Provinciaal nieuws AMSTLEVEN levensi)erzekerin\ Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 10 maart 1960 TERNEUZEN BOSCHKAPELLE HULST VOGELWAARDE. SLUIS ZAAMSLAG Wijziging Huurwet en Opheffing grootboek woning verbetering DE TOEKOMST VAN DE KERNENERGIE AMERIKAANSE LEGERBATALJONS NAAR WEST-DUITSLAND Elke dag heeft zijn geheim AARDENBURG STOPPELDIJK. DE POLITIE EN DE ZAAK-VAN R. „OPERATIE KAT" AGENDA Officiële opening: Besehutten- de Werkplaatsen Midden Zeeuws-Vlaanderen. Door de Staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink, zullen alhier de Beschuttende Werkplaatsen Midden Zeeuws- Vlaanderen op maandag 28 mrt, des namiddags te half twee offi cieel worden geopend. Terneuzen. Zij moeten zich dan echter reali seren, dat ze drie woningen ge lijk moeten kopen in verband met de brandmuren tussen elke groep van drie. Weidegrond weid toegewezen aan de kinderen Quataert. De heer Rosseel zeide dat Aar denburg nog altijd het recht heeft eigen munt te slaan en dit gaf aanleiding tot een humoris tische discussie over de mogelijk heid tot ruimere bestedingen. Werk in snijderij begonnen. Met het werk in de fluweel- snijderij, gevestigd in het. pa rochiehuis, is een aanvang ge maakt. Onder leiding van een werkmeester van het hoofdbe drijf uit Winterswijk zullen de werknemers in het vak worden opgeleid. In verband met de be perkte ruimte zullen voorlopig slechts 15 arbeiders kunnen worden geplaatst. Na verloop van enkele maanden hoopt men met dit aantal ploegen van vijf te kunnen werken. Als de plannen tot nieuwbouw van de firma Meijerink verwezenlijkt worden, zal deze nieuwe indu strie aan een flink aantal man nen werk bieden. G emeenteraad. De raad der gemeente Hulst komt vrijdag 11 maart a.s., des avonds half acht, bijeen ter be handeling van o.m. de volgende punten: Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van precariorechten. Voorstel tot aankoop van gron. den ter verbetering van tie Van der Maelstedeweg. Voorstel tot aankoop van gron den in de Dullaertpolder. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding ex artikel 101 der Lager Onder wijswet voor de bijzondere scho len voor g.l.o. en u.l.o. voor 1960. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een geldlening voor de bouw van het nieuwe ziekenhuis. Voorstel tot het verlenen van een garantie voor de uitvoering van de Matthaus-Passion 1960. Jfeugdverkeersexamen. Aan het schriftelijk gedeelte van Met jeugdverkeersexamen, uitgaande van het Verbond voor Veilig Verkeer, werd deel genomen door 66 leerlingen van de lagere scholen te Boschka- pelle, Stoppeldijk en Hengst dijk. Het praktische gedeelte van het examen zal op een na der te bepalen datum plaats vinden. Aanrjjdingg. Dinsdagmiddag had alhier op het kruispunt Ridderstraat Geldelozestraat een aanrijding plaats tussen een bromfiets, be reden door de heer H. uit Aar denburg en een op een fiets rij dend 15-jarig meisje. De heer H. verleende op dit kruispunt geen voorrang aan het meisje en kwam bij de botsing zodanig te vallen, dat hij met eni ge hoofdwonden op de straat bleef liggen. i Nadat enige leden van de E. H. B. O. de heer H. hulp had den verleend, constateerde dok ter De Meijer, dat H. een zware hersenschudding had opgelopen, waarop de arts hem naar het St. Anthoniusziekenhuis te Oostburg liet vervoeren. Het meisje bekwam nagenoeg geen letsel. EERSTE NEDERLANDSE VROUWELIJKE PARLEMENT SSTENOGRAAF Dinsdag is de eerste Nederlandse vrouwelijke parlements.stenó- graaf in dienst getreden. Het is op 23 maart 1936 te Terneuzen. - Foto: Mej. Van Eek krijgt haar directeur de heer H. van nus die de eerste stenograje mej. Marie A. van Eek, geboren hier bloemen aangeboden van der Velde. Links de heer Tila- toesprak. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier werden als gevon den aangegeven de volgende voorwerpen, welke terug te be komen zijn bij de daarachter staande adressen: Kinderwant en een gebreide handschoen. Puntstraat 11; sleu tel, Veer B 69. Verder werd medegedeeld, dat een herdershond is komen aan lopen aan het adres Eendracht- polder C 150. OOP. VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 9 maart. GROENTEN. Per 100 stuks: Kassla I 12,80 15. II 5-/10,50. Per stuk: Knolselder^ B 11—18 et, C 7—12 ct. Per bos: Selderij 1418 ct, Hadijs II 27 ct. Per kg: Savoyekool A II 50—51 ct Breekpeen B 22 ct, B II 424 ctj Prei A II 75-82 ct, B 52—69 ct; Spruiten A II 4154 ct, B II 24 - 46 ct; Uien II 18—25 ct; Wit lof A 60 - 67 ct, A II 52-63 ct, B 58 -65 ct, B II 36-60 ct, afw. 18 -40 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Furore TI ƒ12,50; Bintje II 14,80; Record I 14,70. FRUIT. Per kg. Appelen: Goudreinette II m. 85 72 ct, m. 75 7274 ct, m. 65 65—70 ct, IID 54—63 ct, grof 62 —67 ct, fijn 55—60 ct, kroot 36— 50 ct; Golden Delicious II m. 80 90 ct, m. 75 78—89 ct, m. 70 80— 92 ct, m. 65 74—82 ct, m. 60 67— 72 ct, II D 52—61 ct. grof 66—72 ct. fijn 5761 ct, kroet 3444 ct; Jonathan II m. 80 78 ct, m. 75 77 et., m. 70 78 ct, m. 65 76 ct, m. 60 72 ct, fjn 68 ct, kroet 47 ct. Peer. St. Rémy grof 3840 ct, fijn 37 39 ct. kroet 2728 ct. (Adv.) TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gister middag de behandeling van de wetsontwerpen tot wijziging van de huurwet en tot opheffing van liet grootboek voor woningver- botering voortgezet. Bij de alge mene beraadslaging hebben dins dagmiddag en -avond dertien sprekers het woord gevoerd. De minister van Volkshuisves ting ensBouwnijverheid, de heer Van A artsen, vervolgt zijn gister nacht aangevangen rede ter be antwoording van de in eerste termijn gemaakte opmerkingen. Hij constateert, dat de meerder heid der Kamer de noodzakelijk heid van een huurverhoging er kent. De vorige r-gering heeft een verhoging al noodzakelijk geacht. Spreker herinnert eraan, dat de S.E.R. adviseerde tot een ver hoging van 25 pet. De regering is gekomen tot een percentage van 20, waarmede een groot deel der Kamer zich kan verenigen. Op den duur zal men moeten ko men tot afschaffing van de jaar lijkse bijdrage aan de woning wetwoningen. Gewacht wordt op advies van de S.E.R. over het huurbeleid in de toekomst. Wat de compensatie aangaat kan gezegd worden, dat ze hier en daar wel overcompensatie wordt, doch een huurverhoging zonder compensatie is niet moge lijk. Eventuele bezwaren zal men moeten meenemen. De bouwkostenaffaire houdt de minister in hoge mate bezig. Alle middelen zijn te baat genomen om een overspanning van de bouwmar kt tegen te gaan. Bij de woningwetwoningen wordt zeer sterk naar de bouwkosten ge keken. In 1980 zal waarschijnlijk ongc- veer eenderde van de elektrici- teitsproduktie in de zes landen van de gemeenschappelijke markt in kerncentrales worden opgewekt. De jaarlijkse produk- tiecapaciteit zal dan 42,6 mega watt groot zijn. Dit is de mening van de com missie van Euratom, tot uiting gebracht in een rapport van de heer De Groote, lid van deze commissie. Het rapport is gepu bliceerd, na onlangs voorgelegd