60 H 35 Ct f 1.- 25 Ct r, boi f I." 35 ct f 1.- 55 ct DUITSLAND en SPANJE Radio Televisie Vcrli pfitio ff Radio de koek Agadir wordt geheel geëvacueerd Atmosfeer in de stad ondragelijk Nederlands smaldeel hielp te Agadir Twee Engelse matrozen door brand om het leven gekomen Weero verzicht ?r, en zeg: zlant bij LENBEDRIJF HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ASSAERT FASSAERT Crisis in Italië GERRIT DE JONGE EN Zn tfmmhmSi Vrijdag 4 maart I960 lan» mforfabel ïlschoenije. ins Apice). leder, lip zoo}. 99 i s wam It) el. gram f 1b" gram voor gram lechts i voor r pak TEKNBUZBN Omnkering hij abonnement: Terneuzen. CUrecteur-Hooldredaeteur I. van de Sande Redactie-adresNoordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 5 MAART I960 16e Jaargang Nr 4926 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per rrim 15 at; mlnhflvfii per advertentie 2-,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel#» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AckM Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Verleden week heeft het bericht, dat de Westduitsers bases probeerden te veroveren in Spanje, veel rumoer verwekt. De Amerikanen bezitten zulke steunpunten en voorraadkampen in het land van Franco, de Fransen schijnen er over te onderhandelen. Doch de mededelingen over Duitse strevingen in deze richting wekten onrust. Niet allereerst om militaire redenen. Indien zowel Amerikanen als Duitsers ver naar achteren liggende steunpunten zoeken, is dit begrijpelijk. De regering in Bonn wil deze bijvoorbeeld voor haar vloot in Noorwegen hebben, want in de moderne zeer snelle oorlog valt alles, wat bij de frontlijn ligt, snel ten prooi aan luchtaanvallen. Men moet.zich wel afvragen, wat er na een bom bardement met kernwapens nog mogelijk blijft, doch de hele taktick van de „klassieke" of „conventionele" strijdkrachten wordt opgesteld, alsof zoiets niet zou plaats vinden. De militairen rede neren aldus: worden er in Europa, klein en dicht bevolkt, A-bom en waterstofbommen gebruikt, dan worden alle operaties verlamd, zowel van vriend als vijand. Derhalve geloven zij in Europa aan het gebruik van klassieke wapens, hoewel het zeer wel mogelijk is, dat Europa bij de eerste slagen wordt uitgeschakeld, zodat de oorlog tussen andere werelddelen voortgaat. Maar de generaals baseren hun plannen op „het kleinste kwaad" en dan zijn achteruit geschoven bases nodig. Wat echter onrust wekte waren twee dingen1. waarom legt de N. A. V. O. niet zulke voorraden aan. 2. wordt hersteld, wat men vroeger noemde „de alliantie van Hitier en Franco", en dus een tweezijdig verbond? en op de conservatieve „libera len". Hij moest echter wel con cessies doen aan linkse christen democraten, die een radicaal sociaal beleid willen. En aan de druk, om internationale ont spanning te bevorderen. Vandaar dat president Gronchi naar Mos kou ging, wat niet veel hielp, en propagandistisch eerder een Rus sisch succes werd. Nu hebben zogenaamde liberalen, vooral vertegenwoordigers der grootste zakenkringen, hun steun opge zegd aan Segni. Deze had daar door geen basis meer voor zijn regering. Maar de reis van Gron chi naar Moskou heeft vooral ook in het Vatikaan veel kritiek uitgelokt. Men moet aannemen, dat de verdeeldheid onder de christen-democraten de oorzaak is van deze crisis en het besluit der liberalen slechts de aanlei ding. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) Bedenkingen Beide bedenkingen betreft het probleem, of West-Duitsland niet bezig is, een zelfstandige buiten landse politiek te ontwikkelen, eventueel los van de Navo als geheel. De Fransen worden daar van verdacht en zij wekken in de Atlantische wereld onrust ge noeg. Gaan Duitsers en Fransen samen een apart blok vormen, waarin Italië dan misschien niet ontbreekt, met de Spanjaarden? De Scandinavische landen, Enge land en Benelux zijn tegenstan ders van opneming in Franco- Spanje in de Navo. omdat Franco zelf in de oorlog coquetteerde met Mussolini en Hitier, hij een dictator is en zijn toetreding ideologisch en propagandistisch de Navo zou verzwakken. In