Reddingwerk in volle gang Agadir nog in Spoorwegongeluk in Californië eist dertig doden BABYDERM de xkxAgeschAerten 'Babyverzorging Van Rie onschuldig aan moord Weero verzicht De conferentie over staken van de kernproeven DONDERDAG 3 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4924 Verschat dagelfykg Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen NA DE AARDBEVING IN MAROKKO Prins Bernhard terug in Nederland GEEN NEDERLANDERS OMGEKOMEN Koning Mohammed: Agadir voor 2 maart '61 geheel herbouwd Stad van tenten Internationale hulp GOUVERNEUR VAN CALIFORNIE VRAAGT AFSCHAFFING VAN DE DOODSTRAF Doodstraf „een grove mislukking" DE VER. NATIES EN HET FRANSE ATOOMBOMPROEVEN- PROGRAM Dodental zal wellicht stijgen tot 5000 of 6000 Kerkelijke hulpverlening Hulp van Nederlandse Roode Kruis FINANCIËLE HULP VOOR BELGISCH KONGO ENIGE HONDERDEN BOUWVAKARBEIDERS IN DE ZAANSTREEK STAKEN Negen personenrijtuigen van Santa Fé express ontspoord na botsing met een tankauto RUSSISCHE en CHINESE DUIKBOTEN OP DE GROTE OCEAAN NEDERLANDER VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN „Ik denk absoluut dat het zelfmoord was" Vrij man SPAARCIJFERS IN FEBRUARI Als men de waarheid vertelt Aanhoudend zacht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Fwakerin* hg abonnement: Terneuzen. DJrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratte-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 36150 mnWIWIIWHV» vuwv Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand 2,—; pér week 48 et Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»' advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Agadir wordt algemeen aangenomen, dat de aardbeving die deze stad in de nacht van maandag op dinsdag heeft verwoest, aan 8.500 mensen het leven heeft gekost, terwijl gesproken wordt over sen gewondental van ruim 5000. Officieel zijn er echter 800 doden en 2000 gewonden geteld, maar het kan nog maanden duren voor het juiste aantal slachtoffers, van Wie velen nog onder de puinhopen liggen, bekend zal zijn. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van de Nederlandse ambassade in Rabat bericht ontvangen, dat alle Nederlanders in Agadir wel behouden zijn. Ingenieurs stellen momenteel een onderzoek in naar de toe stand van de Nfisdam nabij Mar- rakesj, waarvan men vreest dat deze door de beving beschadigd en verzwakt is. Koning Mohammed heeft afge kondigd dat Agadir voor 2 maart 1961 geheel herbouwd moet zijn. De verbindingen met het ge troffen gebied zijn nog steeds niet hersteld. Troepen waken tegen plundering. Het reddings werk is nog in volle gang; men hoopt nog vele nog levende slachtoffers uit de ruïnes te kun nen bevrijden. Rondom de stad is een nieuwe stad van tenten verrezen, maar ook auto's en enkel matrassen dienen als slaapplaatsen. Hier en daar heeft men verzamelplaat sen voor de slachtoffers inge richt die nog geïdentificeerd moe ten worden. Maar men gaat snel tot begraven over, omdat de lijken in het Marokkaanse kli maat al gauw tot ontbinding overgaan. Ook in de ruïnes van de stad heerst hier en daar een ondragelijke stank. De aanvankelijk vermiste Zweedse schrijver Lundkvist bleek naderhand ongedeerd te zijn. De hulp die van alle kanten geboden wordt, heeft een groot- Gouverneur Brown van Cali fornia, die onlangs de terdood- veroordeelde Caryl Chessman zestig dagen uitstel van executie gat, heeft woensdag het parle ment van de staat een bood schap gezonden waarin hij op af schaffing van de doodstraf aan dringt. De gouverneur noemt Siress- man niet, maar zegt dat de dood straf „een grove mislukking" is gebleken, omdat deze „noch de onschuldige heeft beschermd noch de booswichten heeft afge schrikt. In de eerste plaats zijn de zwakken, armen, onwetenden en rassenminderheden er het slachtoffer van geworden, aldus de gouverneur. Brown verklaarde dinsdag tegenover verslaggevers van mening te zijn dat het zeer moei lijk zou zijn het parlement tot afschaffing over te halen wegens de verhitte sfeer welke is ont staan door het geval-Chessman. Een grote meerderheid van vertegenwoordigers van Afri kaanse en Aziatische landen die lid zijn van de Verenigde