Bezoek president van Peru aan Rotterdam en Den Haag N ederlands-P eruviaanse verklaring De ramp te Agadir in Werknemersbonden gaan C. A. O. aan met Christelijke Aannemersbond Gewapende opstand Angola m WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 9 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4929 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande, fememai VERKLARING VAN CHABAN-DELMAS WEER LEVENDEN GEVONDEN IN AGADIR MILITAIREN WEIGERDEN WARME MAALTIJD de moderne wijze van pijnstillen is: snel! AKKERTJES Peruviaanse onderscheidin gen voor Koningin Juliana en Prinsessen. VOORBEREIDEND ONTWAPENINGS- OVERLEG PERONISTEN Advertentieprijs per mm IS etr ntirtbertsn fm advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel dmmk 20 et. Kleine advertenties bij VooruitbetaÖM. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AdMM Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ujjt. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 tair. ftankering bjj abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et Jacques ChabanDelmas, de voorzitter van de Franse natio nals vergadering, heeft dinsdag' tegenover de pers verklaard, dat de volken van de westelijke landen hun houding en metho den moeten herzien met het oog op de toekomstige vreed zame wedijver met de commu nistische landen. Dinsdag is een Franse parle mentaire delegatie onder lei ding van ChabanDelmas van een reis door de Sowjet-Unie in Parijs teruggekeerd. Chaban Delmas zei onder de indruk te zijn van de vriendschappelijke gevoelens van het Russische volk jegens Frankrijk en zijn verlangen naar vrede. Do laatste jaren is Agadir een drukke havenplaats geworden en een centrum van de sardienvis serij. Technici, die de haveninstalla ties hebben onderzocht, zijn van oordeel, dat de haven niet zo ern stig beschadigd is door de aard beving en de daarmee gepaard gaande vloedgolf als eerst ge vreesd werd. In ambtelijke kringen hoopt men ook, dat de schade in het in dustriegebied van Agadir weer maandag begonnen met het over brengen per vliegtuig van 250 Marokkaanse weeskinderen van Agadir naar de hoofdstad Rabat. Het Britse fonds „Redt de kinderen" heeft dinsdag in Lon den meegedeeld, dat er zo om en nabij de 20.000 kinderen ten gevolge van de aardbeving die Agadir heeft getroffen in be hoeftige omstandigheden zou den verkeren. Er worden op het ogenblik De Londense Daily Expres schreef dinsdag dat de tragedie van Agadir Marokko heeft ge toond wie zijn werkelijke vrien den zijn. „Frankrijk. Nederland en de Verenigde Staten zon den terstond medische en an dere hulp, maar wat deden Ma- rokko's medeleden van de Ara bische liga? Hoeveel hulp boden Tunesië en Irak? Hield* Nasser even met zijn geïntrigeer op om zijn Arabische broeders te hulp te snellen?" De Westduitse vrachtboot „August Peters" is dinsdagmor gen met 28.000 gasgranaten 'n geheim wapen van Hitier dat een verlammende uitwerking op het zenuwstelsel heeft uit de ha ven van Kiel vertrokken. Men zal de granaten ergens in de Atlanti sche Oceaan ten noorden van de Azoren werpen. Er zijn uitgebrei de voorzorgsmaatregelen getrof fen en o.m. kooitjes met kanaries in het ruim geplaatst om direct gewaarschuwd te worden als er gas ontsnapt. In <le wijk Talborj van Agadir, die acht dagen geleden door een aardbeving voor 90 procent werd verwoest, zijn dinsdag een Ma rokkaan en zijn zoon levend onder het puin aangetroffen. Bij prachtig maar koud weer brachten Z. E. de president van Peru en mevr. Prado en H. K. H. Prinses Beatrix hun bezoek aan Rotterdam. Na een tocht door de stad. waar overal langs de route vlag gen wapperden in de wind, arriveerde het hoge gezelschap om tien over half elf bij de ingang van het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeil