Met grote toewijding wordt aan de ontwikkeling van de Papoea's gewerkt SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws NOVITA Eric de Noorman - Wigberth's wraak KERKNIEUWS AGENDA BIERVLIET. BOSCHKAPELLE MIDDELBURG Pefeha IJZENDIJKE- ZAAMSLAG Reiziggrs in Indonesië. Staatssecretaris Mr. Bot van wereldreis terug DE KUSTVAART. De olievergiftigingen in Marokko. etermorgen te kwart over elf tm cie heer A. J. O., wonende laarlem, met zijn auto uit de ning Sehoolweg de hoek van Grenulaan ipgereden, waarbij moest uitwijken voor een al- geparkeerd staande auto. j hetzelfde moment naderde tegenovergestelde richting auto bestuurd door de heer J. S. uit Emmeloord. aar de heer O. bij het uit een op het iinkei gedeelte van rijweg was gekomen, ont- id er tussen beide auto's een sing, waardoor de auto van O. anig van richting werd ver eerd, dat zij op net trottoir ?n een lichtmast terecht im, welke auto zwaar werd chadigd. auto van de heer S. was it beschadigd. ..Het Centrum'' haar 14e rvergadering gehouden. >e opkomst was echter matig, geen de presidente toeschreef i de thans algemeen heersende ep. levr. Dekker-Becu opende de gadering met een hartelijk komstwoord en begroette in bijzonder de spreekster, mej. ii Hazelen, werkzaam bij de derpolitie te Middelburg. [levr. Dekker-Dekker bracht keurig jaarverslag uit dat een hartelijk applaus'werd oond. >e kascommissie bracht bij nde van mevr. Esselbrugge- nkert rapport uit en zeide, dat 's in goede orde was bevon- let hierna volgende financiële slag van mevr. Wolfert-de gt sloot met een klein batig do. ■levr. Esselbrugge bracht ver- g uit over het z.g. „vreugde je", waaruit aan zieken en ja- en een attentie werd bezorgd. Ie beide aan de beurt van af- den zijnde bestuursleden, vr. Visser-v. d. Wal en mevr. n 'Doelder-Overdulve werden, kozen. liet na hield mej. Van Hazelen i boeiende lezing over het rk van de kinderpolitie. De ïwezigen kregen een uitsteken- indruk van dit goede en moei- e werk. )e presidente dankte aan het de van de middag de spreek- r voor deze zo interessante ing. Oudste inwoner overleden 3e oudste ingezetene van Bier- et, de heer A. Hubregtsen, ivo- ide in de wijk Driewegen, is de dag dat hij 95 jaar ivèrd, irleden. Jaarvergadering K. A. B. 3e plaatselijke afdeling van K. A. B. hield in café P? Vonk ar jaarvergadering. Uit het •slag van de secretaris bleek, t het ledental in het afgelo- jaar gelijk was gebleven. ort aan benzine ontstaan en irom moesten wij springen", apitein Van der Decken maak- een afwerend gebaar. „De >hud van het bericht is volko- n in overeenstemming met :geen daarna plaats vond, ma- noiselle, maar U vertelde mij h, dat uw neef dat bericht I geschreven...." ■ucienne trok verwonderd de nkbrauwen op. Gunst, dacht wat zou hij toch bedoelen? ,Laat ik U eerst iets anders agen", vervolgde kapitein Van Decken onverstoorbaar. ad uw neef een schrijfmachi- aan boord van het vliegtuig?" Een schrijfmachine?...." Lu- nne Delaine verbleekte eens- ips. Als verbijsterd staarde ze ar het papier met het bericht, t bericht was g e t y p t Ze kon een kreet van schrik ;t onderdrukken Aan zoiets d ze helemaal niet kunnen den- n. De rustige stem van de gezag- erder deed haar c-en kleur krij- n als een pioen „U zult het toch óók wel met j eens zijn Lucienne t dit bericht van te voren was aargemaakt en in het toestel inwezig was, voordat jullie je iven mijn schip bevonden.. i je zult er nu toch ook wel van ertuigd zijn, dat ik van je aar- ge verhaaltje over een reis lar de Congo en het maken van n dierenfilm evenmin 'n woord loof.Zeg mij nu maar pre es de waarheid, jongedame, d;u kt mij onder de huidige om" pndigheden verstandiger (Wordt vervolgd.) ne resultaten van de verschil lende instellingen van de KAB waren weer zeer goed. Zo werd voor de Norbartstich- tine een bedrag bijeen gebracht van f 106,07. Door de propagan disten van het Kanunnik van Sc'-aikfonds werd ƒ141,65 voor priesterfonds bijeen ge bracht. Herwonnen Levens kracht spande ook nu weer de kroon met een opbrengst van r 800.