VELPON Agadir: stad der verwoesting BINNENLANDS NIEUWS Dr. Joachim Kruger-Riebow koos met zorg zijn handelswaar uit Speel „open kaart", ook op de weg BEURSO VERZICHT De emigratie van repatrianten naar de V.S. de vrije zeeuw Waar 48 uur geleden tourist en de zon wandelden in alsof de stad door een reusachtige pers de grond is ingedrukt" De deftige boekendief 2 'aspro'5 -miï&ticrteek ftf! internationals lager in ongeanimeerde markt stamboekstieren naar india Donderdag 3 maart I960. Pagina 3 Agadir, een vrolijke, schilderachtige stad vol bedrijvigheid, waar 48 uur geleden toeristen in de Afrikaanse zon wandelden, is niet meer. Er bestaan geen herkenbare wegen en pleinen meer. Het prachtige hotel ,.Saada'\ de trots van de stad, is thans een hoop puin, die wordt aangegeven door de gescheurde letters van het rode ncon-licht, dat zich aan de voorgevel van het hotel bevond. De horizon van de stad is verzonken. Een gebouw van vier ver diepingen steekt thans nog ongeveer twee meter boven de grond uit en het geheel maakt de indruk alsof Agadir met een reusachtige pers de grond is ingedrukt. AMBULANCE-AUTO'S RIJDEN AAN EN AF In de nacht is nog het ge steun der gewonden hoorbaar, terwijl overdag het geluid van de luehtboormachines over heerst. Reddingsploegen drin gen hiermede door in de bergen puin. om gewonden te redden en lijken te bergen. In een inderhaast ingerichte lijkenkamer liggen honderden stoffelijke overschotten. Er worden er weggebracht, die in massagraven worden bijgezet. De open gekomen plaatsen worden dan weer gevuld met nieuwe slachtoffers. De gehele nacht rijden am bulance-auto's door de stad. Zij zijn altijd vol en zij vervoeren slechts lijken. De overlevenden zijn de stad uit gevlucht, naar ouders en vrienden, naar Casablanca, Mo- gador of Marrakesj. Duizenden kamperen buiten de stad langs de wegkant. De marine-luchtbasis te Aga dir is vol gewonden. Zij worden door Britse. Franse, Ameri kaanse, Spaanse, Italiaanse, Marokkaanse en Tunesische dokters en verplegend perso neel bijgestaan. De Franse consul te Agadir, Jeudi. wiens zoon het leven liet, verklaarde tegenover een cor respondent van Reuter: „Er zijn mogelijk 1.500 Fransen om het leven gekomen", waarop hij voortging met graven in de puinhopen, om eventuele over levenden te bereiken. GROTE RATTEN HEER EN MEESTER De Marokkaanse wijk van Agadir, Talbordj, ligt ge heel tegen de grond. Grote ratjen. ,zijn heer en meester in ac ruïnes. Zelfs de twee - meter dikke muren van de oude ommuurde stad, de Kas- jaba, gebouwd op een heuvel, vanwaar men een uitzicht had over de haven, is onder het geweld van de aard beving bezweken. „MAMA, MAMA" Reddingswerkers, die slechts (Advertentiel Iets lijmen? vaa Ceta-üfivtT over primitieve gereedschappen beschikten, poogden met man cn macht een meisje van vier of vijf jaar te bevrijden, dat vastgeklemd zat onder een sta len plaat en onophoudelijk „mama, mama" riep. WENENDE MENSEN TUSSEN DE PUINHOPEN Honderden gewonden wach ten op de marine-luchtbasis buiten Agadir op vervoer per vliegtuig. Op hun gezichten zijn de sporen te lezen van de ver schrikkingen, die zij moesten doormaken. Men meent dat zich, 36 uur na de aardschok, nog vele levenden onder het puin bevin den. Tussen de puinhopen be wegen zich wenende mensen, die vol hoop tegen ineen ge storte muren kloppen, in de hoop antwoord van bloedver wanten te ontvangen, die ter plaatse zijn bedolven. RELAAS VAN 17-JARIGE De 17-jarige Brit Richard Luddington, die de ramp over leefde, verklaarde tegenover de correspondent van Reuter: „Toen de aardbeving kwam. schudde het hotel „Saada", waarin ik mij bevond, op zijn grondvesten, waarna het als 'n kaartenhoop in elkaar stortte. Ik had geluk, want ik zat