te zijn aan de bevoegde commis sie van het Europese parlement én aan een interexecutieve bij eenkomst van de Europese ge meenschappen over de vooruit zichten op het gebied van de energie. Het Amerikaanse leger heeft bekendgemaakt dat in maart en april twee Amerikaanse leger- bataljons, uitgerust met Lacros- se-projectielen, naar West- Duitsland zullen worden gezon den. Dit type projectiel kan van een gewone legervracht.wagen worden gelanceerd en voorzien worden van een atoomkop of een conventioneel wapen. i v- Met goedkope woningen wor den in iedpr geval goede wonin gen bedoeld. De regering is be reid ten aanzien van de bouw kosten een zekere druk uit te oefenen. Naar aanleiding van de opmer king, dat in andere landen de bouwkosten lager zijn, zegt de minister, dat vergelijkingen ten deze moeilijk zijn. Z.i. ligt de toe stand in ons land niet veel slech ter dan in de ons omringende laden. De bouwkosten van 1959 zijn in vergelijking met 1958 en 1957 lager geweest. De grondkosten echter zijn daarentegen iets ge stegen. De minister zegt de indruk te hebben, dat een groot deel van de Kamer van oordeel is, dat niet alle woningen voor huurverho ging in aanmerking moeten ko men. In dit verband bespreekt hij de eisen, die gesteld moeten wor den om woningen voor huurver hoging in aanmerking te doen komen. Deze eisen met betrek king tot het onderhoud zijn ver ruimd in vergelijking met de thans bestaande regeling. Daar bij komen dan de eisen met be trekking tot het woongerief. Dat is ook een verruiming. De bedoeling is een aantal wo ningen buiten de verhoging te houden, n.I. die welke vóór 1918 zijn gebouwd en een prijs doen van minder dan 9 tot 5 naar gelang van de gemeenteklasse. Alle woningen van vóór 1918 in deze vrijstelling te betrekken gaat z.i. te ver, omdat er veel goede onder zijn. De bedoeling is een grens te trekken, die zo tref zeker mogelijk is. Het loslaten van die grens, zoals de heren Bommer en Schuitemaker willen, lijkt spreker onjuist. Gevraagd js ook de jaargrens te laten vallen, maar ook daartegen heeft spre ker bezwaar. Het stellen van de jaargrens is geschied omdat men typisch van verhoging wilde uit schakelen de oude, de oudere wo ningen, die van veertig jaar en ouder. Spreker dringt erop aan de grens van 1918 niet te laten vervallen. De minister zegt, dat de huur- commissies goed hebben ge werkt, Ze gaan verdwijnen om dat er naar wordt gestreefd het aantal organen terug te brengen. Wat de kwestie der liberalisatie aangaat merkt spreker op, dat het ontwerp daartoe slechts de mogelijkheid opent. Voorzichtig heid is stellig geboden. Men zal zeker niet vlot overgaan tot het voor hele streken des lands bui ten werking stellen van de bepa lingen van de huurwet. Eigen lijk speelt deze zaak nog niet. Als men zou wachten tot er in alle categorieën voldoende wonin- gen beschikbaar zijn, dan zouden er moeilijkheden kunnen ont staan. O.m. merkt de minister op, dat de huurbescherming nog lang niet weg is. Een zekere bescher ming blijft bestaan. Wanneer bij liberalisatie zou blijken, dat ten gevolge van een woningtekort huurprijsverhoging zou op treden, dan kan bezien worden of het euvel bestreden kan worden door toewijzing van een aantal wo ningwetwoningen. Ten aanzien van de bedrijfs panden is er een groot verschil met de woningen. Er is alleen huurbescherming. In gebieden waar tot liberalisatie zou worden overgegaan moet de kwestie der bedrijfspanden nader worden be ziën. Hij is bereid de suggestie van