*°V YSSS SNURKT U 'S-NACHTS RADIO EN TELEVISIE Voetbaltoto ligt regering zwaar op de maag 4 y KERKDIENSTEN of doet uw wederhelft dat? Zaterdag 5 maart I960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 DDAGEN ELANGRIJKS7E ingrijkste wat jullie M- >chap je geeft is de extra n melk. Die extra M-daad n extra motor - met n je beter Ieren, sneller rennen langer vol- Da's het melk s k* „GEEST" ONDER OVERHEIDS BESCHERMING W elvaartspsychose Verpleegsterstekort Voor de zondag TERECHTSTELLIN VAN CARYL CHESSMAN NU OP 2 MEI Ontspannen spieren Manier van slapen De Kleinzoon van „De Vliegende Hollander" door H. VAN SEELAND i/ D» ^■1 A ïr Leonard y Koster 21: skiff- ctrice Elly nist Dick li Toonder ,N het land zullen gezellige isten van M-Brigadiers ge worden, waarop bekende speciaal voor jullie zullen Binnenkort hoor je daar O A (v sV Kamer over de voetbaltoto - Bevrijdingsfeest Welvaartspsychose - Verpleegsterstekort csn ov> v d* vy Er moeten heel wat bomen in Zweden geveld worden om de Nederlandse ministers en Kamerleden het papier te leveren, waarop Zij hun gedachten omtrent de voetbalpool kunnen formuleren. Het is een bekend verschijnsel, dat men dikwijls een onevenredig grote aandacht pleegt te schenken aan zaken, die in feite van onder geschikt belang zijn. Er zijn de la,atste tijd belangrijker wetsont werpen ingediend dan die van de voetbaltoto. Nochtans is het juist dit wetsontwerp, dat in den lande algemene beroering heeft gewekt. Zelfs is het niet uitgesloten, dat het ontwerp wanneer het straks in de Kamer aan de orde wordt gesteld, uitgroeit tot een politieke kwestie. In elk geval staat de regering voor een zware taak. De regering beoogt immers de sporttoto aan banden te leggen. Niet, dat de meeste ministers hiervoor in principe zoveel voelen, maar men hoopt door verschillende beperkingen ook de protestants- christelijke ministers te verzoenen met het ontwerp, dat tot stand kwam op de basis van een compromis. Het heeft echter in het land een storm van kritiek ontketend. Vooral het voorstel de maximum prijs tot 25.000 te beperken, kon in ogen van velen geen genade vinden. Thans heeft een bijzondere Kamercommissie een voorlopig verslag uitgebracht. En ook dit verslag, dat meer het karakter van een requisitoir draagt, laat er geen twijfel over bestaan, dat de regering het zwaar, waar schijnlijk tè zwaar te verduren zal krijgen. Vele leden kondigden aan, dat zij amendementen zullen indienen, indien de regering niet tegemoet komt aan hun wensen de maximuminzet te verhogen, de prijzen vrij te laten en een eenvoudiger registratiesysteem in te voeren. Enige leden (ver moedelijk van prot. chr. huize) konden zich wel verenigen met het ontwerp. Anderen koester den zelfs ernstige principiële be zwaren tegen de toto. Hoe het ook zij, men mag redelijkerwijs veronderstellen dat het ontwerp in zijn huidige vorm het Staatsblad zeker niet zal be reiken. Bevrijdingsfeest De regering heeft een beroep gedaan op de gemeentebesturen om dit jaar mee te werken aan een waardige viering van de be vrijdingsdag. De oproep is ge daan in een brief die de minister van Binnenlandse Zaken aan alle gemeentebesturen heeft verzon den. Hoezeer men het met de strek king van deze oproep ook eens kan zijn, eigenlijk moest men dit ministeriële schrijven betreuren. Een dergelijke oproep zou over bodig moeten zijn. Wie zou in 1945 vermoed hebben, dat vijftien jaar later de regering het Neder landse volk zou moeten opwek ken het bevrijdingsfeest te vie ren? De bevrijding van ons vader land is wellicht de belangrijkste gebeurtenis geweest uit onze ge schiedenis. Men mag er zich dan ook terecht over verbazen hoe het schijnt, dat men dit uniek ge beuren uit onze historie is gaan