GOEDE MORGEN jbewees die schrijven UIT DE PROVINCIE RADIO T AZELAAR De economische ontwikkeling van Schouwen-Duiveland Regering heeft waardering voor sportprestaties AGENDA RADIO TAZELAAR Kanaal 10 Kanaal 8 Zondagdiensten Televisie inruil- actie Pagina 2 DE V R IJ E ZEEUW Zaterdag 5 maart I960. TERNEUZEN Beproeving sirene. Ten behoeve van de B. B. zal de beproeving der sirene voort aan plaats hebben iedere eerste maandag van de maand, tussen 12 uur en 12.15 uur. Oudheidkundig bodem onderzoek in Zeeland. Het tbestuur van de oudheid kundige kring „De Vier Ambach ten'' te Hulst organiseerde, om ook de leden die in en om Ter- neuzen wonen van dienst te zijn, een voordracht in hotel „Rotter dam" te Terneuzen. Door ir. J. A. Trimpe Burger, verbonden aan de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemon derzoek werd een inleiding ge houden over hetgeen in ons ge west aan sporen van oude be woning en beschaving werd ge- Vonden. De inleider begon met het ste nentijdperk. waarin hij aan de hand van dia's beelden liet zien van de oudste bewoners zoals de geleerden zich die voorstellen en van de dieren als de mammoet, de wolharige neushoorn, het reu- zenhert en de Poolvos die in onze streken duizenden jaren geleden hebben geleefd en waarvan de sporen in de vorm van beenderen nog gevonden worden. Duizenden jaren geleden vóór onze jaartelling heeft ons land ook het ijstijdperk gekend en rijn vooral de derde en vierde ijstijd van groot belang geweest. De invloed van het klimaat op het land en de vele over blijfselen van aardewerk vormen de sleutel, die het de onderzoe kers mogelijk maakt met kleine beetjes de sluier, waarachter de historie verborgen ligt, op te lichten. Over de tijd van de Romeinen is al wat meer bekend en ir. Trimpe Burger besprak tenslotte de middeleeuwen. De Rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek heeft al heel wat werk in Zeeland (op Walcheren en op Goeree o.a.) verricht en interessante ontdek kingen gedaan. In Zeeuws- Vlaanderen waren de opgravin gen te Aardenburg van belang. Dit jaar gaat men daar weer beginnen, overtuigd dat men is, dat er nog heel w'at voorwerpen gevonden zullen worden, die ons van de oudste geschiedenis zul len vertellen. Uit het slotwoord van de lieer Wilking uit Hulst, die inleider dankte voor zijn boeiende lezing, bleek dat er vele leden van ,,De Vier Ambachten" zijn die al deze geheimen trachten te ontsluie ren en steeds zoekt men naar nog meer. De deskundigen zijn er ook van overtuigd dat de bodem van ons gewest nog veel meer geheimen bewaart. Wanneer deze kunnen worden opgelost, zal on getwijfeld een veel duidelijker beeld van onze verre voorouders en ons land kunnen worden ge vormd, dan tot nu toe het geval was. AXEL Met pensioen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is op zijn verzoek aan de heer J. C. van Eijk met in gang van 1 juni a.s. eervol ont slag verleend als werkman in dienst der gemeente. Axelse Oranjevereniging actief. De Axelse Oranjevereniging, die pas het vorige jaar werd op gericht en het klaarspeelde op korte termijn een volledig pro gramma voor de kinderen op Koninginnedag in elkaar te zet ten, is thans al volop bezig om voor de komende Koninginnedag op 30 april a.s. weer een pro gramma te bieden voor elk wat wils. Het bestuur heeft reeds bespre kingen gevoerd met de hoofden van de diverse onderwijsinstellin gen alhier, waarna het volgende voorlopige programma kon wor den opgemaakt. 9.15 uur: De kinderen van de scholen voor gewoon lager on derwijs worden, zo mogelijk met muziek, van de resp. scholen af gehaald en komen op de Markt hijeen voor het brengen van een zanghulde. 