■cUcifV-Ch. Initiatief van regering in conflict in het bouwbedrijf Russen zouden nieuwe soort raket hebben De versnelling van het E. E. G.-verdrag Vergelijking tussen Nederlandse en Belgische Staatsschuld onmogelijk ^GEORGE de sigaar vol fijne trekjes 21 CU RADIO ZËLAAR Ultimatum van werknemers organisaties loopt heden af De Marathonzitting in de Amerikaanse Senaat gaat voort Zaterdag 5 maart 1960. Zate^dgg 5 maart 1960. DE VRIJE ZEEUW NICUM IN RAAD ïlevisie inruil- actie rlern groot beeld T.V. apparaat ERNEUR BROWN IT EXECUTIES OP SCHRIFTELIJKE TOEZEGGING MOET DAN BINNEN ZIJN FRANS SCHIP MET MUNITIE ONTPLOFT 20 doden; 60 gewonden „Het zwarte corps" roept op NIET deel te nemen aan staking LAATSTE VOORSTEL VAN DE WERKGEVERS AFGEWEZEN DE ITALIAANSE KABINETSCRISIS Prof. Leone formateur De luchtcorridors tussen West-Berlijn en West-Duitsland Nieuwe service van de Wegenwacht Inzamelingsactie voor Anne Frank-dorp NIEUW-GUINEA Het a.s. bezoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk Nog zijn de bomen kaal, maai" ïu het gras heeft de natuur haar belofte reeds vervuld, Ook in de natuurzuivere KING pepermunt komt zij haar belofte na. In KING schenkt zij nieuwe inspiratie, door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit k!\G bereid is. de natuurzuivere WEST-DUITSLAND EN BASIS IN HET BUITENLAND De strijd tegen de bureaucratie in Rusland Pagina 3 antsocnen. De jongens en |es missen toch al genoeg, terreinen of speeltuinen zijn luwelijks aan te wijzen en dan nog eens een speeltuin aangelegd, moet die spoe- eer verdwijnen door de uit-1 ing van de gemeente, n zwembad stond al jaren- op het program der gemeen- c wensen. Hulst kwam stuk- achteraan, maar krijgt nu uw een goed ingericht bad, jl er voor Terneuzen nog uitzicht is. Daarbij komt et zwembadje aan de west- spoedig lot verdwijnen go rt is. zodat Terneuzen straks zonder zwembad komt te [eren is wel eens vooruit genoemd, maar in Terneu- omt de jeugd er op verschil- gebied slecht van af: geen erreinen; geen speeltuinen; zwembad: een voetbalter- onder kleedgelegenheid, het veel ieigenlijk te weinig) iet goede. veel water zal er nog door goede oude Schelde moeten en, voor men al die nuttige imisbare zaken eens met t aanpakt? ikend voor dc verleende ruimte, EEN HUISVADER. ;riep heeft gisteravond in neenteraad van Voorscho- tor een unicum gezorgd, rgadering moest namelijk ie nestor van de raads- de heer G. van der KVP) worden voorgeze- mdat de beide wetnou- oor griep verhinderd wa- angezien Voorschoten al een halve maand zonder vader leeft, was deze op- g de enig mogelijke, swaar is een nieuwe bur ster benoemd, maar deze niet in functie getreden, st aantal raadsleden was le griep gedund: slechts tn de vijftien waren aarï- zodat juist het vereiste was opgekomen ter ieling van het spoed- voorstel tot benoeming ree leerkrachten aan een ,re school. tentie) qinjt Uw kleinbeehl 71V» in voor een i lilips TV 21 TX 280 A 1065,— inlichtingen illéén bij: DOKDSTRAAT 21 TERNEUZEN Tel. 2361 iverncur van California, heeft de executie opgc- van drie veroordeelden maand in de gevange- 3an Quentin, waar ook essman op zpn executie terechtgesteld zouden iverneur heeft onlangs, de executie van Chess- Jr de achtste maal uit- rklaard dat hij alle an" uties zou opschorten et congres van Califor- jver de kwestie van de zou hebben uitgespro- veroordeetden die rijti in executie hebben ge- jn de 40-jarige Charles veroordeeld op Ix1- ng van het vermoorden gescheiden' vrouw en n, de 37-jarge James lie zijn vrojv,die n neemd was, zou heb- geschoten, en de 43- inon Atchley. die ver is op beschuldiging van oorden van een politie- Gistermiddag is op ini tiatief van de regering een bespreking gehouden tussen de minister-president, de minister van Sociale Zaken, de minister van Economi sche Zaken, de minister van Verkeer en Waterstaat, de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, So ciale Zaken en Algemene Zaken en vertegenwoor digers van de betrokken centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, teneinde de gerezen moei lijkheden in dc bouwnijver heid onder ogen te zien. De vertegenwoordigers van de centrale organisaties verklaarden zich bereid zich nader met de organisaties in het bouwbedrijf te ver staan. De werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben gister ochtend een officieel ultimatum ontvangen van de Algemene Ne derlandse Bouwbedrijfsbond, de Kath. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de Nederlandse Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. Het ultimatum is van kracht tot hedenmiddag 12.00 uur. Op dat tijdstip moet de onderteke ning zijn geschied of moet bij de werknemersorganisaties een dienovereenkomstige schrifte- telijke toezegging binnen zijn. Zoals wij reeds meldden, houdt dit ultimatum in, dat indien de werkgevers de met hen overeen- Het Franse, vrachtschip „La Coubre", dat een lading wapens en springstof aan boord had, is gisteren aan de kade te Havanna ontploft, waarbij meer dan twin tig mensen het leven hebben ver loren. Er zijn een zestigtal ge wonden. Het schip was op weg van Le Havre naar een haven in Florida. Volgens een woordvoerder van de rederij van het schip te New York bestond het grootste deel van de lading uit auto's. gekomen C. A. O. voor het bouw bedrijf, zoals deze door het Col lege van Rijksbemiddelaars over eenkomstig het advies van de Stichting van de Arbeid is aan vaard, niet onvoorwaardelijk on dertekenen, de drie vakbonden hun leden zullen oproepen tot werkstaking met ingang van maandag. Het ultimatum is ver-zonden aan de Nederlandse Aannemers- bond en Patroonsbond, de Neder landse Kath. Aannemers- en Pa troonsbond, de Nederlandse Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroons Bond, de Nederlandse Bond van Bouwondernemers, de Neder landse Vereniging van Wegen bouwers, de Beton Aannemers- bond, de Nederlandse Vereniging van Kust- en Oeverwerken en de Nederlandse Vereniging van werkgevers in het Heibedrijf. De vakvereniging ,,Het Zwarte Corps", de onafhankelijke bond van machine- en werkplaatsper- soneel in water-, spoor-, wegen- en utiliteitsbouw, waarbij de meerderheid van de machinisten in de bouwnijverheid is aangeslo ten, heeft haar leden opgeroe pen niet deel te nemen aan de staking, waarmee de bij N. V. V„ K. A. B. en C. N. V. aangesloten bouwvakarbeidersbonden thans dreigen. De vereniging deelt mee dit besluit te hebben genomen omdat zij geen actie wenst te voeren voor de totstandkoming van een collectieve arbeidsover eenkomst, die verscheidene be palingen bevat, waartegen zij ernstige bezwaren heeft, terwijl zij bovendien buiten het overleg werd gehouden. De voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer Dura, heeft reeds gisteravond van de minister van Economi sche Zaken telegrafisch bericht ontvangen, dat het laatste voor stel van werkgeverszijde is af gewezen. Dit voorstel hield, zoals ge meld, in. dat de werkgevers zou den afzien van 25 procent van het hun volgens de risicoregeling toekomende bedrag. De heer Dura, die zei de af wijzing zeer te betreuren, deelde mede, dat dit het laatste voor stel van de zijde van de werk gevers in het bouwbedrijf is. Van de raad van bestuur bouw- bedrijf werd het volgende mede gedeeld: In de afgelopen dagen heeft een intensief contact plaats ge had tussen de minister van Eco nomische Zaken en de werk gevers-organisaties in het bouw bedrijf. In dit overleg zijn weder zijds voorstellen gedaan, welke niet tot een oplossing konden lei den. De regering heeft daarna op de werkgeversorganisaties een beroep gedaan alsnog pogingen in het werk te stellen nieuwe voorstellen te doen. Dit heeft er toe geleid, dat de besturen van de werkgeversorganisaties be reid zijn geweest een verder gaand voorstel te doen. Dit voor stel luidt, dat met handhaving van de contractueel tussen aan nemers en opdrachtgevers ge troffen risicoregeling, de aan nemers voor hun lopende werken afstand doen van 25 procent van het hun krachtens de risico regeling toekomende bedrag. Giovanni Leone, de 51-jarige christen-democratische voorzit ter van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden, is