Ct. ■«I. WOLKENKRABBERS AZIË! Sport méér koffiemelk voor uw geld Belgische Kamer over Kongo Vergadering Europese ministers van verkeer geëindigd A.N.W.B. en K.L.M. werken samen als Nederlandse toerist onverwachts naar huis moet Antwoord op vragen van de heer Kodde VOETBAL BRIDGE DE VRIJE ZEEUWt CHROESJTSJEF IN KABOEL CHROESJTSJEF IN AFGHANISTAN RAMPZALIGE BRAND IN ZUIDKOREAANSE FABRIEK liter (van onze verslaggever) van EEN MODERNE WERELD IN EEN VOOR HET, WESTEN ONBEKEND GEBIED. Vijftig Europese K. L. M.- kantoren accepteren A. N. W. B.-kredietcoupons CHINEES SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Incidenten bij aankomst van Eisenhower in Urtigay. W. A.-VERZEKERINGEN VOOR AUTO'S IMMIGRATIE IN DE VERENIGDE STATEN Donderdag 3 maart I960. Pagina 5 Dg Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft woensdag met 158 tegen 1 stem (van een dissidente liberaal) het eerste wetsontwerp goedge keurd, dat de regering heeft in gediend ter voorbereiding van rle overdracht van de soevereini teit aan Kongo op 30 juni a.s. Het wetsontwerp geeft een wettelijke basis aan de uit Kon golezen bestaande uitvoerende colleges, die in de overgangs perioden tot aan do onafhanke lijkheidsdag van Kongo het be stuur met de Belgische goever- neur-generaal en de provinciale goeverneurs zullen uitoefenen. Ongeveer zevenhonderd Rus sische technici, die werken aan projecten waarvoor Rusland steun verleent, behoorden tot cl- velen die Chroesjtsjef bij ztin aankomst i" Kab—'. Afgha nistan, begroetten. Het vlieg tuig van Chroesitsjef was door zes Afghaanse Migs naar het militaire vliegveld, dat door^ de Russen is aangelegd, begeleid. Koning Mohammed Zahir zei ervan overtuigd te zijn dat het bezoek zou bijdragen tot verster king van de banden tussen beide landen. Chroesjtsjef prees de econo mische vorderingen en zei da.t de vriendschap tussen beide landen een goed voorbeeld is van het naast elkaar bestaan van landen met verschillende sociale stelsels. Daarna reed Chroesjtsjef naar Kaboel. In deze stad moest zijn auto verschillende keren stil houden door de op dringende mensen. Chroesjtsjef zal zaterdag een dag later dan het plan was naar Moskou vertrekken. Bij zijn vertrek uit Calcutta had de Russische leider gezegd te verwachten dat premier Nehroe en de Birmese leider Oe Noe Moskou zullen bezoe ken. Nehroe hoopte naar Rusland te gaan als de gelegenheid zich voordoet. Premier Chroesjstjef van de Sowjet-Unie is woensdagochtend per vliegtuig bij Kaboel in Af ghanistan aangekomen voor een kort bezoek aan het einde van zijn Aziatische reis. Naar de Belgische minister voor Kongo. De Schrijver, mee deelde zullen binnenkort bij het parlement nog drie uit de ronde tafelconferentie voortvloeiende wetsontwerpen worden inge diend, die betrekking hebben op de politieke structuur van de nieuwe staat, de waarborgen voor de politieke vrijheden en de kieswet. Van socialistische zijde werd woensdag in de Kamer bezwaren gemaakt tegen het feit, dat de goeverneur-generaai in Kongo een beslissende invloed houdt op het beleid ten aanzien van het militair apparaat. Minister De Schrijver betoogde echter, dat de Belgische troepen in het ver leden nog geen enkele keer in actie zijn gekomen en dat ook in de toekomst „met de grootste omzichtigheid" zal worden ge handeld. De Belgische minister die zijn politieke lot aan het aanvaarden van de wetsontwerpen heeft ver bonden, zag een algemeen debat over zijn beleid uitgesteld tot de volgende week dinsdag. De Ka mer besloot namelijk de behan deling van het wetsontwerp over de Kongolese bestuurscolleges afzonderlijk daarvan te behande len om de senaat in staat te stel len het reeds donderdag te be spreken. Minister De Schrijver deelde overigens woensdag in de Ka mer mede diplomatieke stappen te overwegen naar aanleiding van berichten van „buitenlandse radiostations", die naar hij zeide onjuiste berichten over Kongo verspreidde. Hij noemde niet de namen van de landen, waarin deze zenders staan, doch hij zei wel, dat het met name gaat over de jongste berichten over het ver nielen van een gebouw van de Abako-partij in één van de voor steden van Leopoldstad. Alle leden van de socialistische en de communistische oppositie hebben voor het wetsontwerp ge stemd. 