met El Laatste reddingspogingen ondernomen N DE SANDE de toestand in het geteisterde agadir Bestemming nationaal geschenk aan de Koningin Mgr Alfriok tot kardinaal benoemd HET WEER Ruim 150.000 bouwvakarbeiders maandag staking in WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ve vinding irvangt iige flesjes* es-shampoo 5-io% gd Vrees voor epidemieën BouwbedrijfCA.O. ondertekenen of staken Donderdag 3 maart 196o NS.VOORDEEL geldig van 3-10 maart S ran 65 voor 45 10% (DEEL )r 94 ct-10% /SPLITERWTEN ïirectgaanprofiteren', 0yl »4 zegels, 3or 7 ct voordeel I tr\r, 40 zegels, m ivU20 ct voordeel! 07A iP? zegels, -s v 54 ct voordeel! 24 zegels, Ofi 12 ct voordeelt 18 zegels, 45 ct voordeelf 24 zegels, O O 12 ct voordeel! o o 3J zegels, ia m 16 ct voordeel! 16 zegels, mi ct voordeel! 250 gram 6Oct-10% 30% KWALITEIT TERNEUZEN I F* uitering by abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Kedactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE VRIJDAG 4 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4925 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pat advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel», advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 uur. Men heeft donderdag te Agadir de hoop opgegeven om nog meer overlevenden aan te treffen. Met het oog op het gevaar van het uitbreken van besmettelijke ziek ten is besloten de bouwvallen omver te halen en met desinfec terende middelen te besproeien. Agadir is thans een dode stad, waar slechts tienduizend puin- opruimers aan het werk zijn. Kroonprins Moelaï Hassan, die de reddingsactie leidt, deelde SNEEUWSTORMEN IN DE VER. STATEN Sedert donderdagochtend woedt een hevige sneeuwstorm boven het Atlantische kustgebied ten noorden van Washington. In de ochtend was reeds dertien cen timeter sneeuw gevallen. In Washington waren de scho len gesloten. Vele lunctionarissen konden de stad niet bereiken om dat sommige verbindingen ver broken waren doordat de wegen onbegaanbaar waren. In New York is de situatie bij na hetzelfde. OVEREENSTEMMING OVER 5 LOONSVERHOGING HORECABEDRIJF Tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in het Horeca-bedrijf is overeenstem ming bereikt over een verhoging van vijf procent van de lonen en garantie-inkomens. Deze wijzi gingen van de C.A.O. voor het Horeca- en aanverwant bedrijf moet nog worden goedgekeurd door het college van Rijksbemid delaars. mee dat de laatste reddings pogingen worden gedaan. Van tijd tot tijd vindt men nog ge wonde en bedolven slachtoffers onder de puinhopen terug. Maar vandaag (vrijdag) zal men het puin gaan egaliseren en met chemische middelen besproeien om pest- en tyfusepidemieën te voorkomen. Tot nu toe zijn 2.044 lijken ge borgen. Men vreest, dat zich on der het puin nog bijna 3.500 stof felijke overschotten bevonden. Woensdag zijn 71 personen uit de puinhopen bevrijd. AFP meldt dat het aantal doden met zeker heid op minstens vierduizend' kan worden gesteld. Bijna drie- Nog steeds overlevenden De reddingsploegen hebben Agadir nu onderverdeeld in ge bieden, waarvan men aanneemt dat zich daar nog overlevenden kunnen bevinden, en stadsgedeel ten, waar men niets meer hoort op klopsignalen en waar men verwacht slechts lijken te zullen aantreffen. In eerstgenoemde stadsdelen werken de reddingsploegen nog dag en nacht door, waarbij de redders elk ogenblik de kans lopen zelf onder het puin te wor den bedolven. Donderdagochtend werden nog twee Marokkanen uit de puin hopen bevrijd. Alhoewel zij uit geput waren, weigerden zij in verband met de „Ramadan" Mohammedaanse vasten voed sel tot zich te nemen. Iets verderop hebben redders contact gemaakt met bedolven Marokkanen, die men thans, op uiterst omzichtige wijze, poogt te bevrijden. Men heeft hen reeds van water