Sportnieuws nieuws BEURSOVERZICHT Loterijwet, voetbalpool en maximum der prijzen De luchtcorridor naar West-Berlijn Weer spijtoptanden in aangekomen ons land AGENDA VOETBAL Dinsdag 1 maart 1960. DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Drie wagens botsten bij Rotterdam WINTER 1959-60. PHILIPS EN AKU'S HOGER. UNILEVERS LAGER Beursindices 25/2 26/2 29/2 487.94 492.07 494.58 244.58 244.39 245.40 160.89 163.08 164.17 182.77 183.92 185.22 143.30 144.54 143.53 334.15 336.48 336.96 Nabeurskoersen De „Financial Times" over het Nederlands plan. Nederland en het toernooi om de wereldtitel 1962 Cursus auto-kennis BILTHOVENSE DAMES DOEN HET ZELF DE „HERTA" LOS NEDERLANDERS IN CANADA AANVARING OP NOORDZEE Nog witter... stralend wit... SMOKKELBOTER OP DE WEG smokkel-doeleinden uilge wagen te hebben gezien, de omgeving van Etten is haufleur van de vrachtauto, ;ehouden. Het is de Volen- nier N. P., van beroep chai.d- N. P. is geen bekende van louane. tegenstelling tot hierboven eld werd is niet alle botet- anden van de douane geval- Men schat dat er in de litauto ongeveer 2000 kilo zat. Op ongeveer 700 kilo beslag worden gelegd. De is meegenomen door men- n de buurt en dooi passeren- irenzen. KUIERS UIT I)E BOCHT tee scholieren, R. S. en A. ispectievelijk 18 en 16 jaar Zeist, zijn gistermorgen reeks vier uur met een ge- n auto uit de zgn. Engelen- t gevlogen bij de kruising rijksweg 12 en 25 (Utrecht/ ism - Utrecht/Den Bosch), auto, die een waarde had 10.000 en afkomstig was leist, werd totaal vernield. twee joyriders zijn, na in stads- en academisch zie- uis te Utrecht te zijn be leid voor enkele schaaf- len, overgebracht naar het ebureau te Zeist. EEN HARDNEKKIGE JOY-RIDER ijn vader handelt in auto's, staat een wagen van hem mag er al mee rijden. Gaan mee? zei zondag een 17- j ongen tegen twee vriend in 19 en 20 jaar, met wie hij de Lange Beestenmarkt in Haag slenterde. De vriend- hadden wel oren naar dit tel en terwijl de jongen ach. iet stuur ging zitten, duw- üj de wagen aan. Ze kwa- echter niet ver, want in werd de aandacht van de al door de wagen getrok- De jongens zijn aangehou- De 17-jarige is reeds een bekende van de politie. ;c week nog werd hij aange- en voor joy-rijden op een fiets, maar hij bleek nu logere aspiraties te hebben igen. ANDESTIENE ZENDER T ZWIJGEN OPGELEGD zondag 28 februari j.l. heb- jpsporingsambtenaren van r. in samenwerking met ijkspolitie van 't Harde en g de clandestiene zender ka", ook „Fortuna 54" ge- d, opgespoord en in beslag nen. ces-verbaal werd opge- t tegen de 32-jarige fa- sarbeider H. G.ute Elburg. BETON IVERKEBe NA BEDRIJFSONGELUK OVERLEDEN 34-jarige betonwerker A. n der Ènde, uit de Hoog- Iraat in Rotterdam, is gis- Dht in de Ursuld-klimek issenaar overleden aan de ;en van een bedrijfsonge- at hem zaterdagochtend is omen. De man stond op londertje ongeveer 70 cen- :r boven de begane grond, ijzingen te geven voor het elen van ijzer op een verk aan het Emmapark n Haag. Plotseling schoot tuk ijzer uit de slot van jskraan. De heer Van der die hef gevaar zag nade- riaakte een zijsprong. Hij chfer op zeer ongelukkige op het betonnen vloertje et ernstig hoofd- en rug- werd hij in het zieken- ipgenomen. 