Provinciaal nieuws Sï AKKERTJES BLUE REICl 1 K SMIDT-POTHQVEN TERNEUZEN AXEL HOEK SLUISKIL ZAAMSLAG IJZENDIJKE- OPHEFFING GROOTBOEK WONINGVERBETERING Landbouwprijsindexcijfers januari 1960 PARADE -vast Een slijtvaste vloerbedekking SPECIALISTEN IN VAST TAPIJT Lugano- en Paradetapijt „SUPER CONSTELLATION" VERLOOR SCHROEFBLAD Herter: EISENHOWERS ZUID AMERIKAANSE REIS EEN „BUITENGEWOON SUCCES" Vrouwen in Genève krijgen kiesrecht. Mislukte Amerikaanse raketlanceringen. Franse raketten gelanceerd. DE ITALIAANSE KABINETSCRISIS De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" De geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken door H. VAN SEELAND VERKLARING VAN SENATOR FULBRIGHT De verhoging van de arbeidsnormen in Polen Gevonden voorwerpen I le£ afg.; EDO. I nie De Valk 2 —4 RUSSISC A( DE STAKING IN DE BOUWVAKKEN Naar van de zijde der bouw vakarbeidersbonden werd mede gedeeld, wordt in de provincie Zeeland heden het werk in de bouwvakken stilgelegd in de ge meenten Middelburg, Vlissingen en Goes. Keukenbrandje Zondagmorgen te half zes be merkte een dochter van de fami lie W. B„ wonende in de Mari.j- kestraat, dat er brand was ont staan in de onder haar slaapka mer liggende keuken, waarop zij de gehele familie wekte. Het bleek dat een gasslang van de toevoer leiding was geraakt en het uitstromende gas door het vlammetje onder de warmwater- geijser vlam had gevat. Doordat de brandlucht spoedig de 20-jarige dochter uit haar slaap had gewekt, gelukte het de familie B. het begin van brand snel te blussen en bleef de scha de beperkt tot een paar gordij nen en geblakerde verf. Opening showkamer Wat oud is behoeft nog niet verouderd te zijn. Een gedachte die ons te binnen schoot toen wij een bezoek brachten aan de nieu we showkamer, die de heer A. J. van de Ree ten gerieve van zijn klanten en voor de bezoekers die van ver komen, heeft ingericht. Wij herinneren ons hoe het in vroegere jaren als heel normaal werd beschouwd, als boerinnen, die op marktdag bij hun kruide nier hun inkopen voor een hele week deden na de gedane za ken, onthaald werden op een kof fiemaaltijd. Niemand vond dit vreemd. Nooit had ook maar één winkelier op een verkoopcursus waarvan hij nog nooit gehoord had) dit geleerd en toch bond hij er zijn klanten op voortreffelijke wijze mee. In zekere mate is dit ook bij de heer Van de Ree het geval. De Nxeuwstraat ziet er nog precies eender uit, maar de klanten zijn in een juwelierszaak niet in en kele minuten weer buiten. Het is niet alleen een waardering van de artikelen, maar ook een waar dering van de klant. Bevolkingsonderzoek op Iong-t.b.c. Sedert een paar dagen gaan weer vrijwilligers op huisbezoek om de mensen te noteren die aan het a.s. bevolkingsonderzoek op long-t.b.c. willen deelnemen. Over het algemeen is de deel name hieraan niet slecht. Maar de Provinciale Zeeuwse vereni ging tot bestrijding der tubercu lose zal niet tevreden zijn vóór dat iedere bewoner zich aan dit onderzoek onderwerpt. Wij weten dat deze gevreesde ziekte vrijwel is overwonnen, maar wij realiseren ons daarbij te weinig dat dit mogelijk is om dat de strijd tegen deze ziekte /iog altijd met onverminderde kracht en met steeds betere wa pens wordt gevoerd. Er is niemand die zich de weel- 1 de kan veroorloven niet aan dit onderzoek deel to nemen. Hier mee wordt bedoeld personen van af 15 jaar omdat kinderen voort durend op schooi worden gecon troleerd. Veel