slechts onder twee meter puin bedolven en zij groeven me in zes uur uit. Mijn vader had ongeveer vijf meter puin boven zich, maar na 22 uur haalden zij ook hem eruit. De hoeveelheid puin, waaronder mijn moeder lag, was groter. Zij was dood, toen de reddingsploeg haar bereik te". Een reddingsploeg poogde gisteren twee vrouwen te be reiken. die bedolven waren on der het puin van het hotel en die met zwakke stem reageer den op het geroep der redders. TWINTIG UUR BEDOLVEN De 69-jarige Britse zaken man in ruste Philip Allard, die twintig uur bedolven was en woensdag in een ambulance vliegtuig' uit Agadir vertrok, verklaarde tegenover de Reu- ter-correspondent: „Ik lag in bed te lezen, toen de aardbeving kwam. Het scheen, dat de kamer ronddraaide. Daarop kwam de zoldering omlaag en stortten de muren in. Ik had een kamer op de tweede verdie ping en er waren nog twee ver diepingen boven mij. Ik werd bedolven en ik kon mij niet verroeren. Ik lag ech ter onder een grote stalen balk, waardoor het gewicht van de dikke puinlaag bovenop mij werd verminderd. Ik bleef bij bewustzijn en ik ben aanhou dend blijven kloppen en ook schreeuwen, totdat ze mij von den'. DE SPANJAARDEN IN DEZE STAD AFP meldt uit Rabat dat al daar liet aantal door de aardt bevingsramp getroffen Span jaarden op tweeduizend doden, gewonden en daklozen wordt geschat. In totaal woonden er ongeveer driedui zend Spanjaarden in Agadir. Verscheidene leden van de Spaanse diplomatieke en con sulaire vertegenwoordiging in Marokko vertoeven sinds dins dag j.l. in Agadir, waar zij de hulpverlening en de nasporin gen helpen organiseren. AMERIKAANSE KRUISER MET MEDICAMENTEN EN LEVENSMIDDELEN De Amerikaanse, 17.000 ton metende zware kruiser „New port News", die deel uitmaakt van de zesde vloot, vaart thans op volle kracht naar Agadir. De kruiser heeft grote voorraden medicijnen en levensmiddelen aan boord. De oorlogsbodem kan ook voor een elektrische noodvoorziening en zo nodig, voor vers water zorgen. De Marokkanen pogen de niet gewonde inwoners van Agadir, die thans buiten de stad langs de wegkant kam peren, van water te voorzien. „Skymasters" van de Ameri kaanse luchtmacht zijn omge bouwd in ambulance-vliegtui gen, waarmede veertig per sonen kunnen worden vervoerd. VREES VOOR NIEUWE SCHOKKEN In de Marokkaanse wijk Tal bordj staat vrijwel geen onbe schadigde woning meer. Som mige huizen zijn vrijwel spoor loos in een krater verdwenen, andere zijn in delen uit elkan der gevallen. En nog andere huizen „hangen", in een of an dere onmogelijke hoek, nog overeind. Ook de weinige nog onbe schadigde woningen zijn ont ruimd, daar de inwoners nieu we schokken vrezen. VERSCHRIKKELIJKE NACHT Een Fransman verhaalde hoe hij zich op de avond van de ramp in een bioscoop in Tal bordj bevond. De bioscoop werd bijna geheel vernield. ..Bij de eerste, zeer hevige schok, scheurde het doek. Mijn stoel begon heen en weer te zwaaien. Er werd in de donkere bioscoopzaal ge gild en iedereen probeerde buiten te komen. Gelukkig waren de grote deuren door de schok opengeslagen. Toen stortten, voor zover ik kon kijken, alle gebouwen met een donderend geweld in. Ziet u die puinhoop daar? Dat was het hofel „De La Paix". Bijna alle kamers waren bezet, door Franse employe's. In de nacht van maandag op dinsdag klonk 't geluid van geschreeuw onder het puin vandaan, maar daarna heb ik niets meer ge hoord. Ik vrees, dat allen, die zich in het hotel bevonden, dood zijn. Het was een verschirkke- lijke nacht. Ik ben zo in de war dat ik niet eens meer weet naar welke film ik heb gekekenv, aldus de Fransman. NIJMEGEN HEEFT 130.000 INWONERS Dinsdag is de 130.000 inwoner van Nijmegen aangegeven. Het is een zoontje van de heer F. C. van