'ODKLIJK ONGEVAL dertienjarige .J. Kuppens eert is zondagavond om twaalf op de Maaseiker- Weert door een auto ge- toen hij op de fiets de verstak. Hij werd in zorg- nde toestand naar het huis te Weert overge- waar hij een uur later rieden. Dinsdag 1 maart 1960. DINSDAG 1 MAART. NEUZEN: Luxor-Theater, zerwals". OENSDAG 2 MAART. NEUZEN: Luxor-Theater, r: „Keizerwals". K. N. M. I. deelt mede: fgelopen drie wintermaan- '(■ember, januari en febru- 1 alle aan de warme kant si. De gemiddelde tempe- van dit tijdvak bedroog Bilt 3,4 graden Celsius, 2,2 graden normaal, was de zachtste w mier die van 1956/7)7 toen de atuur gemiddeld 1,7 gra- droeg. De laatste 2 dagen bruari brachten het zacht- >er, 29 febi uari was daar- de warmste schrikkeldag sver in deze eeuw. Bilt vroor het op 32 dagen 42 dagen normaal. Behalve et algemeen zacht was het tok veelal somber. Bilt werden 153 uren zon- in geregistreerd tegen 175 lormaal. hoeveelheid neerslag be- gemiddeld over het gehele ingeveer 180 mm, tegen m normaal. Aan de kust grootste hoeveelheden ge- Het was ongeveer even in de winter van het jaar. Op de rijksweg Den Haag—Rotterdam, 1 vlak voor Rotter dam, heeft zich za terdagmiddag een botsing tussen drie personenwagens voorgedaan, waarbij enige inzittenden dusdanig werden ge wond dat zij naar een ziekenhuis moes ten worden ver voerd. Volgens de lezing van één van de slachtoffers zou het ongeluk te wij ten zijn aan een in haalmanoeuvre Op de derde rijbaan door een uit de richting Den Haag komende wagen. De foto toont twee van de deerlijk ge- i havende auto's. Het Damrak zette gisteren bij kalme doch regelmatige handel de nieuwe beursweek in met een verdeelde stemming voor de internationale waar den. Philips en AKU's hoger, daarentegen Unilevers een paar punten lager en Kon. Olies praktisch op het vorige slotni- veau. In verband met „carna val" kwamen niet veel orders uit het zuiden van Nederland en West-Duitsland. De verleden week gepubliceerde gunstige jaarcijfers en het verhoogde di vidend van het Unileverconcern zijn, gezien de stemming voor de margarinepapieren, heel snel vergeten. Er vinden nog steeds ruilingen plaats door verkopen van Unilevers in aan kopen van de Philipsaandelen. De beurs verwacht binnen niet te lange tijd de jaarcijfers van het Philipsconcern die, aldus de beurs, zeer gunstig moeten zijn. Wall Street sloot vrijdag j.l. hoger en de Philipspapieren waren er zeer vast. Vooral de Amerikaanse beleggingsmaat schappijen hebben grote be langstelling voor de Philips- en Unileverwaarden. stemming prijshoudend. Lenin gen Bank voor Nederlandsche Gemeenten waren praktisch onveranderd. In de lokale sector was het gisteren eveneens zeer rustig met koersverschillen die meren deels verbeteringen te zien ga ven, vergeleken bij de vorige slotprijzen. Grootbanken eerder iets hoger. In de Amerikaanse afdeling werden certificaten converteerbare preferente aan delen Studebaker-Packard op 123 dollar (124 dollar) geadvi seerd. Prolongatie 3Vs procent. 454—458 (45414) 155—156 (155.30) 780—788 (77814) 746—750 (74814) Het Britse dagblad „Financial Times" dringt er maandag bij Groot-Brittannië op aan alles te doen Wat in zijn vermogen ligt om er voor te zorgen dat het Nederlandse plan voor tarieven bij de Europese Economische Ge meenschap, de Europese vrijhan delszone en de G.A.T.T. betrok ken zijn, de volledige steun krijgt van de zeven landen van de Europese vrijhandelszone. Na erop te hebben gewezen dat de onderhandelingen over de toe komstige betrekkingen tussen de Europese Economische Gemeen schap en de Europese vrijhandels- zóne thans in het stadium zijn gekomen waarin de deskundigen de zaak hebben overgenomen, schrijft het blad dat de Britse ministers en woordvoerders van andere landen van de Europese vrijhandelszone steeds wijzen op het belang van een overeen komst op lange termijn tussen de twee blokken. Het probleem is nu wat er op 1 juli gaat gebeuren. Op die dag verlagen de zeven landen van de Europese vrijhandelszone