moeite kost het niet. In enkele ogenblikken is het onder zoek voorbij. Veel geld kost het ook niet. Nauwelijks de prijs van een bioscoopbezoek en degenen, die het niet kunnen betalen, wor den geholpen. Men hoeft er zich nog niet eens voor te ontkleden. In Terneuzen wordt op 22 mrt een aanvang gemaakt. Tot en met 1 april is men in de gele genheid aan het onderzoek deel te nemen. Sluiskil volgt op 4 en 5 april; Driewegen op 7 april. Vogelkastjes. Nadat reeds eerder nestkastjes op verschillende punten in de stad waren aangebracht, heeft de Jeugdnatuurwacht met de Vogel wacht weer 37 kastjes opgehan gen. Ditmaal in de Leeuwenlaan. het Wilhelminaplantsoen. nabij de Openbare Kleuterschool in de Oranjestraat en nabij de nieuwe sportvelden. Toneeluitvoering Z. V. U. De Z. V. U. had voor haar to neelavond beslag gelegd op het Rotterdams Toneel en voor deze avond uitgekozen het stuk van Ted Willes: ,,Ti Hote Zomer avond", dat vrijdagavond in „Het Centrum" werd opgevoerd. Dit stuk, dat een tipje belichtte van de rassendiscriminatie moest de bezoekers aanspreken. Eén van de aangrijpendste ta terden was wel het gesprek dat gevoerd werd tussen Jacko Pal mer en Sonny Lincoln, waarin de laatste de democratie striemde door te zeggen: „In Zuid-Afrika weet men waar men als zwarte aan toe is. Daar stelt men ons buiten de wet. Hier zijn wij voor de wet de gelijke met de blanken, maar des te dieper slaat de won de als men ons laat voelen, dat iets niet kan. omdat wij zwart zijn Het komt ons voor, dat enige rbflen niet werden vertolkt op een wijze als men van een ge- zelsetiap als het Rotterdams To neel mag verwachten. Natuurlijk treft de Z. V. U. geen blaam, want het is voldoen de bekend dat deze alles in het werk stelt om de onder haar auspiciën -itc brengen avonden met alle zórg voor te bereiden. Verkeersquiz. In de raadszaal te Hoek werd door de Vereniging voor Veilig Verkeer „Terneuzer. en Omstre ken" een verkeersquiz georgani seerd waaraan zeer aantrekkelij ke prijzen waren verbonden. On der de aanwezigen bevond zich ook burgemeester A. F. Hans- sens. Vóór de aanvang der quiz wees de voorzitter, ij- J. F. Denie, op de noodzaak van een grondige verkeerskennis door jong en oud. Na een zeer geanimeerde wed strijd, onder leidingi van de heer P. A. Ocké, kon de inspecteur van politie te Terne,uzen, de heer K. Reinders. de volgende prijzen uitreiken: 1. J. Plajteeuw-J. Die- leman 25; 2. A. L. de Groot-A Dieleman 15 en 3. T. Vermeu len-C. Bakker 10. Feestelijke bijeenkomst van de Terneuzense biljartvirtuo- zen. Het groene biljartlaken van de vereniging „K. E. O.'» heeft men vrijdag j.l. gelaten voor wat het was, omdat na alle sportspan- ning van de laatste weken in hotel „De Kroon" het nu een avond van ontspanning werd. Met de biljartk^mpioen „Ter- neuzen 1960", de heer R. de Grae- ve, aan het hoofd van een rijke lijk versierde tafej, zaten even eens de overige zovten spelers met hun respectievelijke echtgenoten, de schrijvers, tellers en de vier bestuursafgevaardlgden met in troducé aan. Het was de kampioen, die als voorzitter van de thuisclub, met een voor ieder toepasselijk woordje de tweedé tot en met de achtste prijs overhandigde. De voorzitter, de heer P. Cor- velijen van „S. B. C.", vond het een aangename taak collega De Graeve de eer te verlenen welke hem toekwam en met enig cere monieel werd aan de Terneuzen se biljartkampioen de traditio nele beker overhandigd, alsmede een bloemengroet van de exploi- tante van hotel „De Koon", mevr. J. Stockman-van Gimst. Voor het hoogst behaalde ge middelde mocht do heer De' Grae ve, die behalve biljartvirtuoos, ook een muziekliefhebber is, een gramofoonplaat in ontvangst nemen. De heer L. de Mul, die de twee de prijs behaalde, ontving met zijn prijs, een beker, eveneens een medaille voor het feit dat door hem de hoogste serie van dit tornooi werd gescoord, n.l. 84 ca ramboles. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het uitstekend verzorgde souper. Tot in de kleine uurtjes ver bleef men in vrolijke stemming bijeen en werden de kansen voor het komend kampioenschap be sproken Deze ontmoetingen zullen vol gend jaar in café „La Belle Vue" te Terneuzen worden gehouden. Bij de in november te houden voorwedstrijden zullen de even tuele eandidaten een minimum gemiddelde van 5 caramboles op moeten leveren. Aanrijding. Komende uit de brandgang achter de Vogelschorstraat is de 5-jarige J. E. uit Sluiskil ingelo pen op een juist passerende auto, bestuurd door de heer P. J. uit Axel. De auto reed door de Spoor straat en ter hoogte van de Bon tepolderstraat zag de bestuurder hoe de kleine op een meter af stand van de wagen uit de brandgang kwam gerend. Ontwijken bleek voor de chauf feur niet meer mogelijk, doch door het stuur naar links te wer pen kwam de wagen in de zachte berm terecht, hetgeen echter een aanrijding niet meer voorkwam. Met fracturen aan rechter onder been werd de knaap door dr. Th. Wechgelaar naar het Elizabeth- ziekenhuis overgebracht. Ongeval. Toen zaterdagavond te half 11 een bus met arbeiders van één der fabrieken te Sluiskil uit de richting Axel de Poolsebrug in de Axelsestraat alhier naderde, bemerkten de inzittenden dat de kleren van één hunner, een zeke re B. uit Terhole, in brand ston den. Direct begonnen de mede-inzit tenden de vlammen te doven, waarop B. in een nabij gelegen woning werd gedragen. Hierop werd medische hulp in geroepen, die door dokter Ver boom werd verleend. Het bleek dat de man vrij ern stige brandwonden had opgelo pen aan hoofd en benen. Na door dokter Verboom ver bonden te zijn, werd B. per am bulance-auto naar het zieken huis te Hulst vervoerd. De oorzaak van de brand Is niet bekend. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het inge nieursexamen voor bouwkundig ingenieur de heer F. C. M. Calon, alhier. Een dode en tier gewonden bij ongeluk op onbeveiligde overweg Aan de verplichting tot stor ting van de helft van de huur verhoging 1957. dat is ongeveer 10 percent van de totale huur- som, hebben 148.645 eigenaren voldaan en naar schatting 50.000 eigenaren niet. Het aantal aan gemelde huur-woningen bedroeg 941.662, zodat ongeveer 25.000 woningen niet werden aange meld. De jaarlijkse stortingsplicht zou 50.152.213 bedragen. Over twee jaar werd 66.176.806,62 ge stort. Twee miljoen werd gede blokkeerd voor aangebrachte verbeteringen en voorts werd voor 2,8 miljoen ontheffing van de verplichting tot toekomstige stortingen verleend. Dit delen de ministers van Bouwnijverheid en Financiën samen met de staatssecretaris van Financiën mede in de memo rie van antwoord op het wetsont werp opheffing grootboek wo ningverbetering. Do geringe resultaten werden slechts met de grootste moeite verkregen, zo wordt verder me degedeeld. Van een automatische werking van de administratie van het grootboek kwam maar weinig terecht. De nalatigheid