-- Bij de Centrale Volks bank werden acht nieuwe spaarders ingeschreven, waar door het totaal steeg tot 222. Het spaartegoed steeg met i" 16.000,tot 190.000. Ook het verslag van de pen ningmeester toonde aan, dat de afdeling een gezonde bloei meemaakt en ondanks de vele activiteiten werd nog een batig saldo geboekt van ƒ21,78. De aftredende bestuursleden, de heren J. van der Veeken, G. de Schepper. C. Dobbelaar en p. de Rijk werden bij acclama tie herkozen. Aan het eind van de vergade ring werd de trekking verricht van de gratis loterij, waarvoor de afdelingskas mooie prij zen beschikbaar werden gesteld. Excursie van Zeeuws-Ylaam- se verenigingen. Dezer dagen vond op uitnodi ging van de hoofdinspecteur-di recteur voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland een excursie plaats naar de Regionale Werk- Voor maatkleding van klasse vragen naar Blue Star of Reicotex stoffen van I aag Uw kleermaker NED. HERV. KERK Bevestiging en intrede van ds Spaans te Breskens Zondagmorgen werd ds L. spaans, van Vrouwenparochie Fr.), in de Ned. Herv. kerk van Breskens als predikant bevestigd. Ds S. Kooistra van Putters- hoek, die ds Spaans bevestigde, had als bevestigingstekst geko zen Lucas 5 5b („Meester, de gehele nacht hebben wij hard ge werkt en niets gevangen, maar op Uw Woord zal ik de netten uitzetten".) In de middagdienst deed ds L. Spaans zijn intrede. Voor deze dienst was zeer veel belangstel ling, ook uit omliggende gemeen ten. Voor de burgelijke gemeen te merkten we o.m. op burge meester J. A. Eekhout, wethou der W. C. van der Hooft en de gemeentesecretaris P. J. Woit- tiez. Verder de plaatselijke pas toor der R.K. parochie, ds Van der Molen van de Vrije Evange lische Kerk en alle ringpredikan- ten van de classis IJzendijke. Begeleid door dit grote gezel schap predikanten betraden pre dikant en kerkeraad het kerkge bouw, waar de dienst een aan vang nam met de geloofsbelijde nis, waarop de gemeente ant woordde met de woorden van Gez. 149 1, waarna de nieuwe herder voorging in gebed. Als Schriftlezing was gekozen het eerste hoofdstuk uit Jona en Jesaja 55 1 tot 9. De prediking was naar aanlei ding van de eerste drie verzen van Jona 1; „Maakt u op en gaat naar Nineve, de grote stad. Maar Jona maakte zich op om te vluch ten". Na de boeiende prediking zong de gemeente Gez. 120. Na de zegen sprak ds W. S. Evenhuis van Biervliet, de laat ste van de vier consulenten die getracht hebben het schip'van de Breskense Herv, Gemeente in goed vaarwater te houden. Namens de kerkeraad sprak de heer J- A. Kant hartelijke welkomstwoorden. Op zijn ver zoek zong de gemeente de nieu we predikant Gez. 263 1 en 5 toe. Voor de kerkvoogdij sprak de heer De Koning, terwijl burge meester J. A. Eekhout de predi kant begroette in een sympathie ke toespraak, waarin hij de pre dikant iets uiteenzette van de psyche van de Zeeuws-Vlaming, die anders is dan de Fries, doch zeer gul en gastvrij. Hij hoopte op een prettige samenwerking. Ds M. de Jong gaf de predikant namens de classis IJzendijke de raad de kat eerst eens goed uit de boom te kijken, en voegde hieraan enkele behartenswaardi- ge wenken toe over de wijze waarop de Zeeuws-Vlaming in het kerkelijk werk