de heer Van Vliet om de be dragen veiligheidshalve te ver hogen, nader te bezien. door LUISA-MARIA LINARES Waardering voor menslie vend werk. In de raadszaal werd gister door burgemeester mr. Teilegen het diploma van verdienste van het Carnegiefonds uitgereikt aan de heer N. Quellery. Rozensstraat 120 te Terneuzen, als matroos in dienst van de Provinciale Stoom- bootdienst in Zeeland. Bij deze plechtigheid waren onder meer aanwezig de heren M. van Poelje, lid van Ged. Sta ten van Zeeland, die de Commis saris der Koningin en het Pro vinciaal Bestuur vertegenwoor digde, mr. J. Nieuwenhuls, direc teur van de Provinciale Stoom bootmaatschappij; J. I. de Waal, agent te Terneuzen en kapitein A. Versluijs. Burgemeester Teilegen herin nerde er in zijn felicitatietoe spraak aan, hoe de heer Quellery op 5 augustus van het vorige jaar een passagier van de Pro vinciale boot het leven redde, toen deze tussen De Griete en de haven van Terneuzen erver boord sprong. In de sterke stroom moest de redder nog een 50 me ters zwemmen alvorens hij de drenkeling bereikte. Doch hij smaakte het genogen hem het leven te kunnen redden. Ook de heren Van Poelje en Nleuwenhuis zwaaiden de moe dige reder veel lof toe en zeiden er trots op te zijn dat de Provincie en de Stoombootmaat schappij dergelijke mensen in dienst heeft. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrich ting werd in de maand februari 1960 door totaal 2170 personen bezocht. In de maand januari 1960 be droeg het aantal 2449. Raadsvergadering De gemeenteraad van Aarden burg vergaderde onder leiding van burgemeester J. M. A. C. van Dongen. Deze zei o.m. dat een wijziging van het herbouwplan in voorbe reiding Is, waarbij enkele stuk ken grond, die tot nu toe niet konden worden onteigend, zullen worden aangekocht. Van de PTT was bericht binnengekomen, dat de wijk Sint Kruis bij de telefoon een eigen netnummer krijgt. De dienst der PTT was hiertoe om economische redenen moeten overgaan. Het college betreurde deze beslissingen ten zeerste. Hier wordt de noodzakelijke een heid in de gemeente gestoord. Ook de raad was dezelfde me ning toegedaan en op voorstel van de heer Lansu zal deze onte vredenheid aan de PTT kenbaar gemaakt worden. De gemeente heeft bij de re cente verdeling van het aan Zee land toegewezen woningcontin gent vier woningen toegewezen gekregen. Deze zullen worden ge-, bouwd in het uitbreidingsplan. Voor het werk „School- en Be roepskeuze" wordt voortaan 15 pet- geval bijgedragen. Een overeenkomst met het zie kenhuis te Oostburg werd gewij zigd en aangepast aan de tijd. Het geldt hier de bepalingen be treffende afzondering en verple- ging van lijders aan besmette lijke ziekten. Ingewilligd werd een verzoek om financiële bijdrage voor leer lingen uit de gemeente die het Sint Alfonslusseminarle „Nebo" in Nijmegen bezoeken. Negen houten noodwoningen werden verkocht aan de firma L. de Witte uit Westkapelle. De heer Lansu vroeg of het niet mogelijk was deze verkoop uit te stellen en daardoor de eigen bewoners nogmaals in de gelegenheid te stellen deze nood woningen aan te kopen. De voorzitter bracht hier tech nische bezwaren tegen in, doch deed de toezegging dat het col lege alle mogelijke aandacht zal besteden om de bewoners een volgende gelegenheid te wijzen op de mogelijkheid van aankoop. Jaarvergadering K. A. B. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. hield in hot Vereni gingsgebouw haar jaarvergade ring. Voorzitter E. Vink liet hei wel en wee van het, jaar 1959 nog eens de revue passeren, het jaar waarin de afdeling het 40- jarig bestaan had gevierd. Hoewel er in het afgelopen jaar werd gefeest, kon de pen ningmeester toch nog voor een klein batig saldo zorgen. De plaatselijke afdeling van Her wonnen Levenskracht bracht ƒ843,42 bijeen, het Norbart- comité 53.- - en de thermome ters van het Kanunnik van Schaikfonds werden met 71 gevuld. „De Lanteern" had een omzet van 63 boeken. De bestuursleden P. Eijsac- kers, P. v. d. Bosch en P. van Laar werden voor twee jaar herkozen. Nadat de geestelijke adviseur, kapelaan Wouters, nog een kort woordje tot de vergadering had gericht, brachten de leden de avond verder met kaartspel door. Biljarten. In café Crombeen te Rapen burg-Tol werd een wedstrijd ge speeld tussen de plaatselijke biljartclub „De Tol" en een bil jartclub uit Sint Jansteen. De uitslag van dit treffen was als volgt Stoppeldijk—St. Jansteen Lauwers-Bou v ens 61—32 Wijnacker-cj Cock 113—47 Lauwers-der Weduwe 52—58 Polfliet-Braem 6966 De Bakker-Aerts 114—43 Gelderland-de Guytenaer 48—58 De Schepper-Boussens 4326 V-'-cecken-Merckart 4132 Heijens-de Potter 34—32 Crombeen-der Weduwe 31—24 Hoogste serie StoppeldijkH. Wijnacker, 35 car. Hoogste serie St. Jansteen: J. der Weduwe, 16 car. I. De jonge man, die op het vlieg tuig stond te wachten, werd on geduldig. Voor de zesde maal kwam hij de bar uit en liep de grote hal door, waarin zich de bureaus bevonden van de ver schillende luchtvaartmaatschap pijen die op Madrid vlogen. Hij hinkte enigszins en om de zwak heid van zijn been wat te hulp te komen leunde hij op een stok met rubber dop. Hij verwenste de vochtigheid die zijn pijn ver ergerde, zette'de kraag van zijn regenjas op, trok zijn hoed diep in zijn ogen en liep naar buiten. Hij was uit zijn humeur en mop perde op het leven. Het regende zonder ophouden en de lichtsignalen van het lan dingsterrein priemden door de motregen, die de omtrekken van hangars, vliegtuigen en mensen vervaagde. Hij schuilde onder een uitstekende kroonlijst van het ge bouw en tuurde naar de lan dingsbanen. Ondanks het slechte zicht bleven de toestellen dalen en opstijgen, onbekenden in-en- uitladend, nauwelijks enkele ogenblikken de grond van het vreemde land beroerend. Hij stak een sigaret op en even belichtte de vlam zijn ondoor grondelijke, harde, grijze ogen, zijn grote mond met de bittere trek en zijn wilskrachtige, slecht geschoren kin. Hij blies een rook wolkje uit en liep -weer terug Het Amerikaanse blad „Wa shington Post" heeft woensdag in een hoofdartikel kritiek geuit op de inhechtenisneming en be handeling van de Nederlandse marconist W. van R. door de po litie van New York. Volgens hot blad is de uit spraak: (onschuldig) van de jury van de rechtbank van Boston van vorige week een les voor de politie en het publiek. Dc politie van New York heeft duidelijk in breuk gemaakt op het recht en de marconist gebruikmaking van hem toekomende rechten onthou den. Zij arresteerden hem zonder bevel tot inhechtenisneming en zonder vergunning voor bezoek beschikte volgens welke 't waar schijnlijk was dat hij mevrouw Kauffman had vermoord. Zij hield hem twintig uur gevangen zonder vergunnnig voor bezoek waarin hij meedogenloos werd verhoord, wat in strijd is met de wetten van New York. Verder heeft de politie hem de bijstand van een advocaat ontzegd en zelfs verhinderd dat hij contact onderhield met het Nederlandse consulaat. Op de zitting ontkende Van R. mevrouw Kauffman