van het naleven der verplichtingen was zo groot, dat zonder aanzienlijke over schrijding van de administratie kosten van 600.000 gulden per Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg hét algemeen land bouwprijsindexcijfer in januari 107 tegen 113 in de voorafgaande maand (januari 1959 eveneens 113). T Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten bedroeg evenals in december 127 tegen 124 in januari 1959 (plus 3). Voor de veehouderijprodukten liep het groepsindexcijfer terug van 109 tot 101 als gevolg van de lagere prijzen voor varkens- vleest7), eieren 16) en melk (—9). Vergeleken met januari 1959 (110) is het 9 punten ge daald. Het groepsindexcijfer voor het totaal der kostenfactoren bleef ook voor deze maand ongewij zigd, n.l. 139. Hiermede ligt het 1 punt boven het cijfer van jan 1959. jaar strikte handhaving van de wet niet mogelijk bleek. Con trole met steekproeven verdeeld over 10 jaar zou achteraf invor deren van achterstallige betalin gen steeds moeilijker maken. Het leek de regering dan ook beter het grootboek woningver betering op te heffen tegelijk met het ingaan van een nieuwe huur verhoging. De verwachting, dat van de regeling enige stimulans tot ver betering van huurwoningen zou uitgaan is niet gegrond gebleken. De regering wil nu zo spoedig- mogelijk tot terugbetaling van de gestorte gelden overgaan. De eigenaren zullen: daarbij rente- ontvangen tot aan de maand, waarin wordt terugbetaald. Hier door kan naar mening van de regering nog enig voordeel blij ven bestaan voor degenen, die Vrijdagavond is op de onbevei ligde overweg te Koekengen een personenauto door de trein ge grepen. Een inzittende is om het leven gekomen. Vier personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De boerderij waar het gezel schap op verjaarsvisite zou gaan is slechts een tiental meters van de spoorbaan verwijderd. De foto toont het wrak van de personenauto. (Advertentie) Uitsluitend 130 cm breed Prijs v.a. f. 29.50 p.m. (=22.70 pm'.) ORIGINEEL PARADE TAPIJT ORIGINEEL PARADE TAPIJT TELEFOON 2356 TERNEUZEN Vraag omgaand prijsopgave van onze kwali teiten Blijkens een bericht in het Britse blad „The Guardian" heeft eera „Super Constellation" van een niet genoemde luchtvaart maatschappij begin vorige week op een vlucht over de Atlantische Oceaan een der schroefbladen van de binnenste linkermotor verforen. Het vliegtuig was met 74 passagiers op weg van Toron- toe naar Engeland» het had een tussenlanding gemaakt te Goose Bay in Labrador en was ruim tweeduizend kilometer daar van daan boven de Oceaan toen het ongelbk gebeurde. Het afgebro ken schroefblad sloeg tegen de motorgondel en richtte daar gro te schade aan. De gezagvoerder meldde het te Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Heiter heeft bij aankomst te Washington uit Pcrto Rico verklaard dat Eisen howers Zuidamerikaanse reis een „buitengewoon succes" is. ge weest. „De tegen de president gerich te betogingen in Uruguay waren van onbetekenende aard. Leden der regeringen v.sn Argentinië, Brazilië, Chili en. Uruguay heb ben mij verzekerd, dat nog nim mer in hun land aan- iemand an ders een dergelijke ontvangst is bereid, aldus Hertcr. De minister verkfaiai-de verder dat Eisenhowers bezoek er- toe zou bijdragen de reeds tussen de voorval aan de VerkeersIeidmg op Vgr staten Argentinië, het vliegveld Presrwick in Schot 1 land waar het toestel een tussen landing zou maken