moet worden benaderd. Ds Evenhuis sprak namens de zeven ringpredikanten, ds M. van ■ier Molen voor de Vrije Evange lische Kerk, De pastoor der R.K. kerk merkte in zijn toespraak op, dat de scheidslijnen der kerk ge lukkig niet doorlopen in de he mel. Hij sprak de wens uit als Christenen goed te kunnen samenwerken. Ds Spaans bedankte tenslotte alle sprekers, waarna deze bij zondere en voor Breskens zo be lang- ike dienst met samenzang werd besloten. Na afloop was er in „De Uit kom t" gelegenheid om met de predikant en zijn gezin nader kennis te maken. plaats voor Vakopleiding van Volwassen te Middelburg. Een groep Zeeuws-Vlaamse landbouwers nam hieraan deel en kon de landbouwcursisten welke thans aan de handvaar digheidscursus deelnemen in hun praktisch werk bezig zien. Door de heer Meijer, direc teur van de R. W. P. werd in de recreatiezaal der werkplaats een uiteenzetting gegeven van de te geven leerstof. De cursus is erop gericht dat die arbeiders welke uiteindelijk op ds land bouwbedrijven gehandhaafd zullen blijven, vakbekwaam ge maakt moeten worden. Zij zul len kleine reparaties en storin gen aan landbouwmachines moeten kunnen repareren c.q. opheffen Gedurende de winter maanden zullen hierdoor de on- pioductieve uren omgezet kun nen worden in productief werk en tijdens het seizoen kleine re paraties c.q. storingen direct verholpen kunnen worden. Hierna werd een rondgang gemaakt door de diverse afde lingen der school. Het geknars der vijl en de klank van de klinkhamer v.as de muziek van de arbeid in de metaalafdeling. Ook in de las- serij. De „buitenafdeling" der werkplaats gaf weer een ander beeld te zien. Onder deskundig toezicht van een vakman werd hier een tegelvloer, afleiding met gresbuizen, metsel- en betonwerk uitgevoerd. Als onderdeel van de hand vaardigheidscursus hadden de cursisten reeds een 14-daagse trekkerscursus op de Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke afgewerkt. Tot slot van de excursie wer den onder het nuttigen van een kopje thee. door de directeur van de R. W. P. en de Geweste lijke Landbouwbemiddelaar voor Zeeuws-Vlaanderen diverse vragen beantwoord. De heer A. Ramondt sprak een dankwoord uit, waarin hij tot uitdrukking bracht da.t meerdere van dergelijke excur sies belegd zouden moeten wor den, opdat in landbouwers kringen het praktische nut van een dergelijke cursus door dringt. Hierop aansluitend deelde de landbouwmiddelaar mede dat het in de bedoeling ligt ook ex cursies naar de Zeeuws-Vlaamse werkplaats te Terneuzen te be leggen. Ernstige brandwonden opgelopen Het vijfjarig zoontje van de familie Viergever, woonachtig te Den Haag, is ten huize van zijn grootvader in een onbewaakt ogenblik in een teil kokend zeep sop gevallen. Met ernstige brand wonden aan rug en armen is het jongetje naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. Wegens familie-omstandighe den was hij al geruime tijd met zijn moeder bij zijn grootouders te IJzendijke. Overplaatsing. De grenskommies de heer J. W. Venbrucx wordt met ingang van 1 maart a.s. overgeplaatst naar de dienst Inv. en Acc. te Baarle-Nassau. Jaarvergadering Ver. voor Chr. Volksonderwijs De zaterdag in het schoolge bouw gehouden vergadering van de Vereniging voor Chr. Volks onderwijs werd, wegens ziekte van de voorzitter, geopend door de vice-voorzitter, de heer C. H. Heijboer, die na voorlezing van de 25e onberijmde Psalm voor ging in gebed. In zijn openingswoord verwel komde hij de aanwezigen en zei- de dat op het jaar 1959 met gro te dankbaarheid kan worden te ruggezien, zowel wat betreft het onderwijzend personeel als de leerlingen. De door de secretaris, de heer J. W. Kusee, keurig verzorgde natulen werden ongewijzigd vast gesteld. De kascommissie, gevormd door de heren D. Dekker en W. de Regt, had de rekening en ver antwoording over het financieel beheer van de C.V.O.