9.15 uur: De leerlingen van de U.L.O.-school, Lagere Technische School, Landbouwschool en Landbouwhuishoudschool wonen een voorstelling van het mario netten-theater Fhilo bij. 9.30 uur: Vlaghi.jsen, het zin gen van het Wilhelmus, toe spraak op de Markt en zang- hulde. 10.30 uur: De leerlingen van de Christelijke lagere school Nieuw- straat en van school Spui gaan naar het marionetten-theater. 1,— uur: De leerlingen van de openbare lagere en de Rooms- Katholieke school bezoeken de voorstelling van het marionetten- theater. 3.uur: Rolschaatsenwed- strijd voor de kinderen tot 12 jaar. Hinderniswedsrijden op de fiets voor de jeugdigen van 12 jaar en ouder. 7.uur: Optocht met versier de fietsen, steps e.d. S.30 uur: Muzikale rondwan deling door de gemeente, even tueel gevolgd door een taptoe. Om 3 uur is er voor de leerlin gen van dp kleuterscholen een poppenkastvoorstelling, verzorgd door de heer Popma uit Middel burg. Het spreekt vanzelf dat in het programma nog wijzigingen zul len worden aangebracht, doch het marionettentheater en de poppenkastvoorstelling zijn reeds gecontracteerd. Het definitieve programma zal zo spoedig mogelijk bekend wor den gemaakt. Vergadering afdeling Axel r. v. d. A. In de bovenzaal van „Het Centrum" vergaderde de afde ling Axel van de P. v. d. A. Na de afwerking van een kleine huishoudelijke agenda, vertoonde de heer A. J. Beren pas uit Middelburg een mooie serie plaatjes uit het leven van Albert Schweitzer en diens werk in Lambarene in Afrika. De heer Berenpas zei dat dit slechts een klein stukje was uit het rijke leven van deze geleer de. Deze man met zijn veelzij dig talent heeft een gemakke lijk burgerbestaan in Europa bewust afgewezen om zich in te zetten voor het volk van Afrika. Spreker eindigde met er op te wijzen dat dit opofferend leven van de heer Schweitzer voor de rijke Westerse landen een lich tend voorbeeld moet zijn om de onder-ontwikkelde gebieden, on- baatzuchtend te hulp te komen en tot volledig zelfstandige ont wikkeling te brengen. Na de pauze vertoonde de heer Berenpas nog een serie plaatjes uit Zeeland en van de Deltawerken. HOEK. Ouderavond Chr. school. Donderdagavond vond in de Chr. School in de Dr. Leen- houtsstraa.t de ouderavond plaats, die geopend werd door de voorzitter, de heer J. de Put ter Sr. Na het zingen van Ps. 25 6, volgde als Schriftlezing Ps. 25, waarna de voorzitter voorging in gebed. Daarna sprak hij een ope ningswoord waar hij de nadruk legde op het feit, dat wij in het vrije Nederland het voorrecht hebben een vrije keuze te kun nen doen bij het kiezen van een school voor de kinderen, ver band houdende met hun ver dere opvoeding. Daarna ver zocht hij het hoofd der school, de heer Verhoef, de verdere lei ding van deze avond in handen te nemen. De leerlingen van de school brachten hun bijdrage om deze avond te doen slagen met ver schillende voordrachten enz. Ditwerd afgewisseld door het gezamenlijk zingen van „Van U zijn alle dingen Door de kinderen van de 6de en 7e klas werden enige liede ren gezongen, begeleid door Kees Donze op de blokfluit, waarna diverse voordrachten volgden. Na afloop hiervan kwamen de kinderen weer aan bod en zongen zij. weer begeleid door de blokfluit. Gezamenlijk werd daarop gezongen Ps. 146 1 en 3. Daarna werd er een interes sante onderwijsfilm gedraaid. In de pauze was er gelegen heid om het werk der leerlingen te bezichtigen waarvan alle ouders gebruik maakten, waar na nogmaals werd gezongen ge volgd door het vertonen van een paar schoolfilmpjes. Nadat de heer Verhoef de aanwezigen dank had betuigd voor de "betoonde belangstelling op deze ouderavond, las ds. Vau Meeuwen als Schriftgedeelte Math. 7 .712, waarbij hij in 't bijzonder stil stond bij het negende vers, om de avond te besluiten met dankgebed. OOSTBURG. Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland Donderdagmiddag vergaderde de Provinciale Vereniging tot Verbetering van het Rundvee in Zeeland te Oostburg. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer C. van der Velde uit Ierseke, op, dat de be langstelling voor de vereniging aan het afnemen is. De vereni ging beperkt zich thans tot het organiseren van voorjaarskeu ringen, waarvoor enerzijds de belangstelling verheugend is, an derzijds een plotselinge verflau wing van de belangstelling te constateren valt. De notulen van de vorige ver gadering werden door do secre taris de heer ir. A. F„ Bruijning. voorgelezen on goedgekeurd. De penningmeester werd dé charge verleend voor zijn verant. woord en zuinig beheer. Hel batig saldo over 1950 is 30,65, het kasbezit der vereniging is 5600. De heer M. Kleinepier, keur meester der vereniging en on danks zijn 77 jaren een zeer ac tief bestuurslid, wekte de plaat selijke commissies op er voor te zorgen dat er voor de keuringen voldoende belangstelling zal zijn. De contributie voor 1960 werd vastgesteld op 4 voor do leden boven de Schelde en de afdracht van de kringen op 2,50 per lid. De heer M. Kleinepier te Mid delburg werd als bestuurslid her kozen, evenals de heer A. J. Ver- hageHoste. De voorzitter deelde mede, dat do heer Cam. Verrraeije uit Aar denburg genoodzaakt was we gens zijn gezondheidstoestand te bedanken als bestuurslid. Hem werd hartelijk dank gebracht voor het. vele werk, dat hij als bestuurslid en als keurmeester steeds voor dc vereniging heeft gedaan. In de vacature, ontstaan door dit bedanken, werd de heer G. Tas van Waterlandkerkje be noemd. Een schrijven van de Melkcon- tröle Zeeland, inzake een verant woorde afzet van het fokvee, waarin voorgesteld werd dat de vereniging stappen zou onder nemen om te komen tot een af- (Adv.) li kunt ook een goede avond hebben als U een demonstratie TELEVISIE-APPARAAT van TERNEUZEN Vlaams-Brussel Frans - Brussel: NOORDSTRAAT 21 afstemt op: 8.15 uur. Disneyland, .lacht op groot wild. 9.00 uur. Vader weet het best. 9.55 uur. Relais Franse T.V. „L'Invitation 4 la Danse" met aansluitend variété-programma. zetvereniging, werd voor nadere bestudering in handen van het bestuur gesteld. Tenslotte bracht de voorzitter de keurmeesters, die zich grote opofferingen getroosten om de keuringen vlot te doen verlopen, hartelijk dank voor het vele werk dat zij steeds in het belang van de vereniging en de veehou derij in Zeeland doen. De Rijksveeteeltconsulent. ir. W. L. Harmsen hield hierna een inleiding over actuele vragen voor de veehouderij. Er is ondanks de uitbreiding van de vetweiderij geen sprake van een teruggang van het melk vee. De melkplas in Nederland neemt nog steeds toe, en het zui- veloverschot zit ons stevig dwars, aldus ir. Harmsen. Voorts ziet men, dat meerdere bedrijven overschakelen naar de aanhouding van grotere een heden vee, waardoor de uiteinde lijke produktie-uitkomsten en de kostprijzen gunstiger komen te liggen. De eiwitcontróle van de melk, welke door overerving van de vader- of moederdieren erg be langrijk is, en door het buiten land voor de exportkoeien vaak gevraagd wordt, begint terrein te winnen. Ir. Harmsen kondigde aan dat de boeren per 1 april 1 cent per liter meer voor eerste klasse melk zullen krijgen. Hij drong met nadruk aan op de uiterste zindelijkheid bij de aflevering van de melk. Naar aanleiding van het be toog van ir. Harmsen ontstond er een uitvoerige discussie over de opheffing van het Zeeuws Stierenreglement, waardoor het mogelijk is