en vloog op drie motoren verder. Hij zag later af van de voorgenomen lan- BraziliChili en Uruguay ander zijds bestaande banden nog nau wer aan te halen. President Eisenhower bevindt zich nog in Porto Rico. waar hij ding te Prestwiek en vervolgde enkeie dagen mst houdt. m ver_ de vlucht naar Londen. Daai wacdt zondag a.s. in Washington bleek nog dat het lichtsignaal in de stuurhut, dat moet aangeven of het landingsgestel goed neer gelaten is, defect was, zodat het vliegtuig nog tweemaal om „Lon don Airport" moest vliegen om te laten vaststellen dat, ondanks het defecce lichtsignaal, de zaak zich aan de verplichting onttrok- toch in orde was. Het toestel ken, doch zij meent geen verder maakte tenslotte een goede lan- redres te kunnen geven. ding. te zullen terugkeren. Voor het eerst in de geschie denis van Genève zullen de vrou wen in dit kanton in kantonnale aangelegenheden dezelfde zeg genschap hebben als mannen. Bij de volksstemming over de vraag of vrouwen aan de kanton nale verkiezingen zullen mogen deelnemen of afgevaardigd zullen mogen worden in het kantonnale parlement, luidde de uitslag: 18.162 stemmen vóór en 14.593 stemmen tegen. Genève is na Wallis en Neuf- chatel het derde van de 25 Zwitserse kantons waar de vrou wen kiesrecht krijgen. De Zwitserse vrouwen hebben echter nog geen zeggenschap in federale kwesties. Op de basis Vandenberg van de Amerikaanse luchtmacht is zaterdag een intercontinentale raket van het type Atlas op haar lanceerbasis ontploft. Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. Op het oefenterrein te Kaap Canaveral in Florida deed zich 'n soortgelijk geval voor. Hier werd een Bomarc-B op het ogenblik dat de raket de lucht in zou gaan. tot explosie gebracht. In Colomb Bechar, in Zuid-Al- gerië, zijn zaterdag twee Franse raketten van het type-Veronique gelanceerd. Zij bereikten 'n hoog te van bijna 200 km. Zij zijn be stemd voor het onderzoeken van de hogere luchtlagen. Zij hebben een lengte van 7% meter. Binnen enkele dagen wordt de huidige reeks proeven beëindigd. In juni gaat men verder. In maart van het vorige jaar waren reeds proeven met de „Veroni- que" gedaan. Prof. Giovanni Leone, de voor zitter van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden, is zaterdag met zijn onderzoek begonnen naar de mogelijkheid om een nieuwe regeriftg te vormen, ter vervanging van het christen democratische kabinet onder prof. Segni dat' elf dagen geleden aftrad. Politieke waarnemers achten het onwaarschijnlijk dat de 51- jarige hoogleraar in de rechten aan de universiteit van Rome zelf met de vorming van een ka binet zal worden belast, als hij zijn inforatieve opdracht zal heb ber vervuld. Het feit dat hij als Kamervoor zitter sinds 1995 geen partij heeft gekozen, is naar men aanneemt voor president G'ronchi aanlei ding geweest om hem te verzoe ken, een oplossing voor de crisis te zoeken. Prof. Leone wordt be schouwd als een vertegenwoordi ger van het centrum van de christen-democratische partij. Deze partij, die sinds het einde van de oorlog alle premiers heeft opgeleverd, wordt nu bedreigd door een splitsing. De jongste crisis werd veroorzaakt doordat de kleine liberale partij één van de drie rechtse groeperingen met behulp waarvan de christen democratische minderheidsrege ring regeerde besloot het ka binet voortaan haar steun te ont houden, omdat dit een te linkse koers zou volgen. Segni gaf toen de voorkeur: aan