Lemmen, die werkzaam is bij Philips te Nijmegen. De ge meente Nijmegen heeft een spaarbankboekje met 130, voor de boreling geschonken. AUTO TEGEN BOOM Gistermiddag om drie uur is een Belgische auto, bestuurd door de 40-jarige C. uit Gent op de beruchte kruising van Pan- heel-Grathem door onbekende oorzaak tegen een boom gere den. De bestuurder werd daar bij gedood. De wagen is zwaar beschadigd. VERKEERSONGEVAL Woensdagmorgen om half tien is onder de gemeente Echt in Limburg een personenauto in botsing gekomen met een trailer van een firma uit Reu ver. In de personenauto zat de 33-jarige mevr. H. Vergoossen uit Echt, die haar zoontje naai school bracht. Op ae kruising van de rijksweg zag zij de trai ler te laat en beide wagens vlo gen op elkaar. Het portier van de personenauto sloeg open en mevr. Vergoossen kwam voor de wielen van de trailer terecht. Zij was op slag dood. Haar enig zoontje bleef ongedeerd. EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE BIJ AANRIJDING Dinsdagavond half zeven is op de Meteorenweg in Amster damNoord de elfjarige Rudi Postma tengevolge van een aan rijding om het leven gekomen. Zijn tienjarig broertje Corrie Postma werd met zeer ernstige verwondingen in het Wilhelmi- nagasihuis opgenomen. De jon gens zaten samen op een fiets, die bestuurd werd door Rudi. Corrie zat achterop. Vermoede lijk door onvoorzichtig rijden, zo neemt de politie althans aan, kwamen zij in aanraking met Een van de beginselen van sportief samenspel is, dat de spe lers weten wat zij aan elkaar hebben. Dat geldt óók voor de weggebruikers. Want voor de eersten is het figuurlijk, voor de laatsten letterlijk van belang van elkaar te weten „welke kant men uit wil". Nu mag „rechts" of „links" bekennen in de politieke zin des woords misschien een delicate zaak zijn, in het verkeer is dat geenszins het geval. Daar is het juist in ieders belang, dui delijk zijn voorkeur voor „rechts" of „links" te laten blijken. Duide lijk laten zien waar men heen wil is plicht èn noodzaak voor iedere weggebruiker. „Open kaart spelen" dus. Of om met de wettelijke termen te spreken „tijdig en op duidelijk zichtbare wijze je voornemen kenbaar ma- ken". Er zijn nog altijd hele slag orden automobilisten, fietsers, bromfietsers en wat-dies-meer-zij op de weg, die alles kenbaar maken behalve hun voornemen, of die dat „tijdig" en „op duide lijk zichtbare wijze" cum grano salis nemen. Hoeveel brom )fiet- sers zijn er niet, die er eenvou dig niet aan dénken dat óók bij afslaan naar rechts de bovenge noemde verplichting geldt? Die zich niet realiseren hoe belang rijk het bijv. voor een oversteken de voetganger is te weten waar een naderende fietser héén wil. En dan het voorsorteren en af slaan naar links. Hoe dringend nodig is het ook daarbij, dat automobilisten, scooter- en mo torrijders, bromfietsers en fiet sers tijdig hun voornemen open baar maken na eerst in hun spiegel resp. over de linkerschou der te hebben gekeken, of dat voornemen wel strookt met de voornemens van anderen. Ook hierbij weer: samen het spel spelen. Wij kunnen het technisch ver nuft zegenen, dat op het idee is gekomen om auto's van appa raatjes te voorzien, die voor ons het voornemen kenbaar maken. Maar die en dat vergeten velen niet eerst eens voor de automobilist kijken en nadenken „of het wel kan". „Pijltjesridders" heeft men wel oneerbiediglijk de wegge bruikers genoemd, die niet zelf denken en kijken alvorens hun „pijltje" uit te steken. Die uit ge sorteerde of stilstaande file's bre ken of afslaan zonder eerst in de spiegel te kijken en nóg eens te kijken. Dergelijke ridders zijn gevaarlijk op de weg en weinig „ridderlijk" in de ware zin des woords. Maar even gevaarlijk zijn zij, die