onder ling hun tarieven met 20 procent en de zes landen van de Europe se Economische Gemeenschap zullen op grond van het verdrag van Rome hun tweede interne tariefsveslaging van 10 procent invoeren. „Met andere woorden, de tariefsdiscriminatie in Europa die tot dusver weinig meer was dan iets wat stoort, zal pijn gaan doen, tenzij er iets gedaan kan worden waardoor dat wordt ver hinderd. De Nederlanders heb ben enige tijd geleden voorge steld dat de vermindering van twintig procent die halverwege het jaar in beide economische blokken van kracht wordt, wordt uitgebreid tot alle landen van de G.A.T.T. op grondslag van het beginsel van de meest begunstig de landen. Om deze handelswijze eerlijk te doen zijn zou het peil van het uiteindelijke buitentarief van de E.E.G. evenveel worden verlaagd en zouden de Ver. Sta ten moeten worden uitgenodigd enkele concessies te doen in ruil voor de gemakkelijker toegang die zij tot de Europese markten krijgen". „Ongelukkigerwijze", zo schrijft het blad, „heeft het Nederlandse plan niet veel steun gekregen van de andere landen van de E.E.G." „Van Brits standpunt bezien, werpt het Nederlandse plan en kele moeilijkheden op. Het zou zowel een verlaging van de ta rieven voor landbouw- als in- dustrieprodukten inhouden, waardoor verzet kan worden uit gelokt van de boeren en de levensmiddelen producerende landen van het Gemenebest. La gere tarieven kunnen de beta lingsbalans in ongunstige zin beïnvloeden, maar inflatie heeft nog noodlottiger gevolgen voor de reserves". Om die reden pleit het blad ervoor dat Groot-Brittannië er voor ijvert dat de zeven landen de vrijhandelszone het Neder landse plan volledig steunen. Dit was voor de Philipsaan delen een goede stimulans op het Damrak. Deze stukken openden gisteren op 776 en ste gen tot 778'o, tegen een vorige slotprijs van 763' 2. Ook de pre ferente aandelen Philips wer den enige punten hoger geadvi seerd. AKU's stegen van 452 tot 455 en boekten op deze prijs een koerswinst van ruim 7 punten vergeleken bij de vorige slot- koers. Gisteren was het de laatste conversiedag van 4 procent con verteerbare obligaties AKU in aandelen. De koers van de obli gaties werd op 149 (145',2) ge taxeerd. Door een en ander wordt een zekere druk op de koers van de aandelen AKU weggenomen. Unilevers verlo ren bij de opening op 747 circa 7 punten. Gedurende het ver dere beursverloop steeg de koers van de margarinewaar den tot 751. Kon. Olies prak tisch onveranderd 155,00. In de scheepvaartsector nu- teerden aandelen K. N. S. M. 176 ex 9 procent dividend, tegen vrijdag j.l. 183 cum-dividend. De koers van de aandelen steeg verder tot 177l/a. Overigens de v oor het schilder feest gebeurde er in deze afdeling heel weinig. Van ae cultures la gen Amsterdam Rubbers iets hoger in de markt, daarentegen HVA's een weinig lager. In de staatsfondsenhoek gebeurde geen schokkende dingen. De handel was er zeer kalm en de "KKSHS-tjaikma produkt Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cultures etc. Algemeen AKU: Kon. Olie: Philips: Unilever: UITSLAGEN 28 FEBRUARI. ONDERAFDELING ZEELAND. Eerste Klasse A. DomburgAardenburg 39; GroedeNoormannen 21; Vo gelwaardePatrijzen 11; Ro- bur—Sluiskil 7—1. Res. Eerste Klasse. Breskens 2RCS 2 20; Oost burg 2—Luctor 2 1—7. Tweede Klasse A. RetranchementHoofdpl. afg.; Philippine—Zeel. Sport 4 3—4; ZuidzandeAardenburg 2 14. Berde Klasse B. Schoondijke 2—Hoofdpl. 