Naties, heeft zich dinsdag uitgesproken voor een buitengewone zitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties om te protesteren tegen het Franse program van atoombomproeven in de Sahara. Op een bijeenkomst van de Afrikaanse en Aziatische groep in de Verenigde Naties spraken 25 landen zich voor een dergelijke zitting uit. De voorzitter van de groep, de Saoedi Arabische gede legeerde Djamil Baroedi, zei na afloóp tot verslaggevers dat ver tegenwoordigers van twee an dere landen hebben meegedeeld binnenkort instructie van hun regering te verwachten. De groep heeft een commissie van negen leden opdracht ge geven te trachten steun van an dere vertegenwoordigingen te krijgen. se internationale omvang aange nomen. Amerikaans materiaal uit Afrika, Frankrijk en Duits land; Franse, Spaanse, Duitse, Portugese, Britse, Italiaanse en Nederlandse goederen overstel pen de vliegvelden in de nabij heid en van vele landen is nog steun toegezegd. De Marokkaan, se kust is een verzamelplaats van buitenlandse oorlogsschepen van vele nationaliteiten geworden en het luchtverkeer is vele malen geïntensiveerd. Volgens een Franse seismoloog is het gevaar voor nieuwe aard schokken overigens nog geens zins geweken. Koning Mohammed van Ma rokko vernam woensdagmorgen van de chef der nationale politie dat het dodental wellicht tot 5000 of 600 zal stijgen, onder wie bonderden Europeanen. De Wereldraad van Kerken heeft telegrammen doen uitgaan naar de kerkelijke hulpverie- ningsorganen in de verschillende landen. Giften worden gevraagd om een effectieve hulp door het team, dat onmiddellijk in het rampgebied is ingezet. mogelijk te maken. De Sticrtiing Oecume nische hulp zegde voorlopig Een beeld van de totale verwoes ting welke in Agadir door de aardbeving werd aangericht. reeds een bedrag van drieduizend dollar toe. Giften van particu lieren worden gaarne ingewacht op giro 5261 ten name van de Stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Rot terdam. Voor snelle doorzen ding naar Marokko zal worden zorggedragen. Naar aanleiding van een woens dagmiddag ontvangen verzoek van de Liga van Rode Kruisver enigingen te Genève heeft het Nederiandsche Roode Kruis be sloten per eerste gelegenheid naar Agadir uit te zenden, zus ter M. A. de Groot uit Den Haag, verbonden aan het mobiele in structieteam van 't Rode Kruis- korps. Ook aan andere aange sloten landenorganisaties heeft het Ligabestuur een dergelijke oproep verstuurd. Het Neder iandsche Roode Kruis heeft voorts ter vervolg op zijn zen ding bloedplasma van dinsdag aangeboden om onmiddellijk een nieuwe hoeveelheid naar het ge troffen gebied te zenden. Prins Bernhard is gistermid dag van zijn verblijf in Afrika in Nederland teruggekeerd. Om vijf uur landde de regerings- Dakota met de Prins op de vliegbasis Soesterberg. De ministeries van Financiën en van Belgisch Congo hebben bekendgemaakt, dat er dinsdag belangrijke overeenkomsten tot stand zijn gekomen, waardoor Belgisch Congo de beschikking krijgt over de onontbeerlijke middelen voor zijn schatkist en over het kapitaal, dat het nodig heett. De overeenkomsten hebben in hoofdzaak betrekking op een vooruitbetaling van belasting door de Congolese maatschap pijen en een lening van een mil jard Belgische frank. Verder is er een conventie tussen de Natio nale Bank van Beigië en de Bank van de Congo gesloten. Volgens de bekendmaking zul len deze maatregelen de econo mische en financiële stabiliteit van Belgisch Congo en Roeanda Oeroendi versterken en de over gang van deze gebieden naar de onafhankelijkheid vergemakke- t lijken. Prinses Margaret en haar ver loofde Antony Armstrong Jones, gefotografeerd in de koninklijke loge van het Royal Opera House in Covent Garden, waar het jonge paar een liefdadigheids voorstelling bijwoonde van het koninklijke ballet. Het was de eerste verschijning in het openbaar van de prinses na het bekendmaken van haar verloving. In de Zaanstreek zijn woens dagochtend enige honderden bouwvakarbeiders in staking ge gaan. Zij handelen daarmede tegen de instructies der erkende vakbonden. Het, betreft hier enige grote bouwwerken in de Vijfhoek en hel Kogerveld