nalaten gebruik te maken van het gemak en de ex tra veligheid, die het pijltje als rijteken kan geven in situaties waar het gebruik ervan zin kan hebben. Mits met verstand en overleg gebruikt. Aan zo'n ver standig gebruik van het „pijltje", d.w.z. onafscheidelijk verhonden met het kijken in de spiegel en alléén dan, wanneer liet pijtje geen aanleiding tot misverstan den kan geven, komen veel auto mobilisten (nog) niet toe. Dikwijls geeft de vraag „moet ik nu richting aangeven ja of neen?" tot (gevaarlijke) onzeker, heid aanleiding. Die onzekerheid kan in vele opzichten worden ge reduceerd indien men bedenkt, dat op de weg bij het veranderen van richtin altijd en overal de regel geldt „speel open kaart". Wat betekent, dat u zich met een gerust geweten „in uw kaart mag laten kijken". Waaruit al weer blijkt, dat het op de weg géén (kaart) spelletje is (Publikatie van het Verbond voor Veilig Verker.) (Van ome correspondent.) Een toeval, een stom toeval kwam één dezer dagen de politie van de universiteitsstad Göttingen te hulp, bij de ontmaskering- van een reeds tien jaar gezochte, doch tot op heden nog niet betrapte en ontdekte misdadiger, die er in de loop van de tijd zijn werk van maakte om antieke boekwerken van grote histo rische betekenis en van een hoge kunstwaarde uit musea, staats-, gemeentelijke- en universiteitsbibliotheken te ontvreemden. Geen enkele zaalwachter of portier van de desbetreffende lees zaal of van het museum, geen verdekt opgestelde politieman of bewaker, was het tot nu toe gelukt de hand te leggen op deze brutale en niets en niemand ontziende rover. Bij de recherche der verschil lende bondslanden en ook bij het Westduitse Bundeskriminal- amt (de Westduitse rijksrecher che-centrale) in Wiesbaden, re gende het klachten, in de vorm van aangiften van vermissing van diefstal van dure en antie ke boekwerken. Deze aangiften waren ondermeer afkomstig van de musea in Frankfurt/ Main, Hannover, Wolfenbüttel, van de vrije universiteit van Keulen, de hogeschool voor mu ziek en kunstgeschiedenis te West-Berlijn, de universiteiten van Göttingen, Regensburg en Steglitz. ZELFS HANDSCHRIFTEN Zo verdween onderandere spoorloos uit de universiteits bibliotheek van de hogeschool voor de muziek in West-Berlijn, het oorspronkelijke manuscript van het door Mozart geschre ven muziekstuk genaamd: „a- Moll-Sonate"; uit de bibliotheek van de universiteit van Regens burg 47 boeken op het gebied der oude kunstgeschiedenis, sa mengesteld in 1800; uit het museum van Steglitz 25 kunst historische werken, waaronder alle 'persoonlijke corresponden tie van Mozart. En de universi teitsbibliotheek van de vrije universiteit van Keulen meldde de vermissing van alle aanwe zige werken over Ouditaliaanse meesters. Hieronder bevonden zich werken van een zeer hoge kunstwaarde. De politie-autoriteiten konden niets anders doen, dan de ba lans opmaken van al datgene, wat in de loop der jaren gesto len werd. Zij kon haar toezicht verscherpen op musea en bi bliotheken. De directies stelden intussen speciale bewakers aan. Deze mensen werden bewapend en in de nachtelijke uren wer den ze vergezeld door politie honden. De diefstallen verminderden wat, werden voornamelijk in de morgenuren gepleegd, doch bleven doorgaan, het verscherp te toezicht ten spijt. En de door deze diefstallen veroor zaakte schade, die immers niet meer te herstellen of te vervan gen bleek, bedroeg al reeds 20.000.000 Duitse Mark. DE WAKKERE STUDENTE Op een dag, in de aanvang van deze maand, het zal zo on geveer 10 uur geweest zijn, be gaf de 23 jaar oude Olga Ebin- ger, studente aan de universi teit van Göttingen, zich naar de universiteitsbibliotheek. Over bepaalde onderwerpen, haar sudie