en levensmiddelen kunnen voorzien. Een sergeant, die de leiding had van een groep Amerikaanse vliegers, die bijna 24 uur onaf duizend hiervan zijn in het Ma- gebroken aan het graven zijn ge weest, verklaarde: „Wij bevrij den nog steeds personen, die, na bijna twee dagen onder het puin bedolven te zijn geweest, nog leven". rokkaanse stadsgedeelte geval len en wellicht een twaalfhon derd in de Europese wijken. De opruiming van de puin hopen is donderdagochtend met kracht ter hand genomen. Voor het eerst heeft men thans op ver schillende plaatsen bulldozers en andere mechanische hulpmidde len durven inzetten, omdat de kans op het vinden van over levenden met het uur kleiner is geworden. Niettemin doen dui zenden militairen uit Marokko, de Franse en Nederlandse ma trozen en de Amerikaanse vlie gers nog het uiterste om bedol ven slachtoffers op te sporen, maar de tijd is gaan dringen. Het Marokkaanse klimaat dreigt met een epidemiv. wanneer de lijken niet spoedig worden ge borgen. Een walgelijke stank hangt over verschillende stads delen, die alle tot verboden ge bied voor anderen dan de red ders zijn verklaard. De stroomvoorziening in de stad is gedeeltelijk hersteld. Op 9 km afstand van het rampge bied wordt een dorp van mon tagewoningen opgetrokken. Gehuil van baby Een Amerikaanse kapitein deelde mede dat zijn reddings ploeg, vlak voordat zij werd afgelost, het gehuil van een baby hoorde, die zich diep on der het puin van een inge storte woning moet bevinden en die daar 38 uur moet heb ben vertoefd. De aflossing is meteen in een razend tempo aan het graven gegaan, aldus de Amerikaan. De Marokkaanse ambassade in West-Duitsland heeft meege deeld dat er thans genoeg dok ters in Agadir zijn. Men heeft echter nog dringend behoefte aan bedden, dekens, levensmiddelen, medicijnen en hospilaaluitrus- ting. Zeebodem gestegen Offic'Ten van de Franse oor logsbodems die woensdag bij Puin. puin, puin.... Een beeld van de cata strofe in Agadir: van een groot hotel bleef niet veel meer over dan een stapel steen en muurstukken.. Enkele maanden geleden is meegedeeld, dat Hare Majes teit de Koningin reeds aan een deel van het bedrag dat, ter ge legenheid van haar vijftigste verjaardag als nationaal ge schenk door inwoners van ons koninkrijk en buitenlands le vende Nederlanders was bijeen gebracht een bestemming had gegeven. De Koningin bepaalde, dat aan de Nederlandse Antil len en aan Suriname elk een bedrag van 80.000,— ten goede zal komen, terwijl ook voor Ne- derlands-Nieuw-Guinea een be drag van 80.000,— bestemd werd. Dit laatste bedrag zal worden aangewend voor het jeugdwerk in de stedelijke cen tra van Nederlands-Nieuw- Guinea. De 80.000,voor de Nederlandse Antillen komen ten goede aan het werk onder de opgroeiende jeugd. Voor Suriname moest de be stemming nog nader worden vastgesteld. De rijksvoorlichtingsdienst deelt thans mee dat na inge wonnen adviezen de Koningin besloten heeft, dat de ƒ80.000,— voor Suriname zullen worden besteed aan de bouw van pavil joens voor nazorg ten behoeve van longlijders. De Koningin heeft voorts, wat de verdeling in hoofdzaak betreft, bepaald dat aan de overblijvende som het na tionaal geschenk bedroeg rond een miljoen gulden een ge deelte bestemd wordt voor club huiswerk der kruisverenigingen in de zogenaaibde ontwikke lingsgebieden, een gedeelte voor de mindervalidenzorg, een gedeelte voor enige individuele instellingen op het gebied van maatschappelijke zorg, een ge deelte voor het werk ten behoe ve van de gerepatrieerden, ter wijl tenslotte nog een bedrag werd gereserveerd tot hulpver lening in bijzondere noden. De voor het werk ten behoeve van de gerepatrieerden bestem de som komt ten goede aan de sttcntmg „zorg voor gerepa trieerden' en het voor bijzon der noden gereserveerde bedrag