<U l/couw DE GERANIUM r Een slaapkamer naar eigen idee NO VITA Een moeder is niet te vervangen Vrouw, knap m'n pak eens op PONTIAC 1960 DE OLYMPISCHE SPELEN IN DE MODE MENU De jeugdmisdadigheid en <le MIKT Ook de hedendaagse jeugd GARAGE R. R. VISSER GERRIT DE JONGE EN Zn Tan de week Zaterdag 5 maart I960, Nu er steeds meer woonruimte ter beschikking komt, worden de eisen welke aan een doelmatige inrichting van de woning wor den gesteld steeds groter. Voor de oorlog bracht het bruidje zoals dat heette de slaapkamer in het huwelijk mee: een volledige kamer met grote linnenkast, litsjumeaux of een tweepersoonsbed, nachtkastjes, toilettafel met krukje, tafel en stoelen. De tijden zijn veranderd. Tegenwoordig wordt het meubilair voor gezamenlijke rekening gekocht en bovendien: waar moet het jonge paar zo'n volledige slaapkamer laten? De afmetingen van het slaapvertrek zijn meestal niet bepaald groot te noemen en toch wil het bruidje van heden een gezellige en goed inge richte slaapkamer hebben. Haar wens is door een Nederlandse industrie begrepen en zij gaf de industriële ontwerper Joh. de Boer opdracht uit te zien naar een oplossing voor dat verschil in beschikbare slaapruimte. Zo werd de ideekamer geboren De slaapmeubelen van deze kamer hebben veel toepassings mogelijkheden, kunnen naar ieders smaak worden aange vuld en in diverse kleurcombi naties worden samengesteld. Er zijn tweepersoons-ideekamers maar ook dergelijke kamers voor meisjes en jongens, zelfs bestaat er een hotelkamer-idee. De volledige twee-persoons kamer bestaat uit litsjumeaux, 200 X 180 met aangebouwde nachtkastjes, een lage tafel met een fauteuil en een gelakte stoel, een toilettafel met tabou ret en een 2-deurskast. Va leg en a hang, met een commode. Deze commode kan voor diverse doeleinden dienen. Wordt ze gebruikt voor winter- en/of zo- merberging dan kan de commo de boven op de kast worden ge plaatst zodat deze meestal ver loren ruimte wordt benut. Ingebouwd comfort De kast kreeg een meervou dige functie. Door het aanbren- Advertentie Uw Knopen - Gespen Ceintuurs Speciaalzaak Kern van de moeilijkheden met de jeugd moet gezocht worden bij de opvoeding in het gezin De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is het met vele leden van de vaste commissie uit de Eerste Kamer eens, zo zegt hij in zijn memo rie van antwoord inzake de be groting van zijn departement voor 1960, dat de kern van de moeilijkheden met de jeugd, waarvan jeugdbaldadigheid en jeugdmisdadigheid uitingen zijn, moet worden gezocht bij de opvoeding in het gezin. Hij verwacht daarom meer resul taat van pedagogische maat regelen dan van strafrechtelij ke, hoewel deze in bepaalde ge vallen uiteraard niet achterwe ge kunnen blijven. Daarnaast speelt ook het gebrek aan ruim te voor recreatie van de jeugd een belangrijke rol, waardoor de jeugd genoodzaakt is zijn vertier op straat te zoeken en daarbij veelal tot baldadigheid komt. Voorzover de minister be moeienis heeft met het treffen van voorzieningen teneinde be dreigde jeugd in het goede spoor te houden of daarin terug te brengen, heeft hij hiervoor sedert jaren de nodige maat regelen getroffen, die voor zover de financiële mogelijkhe den reikten een niet te ver waarlozen steun aan deze jeugd hebben geboden op de wegnaar een goede toekomst. Hij wijst hiervoor op de kampen en in ternaten voor sociale jeugdzorg, waarin bedreigde jeugd een heroriëntatie ondergaat, alsme de op de subsidiëring van bij zonder jeugdwerk, uitgeoefend door particuliere instellingen, welke voor deze jeugd clubhui zen openstellen, waarin een aan de mentaliteit aangepaste vormings- en ontspanningspro gramma wordt geboden, aldus