5ren? Marokkaanse stad Agadir door grote aardbeving getroffen De blokkering van melkgelden 1000 doden en vermisten Conflict in bouwbedrijf aanstaande NOVITA W eerover zicht MacMillan 12 maart in Parijs ^en thuis! Mej. Roose DROGISTERIJ PLATTEEUW ta STOFFELS-RISSEEUW Dinsdag verse Worstdag 55 cent i 1,00 fa£J. A. IJsebaert Uw Knopen - Gespen Ceintuurs HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Dinsdag 1 maart 1960. PHILIPS televisie Universeel- ontvanger vanaf f 1065.- Bij de heropening van de Stomerij „DE ZON" was de gelukkige winnares voor 50 gratis stomen VAL C 71, ZAAMSLAG. AKKER- artikelen zijn verkrijgbaar bij Noordstraat 59 Tel. 2376 Teraeuzerj S?- t i t - V - v- - - - - verknjqbaar bij ZAAMSLAG, Tel. 331 TERNEUZEN Noordstraat 74, Tel. 2595 500 gram verse WORST I 1,58 250 gram HOOFDKAAS (uitsluitend varkenskop) 500 gram magere SPEKLAPPEN f 1,55 LAMSVLEES vanaf per 500 gram Zelfbedieningsslagerij Vlooswijkstraat hankering Dij abonnement: Terneuzen jjjreeteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— maand f 2, per kwartaalper per week 48 cl Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 2 MAART 1960 16e Jaargang Nr 4923 V'erschynt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. STAD WERD OOK NOG GETROFFEN DOOR EEN VLOEDGOLF Nederlandse schepen snellen te hulp De Marokkaanse stad Agadir, 400 kilometer ten zuid westen van Casablanca, is gisternacht om 01.45 uur door een aardbeving getroffen. Kort na de aardbeving werd de stad nog getroffen door een vloedgolf. De helft van de huizen in de ruim 12.000 inwoners tel lende stad zijn verwoest. De schade zou honderden mil joenen frank belopen. De verbindingen met de getroffen stad zijn verbroken. De Marokkaanse autoriteiten hebben gisterochtend om vier uur alle steden in het land gealarmeerd met het oog op het reddingswerk. Uit Casablanca, Rabat, Mogador en Safi vertrokken ambulances. Het eerste nieuws van de ramp werd bekendgemaakt door het luwtstation van Agadir, dat om hulp vroeg. Volgens de radio werd de stad om 23.39 uur plaat selijke tijd door een zware aard beving getroffen, die lang aan hield. De stad werd onmiddellijk in donker gehuld doordat de elektriciteitsvoorziening uitviel. Ook de telefoonverbindingen zijn gestoord, aldus de radioberich ten die in Casablanca werden ontvangen. Het zuidoostelijke deel van Agadir is zwaar getroffen. Een greot hotel, het hoofdbureau van politie en het gebouw van de Kamer van Koophandel zijn ver weest. Ook het ziekenhuis is voor een deel vernield. De hoofdweg die Agadir met Mogador en an dere steden in het noorden ver bindt, is vernield. Nachtmerrie Later arriveerden meer over levenden. Een jonge vrouw ver klaarde: „Het was een nacht merrie. Wij renden ons huis uit toen het begon in te storten en reden met onze auto zo snel wij konden weg. De straten lagen vol met stenen en puin. Sommige mensen sprongen uit de ramen op straat. Velen in nachtkleding. Wij passeerden een winkel die in brand stond. Een gehele wijk van Agadir ligt in puin". Blokken flats zakten ineen als kaartenhuizen Een Fransman die in een hotel in Agadir logeerde toen de aardbeving zich voordeed, verklaarde, dat blokken flats als kaartenhuizen ineen zak ten. Alle grote hotels aan de zeekant zijn ingestort, honder den mensen moeten onder het puin bedolven zijn, zei hij. In latere berichten wordt het aantal doden en gewonden op ruim duizend geschat. Functionarissen van het seis- Volgens de jongste berichten ismografisch instituut in Rabat 90 procent van het Marok kaanse stadsdeel en 70 procent van de nieuwe Europese wijk vernield. In Agadir en omgeving wonen een 50.000 mensen, van wie 12.000 blanken. Een honderdtal gewonden is naar het vliegveld, op 5 km ten zuiden van de stad, overgebracht. Er is daar een groot noodzieken huis ingericht. Te Las Palmas op de Cana- rische eilanden is een radio boodschap opgevangen waarin dringend om medische hulp voor de getroffen stad wordt ge vraagd. Alle vliegtuigen van de Ma rokkaanse luchtmacht, een der tig in totaal, zijn gemobiliseerd om voorraden naar