jonge stieren voor het eigen bedrijf te gebruiken, hetgeen ten sterkste werd ont raden. De voorzitter sloot dc vergade ring. BistriUt Zeeland Neder- landsch Rundveestamboek Onder voorzitterschap van de heer G. de Vos uit Koudekerke werd in Hotel „De Eenhoorn" oen distriktsvergadering voor Zeeland gehouden van het Ne- derlandsch Rundveestamboek. De voorzitter begroette o m. ir. K. Stapel, inspecteur van het stamboek en de Rijksveeteeltcon sulent voor Zeeland ir. Harmsen. Ir. K. Stapel gaf een korte schets van dc toestand van de export van fokvee. De eerste maanden van I960 is de dubbele hoeveelheid van vorig jaar ge ëxporteerd, mede doordat er thans een grote vraag is vanuit Spanje, en doordat dc grens naar Joego-Slavië weer is open gesteld. Spanje wil met behulp van de Nederlandse rundvee stapel de zuivelproduktie in dat land opvoeren. Na een korte pauze werd een film vertoond over de jubileum tentoonstelling en de keuringen in 's Hertogenbosch. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge- namen door dokter Th. -Bos, tel. 2303. Apotheek geopend: Klaassen. Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdicnst Kruisverenigin gen: Wii-Gele en Groene Kruis: zr. E. A. H. de Vries, Scheldekade 62, tel. 3262. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gen. en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas te Zaamslag, tel. 01153—366. Gewonde Hongaar naar Oostenrijk gedragen Twee Hongaarse jongeren heb ben woensdagavond hun gewon de kameraad naar de veiligheid in Oostenrijk gedragen. Met zijn drieën vluchtten zij door de prik keldraadversperringen naar de Oostenrijkse grens. Twee van hen bereiktpn hun doel maar van dc derde werd een voet verbrij zeld door het ontploffen van een landmijn. Onmiddellijk kwamen de grens wachten in het geweer en ver schenen zoeklichten. De twee andere vluchtelingen keerden echter terug, namen hun gewon de kameraad op en droegen hem door het ijskoude water van de Eniser en over een tweede prik keldraadversperring in veilig heid. De regering heeft wèl waar dering voor het verrichten van opvallende sportprestaties, zo deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in zijn Memorie van Antwoord in zake de begroting voor 1960 van zijn deparlement aan do Eerste Kamer mede. Deze waardering zal echter slechts cfan in de vorm van een koninklijke onderschei ding tot uiting kunnen komen, gelijk dit ook op ander terrein, zoals die van de wetenschap, kunst, economisch leven e.d. het geval is, indien de betrokkene zich gedurende geruime tijd op ZATERDAG 5 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Tarzan de aapmens". Concertgebouw 8 uur: „De kneusjes van hef regiment". AXEL-SASSING: Café „De Weegbrug", 7.30 u.: Prijskaar- ting. AXEL: Hel Centrum, 6.30 en 9 uur: „Orfeu Negro". OTHENE: 6.30 uur: Prijs- kaarting ZONDAG 6 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „De kneusjes van het regiment 4.30 en 8 u.: „Tar zan de aapmens". - Concertgebouw 8 u.: „De kneusjes van het regiment". Terrein W. Bolwerk, 12.30 uur: Terneuzen 3Philippine 2; 2.30 uur: TerneuzenRood Wit. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: „Orfeu Negro"; 8 u.: „Eiland der liefde". het terrein van de sport op enigerlei wijze heeft onderschei den. De minister zegt wel bereid te zijn na te gaan in hoeverre het mogelijk is diegenen, die zeer op vallende sportprestaties hebben geleverd, meer dan nu het geval was, in aanmerking te doen komen voor een koninklijke on derscheiding. De minister deelt de Eerste Kamer verder mede, dat sinds 1948 behalve aan mevr. F. BlankersKoen onderschei dingen zijn toegekend aan de wielrenners G. B. M. Schulte en A. van