betreffende, wilde ze de documentatie raadplegen en waar kon ze dat beter doen dan in de stille zalen van de bi bliotheek? Zij kon daar immers rustig het een en ander nazien en bestuderen. In de grote gothische leeszaal trof zij slechts één enkele be zoeker. Een vriendelijk en hof felijk man; naar kleding en uiterlijk te oordelen vermoede lijk een kunstenaar of een ge leerde, zo dacht onze Olga. De studente begaf zich naar één der omvangrijke boekenrekken en koos daaruit het boek waar naar ze zocht, ijverig zette ze zich daarop aan de studie. Zo nu en dan keek ze eens door het venster naar buiten of naar de enige bezoeker, met zijn al wat grijzend haar, het verzorg de uiterlijk en het goedzittend lichtbruin getinte fluwelen col- berje. De man is nogal wat van plan dacht het meisje, toen ze op een gegeven moment een viertal lijvige boeken op tafel zag liggen, waaruit hij blijkbaar een aantal gegevens wilde put ten. Plotseling zag Olga, dat de man een boekje van middelma tige omvang, in zijn binnenzak stak en ze reageerde bliksem snel. Zou deze vriendelijke, hof felijke en er als een geleerde uitziende man, de beruchte en reeds zo lang gezochte boekdief zijn? IN DE VAL Olga brak haar studie af en trok "haar mantel aan, nauwlet tend hield ze de man in het oog, doch deze reageerde in het geheel niet op haar wat plotse ling vertrek. De studente groet te bij het verlaten van de lees zaal de achterblijvende en deze knikte haar vriendelijk goeden dag. Buiten, op de gang alar meerde ze fluisterend de dienst doende zaalwachter, die onmid dellijk de politie belde. Rechercheurs verschenen, vier in totaal. De vriendelijke man met het beschaafde uiter lijk, het al wat grijze haar en met het goedzittend fluwelen jasje, werd nader ondervraagd en daarna gefouilleerd. Uit zijn zakken kwamen enkele boek werkjes. Op de harde kaft be vond zich het embleem van de universiteitsbibliotheek van Göttingen. De boeken hadden een hoge kunstwaarde, zo werd wat later door deskundigen vastgesteld. De man, die voorgaf dr. Joachim Krüger—Riebow te heten en in West-Berlijn woonachtig te zijn, werd ingesloten. RECIDIVIST In zijn woning deed de re cherche een huiszoeking en de speurende politiemannen tui melden van de ene verbazing in de andere. Dr. J. Krüger— Riebow bleek in het geheel geen doctor en heette in werkelijk heid Joachim Krüger. Hij was 50 jaar, dat klopte wel. In 1951 was de man uit Oost-Duitsland gevlucht wegens diefstal, ook al van boeken. Hij had zich daarna in West-Berlijn geves tigd en dreef aldaar een handel in tweedehands boeken. Een zaakje, dat de man overigens geen windeieren opleverde. Hij ging zich in West-Duits- land, net zoals in 1950 in Oost- Duitsland, toeleggen op het wegnemen en het zich onrecht matig toeöigenen van oude kunstwerken en boeken met historische en kunstwaarde. Voor dit doel koos hij voorna melijk musea en de verschillen de universiteitsbibliotheken uit. In zijn woning had hij een compleet laboratorium inge richt, geheel naar de eisen des tijds, noodzakelijk voor het aanbrengen van vervalsingen of raderingen in de door hem gestolen boeken. Tevens legde de politie de hand op een groot aantal catalogi en prijscouran ten, onder meer vermeldend een groot aantal titels die door de man in de loop der jaren werden gestolen. Catalogi en prijscouranten bleken bestemd te zijn voor de afnemers van Krüger, o.a. woonachtig in Spanje, Portugal, Frankrijk, Italië, Engeland en in de Ver enigde Staten. De door Krüger gestolen boe ken en boekwerken blijken on vervangbaar te zijn en hebben naar globale schatting een waarde van 20.000.000 "Duitse Mark. Deze boekendief bij uit nemendheid is voor de officier van Justitie in West-Berlijn ge leid en ingesloten. Het onder zoek in deze zaak duurt nog on verminderd voort. 