Oost-Europa is het nieuws van een „Duits-Spaans verbond" als een bom ingeslagen. Miljoenen anti-communisten, die patriotten zijn, zagen evenals de communis ten een nieuw „fascistisch ge vaar" opdoemen. Onder de West- europese democraten ontstond verwarring. Militair gezien van betekenis de vraag, of Bonn en Madrid, met Parijs, een „blok" vormen op het vasteland, los van Engelsen en Scandinaviërs, en misschien ook van de Amerika nen. De gevolgen zouden heilloos zijn, want West-Europa zou dan politiek gesproken genadeloos zijn overgeleverd aan het Sowjet- blok. De Duitsers spreken voor hun luchtmacht ook over bases op eilanden, bijvoorbeeld op Sar dinië. Waarom dan niet in Enge land? Enfin, de kwestie wordt verder bestudeerd en besproken in Navo-verband. Zo heeft men verklaard. Bisschop Dibelius De Duitsers worden in het al gemeen „verdacht", omdat zij een nationaal doel hebben, dat de andere Navo-landen vreemd is: de hereniging met de Sowjet- staat, met Oost-Duitsland. Hoe kan dit doel worden bereikt? Door oorlog met vele bondgeno ten tegen de Sowjet-Unie? Wordt de Navo dan in dienst gesteld van de Duitsers? Nu willen deze laatsten wel de Navo als pressie middel gebruiken, opdat de Rus sen eens Oost-Duitsland afstaan (wat niet veel succes heeft) maai de Duitsers zullen wel begrijpen, dat bij een grote oorlog het aller eerst heel Duitsland wordt ge troffen. Gaan dan de Westduit sers misschien straks onderhan delen met de Russen, om zich los te maken van het Westen? Waarschijnlijk gepn van beide, en dan blijft de situatie, zoals ze nu al 15 jaar is. Maar het eenheids- streven speelt wel een grote rol in het Duitse denken. Zo heeft verleden jaar de Lutherse (evan gelische bisschop Dibelius de vraag gesteld, of de Protestanten het Oostduitse gezay uloesten ge hoorzamen. Hij heeft dit in be ginsel ontkend. Hij spreekt in Oost- en West-Berlijn, dat nog een aparte status heeft, maar zijn gezag strekt zich uit over een aanzienlijk deel van Oost- Duitsland. De communistische autoriteiten hebben met een strafproces gedreigd wegens op ruiing. De Oostduitse Protestanten, die nu eenmaal in de Oostzöne moe ten leven, zouden zich wel moe ten afscheiden van de groot Duitse kerk, als Dibelius wordt veroordeeld en de Lutherse kerk achter hem staat. Op een synode in Oost-Berlijn is Dibelius we gens zijn houding aangevallen, op theologische gronden omdat „alle gezag uit Gcd" zou zijn) en ook door Westelijke theologen, die religie en politiek willen scheiden. Met een compromis formule is Dibelius echter als voorzitter van de Evangelisshe Raad gehandhaafd. VIJFTIEN JAAR DOOD GEWAAND Een Franse vrouw die haar zoon tje sedert het bombardement van Lyon dood waande, heeft hem na ruim vijftien jaar te ruggevonden. De moeder, me vrouw Dompry, vond na het bombardement slechts puin over van het huis waar het kind zich bevond. De driejarige Pierre was echter het huis uitgelopen voordat het instortte en was door een pa trouille aan de zorg van reli gieuzen toevertrouwd. Veel la ter is Pierre, die zich zijn fa milienaam herinnerde, erin ge slaagd grootouders en tenslotte ook zijn moeder terug te vin den. (Advertentie). (Advertentie) 84-86 terhW1^ 7EU2574 DE SNEEUWSTORMEN IN AMERIKA 80 mensen omgekomen; alle scholen gesloten De sneeuwstormen in de V. S. hebben lot nu toe de dood van 80 mensen veroorzaakt, van wie meer dan 20 in de staat New York. Alle scholen en universiteiten en honderden zaken in het ge bied van New York waren ge sloten en het weg- en spoorver keer, de ondergrondse en het luchtverkeer ondervonden ern stige hinder. Op de zijwegen zijn talrijke auto's ingesneeuwd en ook op de hoofdwegen zijn vele auto's door de eigenaars achter gelaten. Het is de zwaarste sneeuwstorm in de stad New York sedert 1958, De helft van de 12.000 taxi's in de stad reed niet uit. Een totaal beeld van een wijk in Agadirwat eens een huizen zee was werd in luttele minuten deze puinviaJcte waar nog steeds verbeten naar slachtofjers ge zocht wordi. Segni afgetreden De Italiaanse premier Segni is afgetreden. Hij steunde met zijn Christen-democraten (die geen volstrekte meerderheid heb ben) op rechtse kringen, zoals monarchisten en neo-fascisten, Type 53 T 582 A Idem - 4 systemen ontvanger I IJ».