2 13—2; Breskens 3—Sluus 5—1; IJzen- dijke 2—Walcheren 2 0—5. Derde Klasse C. Terneuzen 3—Axel 3 7—0; Ter- neuzen 4Graauw 5—2; RIA 2— Koewacht 2 61. THE GUNNERS—AZVV 3—3. AZVV heeft slechts één puntje kunnen bemachtigen, hoewel het toch lang de beste papieren heeft gehad voor de volle buit. Tc we ring uithoudingsvermogen en niet voldoende doorzettingsvermogen voor het doel der tegenstanders waren weer de hoofdzaak. De doelman der Bredanaars moest het eerst vissen. Dit was toen AZVV een penalty werd toe gewezen en deze door Ruijten- burg in een doelpunt werd omge zet (0—1). Het duurde niet lang of De Ru ij ter verhoogde de voor sprong tot 02. De tweede helft bracht weer de ontnuchtering, want de thuis club verkleinde al spoedig de achterstand met een goed doel punt (1—2). AZVV veerde even op en De Ruijter scoorde op nieuw (13). The Gunners zetten alles op alles en de bezoekers werden meer en meer terug gedrongen. Vóórdat de scheidsrechter voor de laatste maal floot hadden ze tweemaal gescoord zodat de stand 3—3 gelijk was. Zo is de stand: ZUID I. Vierde Klasse. Good Luck 18 15 1 2 31 62- -18 Arnemuiden 10 13 4 2 30 54- -24 Dintcloord 20 13 2 5 28 63- -42 Nieuwdorp 18 9 3 6 21 44- -38 SSC 17 7 5 5 19 34- -31 WN 19 8 2 9 18 55- -55 Sprang 17 7 3 7 17 35- -31 Rillandia 19 7 1 11 15 33- -43 AZVV 17 5 2 10 12 37- -57 Gunners 19 2 5 12 9 35- -65 Zw. Boys 16 3 2 11 8 17- -36 Col. Boys 17 3 2 12 8 20- -49 DRIEWEGEN—SVD 1—1. Het is zaterdagmiddag in het Zuidersportpark geen wedstrijd geworden om van te watertan den. Van weerszijden werd zeer slordig gespeeld. Driewegen trap te af, maar SVD was het eerst gevaarlijk, toen zij een vrije trap kreeg te nemen, die de rechtsbin nen keihard inschoot, een snelle reactie van doelman Romeijnsen voorkwam een zeker schijnend doelpunt. SVD kwam weer terug met een drietal corners, die met veel moeite werden afgeslagen. Een schot van linksbinnen De Feijter wist de SVD-doelman met behulp van de paal te be machtigen. In de 12e min. viel er een doelpunt. SVD kwam over de rechtervleugel opzetten, heel de Driewegen achterhoede liep op de rechtsbinnen af, die net op tijd doorgaf naar de vrijstaande linksbinnen, deze liet de kans niet onbenut (01). Drie minu ten later was de stand weer ge lijk. Driewegen kreeg een vrije trap te nemen. Aanvoerder De Bokx plaatste de bal hoog voor het SVD-doel. Midvoor Dieleman ving de bal met het hoofd op en kopte over de handen van de uit lopende SVD-doelman (1—1). Na rust was er het eerste half uur van voetbal weinig te zien. Steeds vloog de bal buiten de lijnen. Pas in de 31e min. brak midvoor Dieleman door en schoot hard langs de SVD-doelman, maar de paal keerde het schot. Aan de overzijde wist doelman Romeijnsen met 'n mooie sprong een hard schot over de deklat te werken. De corner werd tegen de paal geschoten. Met een schot van linksbinnen De Feijter, dat over de deklat vloog, kwam het einde, waarin de uitslag de juis te verhouding weergeeft. Al met al een wedstrijd om gauw te ver geten. Het zal voor het Nederlands elftal bijzonder moeilijk worden om zich te kwalificeren voor het eindtornooi om het wereldkam pioenschap-voetbal, dat. in 1962 in Chili wordt gehouden, Nederland werd namelijk, door een loting, in het voor-toernooi ingedeeld bij Hongarije en Oost- Duitsland. Slechts één der drie landen zal aan het eindtoernooi deelnemen. In totaal schreven 60 landen voor het wereldtoernooi in. De aanmeldingen van Irak. de Phi lippijnen, Haïti en Noord-Korea werden evenwel niet geaccep teerd, omdat zij niet voldoen aan de reglementaire bepalingen. Zes en vijftig landen nemen dus deel. De wedstrijden voor het voor- toernooi (volgens een normaal competitie-schema), moeten wor- Het aantal mopjes over auto rijdende dames en speciaal over die gevallen waarbij