'n hen achterop rijdende vracht auto met aanhangwagen. Beide jongens kwamen onder de auto tere-ht. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed Rudi. Bij het door de politie in gestelde onderzoek werd de auto, die technisch niet in orde bleek te zijn, in beslag geno men. VERTEGENWOORDIGER VIEL VAN 10 M HOOGTE De 29-jarige vertegenwoordiger in schilderijen A. H. Broers is gistermiddag met verwondingen aan het opgenomen in het Wes terziekenhuis te Rotterdam. Hij was in het Industriegebouw aan de Oostzeedijk van 10 m hoogte op straat gevallen. Zoekend naar een firma op de tweede étage had hij zich in een deur vergist. Hij was een deur binnen gegaan die op straat uit kwam. AANRIJDING MET DODELIJKE AFLOOP Gistermorgen is op de Soest- dijksekade de 12-jarige W. A. Richel uit de Viljoenstraat in Den Haag door een bus van de W. S. M. gegrepen en ernstig gewond naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht. In de loop van de dag is zijn toestand verergerd. Hij werd naar de Ursulakliniek in Wassenaar overgebracht, waar hij gister avond om half zeven is overle den. De jongen fietste op de Soest- dijksekade in de richting van de Loosduinsekade, toen de bus die bestuurd werd door de 40- jarige H. A. K., hem achterop kwam. Bij de scherpe draai naar links, die de bus maakte om de Veenendaalkade op te rijden, werd de jongen door de achterkant van de bus geraakt en tegen de straat geworpen. (Advertentie) 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn De internationale waarden waren gistermiddag over de ge hele linie lager in een ongeani meerde markt. Van een flauwe stemming kon zeker niet ge sproken worden, maar door ge brek aan kooplust vielen de eerste noteringen niet mee. Deze bleven alle onder de slot- prijzen van dinsdag. De slot- koersen uit Wall Street waren zeker geen stimulans voor het Damrak. De Westduitse beur zen waren gisteren niet on vriendelijk, maar daar was dan ook alles mee gezegd. Evenals de beide voorgaande dagen was de handel in Amsterdam niet van grote omvang. Het binnen komende bedrijfsnieuws is eer der aan de gunstige kant en de dividendvoorstellen door de maatschappijen geven meren- Nadat de nieuwe ambassadeur van India, de heer R. K. Tan don, gistermorgen aan Konin gin Juliana zijn geloofsbrieven had overhandigd, ging hij gis termiddag naar Rotterdam om daar aan de Waalhaven het in laden van een twintigtal stam boekstieren, drie pinken en drie schapen aan boord van het m.s. „Marienfels" van de Hansalijn uit Bremen, gade te slaan. Hedennacht vertrok dit schip naar India, waar het 29 maart a.s. wordt verwacht. De dieren, die in hokken op het dek zijn ondergebracht, worden geëx porteerd door de firma Dekker uit Axel en dienen om de kwa liteit van de Indiase veestapel op te voeren. Twee jaar geleden verkocht deze firma reeds acht stamboekstieren aan India, zo vertelde ons de heer P. Dekker. Gebleken is, dat de dochters van deze stieren reeds veertig procent meer melk geven dan haar moeders. De stieren gaan na. een verblijf van enige maan den naar modelboerderijen, die behoren aan het departement van oorlog en destijds van En geland zijn overgenomen. Van Nederlandse zijde waren enige vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanwezig, terwijl bovendien de Duitse consul-generaal acte de présence gaf. Het Amerikaanse congreslid Francis Walter heeft, in sa menwerking met senator John O'Patore en met actieve steun van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, bij de Amerikaanse volksvertegen woordiging een wetsontwerp in gediend tot verlenging van de „Walter-Pastore act.". Komt deze verlenging tot stand, zo deelt