de memorie van antwoord. Met enige leden is de minis ter van oordeel, dat het zeer gedetailleerd weergeven in d« pers van de door deze leden be doelde rechtszittingen ongun stige gevolgen kan hebben voor de jeugd. Ook de gevaren die het opgroeiend geslacht bedrei gen door de zich duidelijk ma nifesterende ontucht, hebben zijn aandacht. Hij zal dan ook gaarne aan het verzoek van deze leden voldoen om zich met zijn ambtgenoot van justitie te beraden over maatregelen wel ke genomen kunnen worden om de jeugd tegen de door hen ge signaleerde gevaren te bescher men. gen van accessoires kunnen de binnenzijde der deuren worden ingericht als toiletmeubel; voor de dames een grote spiegel met bakjes en schapjes, voor de he ren een kleinere spiegel met dassenhanger en bakjes en schappen. Onder in de kast kan een speciaal ontworpen schoe nenstandaard worden gezet en voor het opbergen van kleinig heden kunnen onder de legplan ken laden worden aangebracht. Er zijn kasten in diepe en on diepe uitvoering. Moet men een ondiepe kast nemen dan kan een confectie-rail worden ge bruikt. De kleding kan in de breedte worden opgehangen en de rail kan naar buiten worden getrokken, zodat men toch een overzicht van de kleding heeft. Kasten en commodes zijn ge heel demontabel. De dragende onderdelen zijn van grijs me taal en de opvullende delen van spaanplaat. De zijkanten zijn altijd grijs en de deuren naar verkiezing: apart rood, gebro ken wit, lichtblauw of lila. Elk onderdeel kan apart worden ge kocht en bovendien passen zij bij elkaar en aan elkaar. Twee 1-deurskasten vormen een 2-deurs. De commode kan er bovenop worden geplaatst maar ook als toilettafel dienst doen. De toilettafel kan direkt aan het ledikant worden geschoven en dan zijn geen nachtkastjes nodig. Het ledikant kan zijn 1-per- soons, 2-persoons en litsjumeaux met allerlei combinatiemogelijk heden met de bedkastjes. Alle mogelijkheden zijn aan wezig om uw slaapruimte een echte „ruimte" te doen zijn. smaakvol en gezellig ingericht, en waar wij beslist altijd met ons goede been uit bed stappen. De fantasie en het vakman schap van de Nederlandse indu strie brachten dit tot stand! De MEEST GELIEFDE aller kamerplanten is de geranium. We bewaren de plant op een droge plaats, niet te koel, maar ook niet te warm. We hebben er in de wintermaanden praktisch geen omkijken naar gehad, doch vroeg in het voorjaar (echter niet als het nog vriest) moeten geraniums, die overwinterden, worden ingesneden, de koppen kunnen worden gestekt en als de bloem er dan uitgehouden wordt tot september, zullen we tij dens de volgende winter een bloeiende plant hebben. NIET BESPROEIEN! De plant vraagt nu een licht zonnig plekje, bij een niet al te hoge temperatuur. In de zomermaanden vrij veel water, maar men mag de plant nooit besproeien, daar zij gemakkelijk rot en de bloemen dan zullen smet ten. Tijdens groei- en bloeitijd geven we eens in de veertien dagen mest, maar zodra de rusttijd is aangebroken voor al geen mest en slechts wei nig water. Het is vrij eenvoudig deze plant te stekken, doch hier mede dienen we te wachten tot augustus. We snijden van de plant scheuten ter lengte van on geveer 10 cm, dit doen we vlak onder een blad. Daarna laten we deze scheuten enige uren op een donker plekje liggen, waardoor de snijwonden zullen opdrogen. Daarna worden de stekjes opgepot in twee delen blad- grond, en een deel zand. De stekjes moeten 2 cm diep in de grond gestoken worden. Gieten doen we de eerste tijd slechts matig, mest ge ven we in 't geheel niet. Zo dra we groei bespeuren, ge ven we meer water en nader hand ook wat mest. DE MIRT. WAARVAN MEN BRUIDSKRANSEN VLECHT. Hoewel