Vliet en voorts aan 199 bestuursleden van diverse sport bonden en -verenigingen. NIEUWE KERNREACTOR VOOR NEDERLAND De directie van het Reactor Centrum Nederland heeft gister ochtend in Den Haag een con tract getekend voor de bouw van een tweede kernreactor in Ne derland. Deze reactor zal op het complex van het R.C.N. in Pet ten worden gebouwd. Het instru ment zal worden geleverd dooi de Engelse firma „Hawker Sid- deley" die met deze opdracht baar eerste kleine reactor uit Engeland exporteert. De kosten van de reactor zullen 500.000 bedragen. Dc bijkomende werk zaamheden zullen een gelijk be drag vergen, zodat met het to tale project een bedrag van een miljoen gulden is gemoeid. Men hoopt de reactor reeds in sep tember van dit jaar in werking te kunnen stellen. Deze Engelse reactor, van het type „Jason", zal daarmee de eerste reactor worden, die in Nederland in wer king zal komen. In een bijeenkomst van alle ge meenteraden op Schouwen-Dui veland is gistermiddag het rap port over dc economische ont wikkeling van het eiland uitvoe rig besproken. In dit rapport wordt geconcludeerd, dat Schou wen-Duiveland een toekomst heeft met dreigende en ook goe de perspectieven. Er zijn kansen genoeg, zo wordt betoogd, maar zij moeten benut worden. Het initiatief moet echter uit de streek zelf komen. De landbouw gaat een gunstige periode tegemoet, het aantal klei ne bedrijven zai afnemen, het bouwplan zal arbeidsintensiever worden en dc mechanisatie en rationalisatie zullen in afnemend tempo doorgaan. De tuinbouw kan in betekenis toenemey. De visserij biedt op korte termijn gunstige perspectieven. Op lan gere termijn, na afsluiting der zeegaten, zal het echter met dc visserij nagenoeg zijn gedaan, tenzij het Grevelingenproject met behoud van de oestercultuur wordt gerealiseerd. De indu strialisatie heeft in de toekomst mogelijkheden. Het toerisme kan nog sterk toenemen, want gezien de gunstige omstandigheden en de toenemende recreatiebehoefte is een veelvoud van het huidige bezoek van vakantiegangers en van het dagbezoek te verwach ten. In het rapport wordt met klem aangedrongen op het spoedig tot stand komen van goede verbin dingen in noordelijke en zuidelij ke richting. Wat. de landbouw be treft wordt nog opgemerkt dat met name het stimuleren van het volgen van landbouwonder wijs door toekomstige landarbei ders, de ontwikkeling van een gezonde loonwerkersstand en een wijziging van de kredietenmen taliteit der bedrijfshoofden van belang is. Ter stimulering van de uitbreiding van bestaande indu strieën is een regeling gewenst waardoor deze ook buiten de ont wikkelingskern Zierikzee een premie kunnen ontvangen Ove rigens is het wenselijk ten be hoeve van de industrialisatie doeltreffende woningbouw en het scheppen van goede sociaal-cul turele outillage o.a. op het ge bied van dc sport te bevorderen. Verlaging van de waterleiding- tarieven is urgent. Daarbij is echter rijkssteun onmisbaar. Voor Bruinisse zou ter com pensatie van het geheel of ge deeltelijk verloren gaan van de visserijcultuur door het Delta plan een industrialisatieprogram ma moeten worden opgesteld. Het instellen van een werkcomi té voor het coördineren en steu nen van maatregelen is ten zeer ste gewenst, zo wordt in het rap port opgemerkt. Een belangrijke taak van dit comité zou zijn de aandacht van rijk en provinciale overheid te vestigen op de pro blemen cn dc wensen van het gebied. Dc Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die deze bijeenkomst bijwoonde, liet zich waarderend uit over de inhoud van het rapport. Hij vond het noodzakelijk dat cr industrie op het eiland moet komen, voor al om de mensen op het eiland