door presi dent Gronchi belast met een in formatie-opdracht ter oplossing van de kabinetscrisis. Leone heeft de opdracht aan vaard. Prof. Leone die college geeft aan de juridische faculteit van de universiteit in Rome, wordt be schouwd ais te behoren tot het centrum van de christendemocra tische partij, die door haar ex treme elementen met een split sing bedreigd wordt. Maar als voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden se dert 1955 heeft hij geen stelling genomen en waarnemers zijn van mening dat dit de keuze van pre sident Gronchi heeft beïnvloed. Na twee keer een onderhoud met de president te hebben gehad heeft prof. Leone zijn informatie- opdracht aanvaard. Tot de jour nalisten zei hij niets te kunnen zeggen over zijn kansen. „Mijn opdracht is uiterst moeilijk". Van welingelichte zijde te Wa shington is donderdag vernomen dat de Amerikaanse, Britse en Franse autoriteiten in West-Ber lijn de Russische militaire auto riteiten in Oost-Berlijn in een nota op de hoogte zullen stellen van hun besluit binnenkort in de luchtcorridor tussen West-Ber- lijn en West-Duitsland hoger dan 3.000 meter te gaan vliegen. Deze nota zal kort na de terug keer in Washington van de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Herter, worden overhandigd. Van dezelfde zijde werd ver nomen dat de westelijke mogend heden hebben besloten zich niet rechtstreeks tot de regering in Moskou te wenden om deze zaak niet op te blazen. De Zweedse raketspecialist Nils Werner Larsson heeft vrij dag op een persconferentie te Hamburg, belegd-door het West- duitse tijdschrift „Der Stern" dat artikelen van zijn hand pu bliceert, verklaard dat de Rus sen een revolutionair type ra ket bezitten die wordt voortge- tuwd door kernenergie en energie verkregen uit chemische Een tiental wegenwachtcombi naties zal op korte termijn met een mobilofoon-installatie aan het zijspan worden uitgerust. Hierdoor staan zij dan in ver binding met het nu nog in aanbouw zijnde wegenwacht station nabij de Pauwmolen onder Delft. Gestrande automo bilisten, die via de telefoon langs de rijksweg alarm hebben geslagen kunnen dan nog snel ler hulp verwachten, dan tot nog toe het geval is. Indien de proef met dit wegenwachtsta tion slaagt zal het gehele Ne derlandse wegenwachtnet op deze wijze worden beveiligd. Op de Nederlandse scholen wordt thans -een algemene ver- zamelactie gehouden voor het door pater Dominique Pire te stichten nieuwe Anne Frankdorp. Het Christelijk lyceum in Har derwijk houdt een inzamelings actie voor een Nederlands huis in dit dorp. De kosten van dit huis bedragen totaal 30.000, De inzameling op deze scholen geschiedt in klassicaal verband. De vierde klas van het Christe lijk lyceum heeft nu besloten het hoofd van één van de jongens kaal te scheren. Het vrijwillige slachtoffer is een 16-jarige kap- perszoon, die zijn haardos voor dit goede doel wil offeren. Zijn klasgenoten betalen voor dit offer 1,terwijl alle leraren heb ben toegezegd ieder ƒ5,bij te dragen. De voor dit doel aange legde intekenlijst vertoont thans aan een bedrag van 200, Maar de jongens verwachten dat dit bedrag aanzienlijk hoger zal worden. De ceremonie van het kaalscheren is bepaald op maan dag 7 maart, 's morgens om kwart voor elf. De E.E.G.-commissic wil van de huidige gunstige omstandig heden gebruik maken om de in voering van de gemeenschappe lijke markt zodanig te versnellen dat eind 1961 de afbraak der on derlinge douanetarieven voor de helft voltooid zal zijn, zo is don derdag in Brussel bekendge maakt. Tevens zouden dan de contingenten voor industriepro- dukten geheel moeten zijn afge schaft. Op 1 januari 1959 hebben de zes E.E.G.-landen hun onderlinge tarieven voor het eerst met 10 procent verlaagd. Volgens het verdrag zouden op 1 juli van dit jaar en op 31 december 1961 (aan het einde van de eerste overgangsfase) verdere verla gingen met 10 procent moeten volgen. De E.E.G.