In Can nes en in Nice verdwenen weer, net als voorheen, dure auto's. Om dan later voorzien van valse of vervalste papieren weer op te duiken op de automarkten in de grote steden. De politie had thans de handen vrij en besloot voor goed een einde te maken aan de autorove rijen van de bende van de „knap pe Lulu" en haar vriend Charles. In de Franse bladen werden hun foto's afgedrukt, terwijl de justi tie een beloning in het vooruit zicht stelde voor hem of haar die aanwijzingen kon geven, uur later verscheen bij de boer derij een gemotoriseerde pa trouille der gendarmerie. Zij vond dë vogels gevlogen. Dc grote we gen bicken inmiddels afgezet en de dure Mercedes-Benz werd door Charles te pletter gereden op een door de gendarmerie op geworpen versperring. „Lulu' en haar vriend konden zich door een overhaaste vlucht uit de vast- gereden auto redden en verdwe nen in de uitgestrekte bossen. Ongrijpbaar? In St. Denis stal het paar een auto van een dokter, die op zie kenbezoek was en uren later vond de gendarmerie deze wagen onbeheerd terug op een landweg in de omgeving van Compiegne. Te voet togen de twee gangsters naar Clermont, waar zij werden ontdekt door een passerende po litieman, die tot aanhouding wil de overgaan. „Lulu" en haar vriend konden zich door de vlucht hieraan onttrekken, doch Charles liep een schotwond op in do linkerbovenarm, veroorzaakt door een kogel uit het dienst pistool. Indachtig aan het gezegde, dat een brutaal mens de halve we reld heeft, liet Charles zich in het ziekenhuis van Clermont verbin den, terwijl „Lulu" buiten de wacht betrok. Na behandeld te zijn voegde Charles zich weer bij haar. Het paar staptein een Geen auto was veilig voor deze knapen. Op de vlucht Vanzelfsprekend namen ook „Lulu" en Charles kennis van deze berichten en uit de couran ten grijnsden hen. hun eigen fotos tegen. Het tweetal vertoef de in Cannes en overhaast werd besloten om naar Parijs te ver trekken, daar was immers de kans op ontdekking geringer. Van een toerist stal het tweetal een Mercedes-Benz sportwagen, voorzien van een Italiaans num merbord en 7.o togen zij naar Parijs, met Charles achter het stuur en met de gendarmerie op de hielen. Het werd een dolle rit. I> twee begrepen, dat de toegangs wegen naar Parijs onder scherpe controle der politie zouden staan en zij besloten Parijs te laten voor wat het was en via Saint Germain-en-Laye, naar Noord- Frankrijk te gaan en daar op het platteland bij een boerenfamilie, kennissen van Charles, de nacht door te brengen. Zo gezegd, zo gedaan. Dc vol gende morgen, vóór dag en dauw, vertrokken ze weer. Een voor het ziekenhuis geparkeerd staande Peugeot, grijs-groen van kleur, de derde wagen die en passant gestolen werd en ver dween in de richting van St. Quentin. waar de auto in de nachtelijke uren voor het stad huis onbeheerd werd aangetrof fen door een nachtwaker. „Lulu" en haar vriend Charles hadden intussen onderdak gevonden in het obscure logement „Lion d'Or", in het centrum van St. Quentin gelegen. Bij het krieken van de dag ver voegden ze zich aan het station aldaar, om tc informeren naar de treinenloop van en naar België. De dienstdoende stationschef vertrouwde de zaak niet en hield het tweetal aan de praat, terwijl een andere spoorwegman de po litie alarmeerde, die bij haar komst tot arrestatie overging. „Lulu" en haar vriend arri veerden veilig en wel in Parijs en ze behoefden er geen auto rnesr voor te stelen. Het vervoer weid hun gratis aangeboden door de autoriteiten. (Nadruk verboden.) Actie tegen „onverantwoordelijke balletlessen aan jonge kinderen" Herhaaldelijk komen bij het bestuur van het Nederlandse Ballet Verbond berichten binnen, dat door ondeskundig balleton- derricht aan kinderen grote scha de, vooral aan voeten en knieën wordt toegebracht", zo heeft dit bestuur aan de minister van Sociale Zaken schriftelijk ter kennis gebracht. ..Het blijkt dat in bijna elke plaats in ons land door onver antwoordelijk lesgevende perso nen aan jonge, soms zelfs zeer jonge kinderen met „spitzen" (d.i. het staan en bewegen op de punten der tenen in zogenoemde