Agadir te brengen en slachtoffers te eva cueren. ■en Frans eskader dat op het ogenblik oefent bij de Afrikaan se kust, heeft uit Parijs opdracht gekregen om naar het rampge bied op te stomen. in Mogador zijn de eerste over levenden van de ramp aange komen. In die stad werd het eer ste bericht over de ramp ontvan gen door een politieman die op aiÉn nachtelijke ronde werd aan gehouden door een Fransman, die in zijn ondergoed in zij auto uit de rampstad was gevlucht. verklaarde, dat de kracht van de aardbeving evengroot was als die welke in 1765 in Lissabon aan 15.000 mensen het leven kostte. De aardbeving werd ook in Mogador, 170 km ten noorden van Agadir, gevoeld. Er vielen daar geen slachtoffers. Wel werd enige schade aangericht. Nederlandse schepen snellen te hulp Vier schepen van het smaldeel I. zich bevindende in de buurt van Gibraltar, hebben van de bevelhebber her zeestrijdkrach ten opdracht gekregen, zich met spoed te begeven naar het ramp gebied van Agadir in Marokko om daar alle hulp te verlenen die mogelijk is. De vier schepen zijn H. M. kruiser „De Ruyter", als vlaggeschip, H. M. jager „Gel derland'*, H. M. jager „Limburg'* en H. M. fregat „De Bitter". Dekens naar Agadir Het Nederlandse Rode Kruis heeft dinsdag 700 dekens naar het door een aardbeving getrof fen Agadir gezonden. Het hoofd bestuur van deze organisatie heeft verder het gironummer 777 opengesteld voor hen die wil len storten voor de slachtoffers van Agadir. Zending bloedplasma naar Agadir Het Nederlandse Rode Kruis heeft dinsdagmiddag een zen ding van 100 sets 400 cc-gedroogd blcedplasma per vliegtuig naar het getroffen gebied van Aga dir gestuurd. HERDENKING SLACHTOFFERS VAN AGADIR De slachtoffers van de aard beving in Agadir zijn gisteravond op de Jaarbeurs te Utrecht tij dens een officiële ontvangst door de zaakgelastigde van Marokko in Nederland, Abderrahim Har- kett, herdacht. De zaakgelastigde opende gis teravond' in de Julianahal van het Jaarbeurscomplex het Marok kaanse paviljoen. De talrijke ge nodigden namen op verzoek van de zaakgelastigde één minuut stilte in acht toen hij sprak over degenen die bij deze aardbeving het leven verloren. Namens de raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs werd bij de zaakgelas tigde rouwbeklag ingediend. Ter hoogte van het lichtschip Ter schelling erbank op de Noord zee zijn gistermorgen het Joego slavische stoomschip „Kraguje- vac" (4.971 ton) en het Duitse motorschip „Line Robert Mul ler" (1.494 ton) met elkaar in aanvaring gekomen. Het Duitse schip heeft de reis naar Ham burg voortgezet, doch de kapi tein van de Kragujevac is naar IJmuiden gevaren om een on derzoek naar de schade te laten instellen. Het schip wordt waarschijnlijk voor reparatie naar Amsterdam gevaren. Foto: De uit 1920 daterende Kradujevacvoor de pieren in IJmuidenhet grote gat aan stuurboordzijde is duidelijk te zien. WERKGEVERS BLIJVEN WEIGEREN C. A. O. DIE 1 MAART HAD MOETEN INGAAN TE TEKENEN De heer Dura: „Toegeven zou voor een groot deel van de aannemers de ondergang betekenen" Vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf zijn er tijdens een gister morgen in Den Haag gehouden bespreking niet in ge slaagd in het bouwbedrijf een conflict te voorkomen. De werkgevers, zo deelde de heer J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur bouwbedrijf in een na afloop der besprekingen gehou den persconferentie mee, blijven op het standpunt staan dat de risicoclausule voor de thans aan de gang zijnde werken gehand haafd moet blijven. Dat komt er op neer dat de werkgevers niet kunnen voldoen aan de eis van Rijksbemiddelaars, dat voor deze „overlopende v u k en" de loonsverhogingen niet in de bouwprijs worden doorberekend. De Werkgevers blijven dus weigeren de C. A. O., die gisteren had moeten ingaan, te tekenen. UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Bij kriebelhoest en opkomende verkoud heid vlug een paar Pottertjes in de mond. Dit voorkomt veel narigheidGeven een frisseadem na eencigaretofeen borreltje. In handige piot te doosjes a 55 cent IMP. K. TEN