-school en de kleuterschool in orde bevon den en adviseerde tof goedkeu ring hiervan, hetgeen dan ook ge schiedde onder dankbetuiging aan het adres van de penning meester en de kascommissie. Door de penningmeester, de heer Ant. Dekker, werd hierop zijn financieel verslag uitge bracht. De exploitatie school gaf een batig saldo van ƒ1358.89; de ver eniging had een batig saldo van 121,59. De begroting voor het school jaar 1960, sluit met 3564,46 in ontvangsten en uitgaven met een post van onvoorzien van 174,46. De exploitatie van de kleuter school leverde een nadelig saldo op van ƒ213,56. De begroting 1960 werd ge raamd op 'n bedrag van 12.880 in ontvangsten en uitgaven met een post voor onvoorzien groot 50. Bij de bestuursverkiezing we gens periodieke aftreding werden de heren Jac. van Hoeve en J. W. Kusee herbenoemd, en in de va cature, ontstaan wegens het a.s. vertrek van de heer I. Nouse, werd benoemd de heer C. Ver- planke. De voorzitter dankte de heer Nouse voor zijn arbeid ten behoe ve van de C.V.O.-school en sprak, mede namens bestuur en leden, de hoop uit dat het de heer Nou se en zijn gezin in hun nieuwe woonplaats wèl zal mogen gaan. Tot bestuurslid van de kleuter school werd in de vacature, ont staan door het bedanken van de heer Jac. van Hoeve, gekozen de heer Joh. Lensen. Het hoofd der school, de heer P. de Leeuw, gaf hierop een over- zicht van de actualiteiten in het jaar 1959, waarbij hij o.m. rele veerde het behaalde resultaat bij het schoolverkeersexamen en het behaalde succes op de school sportdag te Axel, waarbij een beker werd gewonnen, en het ge slaagde schoolreisje. Het voornemen bestaat om dit jaar een schoolreis naar Water loo en Brussel te maken. De heer Nouse dankte hierop voor de ondervonden prettige samenwerking in het bestuur en hoopte dat de C.V.O.-school zich in een toenemende bloei zal mo gen blijven verheugen. Nadat de heer Heijboer een slotwoord had gesproken werd de jaarvergadering door de heer P- de Leeuw met dankgebed ge sloten. Vergadering Coiip. Kolenver- eniging „Eigen Hulp". Zaterdag kwamen de leden van de Coöp. Kolenvereniging „Eigen Hulp" in de bovenzaal van hotel „Het Wapen van Zeeland" bijeen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer J. Herre- bout, mede, dat de secretaris penningmeester, de heer W. Faas, wegens ziekte verstek moest laten gaan, en zeide ver heugd te zijn, ondanks de heer sende griep, nog zoveel leden te kunnën begroeten. Op verzoek van de voorzitter las de heer Stouthamer de notu len der voorgaande vergadering voor, welke daarna ongewijzigd werden vastgesteld. Gedurende het jaar 1959 wer den als zomerlevering door de leden besteld 124.850 kg en voor winterlevering 32.600 kg. Namens de Kascommissie deel de de heer L. de Putter mede, dat de door de penningmeester aan geboden rekening en verantwoor ding aecoord was bevonden, en hij tot goedkeuring hiervan kon adviseren. Uit het jaaverslag van de se- MAANDAG 29 FEBRUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „The fives pennies". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Hunde Wollt ihs ewig leber". DINSDAG 1 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, „Keizenvals". Alle binnenkomende of uit gaande reizigers in Indonesië zullen vanaf 1 maart door het bureau van de procureur-gene raal worden ondervraagd, aldus meldt het Engelstalige Indonesi sche blad „Times of Indonesia". Een officiële bekendmaking van het bureau aanhalend, zegt het blad, dat dit onderzoek ook het nemen van vingerafdrukken zal inhouden. Diplomatiek perso neel, kinderen beneden de zestien jaar en bezoekers, die minder dan twee weken in Indonesië zul len verblijven, zullen worden vrij gesteld van dit onderzoek. cretaris bleek dat het afgelopen jaar niet onverdeeld— guitig is geweest. De voorzitter betuigde de func tionaris zijn dank voor jie" uitge brachte verslagen, evenals de he ren De Putter voor de gehouden kascontrole en de heer Stoutha mer voor de waarneming van de functie van de heer Faas, die hij een spoedig herstel toewenste. Bij de hierop volgende perio dieke bestuursverkiezing wer den de aftredende heren Klaas- sen en Stouthamer herbenoemd. Nadat een vedloting had plaats gehad werd de vergadering door de voorzitter gesloten. Ned. Herv. kerkbouwaetie In een kanselboodschap in de Ned. Herv. kerk alhier, werd be kendgemaakt, dat van het hoofd bestuur der Ned. Herv. kerk bouwaetie de mededeling was ontvangen, dat na de rondgang bij de gemeenteleden en door girostortingen te Zaamslag een totaalbedrag was ontvangen van 9671,40. Donderdagmiddag om 4 uur is mr. Th. H. Bot, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, belast met de behartiging van het be leid van Nederlands Nieuw-Gui- nea, van zijn reis naar Neder lands en Australisch Nieuw-Gui- nea, Australië en de Verenigde Staten op Schiphol teruggekeerd. De staatssecretaris consta teerde, dat met grote toewijding op Nederlands Nleuw-Guinea gewerkt wordt aan de opvoe ding en de ontwikkeling van de Papoeabevolking. Hij herinner de aan de lagere en middelbare scholen die er zijn, of nog ge- UITSLAGEN 27 EN 28 FEBR. EREDIVISIE Sparta- Ajax 0--4; Fortuna '54Blauw Wit 5—2. EERSTE DIVISIE A Helmond— Fortuna VI. 01; StormvogelsHVC 41; NOAD -SVV 00; KFCVolewijckers 1 -2; RigtersbleekVitesse 01. EERSTE DIVISIE B LimburgiaRBC 20; Eindho ven—VSV 0—3; RCH DHC 3 -1. TWEEDE DIVISIE A BaronieXerxes 11; UVS EBOH 2—4; ONA—Longa 2—1. TWEEDE DIVISIE B VeloxTubantia 4—2; Be Quick Ensch. Boys 1- 1; Hilversum Heerenveen 11; Zwolse Boys Velocitas 33. AMATEURS TWEEDE KLASSE B BSCVlissingen 04. DERDE KLASSE D HalsterenZierikzee 30; Zee- De Nederlandse kustvaart loopt meer en meer de kans op de duur uit de Oost- en Noordzee te worden verdreven door tal van maatregelen; die in de ons omringende landen ten behoeve van deze tak van scheepvaart worden genomen. Aldus heeft de heer P. E. Beek, voorzitter van het koninkl. Zee manscollege „De Groningei Een dracht" te Groningen verklaard tijdens de 130ste algemene leden vergadering van de'ze redersor- ganisatie'. In de afgelopen maanden zijn tientallen Nederlandse kustvaar tuigen naar het buitenland ver kocht, alleen van het Zeemans college al ongeveer 25, waarvan ongeveer de helft naar Zweden. Het verdient de aandacht, zo ver volgde de heer Beek, dat de lan den waarvan steeds is aangeno men, dat de bedrijfskosten er veel hoger zouden liggen dan hier te lande, thans Nederlandse kust vaartuigen kopen, die door hun oorspronkelijke eigenaar niet rendabel kunnen worden ge maakt. Het moge dan juist zijn. dat in sommige landen, waarvan de schepen op dezelfde interna tionale markt opereren als de onze, de gages minstens zo hoog zijn als in Nederland, door bet bestuur verkregen inlichtingen 'wijzen uit, dat de '.oorschriften inzake bemanningsaantal en ver eiste gediplomeerde rangen veel al ver beneden de voor onze schepen geldende liggen. Zo kan het voorkomen, aldus de voorzitter, dat voor een schip met een motorvermogen, waar bij onder Nederlandse vlag