vast te houden. De burgemeester van Zierik- zee, mr. F. T. Dijckmeester, stip te vooral het probleem van de werkgelegenheid aan en om schreef de opzet van dit rapport: meer bekendheid te geven aan de economische en sociale moge lijkheden van het eiland Schou wen-Duiveland. De directeur van het Econo misch Technologisch Instituut in Zeeland, de heer M. C. Verburg, was in zijn toespraak van oor deel dat Den Haag Schouwen nog te weinig kent. Hij legde spe ciaal de nadruk op het aspect van de beter wordende verbindingen, die in de toekomst Schouwen zul len verlossen uit zijn isolement. ROUHAAT.N BANEN ONMIS BAAR VOOR DE JEUGD In de gemocnieraad van Ter neuzen werd bli.jkens uw verslag aangedrongen op de aanleg van banen voor jeugdige rolschaat sers. Zulke hanen zijn werkelijk al lang nodig. Op de trottoirs laat do politic terecht hPt rolschaatsen niet top. De rijweg is helemaal taboe. Waar moeten de verwoede rol- schaatsamateurs dan blijven? Vooral de laatste maanden neemt deze gezonde sport zien derogen toe. Er zou dus iets aan gedaan moeten worden om die vele schaatsers bezig te houden. Het motto zou kunnen zijn: Als de jeugcj aan het rolschaatsen is wordt er niets kapot gemaakt in IN VLAAG VAN VERSTANDS VERBIJSTERING ZIJN VROUW GEWURGD 12-jarig zoontje riep om hulp In een vlaag van verstandsver bijstering heeft de 43-jarige koperslager .1. L. uit de Bever straat in Rotterdam-Zuid gister nacht zijn 42-jarige vrouw .1. A. LV. van het leven beroofd. Eerst heeft hij haar met een aardappelmes je gestoken en toen gewurgd. Het twaalfjarig zoontje, dat wakker was geworden, rencle om hulp de straat op en ont moette gelukkig een politie agent. De koperslager is overgebracht naar het Delta-ziekenhuis (psy chiatrische inrichting) te Poor- tugaal. Hij is daar eerder ver pleegd geweest. Een paar weken geleden was "hij uit deze inrich ting ontslageri. VERZWAARD SCHRIFTELIJK VERKEERSEXAMEN Op initiatief van het Verbond voor Veilig Verkeer zal op 12 april a.s. op verschillende scholen voor voortgezet onderwijs een ver zwaard schriftelijk verkeersexa- men worden afgenomen. De op gaven hiervoor zijn samenge steld door de sectie voortgezet onderwijs van de commissie een heid in de verkeers-examens van het V.V.V. Het is dit jaar, dat voor het eerst, dit examen landelijk wordt gehouden. De regeling van het examen berust zoveel mogelijk bij de plaatselijke afdelingen en con suls van het verbond voor Veilig Verkeer. Ook scholen in plaatsen waar geen afdelingen of consuls zijn, kunnen aan dit eramen deel nemen, mits zich in deze geval len de districtsbesturen van het verbond met de regeling kunnen belasten, of anders de gemeente besturen en de politie. Onder deze voorwaarde kun nen de hierbedoelde scholen rechtstreeks het benodigde aan tal examenopgaven bestellen bij 't Verbond voor Veilig Verkeer, Servetstraat 5 te Utrecht, dat dan van geval tot geval zal na gaan of een verantwoorde rege ling mogelijk js. Met hot oog hierop moeten aanvragen van examenopgaven vóór 20 maart 1960 bij het verbond binnen zijn. dc plantsoenen. De jongens en meisjes missen toch al genoeg. Speelterreinen of speeltuinen zijn er nauwelijks aan te wijzen en als cr dan nog eens een speeltuin wordt aangelegd, moet die spoe dig weer verdwijnen door de uit breiding van de gemeente. Een zwembad stond al jaren lang op het program der gemeen telijke wensen. Hulst kwam stuk ken achteraan, maar krijgt nu al gauw een goed ingerient bad, terwijl cr voor Terneuzen nog geen uitzicht is. Daarbij komt dat het zwembadje aan dc west- sluis spoedig tot verdwijnen ge doemd is, zodat Terneuzen straks totaal zonder zwembad komt te zitten. Regeren is wel