-commissie heeft nu aan de ministerraad van de Gemeenschap voorgesteld om de tariefverlaging van 1 juli a.s. op 20 procent te stellen en die van eind 1961 eveneens, waar door een totale verlaging van 50 proeent aan het einde van de eerste overgangsfase zou zijn bereikt, tegen 30 procent als voorzien in het verdrag. Op die datum zou ook de contingente- ring van industrieprodukten in het onderlinge verkeer volledig opgeheven moeten zijn. De Nederlandse afgevaardig de in de commissie van de V.N.-assemblee voor de gebie den zonder zelfbestuur, De Bruyn, heeft donderdag gezegd dat zijn regering nog jaren hoge bijdragen moet leveren om een evenwichtige begroting voor Nieuw-Guinea te waarbor gen. De begroting voor het ge bied was van 36.224.461 gulden in 1950 gestegen tot 137.719.800 gulden in 1959. Slechts een deel van deze uitgaven kon uit de eigen middelen van Nieuw- Guinea worden gedekt. Voor de opening van een eco nomisch onderontwikkeld ge bied als Nederlands Nieuw-Gui nea waren grote kapitaalsin vesteringen nodig, zowel door de regering als door particuliere ondernemingen. De investering van enige be tekenis door particulieren was beperkt tot de oliemaatschappij en enkele handelsmaatschap pijen. per We processen. Deze eentrapsraket zou een snelheid van acht km er seconde kunnen halen. Het esten beschikt volgens Lars son alleen maar over raketten die worden voortgestuwd door „gewone" brandstof. Dit type raket kan een maximale snel heid halen van 3,4 km per se conde. Larsson beweerde in 1952 op voorstel van officieren van Westelijke geheime diensten naar Oost-Duitsland te zijn ge gaan om daar te spioneren. Hij had dit voorstel aanvaard om dat hij wilde werken voor „het machtsevenwicht tussen Oost en West". Na een proefperiode van drie jaar had hij vertrou wen van de Oostduitse autori teiten gewonnen. Nadat zijn contract met de Oostduitsers was afgelopen, was hij ongehin derd naar het Westen terugge keerd. Hij had toen de Ameri kanen van zijn bevindingen in kennis gesteld. Larsson ver klaarde dat 75 procent van zijn kennis over de nieuwe Russi sche raket gebaseerd is op fei ten, die hij tijdens zijn verblijf in Oost-Duitsland verzameld heeft. Professor Eugen Saenger, hoofd van het Westduitse insti tuut voor raketonderzoek te Stuttgart, heeft zich inmiddels sceptisch uitgelaten over de verklaring van Larsson. Hij achtte de tekeningen, die Lars son op de persconferentie en ook eerder over de Russische raket had rondgedeeld, tech nisch niet uitvoerbaar. Het weekblad „Semaine Réli- gieuse" van het aartsbisdom Lyon, publiceerde vrijdag 'n ver klaring van de aartsbisschop van Lyon, kardinaal Gerlier, waarin de geestelijkheid en de leken in zijn diocees wordt aanbevolen zich tijdens het bezoek van de Russische minister-president, Chroesjtsjef, van uiterlijke beto gingen te onthouden en een waar dige houding aan te nemen. Kardinaal Gerlier verzoekt dat er in alle parochies wordt ge beden voor de internationale vrede, de sociale vrede en de godsdienstvrede. Alleen de gees telijkheid mag echter het initia tief tot deze gebeden nemen, al dus kardinaal Gerlier. Het ïresté dagelijkse middel ter optrekking en re De Belgische minister van Fi nanciën, de heer Van Houte, heeft bij de behandeling van zijn begroting in de Senaat gezegd dat een vergelijking tussen de ontwikkeling in de Belgische en Nederlandse staatsschuld niet opgaat. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrij dag gezegd dat indien er in de NAVO overeenstemming over bestaat dat West-Duitsland mi litaire bases in Spanje of elders in Europa nodig heeft, de Ame rikaanse regering' er natuurlijk mee akkoord zal gaan. Hij wilde niet zeggen welke houding de Verenigde Staten in de NAVO aannemen. De woordvoerder was het niet eens met een opmerking van verslaggever volgens welke hij enige twijfel heeft gewekt aan wat de Amerikaanse ambassa deur in West-Duitsland, Dow- ling, donderdag te Bonn heeft gezegd. Een verslaggever te Bonn had namelijk gezegd dat volgens Dowling de Verenigde Staten Westduitslands wens bases in Spanje in te richten, steunen. De woordvoerder zei vrijdag geen bewijs te hebben dat am bassadeur Dowling