bagatelliseren. Des te meer ver baast men zich hierover, als men bedenkt, dat historische gebeur tenissen, die de mens van onze tijd toch veel minder sterk aan spreken, dikwijls met groots ver toon worden gevierd. In Gronin gen komt men aan de viering van een bevrijdingsfeest nauwelijks toe, maar de achtentwintigste augustus, wanneer het Groningse ontzet (1672) wordt gevierd, staat de hele stad op zijn kop. Hetzelfde ziet men de derde oktober in Leiden. Over het alge meen blijken festiviteiten, die slechts voor een lokale sfeer be tekenis hebben, een langer leven beschoren te zijn dan festivitei ten, die een meer algemeen ka rakter dragen. De zwarte, langharige „Oefiti" (geest) die in de rimboe aan de oever van het Njassameer in Kenia leeft, is onder over heidsbescherming geplaatst, De „oefiti" is een tot voor kort volledig onbekende soort mensaap, die zijn naam „geest" heeft gekregen van bijgelovige inboorlingen. In het oerwoud van Kenia zijn er in totaal een 100 waargeno men en gefotografeerd. Zij zijn circa 1.80 m hoog en we gen ongeveer 65 kilogram. De dieren schijnen veel belang stelling te hebben voor men selijke activiteit; men heeft bijvoorbeeld een oefiti waar genomen die hoog in een boom urenlang vol belangstel ling zat te kijken naar de aan leg van een weg nabij het oerwoud. Men verwacht dat de autoriteiten van Kenia, nu de „geest" tegen de wilde jacht is beschermd, een offi ciële expeditie zullen uitzen den om een studie van de oefiti te maken. „Voor de minister van Finan ciën lijkt het ogenblik gekomen om de automatische piloot te ne geren en zelf de stuurknuppel in handen te nemen". Aldus drukte minister Zijlstra zich onlangs uit in een rede voor de Gelderse industriële club te Arnhem. Brede lagen van ons volk kun nen argumenten te berde bren gen dat zij geen of onvoldoende deel hebben aan de toegenomen welvaart. In het bijzonder de buschauffeurs, de bouwvakarbei ders, het onderwijzend personeel en diverse beoefenaren van intel lectuele beroepen voelen zich, en waarachtig niet geheel ten on rechte, achteruit gesteld. Overal klinkt de wens naar loonsverho ging. De minister constateerde in dit verband het ontstaan van wat hij noemde een soort welvaartspsy chose. Ieder verlangt zijn deel in de toegenomen welvaart, ieder kan als bewijs van de juistheid van zijn argumenten wel ergens een bepaalde achterstand ontdek ken die gecompenseerd dient te worden. Deze „georganiseerde touw trekkerij om een deel van het nationale produkt" kan echter tot inflatie leiden. Hoezeer de be windsman ook begrip koesterde voor de bestaande wensen, toch toonde hij zich beducht voor te ver gaande loonsverhogingen. Of de deskundige analyse, die de bewindsman van de wel vaartspsychose heeft gegeven, veel weerklank zal vinden, staat echter te bezien. De eigen porte- monnaie spreekt de mens meer aan dan de betalingsbalans. Het hemd is nader dan de rok. „Verpleegsters gevraagd voor spoedige indiensttreding Dergelijke advertenties kan men dagelijks in de kranten lezen. Zij confronteren ons met een sociaal probleem van grote draagwijdte. Tijdens de behandeling van de begroting van Volksgezondheid in de Amsterdamse gemeente raad kwam nog eens weer tot uiting hoe nijpend het tekort aan verplegend personeel is. Alleen in Amsterdam is er een wacht lijst van 3459 patiënten, die niet in een ziekenhuis opgenomen kunnen worden, omdat het aan tal verplegers (sters) ontoerei kend is. Terecht sprak men dan ook van een „noodtoestand". Het tekort aan verplegend per soneel bedreigt onze volksge zondheid meer en meer. Verschil lende inrichtingen hebben afde lingen moeten sluiten, bijna alle ziekenhuizen hebben enorme wachtlijsten. Men zal dan ook alles moeten doen om het ver- plegersberoep aantrekkelijker te maken. Of zal minister Zijlstra ook de wensen van het verple gend personeel rangschikken on der de welvaartspsychose (Nadruk verboden.) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. WEST ZEEUWS-VLA ANDEREN. NED. HERV. KERK. NED. HERV. KERK. ZONDAG 6 MAART. Axel: 10 uur IDs. P. J. Pennings (Bed. H. Doop.); 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Ds. W. J. v. Meeu wen; 2.30 uur Ds. W. J. v. Meeuwen (Bed. H. Doop). Hontenisse: 10 uur Ds. E. Ed. Stern, van Sas van Gent. (Bid stond voor het gewas.) Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 2 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axel. Sluiskil: 10 uur Wika Wasterval, van Hedenesse (Jeugddienst); 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Doop en Bev. ambtsdragers); 3 uur Eerw. heer C. H. Heij- fcoer, van Zaamslag. Gebouw „De Schakel": Vic. G. P. Post. Gebouw Tuinpad: 10.45 uur Jeugdkerk. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer; 2.30 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 2.45 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur ds. Aangeen- brug; 2 uur leesdienst- 6 uur ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. NED. PROT. BOND. (Lokaal Schoolweg 21.) Terneuzen: Geen dienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uup «n 10 uur: H. H. Missen. ZONDAG 6 MAART. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. (Gebedsdienst voor het gewas.) Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 11 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. M. de Jong, van Groede. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre- zet. Oostburg10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tiimstra. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bed. H. Doop.) Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C Balk St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke; 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. DE DISSONANT. En vijf van haar waren dwaas en vijf waren wijs. Matt. 25 2. Er snerpt door dit schone ver haal een scherpe dissonant. Het zo fleurige begin versombert door donkere wolken. Neen wij zouden het nooit zó durven zeggen. Wij zouden dat liefelijke tafereel van feestelijke verbondenheid niet zo wreed durven verstoren. Wij willen die „tien der zichtbare Kerk" met allerlei kunst- en vliegwerk maar heel houden. Maar het lukt ons niet. Christus zelf breekt de tien hier stuk. En geen Kerk mag daaraan voorbijlopen en zeg gen: bij ons zijn het allemaal „wijze maagden". Iedere Kerk, die Gods Woord niet verlammen wil, heeft dat breken van zijn eigen tien ootmoedig te aanvaar den. Niet allen die in de bruilofts stoet meelopen, zijn daarom ware feestgangers. Er is een onder scheid een wezenlijk, tot op de kern doorsnijdend onderscheid tussen de maagden, die uitgaan, de bruidegom tegemoet. Een deel van hen is wijs maar de ande ren zijn dwaas. „Wijs en dwaas". Neen, dat heeft met hun ver stand niets te maken. Ze zijn alle maal goed bij hun verstand. Maar dat heeft wel alles met hun „hart'' d.i. met de verborgene mens des harten met hun diepste levenskern, met hun in nigste „ik" te maken. Dit „wijs of dwaas zijn" is maar niet iets bijkomstigs. Een kwes tie van karakter of aard of aan leg. Dit is een kwestie van per soonlijke levensbeslissing van ja of neen tegenover God. „Wijs zijn" is genade „dwaas zijn" is schuld. „Dwazen" zijn geen beklagens waardige, ongelukkige schepse len. Het zijn „dwazen'. Daar ligt een felle beschuldiging in. Dat ligt voor je persoonlijke verant woordelijkheid. Dat had anders gekund. Maar ze hebben in dwa ze zorgeloosheid het licht van hun lampen verwaarloosd. En dan ben je wel heel erg dwaas! Zó wordt „wijs