eens vooruit zien genoemd, maar in Terneu zen komt de jeugd cr op verschil lend gebied slerht van af: geen speelterreinen: geen speeltuinen; geen zwembad; een voetbalter- rein zonder kleedgelcgenheid, het is te veel (eigenlijk te weinig) van hel goede. Hoeveel water zal er nog door onze goede oude Schelde moeten stromen, voor men al die nuttige en onmisbare zaken eens met kracht aanpakt? Dankend voor dc verleende plaatsruimte, EEN HUISVADER. UNICUM IN RAAD De griep heeft gisteravond in de gemeenteraad van Voorscho ten voor een unicum gezorgd. De vergadering moest namelijk door de nestor van de raads leden, de heer G, van der Hulst (KVP) worden voorgeze ten, omdat de beide wetnou- ders door griep verhinderd wa ren. Aangezien. Voorschoten al zes en een halve maand zonder burgervader leeft, was deze op- lossingg de enig mogelijke. Weliswaar is een nieuwe bur gemeester benoemd, maar deze is nog niet in functie getreden. Ook het aantal raadsleden was door de griep gedund: sieents tien van de vijftien waren aan wezig, zodat juist het vereiste quorum was opgekomen ter oenanaeling van het spoed eisende voorstel tot benoeming van twee leerkrachten aan een openbare school. (Advertentie) LONEN SOCIALE WERKVOORZIENING HOOFD- EN HANDARBEIDERS In afwachting van een defini tieve herziening van de lonen van werknemers, die onder de voorwaarden van de sociale werkvoorzieningsregelingen voor hand- en hoofdarbeiders werk zaam zijn, heeft de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volks gezondheid besloten in het kader van de huidige loonontwikkeling bij wijze van een voorlopige maatregel een loonsverhoging toe te staan van 4 cent per uur voor handarbeiders en 1,92 per week voor hoofdarbeiders. Aan deze verhoging wordt terugwerkende kracht verleend tot 4 januari 1960. DE BONDSREPUBLIEK EN DE SOWJET-UNIE Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft vrij dag met klem beschuldigingen in een Russische nota van de hand gewezen die volgens hem inmenging in de aangelegenhe den van de Bondsrepubliek zijn. In Westduitse kringen te Moskou is vernomen dat in de Russische nota wordt geprotes teerd tegen Westduitse pogin gen in Spanje militaire inrich tingen te verkrijgen. Voor zover de inhoud van de nota in Bonn bekend is, be schuldigt de Sowjet-Unie de Bondsrepubliek ervan stelsel matig en opzettelijk de ont spanning in de internationale toestand te verstoren, aldus de woordvoerder. De Westduitse regering zou kennelijk wensen de aanstaande ontwapeningsbe sprekingen te torpederen. cjifioës j Ruil Uw kleinbeeld T.V, in voor een i' modern groot beeld T.V. apparaat Philips TV 21 TX 280 A 1065,— Vraag inlichtingen alléén bij: NOORDSTRAAT 21 TERNEUZEN Tel. 2361 GOUVERNEUR BROWN SCHORT EXECUTIES OP De gouverneur van Californie, Brown, heeft de executie opge schort van drie veroordeelden die deze maand in de gevange nis van San Quentin, waar ook Caryl Chessman op zryn executie wacht, terechtgesteld zouden worden. De gouverneur heeft onlangs, toen hij de executie van Chess man voor de achtste maal uit stelde, verklaard dat hij alle an dere executies zou opschorten totdat het congres van Calif or- nië zich over de kwestie van de doodstraf zou hebben uitgespro ken. De veroordeelden die n,u uitstel van executie hebben ge kregen zijn de 40-.iarige Charles Bru baker, veroordeeld op be schuldiging van het vermoorden van een gescheiden vrouw en haar zoon, de 37-jarge James Hooten, die zijn vrouv., nie n hem vervreemd was, zou heb ben doodgeschoten, en de 43- jarige Vernon Atchley, die ver oordeeld is op beschuldiging van het vermoorden van oen politie man.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2