MERKEL NV. H I L V E R S U N De melkleverantie aan de zui velfabrieken op de Noord-West- Veluwe zal vier dagen geheel worden stopgezet, wanneer de resultaten van de besprekingen tussen minister Marijnen en het Landbouwschap over de blok kering van de melkgelden door het Landbouwschap negatief zul len zijn. Aldus is maandagavond met grote meerderheid van stem men (71 procent) besloten op 5e in Doornspijk gehouden vergade ring van de landelijke vereni ging voor bedrijfsvrijheid in de landbouw B.V L. In het dorpshuis, dat plaats biedt aan 300 personen, waren 500 landbouwers uit Overijssel en Gelderland samengepakt. Naar schatting 300 man bevon den zich buiten het gebouw. Uit de vergadering gingen ook stemmen op om de boeren met hun wagens en paarden het ver keer op de hoofdwegen van de Noordwest-Veluwe zoveel moge lijk te doen belemmeren. BESPREKINGEN MET DE GAULLE He Britse premier, MacMillan, z-al op 12 en 13 maart op kasteel flambouillet bij Parijs bespre kingen voeren met de Franse president, generaal De Gaulle, zo is op het Elysee bekend gemaakt. Vit Londen wordt gemeld dat de premier vergezeld zal worden deor zijn echtgenote. Hen woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de minis ter van Buitenlandse Zaken, Llopd, niet mee naar Frankrijk zal gaan. In Franse diplomatieke krin gen is verklaard dat de Franse president premier MacMillan uit genodigd heeft een weekeinde op Rambouillet door te brengen om met hem van gedachten te wis selen vóór het staatsbezoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk dat twee dagen na het vertrek van de Britse gasten begint. Er staan geen formele besprekingen over internationale vraagstukken op het programma van dit bezoek dat een zuiver persoonlijk ka rakter draagt. Van vijf tot acht april zal pre sident De Gaulle Londen bezoe ken. Midden april zal hij naar de Ver. Staten reizen. Niet alleen op de Noord-West- Veluwe, maar ook in de omge ving van Hardenberg, Gramsber- gen en IToogeveen zijn verschei dene boeren gedupeerd, aldus de voorzitter van het B.V.L.. de heer Koekoek. In een circulaire, ondertekend door de besturen van de zuivel fabriek te Wezep, de C. Z. „Stad Concordia" bij Ede-Wageningen, de N.V. Galak te Rotterdam, de N.V. Van Heel te Kampen-Olde- broek, de C. Z. Kamperveen te Wezep, de N.V. V. V. M. te Nun- speet en C. Z. De Volharding te Nijkerk wordt verklaard, dat deze geheel buiten de beslagleg ging op de melkgelden ten be hoeve van de arhterstallige hef fingen voor het Landbouwschap staan. Inmiddels heeft het hoofdbe stuur van de B.V.L. met de ge dupeerde boeren en met direc teuren van zuivelfabrieken te Nunspeet vergaderd. De heer Koekoek zei dat de directeuren van de drie zuivelfabrieken van de Noord-West-Veluwe toegaven verkeerd gehandeld te hebben en genegen waren de boeren een voorschot te geven. Tevens verzochten zij door be middeling van de advocaten en van de zuivelfabrieken en de B. V. L- een proces tegen de be slaglegging aanhangig te maken. Van Heels gecondenseerde- melkmaatschappij NV. te Olden- broek heeft aan de betrokken leveranciers geschreven, dat zij de beslaglegging niet hebben kunnen voorkomen, ondanks sa menwerking met naburige par ticuliere fabrieken via de top- organisatie V.V.Z.M. De maat schappij adviseert een gerechte lijke actie te ondernemen, waar van zij de kosten wil dragen. Een woordvoerder van deze maatschappij deelde mede, dat de schade voor de fabriek bij sta king van de melkleverancies over vier dagen ongeveer zestigdui zend gulden zou bedragen. De heer Koekoek deelde mee, dat de fabrieken hebben toege zegd eraan mede te werken het beslag op te heffen en te pro testeren bij het ministerie van Landbouw en het Landbouw schap. liet niet-leveren van de melk aan bovengenoemde fabrie ken zal aldus de heer Koekoek tot resultaat hebben dat deze fa brieken z'ch tot het Landbouw schap zullen wenden om het be slag ongedaan te maken. Maan dagmorgen hebben al enige boe ren hun melk niet aan de fabriek geleverd en opgevoerd aan kal veren en varkens en het overige weggegooid. Daarom