50 doden; 20 gewonden Bij een zware brand in een rubberfabriek te Poesan (Zuid- Korea) zijn woensdagochtend circa 50 arbeiders om het leven gekomen. Twintig arbeiders zijn gewond, voornamelijk in het gedrang dat ontstond toen de brand uitbrak en de arbeiders in paniek naar de fabrieksuitgangen drongen. Een 200 man kon zich redden door uit de ramen op de le verdieping te springen. De brand, die vermoedelijk is ontstaan door een weggeworpen eindje sigaret, sloeg in enkele minuten tijds door het gehele pand. De vergadering van het pre sidium van de conferentie van Europese ministers van Verkeer (de C. E. M. T.), onder voorzit terschap van de Nederlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel is woensdag in Wenen beëindigd. De heer Stijkel en de beide vice-voorzitters van de C. E. M. T„ de Oostenrijkse mi nister van Verkeer Karl Wald- brunner, en de Noorse minister voor Verkeer Kolbjoern Var- mann, bespraken de Europese vervoersproblemen ter voorbe reiding van de komende verga dering der ministers op 24 mei in Parijs. Het presidium heeft voorge steld de volgende punten op de agenda van de vergadering in Parijs te plaatsen 1. De economische situatie bij de spoorwegen in Europa, 2. het veilig verkeersprobleem, 3. de kwestie van de grootte en het gewicht van vrachtauto's. Op een persconferentie ver klaarde de heer Stijkel, dat in het afgelopen jaar in de landen, aangesloten bij de C. E. M. T., meer dan 45.000 personen bij verkeersongevallen om het le ven zijn gekomen. Daarom is het veiligheidsprobleem een van de dringendste kwesties, die in Parijs worden behandeld, aldus de staatssecretaris. Alle O. E. E. S. landen, met TER!! (Advërtëittié) uitzondering van IJsland en Ierland, zijn lid van de C. E. M. T. Het, enige lid van de C. E. M. T., dat niet bij de O. E. E.S. is aangesloten is Joe goslavië. Het is het «owjet-paradepaardje wanneer kleine groepjes vreemde lingen op excursie de Centraalazia- tische sowjetrepublieken bezoeken. Het is een feit dat men zo'n stad bier niet zou verwachten. Machtige brede wegen met grote wolkenkrab bers zouden aan grote westerse rieden doen denken, ware het niet da', de architectuur iets oosters bee>, waardoor deze wolkenkrab bers zich van hun westerse soortge- iictur. onderscheiden. De stad gonst V'.n de drukte en moderne vervoer middelen rijden af en aan. Biosco- •per brengen moderne kleurenfilms *n uitgestrekte parken geven smaak .en geur aan deze moderne stad in be'. hart van Azië. 1 Andere sfeer Het merkwaardige is, dat de stad pog altijd een typisch t iters ka rakter heeft met een sterk wester se moderne inslag. Het leven op de bazar, de typisch oosterse markt Jis anders. Stof en vuil zal men er (tevergeefs zoeken. Hygiëne wordt 'er streng toegepast. De handelaren zijn goed gewassen en al die vol- igens onze begrippen vieze dingen, Izoals vliegen en vuile bedelaars. ,worden er angstvallig geweerd. ©at sluit in, dat er veel van de .charme die zo'n oosterse bazar hier door bezit verloren is gegaan. Maar [wat het zwaarst moet het zwaarst wegen. Oh ja, de „coIeur locale" .vindt men toch nog wel, want in dat zelfde moderne Tasjkent treffen we biog vele lieden die in de typische joon terse klederdracht lopen, alles bij jglkaar maakt