spitzenschoenen) wordt toege staan. Het is om bovengenoemde re den dat het bestuur van het Ne derlands Ballet Verbond uwe excellentie met kiem verzoekt hiertegen op te treden en de mo gelijkheid' te onderzoeken de in voer, vervaardiging en verkoop van „spitzenschoenen" in de ma ten voor kinderen tot de leeftijd van negen jaar te verbieden". In een brief aan de Nederland se beroepsvereniging van dans kunstenaars heeft genoemd be stuur deze vereniging verzocht zijn actie tc willen ondersteunen. (Adv.) Transparante Idrtirlak van CctiiaBever WEST-DUITSLAND EN GUINEA De Westduitse regering heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, gemach tigd de diplomatieke betrekkin gen met Guinea te verbreken als zij niet zo spoedig mogelijk de officiële bevestiging van Guinea krijgt dat dit land Oost- Duitsland niet erkend heeft Zoals bekend zijn er enkele dagen geleden berichten in de pers verschenen dat Guinea di plomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland heeft aange knoopt. Dc ambassadeur van Guinea in Frankrijk en West-Duitsland, Narbi Joela, deeldp woensdag op een persconferentie in Parijs mee. dat „er nog niets besloten is over een uitwisseling van am- basadeurs tussen Guinea en Oost-Duitsland". Toen men later functionarissen van de ambassade van Guinea vroeg of deze woorden van Joela betekenden dat Guinea nog niet officiëel besloten heeft Oost- Duitsland te erkennen, wilden dezen geen uitleg geven. (Adv.) ...als U dit goede idee overneemt: zélf uw aromaflacon in de keuken bijvullen uit uw eigen Liebig voorraadbus. Dan heeft U 20 vulliugeu voor i. 5,80 -dus slechts 29 cent per vulling I KIKVORSMAN LOURMAIS ACHTER OP TIJDSCHEMA De Franse kikvorsman Louis Lourmais, die van Schaffhausen naar Rotterdam de Rijn afzwemt, had woensdagochtend om elf uur ongeveer 70 van de 1.000 km afgelegd. Hij is - hierdoor uren achter op zijn tijdschema. De oor zaak is dat hij dinsdag door het ijskoude water gedwongen was de rivier te verlaten, hoewel hij drie rubberpakken aan had. Lourmais, die dinsdagochtend zijn tocht begon, hoopt omstreeks 24 maart zijn einddoel te berei ken. Lourmais heeft de pech dat het water trager stroomt doordat ten behoeve van de electriciteits- voorziening stuwen zijn gesloten. Hierdoor komt hij minder snel vooruit dan hij gehoopt had. Hij had dinsdag dan ook nog maar 35 km afgelegd toen hij bij het plaatsje Eglisau aankwam. Daar werd hij opgewacht door vrijwel alle inwoners van het dorp die de in grote vlokken neerdalende sneeuw trotseerden om Lour mais, uitgerust met rubberpak en voetvinnen, uit het water te zien komen. Door de ijzige kou was zijn gezicht ernstig gezwol len, zijn lippen waren tweemaal zo dik als normaal. Ook in het traject na Eglisau zijn veel stuwen, zodat Lourmais weinig hulp beeft van de stro ming. Woensdagmiddag om half één kwam Lourmais in Koblenz aan. Na gegeten te hebben vertrok hij naar Bazel. Op het ogenblik is hij nog 56 km van deze stad ver wijderd. Confiscatie van Rosenbergs bezittingen Het Westberlijnse denazifica- tiehof heeft woensdag de con fiscatie gelast van de Berlijnse bezittingen van de nazi-ideoloog Alfred Rosenberg, die in 1946 is terechtgesteld. Deze bezittin gen, waarvan de waarde op 29.200 Mark geschat wordt, zullen beschikbaar worden ge steld voor de schadeloosstelling van nazi-slachtoffers. Nederlands binnenschip in Duitsland gezonken Dinsdagavond laat is op de Weser in Duitsland het 180 ton metende binnenschip „Roel- fien" aangevaren en gezonken. Hierbij zijn de 44-jarige vrouw van de schipper R. Zuiderhoek- Drenth en zijn 5-jarig dochter tje Hennie verdronken. Het schin is eigendom van schipper H. Zuiderbroek en hoort thuis in Musselkanaal, BOODSCHAP VAN CHROESJTSJEF AAN EISENHOWER De Sowjet-ambassadeur in Washington, Mensjikof, heeft dinsdag aan president Eisenho wer een persoonlijke boodschap van Chroesjtsjef overhandigd. Nadat Mensjikof na een be zoek van 20 minuten was ver trokken, werd de onderminister van Buitenlandse Zaken, Leving ston Merchant, met spoed naar het Witte Huis ontboden. Later op de dag nodigde Mer chant de Britse en de