aftreden boven afhankelijkhteid van de neo-fas- eistische en monarchistische par tijen. (Adv.) GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP GRIEP HELPEN DIREKT 52) Nadruk verboden. „Dat is weer een van die ster ke verhalen, die men uitsluitend in de tropen schijnt op te dissen", meende Edouard. „Wat zegt u nu zelf van zulke verhalen, kapi tein?" „Ik heb goede reden om aan te nemen, dat mijn grootvader, Césare van der Decken, de oor zaak is van dat verhaal. Er waren destijds aan boord van het wrak, dat je grootvader gevonden heeft, een aantal zwepen, een soort sla venzwepen. Het schip, waarmee mijn grootvader destijds zijn eer ste reis naar Ofir maakte, was tevoren een slavenhaler geweest en toen hij dat schip had gekocht, waren die dingen nog aan boord. Eti ik ben er zeker van, dat de oude heer destijds die hele spook historie op touw heeft gezet om, vermomd in rare maskeradepak jes en gewapend met die zwepen, de nieuwsgierige inlanders de stuipen op het lijf te jagen in dien zij het waagden om in het dal te komen kijken naar al mijn grootvader en zijn mannen aan het uitvoeren waren. Sinds dien durft geen inlander zich meer in deze buurt vertonen.... Maar nu moeten wij hier naar beneden, jongelui. Het is thans goed uitkijken, de rintus gaat steil omlaag en een bospad is doorgaans nogal glibberig.' De daling duurde ongeveer 20 minuten. Het was half schemer in het bos op de bergnelling, maar daarna zagen de wande laars allengs het zonlicht in het dal. Vijf minuten later betraden ze de groene bodem van het ravijn, dat zowat een kilometer lang en driehonderd meter breed was. Het strekte zich uit als een ver zonken weide tussen de steil om hoog rijzende, tamelijk kale wand van dc bergrug, waarin de mijn was uitgehouwen en de dichtbe groeide hoge bergrug, waarlangs de kapitein en zijn gasten waren afgedaald. Het was een schouw spel van woeste schoonheid, dit voor-historische dal, waarin de tijd stilgestaan scheen te hebben. De kapitein stak het ravijn dwars over, tussen het tot borst hoogte reikend alang-alang, een dikke tropische grassoort. Toen ze eindelijk bij de voet van het steile, bijkans loodrecht oprijzend rotsmassief waren aangekomen, ontdekte Edouard de ingang van een drietal tunnels elk ter hoogte van een man, die diep de bergwand invoerden. Buiten de tunnels lagen bergen van ertspuin, dat door lopende- bandinstallaties vanuit de tun nels naar buiten werden gevoerd. Edouard had, als goed mijnin genieur, een speciale hamer en beitel meegenomen en, nadat ze een van de tunnels waren bin nengegaan en een zestig meter diep waren ingewandeld, keek hij eens aandachtig rond. De tunnel was geschraagd met mijn- stutten cn verlicht door electri- sche lampjes, die op hun beurt gevoed werden door een accu- mulatorrenbatterij. Deze batterij werd opgeladen door een ver plaatsbare motor, die in het dal was opgesteld onder een afdak van pisangbladeren en tegelijk goed verborgen was. Kapitein Van der Decken keek Tdouard veelzeggend aan „Als jeblieft", zei hij en glimlachte. „Onderzoek het gesteente nu maar eens." „Dan zal ik hier een paar schil fers afslaan," zei hij. Even gle den zijn ogen langs de wand van de mijngang. Toen zette hij de beitel tegen de roto en brak de leisteen los. Aandachtig bekeek hij de zwartbruine, gouddoor aderde schilfer, waarna een lang gerekte fluittoon aan zijn lippen ontsnapte. „Dit is, \v;at wij Bonanza-goud- erts noemen", riep