niet veel, komt de mirt toch ook hier te lande voor. Geen wonder, het is een aardige verschijning, door haar bossige struik- vorm. Toen de winter haar in trede deed, moesten we zor- Advertentie) gen voor een niet te warm plaatsje, een ongestookte, vorstvrije kamer bleek heel geschikt. We zorgden er ook voor dat de plant niet geheel uitdroogde. Nu in maart ha len we de plant weer in de huiskamer, echter niet te dicht bij haard of kachel. We geven geleidelijk meer water. Eens in de twee of drie jaar zal verpotten nodig zijn en hiervoor is het voor jaar de geschikte tijd. Als aarde nemen we goede bloemistenaarde. Zorg er voor dat de plant niet te diep gepot wordt, want als de stam te diep in de aarde komt te staan, zal rotten niet uitblijven. Deze plant mag ook tij dens de zomermaanden niet te veel water hebben, daar zij dan de kans loopt dat de mooie donkergroene blade ren geel worden. Plaatsen we de plant te warm of te donker dan wor den zwakke scheuten ge vormd, terwijl er tevens kans bestaat op het ontstaan van thrips. Deze kan even wel bestreden worden met een nicotinepreparaat, waar mede wij de plant bespuiten. Mirt kan gestekt worden door vermenigvuldiging. De stekjes worden opgepot in goede bloemistenaarde, waarin zij in ongeveer 5 we ken geworteld kunnen zijn. (Nadruk verboden.) DIJ Joepje thuis hebben ze een dienstmeisje. Een meisje voor dag en nacht. Joepjes moeder heeft tegen haar man gezegd, dat ze dat beslist niet ka.n missen. Ze heeft zoveel be sognes, die haar van huis wegroepen. Ze kan zich niet met al dat huishoude lijke werk bemoeien. En bovendien moet er toch iemand thuis zijn als Joepje uit school komt. Voor dat laatste argument is Joepje's vader gezwicht. Natuurlijk moet er iemand thuis zijn, als Joepje uit school komt. Je kunt zo'n kind niet voor een gesloten deur laten staan. En van de buren kun je ook moeilijk verwachten, dat ze wel zo vriendelijk zijn, een oogje in het zeil te houden. En wat zou er al gauw gezegd worden? Dat ze hun kind maar zo'n beetje aan haar lot overlie ten. Mensen kletsen zo graag. 0 INTUSSEN schijnt het noch in de 'vader, noch in de moeder op te ko men, dat het ook wel degelijk een vorm van verwaarlozing is, als moeder bijna nooit om vier uur thuis is, om Joepje op te wachten, al is er dan ook een dienstmeisje, die het kind open doet en haar haar glas melk geeft. Joepje zelf weet overigens niet beter, of het hoort zo. Ze is er zo aan gewend dat moeder moet „shoppen" of „teaen" of „bridgen", dat dit voor het kind de normale toestand geworden is. En ze voelt er zich niet eens erg ontevreden mee, want op listige wijze weet ze er haar voordeel mee te doen. Ze heeft moeder zover gekregen, altijd „wat voor haar mee te brengen". „Je gaat toch naar de stad, hè mam? Breng je wat voor me mee?" o WAARSCHIJNLIJK om haar eigen geweten te sussen, brengt demoe der ook steeds wat voor haar dochter tje mee. In dit huishouden gaat alles uit een ruime beurs. Waarom zou je je kind dus niet wat gunnen? Niemand zal van deze moeder kunnen zeggen, dat ze geen liefdevolle, toegewijde moe der is. Onder al haar besognes denkt ze toch altijd om haar kind. O zo 0 ALS moeder tegen etenstijd thuis komt, is Joepje's eerste vraag: „Wat heb je meegebracht, mam?" De De begerige oogjes glijden naar moe ders tas of het pakje in haar hand. Een groet of een zoentje kan er nauwelijks af. Soms prikkelt dit moeder opeens. Dan roept ze boos: „Hè, wat ben je toch een inhalig kind. Moet je dan altijd van alles hebben?" Maar een ogenblik later knuffelt ze Joepje alweer en sust: „Ik heb wel wat voor je hoor. Mammie vergeet je heus niet". Joepje's speelkamer puilt uit van de dingen. Het lijkt