of dwaas" een kwestie van dood of leven. Daar staan of vallen we mee. Daar gaat de deur op open, ofde deur wordt gesloten. (Uit: „De Stem achter U.") Tegen het euvel dat snurken heet, is helaas nog steeds geen kruid gewassen. De interessante onderzoekingen die op dit gebied zijn verricht, hebben helaas nog geen praktische resultaten afge worpen. In het dagelijks leven beter gezegd in de nachtelijke uren kan men nog steeds niet veel anders doen dan de snurkende wederhelft een duwtje geven om hem of haar even wakker te laten worden. Dat helpt natuurlijk maar voor korte tijd en het is beslist niet afdoende, maar andere maatregelen die genomen zouden kunnen worden, zijn beslist minder elegant. Wat vind u bijvoorbeeld van het volgende? Opperrechter Clement Nye heeft woensdag bepaald dat de ter dood veroordeelde Caryl Chessman op 2 mei zal worden terechtgesteld. Het is voor de negende maal dat een datum is vastgesteld voor de voltrekking van Chessmans doodvonnis. De advocaten van Chessman hebben bezwaar gemaakt tegen het vaststellen van een nieuwe datum. Volgens hen had dit al leen mogen gebeuren nadat de termijn van uitstel van twee maanden, dat de gouverneur van Californië, Brown, Chessman heeft verleend, was verlopen. Het uitstel werd op 19 febru ari verleend. Chessman verblijft nu al elf-en-een-half jaar in de dodencel van de gevangenis van San Quentin. Ieder in een verschillend deel van het huis gaan sla pen, of als het snurken heel erg is in een verschillend deel van de stad! Dat was de raad van een bekend New-Yorks medicus toen een echtpaar hem vroeg naar een afdoende manier om geen last te hebben van het snurken van de huwelijks partner. Eveneens uit Amerika komt het bericht tot ons, dat men aldaar een „anti- snoretrap" kan kopen, dat is een band, die men over de wegzakkende onderkaak moet binden, in de hoop dat het snurken dan min der goed mogelijk wordt Zouden er veel mensen zin in hebben om met zo'n muil korf naar bed te gaan? Onder snurken verstaat men het geluid dat tot stand komt wanneer het weke gehemelte gaat trillen bij het langsstrijken van de ingeademde lucht. Dat wist u natuurlijk wel, maar zou u het zo mooi onder woor den hebben kunnen bren gen? En nu een beetje eenvou dige anatomie. Het weke gehemelte is dat gedeelte van het dak der mondholte waarin zich geen beenweef sel bevindt. (In het harde gehemelte is dit wel het ge val). Dit weke gehemelte be vindt zich achter in de mond (het harde gehemelte is meer naar voren gelegen). Het weke gehemelte bestaat uit een dubbele slijmvlies- laag met daartussen spier weefsel. Door middel van deze spieren kan er beweging plaats hebben, zo kan bij voorbeeld de huig, het be kende aanhangsel van het weke gehemelte door deze spieren omhoog getrokken worden. Wanneer deze spieren nu geheel ontspannen zijn, zakt het zachte gehemelte omlaag en in die slappe toestand kan het gemakke lijk in trilling raken wan neer de lucht er langs strijkt. Maximale ontspanning van de spieren heeft plaats bij diep slapen, vandaar dat juist dan het verschijnsel va'n het snurken optreedt. Zoals bekend kan er zowel met open als met dichte mond naar hartelust ge snurkt worden. Nieuwe onderzoekingen over het geheimzinnige pro ces van het slapen hebben aan het licht gebracht, dat het slaaptype, waartoe men behoort, in hoge mate be paalt of iemand al dan niet tot snurken neigt. De goedmoedige, gezellige, evenwichtige mensen, die graag lang slapen, slapen meestal diep en ontspannen. Dat zijn de goede snurkers. De sportieve, opgewekte mensen hebben weinig slaap nodig. Ze zijn 's morgens direkt fris en levenslustig, omdat 'hun kortdurende slaa.p intensief en verkwik kend is. Ook zij snurken met animo. Een derde groep mensen