hij enthou siast uit. Kapitein Van dor Decken lach te. „En wat zou je dan hiervan zeggen?" sprak hij, op een gele golvende streep wijzend, die on geveer op schoudei hoogte in het gesteente aan de andere zijde van de tunnel zichtbaar was. Edouard fronste de wenkbrau wen. Toén werd hij beurtelings rood en t?eek. Met trillende han den zet te-hij de scherpe punt van de beitel midden in de gele streep, het materiaal voelde tamelijk Zacht aan, als een soort stijve st^iverf. Na een kwartier ingespannen gepeuter had hij een klonjp gedegen goud uit het bergmasfief gewonnen, zo groot als een tbnnisbal. „Ongércoflijk", jubelde hij. „Ongelooflijk!.Goud in gede gen toestand." „Indej-daad", bevestigde de ge zagvoerder. „Je ziet dus nu wel, dat Ofir nog steeds bestaat. Diezelfde avond zaten ze met hun drieën op het terras vóór de kamer van kapitein Van der Decken. De tocht naar de mijn in hetu dal was een gebeurtenis geweest! waarover Edouard niet uitgepraat raakte en met schit terende ogen keek hij naar de klomp goud op de tafel voor hem. (Wordt vervolgd) Senator Fulbright de democra tische voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, heeft ver klaard dat president Eisenhowers geloof „dat hij het beste weet wat defensie betreft'' een gevaar lijk denkbeeld is dat het bestaan van de natie bedreigt. „Als pre sident van de Ver. Staten en als opperbevelhebber van de strijd krachten is Eisenhower de enige man wiens beslissingen over onze bewapening als deze verkeerd zijn, er toe kunnen leiden dat de vrije wereld in één middag ver loren gaat", aldus de senator. Hij was van oordeel dat de Ver. Staten onder Eisenhower geworden zijn tot „een 20ste eeuws Babyion, zonder hoofd en zonder hart, een groot log doel voor de handig geleide commu nistische wereld en de schreeu wende door armoede geteisterde staten. Senator Fulbright achtte het vernederend dat de Ver. Sta- en met een inkomen per hoofd van de bevolking dat bijna twee maal zo hoog is als dat van welk ander land ook, moet debateren over de mate waarin hun strijd krachten wellicht inferieur zijn aan die van de Sowjet-Unie. Ten slotte nam de senator het de pre sident kwalijk, dat deze de men sen die kritiek oefenen op het defensieprogram „met verach ting behandelt". De Poolse communistenleider. Gomulka, heeft in een donder dag gepubliceerde rede gezegd dat de huidige verhoging van de arbeidsnormen op een zeker ver zet is gestuit in alle fabrieken in Polen. De meerderheid van de Poolse arbeidersklasse beseft dat toene ming van de produktiviteit dit jaar niet vergezeld kan gaan van loonsverhoging. Er zijn echter arbeiders die de kwestie niet hebben begrepen en geen posi tieve houding hebben aangeno men. Het merendeel van hen zijn onervaren arbeiders met weinig of geen vakopleiding. „De vermindering van de ge middelde inkomsten" zijn niet alleen het gevolg van de huidige aanpassing van de arbeidsnor men. Daar komt nog bij de ge ringe ervaring van de arbeiders die nu verkorting van de ar beidstijd wensen, gebrekkige or ganisatie van de produktie, ver traging van leveranties van sa menwerkende fabrieken en on voldoende voorraden grondstof fen. Op sommige terreinen is het tekort aan grondstoffen zeer acuut geworden. De invoer zal moeten worden verhoogd, aldus Gomulka in zijn woensdag ge houden rede die een dag later door het persbureau P.A.P. werd gepubliceerd. ZE ZIJN EK ALS DE KIPPEN BIJ Een kip, die het eigendom is van de heer L. van der Sman te Pijnackeiis zondag moeder ge- worden van zeven welgeschapen kuikens. De eerste kuikens in een seizoen i die door de echte moe der zijn uitgebroed l komen ge woonlijk pas errkele maanden later ter wereld. TERNEUZEN Aan het bureau van politie werden dè volgende voorwerpen als gevonden aangegeven, welke terug te bekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen: Zilveren armband, De Pooter, Aagje Dekenstr. 