zal door het fonds voor bijzon dere noden afzonderlijk be heerd worden. Ten aanzien van de verdeling van de, voor de zorg voor min dervaiiden en voor individuele STAND VAN DE WERKLOOSHEID Blijkens een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve aan het eind van de maand fe bruari 75.691 (eind jan. 85.75-5). Het aantal werkloze vrouwen was 5102 5835). Agadir aankwamen om hulp te verlenen, hebben meegedeeld, dat sommige plaatsen voor de Ma rokkaanse kust de zeebodem tot slechts 13 nieter onder het water oppervlak is gestegen. Op deze punten was de zee vroeger 300 meter diep. Men veronderstelt dat de aard beving die Agadir grotendeels heeft verwoest het gevolg was van een vulkanische uitbarsting onderzee op liet continentale pla teau van de Atlantische Oceaan. Smaldeel I te Agadir Smaldeel I. bestaande uit Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" en Hr. Ms. jagers „Drenthe", „Gelder land" en „Limburg", is woens dagmiddag omtreoks twaalf uur ter rede van Agadir aangekomen. Hr. Ms. fregat „De Bitter", even eens behorende tot smaldeel I be reikte de ongeluksstad omstreeks acht uur in de avond. Na aankomst van bet smaldeel heeft de commandant van dit vlootverband. commandeur A. P. Ferwerda zich onmiddellijk naar de wal begeven om aan de kroon prins van Marokko, Moulai Has san. de aankomst van de Neder landse schepen te melden en de hulp van de koninklijke marine aan te bieden. Onder eigen leiding werden toen ploegen van 300 Neder landse marinemannen ingezet om puin te ruimen en doden te bergen in een daarvoor aange wezen deel van de verwoeste stad, terwijl gewonden naar el ders werden overgebracht. Twee medische ploegen en vier dok toren van het smaldeel assiste ren tijdens de bergingswerk zaamheden. Voeding cn water werden in grote hoeveelheden van de schepen aan wal gebracht om over de noodlijdende bevol king gedistribueerd te worden. Ook een Frans eskader, be staande uit twaalf schepen is voor de stad aanwezig. Bij het Franse kwartier is een Neder landse commandopost ingericht. Volgens een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade is de Nederlandse kolonie reeds in veiligheid. Vrouwen en kinde ren werden afgevoerd per kust vaarder. Drie Nederlandse kam peerders, die in Agadir op va kantie waren, zijn asn boord van Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" gastvrij opgenomen. Nog meer bloedplasma Zo spoedig mogelijk zal het Nederlandse Roode Kruis nog 460 sets van 400 cc bloedplasma met een totaal gewicht van 1012 kg per vliegtuig naar Agadir ver zenden. De eerste zending bloed plasma van het Nederlandse Roode Kruis bestaande uit 100 sets arriveerde woensdagmorgen in Agadir. Vijftien Roode-Kruisorganisa- ties in Afrikaanse, Europese en Noordamerikaanse landen en in Turkije, waaronder ook het Ne derlandse Roode Kruis, hebben tezamen, tot nu toe een bedrag van bijna 170.000 gulden voor de slachtoffers van de aardbevings ramp geschonken. Kerkelijke hulpverlening De Wereldraad van Kerken heeft telegrammen doen uitgaan naar kerkelijke hulpverlenings- organen in de verschillende lan den. In deze telegrammen wor den giften gevraagd om een ef fectieve hulp door het team, dat onmiddellijk in liet rampgebied van Agadir werd ingezet, moge lijk te maken. De Nederlandse stichting Oecu menische hulp heeft voorlopig een bedrag van drieduizend dol lar toegezegd. Nederlandse kerken hebben 'n bedrag van omstreeks 10.600 beschikbaar gesteld. Giften van particulieren wor den gaarne ingewacht op giro 5261 ten name van de stichting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen'- te Rotterdam. In afwachting van hun eva cuatie kamperen de meeste overlevenden in Agadir op straat. NA DE CYCLOON OP MAURITIUS 39 doden; 68.000 daklozen 39 mensen zijn omgekomen toen de cycloon „Carol" het eiland Mauritius dit weekeinde teisterde. Volgens de officiële bekendmaking zijn ongeveer 68.000 mensen dakloos en zijn ruim 41.000 gebouwen geheel ver nield. De schade aan suikerfa brieken wordt geschat op meer dan 15 miljoen gulden. Onge veer 55.000 ton suiker het be langrijkste produkt van het eiland ligt in dakloze opslag plaatsen. CHROESJTSJEFS KOMENDE BEZOEK AAN FRANKRIJK De Franse autoriteiten hebben een inreisverbod afgekondigd voor alle Oosteuropese burgers die vóór 1 maart inreisvisa had den gekregen. Deze maatregel is genomen met het oog op het be zoek van de Sowjet-premier, Chroesjtsjef, aan Frankrijk, dat op 15 maart begint, zo verluidt in politiekringen in Parijs. ADENAUER ZAL NIET WORDEN VERVOLGD Dc openbare aanklager te Bonn heeft woensdag besloten de West- duitse bondskanselier, Adenauer, niet te vervolgen op grond van aanklachten wegens een toe spraak van de bondskanselier in januari waarin hij zei dat men degenen die hakenkruisen en antisemitische leuzen op muren kalkten ter plaatse moest afran selen. Volgens de openbare aankla ger waren de uitlatingen van de bondskanselier geen uitnodiging tot het maken van inbreuken op de wet. Verscheidene mensen, onder wie een Hamburgse politieman, hadden de bondskanselier aan geklaagd wegens het aanzetten tot geweldpleging. Adenauer heeft gezegd, aldus dc openbare aanklager, dat hij alleen heeft willen zeggen dat de mensen van hun vuisten ge bruik zouden moeten maken, zo als het reedt dat toestaat in ge val van noodweer. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink is door Paus Johannes XXIII benoemd tot kardinaal van de Rooms- Katholieke kerk. De benoeming werd laat in de morgen door het Vaticaan bekend gemaakt. Veel gelukwensen Een enorme stroom telegram men en brieven bereikte donder dagmiddag het aartsbisschoppe lijk paleis te Utrecht, terwijl ook velen persoonlijk mgr. Alfrink kwamen gelukwensen met zijn verheffing tot kardinaal. Onder hen bevonden zich de minister-pres., prof. De Quay, en de minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Donderdagmorgen brachten verscheidene bisschoppen reeds een bezoek aan de nieuwe kardi naal, onder wie de nestor van het R.K. Episcopaat, mgr. Mutsaerts. Mgr. Alfrink zei donderdag avond tijdens een ontvangst van journalisten, moeilijk een ant- woord te kunnen geven op de vraag, of hij verheugd was over deze verheffing. „Natuurlijk", al dus mgr. Alfrink, „dien ik ver heugd te zijn, maar niet in de eerste plaats om mijn eigen per soon, doch om geheel Katholiek Nederland". Voor het bestuur van de Nederlandse R.K. kerk zal er, volgens hem, niets verande ren. Over zijn taak als kardinaal zei mgr. Alfrink, dat hij zich als kardinaal buiten Rome uiteraard niet zo intensief met het bestuur van de R.K. kerk in de gehele wereld kan bemoeien, omdat deze taak meer voor de Curie-kardi nalen in Rome is weggelegd. Toch zal zijn aanwezigheid vaker in Rome gewenst zijn dan tot nu toe het geval was en zal hij ook deel uitmaken van het college Anti-communistische vreemdelingen tijdelijk naar Corsica Een duizend vreemdelingen politieke vluchtelingen die be kend staan om hun heftig anti communistische opvattingen zullen tijdens het verblijf van premier Chroesjtsjef in Frank rijk van het vasteland naar Cor sica worden overgebracht waar zij tot 29 maart zullen blijven. van kardinalen dat de Paus-keuze bepaalt. Kardinaalsbenoemingen Paus Johannes heeft donder dag bekendgemaakt, dat hij op 28 maart zeven nieuwe kardina len zal creëren, o.w. de aartsbis schoppen van Utrecht, Tokio en Manilla. Onder de nieuwe kar dinalen, die het aantal „prinsen der kerk" op 85 zal brengen, bevinden zich voorts de eerste negerkardinaal, mgr. Laurian Roegambwa, bisschop van Roe- tabo in Tanganjika. De anderen zijn: mgr. Luigi Traglia, uit Rome; mgr. Peter Tatsoeo. aartsbisschop van To kio; mgr. Joseph Lefebvre, aarts- bisschop van Bourges, mgr. Bar nardus Alfrink, aartsbisschop van Utrecht; mgr. Rufino Santos, aartsbisschop van Manilla en mgr. Antonio Bacci, die een hoge functie in Rome vervult. Op 28 maart a.s. zullen de nieuwe kardinalen gecreëerd worden en mgr. Alfrink zal een week tevoren naar Rome ver trekken. Op het moment, dat de raad van bestuur bouw bedrijf in spoedzitting in Den Haag is bijeengeroepen hebben de drie hoofdbestu ren van de werknemersorga nisaties in het bouwbedrijf gisteren hun ultimatum per instellingen van maatechappe^ Per aangetekende brief ver- zuLn^no?zondenOnvoorwaardelijk bedrijf ondertekenen maandag a.s. zullen ten minste 150.000 bouwvak arbeiders, die georganiseerd zijn, staken. of j laten voorlichten door een aan tal juristen, in verband met het vooral de laatste tijd ter sprake gebrachte stakingsrecht, waar over dë drie vakcentrales zich nog onlangs in een adres tot de ministerraad hebben gewend. volgen. Nadat gistermorgen in Utrecht de bondsraden van de drie werk nemersorganisaties hun besturen gemachtigd hadden deze eis te stellen hebben de drie besturen zich gistermiddag in Utrecht uit voerig beraden over de techni sche uitvoering van deze eis. Men heeft de resolutie van de bondsraden vervat in een ultima- j /-v li» uunustaaen verven in een uiumd- |ae C. A. U. voor het bouw-itum, waarbij men zich heeft De bonden zijn vastbesloten de staking door te zetten. Koortsachtig wordt momentcel op de diverse bondsbureaux gewerkt aan de instructiefor mulieren voor de stakers. De weerstandskassen van de bouwvak arbeidersbonden zul len worden aangesproken en zo nodig worden aangevuld met speciale fondsen van de drie vakcentralen. De raad van bestuur bouwbe drijf heeft gistermiddag ver gaderd en is 's avonds opnieuw bijeengekomen. Naar wij vernemen hebben de gisteren door de raad van be stuur bouwbedrijf gehouden !w- sprekingen niet tot positieve resultaten geieid. Van de zijde van de raad werden over deze besprekingen gisteravond geen inlichtingen gegeven. Een Italiaans echtpaar is op beschuldiging van spionage voor Tsjecho-Slowakije in Rome veroordeeld tot gevangenis straffen. De man kreeg vier jaar en vier maanden en zijn vrouw twee jaar en twee maan den. IETS MINDER ZACHT Het K.N.M.I. deelt mede: Achter het front dat donder dagavond ons land passeerde stroomde tamelijk onstabiele lucht ons land binnen. In ver band hiermee kwamen 's avonds in het noorden van het land en kele onweersbuien voor. Voor het huidige weersverloop is een depressie die boven Schotland naar het zuidoosten koerste be palend. Verwacht wordt dat deze de pressie dicht langs het noorden van het land zal passeren. Aan de achterzijde wordt allereerst een zóne met tamelijk sterke winden uit noordelijke richtingen aangetroffen waarmee iets min der zachte lucht ons land wordt binnengevoerd en waarin buien kunnen voorkomen. Vandaag' later op dc dag komt het weer meer onder invloed van een krachtige rug van hoge luchtdruk die zich over de Britse eilanden naar het oosten uit breidt. In verband hiermee zijn ook enkele opklaringen te ver wachten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets minder zacht Verspreide opklaringen, maar aanvankelijk hier en daar buien. Krachtige, later tot matig afne mende noordwestelijke wind. Iets minder zacht. ZATERDAG 5 MAART v.m. n.m. Breskens 6.42 7.19 Terneuzen 7.17 7.54 Hansweert 7.57 8.34 Walsoorden 8.07 8.44 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 4 7.20 18.25 10.32 0.58 5 7.18 18.26 11.09 1.56 6 7.16 18.28 11.52 2.50 7 7.13 18.30 12.40 3.39 8 7.11 18.32 13.34 4.22 9 7.09 18.33 14.33 5.01 10 7.07 1S.35 15.37 5.35

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1