vier machinisten, van wie twee gedi plomeerde moeten dienst doen, in het buitenland geen enkele ma chinist verplicht is gesteld. „Als men hierbij nog bedenkt, dat som mige regeringen bovendien voor deliger financiële aankooprege lingen bevorderen en/of moge lijk maken, dan is de kans zeker niet uitgesloten, dat de rol van de Nederlandse kustvaart iri ge noemde beide zeeën, die voor deze tak van scheepvaart van zeer grote betekenis zijn, uitge speeld zal raken. landiaZeeland Sport 23. VIERDE KLASSE H Oostburg—Luctor 2—0; Yerse- ke's H. Arendskerke 21. RES. TWEEDE KLASSE B Goes 2—Goes 3 1—1; Middel burg 3Zeel Sport 2 15; Axel 2—Hulst 2 2—0. ZATERDAGVOETBAL K.N.V.B. VIERDE KLASSE, ZUID I SSCNieuwdorp afg.; VVN Dinteloord 1—3; Tre Gunners- AZVV 33; de overige wedstrij den werden afgelast. ONDERAFDELING ZEELAND TWEEDE KLASSE B DriewegenSVD 1—1. DERDE KLASSE D Zeelandia—ïeeland Sport 23 Een sportief en spannend duel waarin ten slotte de bezoekers met moeite een nauwelijks ver diende overwinning uit het vuur sleepten. Na 15 minuten was het mid- voor Schuit van de bezoekers die de score opende (01), met wel ke stand ook de rust intrad. Drie minuten na de hervatting was het wederom Schuit die de doelman van Zeelandia het nakij ken gaf (02). In de 22e minuut slaagde de linksbinnen Schoen makers van de thuisclub erin de stand op 12 te brengen, en kort daarop miste Zeelandia een haar toegekende strafschop. Vijf minuten voor het einde was het een doelpunt van rechtsbinnen Kleinjan van de gasten, die de overwinning van zijn club veilig stelde (13), hoewel in dezelfde minuut rechtsbinnen Hendrikse er nog in slaagde een tegenpunt te scoren. In de nog enkele reste rende minuten werd niet meer ge-scoord. Yerseke's H. Arendsk. 21 Een moeizaam bevochten over winning van de thuisclub, dank zij haar fortuinlijk begin, waar door zij reeds na 10 minuten spe- lens een voorsprong behaalde door een doelpunt van midvoor De Wee en een van rechtsbinnen Harthoorn. Met de stand 20 trad de rust in. In de tweede helft gaven de gasten beter partij, maar het bleef voor hen bij één doelpunt door haar rechtsbinnen Molhoek (2—1). BELGISCHE SUCCESSEN De vijftigste wedstrijd tussen Ö3 nationale voetbalteams van België en Frankrijk, dip voor 65.000 toeschouwers in het Heij- sel-stad on in Brussel werd ge spreid, is geëindigd met een 10 zege voor de Belgen. Het enige doelpunt in deze wed strijd werd in de 35e minuut door rechtsbuiten Piters ge scoord. In Luxemburg versloeg het Belgische B-elftal de ploeg van het Groot-Hertogdom met 52. Bij de rust had België B al een 3- 1 voorsprong. De Belgische jeugdploeg (16 18 jaar) tenslotte speelde in Brussel gelijk tegen de Franse jeugd: 00. Deze ontmoeting was een voorwedstrijd van het landenduel. bouwd worden, waarna de Pa poea na gebleken geschiktheid de gelegenheid krijgt cm een universitaire opleiding te vol gen, hetzij in Nederland, hetzij in andere landen. Ook techni sche en bestuursscholen zijn gesticht. Alle residenties zijn door mr. Bot bezocht en daar naast ook veel kleinere plaat sen. maar overal is hem geble ken, dat ijverig en vaak met hartstocht wordt gewerkt. Zo tracht men het land open te leggen en de bevolking, die in sommige gebieden nog in het stenen tijdperk leeft, de gele genheid te bieden zich te ont wikkelen. Voortgaande verklaarde mr. Bot„Mijn ervaring tijdens de tournee is, dat de Papoea's zeer te spreken zijn over de wijze, waarop Nederland de bevolking bijstaat in de verdere ontwikke ling. En ik geloof, dat Neder land trots mag zijn op datgene, wat in de afgelopen tien jaar is verricht. In sommige streken is het