is het no dig, aldus de heer Koekoek, „dat alle boeren achter deze actie staan om het Landbouwschap door de knieën te krijgen". In de vergadering circuleerde onder de hondedren boeren een lijst met adhaesiebetuigingen. AFSCHEIDS- BOODSCHAP VAN CHROESJTSJEF Premier Chroesjtsjef heeft bij het verlaten van het Indonesi sche luchtruim een afscheids- boodschap aan president Soekar- no gezonden. „Nogmaals zeggen wij U en het grote en hard wer kende volk van Indonesië vaar wel en brengen wij dank voor' het vriendschappelijk en harte lijke welkom dat wij overal in het vriendelijke land Indonesië hebben ontvangen. Ik wens onze vriend Bung Soekarno succes bij zijn belangrijke en vruchtbare pogingen en ik wens voorspoed voor het Indonesische volk." Met ondergang bedreigd Toegeven aan de eis der Rijksbemiddelaars zou volgens de heer Dura voor een groot deel van de aannemers in het bouwbedrijf de ondergang be tekenen. Hoe graag de werk gevers ook in de richting van de regering mee zouden willen denken, zij achten het uitgeslo ten dat de eenmaal gemaakte bouwcontracten, die de risico clausule bevatten, niet worden nagekomen. De heer Dura er kende het volledig recht dei- werknemers, te profiteren van de vrijere loonvorming, en be treurde het dat men nu staat aan de vooravond van een con flict in een voor de economie van ons land zo belangrijke be-, drijfstak. Risicoregeling De risicoregeling zoals die nu in de bouwcontracten voorkomt is enkele jaren geleden mede op verzoek van de overheid tot stand gekomen, zo vertelde de heer Dura, In de Tweede Kamer heeft de minister destijds meegedeeld, dat zij ten doel heeft te voor komen dat de aannemers hun prijzen te hoog zouden maken door steeds bij voorbaat het risico van verhogingen van lonen en materiaal in de prijzen mee te calculeren. Tot op vandaag zijn met de overheid als opdrachtgever contracten getekend die de risico clausule bevatten, volgens welke loon- en prijsverhogingen en ook veriagingen, die zich tijdens de uitvoering van het werk voor doen, in de definitieve bouwprijs mogen worden verrekend. Als wij een overeenkomst hebben ge maakt, met wie dan ook, menen wij dat die moet worden nage komen, aldus de heer Dura. Ook in de contracten van de aanne mers met hun onder-aannemers en de toeleveringsbedrijven komt de risicoclausule voor en van aannemerszijde is men van plan zich daaraan te blijven houden. De heer Dura noemde de po sitie van het bouwbedrijf uitzon derlijk omdat pas na afloop van een werk de kostprijs van het produkt definitief kan worden vastgesteld. In geen enkele an dere tak van industrie komt dan ■ft De politie van Illinois heeft bij Thomson aan de Mississippi in een geheel ingesneeuwd huis de lijken gevonden van een echtpaar en zes kinderen, die een week geleden allen griep kregen en in hun bedden dood- vroren. In de kelder vond men een nog levende, maar uitge hongerde hond. ook een dergelijke risicoregeling voor. De risico-clausule is volgens de heer Dura een onderdeel van de prijsvorming. Hij ontkende op grond daarvan dat zij prijsver hogend zou werken. Door ratio nalisatie, mechanisatie en in dustrialisatie heeft het bouwbe drijf een belangrijke produktivi- teitsverhoging bereikt, waarvan de voordelen de afgelopen jaren direct aan de opdrachtgevers zijn doorgegeven. Bij de C. A. O. van 1958 werd bepaald dat de aannemer die kon aantonen door die C. A. O. reële schade te lijden, die schade vol gens de risicoregeling mocht doorberekenen. Die oplossing is ons nu niet geboden, aldus de heer Dura. De heer Dura zei verder dat de aannemers bereid zijn hun werk nemers mee te laten delen in de ruimte en de welvaart. Die ruim te is er echter niet meer als zij meteen aan de opdrachtgevers moet worden doorgegeven, ook voor de thans lopende werken. Wij maken ons sterk, aldus de heer Dura, dat de loonsverhogin gen in de toekomst geen prijs verhogende werking zullen heb ben. De bedoeling van de aan nemers is nu, de bestaande C. A. O. te verlengen en noch op lopen de noch op nieuwe werken loons verhogingen te geven. Het is vol gens de