- meespriis voor stat'etpolen Za - Type 53 TO 82 A 1065,— OOk voor UW TELEVISIE IS 'T DE SERVICE DIE TELT Daarom ORANJESTRAAT 2 - AXEL Telefoon 01155-565 f Aiiverfpvtitt) f NOORDSTRAAT 102 - TEL. 3128 - TERNEUZEN In de nacht van donder dag op vrijdag werd uit Agadir gemeld dat bijna vierduizend lijken zijn ge vonden en begraven. Men vreest er nog drieduizend te zullen vinden. Sommigen zijn van oordeel dat er ten slotte tienduizend mensen zullen blijken te zijn om gekomen. Een deskundige van de gezondheidsdienst te Aga dir heeft donderdagavond gezegd dat thans alle om standigheden aanwezig zijn voor het uitbreken van een pestepidemie. Het risico wordt zeer groot geacht. Zeshonderd Nederlandse ma rinemannen hebben donderdag slachtoffers geborgen in dë Ma rokkaanse wijk van Agadir waar zeer veel mensen zijn omge komen. aldus heeft de marine- voorlichtingsdienst meegedeeld. Speciale medische veiligheids maatregelen waren getroffen om Brand woedde in het bemanningsverblijf Twee opvarenden van hei 1028 brt metende m.s. „Poo! Kisher" van de rederij James Fisher and Sons uit Barrow zijn gisternacht bij een brand aan boord van hun schip om het leven gekomen. De brand heeft gewoed in liet be manningsverblijf en werd door de brandweer met zes stralen bedwongen. De „Pool Fisher" was donder dagavond leeg van Cardiif ge komen en had ligplaats gekozen in de Waalhaven. Toen de brand in het beman ningsverblijf ontstond, bevonden twee leden van de bemanning zich daar. Zij waren reeds gaan slapen. Andere opvarenden heb ben getracht tot deze verblijven door te dringen, doch moesten wegens hevige rookontwikke ling teruggaan. Brandweerlieden hebben toen, voorzien van zuur stofmaskers, andermaal een po ging ondernomen, maar ook deze actie moest men staken wegens de grote hitte. Tenslotte werd het vuur via ingeslagen patrijs poorten bestreden. Toen de brand bedwongen was heeft men de lijken van de twee opvarenden kunnen bergen. Het waren de 31-jarige boots man A. R. Stone uit Pontypridd en de 23-jarige matroos T. R. Nicholas uit Trenarres. De Sow jet-Unie protesteert bij West-Duitsland De Sowjet-regering heeft vrij dag aan de Westduitse ambassa deur te Moskou een nota doen overhandigen waarin wordt ge protesteerd tegen het „plan om militaire bases in Spanje te ves tigen". de Nederlandse helpers tegen be smettingsgevaar te beschermen. Tot op heden werden door deze marinegroep circa 200 lijken ge borgen. Uit Agadir wordt gemeld dat de ploeg van de Nederlandse marine heeft besloten het ber gen van lijken uit de ruïnes te staken omdat de gevaren te groot zijn geworden. Bij de reddingsploeg van de Franse marine zijn drie zwaar en dertien licht gewonden, deels tengevolge van beten van jakhaizen, honden en rat ten. Nederlands smaldeel vertrekt Het smaldeel I van de konink lijke marine, dat te Agadir ligt om hulp te bieden aan de slacht offers. zal weer vertrekken. Vrijdagmorgen werden voed selvoorraden van deze schepen gelost ten behoeve van redders en geredden. De Marokkaanse overheid heeft reeds meegedeeld, dat zij de schepen niet meer nodig heeft voor het vervoer van troepen. Volgens voorlopige cijfers is in 1959 in Denemarken 12 procent meer sterke drank gebruikt dan in 1958, namelijk 3,68 liter pure alcohol per hoofd van de bevol king. Kroonprins Moelai Hassan heeft vrijdagavond op een pers conferentie in zijn hoofdkwartier te Inezgan, nabij Agadir, ver klaard het aantal personen, dat bij de aardbevingsramp te Aga dir het leven heeft verloren, op tienduizend te schatten. Er zijn tot nu toe vierduizend lijken geborgen, terwijl er, naar schatting, nog vijf tot zesduizend doden onder de puinhopen lig gen. Dorp met 2000 inwoners verdwenen Het centrum van da aard beving was gelegen even ten oosten van Agadir, in het dorpje Jez Jez. Dit dorpje met twee duizend inwoners is geheel van de aardbodem verdwenen. Er waren geen overlevenden. Ook Agadir Anzo, benoorden de ongeluksstad. werd zwaar ge teisterd. Door de moeilijke afvoer