Franse am bassadeur in Washington, sir Harold Caccia en Herve Alphand, uit voor een bespreking op het State Department, naar men aan neemt om Chroesjtsjefs bood schap te bespreken. Met Levingston Merchant werd ook de minister van Buitenland se Zaken, Herter, naar het Witte Huis ontboden. Hun onderhoud met Eisenhower duurde een half uur. Na hun onderhoud met de Amerikaanse onderminser deel den de Britse en de Franse am bassadeur mede, dat zij op de hoogte waren gebracht van de boodschap. Wat er in stond wil den zij niet zeggen. Het is een boodschap van de Sowjet-Unie aan de Ver. Staten, zo zeiden zij. Op de vraag of het een „belang wekkend document" was, ant woordde de Britse ambassadeur, dat „elke boodschap van de heer Chroesjtsjef aan de president van de Ver. Staten belangwek kend is. HIJ KOCHT ALLE SNOEPGOED VAN DE WERELD Een vijftienjarige jongen wiens „bende" ongeveer 320.000 gulden had gevonden, vertelde de poli tie dat hij „alle snoepgoed van de wereld had gekocht" en daarna ongeveer 5.000 gulden aan zijn makkers had gegeven. „Ik gaf het geld weg omdat ik moe werd het uit te geven". Leden van de bende, jongens van elf tot achttien jaar, werden plotseling rijk. Sommigen van hen betaalde andere jongens om boodschappen voor hen te doen of om hun huiswerk te maken. De politie vernam dat de jon gens het geld in een theekist, onder een hoop oude rommel in een circusopslagplaats hadden gevonden. Het is niet bekend aan wie het geld toebehoort. Het zou de buit van een Inbreker kunnen zijn of de opbrengst van zwarthandelaars uit de oorlogs tijd een deel van het geld bestaat uit bundels bankbiljetten met opeenvolgende serienummers. VARKENSPEST SCHADEPOST VAN 2,6 MILJOEN Tijdens een vergadering van de Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren te Willeskop, deelde de directeur van deze dienst dokter K. F. Joling, mede, dat de varkenspest in ons land per jaar een schade post doet ontstaan van 2,6 miljoen gulden. In de provincie Utrecht doen zich gemiddeld 12 gevallen per week voor. Deze twaalf worden dan officieel aangegeven, maar er komen nog steeds gevallen voor, waar van aan de bevoegde instanties geen kennis wordt gegeven, aldus de directeur. OVERNAME BACONVARKENS VERLAAGD Enerzijds het overgrote aan bod van varkens met als gevolg daarvan een dalende tendens in de prijzen anderzijds de lage opbrengsten van de bacon in Engeland heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees doen besluiten om in gaande maandag 4 maart de prijs voor baconvarkens met 5 cent per kg te veriagen. Dientengevolge zal met in gang van de genoemde datum voor baconvarkens van 63 t/m 70 kg in de kwaliteitsklassen 1 t/m 4 een prijs gelden van resp. ƒ2.06, ƒ2.02, f 1.98 en 1.94 per kg koud geslacht ge wicht. De toeslag voor varkens van 63 t/m 70 kg die niet tot bacon worden verwerkt blijft ongewijzigd 12 cent per kg koud geslacht gewicht. Geen bijdrage van het Produktschap voor Zuivel aan hulpfonds droogteschade Het bestuur van het Produkt schap voor Zuivel heeft woens dag een verzoek om een bij drage in het Hulpfonds Droog teschade Landbouw afgewezen. Het bestuur staat weliswaar sympathiek tegenover de actie van de stichting Hulpfonds Droogteschade Landbouw, doch het meent dat zij hiervoor geen geld beschikbaar kan stellen omdat het Produktschap zijn middelen verkrijgt door een pu bliekrechtelijke heffing. In ge vallen als deze moet bij voor keur geappeleerd worden aan vrijwillige acties van bedrijfs- genoten, zo meent het bestuur. DE EERSTE AARDBEIEN De kweker M. J. Kuypers uit Druten (Maas Waal) heeft dins dag op de veiling te Nijmegen de eerste aardbeien aangevoerd. Een Nijmeegse winkelier kocht ze voor 57 cent per stuk. Internationals goed prijshoudend tot iets hoger Bij de opening noteerden de internationale waarden gister middag een weinig onder de vo rige slotkoersen. Gedurende het verdere beursverloop trokken de prijzen over de gehele linie een paar punten aan, zodat de tendentie uiteindelijk goed prijshoudend tot iets hoger ge noemd kon worden. De handel was, evenals de voorgaande da gen, van heel weinig betekenis. In