te hebben geslagen. Politiemannen móchten- echter op de zitting getuigen dat hij tijdens het verhoor had be kend haar te hebben geslagen. Het oordeel van de jury bewijst dat de gezworenen meer geloof in Van R. stelden dan in de poli tie, aldus de „Washington Post". Boven bepaalde gebieden van Serawak, met name de rijstvel den in het centrum van dit Brit se deel van Borneo, zullen tal rijke katten per parachute wor den neergelaten. De „operatie- kat" is nodig geworden door een plaag van ratten die grote ver woestingen aanrichten. De eerste valschermkatten in de geschiede nis zullen binnenkert worden in gezet. naar de ingang, doch de deur wilde niet wijken. Hij stootte et- hard met zijn stok tegen. Hij zwaaide altijd met die stok, die bestemd scheen te zijn om alle hindernissen, die op zijn weg kwamen, op zij te schuiven. In de hal informeerde hij nog maals aan het bureau van een der buitenlandse luchtlijnen of het vliegtuig uit Rio veel vertra ging had en de employé herhaal de zijn verklaringen, die hij uit het hoofd scheen te hebben ge leerd: het viermotorige vliegtuig van Rio de Janeiro had ter hoog te van Dakar een motordefect gekregen en was gedwongen ge weest een noodlanding te maken. Alle reizigers waren ongedeerd, ze moesten alleen enkele uren wachten tot een ander toestel hen zou komen ophalen. Indien de atmosferische invloeden het toelieten zou het wel spoedig aankomen, het zou stellig slechts een kwestie van een half uur zijn. De jonge man mopperde iets over gedwongen noodlandingen en alle beroerde en onvoorziene dingen, die het bestaan van fat soenlijke mensen bemoeilijkten en liep naar een krantenkiosk. Hij koos een blad uit en betaalde met een gekreukeld bankbiljet, dat hij uit zijn broekzak haalde. De verkoopster, die al nieuws gierig het doen en laten van die nerveuze man had gadegeslagen, lachte ccn beetje, toen ze hem het wisselgeld teruggaf. Als enig antwoord wierp hij haar een ijs koude blik toe, keerde haar bruusk de rug toe, stapte de bar weer binnen en installeerde zich in een hoekje. Aan het tafeltje naast hem gebruikte een troepje Spaanse en Engelse piloten onder vrolijk gepraat hun koffie. De nieuw aangekomene wierp hun een ver nietigende blik toe, die hoege naamd geen indruk scheen te maken. Ten slotte nam hij woe dend zijn glas cognac en tijd schrift op en zocht een ander plaatsje. Hij nam zijn hoed af en men zag nu zijn zware wenkbrauwen en zijn hoog voorhoofd. 'De bleek heid van zijn mager gezicht, dat iets terugstotends had, stak scherp af tegen zijn verward, bij na zwart haar. Hij haalde er zijn vingers door om er wat orde in te brengen, ledigde zijn glas in één teug en raakte met zijn hanc even zijn ruwe wang aan. De ge dachte, dat hij er inderdaad wei nig verleidelijk uitzag en dat hem dat geen lor kon schelen, deed hem even glimlachen. Toen de luidspreker de nade ring van het vliegtuig uit Rio de Janeiro aankondigde had hij tijd gehad om het hele tijdschritt uit te lezen. Hij stond op. wierp wat geld op tafel en ging, licht op zijn stok steunend, naar buiten. Die stok was voor hem een soort levend wezen en het gebeurde zelfs wel eens, dat bij hem, in een ogenblik van drift, ver van zich afsmeet, alsof hij er ruzie mee had gehad. Het was verboden de douane loods, waar de reizigers hun bagage lieten visiteren, binnen te gaan. De jonge man moest er zich mee tevreden stellen dooi de glazen deur te kijken en te trachten tussen al die passagiers de vrouw, die hij kwam afhalen, te