auto pech optreedt zijn legio. De leden van de vereniging voor huisvrouwen in Bilthoven menen daarom dat de dames in deze tijden van emancipatie ook op het gebied van de auto techniek hun „mannetje moeten kunnen staan". Zij hadden er schoon genoeg van, dat de he ren tijdens visites auto-techni sche gedachten-wisselingen hielden, gelardeerd met verha len over vrouwen, die van zulke technische dingen geen kaas ge geten hebben. Nog minder stond het de dames aan, dat zij bij elk klein mankementje aan de auto afhankelijk waren van de man. De dames zijn nu begonnen aan een speciaal voor hen op gestelde cursus auto-kennis. El ke vrijdagavond kan men deze huisvrouwen sleutelend aan treffen in de werkplaatsen en in de theoriezaal van het insti tuut voor de autohandel in Driebergen. Daar krijgen ze on derricht in het opsporen en verhelpen van de meest voorko mende euvelen. Na twaalf les sen zullen ze zover zijn, dat ze zich bij pannen aardig zullen kunnen redden. Hun leraren verklaren„We hebben nog maar zelden zuike goede, enthousiaste leerlingen gehad". Het Nederlandse kustvaartuig „Herta", dat zaterdag bij een eilandje in de Grote Belt (Dene marken) aan de grond liep, is gisterochtend vlotgetrokken na dat een deel van de lading in twee aken was overgeladen. De „Herta" wordt voor reparatie naar Nyborg gesleept. Het schip heeft schade aan de voorpiek op gelopen. De secretaris van de Neder- lands-Canadese emigratieraad in Ottawa, de heer Van der Vliet, heeft gezegd, dat er onder de Nederlandse immigranten in Canada enige werkloosheid heerst, maar het percentage is volgens hem vrij laag. Hij meende dat Nederlanders zich door de situatie op de Canadese arbeidsmarkt niet moeten laten weerhouden te emigreren. Een functionaris van de Nederlandse ambassade in Ottawa legde eenzelfde verklaring af. Hij zei, dat nog geen enkele Nederlan der zich om steun tot een van de ambassadebureaus had ge wend. De werkloosheidsuitkeringen van de Canadese regering zijn onvoldoende om een periode zonder werk te overbruggen, zo meende hij. Hij voegde er aan toe, dat Nederland graag een continuïteit houdt in de emi gratie naar Canada, die in de zes duizend mensen per jaar beloopt. Op de Noordzee ter hoogte van het lichtschip „Terschetlinger- bank" zijn maandagmorgen twee vrachtschepen met elkaar in bot ting geweest. Het Joegoslavische stoomschip „Kragujevac", dat 4.971 ton meet en dat van Nor denham afkomstig was, kwam in aanvaring met de Duitse „Line Rober Muller", een in 1951 ge bouwd, 1.494 ton metend motor schip, dat onderweg was van Tri. poli naar Hamburg. Het Duitse schip heeft de reis naar Ham burg voortgezet maar de kapitein van de „Kragujevac" heeft ge seind, dat men de dichtsbijzijnde haven, IJmuiden, zal aandoen om een onderzoek in te stellen naar de schade en eventueel voor reparatie te Amsterdam. Het schip behoort toe aan de „Atlandtska Plovidba" te Du- brovnik. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer in welker han den zijn gesteld het wetsontwerp tot wijziging der loterijwet to.a. met het oog op de voetbalpools) en het ontwerp-loterij-belasting heeft thans een voorlopig verslag uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: WIJZIGING LOTERIJWET Ekele leden hadden tegen het onderhavige wetsontwerp zeer ernstige principiële bezwaren, aangezien het, door wettelijke sanctie aan de voetbalpool te ver lenen, de gokzucht onder ons volk zou bevorderen, terwijl de overheid deze naar hun overtui ging juist zou behoren tegen te gaan. Bovendien achtten zij het lega liseren van de voetbalpool fnui kend voor de spaarzin. Sommige leden