vereniging De Maas. Hier werd het ge zelschap ontvangen door de burgemees ter van Rotterdam mr. G. E. van Wal- sum. In het clubgebouw werden de genodig den vóór de boottocht voorgesteld, waarna de vaart met de „Erasmus" begon. Om ongeveer tien over twaalf vertrok ken president Prado, zijn echtgenote. Prin ses Beatrix, en hun gevolg weer van het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereni ging De Maas, waar de salonboot „Eras mus" hen terug had gebracht van een an derhalf uur durende vaartocht door de Rotterdamse havens, die altijd 'n bedrijvige aanblik boden. De ..Erasmus", waarvan de gezellige salons met prachtige bloemen versierd waren, was om half elf vertrokken voor de vaar tocht. Allereerst voer het schip naar de Merwehaven om van daar over te steken naar de Waalhaven. Bij het passeren van de onderzeedienst stond de be manning van de onderzeeboot Tijgerhaai aan dek aangetreden. Volgens marinetraditie „joelden" zij drie keer en deze groet werd beantwoord door het even strij ken van de Nederlandse vlag aan boord van de „Erasmus". Toen werd koers gezet naar de Veerhaven. In de ambtswoning van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft de ministerraad gistermiddag een noenmaal aangeboden aan de pre- sident van Peru. mevrouw Pra do H. M. de Koningin en Z. K. H. Prinn Bernhard. Hieraan werd OOSTENWIND Om een zeer krachtig hoge- druksebied, waarvan het cen trum boven Rusland gelegen was, voerden krachtige oosten winden dinsdag koude, maar droge lucht naar ons land. Op de meeste plaatsen liep daarin de temperatuur tot en-- kele graden boven het vries punt op, maar tegen de avond begon de temperatuur weer te dalen. Voor vandaag wordt nog niet veel verandering in het heer- stende weer verwacht. Oosten winden, die tijdelijk nog in kracht zullen toenemen, blijven tamelijk koude lucht aanvoe ren, waarin wel wat meer be wolking zal voorkomen, waar uit later hier of daar wat sneeuw kan vallen. Er blijft lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Oostenwind. Meer bewolking met hier en daar enige sneeuw. Krachtige tot harde oostelijke wind. Lichte vorst tot temperatuur om het Vriespunt. DONDERDAG 10 MAART v.m. n.m. Breskens 11.59 12.27 Terneuzen 0.34 1.02 Hansweert 1.14 1.42 Walsoorden 1.24 1.52 deelgenomen door vijftig gasten, onder wie de minister-president en mevrouw De Quay, de minis ter van Buitenlandse Zaken en mevrouw Luns, de gevolmach tigd minister van Suriname en mevrouw Pos, de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer W. F. M. Lam- pe. de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfscho ten. en vele andere hoogwaat'dig- heidsbeklecèi s. Vele schilderijen, afkomstig uit het Mauritshuis, sierden de ver trekken, waar het gezelnchap de lunch gebruikte. Na aankomst Uit Rotterdam bezichtigde presi dent Prado het Binnenhofcom plex en de Ridderzaal. Om half vier precies verlieten H. M. de Koningin. Prins Bern hard, de president van Peru en mevrouw Prado de ambtswoning van de minister van Buitenland se Zaken om zich na een korte rijtoer door Den Haag en Sche- veningen weer naar het paleis Huis ten Bonch te begeven. In de voorste auto hadden Koningin Juliana en president Prado plaatsgenomen, gevolgd door een Koninklijke auto waar in mevrouw Prado en 'Prins Bernhard. 