land opengelegd, waar nog de meest primitieve situaties wor den aangetroffen. Maar wan neer men bijv. de Biakraad neemt, dan wordt de waarne mer getroffen door het feit, dat vele leden zeer geïnteresseerd zijn in de meest actuele vraag stukken. Ook in Australisch Nieuw-Guinea heeft men de vooropgezette bedoeling de be volking zodanig op te voeden en te ontwikkelen dat zij te ge legener tijd zelf beslist inzake de eigen status". In antwoord op verschillende vragen en over sommige pun ten verder uitweidend, merkte mr. Bot op, dat hem allerwege de vraag was voorgelegd wan neer de bevolking zijns inziens rijp zou zijn voor zelfbestuur. „Daar is geen exact antwoord cp te geven", meende de staats secretaris. Naar aanleiding van een te Canberra gehouden persconfe rentie, waarbij de vraag van een mogelijk Melanesische unie werd opgeworpen, verklaarde de staatssecretaris, dat deze ge dachte heus niet nieuw mag worden genoemd. Menzies zelf heeft destijds de stichting van een Melanesische unie als een mogelijkheid geopperd, vooreen gebied van Australisch en Ne derlands Nieuw-Guinea, de Sa lomonseilanden en nog enkele andere eilanden. Maar noch. Australië noch Nederland zal een dergelijk initiatief nemen. Menzies en ook de Nederlandse regering staan op het stand punt dat de Papoea's zelf een keuze zullen moeten doen in welke vorm zij een samenleving opbouwen. Australië traint de Papoea-bevolking in zelfbestuur, in Nederlands Nieuw-Guinea wordt hetzelfde gedaan". Tenslotte merkte staatssecre taris op, dat de gedachte van im migratie van Anibonnezen met weinig enthousiasme door de Pa poea's is ontvangen. Hoe de Pa poea's staan tegenover Indone sië? Ongevraagd heeft mr. Bot het standpunt vernomen, dat zij be paald de eisen van Indonesië ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea niet prettig vinden. De Papoea's menen, dat de eigen bevolking zich in een status van volle emancipatie bevindt. NEDERL. KUSTVAARDER PIKT BRITS MILITAIR OP. De 496 ton metende Nederlandse kustvaarder „Ardeas" uit Am sterdam heeft zaterdag op 25 mijl ten noordoosten van het eiland Casquets een Britse militair op gepikt, die met een sloep uit de haven van het nabijgelegen eiland Alderney was gedreven. De militair, de tweede luitenant Arthur W. Stevens, had vrijdag avond getracht met een sloep aan boord te komen van het tanklandingsvaartuig waarop hij was gestationeerd en dat in de haven van Alderney, een Brits eiland bij de punt van Normandië, lag. Tengevolge van de storm dreef de sloep echter de haven uit. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. De P. T. T. heeft in het buurt schap Zuideinde (gem. IJssel- muiden) een geheime zender in beslag genomen bij de 16-jarige V. H. aldaar. Tegen de overtre der werd -proces-verbaal opge maakt. NEDERLANDSE KUSTVAARDER GESTRAND. De 296 ton metende Nederland se kustvaarder „Herta", afkom stig uit Groningen, is zaterdag gestrand bij het eiland Domsjo in de Grote Belt (Denemarken). De voorpiek en ruim één van het schip maken water De „Plerta", is aan de voorzijde ernstig beschadigd en het zal waarschijnlijk nodig zijn de la ding te lossen alvorens tot het bergingswerk kan worden over gegaan. Een bergingsschip ligt bij de „Herta" en er is geen ge vaar voor de zes bemanningsle- Advertentie) Uw knopen - Gespen Ceintuurs Speciaalzaak 56. Hoewel het Vortigern aan te zien is, dat hü nog niet weet wat hij van Erics en Mildreds be richten geloven moet, maakt de wetenschap dat or onder zijn krü- Lers een moet zijn, die het op zijn leven gemunt heeft, toch indruk. Weliswaar nog stug, wendt de Britse vorst zich Lot Eric: „Ge be