ontdekken. Hij wist niets van die vrouw af, hij wist niet of ze groot of klein, blond of donker, jong of van meer gevorderde leeftijd was. Hij stelde zich haar lang en slank voor met een gedecideerde houding en zo ongeveer een jaar of dertig oud. Hij ontdekte tus sen de reizigers een dame, die wel wat overeen kwam met het beeld dat hij zich gevormd had. Ze had een vrij lange neus, dun ne lippen en esn besliste manier van optreden. Ze scheen erg ver moeid te zijn, maar had niets al ledaags. De passagiers begonnen nu de hal binnen te stromen. Hij bleef nog even op zijn stok geleund staan. Toen de vrouw, die hij in het oog had gehouden, dichterbij kwam. liep hij op haar toe. Ze keek hem verbaasd aan. „Olga?..." De vrouw antwoordde in het Duits. Dus ze was het niet. Hij maakte zijn excuses en nam, nijdig met zijn voet stampend, zijn observatiepost weer in. Het was ook belachelijk geweest om Olga te willer, ontdekken tussen al die menton. die er allemaal even uitgeput uitzagen. Plotse ling werd hij aan zijn mouw ge trokken. Hij keerde zich met een ruk om en zag een zeer jong meisje met grote, verschrikte ogen, naast zich staan. „André...?" vroeg ze. „Olga?" Ze knikte bijna onmerkbaar ze scheen niet in staat tot spreken en leunde vermoeid tegen de muur. (Wordt vervolgd.) De minister verdedigt vervol gens de verhoging voor bedrijfs panden met 15 pet. De vorige keer zijn de woningen verhoogd met 25 pet. en de bedrijfspanden met 15 pet. Nu de verhoging voor woningen minder dan 25 is. gaat net z.i. niet aan de verho ging voor bedrijfspanden té ver. groten. OPHEFFING GROOTBOEK WONINGVERBETERING. Naar aanleiding van de opmer kingen over het wetsontwerp in zake opheffing grootboek wo- ningvei oetering nerinnert de minister eraan, dat de memorie van antwoord nog al ruim was opgezet. Hij reieveert de over wegingen, cue een roi hebben ge speeld bij de oprichting van liet grootboek-, 'ïoen het kabinet op trad vond het de situatie van het grootboek. Het is nader ter spra ke gekomen toen men voorstel len ging doen voor huurverho ging. Hei standpunt van het kabi net was, dat bij de nieuwe huur verhoging geen blokkering moest geschieden. De vraag was toen wat er moest gebeuren met de blokkering bij tie vorige huurver hoging. Velen hadden zich niet aangemeld. Opsporing van die eigenaren zou een omvangrijk apparaat hebben geëist. Spr. be toogt, dat het geen zin nad de blokkering voort te zetten. De betreffende wet is uitgevoerd, doch niet in werking zijn gesteld de bepaling inzake vervolging. Men moet z.i. de moed hebben te zeggen, dat het verstandiger is de zaak af te schaffen. De minister verklaart tenslotte zich erover te beraden of het. mogelijk zal zijn de wet vóór 1 april in het Staatsblad te krijgen in verband met het feit, dat het ontwerp de Eerste Kamer nog moet passeren. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dc heer Van Rooy, gaat vervolgens in op de vraag van de heer Baart of het de bedoeling is in te lopen op de achterstand van de achtergeble ven groepen. De loonontwikke ling is nog niet ten einde en het is nog niet mogelijk vast te stel len hoeveel een bepaalde groep gemiddeld achterblijft. Spreker constateert dat het be leid van het kabinet over het al gemeen de instemming der Kamer heeft. Hij deelt mede, dat hij volop bezig is met de kwestie van de algemene kinderbijslag wet. Een stimulans uit de Kamer had hij daarvoor niet nodig. De minister deelt mede, dat het voornemen bestaat in het Georganiseerd