's Avonds zaten H. M. de Konin- gin. Prins Bernhard en de oud ste twee Prinsessen aan aan een galadiner in Hotel des Indes'. aangeboden door de president van Peru en mevrouw Prado. ZON MAAN op onder op onder Mrt. 9 7.09 18.33 14.33 5.01 10 7.07 18.35 15.37 5.35 11 7.04 18.37 16.43 6.05 12 7.02 18.39 17.53 6.33 13 7.00 18.40 19.05 7.00 14 6.57 18.42 30.18 7.26 Na aankomst in Huis Ten Bosch in Den Haag is deze of ficiële staatsiefoto van het Ne derlands Koninklijk paar met zijn gasten uit Peru gemaakt. In de Prinses Margrietkazer ne te Wezep (gem. Oidebroek) hebben enige honderden mili tairen, behorende tot het 41ste geniebataljon, maandagavond geweigerd de warme maaltijd te gebruiken. Zij hebben het eten geweigerd, omdat het naar hun mening onvoldoende sma kelijk was en ook omdat zij van mening zijn, dat de acco- modatie van de eetzaal te wen sen overlaat. Het schijnt, dat er onder deze militairen reeds enige tijd ontstemming heerste over de kwaliteit van de warme maaltijden. Zij zouden het voornemen hebben, niet te eten, zo lang zij dit kunnen vol houden. Enige weken geleden zou zich een soortgelijk incident hebben voorgedaan. Toen zouden de militairen een broodmaaltijd hebben geweigerd. Van de zijde van de legervoorlichtingsdienst werd ons medegedeeld, dat de bataljonscommandant en de kazernecommandant een onder zoek instellen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Peru en Nederland, dr. Raul Porras Barrenechea en mr. J. M. A. H. Luns, hebben dinsdag in het ministerie van Buitenland se Zaken te Den Haag een ver klaring getekend, waarin zij zeg gen dat zij ter gelegenheid van het officiële bezoek aan 's-Gra- venhage van president Manuel Prado de hechtheid van de vriendschapsbanden hebben on derstreept. welke hun respectieve regeringen en volkeren verbin den. Zij hechten dan ook grote waarde aan de resultaten van de belangrijke economische missie, welke Peru onlangs heeft be zocht. De ministers vertrouwen, zo wordt in de verklaring gezegd, dat de intensivering van deze contacten de indienststelling van Nederlandse technische kennis en kapitaal zal bevorderen en dat zij, in liet belang van beide lan den. de belangstelling voor Peru, welke intellectuele en economi sche kringen in Nederland reeds aan de dag leggen, zal vergroten. De ministers hebben besloten een zorgvuldige studie te maken van de mogelijkheid van een ge organiseerde emigratie van Ne derlandse zelfstandige boeren naar Peru, waaraan de Peru viaanse regering alle nodige fa ciliteiten zal verlenen. De ministers hebben volgens de verklaring het nieuwe pers pectief onderzocht, dat de schep ping van de Europese gemeen schappelijke markt voor Latijns- Amerika in het algemeen en veor Peru in het bijzonder opent en zij waren het erover eens, dat deze de handel tussen beide lan den zal doen toenemen in plaats van verminderen. Zij hebben bo vendien de wijze bestudeerd, waarop de belegging van kapi taal. de technische hulp en het nauwer aanhalen van de betrek kingen van allerlei aard, de sa menwerking tussen Nederland en Peru kunnen bevorderen tot we derzijds voordeel. De parafering geschiedde in het bijzijn van de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, de Peruviaan se ambassadeur in Nederland, de heer Manuel Seoane, en de Ne derlandse ambassadeur in Peru. mr. C. W. A. baron van Haersol- te. Minister Luns heeft vóór de parafering gezegd dat minister Parros en hij talrijke hartelijke gesprekken hebben gevoerd. Minister Parros wees daarop op het grote belang van nauwe betrekkingen tussen Peru en Nederland. Hij liet zich zeer lo vend over Nederland uit en wees op de grote prestaties die in Rotterdam zijn verricht en op de grote waterbouwkundige wer ken. De Nederlandse minister dank te zijn Peruviaanse ambtgenoot voor zijn lof en zei dat deze in zijn toespraak te weinig aandacht heeft gewijd aan de grote ver diensten van zijn natie. Een ingenieur van de gemeen te Agadir heeft maandag de pers meegedeeld, dat de haven van Agadir naar verwachting binnen veertien dagen weer gebruikt kan worden. hersteld kan worden. Dit gebied en de woonwijk Anza hebben weinig schade opgelopen. In An za is de watervoorziening maan dag hersteld. De