23; 3 dames- directoirs, R. Rammeloo, Nieuw- str. 36; zwarte damesglacé, M. Scheele, Rosegracht 10; step (kleur rood met geel), J.. van Hoeve, Axelsestr. 71; paar kin derwanten, J. de Braai, Rozenstr. 158; gele wollen muts, Willem de Zwijgerlaan 1; blauwe sjaal. Van Langevelde, Accasiastr. 20; rode kinderportemonnaie met inhoud, E. van der Klooster, Azaleastr. 42; Lipssleutel no. 4875, Ria Elve, DonzeVisserstr. 81; step op luchtbanden, Radio Tazelaar, Noordstr.; hamer, P. Riemens, Dekkerstr. 14; zwarte dames glacé, Dieleman, Leliestr. 16; zwemband, Ad de Kraker, Nieu- wediepstr. 79; gekleurde sjaal, B. Luteijn, Tholensstr. 17 en groene bal, Hofman, 2e Verbin- dingsstr. 2. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: verschillende wan ten en glacê's, sleutels, witte das linker hoge kinderschoen, grijze sjaal, haarstrik, grijze wollen sjaal met blauwe banen, bruine linker motorwant en hangslot met sleutel. SLUISKIL Op de politiepost alhier wer- den de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven, welkf terug te bekomen zijn bij <>e daarachter vermelde adressen Rode sjaal, F. de Brouwer, Louisastr. 64; paar babysokjes, p. Dees, Zevenhuisjes P 85: paar gebreide blauwe kinder wantjes, J. Dubbeldam, Louisa- straat 2; papieren rijksdaalder. I. Cretel, Louisastr, 16 en eer. paar rubberlaarzen, G. Coone, Landstr. 1. Verder zijn op de politiepos- Veldstr. 7, terug te bekomen Portemonnaie met inhoud, blauw gebreid kinderwantje er. een paar gebreide JaegerkruiK- zakken. ITFS LAGEN 5 I'-- betaald vc ERE-D1V jiapid JC Volei iBh uw Wit ADO Kónkwqk 2 2; Spa 4 40; Enschedé— -jtlardia NAC 0 PS-V2 i; DWS/A WiBem II Feijenot eerste i>iv HFC-HVC 0 f) Wageningen 2—z w tickers 0 4, Rigtersbleek 4 t Gooi 1 1Veend 0- Stormvogels EERSTE D1V Helmondia Eind DHC Leeuwarden maar Graalschap Go Ahead 4-1 ,RE AGOVV ZFC 2— burgia 3 -0, H< Heracles l>- -z. TWEEDE Dl CN A GVS 3 I verxes—Wilhellmin TWEEDE Dl Zwolse Boys versum-Oldenzaal l iek Tubantia Hheden 3 -0; I PBC 3 0; Hee am-ate ZUID tweede JtACBSC 2 Goes 12; H 3j; Terneuzen- derde k HalsterenZee steenbergenCo steenbergenka Hontenisse 2— VIERDE I DostburgYer Biervliet 2- - 4 Lewed. Boys 2— ZATERDAt VIERDE KL NieuwdorpV teloordThe Gi azvvCoipl. B LuckRillandia 8 Arnemuiden Sprang 0 4. ONDERAFDEL TWEEDE SVD- -Beren YYerseke 3 2 s H. H.kindere derde Zaamslag 2- Pejcha voor naar l t raag uu De Sowjet-U lelijke „grote voorkomen, .gevaarlijke uitvoert, aldu r«ersbureau. Dit verzoek nota's aan i?urs in Mosk< De Sowjet- in Bonn geprc Westduitse verkrijgen va in Spanje. „Door een r et het regim te gaan aid protest bij West-Duitslan v oorwaardelijl geallieerde rake Duitslan Naar Russi "t«n „de Spat perijen" ten ten Oost en ae ontwapen Uen te ond werk van de "bemoeilijken T MAAND TERNEUZI 8 uur: Tan AXEL: Hei Eiland der Gebouw uur: Osbor film. DINSD TERNEUZ Ongewenst Concer Kleurenfili en werker dokter Alt Jeugdg 8 uur: Ost filr

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2