Overleg voor ambtenarenzaken de kwestie van de aanpassing der overheidspen- sioenen aanhangig te maken. Dc staatssecretaris van Socia le Zaken en Volksgezondheid, de heer Roolvink, merkt op, dat thans 1.722.090 werknemers of meer dan 85 pet. van het totaal van 2.000.000 werktfélwërs, die onder een C.A.O. of een binden de loonregeling Vallen, tan' (te nieuwe vorm van loonpolitiek op 1 april enig profijt zullen hebben getrokken. Ten aanzien van een groep van globaal 800.000 werknemers, die niet onder een regeling vallen, is feitelijk niets veranderd. Dan is er nog een groep van 500.000 ambtenaren in overheids dienst. Voor de (globaal) 213.000 werk nemers vallende onder C.A.O.-en, die tussen 8 februari en heden zijn goedgekeurd, becijfert de staatssecretaris een loonsverho ging variërend van 3.4 tot 7.2 procent. De staatssecretaris merkt in verband met de verhoging der A.O.W.-uitkeringen, waarover ad vies van de S.E.R. is gevraagd, op, dat bij de vorige huurverho ging de pensioenverhoging resp. 72 en 60 voor gehuwden en ongehuwden was. Thans wordt bij een gelijke huurverhoging uit gegaan van bedragen van resp. 88,40 en 72,80, waarop dan nog een bedrag komt in verband met de melkprijsverhoging welke in 1957 niet meespeelde. De heer Baart (Arb.) replice rend, constateerd dat een grote groep werknemers op 1 april niet zal delen in de welvaartsstijging. Op grond daarvan handhaaft hij zijn bezwaar tegen de huurver hoging ingaande op 1 april. Het gaat hier om ruim 500.000 men sen, die geen loonsverhoging krijgen. De heer Schuitemaker (V.V.D.) is van oordeel, dat de volgende huurverhoging niet te lang op zich moeten laten wachten. Hij wil graag de zekerheid heb ben, dat alle compensaties al of niet bij wijze van voorschot ingaande 1 april zullen wol- den uitgekeerd. De heer Bommer (Arb.) merkt op, dat een gedachtenwisseling over het toekomstig beleid niet mogelijk blijkt. Hij handhaaft zijn opvatting, dat de huurgrens voor de wonin gen van vóór 1918 moet verval len. Huurverhoging mag z.i. al leen tot stand komen als de w o ning geen gebreken vertoont. De woningen moeten stuk voor stuk worden bekeken. De heer Bommer handhaaft zijn opvatting, dat de nieuwe subsidieregeling zodanig moet zijn, dat de huurprijzen van woningwetwoningen, cite nu en in de toekomst worden gebouwd, niet zullen komen te liggen boven de huurprijzen van 1957, 1958 en 1959. Hij dient ter zake een motie in. De heer Van Vliet (K.V.P.) zegt alleen het oog te hebben ge had op de toestand der wonin gen. Hij tornt niet aan de huur- grenzen van de minister, doch slechts aan de jaargrenzen. Het doet'er z.i. niet toe in welk jaar een woning is tot stand geko men. Spreker legt zijn opvatting neer in een amendement. Te ruim zes uur werd de ver gadering geschorst. DONDERDAG 10 MAART. TERNEUZEN: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding bouw brandweergarage badhuis, bad- huia, politiepost met boven woning en schilderwerk van bovengenoemde gebouwen. OOSTBURG Ledel-Theater, 7.45 uur: Kleurenfilm over het leven en werken van de be roemde dokier Albert Schweit zer. VRIJDAG 11 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The Geisha Boy". Jeugdgebouw „De Schakel", 8 uur: Propaganda-avond Vo gelwacht „De Steltkluut" en Jeugdnatuurwacht, boeiende inleiding en interessante na tuurfilms. SAS VAN GENT: Gemeente huis, 11 uur: Aanbesteding uitvoeren van grond- en be- stratingswerken In de West- dam.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2