Amerikaanse luchtmacht is pogingen gedaan om de ouders of andere bloedverwanten van ruim 4.500 kinderen op te spo ren, waarnaar nog steeds niet is gevraagd. (Advertentie) flitsen de pijn weg Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Irene droegen gisteravond tijdens het contra diner van de president van Peru in Hotel des Indes te Den Haag, de versierselen, behorende bij de onderscheiding Grootkruis in de Orde van de Zon van Peru. Koningin Juliana, die de ver sierselen reeds gedurende twee dagen draagt, heeft de onder scheiding ontvangen zoals die slechts aan staatshoofden wordt verleend: het Grootkruis in de Orde van de Zon met de briljan ten. De 24-jarige Antonio Abad Donose, die de vorige week ter dood was veroordeeld voor zijn aandeel in de bomaanslagen te Madrid op 19 februari, is dinsdag morgen terechtgesteld. ken wordt melding gemaakt van een opstandelingenleider, Cauita genaamd, die tweeduizend gewa pende mannen onder zijn bevel heeft. Het doel van deze groep is het zaaien van verwoesting en schrik om de blanke kolonisten uit het land te verdrijven, aldus dit do cument. De commissie is een particulie re organisatie die zich ten doel stelt Amerika en Afrika met el kaar vertrouwd te maken. De vijf westelijke afvaardi gingen naar de tienlandencon- ferentie over ontwapening zijn dinsdag te Parijs bijeengeko men om te trachten hun onder linge meningsverschillen uit de wereld te helpen. Eén van deze meningsver schillen heeft betrekking op de procedure van een ontwape ning. De Amerikanen en Brit ten wensen een ontwapening in stadia, maar de Fransen willen beginnen met ontwapening op het gebied van de kernwapens omdat dat gebied het enige is waar men tot een echte ontwa pening kan komen. Frankrijk is voorts van oordeel dat toezicht op de naleving van een desbe treffend akkoord ook toezicht op de middelen tot plaatsing van de bommen, waaronder kunstmanen en raketten, moet omvatten. De hoofdbesturen van de drie werknemersvakbonden, de Alge mene Nederlandse Bouwbedrijfs- bond, de R.K. Bond van Bouw vakarbeiders „St. Joseph" en de Christelijke Bond van Werkne mers in de Hout- en Bouwnijver heid hebben op een gistermiddag te Utrecht gehouden gezamenlij ke bijeenkomst besloten, de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf aan te gaan niet leden van de Nederlands Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. Vannacht zijn telegrafische instructies uitgegaan naar de mobiele stakingscomité's die plaatselijk met. de leden van de N.C.A.B. voorlopige contracten kunnen aangaan die als voorlo per moeten worden gezien van de definitieve contracten die ten overstaan van het college van rijksbemiddelaars moeten worden ondertekend. Door deze nieuwe situatie be staat thans ook de mogelijk heid, zo deelde de heer C. Brandsma gisteravond namens de drie werknemersvakbonden mede, dat niet-georganiseerde werkgevers op basis van de C A.O. die gesloten wordt met leden van de N.C.A.B. een con tract met de vakbonden aan gaan. Verwacht wordt dat reeds vandaag het werk zal worden hervat op die bouwobjecten waarvan de directies tot onder tekening van het contract zijn overgegaan. De C.A.O. geldt niet alleen voor de nieuwe werken doch ook voor de lopende werken, waarbij door de werkgevers af stand moet worden gedaan van de z.g. docrberekeningsclausule. De overeenkomsten worden ge acht te zijn ingegaan op 1 maart j.l. De landelijke stakingsleiding van de drie werknemersbonden in het bouwbedrijf te Utrecht zal van dag tot dag de ontwik keling van de situatie rond het stakingsfront nauwkeurig vol gen. De heer Brandsma zei gister avond dat het niet tot de on mogelijkheden behoort, dat uit breiding aan de staking zal wor den gegeven nu vanaf vandaag in verschillende delen van het