het echter een eigen aardige, hjjna onwezenlijke indruk. p&M typisch oosters gecombineerd met het vele moderne van westerse oorsprong. Het is begrijpelijk, dat de sowjet-autoriteiten hun buiten landse gasten b(j een bezoek Tasj- OEZBEKISTAN (P P) - Het hart van Azië is voor de westerling een onbekende streek waarvan hij hoogstens wel eens heeft gehoord en waarover hij misschien wel eens iets heeft gelezen, maar namen als Oezbekistan, Turkemenië, Tadzikistan, Kirgizië en Kazachstan, om maar enkele van de Centraalaziatische re publieken te noemen, zeggen hem niets. Velen begint het mis schien in het achterhoofd wat te schemeren, wanneer we namen als Tasjkent en Samarkand, ja, dat zijn de meer bekende namen, die gedachten opwekken aan oude tijden, toen het beroemde plaatsen waren in het Mongoolse rijk en van daaruit de perfect georganiseerde ruiterhorden Europa bedreigden. Na deze roem ruchte tijd der Mongolen zijn deze plaatsen in de vergetelheid geraakt. Maar al horen wij er weinig van, in Azië zijn het weer plaatsen van meer dan lokale betekenis geworden. Tasj kent bijvoorbeeld beschikt over een enorme radiozender die vanaf Teheran tot Saigon en van Bangkok tot Cairo beluisterd wordt. Door middel van deze machtige zender bedrijven de Russen hun propaganda in Azië. Tasjkent is trouwens in meer opzichten een belangrijke stad in het hart van Azië geworden. daad een voorbeeld van ontwikke ling van het zo lang acht-rgebleven hart van Azië. Natuurlijk vraagt u zich dadelijk af of de andere belangrijke steden in centraal Azië hetzelfde beeld verto nen. Met enkele is dat wel het ge val. Zo bijvoorbeeld, de vooral in de sportwereld zo bekende plaats Alma Ata, vlak bij de Chinese grens, waar de Russen hun beroemde het westen nog wel iets zal zeggen, te weten Boekhara, de legendarische geleerdenstad, een centru-1 van het Mohammedanisme, dat echter ln onze eeuw nog slaven en lijfeigenen kende, een stad die vroeger op cul tureel en economisch terrein c-en wijde bekendheid genoot, doch die heden ten dage een vrijwel dode stad is. Het is als het ware een le vend museum. De heilige plaatsen Het hart van Azië, de Centraalazi atische sowjet-republiekcn. schaatsfavorieten trainen in een van 's werelds fenomenaalste ijsstadions. Evenals Stalinabad ver in het zuiden bij de grens met Afghanistan is dit een stad die geheel is gemoder niseerd. Maar zo is het niet overal in dit centrale deel van Azië. Het levend museum kept Utoa sifO» ÜêLJs l»4w> £r is een jjiiatê jLie opjt ja die vroeger door nïïsïims uit alle delen van de wereld werden be zocht, zijn nu niets meer dan his torische bezienswaardigheden. Een en ander is natuurlijk ook het gevolg van de staatsacties tegen de gods dienst waardoor het gehele Moham medanisme in centraal Azië ernstig achteruit gaat. Op ^ecjr l^rje afstand yaB g.ojltba- ra ligt Kagan, bok wel Nieuw-BöeK- hara genaamd; een nog jonge plaats, die in slechts enkele jaren een stormachtige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Grote fabrieken wer den uit de grond gestampt, evenals grote complexen arbeiderswoningen die de vroegere lemen hutten ver vangen, waarin de mensen gewoon waren te wonen. Het oude en het nieuwe Boekhara vormen wel bizon der schrille tegenstellingen en ver moedelijk is dit ook ".vel de bedoe ling der Sowjets geweest om op die manier het oude vervallene te to nen naast het moderne nieuwe. Een combinatie van beide is wel de beroemde oude stad Samarkand, de stad van waaruit de beruchte Mon gool Tamarlan over Azië en Oost- Europa regeerde. In Samarkand vinden we nog veel van het beroem de oude, doch dit naast al het nieu we, zoals een prachtig vliegveld van waaruit elke dag vliegtuigen certrekken op niet minder dan twaalf