merkten op, dat het regeringsvoorstel wordt gekenmerkt door tweeërlei strek king. De strekking van het ontwerp is enerzijds, de verbodsbepalin gen in de loterijwet stringenter te maken, ten einde verschillen de handelingen, die als ontdui kingen van de wet zijn te be schouwen, doeltreffend te kun nen vervolgen. Anderzijds is zijn strekking om aan de voetbal pools, te ontzent van origine ille gaal, doch later door een over- heidsvergunning alsnog gewet tigd, een nieuwe grondslag te geven door de sportsprijsvragen bij de wet te regelen. De hier aan het woord zijnde leden konden niet verhelen, dat dit hen voor ernstige moeilijk heden plaatste. In brede kringen en, aldus deze leden, met name in kerkelijke kringen wordt de voetbalpool ge- zien als een uit ethisch oogpunt niet onverschillige zaak. Men be schouwt deze vorm van loterij ais een bedreiging van de geeste lijke volksgezondheid. Bedoelde leden gaven als hun opvatting te kennen, dat de we kelijks herhaalde verlokking met hoge prijzen ernstig, ja noodlot tig is. Het spectaculaire karakter van de voetbalpool, waarbij de massa betrokken wordt, en de publiciteit die er rondom deze lotalisator is, iedere week weer, werkt dat nadelige effect nog sterk in de hand. De voetbalpool, ook met deze prijshoogte en met heel het spec taculaire karakter, dat zij blijft behouden, achten zij niet te zijn in het belang van de geestelijke weistand van ons volk. Zij ble ven er de voorkeur aan geven, de wijziging van de loterijwet te beperken tot het waterdicht ma ken van die wet en de sportprijs- vragen te verbieden. Enkele leden hielden loterijen en prijsvragen met prijzen in geld ol in natura enerzijds voor- schadelijk voor de geestelijke volksgezondheid, anderzijds voor principieel verwerpelijk vanwege de mogelijkheid, daarmede een inkomen te verwerven, dat in geen enkele verhouding meer staat tot de daarvoor geleverde arbeidsprestatie. Zij realiseerden zich echter, dat in ae tegenwoordige maatschap pij-verhouding het gokken niet is uitgesloten, waarbij zij niet al leen dachten aan de staatsloterij, de premieleningen, en de totali- sator bij harddraverijen en paar denrennen, doch ook aan de spe culatie ter beurze, terwijl in de tegenwoordige maatschappijver houdingen ook het arbeidsloos inkomen niet algemeen wordt verworpen. Hiermede rekening houdende, zou het onbillijk zijn en als een vorm van discrimina tie worden gezien, indien de overheid de sportprijsvragen, welke thans juist onder perso nen met kleine en middelmatige inkomens zulk een belangstelling genieten, zou verbieden. Vele andere leden meenden te moeten vaststellen, dat de inhoud van de sportnota en overtuigend bewijs levert van de grote nood, waarin de sport verkeert. Ten einde de personele, materiële en financiële tekorten enigermate op te vangen, zijn grote bedragen vereist, welke voor een belang rijk deel uit de particuliere sec tor zullen moeten komen. De voetbalpool biedt daartoe een voor de hand liggende mogelijk heid. Vele leden verdedigden even eens het wetsontwerp in grote lijnen al houden zij op onderdelen bezwaren. Verscheidene leden merkten op, dat zij niet geacht wensen te worden, aan de geestelijke volks gezondheid minder waarde toe te kennen dan welke andere groe pering in de Kamer ook. Huns inziens waren deze tegen met name de voetbalpools aan gevoerde argumenten echter niet in overeenstemming met de werkelijkheid, zoals de met de K.N.V.B.