land op bouwobjecten van le den van de Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond en wellicht ook op die van on georganiseerde werkgevers die de C.A.O. ondertekenen, het werk zal worden hervat. Gisterochtend is een staking uitgebroken op enkele werken in Heerenveen, welke plaats aanvankelijk niet op de lijst van de stakingsleiding voor kwam. Hier was sprake van een misverstand tussen de centrale en regionale stakingsleiding, zo zei de heer Brandsma. Het werk zal in Heerenveen evenwel niet worden hervat. DE TWEEDE DAG VAN DE STAKING Volgens bij de landelijke sta- kingsieiaing binnengekomen be richten is gistermorgen overal gestaakt op de punten die door de landelijke en plaatselijke stakingsleidingen waren aange geven. De bouwvakarbeiders keerden, na zich gemeld te heb ben, naar huis terug, in af wachting van verdere instruc ties van hun bestuurders. De Friese afdeling van de Ne derlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwpatroonsbond blijkt het niet eens te zijn met de maandag door het hoofdbestuur bekend gemaakte bereidverkla ring tot bekrachtiging van de C. A. O. De afdeling heeft het hoofd bestuur het volgende telegram gezonden „Gaan niet akkoord. Zeggen vertrouwen in het bestuur op. Achten ons niet gebonden. Sta ken door. Teken niet". Na de provinciale Friese af deling heeft ook de stedelijke Groningse afdeling van de N.C.A.B. een protesttelegram aan het hoofdbestuur gezonden. Het luidt„Zijn zeer 'leurge- steld in de houding 'het be stuur. Vertrouwen geschonden. Gaan niet akkoord met uw be sluit". Naar aanleiding van het be sluit van de Nederlandse Chris telijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond, de C.A.O.- Bouwbedrijf te tekenen met. in achtneming van de daarvoor geldende voorschriften, heeft het convent der christelijk-so- ciale organisaties een telegram van de volgende inhoud verzon den aan het hoofdbestuur van de N.C.A.B. „Hebben met grote waar dering en voldoening kennis genomen van besluit C.A.O.- Bouwbedrijf te tekenen. Respec teren dat u, eigen opvatting staande houdende, niettemin nationale, sociale en economi sche belangen hebt doen preva leren. Hopen zeer dat uw be sluit bijdraagt tot snelle beëin diging conflict". N.C.A.B. ZUID-BEVELAND NIET AKKOORD In een telegram aan het hoofd bestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwpatroonsbond heeft de af deling Zuid-Beveland van deze bond zich gedistanoieerd van het besluit om de C. A. O. voor het bouwbedrijf te tekenen. Bij de verkiezingen voor een constituante in de provincie Pampa in Argentinië bleken de aanhangers van ex-president Peron, die blanco stemden, de grootste politieke groepering te zijn. Er werden 21.041 blanco stemmen uitgebracht op een totaal van 2.752 ingeleverde stembriefjes. Op de partij van president Frondizi werden 20.732 stem- men uitgebracht. Twee bestuurders van de Ame rikaanse commissie voor Afrika. Montero en Seheinman, hebben maandag te New York melding gemaakt van een gewapende na tionalistische opstand in het Por tugese gebied Angola in Afrika. Montero en Seheinman deelden op een persconferentie mee dat zij als toeristen heimelijk con tact hebben gezocht met nationa listische groepen. Volgens dè twee Amerikanen is er zowel in het zuiden van Angola als in enkele gebieden in het noorden gewapend verzet te gen de Portugese bestuurders en kolonisten. Indien Portugal geen plannen maakt voor de onafhankelijkheid van Angola zou het gebied naar de mening van Montero en Seheinman wel eens een tweede Aleerië kunnen worden. Zij deelden afschriften uit van vertrouwelijke documenten die zij van de leiders van de nationa listische groepen zouden hebben ontvangen. In één van de stuk-

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1