Wallstreet daalde dinsdag het Dow-Jones-gemiddelde voor de industriële waarden beneden de zeshonderd. Hierdoor daalde dit gemiddelde de laatste drie maanden circa 85 punten. Toch hadden de ongeanimeerde slot koersen uit New York geen in vloed op de koersvorming van dp Internationale waarden in Amsterdam. Het publiek blijft, een afwachtende houding aan nemen, voor de beroepshandel zijn de koersfluctuaties te ge ring om aan de handel deel te nemen en de arbitrage kon moeilijk tot zaken komen. Ar met al viel de stemming zeker niet tegen. AKU's op 432 na een opening op 429, tegen een vo rige slotprijs van 43114. De beurs rekent er op dat het AKU-concern te zijner tijd met. een gunstig jaardividend over 1959 zal komen. Er wordt zelfs ter beurze over een bonus ge sproken. Philips steeg van 749' j tot 753' 2 en boekte op deze prijs een koerswinst van ruim drie punten. Volgens de beurs zal dit concern maandag a.s. voorlopige jaarcijfers alsmede het jaardividend over 1959 be kend maken. Unilevers op 726' i na 721. tegen een vorige slot prijs van 724%. Kon. Olies een weinig lager op 149.40 ingevol ge Wallstreet. Ook K.L.M. kreeg een lagere adviesprijs evenals Hoogovens op 760 762). Later werd werkelijk 760 in Hoog ovens genoteerd. Scheepvaarten lusteloos met zeer geringe koersafwijkingen. Scheepvaart Unies 146 na 144' tegen een vorige slotprijs van 145%. K.N.S.M. iets lager. Ook in de cultuursector was het zeer stil met koersen die iets onder het vorige slotniveau la gen. Staatsfondsen vast. Er be stond in deze afdeling een be hoorlijke vraag van publieke zijde waartegenover niet vol doende aanbod aanwezig was. Het gepubliceerde gunstige nieuws over de Nederlandse maatschappij voor de walvis vaart was niet van invloed op de koers van de aandelen die op 115 onveranderd werden gead viseerd. Claims Lindeteves kre gen een adviesprijs van ƒ8,50 tot ƒ9,— (ƒ8,60). Verder wer den de grootbanken doorelkaar iets hoger geadviseerd en wa ren Nationale Handelsbanken, iets in herstel. Prolongatie 3'. 2 pet. NABKUKSKOERSEN. A.K.U.: 436—445 (431%) Kon. Olie: 148.80—151.50 (149.30) Philips: 757—772 752%) Unilever: 730747 725"s Beursindices 7 3 8/3 9/3 Int. concerns 483.28 476.28 476.46 Industrie 243.31 242.30 241.65 Scheepvaart 157.39 155.64 154.77 Banken 181.47 181.96 182.77 Cult. etc. 140.04 138.80 137.79 Algemeen 330.85 327.06 326.85 TENTEN VOOR AGADIR Per eerste gelegenheid zal het Nederlandse Roode Kruis 50 ge zinstenten zenden naar de Ma rokkaanse zusterorganisatie als bijdrage in de behoefte van de opvangcentra bij Agadir. Het verzoek om tenten werd gedaan door de Roode Kruis Liga. De tenten die per vliegtuig of per schip gezonden zullen worden kunnen elk 5 tot 6 personen her bergen. Zij zijn gemaakt van mid delzwaar doek en goed geschikt voor de tropen. Voorts zc«i gis teren ten behoeve van de nazorg van de slachtoffers van de aard beving een voorraad van enkele duizenden blikken melk naar Marokko gezonden worden. AXEL. Geboorten. 14 febr. Marlies Ma ria, d. van André Aloys Sturte- wagen en Gerarda Leonia Maria Braem. 19 febr. Cornelia Janna, d. van Abraham Jonker en Wil- helmina Margaretha Bolle. Huwelijksaangiften. 1 febr. Wil lem Vermeulen (van Vrouwen polder), 23 j„ jm., en Adriana de Jonge, 21 j., jd. 29 febr. Adriaan Marinus Witte (van Terneuzen), 27 j„ jm., en Adriana Dieleman, 19 j„ .id. Huwelijksvoltrekkingen. 4 febr. Levinus Vincentius Baert <van Terneuzen), 24 j., jm.. en Anna Francina Geensen, 26 J„ jd. 11 febr. Marinus Murre, 26 j„ jm., en Ebrina de Feijter, 23 j., jd. 19 febr. Willem Vermeulen (van Vrouwenpolder), 23 j„ jm., en Adriana de Jonge, 21 j., jd. Overlijden. 5 febr. Willem Kos ter. 88 j., echtg. van Neeltje Die- lerrlan. 10 febr. Aagt je Riemens, 85 j„ wed. van Dingenis Visser. 14 febr. Janneke de Kraker, 73 j., echtg. van Rokus Dees. 16 febr. Mechiel 't Gilde. 90 j., weduwn. van Jacomina Sol. 24 febr. Johan na Elisabeth P. M. van Bussel, 69 j,, echtg. van Carolus Ludo- vicus Coone. 29 febr. Jannetje van Dijke, 89 j., wed. van Corne lls 't Gilde.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 4