lijnen. Schitterende hotels met warm en koud stromend water, gebouwen die in de moderne architectuur niet onderdoen voor de prachtigste el ders in de wereld, schouwburgen en theaters als in de grote wereldste den, kortom Samarkand is een van de grootste en belangrijkste steden in centraal Azië en zet daarmee een traditie voor. Geen verboden terrein meer Vele jaren lang hebben de sowjets- centraal Azië van de buitenwereld afgesloten. Het was een verboden gebied waar geen vreemdeling kon doordringen, maar nu zij dit enig zins hebben opgetrokken uit do ach terlijke toestand, waar het in ver keerde, is het sinds kori voor enke le mogelijk daar eens een kijkje te nemen. In vergelijking met het Europese deel van de sowjet-unie constateert men toch wel belangrijke verschil len. Zo bijvoorbeeld de taaie vast houdendheid van de moslims, die aanmerkelijk meer weerstand bieden tegen de communistische heilstaat religie dan vele westerlingen. Voorts hët typisch patriottisme. Dc Russen zijn goed genoeg om voor de mo dernisering zorg te dragen, doch daarna wensen de Aziaten het heft zelf in handen te nemen en zien zij de Russen liever verdwijnen. Wanneer we hier een kijkje nemen, dan konst'ateren we, dat in de diep ste wezen de Russen met hetzelfde probleem tobben, waarmee verschil lende Europese landen het moeilijk hebben, namelijk het ontwaken van volkeren die tot nog toe onder hun bescherming stonden en die zij nu gedwongen zijn langzaam maar ze ker los te laten. Tot nog toe heeft de sowjet-unie door middel van het ijzeren gordijn kans gezien alle in terne moeilijkheden onder ons te houden, maar wie zijn ogen en oren in centraal Azië de kost geeft, ziet dat hierheen dezelfde ontwikkeling gaande is. Het enige verschil is, dat de sowjets er voor zorgen, dat de patriotten die de teugels v»n het be wind van hen overnemen, in Moskou opgeleide inheemsen zijn. Hierdoor wordt een „prettige band" met het Europese deel gewaarborgd,^/ y (Nadruk verboden), i In het kader van de Interna tionale Reis- en Kredietbrief, die de A. N. W. B. aan zijn leden ver strekt en die voorziet in vrijwel alle noodsituaties waarin een Nederlandse toerist in het bui tenland kan komen te verkeren, heeft de A. N. W. B. en K. L. M. bereid gevonden, vijftig van zijn bijkantoren, die door geheel Europa verspreid zijn, in te scha kelen bij de dienstverlening die de Toeristenbond zijn leden biedt. Met ingang van vandaag zul len A. N. W. B.-leden, die in het buitenland vertoeven en plot seling om dringende redenen huiswaarts moeten keren, de door de A.N.W.B. verschafte en gedekte kredietcoupons, die tezamen een tegenwaarde van -500 Zwitserse francs vertegen woordigen, in kunnen leveren bij een van de K. L. M.-kan toren waar ook in Europa. De „Nieuw China" heeft gemeld dat een kanonneerboot van nationalistisch China tot zinken is gebracht toen het de viswa teren van communistisch China binnendrong'. Een schip van communistisch China was uit gezonden om de kannonneer- boot te onderscheppen. Na een fel gevecht van een half uur zonk het schip. 12 opvarenden kwamen om en tien werden ge vangen genomen, aldus „Nieuw China". President Eisenhower is giste ren in Montevideo, de hoofdstad \an Urugay, aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwel komd door president Nardone en reed daarop met hem in een open wagen naar de carnaval-vierende stad. Bij de faculteit voor bouwkunst van de universiteit van Monte' video deed zich een incident voor. Studenten ontvouwden een groot aanplakbiljet, waarop te lezen stond: „Verdwijn Eisenhower". Direct daarop braken er vecht partijen uit. De brandweer greep in en zette dc brandspuit op de vechtenden. Even verder op zijn rit naar de Amerikaanse ambassade wachtte Eisenhower een nieu