een compleet speel goedmagazijn. Maar gek genoeg beleeft Joepje, hoe inhalig ze ook schijnt, toch geen echte vreugde van de cadeautjes. Na een halve dag verveelt het mooiste speelgoed haar. En geen wonder, straks brengt mammie immers weer wat an ders mee. 0 JOEPJE wordt overvoerd met al die dingen. Moeder overlaadt haar ermee, in een onbewuste drang, daar mee iets goed te maken van wat zij het kind onthoudt. Want ook in deze moe der leeft heus wel het besef, dat ieder kind recht heeft op een moeder, die haar eigen pretjes voor hem opzij weet te zetten en zichzelf tot de ziel maakt van een veilig, geborgen tehuis. Een moeder, die hij altijd vinden kan. Een moeder, die hem opwacht bij het thuiskomen en hem nawuift als hij weggaat. Om het kleine, aanklagende stemmetje in haar binnenste te smo ren, brengt zij steeds maar dingen voor Joepje mee. Maar aan de grote waar heid, dat het mooiste speelgoed het bezit van een echte moeder niet kan vergoeden en ze zichzelf niet zo gemak kelijk afkopen kan, daar wil ze nog niet aan. MARCELLE. (Nadruk verboden.) Meneers pak moet af en toe ook eens een beurt heb ben, het is toch in vele ge vallen zó, dat de vrouw be oordeeld wordt hoe de man er bij loopt. Hoe knappen we een he- renpak op? EERSTE MAATREGELEN Zoek een zonnige dag op, en hang het pak een gehele dag buiten. Daarna de volgende dag goed afborstelen, doe dit buiten en ook van binnen. Zakken binnenste buiten keren. Ver geet niet de omslag van de broekspijpen. Zonodig gebruik maken van de stofzuiger. kragen met een vetoplossend middel b.v. tetra, zolang na- wrijven tot de tetra verdampt is. De doek waarmede het pak wordt afgenomen steeds goed uitspoelen, want doet u dit niet, dan bestaat er grote kans dat de ammonia (vooral op donkere pakken) kringen veroorzaakt. VETTE KRAGEN Deze legt men plat op een strijkplank en worden eerst af genomen met water en ammo nia. Zijn ze na deze behande ling nog niet schoon, dan kunt u tetra gebruiken. Goed droog- wrijven. Zeer vuile kragen, be handeling herhalen. PAK AFNEMEN Herenpakken kunt u afnemen met water en ammonia, vette MODDERSPATTEN Indien deze bij een behande ling met een borstel niet geheel verdwenen zijn, dan neemt u (Advertentie) houdt nog van romantiek. Een mooie 3RUIDS WAGEN spreekt tot ieders verbeelding. Neem daarom als bruidswagen een nieuwe 1 TERNEUZEN TELEFOON 01150 - 2300 - 2400 üllllllll uw toevlucht tot een borsteltje gedoopt in water met azijn. Niet te nat houden. DOORSTOMEN Voor het doorstomen gebruikt u een katoenen of linnen lap om te persen. Verder zijn nodig een kom met water, een kleer borstel met platte bovenkant, een mouwplank en een flink warm strijkijzer. Neem voor het doorstomen water waarin een scheut ammonia. Luchtjes verdwijnen daardoor. BROEK PERSEN Eerst de zakken en de voe ring aan de binnenkant met een lauw ijzer opstrijken. Zo nodig vooraf natmaken met een natte doek of spons. UITGEZAKTE KNIEËN De pijp dubbel leggen op een strijkplank, zodat de vouw in het midden komt te liggen. De ruimte samenvouwen naar het midden van de knie, waardoor de stof op die plaats enigszins bol gaat staan. Vervolgens met een flink warm strijkijzer in grote kringen om de ruimte heen, over de perslap bewegen. De kring welke u om de „knie" maakt, steeds kleiner maken, tot het strijkijzer tenslotte op het midden van de knie wordt geplaatst. Bewerking zonodig enige malen herhalen. De ruim te met de platte kant van de borstel of met de hand glad strijken. Glimplekken kunnen alleen dan verwijderd worden, als ze niet veroorzaakt zijn door slijtage. Deze glimplekken kunnen wel eens verdwijnen door deze door te stomen en met een kleerborstel snel en luchtig