echter, die tot het overge voelige, nerveuse type be hoort, levert om zo te zeg gen de beroepsslapelozen. Zij kunnen zich 's nachts niet voldoende ontspannen, zij slapen oppervlakkig en zij snurken niet. (Nadruk verboden.) DR. H. W. SCALONGNE. (Advertentie) Lijm zonder klemmen met J van Ceta-Bever ZONDAG 6 MAART. HILVERSUM I: 8.00 Nws; 8.18 Voor het platteland; 8.30 Gevar. progr.; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Pianorecital; 10.30 Gevar. progr.; 12.00 Theaterorkest; 12.30 Sport- spiegel; 12.35 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.07 De toestand in de wereld; 13.17 Meded.; 13.20 Gev. progr. voor de soldaten; 14.00 Boekbespreking; 14.20 Anna Bo- lena, opera; 15.35 Filmpraatje; 15.50 Lichte muz.; 16.30 Sport; 17.00 Gevar. progr.; 17.30 Hoor spel; 17.50 Nieuws en sportjour naal; 18.30 Herv. kerkdienst; 19.00 Voer de jeugd; 19.30 De open deur; 20.00 Nieuws; 20.05 Licht progr.; 20.30 Hoorspel; 21.20 Musical; 21.50 Voordracht; 22.05 Gram.; 22.15 Journaal; 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 23.10 Sport; 23.15 New York calling; 23.20 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.25 Inleiding Hoog mis; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Kerkdienst; 12.00 Gram.; 12.15 Actuele ge loof sproblemen12.30 Lichte mu ziek; 12.55 De Kerk zijt gij; 13.00 Nieuws; 13.05 De hand aan de ploeg; 13.10 Hoorspel; 13.30 Lich te muziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Orkest; 15.30 Koorconcert; 16.00 Sport; 16.30 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.30 Gewijde muz.; 19.00 Nieuws uit de kerken; 19.05 Gew. zang; 19.30 Doe aan mij een teken ten goede; 19.45 Nieuws; 20.00 De Katholiek en zijn ge meenschap; 20.15 Cabaret; 20.45 U bent toch ook van de partij?; 20.55 Gram.; 21.35 Hoorspel; 22.20 Gram.; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nieuws; 20.40 Avondgebed; 22.55 Muzikale lezing; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VL.): 12.15 Amus. muz.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Amus. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Voor de soldaten; 14.00 Opera- en belcantoconcert; 15.30 Pianospel; 15.45 Sport; 17.00 Nieuws; 17.05 Lichte muz.; 17.45 Sport; 17.52 Kamermuz.; 18.30 Godsd. half- Dt geschiedenis van het redersgeslacht Van der Decken 51) Nadruk verboden. „Dat verhaal ken ik!" riep Edouard plotseling verbaasd uit. Nu herinner ik me, dat mijn grootvader aanvankelijk dacht met de Vliegende Hollander te maken te hebben." Kapitein Van der Decken glim lachte. „Ja", zei hij, „....en bij een later bezoek aan mijn vader, Henri van der Decken, die toen nog in Terneuzen woonde, dacht hij met de zoon van de Vliegen de Hollander te maken te heb ben, omdat mijn vader al even onverzettelijk was in zijn besluit om Ofir te hervinden als mijn grootvader het destijds was bij zijn eerste poging daartoe in 1857 ..en vooral bij zijn terugreis, die begon op een Goede Vrijdag." Lucienne Delarne had met stij gende verbazing naar net ge sprek geluisterd. „Dan zouden wij u dus „de kleinzoon van de Vliegende Hol lander" mogen noemen, kapitein Van der Decken?" „Indien jij dat wilt, mag jij dat doen, Lucienne." Er viel een korte stilte in, waarin niets anders werd ge hoord dan de krachtige stap der paardjes, af en toe onderbroken door een luid gesnuif. Totdat een kwartier later, bij een bocht van het steeds omhoog voerende bospad, het gezelschap plotseling aankwam op een klein bergplateau, begroeid met rui sende naaldbomen. De beklem ming van het oerwoud maakte thans plaats voor een gevoel van verruiming. Op een steenworp afstand ont dekten de beide jonge mensen een stenen gebouw, een soort klein berghotel, omgeven door brede terrassen. Het