weert, dat eh Wigberth het U zelf verleid heeft? Stel voor, dat het inderdaad waar is, wat valt er tegen te doen." Eric haalt de schouders op. „Weinig of niets. Ge zoudt zelf wellicht weten, wie van uw man nen ervoor in aanmerking zou kunnen komen. Het kan een een voudige krijger zijn, maar even goed een van Uw aanvoerders, en dat laatste lijkt me dan eerder het geval". „Waorora?", valt Voltigern scherp uit. „Omdat het een eenvoudige krij ger weinig zal uitmaken in wiens dienst hij zich bevindt, zolang er maar wat te vechten valt", zegt Eric rustig, „maar een aanvoerder kan een betere positie beloofd zijn, of iets dergelijks Vortigern knikt peinzend. „Dan .weet ik nu wat mij te doen staat', gromt hij. „Ik zal al mijn aanvoer ders, tot mijn naaste medewerker toe, bijeen roepen en hen één voor één scherp aan de tand te voe len..." den. Het Nederlandse vaartuig was op weg van Frederikssund in De nemarken naar Engeland. Het zal waarschijnlijk naar Korsor worden gesleept voor herstel werkzaamheden. Er is veel water in het schip doorgedrongen. DODELIJK ONGELUK. In het St. Jansziekenhuis te Weert is zaterdagmiddag over leden de 29-jarige heer J. Maar- tens uit Haarlem, die enige uren tevoren een ongeluk had gehad. Met zijn personenauto reed hij op de Roermondseweg, even voorbij Weert. Nadat hij een autobus was gepasseerd, begon zijn wagen plotseling te slinge ren. Hij botste aan de rechter kant van de weg tegen een boom. De heer M„ die gehuwd was, werd daarbij ernstig gewond. AUTO RIJDT TEGEN TREIN. Zaterdagmorgen omstreeks tien voor negen is een lege vracht auto, bestuurd door de 24-jarige A. J. Arends, tegen een perso nentrein die om 8.45 uit Dieren in de richting Zutphen was ver trokken, op een niet beveiligde overweg tegen deze trein op ge reden. Ijet ongeluk gebeurde op het jagerspad in Dieren. Het is vermoedelijk te wijten aan onoplettendheid van de be stuurder. De trein was reeds op de overweg toen hij er tegen, aan reed. De chauffeur kwam er me. de schrik van af. De materiële schade was gering. De trein had 10 minuten oponthoud. ZEVENTIG JAAR GETROUWD. In het bejaardentehuis „Irene" te Huisduinen zullen de heer K. Hollenberg, 92 jaar, en mevr. D. HollenbergJoffer, eveneens 92 jaar, op zaterdag 5 maart de dag herdenken waarop zij zeventig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Beide echtelieden zijn, hoewel een beetje hardhorend en niet zo best meer ter been, nog goed ge zond. Het echtpaar kreeg negen kin deren. Daarvan zijn er nu nog vijf in leven. Zij hebben twaalf klein- en elf achterkleinkinderen. De medici, die onder auspiciën van de Wereldgezondheidsorga nisatie en het internationale Ro de Kruis naar Marokko zijn ge komen voor de behandeling van do 10.000 slachtoffers vai een olievergiftiging, zijn van o- J.eal dat de patiënten voor het n. „n- deel slechts gedeeltelijk zulle i herstellen. Slechts voor één op de vijf zou volledig herstel mogelij a zijn, maar het zou minstens vijf jaar duren voordat dit herstel is bereikt. Zoals gemeld is d. vergiftiging een gevolg van hei nuttigen ven olie, die gebruikt was als reini gingsmiddel voor turbine-straal motoren. Deze olie, die afkom stig was uit Amerikaanse over tollige voorraden, was, na m andere olie vermengd te zijn, <.!s spijsolie in de handel gebracht. Tot dusver zijn 27 mensen in vertand hiermee aangehouden. Alle patiënten vertonen ver lammingsverschijnselen. Onge veer een derde van hen moet liet bed houden. Er zijn zes centra ingericht om de patiënten te hel pen. Vooral aan de revalidatie wordt veel aandacht besteed.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3