van lijken door het gebrek aan trans portmiddelen is de atmosfeer, vooral in de Marokkaanse wijk, ondragelijk. Daarbij komt dat talrijke slachtoffers, die door de aardbeving gedood werden, vrij wel niet bereikbaar zijn door de bergen van puin. De stad wordt momenteel ge heel geëvacueerd, terwijl alleen werkploegen er in worden toege laten. De Marokkaanse autoritei ten hebben de stad goed onder controle. Circa tienduizend man Marokkaanse troepen zijn naar Agadir onderweg. Er is reeds be gonnen met het opblazen van de gebouwen, die ernstig instor tingsgevaar opleverden. De hoop op het vinden van overlevenden in die complexen was reeds op gegeven. De vloedgolf, waarvan in pers berichten gesproken is, is er niet geweest. Elke inwoner moet de stad verlaten Prins Moulai Hassan die de reddingsoperaties leidt, heeft donderdagavond een rit door de geteisterde stad gemaakt en daarna het leger bevolen elke inwoner of hij wil of niet, bin nen een uur te evacueren. De kroonprins heeft opdracht gegeven tot terugtrekking van de vernielingsbrigades. Hun plaats wordt ingenomen door een driehonderdtal desinfecteurs, on der leiding van Duitse specialist ten, die de ene wijk na de andere van de dodenstad zullen afwer ken. Tonnen ongebluste kalk en in secten dodende middelen worden thans naar Agadir overgevlogen. Een voorstel om napalmbom men voor het desinfecteren te gebruiken, is verworpen. Baby geboren tussen het puin Een reddingsploeg heeft don derdag in de ruïne van een huis een vrouw aangetroffen die het leven schonk aan een kind. De vrouw was drie dagen lang van de buitenwereld af gesloten geweest. Moeder en kind heeft men in veiligheid kunnen brengen. Advertentie BlNNENVERINGBED HAZÏT-FABRIEKTCN ZEVE NBERG EN SCHUIMRUBBERBËD De Franse marineleiding heeft medegedeeld dat 43 leden van het marinepersoneel en gezinsleden hiervan te Agadir het leven heb ben verloren, terwijl er 24 wor den vermist. 80 schoolkinderen kwamen om Redders hebben medegedeeld dat tachtig kindeven van een Joodse school om het leven zijn gekomen, toen het schoolge bouw instortte. Slechts de direc teur van de school overleefde de ramp. Vrijdagochtend hoorden red ders hulpkreten onder de puin hopen van het hotel „Saada". Zij gingen onmiddellijk met man en macht aan het graven en zij slaagden erin twee meisjes, wier nationaliteit nog niet is vastge steld, gewond doch levend onder het puin vandaan te halen, Hier cn daar dwalen in de troosteloze ruïnes van het eens zo schilderachtige en bedrijvige Agadir overlevenden rond. Zij trotseren het verbod, om zich nog in de gedoemde stad op te hou den, om in wat eens hun huizen waren naar bepaalde voorwer pen, soms herinneringen, te zoe ken, alvorens de bulldozers hun vernietigende werk hebben ge daan. Het K. N.M. I. deelt mede: Boven het zuidelijk deel van de Noordzee bevindt zich nu een krachtig hogedrukgebied, dat nog geleidelijk in betekenis toeneemt. En een krachtige uit loper in de richting van Scan dinavië heeft. Het gehele systeem ver plaatst zich maar langzaam in oostelijke richting, zodat het weer vandaag bij ons er door beheerst zal blijven. In verband hiermee zijn de regenkansen zeer klein en worden zwakke ZONDAG 6 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.43 8.18 8.58 9.08 n.m. 8.23 8.58 9.38 9.48 MAANDAG 7 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.05 9.40 10.20 10.30 n.m. 9.47 10.22 11.02 11,12 winden verwacht. Aangezien de aanvoer van lucht van zee, waarin vrijdag vrij veel bewol king voorkwam, nu vrijwel tot stilstand is gekomen, zullen de opklaringen, die reeds vrijdag avond hier en daar voorkwa men zich geleidelijk verder over het land uitbreiden. De tempe raturen zullen daardoor iets hoger zijn. meedegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot hedenavond Rustig weer Droog weer met opklaringen en zwakke wind. Iets hogere middagtemperaturen. ZON MAAN op onder op onder Mrt. 5 7.18 18.26 11.09 1.56 6 7.16 18.28 11.52 2.50 7 7.13 18.30 12.40 3.39 8 7.11 18.32 13.34 4.22 9 7.09 18.33 14.33 5.01 10 7.07 18.35 15.37 5.35

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1