van o.a. de Wormerveerse Aanne mingsmaatschappij en de Maat schappij Henselmans. De stakers liepen de andere grote bouwwer ken langs om de arbeiders daar te bewegen ook te gaan staken. Naar schatting 25 tot 30 men sen zjjn omgekomen bij een spoorwegongeluk ten noorden van Bakersfield in Californië, waar dinsdagavond negen van de elf personenrijtuigen van de San ta Fé-express zijn ontspoord en in brand geraakt na een botsing met een tankauto. De schatting van het aantal doden is gemeld door een radio verslaggever die van de plaats van het ongeluk een reportage gaf. Een fotograaf deelde mee dat de eerste drie rijtuigen vrijwel in elkaar geschoven zijn. Dege nen die zijn omgekomen zaten in deze wagons. Gevreesd werd dat er nog mensen opgesloten zijn in enkele brandende rijtuigen. De hitte is zo groot dat het volgens een woordvoerder van de spoorwegen niet mogelijk is, deze wagons te naderen. In een ander rijtuig verschafte men zich door middel van snij branders toegang tot de opgeslo- passagiers. De trein, die (t$ weg was van Chicago naar San Francisco, botste op een overweg met een snelheid van 120 km per uur °P de tankauto. Een der tanks van de wagen ontplofte op de loco motief. 'De lichtflits was tot op zes kilometer afstand zichtbaar. De tweede tank van de wagen werd weggeslingerd, doch ont plofte niet. Onder de doden be vinden zich de chauffeur van de tankauto en de bestuurders van de diesel-locomotief. Bij het reddingswerk zijn hef- schroefvlie.gtuigen ingeschakeld. 45 passagiers zijn in zieken huizen opgenomen. Vele hebben ernstige brandwonden opgelopen. De Amerikaanse admiraal Thach heeft dinsdag op een pers conferentie te Honoloeioe gezegd dat er meer dan honderd duik boten van communistische lan den op de Grote Oceaan zijn. 20 van deze boten zijn van Chinese communisten, de rest zijn Rus sen. Volgens admiraal Thach bou wen de Chinezen thans zelf duik boten waarvan de onderdelen hun door de Russen worden ge leverd. Een woordvoerder van de spoorwegen gaf later een ander dodencijfer. Hij zei dat er mins tens twaalf personen zijn omge komen, onder wie zeven passa giers, de bestuurder en de ma chinist van de passagierstrein en de bestuurder van de goederen trein. Complete Babyderm-Set met Doktersboek en voor navulling der Set: Poeder-Zalf-Olie-Zeep (Advertentie) W. v. R., radiotelegrafist van de „Utrecht", die te Boston te recht heeft gestaan op beschul diging van moord op de 23-jarige gescheiden Amerikaanse Lynn Kaufmann, is door de jury on schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde. Van R. is ontslagen van rechts vervolging. Van R. stond, nadat de uit spraak bekend was gemaakt, op in de beklaagdenbank en dankte de jury. Zijn vrouw Nel veegde snikkend haar tranen af. De verdediging had aange voerd dat al het door de open bare aanklager bijeengebrachte bewijsmateriaal op aanwijzingen berustte. De V. S. en Engeland hebben woensdag op de kernwapencon ferentie te Genève onder voorbe houd het Russische voorstel in zake voorlopige criteria voor de vaststelling en plaatsbepaling van verdachte ondergrondse ont ploffingen aanvaard. De Russen hebben zoals be kend op 16 februari een plan in gediend, dat voorziet in een ge- önderzoek ter de bestaande meenschappelijk verbetering van criteria in de twee of drie jaar na de ondertekening van het ver drag tussen Oost en West, waar bij kernwapenproeven worden verboden. De maand februari is, aldus de Rijkspostspaarbank, gewoonlijk een gunstige spaarmaand. Ver moedelijk dragen tantièmes e.d. hiertoe bij, maar ook de gerin gere lengte van de maand zal on tegenzeggelijk de besparingen gunstig beïnvloeden. Het spaar overschot bedroeg in de afgelo pen maand bij de Rijkspostspaar bank bijna 30 miljoen, dat is 9 miljoen meer dan in januari. Dit ondanks de opneming van gelden voor storting op de staats lening. Het inlegget stegoed over schreed deze maand de 2,4 mil jard. Bij de Rijkspostspaarbank werd in februari ingelegd ƒ80,5 mil joen en terugbetaald 50,7 mil joen, hetgeen een positie, spaur- verschil opleverde van 20,8 mil joen (vorige maand J 20,y mil joen en in februari 1959 miljoen 28,7 In 1960 is tot dusver bij