-toto opgedane ervaring heeft geleerd. Deze leden waren geen feiten ter ore gekomen, waaruit zou blijken, dat tot dusver winnaars van grote prijzen hun realiteits besef hadden verloren. Evenmin hadden zij vernomen van gezin nen, waarvan de levensstandaard merkbaar was gedaald, omdat voor eerste levensbehoeften noodzakelijke gelden uit het ge zinsinkomen in de voetbalpools waren vergokt. Enkele leden sloten zich even eens aan bij degenen, die erken den, dat de voetbaltotalisator materieel bestaansrecht heeft. MAXIMUMINZET. Enkele leden verklaarden het in sociaal opzicht belangrijk te achten, dat de inzet wordt be perkt, omdat in gezinnen met een arbeidersinkomen vele be langrijke zaken uit de marge van dat inkomen worden gefinan cierd. Verscheidene leden vestigden er de aandacht op, dat bij een maximuminzet van 2,— per keer bij voorzetting van de pool op de huidige basis maximaal 80,— per jaar verspeeld kan worden. Vele deelnemers aan de staatsloterij verspelen daarin jaarlijks een bedrag, dat het veel voud is van het totaal, dat men op deze wijze bij de voetbalpool zou kunnen inzetten. MAXIMUM UIT TE KEREN PRIJZEN. Enige leden zouden er de voor keur aan hebben gegeven, indien het maximum op een lager be drag dan 25.000,zou zijn ge steld. Tegen een verhoging van dit bedrag van 25.000,— zouden zij dan ook bezwaar hebben, zij het, dat zij zich wel zouden kun nen verenigen met een systeem, krachtens hetwelk het wettelijke maximum niet geldt per prijs, doch per rechthebbende op een (deel van een) prijs. Vele leden vreesden, dat door beperking van de prijs tot ten hoogste 25.000,niet de kana lisering van de speelzucht zou worden bereikt, welke naar hun oordeel het eerst oogmerk was van de voorgenomen wetswijzi ging. Wie contact heeft met „de totowereld'' te onzent, aldus deze leden, en op de hoogte is van wat er leeft in het Nederlandse volk, weet, dat een vast maxi mum en zeker een vast maxi mum van ƒ25.000,niet vol doende aantrekkelijk is om de sporttotalisator te doen slagen, zodat reeds het hoofddoel van de voorgestelde regering zou wor den gemist. De hier aan het woord zijnde leden achtten de destijds door het kabinet-Beel gevolgde weg, d.w.z. géén beperking van de prijs, de juiste. In welingelichte kringen is ver- nomen dat de V. S„ Groot-Brit tannië en Frankrijk hebben be sloten hun vliegtuigen die de verbinding tusen West-Berlijn en West-Duitsland onderhouden, op meer dan 3000 meter hoogte te laten vliegen. De Sowjet-Unie zou zeer spoe dig van dit besluit op de hoogte worden gesteld. Een jaar geleden had Rusland te kennen gegeven dat de Weste lijke landen beneden een hoogte van 3000 meter moesten vliegen. Het Westen baseert zich op het recht dat zijn vliegtuigen om de verbinding met twee miljoen inwoners van West-Berlijn en de geallieerde garnizoenen in deze .sector te kunnen verzekeren, op die hoogte moeten kunnen vlie gen die de meest geschikte is. Voor sommige zeer grote trans portvliegtuigen is een hoogte van iets meer dan 3000 meter de meest geschikte. Maandagmorgen kwam aan de Lloydkade te Rotterdam het re geringsschip „Waterman" aan met aan boord 465 passagiers. Onder hen bevonden zich er 461, die zich in Djakarta of Surabaja hadden ingescheept. De overige kwamen uit Nieuw-Zeeland en Australië. den gespeeld in de periode van 15 mei 1960 tot 31 december 1961. De data voor het eindtornooi in Chili werden op de vergade ring in Bazel gepresideerd door de Zwitser Ernst Thommen definitief vastgesteld op 30 mei tot 17 juni 1962. De achtste finales werden geprojecteerd op 30 mei, 3 juni en 6 juni 1962, de kwart-finales op 10 juni 1962, de halve finales op 13 juni 1962, de wedstrijd om de 3e prijs op 16 juni 1962 en de finale op 17 juni 1962. Onder de 451 uit Indonesië komende passagiers waren 