heer Dura onmogelijk met twee C. A. O.'s naast elkaar te werken. Morgen vergadering werknemersorganisaties Naar wij vernemen zullen de drie werknemersorganisaties hun bondsraadsvergaderingen tegen morgenochtend bijeenroepen ter bespreking van de situatie. Alle drie de vergaderingen zullen in Utrecht worden gehouden. (Advertentie Speciaalzaak BOTERPRIJS GEDAALD Met 88 cent per kg Met ingang' van dinsdag is de zgn. voorlopige afrekeningsprijs van de boter gedaald niet 88 cent per kg. Dit betekent dat de con sumentenprijs nu bedraagt 1,04 'f,06 per half pond. Dp ooi-zaak van deze prijsdaling ligt in het stopzetten per 1 maart van de import van boter uit Nederland door de Duitse bondsrepubliek. Rekening zal moeten worden ge houden met een voorlopig be perkte voorraad bij de detail handel. Nagenoeg alle in ons land aanwezige boter is de laatste dagen over onze oost grens gegaan. Op de laatste februaridag beliep deze ex port circa 1 miljoen kg. Al is de produktie in dit jaargetijde niet zo ruim, men acht haar voldoende om de bevoorrading van de detailzaken in korte tijd weer normaal te doen voortgaan. HET PROCES-VAN R. Rechter wijst drie gronden voor vrijspraak van de hand Rechter Murray heeft in het proces te Boston tegen ile Neder landse marconist Van Rie gis teren drie gronden voor vrij spraak van de band gewezen, die door de verdediging werden aan gevoerd. De verdediging vroeg vrij spraak van drie mogelijke be schuldigingen: moord met voor bedachten rade, moord en dood slag. De raadsman van beklaagde, Langdom Powers, voerde aap, dat „geen nota van bewijs" was geleverd dat wijst op een rol van Van Rie en de beweerde moord. Rechter Murray, die maandag had gezegd, dat de door het O. M. aangevoerde bewijzen alleen op aanwijzingen berusten, weigerde vrijspraak op de door de verde diging aangevoerde gronden. BRIEF VAN CHESSMAN AAN GOUVERNEUR BROWN De terdoodveroordeelde Ameri kaan Chessman heeft in een brief van 19 kantjes aan de gou verneur van de staat Califomië, Brown, aangeboden in de gas kamer van San Quentin te ster ven indien zijn flood de wet gevende raad van Califomië in staat zal stellen de doodstraf af te schaffen. De raad is maandag te Sacra mento op verzoek van Brown bijeengekomen om over afschaf fing van de doodstraf te spreken. Chessman schreef begrepen te hebben dat hij het grole strui kelblok is op de weg die naar afschaffing van de zwaarste straf leidt. „Ik overdrijf niet als ik zeg, dat ik met vreugde tienduizend- maal in de gaskamer zal sterven indien dat het hart en de ziel van degenen die onze wetten maken, kan verlichten", aldus de terdoodveroordeelde. Verder zei hij in zijn brief dat de woorden waarmee hem werd meegedeeld dat de voltrekking van zijn doodvonnis andermaal was uitgesteld, op zachte toon werden uitgesproken, maar ze hadden bij hem de indruk ge wekt van een donderslag in een keldergewelf. ZUID-WESTELIJKE WIND Een zuidwestelijke luchtstro ming die op het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan ten wes ten van de Azoren ontspringt, reikt momenteel tot Midden- Europa. De lucht, die met deze DONDERDAG 3 Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden MAART v.m. n.m. 5.23 5.58 6.38 6.48 5.46 6.21 7.01 7.11 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 1 7.27 18.19 9.03 22.52 2 7.25 18.21 9.30 23.57 3 7.22 18.23 9.59 4 7.20 18.25 10.32 0.58 5 7.18 18.26 11.09 1.56 stroming wordt aangevoerd, is tamelijk zacht. Dinsdag werden bij ons tempe raturen van 8 tot 13 graden ge meten. In Scandinavië waar nog steeds flinke vorst heerst, wint de zachtere lucht nu langzaam terrein. In de zuidwestelijke stroming komt een storing voor dié dins dag over Engeland trok en van daag in Nederland tijdelijk regen zal veroorzaken. Verderop de Oceaan koersen eveneens sto ringen naar het noordoosten in verband hier mee is te verwach ten dat het zachte en wisselval lige weer enkele dagen zal aan houden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend zacht Veel bewolking met af en toe regen. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1