we onaangename verrassing Vóór de autocolonne ontplofte een traangasgranaat. Eisenho wers ogen deden kennelijk nog pijn, toen de leden van de rege ring van Urugay later aan hem worden voorgesteld. K. L. M. zal dan maatregelen nemen om de betreffende toe rist met 't eerstvolgende vlieg tuig van een willekeurige luchtvaartmaatschappij naar huis terug te laten vliegen. Deze dienstverlening is onder meer te beschouwen als een aan vulling op de Radio-oproepdienst, die in het vorige reisseizoen door de A. N. W. B. in het leven werd geroepen en die de Nederlandse toeristen in het buitenland in ge val van dringend gewenste thuis komst oproept.- Nu dit oproepsysteem een ge heel seizoen is beproefd, is ge bleken, dat wanneer toeristen om dringende redenen met grote spoed naar huis moesten terug keren, het vakantiebudget veelal niet berekend was op een vlieg reis. Dank zij de medewerking van de K. L. M„ zullen nu de hou ders van een A. N. W. B.-Reis- en Kredietbrief in geval van nood de duur van hun terugreis sterk kunnen bekorten. De ministers Beerman en Korthals hebben gisteren ge antwoord op de schriftelijke vragen aan het Tweede Kamer lid de heer Kodde (SGP) over vonnissen, waarin bepalingen waren opgenomen inzake w.a.- verzekeringen voor auto's. De heer Kodde had uit uitspraken van de kantonrechter te Middel burg en van de hoge raad ge concludeerd, dat aan personen, die met een auto een aanrijding hadden veroorzaakt, een zwaar dere straf was opgelegd omdat de auto niet w. a. was verze kerd. Hij had gevraagd of de ministers het juist achten, dat de rechterlijke macht door mid del van het opleggen van straf fen tot het sluiten van een w. a. verzekering dringt. In hun antwoord zeggen de ministers, dat in de vonnissen niets wordt gezegd over zwaar dere straffen wegens het niet- verzekerd zijn van de auto's. Zij delen mede, dat in de genoemde zaken voorwaardelijke straffen werden opgelegd, met de voor waarde, dat een verzekering zou worden gesloten. Op de vraag inzake het „dringen tot het siui- De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsont werp goedgekeurd, dat immigra tie van 4146 Nederlandse gezin nen uit Indonesië toestaat. Het ontwerp is naar het volledige Huis gezonden met een aanbeve ling tot goedkeuring. ten van een w. a.-verzekering antwoorden de ministers, da.t de rechterlijke macht onafhan kelijk is en dat zij het daarom onjuist achten zich over deze vraag uit te laten. In een buitenwerk van Tunis is dhisdag een fabriek van springstoffen in de lucht gevlo gen. Acht mAisen kwamen om het leven en 20 werden gewond. OM DE EUROPESE BEKER Barcelona en Real Madrid in de halve finales. Barcelona F. C. heeft zich ge plaatst in de halve finales van het tornooi om de Europese voet balbeker. Woensdagavond ver sloeg de Spaanse kampioen in Wolverhampton het team van Wolverhampton Wanderers met 52. Bij de rust had Barcelona met 21 de leiding. De eerste wedstrijd tussen bei de clubs leverde 'een 40 zege voor Barcelona op. Real Madrid bereikte de halve finales door in Madrid met 40 te winnen van Nice, Bij de rust leidden de Spanjaarden met 30. De eerste wedstrijd tussen Ni ce en Real leverde een verrassen de 3—2 zege op voor de Fransen. Door gunstiger doelcijfers plaat ste Real zich in de halve eind strijd. Barcelona zal de winnaar van de ontmoetingen SpartaGlas gow Rangers als tegenstander krijgen; Real de winnaar van de wedstrijden tussen Eintracht Frankfort en Wiener Sportklub. VIERTALLENCOMPETITIE Door de overwinning van Hulst op Luctor 4 (Terneuzen) met 66—27 (2—0) werd Hulst (de heer en mevr. De Jong en de heer en mevr. De Meurichy) kampioen in de eerste klasse. Dit viertal promoveert naar de hoofdklasse.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7