was slechts een verdieping hoog en had grote balcons rondom. Een weelde aan bloemen, rozen en heliothrope vulde de bordes langs de gladge schoren gazons. De hoeven der paardjes klet terden thans met een venijnig staccato op de stenen van het brede klinkerpad dat recht naar de ingang voerde. Daar aangeko men, steeg kapitein Van der Decken af en reikte Lucienne de behulpzame hand. „Welkom op Chateau la Roche, jonge vrienden", zei hij. Edouard keek vreemd op, bij het horen van die naam. De avondschemering zette in en de ondergaande zon kleurde het bergland in een rosse gloed. Lucienne en Edouard stonden op een der balcons en sloegen het vallen van de avond geboeid gade. Stil luisterden ze allebei naar de voor hen nog zo vreem de geluiden van de tropenavond; het bassen van een bruikikvors, het tjilpend geluid der tjitjaks en het droefgeestige geroep der apen in de bossen op de berghellingen. Snel viel de duisternis en ver dreef het daglicht. Beneden in het gebouw werden de lichten ontstoken en de gazen binnenlui- ken gesloten, teneinde de mus kieten en andere insecten buiten te houden. De buitenluiken wer den alleen dichtgedaan als er zware slagregens werden ver wacht. Thans hing de stilte om het eenzame gebouw als een onzicht baar gordijn en verleende aan de avond die typische bekoring van geheimzinnigheid, die alleen de landen in de tropen kennen. Lucienne en Edouard ondergin gen deze nieuwe ervaring, ter wijl zij arm in arm naar het ge luid van een tam-tam luisterden, die op grote afstand vanuit het bos tot hen doordrong. „De telegraaf van de jungle", zei hij en drukte haar arm nog wat vaster tegen zich aan. „Het is hier een totaal andere wereld, vnid je niet, Lucienne?" „Ja", fluisterde ze. „Het is be klemmend en boelend." Edouard keek haar van ter zijde aan en zag, hoe zij schijn baar in gedachten verzonken was. „Zou je.zou je in dit land kunnen wennen, Lucienne?" „Ik.... ik zou hier wel voor altijd willen blijven", antwoord de ze op zachte toon „Het is hier zo rustig, zo mooi en zo groots Nèt een stukje hemel op aarde. Ik stel me voor, dat het eerste mensenpaar op de wereld mis schien ook wel zo gedacht heeft als wij het nu doen." Edouard haalde diep adem na haar woorden. Toen zei hij, met zijn mond vlak bij haar oor; „Hoe zou je het vinden als ik je zou voorstellen om samen hier maar voorgoed te blijven, Lucienne. maar dan als man en vrouw." Lucienne Delarne sloot even haar ogen. Daarna sloeg ze haar rechterarm om zijn hals en legde haar voorhoofd tegen ziji, schou der. „Dat zou het mooiste voorstel zijn, dat je mij ooit zou kunnen doen", fluisterde ze zacht. De volgende morgen, na het ontbijt, stond een bezoek aan de goudmijn op het programma en precies om negen uur begaf de kapitein zich met zijn beide gas ten op weg. „Het is slechts een wandeling van een half uur", zei hij, toen de rand van het plateau bereikt was en het bospad, dat ze de vorige dag met de paardjes ver laten hadden, weer voor hen lag. „Wij volgen dit pad een paar honderd meter en dan duiken we meteen in het dichte struikge was, dat de linkerzijde van dit pad begrenst. Wij volgen dan een rintus, dat is een heel smal paad je, uitgekapt in het struikgewas tussen het geboomte, waarmee deze berghelling is begroeid. Langs die rintus bereiken wij dan een dal, dat ligt tussen de berg helling waarlangs wij op dit mo ment lopen en een andere berg helling die aan de overkant ligt, maar die jullie vanwege de dicht heid van het oerwoud niet kun nen zien. Dat dal is 't z.g. „Vallei der geesten". De bijgelovige stammen hier in de omgeving worden grauw van ontzetting bij het horen van die naam. Volgens de overlevering zouden op de bodem van het dal, eigenlijk meer een ravijn, boze