dat werke lijk heeft gezegd. Hij zei dit naar aanleiding van het verslag van de linanciële commissie uit de Senaat, waarin ongerustheid werd uitgesproken over de sterke stijging van de Belgische openbare schuld en werd gewezen op de gestadige daling daarvan in ons land. Minister Van Houtte betoogde, dat in Nederland een andere fi nanciële techniek wordt toege past en dat het voorts minder zware pensioenlasten heeft. „Bovendien heeft Nederland één oorlog doorgemaakt tegen België twee, terwijl het als on derdeel van liet plan-Marshall aanzienlijke financiële steun heeft gekregen". De minister stelde voorts de vraag aan die senatoren, die de Nederlandse begrotingsmethoden boven de Belgische zouden ver kiezen, „of zij dan ook bereid zijn dezelfde soberheid te beti-achten als het Nederlandse volk". De rapporteur van de finan ciële Senaatscommissie, de heer Janssen (soc.), had voorts de vergelijking tussen de Belgische en Nederlandse schuldenlast met statistieken verduidelijkt. Minister Van Houtte bleek ech ter van deze cijfers niet erg on der de indruk te zijn gekomen. „Een statistiek is voor de rede naar, wat een lantaarn is voor een drinkebroer", zei hij, ..hij krijgt er steun van, maar zeer weinig licht". De Belgische minister had ech ter ook argumenten van ern stiger aard om de ongeruste se natoren gerust te stellen. Hij be toogde, dat weliswaar de Bel gische geconsolideerde schuld toeneemt, maar dat de vlottende schuld minder wordt, dat de staatsschuld gedelgd wordt door de gewone begroting en dat slechts tien procent van de open bare schuld in buitenlandse va luta luidt. Eveneens moet men niet vergeten, aldus minister Van Houtte, dat de goudvoorraad op peil blijft, dat de kapitaaluitvoer beperkt kan blijven en dat het vertrouwen in de frank onaan getast is gebleven. Na dit antwoord van de minis ter keurde de Senaat zijn begro ting goed. De filibuster van de IS zuide lijke democraten in de Ameri kaanse senaat, die maandag be gon, duurt nog steeds voort. Deze senatoren willen verhinde ren dat er wordt gestemd over een wetsontwerp dat het kies- Radio-Moskou heeft donderdag bekendgemaakt dat de Russische regering en het centrale comité van de communistische partij een campagne zijn begonnen om de bureaucratische papierstroom tegen te gaan. Zo hebben de staats- en par tijfunctionarissen opdracht ge kregen niet langer meer bij elke mogelijke gelegenheid „attesten, getuigschriften en andere onno dige documenten" van de burge rij te vragen. Overheidsinstellingen en on dernemingen mogen geen schrif telijke getuigschriften meer van de arbeiders eisen, „ais de nood zakelijke gegevens gevonden kun nen worden op de-persoonsbewij zen, arbeidskaarten, geboortebe wijzen en andere documenten van de sollicitanten". De plaatselijke autoriteiten en de directies van ondernemingen hebben voorts opdracht gekre gen om een doeltreffend systeem op basis van persoonsbewijzen en andere papieren in te voeren, dat alle gegevens bevat die bij de huidige wetgeving nodig zijn. In de verklaring van de rege ring en de partij wordt gezegd dat de klachten van de arbeiders over de overbodige papieren die bij sollicitatie, ontslag en andere gelegenheden gevraagd worden, gerechtvaardigd zijn. recht van de negers verzekert. Zij houden de vergadering met lange redevoeringen dag en nacht gaande en het ziet er nog niet naar uit dat de heren spoe dig rust zuilen krijgen. Voor beëindiging van een filibuster door de voorzitter is n.l. een meerderheid van tweederden nodig. De andere 82 senatoren zijn echter verdeeld. Een aantal republikeinen vindt het program burgerrechten van president Eisenhower te „strak", terwijl noordelijke democraten het juist te „slap" vinden. De filibusters hebben voor de verdere voortzetting van de ma rathonzitting hun hoop o.a. ge vestigd op Strom Thurmond, van Zuid-Carolina, die in 1957 eens 24 uur en 18 minuten ononder broken aan het woord is ge weest. Deze „kampioen" heeft echter op het ogenblik te kam- nen met een zere keel II

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3