de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman mee, dan zullen tus sen 1 juli 1960 en 30 juni 1962 weer boven het normale quotum immigratievisa verstrekt wor den aan 3136 Nederlandse re patrianten en hun gezinnen. Aangenomen mag worden, dat in personen uitgedrukt dit nieu we programma evenals het thans lopende ruim 9000 emi granten zal omvatten. De ontwikkeling van de Ne derlandse migratiebetrekkingen heeft er toe geleid, dat de laat ste jaren naast het kleine wet telijke Nederlandse immigratie quotum, onder bijzondere pro gramma's ruim 21.000 Nederlan ders naar de Verenigde Staten konden emigreren, welk aantal na beëindiging van het lopenle en het in uitzicht zijnde spe ciale program tot 35.000 zal kunnen zijn gestegen. Na beëindiging van het bo vengenoemde program zullen ongeveer 24.000 in Indonesië geboren Nederlanders, die om deze reden niet onder het nor male Amerikaanse immigratie quotum konden emigreren, zich in de Verenigde Staten hebben kunnen vestigen. deels verhogingen te zien, yer- geleken met die van het voor gaande jaar. Dit alles kan de stemming ter beurze maar niet gunstig beïnvloeden. Het publiek neemt een grote afwachtende houding aan en internationaal worden weinig zaken door de arbitrage tot stand gebracht. Nu de „carnaval-feesten" achter de rug zijn komt in een en an der mogelijk spoedig verande ring. AKU's liepen op van 448 tot 52 o.och dit verhinderde niet da.t op deze prijs nog een koers verlies van ruim 2 punten moest worden geboekt, ten op zichte van de slotkoers van dinsdag. Philips steeg van 769' 2 tot 773, tegen dinsdag als slotprijs 779. Unilevers verbeter den van 732 tot 735 (739'iGis teren vonden geen ruilingen van Unilevers in Philips plaats. Kon. Olie op 153,40, twee gulden beneden de vorige slot prijs en iets onder pariteit New York. De preferente aandelen Philips werden iets lager gead viseerd. Aan het forse koersverlies van dinsdag voor aandelen Hol- land-Amerika Lijn als gevolg van de dividendverlaging, werd gisteren op 152 nog 2 punten toegevoegd, nadat de aandelen op 154' 2 openden. Overigens ge beurde er in deze sector gister middag bitter weinig. Scheep vaartunie 2 punten lager op 146 en K. N. S. M. prijshoudend op 176. De stemming voor de leiden de cultures stak gunstig af bij die van de internationale waar den. Deli was gevraagd en cir ca een gulden hoger, terwijl Amsterdam Rubber en HVA goed prijshoudend in de markt lagen evenals Senembah. De vaste tendentie van de laatste dagen voor de staatsfondsen kon behouden blijven. Ook hier was de affaire zeer kalm. Aan delen Hoogovens een paar pun ten lager, terwijl Nationale Han delsbanken onveranderd op 171 werden geadviseerd. In de lokale sector kregen aandelen Havenwerken een ho gere adviesprijs op de miljoenen order voor deze maatschappij van het Amerikaanse oliecon cern „Caltex". Claims Lindete- ves werden op ƒ9 (ƒ8,10) gead viseerd. Prolongatie 3V2 procent. Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cultures enz. Algemeen AKU: Kon. Olie: Philips: Unilever: Beursindices 29/2 1/3 2/3 494.58 492.78 488.66 245.40 245.23 245.15 164.17 158.49 158.49 185.22 186.20 186.69 143.53 143.30 142.51 337.96 336.67 334.65 Nabeurskoersen 443—452 (45014 151.70—153 (153.30) 763—773% (772%) 726—736 (735 14) Heden overleed tot niijn diepe droefheid nog vrij onverwachts mijn gelief de Man, Broeder, Be- huwdbroeder en Oom JOHANNES CORNELIS 't GILDE echtg. van Catharina Johanna Meijer, eerder weduwn. van Maria Tlteresia Ver- planrke, in de ouderdom van 79 jaar. Mevr. C. J. 't GILDE— MEIJER. Terneuzen, 2 maart. Emmalaan 1, De teraardebestelling zal plaats vinden a.s. zater dag 5 maart, des nam. 14.30 uur.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5