geesten huizen, die iedereen bespringen en doodranselen, die het durft wagen hun domein te betreden". (Wordt vervolgd.) uur; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 20.00 Gevar. progr.; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 23.00 Nieuws; 23.55 Gevar. muz. Televisieprogramma's NED. T.V.: 16.30 Rep. vanüit Luik: Biljarten; 20.00 Oude jour naals; 20.25 Wandeling door Pa rijs; 20.55 Voetlicht; 21.15 Lied- jesprogr.; 21.50 Epiloog; 22.00 Sport in beeld. VL. BELG. T.V.: 14.30 Repor tage; 15.00 Intern, landbouwkro- niek; 15.30 Poppenflim; 15.50 Tekenfilm; 16.00 Voor de kleu ters; 16.20 Rep. Europ. biljart kampioenschap; 19.00 TV-feuille- ton; 19.30 Nieuws; 20.00 Europees danstournooi voor amateurs; 21.25 Filmrep.; 22.45 Zangrecital; 23.00 Nieuws en journaal. MAANDAG 7 MAART. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym.; 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden; 940 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram. (om 10.30 Staatsiebezoek presi dent van Peru); 11.15 Vooi'dr.; 11.35 Clavecimbelrecital; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.; 12.33 Voor het plat teland; 12.38 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de middenstand; 13.20 Roemeens orkest; 13.45 Wikken en wegen; 14.00 Altviool en pia no; 14.30 Gram.; 14.55 Kamermu ziek; 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig; 17.00 Oude lied jes; 17.15 Lichte muz.; 17.50 Mil. comm.; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Staatsiebezoek president van Peru; 19.00 Pari. overzicht; 19.15 Regeringsuitz.; 19.30 Cabaret', 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.; 21.20 Cabaret; 21.50 Marimba; 22.25 Staatsiebezoek president van Peru; 22.30 Nieuws; 22.40 Orkest en koor; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gram. en sportuitsl.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Theol. etherleergang; 11.00 Gram. 11.30 Gevar. progr.; 12.00 Piano recital; 12.25 Voor boer en tuin der; 12.30 Land- en tuinbouw- med.; 12.33 Gram.; 12.45 Rep 13.00 Nieuws; 13.15 15 jaar gele den; 13.20 Orkest en koor; 13.50 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.30 Gevar. progr.; 15.45 Gram.; 16.00 Uit de Bijbel; 16.30 Kamermuz.; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Voer de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Het gebied van de Zuid-Pacific; 18.00 Orgel recital; 18.30 Gram. 18.50 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af; 19.15 Gewijde muziek; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram.; 20.00 Reportage; 20.25 Hoorspel; 21.35 Muziek voor koperblazers en koor; 22.00 Pari, comm.; 22.15 Gram. 22.30 Nieuws; 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram.; 23.40 Het Evangelie in Esperanto; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VL.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gram.; 12.52 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Pianospel; 16.00 Koersen; 16.06 Voor de zieken; 17.10 Gram. 17.35 Boekbespreking; 17.45 Franse les; 18.00 Vioolrecital; 18.10 Protest, uitzending; 18.20 Voor de solda ten; 18.50 Sport; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkest (20.45 Kunstkaleidoscoop); 21.30 Amus. muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Ka mermuziek; '22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NED. T.V.: 21.15 Extra journaal i.v.m. bezoek president van Peru; 21.25 Rep. uit de Kon. Schouw burg te Den Haag: Balletprogr. VL. BELG. TV: 19.00 Voor de kinderen: 18.45 Journaal; 19.25 Muzikaal rendez-vous .intermez zo: Avontuur onder water); 20.00 Nieuws; 2020 Reportage; 21.05 TV-film; 21.30 Documentaire.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9