294 zg. spijtoptanten, van wie 150 kinderen. Het ministerie van Maatschappelijk Werk, dat deze 451 gerpatrieerden van kleding voorzag (waarmee 33.000 was gemoeid), zal er 379 in zg. con tractpensions onderbrengen, ai- dus de heer G. Blankemeyer van dit ministerie; de overige heb ben zelf voor onderdak gezorgd. Van de 451 is ongeveer 80 nog nooit in ons land geweest. Hun broepen variëren van hoofd boekhouder tot hutbediende. Velen hebben een ambachts school gevolgd en allen spreken Nederlands. Er zijn volgens de heer Blankemeyer reeds 2000 tot 2500 spijtoptanten in ons land en tot nu toe konden allen in het arbeidsproces een plaatsje vin den. Ook voor de nu aangeko- menen worden op dit gebied geen moeilijkheden verwacht. Het schip had reeds drie dagen eerder moeien aankomen, maai er moest in Djakarta worden ge wacht in verband met nieuwe ad ministratieve maatregelen voor de uitreisvergunningen. Des ondanks moesten toch nog twin tig passagiers achterblijven. In totaal had de „Waterman" onge veer 250 lege bedden. Een 52-jarige radio-monteur uit Bandoeng, die met vrouw en acht kinderen in de leeftijden van 2 tot 18 jaar, arriveerde en zijn naam liever niet gepubli ceerd wilde zien, omdat hij nog twee broers in Indonesië heeft, vertelde ons, dat het voeren van een Nederlandse naam in Indo nesië reeds moeilijkheden geeft. Zijn kinderen, die blond zijn, wer den op school steeds geplaagd en dit was één van de redenen om weg te gaan. Een andere was, dat zijn moeder en zuster reeds in ons land vertoefden. De toe stand voor de nog in Indonesië verblijvende spijt-optanten noem de hij „belabberd". „Indonesië wil ze kwijt, maar houdt ze tegen", zo sprak hij. Hij vertelde nog dat op het ogenblik 500 roepiah's voor een uitreisvisum moeten worden be taald. De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde een bevestiging of ontkenning te geven. In Britse kringen werd er op gewezen dat de Westelijke mo gendheden steeds van mening waren dat de luchtkorridors naar West-Berlijn geen maximum hoogte hebben. Britse en Ameri kaanse vliegtuigen hebben wel enige vluchten gemaakt op meer dan 3000 meter ondanks het feit dat zij begin vorig jaar door Rus sische vliegtuigen werden ge volgd. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft maan dag in antwoord op een vraag bevestigd dat de Ver. Staten geen door de Russen voorgeschreven hoogtegrens erkennen. De woordvoerder wilde even wel geen commentaar geven op het bericht als zouden de Weste lijke bondgenoten voornemens zijn weer boven de 3000 meter te gaan vliegen. Een vrachtauto, heiaden met 2.000 kg smokkelboter heeft maandagmorgen omstreeks half zeven op de rijksweg Breda Roosendaal nabij Etten door een defect aan de stuurinrich ting drie bomen geschampt, waardoor de boter over de weg werd verspreid. De chauffeur werd licht aan het hoofd ge wond, wat hem niet verhinder de snel een medeplichtige te hulp te roepen en de nummer borden van de wagen te slopen. In een nabijgelegen winkel belde hij een zekere „Flip" op, die spoedig met een kleine vrachtauto te hulp snelde. Hierin werd de overgebleven bo ter de chauffeur had aan omwonenden en voorbijgangers grote pakken boter van 25 kg elk uitgedeeld ingeladen, waarna het tweetal op de vlucht sloeg. Toen de Rijkspolitie arri veerde was er van de boter op de weg weinig over. De douane recherche nam bij omwonenden nog acht pakken in beslag en slaagde er in 750 kg op te spo ren. De waarde van de partij wordt geschat op ƒ9.000,De smokkelauto werd in beslag ge nomen en naar Tilburg gesleept.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3