de R.P.S. gespaard 50,7 miljoen tegen ƒ49,3 mlijoen in uetzeljde tijdvak van 1959. Het saldo tegoed per ultimo februari 1960 bedroeg ƒ2.419,8 miljoen (vorige maand 2.3fc'0 miljoen en ultimo februari vorig jaar J 2.191,T mil joen). De Russische voorstellen hou den de oprichting van controle posten in, die een ondergrondse ontploffing moeten kunnen ont dekken en situeren in een gebied dat klein genoeg is om inspectie mogelijk te maken. De Russen denken hierbij aan een gebied van circa 80 vierkante kilometer. Volgens de Russische voor stellen moeten van inspectie worden uitgezonderd ontploffin gen op meer dan 60 km onder de grond, ontploffingen waarvan het epicentrum diep onder het open-zeeoppervlak ligt of ontplof fingen die duidelijk verband hou den met een aardbeving van de zesde grootte. Van conferentie zijde is meegedeeld, dat het Wes ten het duidelijk heeft gemaakt, dat het weliswaar de Russische voorsteilen over de criteria als zodanig aanvaardt, maar niet de rest van het Russische standpunt. De Rus Tsarapkin merkte in dit verband op dat het Westen de Russische voorstellen van elkaar hadden losgekoppeld en alleen het voorstel inzake de cri teria hadden bestudeerd. Toen de jury, na de gehele nacht te hebben beraadslaagd, haar oordeel bekend maakte, hief Van R. beide armen en drukte zijn handen tegen zijn slapen. Hij liep onvast, toen hij, na vijf maanden opsluiting in de gevangenis en een proces van drie weken, als vrij man de rechtszaal verliet. Mevrouw Van R., die het ge hele proces tegen haar man heeft bijgewoond, bevond zich ook woensdag in de rechtszaal. Zij kon, overweldigd door emo tie, geen woord uitbrengen, toen verslaggevers met haar wilden spreken en zij reageer de slechts door met het hoofd te knikken. De heer Bernard G. Roetering, de vertegenwoordiger in de Ver enigde Staten van radio-Holland, deelde na de vrijspraak mede dat zijn organisatie Van R. opnieuw (Advertentie) als radiotelegrafist zou plaatsen. „Wij hebben nooit aan zijn on sehuid getwijfeld", aldus Roete ring. Van Rie werd door velen om ringd toen hij de rechtszaal ver liet. Verscheidene vrouwen kon den hun armen om hem heen slaan en hem kussen ondanks het politiegeleide. Hij zei tegen de journalisten: „Ik denk absoluut dat het zelf moord was. Ik heb vele redenen daarvoor". Hij weidde niet nader uit. „Ik voel tegen niemand wrok", zei hij. „Ik maakte mij geduren de het proces nooit zorgen. Als men de waarheid vertelt, wint men het altijd". Hij voegde er echter aan toe dat „toen do jury zo lang in be raad bleef, hij zich een beetje on gerust begon te maken". Hij zei dat hij tijdens het pro ces soms enige moeilijkheden had met het vertalen. „Juristen kun nen sluw met woorden omgaan. Zij vragen dezelfde vraag drie keer en elke keer een beetje an ders'". De voorzitter van de jury, Charles Carroll, verklaarde dat de uitslag van de eerste stem ming zes tegen zes was. Hij zei. dat er in totaal twintig keer gestemd werd voordat de ge zworenen tot hun eenstemmige uitspraak kwamen. Nog steods wordt het weer in West-Europa beheerst door een langgerekte zuidwestelijke stro ming die in de omgeving van de Azoren ontspringt. Deze stro ming heeft nu in Zuid-Scandi- VRIJDAG 4 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAART v.m. 5.59 6.34 7.14 7.24 n.m. 6.26 7.01 7.41 7.51 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 3 7.22 18.23 9.59 4 7.20 18.25 10.32 0.58 5 7.18 18.26 11.09 1.56 6 7.16 18.28 11.52 2.50 7 7.13 18.30 12.40 3.39 navië de daar heersende vorst teruggedrongen. In de stroming- komen talrijke kleine storingen voor, die woensdag in Nederland af en toe regen veroorzaken. Woensdagavond drong een ge bied met opklaringen ons land binnen doch boven de Golf van Biscaje bevond zich reeds een nieuw regengebied dat in de richting van Nederland koerst. In verband hiermee moet worden verwacht dat ook don derdag hier en daar wat regen zal vallen. De wind blijft zuid westelijk, de temperaturen bo ven normaal. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend zacht. Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend zacht.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1