op te borstelen. (Nadruk verboden.) De Olympische Spelen, die deze zomer in Rome zullen worden gehouden, hebben de ont werpers van garnituren voor dameskleding aan heel wat nieuwe ideeën geholpen. Wat ATE koelt, smaakt béter! Van binnen en van buiten een juweel Tafelmodel met hittebestendig bovenblad 3 jaar garantie 110 L NU 498,- Ook voor Uw KOELKAST IS 'T DE SERVICE DIE TELT Daarom ORANJESTRAAT 2 - AXEL Telefoon 011S5-56S *Z* «JhJ» *2* *Z* *5* *1* *I4 *1* *2* *1* *2* *2* *Z* *Z* *1* "I* *1* «8» Het is, ook voor de harde werkers, beslist niet nodig om dagelijks enorme hoeveelheden vet te gebruiken. Ons Neder landse menu is wel heel erg rijk aan vet, wat niet door onze broodmaaltijden komt (want zo dik smeren we onze boterham men niet!) maar veeleer ge zocht moet worden in een over matig gebruik van vet bij de be reiding van de warme maaltijd. We wensen nu eenmaal zo'n echt vette jus bij onze aard appelen en vergeten daarbij vaak dat we ons lichaam daar mee geen dienst bewijzen. Wanneer we er toe zouden komen geregeld eens de vette jus te vervangen door een min stens even smakelijke kerry-, mosterd-, peterselieof andere gekruide saus zou dat beteke nen, een geringer vetgebruik en daardoor betere gezondheids toestand. ZONDAG: Kop bouillon met kaasrotjes; blinde vinken, lof, aardappelen; keizerin- nerijst. MAANDAGStamppot rauwe raapstelen met gebakken uitjes en speksaus; karne- melkpudding. DINSDAG: Gebakken bloem kool, aardappelen, kaasra gout; warme appelpudding. WOENSDAG: Bloemkoolsoep; gebakken lever, L bieten, aardappelpurée. DONDERDAGBoerenomelet, rauw gebakken aardappe len; yoghurt met vruchten. VRIJDAG: Gebakken herse nen (of gebakken paling), pommes frites, sla, citroen saus, drie in de pan (erw ten in de week zetten). ZATERDAGErwtensoep; Jan in de zak. RECEPTEN: KEIZERIN NE RIJS T 'A l melk, 40 g rijst, vanille stokje, 6 blaadjes gelatine, 75 g suiker, 100 g geccmfij te vruchtjes, l slagroom. 1 dl marasquin. Van melk, rijst en 't vanille stokje een brij koken (de kor rels moeten mooi gezwollen en heel zijn). Het vanillestokje eruit halen, van het vuur af de geweekte, goed uitgeknepen ge latine erin oplossen, de suiker en de in stukjes gesneden vruchtjes erdoor roeren, laten bekoelen en, door de stijfgesla- gen room en marasquin schep pen. De vorm met ongeklopt eiwit bestiüjken en de massa hierin overbrengen zodra ze drillig begint te worden. Na het storten garneren met slagroom en vruchtjes. JAN IN DE ZAK •fr Links zien we een lederen garnering van Olympische rin gen en een lederen ceintuur a-la-Mercurius. ■fr Midden: En ceintuur met een zakje voor een chronome ter en een lederen tas in de vorm van een discus. tV Rechts: Eveneens een cein tuur met een chronometer. De tas heeft als motief de snelheid van het straalvliegtuig. 150 g bloem, 10 g gist, 1 ei, 10 g suiker, 1 dl lauwe melk, iets zout, 75 g krenten, ro zijnen en sukade. De gist met de suiker roeren, een kuiltje in de bloem maken, de gist hierin schenken, het los geklopte ei, de melk en het zout toevoegen, alles goed dooreen mengen en beslaan tot zich luchtblazen gaan vormen. De gewassen krenten, enz. toevoe gen en het deeg toegedekt op een lauw warme plaats laten rijzen. Het gerezen deeg in een, in warm water uitgespoelde en met bloem bestoven, doek bin den, zó dat er voldoende ruimte overblijft voor het rijzen en 3 uur in een pan met ruim ko kend water (met op de bodem een schoteltje om aanbranden te voorkomen) laten koken. De doek verwijderen, de koek even uit laten dampen en met een stevig draadje in vlakken snij den. Opdienen met stroopsaus of bruine basterdsuiker.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 10